גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הראל ביטוח: השקעה יותר בטוחה ממה שנראה

שוקי האקוויטי נחבטו בסוף השנה בעוצמה חריגה, וכרגיל במצבים כאלה, תוצאות מגזר הביטוח היו הראשונות להיפגע ● עם זאת, מצב כמו זה של הראל השקעות, שבו להפסד רבעוני זמני וחריג, שאינו מעיד דבר על עסקי הליבה, תהיה השפעה דרמטית כל כך על ערך חברה - מהווה הגזמה פרועה

בניין הראל / צילום: איל יצהר
בניין הראל / צילום: איל יצהר

השקעה במניות הביטוח כמוה כרכיבה ברכבת הרים - מטלטלת, עמוסה בתפניות חדות, אינה מומלצת לבעלי "לב חלש" ומאוד מסוכן לרדת ממנה באמצע הנסיעה. עם זאת, מי שחוזר על המסלול ואינו נרתע, מבין מהר מאוד שהסיכון הוא בעיקר עניין של תחושה.

20%, לא פחות, זו הייתה עוצמת הנפילה של מניות הביטוח במהלך חודש אחד בלבד - דצמבר האחרון. שימו לב שמדובר בנתון הממוצע, שכן כלל ביטוח ומגדל "הגדילו" לעשות ואיבדו קרוב ל-30% באותה תקופה קצרצרה. מאחר שרגע לפני הצניחה רכבת הביטוח דהרה בעלייה, השאלה הרפלקסיבית שמעסיקה כעת את המשקיעים היא מתי תגיע התפנית הבאה? האמת היא שאין לי מושג, אבל אני מייחס לשאלה הזו חשיבות מועטה.

התשואה ההיסטורית של המניה

■ התיאוריה רציונלית, ההתנהגות אמוציונלית: בכל מה שנוגע לתמחור של עסקים פיננסיים, בעיקר בנקים וחברות ביטוח, אנחנו משתמשים במכפיל ההון כאינדיקציה לשווי הכלכלי - להבדיל ממכפילי הרווח המוכרים. יש בכך היגיון רב, הנשען על שתי סיבות מרכזיות; ההון העצמי בחברות פיננסיות הוא גורם ייצור משמעותי, לצד העובדה שהרווח הנקי מאוד תנודתי.

לפיכך, כדי למנוע סיטואציה שבה שווי השוק יתנהג גם הוא באופן תזזיתי, אנחנו אומדים אותו על בסיס ההון העצמי - שיחסית, הוא הרבה פחות תנודתי. אז זו בדיוק הנקודה, שבהקשר של מניות הביטוח, שום תנודתיות לא התמתנה - שווי השוק מיטלטל באלימות על פי רווחי השנה האחרונה. לטעמי, זו התנהגות אימפולסיבית שמייצרת עיוותים והטיות, אבל במקום להסביר ולפרט מדוע, אני רוצה להדגים זאת באמצעות חברת הראל השקעות.

■ אפקט הבהלה: בדומה לענף כולו, גם מניית הראל השילה באבחה אחת חמישית משוויה. עוצמת הצניחה הייתה הפעם אלימה במיוחד, אבל התופעה עצמה אינה מפתיעה, שכן מן המפורסמות היא שברגע שבו שוק המניות מראה סימני חולשה, מניות הביטוח הן הראשונות להיפגע.

מאחר ששוקי האקוויטי נחבטו בסוף השנה בעוצמה חריגה, ברור שתוצאות הרבעון הרביעי יהיו מהגרועות שידע הסקטור ושידעה החברה. מנגד, לא סביר שלהפסד רבעוני, זמני וחריג, שאינו מעיד דבר על עסקי הליבה, תהיה השפעה דרמטית כל כך על ערך החברה. לי זו נראית כמו הגזמה פרועה.

תאמרו שהבעיה הייתה בכלל בנקודת המוצא, כלומר שמחיר המניה לפני חודש וחצי היה מנופח ללא הצדקה, ולכן הירידה האחרונה היא בבחינת תיקון לעיוות שהיה. אומר לכם כך: לא צריך להיות מומחה להערכות שווי כדי להבין שזו טענה חסרת אחיזה.

צמיחת ההכנסות מונוטונית וחדה

■ החשיבות של תשואת ההון היא בנתון הממוצע, לא האחרון: כשמביטים על תשואת ההון של הראל השקעות מאז תחילת העשור, עולה תמונה שאופיינית לכלל התעשייה - מחזוריות שמלווה בשונות אדירה. בסיטואציות מן הסוג הזה, אין כמעט משמעות לתוצאה בשנה האחרונה, שהרי הרמה המייצגת משתקפת הרבה יותר טוב בנתון הממוצע.

אם בוחנים את המספרים לאורך זמן, מגלים שהרווחיות של הראל השקעות הרבה יותר מנאה, שכן תשואת ההון הממוצעת שלה מתכנסת לכדי שיעור של לא פחות מ-12% לשנה. נכון, היו שנים שבהן היא הייתה הרבה יותר נמוכה, כמו שנת 2011 לדוגמה - שנה שבה שוק המניות צנח ב-20%, ומניית הראל איבדה מחצית משוויה. אז הרשו לי לשאול: נו, אז מה? הרי מאז ערכה נסק כמעט פי חמישה.

■ זו לא רק הרווחיות הגבוהה, זו בעיקר עוצמת הצמיחה: הרווח הנקי של הראל משקף רווחיות גבוהה, אך בה בעת הוא מתאפיין בתנודתיות מעיבה. בהקשר זה, ובאותה נשימה, חשוב לשים לב להתנהגותה הברורה של השורה העליונה - צמיחה מונוטונית חדה.

אם תשאלו אותי מה מעיד יותר על איכות החברה ועל טיב הסביבה, אני אשיב שהצמיחה העקבית והאיתנה משמעותית הרבה יותר מהתנודתיות המעיקה. רק לשם ההמחשה, אציין שהיקף הנכסים המנוהלים של הראל צמח בקצב פנומנלי של 14% לשנה. כמה עסקים אתם מכירים עם כאלה שיעורי צמיחה? גם הפרמיות שהורווחו הציגו מגמה דומה, שבאופן טבעי הייתה מעט יותר מתונה.

■ תמחור המניה: יכולתי להכביר הסברים עד כמה מכפיל ההון שבו נסחרת כיום המניה אינו תואם את ביצועי החברה, אבל חשבתי להציג את הדברים דווקא בצורתם היבשה. למה הכוונה? לבחון מה היו התשואות ההיסטוריות של המניה בחלוף שלוש שנים ממועד ההשקעה, כאשר התמחור בנקודת הכניסה היה דומה לרמתו הנוכחית - קרי, מכפיל הון של 0.83.

מה המסקנה? התשואה השנתית הייתה דו-ספרתית, וגם בתקופות הגרועות ביותר היא הייתה חיובית. נכון, מדובר בנתון ממוצע, כך שמי שהשקיע ביוני 2013 בוודאי לא ראה בכך השקעה מזהירה. עם זאת, צריך לזכור שזו הייתה אחת התקופות החריגות והמאתגרות ביותר לתעשייה, שכן בעת ההיא הריבית במשק צנחה - דבר שהוביל לירידה בהכנסות השוטפות מהשקעות והגדלה של העתודות - הרגולציה הייתה כבדה והחרדה מתקנות הסולבנסי הייתה עצומה. ועדיין, למרות צירופם של כל כך הרבה אירועים שליליים, מי שהשקיע במניה לתקופה של שלוש שנים לא רשם הפסדים.

■ השקעה בטכנולוגיה: זה עוד לא חלחל לתוצאות הכספיות, אבל מי שעוקב אחרי הראל השקעות יודע שהנושא הדיגיטלי נמצא אצלה בראש סדר העדיפויות. אין לי ספק שהיא תקצור בעתיד את הפירות, שכן הטכנולוגיה לא רק חוסכת עלויות, היא גם משפרת את החיתום, ממנפת את השיווק ומגדילה את ההכנסות.

■ שורה תחתונה: הראל תרצה לשכוח את הרבעון הרביעי במהרה, אבל השפעתו על שוויה הכלכלי היא זניחה, כך שהצניחה האחרונה במחיר המניה היא בבחינת הגזמה - בלשון המעטה. במילה אחת, קנייה. 

הכותב הוא מנהל מחלקת מחקר מניות בלאומי שוקי הון, עובד בנק לאומי. הסקירה בוצעה על בסיס מידע ונתונים ציבוריים, המפורסמים לכלל המשקיעים, ועליהם בלבד. 

עוד כתבות

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

מה לאמזון ולכדורגל, ואיך הצליחה לחתוך נתח כל כך יוקרתי ובלעדי משידורי הליגה האנגלית?

בזמן שרוב הליגות באירופה יוצאות לפגרת חג המולד, באנגליה לא עוצרים, ומבלים את החג בצפייה בכדורגל ● מי שמצטרפת השנה לחגיגה היא אמזון, שרכשה את זכויות השידור ל-20 משחקים ● אלא שהכדורגל עבורה הוא רק תירוץ כדי למשוך לקוחות חדשים לשירותים אחרים