גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

20 אלף רחפנים נכנסים לפיקוח: האם למדינה יש בכלל כלים לאכוף את התקנות החדשות?

התקנות החדשות להפעלת רחפנים קובעות דרישות מחמירות על המפעילים ובעלי הרחפנים: מתשלומי אגרות, דרך גיל מינימלי למפעיל ועד איסור להטיס תחת השפעת אלכוהול

רחפנים / צילום: שאטרסטוק
רחפנים / צילום: שאטרסטוק

הרגולציה על הפעלת רחפנים בישראל יוצאת לדרך: רשות התעופה האזרחית (רת"א) פרסמה בימים האחרונים להערות הציבור טיוטה של תקנות חדשות, שאמורות "לעשות סדר" בכל הקשור להפעלת רחפנים תוך שימת דגש על סוגיית הבטיחות.

חלק מהתקנות מעלות סימני שאלה גדולים בהקשר של אכיפה - למשל, תקנה לפיה תיבחן רמת האלכוהול של מפעיל הרחפן.

התקנות החדשות כוללות פרוצדורות מתחום הרישום: כל רחפן שמשקלו מעל 250 גרם ומשקלו המרבי מעל 25 קילו יידרש להיות רשום במערכת ייעודית שתוקם ברשות התעופה האזרחית, וכך יירשמו גם פרטיו של בעליו של הרחפן. הרישום ייעשה באופן מקוון, ואחת ההתניות לביצועו היא גם מבחן תיאורטי שבעליו ומפעיליו של הרחפן יידרשו לעבור. גם מבחן זה יעשה ברשת, ובו יידרשו המפעילים והבעלים של הרחפנים לגלות ידע ובקיאות בתקנות, כמו אתרים שבהם אסור להטיס רחפנים; גובה טיסה מרבי של רחפן; שעות הפעילות שמותרות לשימוש בכלים אלה ועוד.

על-פי התקנות החדשות, הגיל המינימלי לביצוע רישום בעלות על רחפן הוא 16, אם כי לפי התקנות ילד בן 12 כבר יוכל להפעיל את הרחפן - בתנאי שיעשה זאת תוך השגחה של מבוגר. הרישום של כל רחפן יהיה כרוך בתשלום אגרה של 30 שקל. הכלי עצמו, כך קובעות התקנות, יישא סימני זיהוי שכוללים את סוג הכלי ואת פרטיו של בעליו.

עוד קובעות התקנות שהופצו להערות הציבור כי כל רישום של רחפן יהיה לתקופה של שלוש שנים - וזאת בהלימה לאורך החיים הממוצע של כלים אלה. וכאמור, התקנות אוסרות הפעלת של רחפן בידי מפעיל שנמצא תחת השפעת אלכוהול או כזה ששתה משקה אלכוהולי 8 שעות טרם הפעלת הרחפן. 

התקנות החדשות - מי יוכל להטיס רחפן בישראל

אין, אסור, "סכנה לשלום הציבור"

ברשות התעופה האזרחית שקדו על גיבוש התקנות במשך תקופה ארוכה, והן מתבססות על התקינה שנקבעה בנושא זה בארה"ב. אלא שבשונה מהתקנות שהוחלו בשוק האמריקאי בנושא, בארץ הוחלט להתיר לחברות מסחריות להפעיל רחפנים בשעות הלילה. הסיבה לכך היא שבעוד שחברות מסודרות שפועלות בנושא זה על פי הוראות רת"א מנועות מאספקת שירותי הפעלה של רחפנים בשעות החשיכה - "מאכערים" סיפקו שירותים אלה בין כך ובין כך בשעות החשיכה, תוך עבירה על ההוראות.

התקנות החדשות שהופצו לציבור כוללות הנחיות כלליות שלפיהן על מפעילו של רחפן לוודא שכל מערכותיו של הכלי תקינות, באופן שמבטיח את הפעלתו הבטוחה עד להנחתתו על הקרקע; שאינו מטיס את הכלי במרחק שקטן מ-250 מטרים מתשתית כמו כביש, מבנה, שכונה או מקום ששוהים בו אנשים; שבכל מקרה, הפעלת רחפנים מעל בני אדם אסורה; אין להטיס רחפן בגובה שעולה על 50 מטר ועוד.

על פי הערכה של גורמים ברשות התעופה האזרחית, בישראל מעל 20 אלף רחפנים, רובם למטרת ספורט ופנאי, שמפעיליהם לא עברו הסמכות או תהליכי הכשרה מתאימים. הערכה זו מבוססת על רישומי יבוא של רחפנים מהשנים האחרונות. "התקנות הקודמות שחלו בנושאים דומים גובשו בתחילת שנות ה-80 וגובשו בהתייחס להפעלת טיסני רדיו, אלא שבשנים האחרונות התחום השתנה לחלוטין", אמר גורם ברשות בשיחה עם "גלובס". "ברוב המקרים הרחפנים שנמצאים בשוק הם רחפנים סיניים, ואם חלילה מנוע של אחד מהם שבק, הרחפן צונח אל הקרקע כמו שק תפוחי אדמה, כי אין לכלים האלה שום יכולת של דאייה ובאופן שמהווה סכנה לשלום הציבור".

בדברי ההסבר לתקנות המוצעות נכתב בין השאר כי "הגישה החופשית של כל אדם לכטב"מים קטנים, בשל מחיר נמוך, זמינות בכל חנות, היעדר צורך בתשתיות הפעלה מיוחדות , קלות הפעלתם - הדגישו את אי ההתאמה של האסדרה המסורתית בעיקר בכל הקשור לרישוי האישי של המטיסים".

מי שיעבור על התקנות המוצעות יהיה חשוף לסנקציות ויידרש בתשלום קנס כבד שטרם נקבע. על פי הערכות של גורמים שמעורבים בגיבוש התקנות, מדובר בקנסות בגובה של אלפי שקלים - באופן שירתיע את מפעילי הרחפנים מפני הפעלתם באזורים עירוניים, מעל כבישים או בקרבת שדות תעופה ומתקנים אסטרטגיים רגישים. "הרעיון הוא שהקנסות יהיו כבדים ומשמעותיים, כדי שביצוע העבירה במצב הזה לא ישתלם", אמר גורם ברשות.

"כמות הרגולטורים בלתי נגמרת"

כשברקע רשות התעופה האזרחית מקדמת רגולציה חדשה על רחפנים וכלי טייס בלתי מאוישים קטנים, חברות אזרחיות שמעורבות בתחומים אלה מנסות להתאגד בניסיון לשפר את הסביבה הרגולטורית שבה הן פועלות.

בימים האחרונים התקיים במשרד עו"ד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות' בתל אביב כנס ייסוד של האיגוד הישראלי לכלי טייס בלתי מאוישים, שמורכב מעשרות חברות אזרחיות שפועלות בענף זה. את האיגוד ייסדו יוצא חיל האוויר, תא"ל (במיל') עדן אטיאס, ואנשי העסקים ניר קלינר ואלון אונגר.

תהליכי ההקמה של האיגוד החדש נמצאים בעיצומם בימים אלה, ולדברי עו"ד יובל ששון שמלווה את מייסדיו "כמות הרגולטורים מסביב לנושאים הקשורים לכלי טייס בלתי-מאוישים היא בלתי נגמרת. יש שתי מגמות סותרות מסביב לפעילות הרגולטורים, וזאת בעיצומה של מהפכה גלובלית בנושא זה, כמו רגולציה מיושנת שלא תואמת את המציאות. בעוד שבמצבים אחרים יש תת רגולציה - ואלו מחייבים פיקוח ואסדרה".

בשיחה עם "גלובס" התייחס עו"ד ששון לנהלים החדשים שגיבשה רשות התעופה האזרחית, ואמר כי "התקנות האלה הן לא פחות מרעידת אדמה בתחום כלי הטייס הבלתי מאוישים, וניתן למעורבים בנושא רק כחודש כדי להגיב עליהן למען קידום הליך תקינה מהיר מאוד. אני מקווה מאוד שהמניע לבהילות הזאת הוא לא הרצון לענות בדרך זו על דוחות מעקב מצד מבקר המדינה".

עו"ד ששון הוסיף כי "אני סמוך ובטוח שהקמת האיגוד החדש שיעסוק בנושאים אלה תאפשר קיום של שיח מועיל בין שחקנים בשוק לבין הרגולטור, ואני בטוח שאחרי שנביע את דעתנו המלאה בנושאים אלה - התקנות ייראו אחרת".

עוד כתבות

גרטה טונברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אשת השנה של מגזין "טיים": גרטה טונברג

גרטה טונברג, שהוכרזה היום כאשת השנה של מגזין "טיים", נאמה הבוקר בפסגת האקלים והאשימה את מנהיגי העולם בעיסוק ביחסי ציבור, במקום בנקיטת פעולה אמיתית בנוגע למשבר האקלים: "מנהיגי העולם מוליכים אותנו שולל"

טראמפ כנבל העל של מארוול תאנוס  / צילום: צילום מסך, גלובס

"אתם יודעים שהוא הנבל, כן?": הציוץ של טראמפ גורר לעג ברחבי הרשת

אחד מחשבונות הטוויטר של הקמפיין של טראמפ העלה סרטון ובו טראמפ מוצג כנבל העל של מארוול שדוגל בהשמדת מחצית מהיקום

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אז יהיה או לא יהיה משפט נגד ראש ממשלה מכהן? אלה שלושת התרחישים שימנעו את הסיטואציה

החלטת היועמ”ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ, לצד הנחישות שנתניהו מפגין שלא לפרוש, עלולות להפוך לממשית סיטואציה שעד כה נראתה בדיונית: נתניהו מכנס דיון ביטחוני רגיש, ובמקביל מפורסמות עדויות נגדו מביהמ"ש • 3 תרחישים עשויים למנוע את המציאות המביכה

השקת הרכבת הסינית של הקו האדום בסין בנוכחות נציגי משרד התחבורה / צילום: יח"צ

הקונגרס האמריקאי עושה שרירים מול סין: מבקש לחסום יבוא כלי תחבורה ציבורית מתוצרתה

אחרי האיסור שהטיל משרד המסחר על שימוש בטלפונים של וואווי, שיתוף-פעולה נדיר של מחוקקים משתי המפלגות מבקש לאסור שימוש בכספי הממשל הפדרלי לרכישת קרונות רכבת ואוטובוסים חשמליים ● "הסיניים זוממים להשתלט על שוק כלי התחבורה הציבורית בארה"ב" ● ובמקביל: ארה"ב פועלת לצמצום סמכויות האכיפה של ארגון הסחר העולמי

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מה עם זכויות האדם והתחרותיות במשק? כך תנסה ישראל להימנע מהסכנות של עתיד הבינה המלאכותית

פגיעה באוכלוסיות חלשות, בזכויות אדם ובתחרותיות במשק: בינה מלאכותית יכולה להשפיע על חיינו לרעה ● כך מנסה ועדה בהשתתפות נציגי ממשלה, חוקרים וגופים עסקיים, למנוע זאת - מהטלת האחריות על גופי הממשלה השונים ועד הגדרה מתי יהיה מדובר ברשלנות

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

נשיאת לשכת רוה"ח איריס שטרק / צילום: שלומי יוסף

שטרק נגד הבנקים: הורתה לרואי החשבון להפסיק לתת אישורים על לקוחותיהם

אחרי שנלחמה בהוראות רשות שוק ההון לרואי החשבון, מפנה כעת נשיאת הלשכה את הזרקור לבנקים, שלטענתה מנסים לגלגל על רואי החשבון את האחריות שהוטלה עליהם במאבק בהון השחור ● "הדרישה שנדע לגבי כל כסף בעולם אם הוא דווח, ידווח, האם הושג כדין ועוד - לא נורמלית"

מילון וובסטר    / צילום: shutterstock

מילת השנה של מילון וובסטר: "they" - כינוי לאנשים לא בינאריים מבחינה מגדרית

הכוונה לאנשים שלא מזהים את עצמם באופן מוחלט כזכר או כנקבה ● המושג "they" עבר שינוי רדיקלי בשנים האחרונות, והמילה עמדה במרכז של ויכוחים ושיחות תרבותיות באקדמיה, ברשתות החברתיות ובתרבות הפופולרית

חדוה בר/ צילום איל יצהר

חדוה בר: "הביג-טק ייכנסו לפיננסים בישראל וישנו את מערכת הבנקאות המקומית"

המפקחת על הבנקים הציגה בכנס של דלויט את חזונה לעתיד הבנקאות ולהשפעות הטכנולוגיה על הענף הפיננסי ● לדברי יו"רית רשות ני"ע ענת גואטה, התפיסה החדשה לגבי הטכנולוגיה והבנקאות "מאפשרת שיתופי פעולה בין בנקים מסורתיים לבין חברות פינטק וספקי תוכנה אחרים"

רמטכ"ל מינאמר, מין אנג הליינג. רציחות, אונס וגירוש של מאות אלפי בני מיעוט הרוהינגה / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ארה"ב: משרד האוצר הטיל סנקציות כלכליות כבדות נגד מפרי זכויות אדם בעולם

בכיר במשרד האוצר האמריקאי: "המטרה היא לייצר השלכות מוחשיות ומשמעותיות לאלו שמרוויחים מהפרות זכויות אדם"

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

גורמים בליכוד: "נתניהו שוקל לוותר על החסינות"

(עדכונים שוטפים) - כדי למנוע תאריך בחירות על חג פורים, 10 במרץ, חברי הכנסת חייבים להתכנס היום ולהספיק עד חצות לתקן את מועד הבחירות ל-2 במרץ 2020 ● ח"כ עודד פורר בדיון בוועדה המסדרת לפיזור הכנסת ה-22: לבטל את יום השבתון

זאב אלקין, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

יכול להיות שרוב המורים לחשבון לא למדו חשבון באוניברסיטה?

האם ייתכן שבעשור הקודם רק חמישית מהמורים לחשבון הוכשרו לכך כפי שהשר אלקין טוען? בדקנו ● המשרוקית של גלובס

רן פוליאקין / צילום: איל יצהר

חברת ההדמיה הרפואית ננוקס מקדמת הנפקה בנאסד"ק לפי שווי של יותר מחצי מיליארד דולר

החברה מנתניה, שפיתחה מכשיר CT נייד, קטן וזול משמעותית מאלה הקיימים כיום, מנוהלת על ידי היזם הסדרתי רן פוליאקין ● סורק CT נמכר כיום בעלות של כמה מיליוני דולרים, לעומת המכשיר של ננוקס, שצפוי להימכר בכ-10,000 דולר בלבד

נוחי דנקנר / צילום: רפי קוץ

בית המשפט התיר לפרסום: נוחי דנקנר הועבר מכלאו בשל חקירה פלילית שנפתחה נגדו

על מהות החשד ויתר הפרטים עדיין מוטל צו איסור הפרסום ● החקירה הפלילית מגיעה בזמן רגיש עבור דנקנר, יו"ר אי.די.בי לשעבר, שמקווה לקבל חנינה מנשיא המדינה ● בעקבות החקירה, המשטרה מבקשת מהנשיא ריבלין להקפיא את ההחלטה בבקשת החנינה

תאונה קטלנית באתר בנייה ברעננה / צילום: אלון רון

בפעם השלישית: רשם הקבלנים שלל רישיון לחברה נוספת

התליית רישיון לצמיתות או לתקופה מוגבלת וקנסות: אלו הצעדים שננקטו נגד כ-10 חברות לאחר חתימת הסכם בין מינהל הבטיחות לרשם הקבלנים

יגאל מרזל, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי

נוהל חדש של הנהלת בתי המשפט יילחם בפרסומים פוגעניים נגד שופטים

עפ"י הנוהל, ימונה גורם בהנהלת בתי המשפט שירכז את הטיפול בסוגיה ● לא כל פרסום פוגעני יטופל ע"י הנהלת בתי המשפט, אלא דווקא פרסום שלדעת יועמ"ש הנהלת בתי המשפט "יש בו כדי לפגוע ביכולת השופט למלא את תפקידו כראוי או לפגוע בתפקודה של הרשות השופטת"

יואב בן יקר/ צילום: סיון פרג'

טלכלל השקיעה מיליון דולר תמורת 25% ממניות TechBuddy ישראל

חברת TechBuddy היא סטארט-אפ שבדי שמספק מומחי טכנולוגיה עבור אנשים שמתקשים בפתרון בעיות טכנולוגיות

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן נגד נתניהו: "אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר?"

יו"ר ישראל ביתנו בפוסט חריף בפייסבוק נגד נתניהו: "לאחרונה אני מזהה קפיצת מדרגה בהשמצות נגדי... אם הייתי רוצה לתקוף או לפגוע בך, אדוני רה"מ, במקום הכי רגיש, הייתי מזכיר לך את דבריך ב-2008 על ראש ממשלה אחר, אהוד אולמרט" ● ליברמן טוען כי מכיוון רחוב בלפור יוצאות השמצות על היותו סוכן, ותוקף: "אולי אתה סוכן של גורמים עלומים ועשירים ממקומות שונים בעולם?"

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

מכה לטראמפ: שופט פדרלי אוסר עליו להשתמש בכספי משרד ההגנה לבניית החומה

השופט קבע שהקונגרס יעד כספים בתקציב הפנטגון למטרות מסוימות ושהנשיא אינו רשאי לשנות את ייעוד הכספים ללא אישור של הקונגרס ● הפסיקה שוללת מטראמפ 3.6 מיליארד דולר להקמת החומה לאורך כ-300 ק"מ ● ההחלטה צפויה להחריף את ביקורתו של טראמפ על מערכת המשפט הפדרלית ● לפני חודש הוא שאל: "למה בכלל צריך שופטים"?

דוד מחלב (מימין) וכריס וולף / צילום: איל יצהר, גלובס

"אנחנו בהחלט יכולים לחזות חברה של 200 מיליון דולר הכנסות בעוד שלוש שנים"

כריס וולף, מנכ"ל ID Systems שרכשה את פוינטר לאחרונה תמורת כ-140 מיליון דולר, והעומד בראש החברה המשותפת פוורפליט (PowerFleet), מספר בראיון משותף עם דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר עד למיזוג, על היסטוריית היחסים בין החברות, על הרציונל בחיבור ביניהן, האם ימשיכו להיסחר ולפעול בישראל, ומה הסיכוי שפוורפליט תירכש בעתיד הקרוב