גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"כשנכנסתי לעסק, לא ידעתי מה ההבדל בין חשבונית לתעודת משלוח ומה זה מע"מ"

הפורטפוליו של ארבל שירן ● גיל: 39. תפקיד: מנכ"ל רשת ניצת הדובדבן ● "למה דיאט קולה לא יסומן וחטיף תמרים כן? אני לא מוטרד מזה כי הלקוחות שלנו אינטליגנטים, אבל הסוד הוא בחינוך ולא בפתרונות אינסטנט"

ארבל שירן / צילום: איל יצהר
ארבל שירן / צילום: איל יצהר

אני: משימתי, אוהב ומאמין באנשים - כי אם בחרת אנשים טובים לידך, תצליח. בעל ראייה אסטרטגית ממוקדת יעדים.

שורשים: הצד של אבא מווילנה, פולין. סבא הצטרף לפרטיזנים ולחם בשורות הצבא הסובייטי ואיבד רגל באחד הקרבות. סבתא איבדה את בעלה הראשון במרד בגטו, שנה אחרי שנישאו, ושרדה שני מחנות. הם נפגשו בווילנה אחרי המלחמה, ילדו את אבא ואז עלו לארץ והגיעו למעברה של קריית מוצקין. מהצד השני, סבא עלה מהונגריה וסבתא מרומניה לפני המלחמה בנפרד. הוא הסתובב בארץ ועבד בחקלאות ובכל מה שמצא כדי להתפרנס, ואחר כך הפך למורה. סבתא הגיעה לארץ במסגרת משלחת של רומניה בהתעמלות קרקע למכביה, נשארה כאן, הגיעה לטבעון ועבדה כגננת. הם התחתנו וילדו את אמא.

הורים: ההורים התחתנו כמה חודשים אחרי שסבא נפטר מסרטן והתיישבו בקריית אתא. אבא עבד כמהנדס ברפאל ולפני חמש שנים יצא לפנסיה והפך למדריך טיולים בארץ. אמא, בוגרת הנדסת חשמל, עובדת בטכניון בפקולטה להנדסה. היינו ארבעה. גבי נהרג בתאונת דרכים.

גבי ז"ל: נקרא על שמו של סבי המורה, סטודנט לתואר שני ועוזר הוראה בטכניון. באיזשהו שלב, ההורים עברו ליישוב הקהילתי הדתי-לאומי מורשת בגליל. באחד מימי החורף, בשמונה בבוקר, הוא ירד למורשת, החליק כנראה, התנגש ברכב אחר ונהרג. אני הייתי אז בשבוע של תרגיל שטח כקצין בצנחנים. ירד המון גשם ופתאום המג"ד הגיע ברכב ואמר לי להתקשר מיד הביתה. חשבתי שמשהו קרה לסבתא. נסענו חצי שעה כדי למצוא אזור עם קליטה. יצא שקיבלתי את ההודעה שבע שעות אחרי שגבי נהרג. עד היום יש לי פחד קבוע כשאני עולה על הכביש ואני נוהג המון. טראומה.

ילדות: קריית אתא. הייתי פעיל בבני עקיבא, למדתי ביסודי בממלכתי-דתי ובתיכון בפנימיית כפר הרא"ה, פורמט שכמעט לא קיים היום ורציתי לצאת אליו בגלל הקטע החברתי. למדתי פיזיקה ומתמטיקה, למדתי שנה בישיבת הסדר ואחרי שנה עזבתי והתגייסתי.

כשאהיה גדול: בגלל הנטייה הריאלית, חשבתי להיות רואה חשבון ועבר לי.

לימודים: השתחררתי אחרי שלוש שנים בקבע כמ"פ ב-101 ואחרי טיול קצר יחסית במזרח, התחלתי ללמוד במכללה האקדמית אונו, במקביל ללימודים, פנה אליי הרצל ביבי, שנשוי לדודה שלי נישואים שניים, והציע לי לעזור לו בסניפים של "ניצת הדובדבן".

מיכל: אשתי, אדריכלית עצמאית, שמעצבת בין היתר את הסניפים שלנו. הכרנו דרך חברה משותפת כשהשתחררתי מהצבא. אני זה שליווה אותה לאורך הדרך, כי היא מדהימה. יש לנו חמישה ילדים שנמצאים בחינוך הדתי ואנחנו גרים באורנית.

משפחת ביבי: משפחה עיראקית שעלתה בשנות ה-50 לארץ וגרה בירושלים עם 11 ילדים. עזרא, האבא, סחר בפירות יבשים ופתח בסטה בשוק הכרמל. הרצל היה נוסע על הקו של עיראק ואיראן כדי להביא משם סחורה. כשעזרא נפטר, הוא העביר אליו את העסק והרצל פתח חנות בשם "ניצת הדובדבן" בשוק, הרחיב את מגוון המוצרים גם לפירות וירקות אורגניים, ופתח עוד שלושה סניפים עם שותפים. ב-2005 הוא קנה את החלק שלהם אחרי שהסתכסכו ופנה אליי.

ניצת הדובדבן: כשנכנסתי לעסק, לא ידעתי מה ההבדל בין חשבונית לתעודת משלוח ומה זה מע"מ. התחלתי בקטנה, כעבודת סטודנט, סוג של חלטורה, ורק ב-2008 הבנתי מה קורה סביבי וביחד הבנו שאנחנו חייבים לגדול כדי לחזק את המערכת ושלעסק יש פוטנציאל. דיברו אז הרבה על בריאות, אבל לא היו רשתות אלא בתי טבע קטנים. הרצל התמקד בייבוא והשאיר לי את הקמעונאות. הבאתי חברים מהצבא שסמכתי עליהם, פתחנו חנות בחיפה ואחר כך בזיכרון, מחשבנו את המערכת, ובנינו אסטרטגיה שמרנית, של גדילה ב-15% כל שנה.

מותג פרטי: תמיד היה לנו, בעיקר מחוסר ברירה. כשהרצל התחיל לייבא קטניות, היינו חייבים לארוז אותם לבד, אז שמנו עליהן מדבקה של ניצת הדובדבן. היום אנחנו מוכרים אותו מחוץ לרשת, והוא כולל רכיב אחד בלבד כמו סירופ מייפל ופסטות, עם התמחות בחומרי גלם.

מוצרים אורגניים: הטענה שיש חומרי הדברה במוצרים אורגניים היא שקר, כי לא רק שאנחנו מבקרים את עצמנו, יש עלינו פיקוח רגולטורי הדוק. מחיר המוצרים לא ירד, כי התמחור גבוה מראש בגלל הסיכונים. כמות הגידול פר דונם יותר נמוכה בגלל מגבלות ההדברה, ואם החקלאי משתמש בחומר הדברה כימי, רק אחרי שלוש שנים האדמה תתנקה ממנו והוא יוכל שוב לגדל תוצרת אורגנית.

תובענה ייצוגית: הוגשה נגדנו בגלל פרסום תכונות מרפא למזון. אנחנו רואים בחינוך לתזונה בריאה וטבעית חלק מהתפקיד שלנו. משרד הבריאות קורא לנו לעבוד איתו יד ביד במאמץ להקטין את כמות הנתרן והסוכר במזון, ולכן, כל פרסום עלול להיחשב לעברה על החוק וצריך לתקן אותו. מקווה שההליך יסתיים בקנס סמלי.

סימון מוצרים: בעד הרעיון, נגד התוצאה. למה דיאט קולה לא יסומן וחטיף תמרים כן? אני לא מוטרד מזה כי הלקוחות שלנו אינטליגנטים, אבל הסוד הוא בחינוך ולא בפתרונות אינסטנט.

פנאי: מגיל 18 אני רץ 5 ק"מ שלוש פעמים בשבוע ולא יותר, כי אני לא רוצה למצוא את עצמי בחצי מרתון. את יתר הזמן מקדיש לילדים ולמשפחה.

תפיסת עתיד: להמשיך בניצת הדובדבן, ואם לא, אז להיות מורה. אני מלמד פעם בשבוע בתיכון בראש העין בכיתה י' ורוצה עוד מזה.

עוד כתבות

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: בבלפור מפיצים עליי עלילות קונספירציה מופרכות והזויות

סער התייחס לחשבון הטוויטר של יאיר נתניהו ובו ציוץ מחדש לתזה שהופצה הבוקר על ידי בעל הטור גדי טאוב, לפיה סער ימשוך שליש סיעת ליכוד איתו כדי לכונן ממשלה עם כחול לבן

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

נתוני צמיחה מפתיעים לטובה: התוצר של המשק הישראלי זינק ב-4.1% ברבעון השלישי

כך לפי האומדן הראשון של הלמ"ס ● נתון הצמיחה מקטין את ההסתברות להורדת ריבית בסוף החודש ● העלייה מיוחסת בעיקר לצריכה הפרטית

מלחמת סחר / צילום: שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: חדשות משיחת הסחר יטו את הכף; "הסיכון מפני אירועים משבשים גדול מהסיכוי להמשך עליות"

המדדים בוול סטריט בשיא כל הזמנים, המשקיעים דרוכים לקראת עדכונים על יחסי סין-ארה"ב; יניב חברון: "שלב ראשון להסכם מגולם בשוק" ● עונת הדוחות מגיעה לישורת האחרונה ● השבוע יפורסמו פרוטוקולי הפד מישיבתו האחרונה ● התחזית השבועית של "גלובס"

מתקן הפקת נפט של ארמקו./ צילום: רויטרס

ארמקו תנפיק מניותיה לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר, פחות מהצפוי

ארמקו תנפיק ב-IPO כ-3 מיליון מניות בכ-8 דולרים ליחידה ● הנסיך הסעודי בן סלמאן קיווה להנפיק 1.5% ממניותיה של חברת הנפט הסעודית לפי שווי של 2 מיליארד דולר

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

רשת הדיסקאונט שמנפיקה ללא דיסקאונט: הכול על הנפקת יוחננוף

ביוחחנוף, כמו בקרב מנפיקים לא מעטים אחרים, בחרו לנצל את תנאי השוק הנוחים ולמקסם תמורות כבר במועד ההנפקה - וחבל שכך

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

המשותפת בתגובה לכנס החירום של הליכוד: חוששים שהסתה תביא לפגיעה באוכלוסייה הערבית

קודם לכן ח"כ איימן עודה לקצין הכנסת, למשטרת ישראל ולשר לביטחון הפנים בבקשה להצמיד לו אבטחה בעקבות איומים על חייו ופרסום תמונתו במדי הג'יהאד האיסלמי ● בפנייתו כתב: "ההיסטוריה לימדה אותנו שבכוחן של תמונות כאלה להוביל לרצח פוליטי"

מטריקס / צילום: איל יצהר

מכפילי הרווח של חברות ה-IT מעוררים מחשבה: האם זה הזמן לדלל החזקות?

מניותיהן של ארבע החברות הישראליות הגדולות בסקטור טכנולוגיות המידע - מלם-תים, חילן, וואן ומטריקס - נסקו במאות אחוזים בחמש השנים האחרונות ● האם יש הצדקה מלאה להתארכות מכפילי הרווח במגזר?

קורקינט ליאו / צילום: ליאו, יח"צ

אחרי אילת, ים המלח וירושלים: הקורקינטים השיתופיים מגיעים לחיפה

החל ממחר יוצבו 150 קורקינטים שיתופיים להשכרה של LEO ברחבי העיר ● מחיר ההשכרה בחיפה יהיה זהה לזה שמשלמים בכל חלקי הארץ

מפעל זהר דליה בקיבוץ דליה / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

קנס של 1.1 מיליון שקל למפעל בקיבוץ דליה בגין זיהום אוויר

לפי המשרד להגנת הסביבה, מפעל "זהר דליה", המייצר חומרי גלם למוצרי ניקוי וטואלטיקה, פלט מזהמי אוויר בריכוז גבוה מהמותר ועבר על חוק אוויר נקי

מבלים ומלכלכים / צילום: אלירן דהוד, יערן קק"ל - ארכיון הצילומים של קק"ל

מדריך משבר האקלים: 5 דברים שאתם יכולים לעשות, והפעם צמצום אשפה

97% מהמדענים העוסקים בנושא האקלים מסכימים כי המקור לשינויי האקלים הוא פעילות אנושית ● וכאן גם טמונה הבשורה האופטימית: את מה שהאנושות קלקלה, היא יכולה גם לתקן

לורנס דאגלס פינק, יו"ר ומנכ"ל בלאקרוק   / צילום: Thomas Peter, רויטרס

חברות ניהול ההשקעות הגדולות בארה"ב: אנחנו לא פוגעות בתחרות

הפירמות בלאקרוק, ונגארד וסטייט סטריט מחזיקות בכחמישית ממדד 500 S&P באמצעות הקרנות שהן מנהלות עבור לקוחותיהן ● בימים אלה הן מנסות לשכך את החששות הגוברים בממשל ובאקדמיה, מכך שהחזקותיהן חונקות את התחרות במגזרים מסוימים

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

ציפוף משפחות מתחת לרדאר: כך עלתה עיריית מודיעין עילית על השיטה לחלק דירה אחת לשתי משפחות

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"

מטוס איירבוס / צילום: רויטרס

מטוס איירבוס שאינו מוחכר יסב לגלובל כנפיים הפסד של 6 מיליון דולר ברבעון השלישי

גלובל כנפיים עדכנה בחודש ספטמבר, בעקבות קריסתה של תומאס קוק, כי היא מחכירה לה מטוס איירבוס 330-300, וכי יתרת דמי החכירה העתידיים להם היא זכאית ממנו עומדת על יותר מ-9 מיליון דולר

ברק כהן / שלומי יוסף

העונש של ברק כהן, מוביל מחאת "באים לבנקאים": מאסר על-תנאי וצו הרחקה מרוסק-עמינח

על כהן, שהורשע בפגיעה בפרטיותה של מנכ"לית בנק לאומי לשעבר לאחר שהפרקליטות נסוגה מהאישומים היותר קשים נגדו במסגרת הסדר טיעון, נגזר גם קנס של 20 אלף שקל ● ביהמ"ש: "גרם לזילות חופש הביטוי" ● כהן: "היה שווה - הבנקאים הורתעו"

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

הכנסות גולן טלקום ברבעון השלישי צמחו ב-5.6% ל-136 מיליון שקל

חברת הסלולר דיווחה על כ-923 אלפי מנויים פעילים ברבעון, גידול של כ-17,000 מנויים מהרבעון הקודם

קמפיין ההשקה של SKYMAX, כרטיס האשראי הראשון בישראל שמאפשר לצבור נקודות ולטוס עם כל חברות התעופה / צילום: יח"צ

כרטיס אשראי חדש של מקס יאפשר מימוש נקודות להזמנת כרטיסי טיסה

מימוש הנקודות שנצברו בקניות בכרטיס החוץ-בנקאי "סקיי מקס" ייעשה בהזמנת כרטיסי טיסה ומוצרים משלימים דרך אתר ייעודי, כשהנקודות יהוו אמצעי תשלום ● באתר הייעודי אפשר להזמין כרטיסי טיסה של כל החברות, כולל חברות לואו קוסט

בראיין בלסקי / צילום: יח"צ

"השוק השורי במניות בארה"ב ימשיך בשנים הקרובות וייתכן שגם בעשור הקרוב"

בראיין בלסקי, אסטרטג השקעות ראשי בקבוצת BMO, לא צופה השנה מיתון בארה"ב, ממליץ להתרחק מאירופה וסבור כי חברות פינטק ואנרגיה מתחדשת לא באמת מאיימות על החברות המסורתיות ● בראיון ל"גלובס" הוא מסמן את הסקטורים המועדפים על החברה בשוק האמריקאי

יובל תמיר / צולם במרכז מיחזור, צבי כהן ואחיו, נתניה צילום: יונתן בלום

אינפימר של יובל תמיר בצרות: הודיעה על תוכנית צמצומים והתייעלות

יצרנית חומרי הגלם עדכנה כי אין לה את היכולת להמשיך את פעילותה במתכונתה הקיימת וכי תידרש לאתר מקורות נוספים כגון השקעה בהון או מקורות אחרים ● נפרדה ממרבית עובדיה וקיצצה בשכר הבכירים

צביקה שווימר, מנכ"ל אמ"צ / צילום: יחצ

רווח חד-פעמי "בגין ביטול התחייבות חוזה מכביד" הקפיץ את רווחי גולן טלקום ואלקטרה צריכה

החברה רשמה רווח הנקי הרבעוני של אמ"צ לכ-127 מיליון שקל, אחרי רווח נקי כ-14 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

רובי שמיר, לילך אשר טופילסקי, דני גילרמן ודני דיין פותחים את המסחר / צילום: שחר עזרן

רגע לפני פרישתה של לילך אשר טופילסקי: הנהלת דיסקונט פתחה את המסחר במנהטן

בבורסה בני יורק ציינו בשבוע שעבר את יום ישראל, באירוע אותו ערכו הליגה לידידות אמריקה-ישראל (AIFL) ומתחמי היזמות SOSA