גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הצביעו ששש: למה לא עושים כמה דקות דומייה כל יום, אבל בלי סירנות, סתם דומייה

השקפת עולמי הבסיסית לא השתנתה בהרבה, אך הפעם אני אדיש כל-כך, שזו הפעם הראשונה שאני קול צף

איור: תמיר שפר
איור: תמיר שפר

א.

בני גנץ עוד לא הפר את שתיקתו וחשף את עמדותיו ("עמדותיו", אפשר לחשוב) כשהמילים האלה נשלחות אליכם כמו גלויה מהעבר. בזמן שלי הוא עוד שותק ואני יודע שאתם כבר מתגעגעים לימים הפשוטים והיפים ההם של אמצע השבוע שעבר לפני הנאום, כשעמדותיו של גנץ עוד היו במה שמכונה סופרפוזיציה. כמו החתול של שרדינגר הן עדיין שרויות באותה קופסה אטומה עם חומר רדיואקטיבי שאולי השתחרר ואולי לא, ואיש לא יודע אם החתול חי או מת או מה, והאם עמדות גנץ הן לא זה ולא זה או גם זה וגם זה או (ככל הנראה) קצת זה וקצת זה. בכל מקרה, לא צריך להיות בן של נביא בשביל לחזות את אכילת הראשים האינטנסיבית שבאה בעקבות הנאום; הפרשנויות, התגובות, הבדיחות, הוויכוחים, הסקרים, הממים ברשתות החברתיות. זה אפילו לא לחזות, זה בעיקר להיזכר. הרי כבר היינו שם, כבר עשינו את זה. דבר אחד נראה לי די בטוח להמר עליו: אני שם 15 שקל שיותר מששמר גנץ על השתיקה, שמרה השתיקה על גנץ.

ב.

הבחירות האלה הן בידור לא רע בכלל בינתיים, בעיקר הסרטונים שמגיעים מהמתמודדים בליכוד, אבל הן משאירות אותי אדיש לגמרי במישור המהותי. אם אני מבין נכון, מדובר הרי בלא יותר מחזרה גנרלית לבחירות האמיתיות שייערכו כמה חודשים אחר כך, עת ניסחף כולנו למערבולת המשפטית של נתניהו, אז מה יש להתרגש עכשיו? השקפת עולמי הבסיסית לא השתנתה בהרבה, עדיין די שמאלני וסוג של סוציאליסט, אבל הפעם אני אדיש עד כדי כך שזו הפעם הראשונה בחיי שאני קול צף. את הבחירות האלה אני לוקח בקלות, הפעם אני לא הולך עם הראש ולא הולך עם הלב - אני הולך עם הגוש. כמו שזה נראה, אמשיך לא להתלבט עד הקלפי ואז פשוט אשים אחד מהפתקים. אם הם לא לוקחים את זה ברצינות, למה שאני אקח.

זו חוויה מרעננת, בחיי. כל חיי קצת בזתי בלב לקולות הצפים, להמון האנשים שלא עושים עניין גדול ממפלגות ובכל מערכת בחירות הולכים עם הבטחת השעה. אבל אחרי שמערכת הבחירות הנוכחית הפכה אותי לכזה, אני מרגיש קל וחופשי, לא קהל שבוי של אף אחד ולא בייס של שום דבר. מה שפעם היה נראה לי עדר, נראה לי היום כמו להקת ציפורים בשמיים, דואה ברוח התקופה. אז אם יש לך מה להציע לי עד התשיעי באפריל ואתה ממוקם איפשהו מהמרכז ושמאלה, אני שומע, כלומר מאזין בחצי אוזן.

כמובן שדרור של פעם, שהצביע חד"ש וחירף נפשו בניסיונות שכנוע, בז איפשהו בתוכי לדרור של היום, אבל בסדר, פער דורות פנימי זה טבעי ומידה מסוימת של שנאה עצמית היא בריאות לנפש. מי שאוהב את עצמו כל הזמן מסוכן לחברה הרבה יותר.

ג.

האמת שדי התלהבתי מבני גנץ. השתיקה הארוכה קנתה אותי. בהמולה הסואנת והמבולבלת של הבחירות האלה, כשכולם ברברו ולרלרו עד לבלי דעת כשהם אומרים שום דבר רק במיליון מילים, זהרה שתיקת גנץ כיהלום דומם. מתתי על זה. אם הוא רק היה ממשיך עם השקט, הייתי שם לו פתק. אם אחרי נאום אחד יחזור להתעטף בשתיקה, אם יבנה רשימה של שתקנים ושתקניות ויוכיח שהשתיקה היא אסטרטגיה, לא רק טקטיקה, עוד יש לו סיכוי אצלי.

אחסוך מכולנו את שלל הציטוטים על מעלות השתיקה ויתרונותיה, זה לא העניין פה - אני לא מתעניין בשתיקה, שהיא סייג או מחסה או טריק או הימנעות. לא שתיקה רועמת ולא שתיקת כבשים, פשוט שתיקה. לדעתי, העם מוכן למועמד שותק. רשימה שקטה לרוב הדומם.

זו יכולה להיות הבטחת הבחירות הכי טובה בהיסטוריה אי פעם. הרי מה כולנו רוצים? שקט. ומה כולנו צריכים? שקט. מה הכי חסר לנו? שקט. שקט זה טוב לכלכלה, שקט זה טוב לביטחון, שקט זה טוב לנשמה, לחברה, לפריון, לבריאות, לסביבה, לחינוך. אני מסתובב הרבה בארץ, חברות וחברים, וזה מה שהעם צמא לו. שקט. דברו עם אנשים, תשאלו אותם בעצמכם. שקט זה בטוח אחד משלושת הדברים שהם יגידו. שקט זו שאיפה אוניברסלית. לא שקט כקיפאון של אי עשייה, שקט כמצע, שקט כנקודת מוצא, שקט נפשי שנובע מביטחון עצמי. הרי כמעט כל דבר שאפשר לעשות ברעש, אפשר לעשות טוב יותר בשקט. חוץ מרוקנרול, כמובן. ועוד כמה דברים.

זה נכון, צריך לומר לאט ובטון רגוע בנאומו של המועמד שיעמוד בראש מפלגת שקט (סימנה בקלפי: ששש), שהרעש תפס אותנו באחיזה כל-כך חזקה ותקע בנו שורשים כל-כך עמוקים, שאנחנו כבר לא יכולים לדמיין את המדינה שלנו שקטה. אבל זה אפשרי. מותר לחלום על שקט. ומתי חולמים? כשיש שקט.

לא יודע מה איתכם, מבחינתי זה נאום של ניצחון מובטח. תחשוב על זה, גנץ. חוסן לישראל? שקט לישראל!

ד.

חלק גדול מהבעיה עם השתיקה בישראל - ממשיך יו"ר מפלגת שקט בנאומו הנינוח - זה המיצוב שלה: שותקים רק כשעצוב. "אני נושא עמי את צער השתיקה", כתב אורלנד. למה צער, יעקב? שתיקה היא שמחה, חביבי. זה אומר שהכול במקום. ולמה המדינה נותנת לנו דקה דומייה רק בימי אבל, שכול וזיכרון? - ושימו לב שגם את דקות הדומייה הם מציפים ברעש סירנות, כאילו מפחדים מדומייה אמיתית במקום לאמץ אותה אל הלב לרגע. למה לא עושים כמה דקות דומייה כל יום באופן מאורגן, אבל בלי סירנות, סתם דומייה. דומייה כמדיטציה לאומית: לנשום עמוק ולאט, לשמוע את הרוח, להאזין לחיים עצמם שוקקים סביבנו. מטוס חוצה את השמיים, יונה הומה, כלב נובח, דלת נפתחת, מישהו קודח, מישהו מנגן.

אפשר לשנות את זה, חברות וחברים, ממשיך היו"ר בנאומו המרגיע, הרעש הוא לא גזירת גורל ולא כוח טבע. אנחנו יכולים להוריד את הווליום במדינה, זה תלוי בכל אחת ואחד מאיתנו. הבטחנו להביא שקט לישראל - ואנחנו מתכוונים לשנות את זה באיזי. אני מצדי מתחייב להמשיך ולשמור על השקט לאורך כל הקדנציה. המשא ומתן הקואליציוני ייערך בפעוטון בפריפריה כשהילדים ישנים. מי שיעיר ולו ילד אחד, לא ייכנס לקואליציה שלי. ישיבות ממשלה בראשותי ייערכו בספריות ציבוריות. אנחנו מתחייבים לספור לפחות עד עשר לפני שאנחנו עונים. לאויבינו אני חוזר ואומר, שקט ייענה בעוד יותר שקט.

הדבר הראשון שאעשה אחרי הבחירות זה לצאת בתוכנית חומששש לישראל שקטה יותר. ממשלה בראשותי תעניק תמריצים לערים שקטות ותקדם צעירים רגועים לתפקידי מפתח. די לרעש, די לעצבים. שקט, חברות וחברים, הוא צו השעה. הצטרפו אליי ונשתוק מעט ביחד.

אין סיכוי שמפלגה כזאת לא לוקחת ארבעים מנדטים. תחשוב על זה, גנץ.

עוד כתבות

בנימין נתניהו בועדת הכספים, השבוע / צילום: דני שם טוב- דוברות הכנסת

בדרך לתקדים היסטורי? תקציב המדינה מגיע לבג"ץ בצל הביקורת החריפה

בג"ץ קבע כי על הממשלה והכנסת להסביר את חוקיות "פשרת האוזר" שאפשרה את דחיית אישור התקציב ומנעה הליכה נוספת לבחירות • איך בג"ץ יכול להתערב בחוק יסוד, למה ההרכב הורחב, ומה המשמעויות? • בעזרת מומחי משפט, גלובס עושה סדר

יוסי מלכה / צילום: יח"צ

שינוי בהנהלת H&O בשיא משבר הקורונה: יוסי מלכה מונה למנכ"ל

יחליף בתפקיד את עמיר משה ששימש כמנכ"ל הקבוצה בשמונה השנים האחרונות

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט לבג"ץ: יש להוציא צו על תנאי ולחייב את השר אוחנה למנות מפכ"ל

היועמ"ש אביחי מנדלבליט חזר על עמדתו בבג"ץ נוסף למינוי מנכ"ל קבוע לפיה - "הסכמות ומחלוקות קואליציוניות אינן יכולות לגבור על חובת הממשלה והגורמים המוסמכים לפעול לאיוש משרות בכירות במינוי קבע"

נדב פרי / צילום: איל יצהר

הממונה על קבילות הציבור בתאגיד: נדב פרי לא יכול לשמש פרשן פוליטי

לדברי הממונה על קבילות הציבור בתאגיד השידור הציבורי, נדב פרי, המכהן כיום כסמנכ"ל רגולציה וקשרי חוץ בדלק קידוחים, איננו יכול לשמש פרשן פוליטי בתאגיד ●  "מצב בו בשעה 20:00 הוא ישמש כפרשן פוליטי ובשעה 11:00 יתראיין כדובר חברת דלק במסגרת תחקיר כזה או אחר - הינו לא תקין בלשון המעטה"

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

מדינות אירופה לא ידחפו את ממשל ביידן לחזור להסכם הגרעין עם איראן

ישנו חשש גובר לגבי המחקר הגרעיני של הרפובליקה האיסלמית, אך דיפלומטים מהאיחוד האירופי אומרים שלא יאיצו בנשיא הנבחר לחזור להסכם ממנו נסוגה ארה"ב בשנת 2018 כלשונו

מבצעי בלאק פריידי / צילום: Shannon Stapleton, רויטרס

בלאק פריידיי מגיע ואלו המניות שעשויות ליהנות בגדול מחגיגת הרכישות ברשת

חגי הקניות של נובמבר מגיעים לשיא בסופ"ש הקרוב ● איך הם צפויים להיראות בצל הקורונה ולאלו מניות כדאי לשים לב במיוחד?

אייל מליס / צלם: אוריה תדמור

מנכ"ל תנובה: "איבדנו מחזור מכירות של 350 מיליון שקל"

המנכ"ל אייל מליס אולי רצה להבהיר שתנובה לא נהנית מבוננזה ברווחים בתקופת הקורונה כפי שנהנות רשתות קמעונאות המזון, אך בפועל תנובה תסיים את 2020 עם צמיחה במכירות, והעלייה בפעילות הקמעונאית שלה קיזזה את הירידות במכירות שלה לשוק המוסדי

מנכל אל על אביגל שורק / צילום: יח"צ

הוקפץ לקוקפיט: הכירו את אביגל שורק, מנכ"ל אל על החדש

הידיעה על מינויו של אביגל שורק למנכ"ל אל על התקבלה השבוע בחברה בהלם מוחלט ● עם זאת, הבעלים החדש אלי רוזנברג ביקש מלכתחילה למנות לחברת התעופה מנכ"ל מארה"ב ● "הוא מוכשר ומהיר מחשבה", אומר גורם שהיה קשור לחברת דלק US שממנה מגיע שורק

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

מגדל עברה לרווח ברבעון השלישי ותשוב לגבות דמי ניהול משתנים ברבעון הרביעי

בצל המאבק על מקומם של היו"ר ניר גלעד ובעל השליטה שלמה אליהו בקבוצה, מציגה מגדל הפסד של 14.5 מיליון שקל מתחילת שנה וקיטון של 5% בפרמיות ודמי הגמולים שגבתה מלקוחותיה ● גידול ברווחי מגדל שוקי הון ברבעון ומתחילת שנה

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות לאחר התקלה הדרמטית: ת"א 35 קפץ ב-1.3%

לאחר התקלה החמורה בבורסה המדדים חזרו לטפס, כאשר בוול סטריט לא יתקיים הערב מסחר בשל חג ההודיה ● דלק זינקה ב-10%, דלק רכב קפצה ב-10%, תפרון עלתה ב-7%, ביו ויו ב-13%, פוקס עלתה ב-5.25%, אפולו פאוור זינקה ב-20

דוד ברודט/ צילום: איל יצהר

יו"ר אל על הודיע לעובדים על מינוי אביגל שורק למנכ"ל החברה

דוד ברודט שלח מכתב לעובדי אל על ובו הסביר על תהליך הבחירה בשורק, שמגיע מחברת דלק ארה"ב ● לאחרונה התבשרו 5,074 מעובדי אל על כי יישארו בחל"ת עד סוף 2020

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: תמונה פרטית

נתניהו נפגש עם בר-דוד ברקע המשבר הפוליטי בין כחול לבן לליכוד

בזמן שבין בר דוד ושר האוצר ישראל כ"ץ לא נערכה פגישה בשל המתיחות בין השניים, נפגש היום יו"ר ההסתדרות עם ראש הממשלה ● בין הנושאים שעלו בפגישה התמקדו השניים גם בצורך בחיזוק התעשייה הישראלית

חנויות סגורות בקניון דיזנגוף סנטר. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

פארסת הקניונים הגדולה: כך יוחלט בחצות מי ייפתח מחר

בשעה 23:59 צפויה להסתיים ההרשמה להגרלה שתקבע מי הם הקניונים שזכאים להיפתח מחר בבוקר במסגרת הפיילוט שקבע קבינט הקורונה ● אותם תשעה זוכים מאושרים יקבלו גושפנקא מהממשלה לציין מחר את חגיגות הבלאק פריידי למרות הגבלות הקורונה

דייגו ארמנדו מראדונה. קריירה רצופה הצלחות ושערוריות
צילום: רויטרס

מראדונה ייזכר כאחד הגדולים, וגם כמי ששינה את השוק הדרום אמריקאי

מראדונה הוא אייקון נצחי, והכוכבות שלו הפכה את דרום אמריקה למקום שמספק שחקנים לאירופה בכסף גדול

מייסדי סבוריט: מימין: פרופ' עודד שוסיוב, רחלי ויזמן, פרופ' עידו ברסלבסקי  / צילום: שרון בירון

ההמבורגר מהצומח של סבוריט הגיע לבורסה ומילניום פוד-טק וליאו ליידרמן בין המרוויחים

סבוריט, העוסקת בפיתוח תחליפי בשר, השלימה גיוס הון בהיקף של קצת יותר מ-40 מיליון שקל ● סבוריט ביצעה את הגיוס לפי שווי חברה של כ-210 מיליון שקל "אחרי הכסף"

בוקינג.קום / צילום: שאטרסטוק

בוקינג לא תוכל להגביל בתי מלון מלהציע מחירים זולים יותר אצל מתחרים

פלטפורמת ההזמנות סיכמה עם הממונה על התחרות כי תסיר מהסכמים עם בתי מלון בישראל את האיסור על הצעת תנאים טובים יותר בערוצי מכירה אחרים

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

מסתמן: על רקע אי-הסכמות מסחריות - וואלה תצא מרשת הפרסום של ארטימדיה

בין הצדדים נערך לאחרונה מו"מ על חידוש החוזה ביניהם, במסגרתו ניסתה ארטימדיה להקטין או לשנות את מודל ההתקשרות עם וואלה, של התחייבות לתשלום מינימום נדיב ● בוואלה לא מעוניינים לשנות את המודל או לוותר על חלק מתשלום המינימום, ולכן הצדדים לא הגיעו להסכמות

חיים רומנו / צילום: תמר מצפי

חיים רומנו פורש מתפקיד יו"ר הדירקטוריון של חברת חלל תקשורת

רומנו החליט שלא להציע את מועמדותו לתקופת כהונה נוספת, כך שזו תסתיים בסוף 2020 ● גם הדירקטורים תמיר פוליקר ואבי ברגר החליטו שלא להציע את מועמדותם לתקופת כהונה נוספת

האצלת סמכויות בארגונים

היועצת של גוגל ואינטל מסבירה למה צריך לעודד עובדים ביקורתיים

קרול סנפורד, יועצת לארגונים שהתפרסמה בעיקר בעקבות ספרה The Regenerative Business, מלמדת כבר 4 עשורים חברות כמו גוגל ואינטל איך מקיימים עסקים שממציאים את עצמם בכל פעם מחדש ● בראיון לגלובס, היא מסבירה מה הופך את מנגנון הפידבק לרעיל ● ניהול וקריירה, מדור חדש

מלי מרגליות / צילום: יחצ

מיהם עשרת המועמדים שמהם יבוא היו"ר הבא של קבוצת כלל?

בתחילת ינואר יכריעו בעלי המניות בין המועמדים: אבי קנובל, ורדה אלשיך, מלי מרגליות, חיים סאמט, מיה ליקוורניק, רון טירה אוסאמה חסן, יגאל בר יוסף, איציק הורוביץ ושמואל שורץ ● בניגוד להערכות קודמות: אייל לפידות לא יתמודד על התפקיד