גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פליטת הפה שהסעירה את קורס הדירקטורים וההתנצלות: למי קרא פרופ' גרוס "פושעים קטנים"

אירוע נקודתי באוניברסיטת תל-אביב מסמן בעיניי תופעה הרבה יותר רחבה ומסוכנת ● כספי משלם המסים אינם צריכים לשמש להפצת דעות פוליטיות במעטפת של לימודים אקדמיים ● פרשנות

פרופ‘ יוסף גרוס./ צילום: איל יצהר
פרופ‘ יוסף גרוס./ צילום: איל יצהר

1. הסיפור המובא כאן, בסך-הכול אירוע נקודתי באוניברסיטת תל-אביב, מסמן בעיניי תופעה הרבה יותר רחבה ומסוכנת, של הפיכת הפעילות האקדמית לבמה להפצת דעות פוליטיות באולמות הלימוד. מאחר שהמוסדות האקדמיים מתוקצבים מתוך תקציב ההשכלה הגבוהה (כלומר, כספי ציבור), התופעה הזאת פסולה. כספי משלם המסים אינם צריכים לשמש להפצת דעות פוליטיות במעטפת של לימודים אקדמיים, אפילו לא ברמיזות, אפילו לא בקריצות, ודאי לא באמירות מפורשות.

2. וזה הסיפור שהיה. הזמן: סוף נובמבר 2018. המקום: אוניברסיטת תל-אביב, תחילת קורס דירקטורים ביחידת "להב" של האוניברסיטה. המרצה: פרופ' יוסף גרוס, אחד המומחים המשפטיים המוערכים ביותר בנושא דירקטוריונים והמנהל האקדמי של הקורסים להכשרת דירקטורים. לאחר שערך היכרות עם כ-60 הסטודנטים שנכחו בכיתה, עמד גרוס על עיקרי חוק החברות המגדירים את תפקידיו ואת חובותיו של דירקטור, לרבות ובעיקר חובת האמונים. בין שלל הנושאים שגרוס התייחס אליהם, הוא ציין את חוק הבזק, שלדבריו היה לו הכבוד להיות בין מנסחיו.

מאוחר יותר התייחס גרוס לעסקת בעלי העניין בזק-yes כמקרה בוחן, כפי שצוין בחומר הלימוד של הקורס שנמסר לסטודנטים. אלה הדברים שהוא אמר, פחות או יותר, תוך כדי שרטוט על הלוח של מבנה הבעלות בבזק, זיקתה ליורוקום, לשאול אלוביץ' וכמובן ל-yes: "בואו ניגש למקרה בזק... ראש הממשלה שהתמנה לשר התקשורת פיטר את מנכ"ל משרד התקשורת הוותיק בשיחת טלפון. במקומו מונה מקורבו, שלמה פילבר. אותו פילבר דאג להמליץ לראש הממשלה על עסקת הרכישה של yes על ידי בזק, שנזקקה לאישור הרגולטור... מהר מאוד, בערב אחד, הביא לראש הממשלה מסמך המלצה חתום וראש הממשלה חתם על אישור העסקה".

אחת הסטודנטיות התערבה והעירה לגרוס שדבריו לא מדויקים, שכן על פי חוק הבזק ורישיון השידורים של חברת yes, על השר חלה חובת התייעצות עם המועצה לשידורי כבלים ולוויין בטרם מתן אישור לעסקאות פיננסיות ולא עם מנכ"ל המשרד, כפי שתיאר גרוס. הסטודנטית הוסיפה כי מי שהמליץ לראש הממשלה על אישור המיזוג הפיננסי הייתה המועצה לשידורי כבלים ולוויין, ואותו מסמך "חתום" שתיאר נחתם על ידי יו"ר המועצה ולא ידי המנכ"ל כפי שתיאר.

בתגובה להערות הללו, השיב גרוס: "נו, עוד פושעים קטנים". אלא שהסטודנטית שהעירה לו הייתה לא אחרת מד"ר יפעת בן-חי שגב, לשעבר יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, והיא ענתה לו בתגובה: "סליחה, במקרה אני זו שהייתי חתומה על מסמך ההמלצה בתפקידי כיו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין דאז". גרוס, מובך מהסיטואציה, הושיט את ידו לעברה של בן-חי שגב וביקש את סליחתה. בן-חי שגב סירבה ללחוץ את ידו, אספה את חפציה, יצאה מהחדר וביטלה את השתתפותה בקורס.

במכתב נזעם ששלחה מאוחר יותר לפרופ' משה צבירן, דיקן בית הספר לניהול, היא כתבה: "ברי לכול כי דבריו השקריים של הפרופ' מוטב היה שלא ייאמרו, שכן יש בהם כדי הוצאת לשון הרע לכאורה, ורמיסה ברגל גסה של כל תורה, לרבות תורת המשפט, ובוודאי של דרך ארץ... הקביעה 'פושעים' עולה כדי הוצאת דיבה ולשון הרע לכאורה כנגד חברי מועצה ציבורית ממונה בישראל, שאף לא אחד מחבריה הוגדר 'חשוד' בפרשה המדוברת, גם לא נמצא כעבריין... קביעה חסרת אחריות זו מקבלת משנה חומרה, שכן היא נפסקה על ידי פרופ' למשפט בישראל, שבהבל פיו ריסק את יסודות המשפט העברי, שאותם הוא אמור להנחיל לתלמידיו, ואגב כך הפגין בורות באשר לחומר הלימוד... ברי לכל דעת כי אין צורך להכביר מלים לתיאור חומרת התבטאותו של הפרופ', והמסר שהיא מגלמת ביחס למחויבותו האזרחית, המקצועית ובוודאי האקדמית. מיותר לציין, אגב כך, כי תיאורו היה נגוע בבורות ביחס לתהליכים רגולטוריים כפי שקובע החוק, שכאמור התפאר בניסוחו".

בן-חי שגב דרשה מפרופ' צבירן להטיל על גרוס סנקציה משמעתית. "האדון צריך לתת את הדין על התנהגותו המבישה ככל האדם, שהרי משפט פרופ' גרוס כמשפט בוזגלו. מדובר בהתנהלות שאין לה מקום לא ברחוב ובוודאי לא בהיכלות האקדמיה", כתבה.

3. בתגובה על המכתב, נשלח אל בן-חי שגב מכתב התנצלות מפרופ' גרוס בזו הלשון: "בפתח דבריי אחזור על התנצלותי, מכל לב, לגבי פליטת פה שלא במקומה. התנצלתי מיידית ברגע שהערת את הערתך. מאחר שחלף יותר מחודש מיום מכתבתך, פרטי ההערה אינם זכורים במדויק. בעת שהצגת את עצמך, עודך עומדת לאחר שהושלם סבב היכרות של משתתפי הקורס, עקב איחורך, לא שמעתי בבירור את שמך ואת תפקידך כי השיעור התחיל. כפי שציינת במכתבך, ישבת בשורה ראשונה ליד שולחן המרצה ותשובתי להערתך הופנתה אלייך ולא לכיתה. התגובה הבלתי עניינית נבעה מהרעש סביב מעצרם וחקירתם באותם ימים של בעלי השליטה ובכירים בבזק ובדירקטוריון בנושאים שאינם קשורים למועצה לשידורי כבלים ולוויין והפיכתם לעדי מדינה, כולל מנכ"ל משרד התקשורת, ומכאן התבטאותי, שייתכן שיש עוד כאלה הקשורים לנושא. אני מצר על אמירתי הספונטנית וגם על כך שבמקום לצאת מיד בזעף ובהפגנתיות מהשיעור, לא ביררת עמי את הנושא בשיחה בהפסקה.

"עזבת את השיעור בתחילתו, לפיכך כנראה לא שמעת לאשורו מהו נושא השיעור, אשר נסב על תפקוד הדירקטוריון תוך הדגמת התנהגות הדירקטוריונים בכשלי טבע ובזק. בהוראה בקורס שבו משתתפים בכירים שיש להם מידע כללי מהו דירקטוריון, אני מעמיק בהסברים ובהמחשה אקטואלית המתחלפת לפי אירועים עכשוויים. לב הנושא היה הפירמידה של בזק ששורטטה על הלוח, כשבראשה בעל מניות ביורוקום שהחזיקה בבזק וב-yes ותהליך קבלת החלטת דירקטוריון בזק לרכוש מיורוקום את המניות ב-yes, החלטה שזכתה לביקורות ולחקירות רבות, וזאת עשיתי בשיעור שעזבת.

"אני חוזר ומדגיש כי לאישור הרגולטור לעסקת בזק-yes לא היה כל קשר לנושא השיעור ומכאן להערתך. לא זו השאלה שבדיון. הפניתי את הכיתה לכתבות בעיתונים (גרוס נותן דוגמאות - א"צ) ומכאן ההשלכות להחלטת הדירקטוריון לרכוש את yes תמורת סכום עתק, ועל כך חקירות ומעצרים, כולל מנכ"ל בזק. הערתך הקצרה אליי ברגע שבו שרטטתי את הפירמידה על הלוח וגבי לכיתה, זכתה לתשובה קצרה ביותר כאמור לעיל. אדגיש כי מקרה בזק הובא כמודל כיצד עסקה נבחנת על ידי הדירקטוריון, שווייה של החברה הנרכשת, הערך המוסף לחברה הרוכשת, מה מידת המתנגדים למהלך כמו המוסדיים למשל ועוד, ומה מעמד יחסי הגומלין בין החברות והעומד בראש שכיהן כיו"ר בזק בעסקת בעלי העניין. ההתייחסות לאישור שר התקשורת לא נדונה כלל והייתה אגבית להשלמת תיאור התהליך והשלכותיו על תפקוד הדירקטוריון. בתהליך קבלת ההחלטות, הדירקטוריון לא נדרש להתייחס לתהליכי ההתייעצות של המנכ"ל או של שר התקשורת או של כל גורם אחר וגם לא לשידורי כבלים ולוויין, ולכן לא הוזכר הליך זה כלל. פשוט, הוא אינו מן העניין.

"צר לי כי נפגעת, וכאמרתו של אלכסנדר פופ, 'לשגות זה אנושי - לסלוח זה אלוהי'".

4. מהמקרה הזה אני מסיק כמה מסקנות:

■ בן-חי שגב צודקת בהחלט: פרופ' גרוס נפל בלשונו באמירה אומללה וחמורה שלא הייתה צריכה לבוא לעולם כלל.

■ באירועים כאלה, באולמות מאוד מצומצמים ובלי תקשורת, בדרך כלל אנשים הרבה יותר משוחררים ואומרים את מה שהם חושבים בעומק לבם, בלי פילטרים ובלי צקצוקי לשון. אין לי ספק שהאמירה של פרופ' גרוס על פושעים היא בדיוק מה שהוא חושב על עסקת בזק-yes - וזה בדיוק הדבר החמור כאן. 

■ האמירה חמורה משום שפרופסור מוערך כל כך למשפטים כמו גרוס איננו יכול לחרוץ דין לגבי נושאים ואנשים שנמצאים בחקירה, עוד לפני שהגיעו לבתי המשפט, על סמך קריאת עיתונים. זה לא מה שמצופה מפרופסור למשפט, שאמור להבין מהי חזקת החפות ואיך בתי הדין של התקשורת עובדים.

■ גרוס התנצל, בסגנון מודה ועוזב ירוחם, שזה יפה כשלעצמו, אבל המכתב שלו חשף עד כמה הפוליטיקה חדרה לאקדמיה. הוא כותב שההתייחסות לנתניהו ולפילבר הייתה אגבית "להשלמת תיאור התהליך והשלכותיו על תפקוד הדירקטוריון", אלא שזה לב הבעיה. אין צורך "להשלים" ואין צורך לחבר את האירועים, אלא אם כן עומדים על ההבדלים הברורים ביניהם. אירוע האישור הרגולטורי של מיזוג בזק-yes הוא דבר אחד ואישור עסקת בעלי העניין הוא דבר אחר. אלה שני אישורים נפרדים לגמרי ונתניהו לא קשור כלל לאישור עסקת בעלי העניין - טעות שחוזרת עליה התקשורת שוב ושוב. גרוס, כמומחה למשפט, מבין זאת היטב אבל בחר לחבר בין הדברים בנימה של לגלוג וזלזול - והמבין יבין. והמבין יכול להבין שנתניהו הוא ה"פושע" הגדול, לא הקטן, וה"פושעים" הקטנים הם חברי המועצה לשידורי כבלים ולוויין.

תגובות

מאוניברסיטת תל-אביב נמסר: "השיעור שהעביר פרופ' יוסי גרוס לפני כמה חודשים התמקד במבנה פירמידאלי של חברות. כדוגמה להמחשת הנושא הובא התהליך של אישור עסקת בזק-yes בדירקטוריון בזק, ופרופ' גרוס התייחס בביקורתיות לעצם הליך האישור והקשר לגורמים רגולטוריים וממשלתיים הקשורים בהליך זה.

"ד"ר בן-חי שגב, שנכחה בשיעור, העירה שנפגעה מההערה שהשמיע פרופ' גרוס והוא ביקש בו במקום את סליחתה. בסוף דצמבר פנתה ד"ר בן-חי שגב בתלונה לדיקן הפקולטה, פרופ' משה צבירן, ובתגובה הוא שלח לה מיידית הודעת התנצלות, שבה הבטיח לברר את הנושא עם פרופ' גרוס. בעקבות הבירור, שלח לה פרופ' גרוס התנצלות אישית, וכיתב את דיקן הפקולטה ומנכ"ל להב. בהיעדר תגובה מצדה של בן-חי שגב, כתב לה הדיקן שנית, צירף עותק ממכתב ההתנצלות של פרופ' גרוס, וכתב כי להבנתו ההתנצלות התקבלה והנושא סגור.

"גם אם פרופ' גרוס מעד בלשונו, הוא ניסה לתקן זאת מיד והתנצלותו התקבלה. יודגש כי פרופ' גרוס הוא סמכות משפטית מובילה בתחום המשפט התאגידי, והוא ימשיך לנהל את קורס הדירקטורים המוביל בישראל במסגרת להב בפקולטה לניהול".

ד"ר בן-חי שגב סירבה להגיב לדברים.

עוד כתבות

אסף זמיר / צילום: עופר חג'יוב

האם רק אחד מחמישה דורשי עבודה באילת עדיין עובד?

שר התיירות אסף זמיר ציין את כניסתו לתפקיד בביקור בשיאנית באבטלה. ובהפצת נתון מופרז ● "המשרוקית של גלובס"

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

אסי (אסא) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הכירו את מנכ"ל חברת האנרגיה הירוקה ששווה פי 4 מקבוצת דלק

עקב משבר הקורונה נשבר בישראל השיא בייצור חשמל ממקורות אנרגיה "ירוקים" ● החברות בתחום נהנות מהייפ מתמשך, הבולט לנוכח קריסת מניות האנרגיה המסורתית ● "קשה להתחרות במחיר ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות", אומר ל"גלובס" אסי לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס

תומכי נתניהו מחוץ לביהמ"ש: "העם דורש צדק משפטי" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

התומכים מילאו את אזור בית המשפט: "לעולם לא תצעד לבד בנימין נתניהו"

שעות לפני שהחל הדיון, הרחובות ליד ביהמ”ש המחוזי צפופים; מפגינים מאילת, מקרית גת, מפתח תקוה וממעלה אפרים הגיעו לחזק את נתניהו • למשפט הדמה שנערך בחוץ יש תוצאה חד משמעיות - נתניהו זכאי, מנדלבליט לכלא

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

המגמה נמשכת: 10 נדבקים מאובחנים ביממה האחרונה

מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עומד על 16,717 בני אדם. 279 נפטרו, ו-14,153 החלימו ● מספר הנדבקים בעולם עומד על 5,453,135

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

"לא נראה שיש משקיע מוסדי שישקיע כספי עמיתים בהנפקת דלק"

בסוף השבוע פנה משה ברקת למוסדיים בדרישה לקבלת מידע על הגיוס של 137 מיליון שקל בהנפקת המניות של קבוצת דלק ● לפי הערכות בשוק, אף גוף מוסדי לא השקיע בהנפקה כספי עמיתים

סבסטיאן קורץ/ צילום: רויטרס

קרע באיחוד האירופי: "ארבע החסכניות" נגד צרפת וגרמניה

קאנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ מוביל את ההתנגדות להצעת צרפת וגרמניה, לפיה תוקם קרן שיקום לנזקי משבר הקורונה שתמומן ע"י גיוס חוב משותף של כל חברות האיחוד האירופי ● הולנד, אוסטריה, דנמרק ושבדיה יצאו רשמית נגד המהלך: "לא נסכים לאיחוד המבוסס על חובות"

שכונת אגמים בדרום העיר אשקלון / הדמיה: דני שמש Ddesign3

קרן הריט אזורים ליווינג זכתה במכרז דירה להשכיר באשקלון

אזורים תשלם על הקרקע, כולל הפיתוח, סך של 31 מיליון שקל ● עלות הבנייה מוערכת בכ-200 מיליון שקל ● בפרויקט ייבנו כ-200 דירות, מחציתן לשכירות ארוכת טווח

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת בבורסות אסיה; הונג קונג ממשיכה לאבד גובה

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● הנפט נסחר במגמה חיובית וחוזה מסוג ברנט רושם עלייה של 0.6% לרמה של 35.35 דולר לחבית

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: חיים צח, לע"מ

האישומים, השופטים, עורכי הדין והעדים: כל מה שצריך לדעת על משפטם של נתניהו, אלוביץ' ומוזס

לראשונה בתולדות ישראל ראש ממשלה מכהן יעמוד לדין, כשלצידו שאול אלוביץ', בעלי בזק לשעבר, ומו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס • "גלובס" חוזר לכתבי האישום ומשרטט את הצלעות המרכזיות שיעמדו במוקד סדר היום - העדים, צוותי ההגנה והתביעה והרכב השופטים שיידרש להכרעה הדרמטית

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מיום חמישי 10,687 איש הודיעו על חזרה לעבודה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה 100,625 דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על 169,930

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

אנרג'יאן משיבה לשטיינמץ: "לא היה לו חלק בעסקת מאגרי הגז – מהלך תאב בצע"

חברת האנרגיה אנרג'יאן ומנכ"לה מתיוס ריגאס הגישו כתב הגנה לתביעתה של שותפות צבר של שטיינמץ, שדרשה ממנה יותר מחצי מיליארד שקל, בטענה כי אנרג'יאן וריגאס עשקו אותה כשדחקו אותה מהבעלות על "כריש" ו"תנין" • "שטיינמץ ביקש לרתום את החברה לשטות במדינה"

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

רק על הפיל הגדול שבחדר אף אחד בישיבת הממשלה לא העז לדבר

בישיבת העבודה הראשונה של הממשלה היו ברכות, הוזכר האיום האיראני, עיד אל-פיטר אבל כמעט כל השרים והנוכחים התעלמו מהמשפט של ראש הממשלה שהחל כמה שעות מאוחר יותר ● גם מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הונחה לחתוך כל אפשרות לשאלות בנושא

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13  / צילום: ינאי יחיאל

הקרב על הנרטיב: ועד חדשות 13 והנהלת רשת ממשיכים להחליף האשמות

מנכ"ל רשת 13 אבי בן טל שלח מייל לעובדים, בו הבהיר כי הימנעות מקיצוצים פירושה פשיטת רגל, והתייחס גם לסוגיית שידור פתיחת משפטו של נתניהו ● ועד חדשות 13 לא נשאר חייב והוציא מיד מכתב תגובה חריף בו האשים את בן טל בחוסר דיוק ובהטעיה

עופר בלוך / צלם: רוני שיצר

ביקושים גבוהים גם בזמן משבר: חברת החשמל גייסה כמיליארד שקל

בהודעת חברת החשמל לא נמסרו פרטים לגבי זהות הרוכשים, אך צויין כי היא עוררה ביקושים ערים בשוק ההון המקומי וכי היקף הביקושים הגיע לכ-2.2 מיליארדי שקל

ג'ייסון ויליאמסון / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מה אפשר ללמוד על המשבר הנוכחי מהטלפון בשפעת הספרדית

סטארט-אפים מוכנים לקחת סיכונים ואין להמעיט בחשיבותם ובתרומתם לחדשנות גם בזמנים קשים ● לכן ממשלות והחברות הגדולות צריכות לתמוך בפעילותם

שער הניו יורק טיימס / צילום: צילום מסך

"אובדן בלתי ניתן לחישוב": השער יוצא הדופן של "ניו יורק טיימס"

"ניו יורק טיימס" נחשב לעיתון המזוהה עם לוגיקה ועובדות, אולם הבוקר הוקדש כל השער הראשי שלו לפריטה על נימי הרגש: על השער הודפסו שמותיהם של כ-1,000 אנשים שמתו מקורונה בארה"ב, כשבכותרת המשנה נכתב: "הם לא היו רק שמות ברשימה, הם היו אנחנו"

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"

רכבת ישראל / צילום: יח"צ

דחייה נוספת בהפעלת הרכבת: תחזור לפעילות רק בעוד שבועיים

הרכבות ישובו לפעילות מלאה ב-8 ביוני ● עם זאת, כבר מסוף השבוע קיבולת האוטובוסים תעלה ל-75%

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: יח"צ

למרות משבר הקורונה: איקאה פותחת היום חנות שישית בישראל

היקף ההשקעה בהקמת חנות איקאה באשתאול נאמד ב-390 מיליון שקל, והיא תשתרע על כ-25 אלף מ"ר