גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה עוברים המים רגע לפני שהם מגיעים לברז שלכם?

איכות מי השתייה בישראל טובה, על כך אין עוררין. אבל צריך לתת את הדעת גם על הקילומטר האחרון שהם עוברים בצנרת הביתית, זו שמובילה אותם לברז שלנו ● צנרת ישנה וחלודה עלולה לפגוע בטיב המים שאנו שותים ● כיצד ניתן להתגבר על הבעיה?

לתקינות הצנרת ולתחזוקתה יש השפעה גדולה מאוד על איכותם/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב
לתקינות הצנרת ולתחזוקתה יש השפעה גדולה מאוד על איכותם/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף שטראוס מים

מי השתייה המסופקים לנו נחשבים איכותיים וטובים ומנוטרים בקביעות על ידי משרד הבריאות. אנשי המשרד מבצעים מדי שנה יותר מ־170 אלף בדיקות מדגמיות באלפי נקודות בכל רחבי הארץ. הם בוחנים בקביעות את כל 1,100 מקורות מי השתייה שעליהם מתבסס משק המים הישראלי. אם מתגלה בבדיקות חריגה מהקריטריון שנקבע (ריכוז גבוה של חומרים מזהמים), מושבתת מיד אספקת המים מאותו מקור עד לתיקון התקלה. כך נשמרת איכות המים בישראל ברמה נאותה.

אך מתברר שאיכות מי השתייה המוזרמים אל בתינו עשויה בכל זאת להיפגע בגלל "הקילומטר האחרון" שעוברים המים בצינורות בדרך אלינו. מדובר במושג חדש יחסית, המחייב אותנו לשים לב לעניין נוסף, אשר נמצא ממש מתחת לאפנו: הצנרת הביתית של כולנו.

מרכיבים מזיקים שלא זוכים להתייחסות

הצנרת ש"מתחבאת" בין קירות ביתנו נקראת היום בפי אנשי המקצוע "המַייל האחרון" (Last mile) או "הקילומטר האחרון": אותו שלב אחרון שעוברים המים עד לפתח הברזים בבית. חיים וילדר, סמנכ"ל טכנולוגיות בחברת שטראוס מים, מסביר כי החלק הזה מקבל את תשומת הלב המועטה ביותר בכל הנוגע לאיכות מי השתייה שלנו, וחשוב להבין שאיכות האמצעים שדרכם עוברים המים אלינו, במילים אחרות - איכות הצנרת - היא בעלת משקל רב בנוגע לאיכות המים עצמם. אם אותה צנרת נחשבת ישנה, לא מתוחזקת או שאינה עומדת בתקנים הנדרשים, יש סיכוי שאל המים שלנו יחדרו מרכיבים מזיקים.

אילו חלקיקים עלולים לחדור אל המים באמצעות צנרת ישנה? מתכות כבדות, חול, משקעים שונים ובמקרים חמורים של צנרת קרקעית פגומה אף שאריות של חומרי חיטוי ושל תרופות. כל אלו עשויים לאורך זמן לפגוע בבריאותנו. אולם הם זוכים לתשומת לב מועטה, בייחוד בהשוואה לבדיקות, לניטור ולתחזוקה שנעשים במקורות המים עצמם, ובמערכות ההולכה הארציות.

"הרשות המקומית אחראית לצינורות המים המגיעים עד הבית, אבל מהרגע שהמים מגיעים אל הבית - אלינו, אל השכנים - האחריות היא עלינו", אומר וילדר. "בהרבה מקרים, אם אנשים יפרקו את הצנרת הקרובה לברז הם פשוט יידהמו ממה שיראו: חלודה שנושרת, עופרת רעילה שנכנסת למים ומשם לגוף ועוד שלל תגליות לא נעימות".

האבסורד הוא שדווקא בסביבה הקרובה ביותר אלינו, בתוך קירות הבית, מתפתחת לעיתים בעיה חמורה שאיננו מודעים לה בכלל - ושיש לה השפעה קריטית על איכות המים שאנחנו שותים. וילדר מרחיב: "אנשים ערים למה שהם רואים בעיניים, ומה שמסתתר בקירות וברצפה נשאר בגדר נעלם. הרבה פעמים בבתי מגורים אנשים ישקיעו בניקיון, באסתטיקה ובמראה של הלובי ובהוספת מעלית חדשה או בשיפוץ, אך יזניחו לחלוטין את הצנרת. אנשים לא מודעים למה שקורה בתוך הצנרת, וזה בסוף מה שהם מכניסים לגוף שלהם ושל ילדיהם. מבחינתם המים מהברז תקינים לחלוטין, והם אכן כאלה - עד שהם מגיעים לצנרת הביתית. לתקינות הצנרת ולתחזוקתה יש השפעה גדולה מאוד על איכות המים, עד כדי כך שאפשר לקבוע בקלות מהי איכות המים בברז, על פי גיל הבניין".

MAZE של שטראוס מים תמי4 - משדרג לכם את המים>>

מטהר המים MAZE. מנטרל מזיקים וחיידקים/צילום: יח"צ

אפשר להחליף צנרת או להתקין "מחסום" לפני הגעת המים לברז

המצב שמתאר וילדר לפיו הנעשה בתוך הבית שלנו עשוי לגרום לפגיעה בנו - הוא בעייתי. השאלה היא כיצד ניתן לפתור זאת ולהבטיח שגם בצנרת הביתית שלנו, באותו "קילומטר אחרון", תישמר איכות המים.

האפשרות המתבקשת הראשונה שבוודאי תעלה בראשו של כל אדם, היא תחזוקה קבועה ותכופה של הצנרת הביתית. תחזוקה זו כוללת ניקוי ושמירה על מצב הצנרת בידי איש מקצוע, ומעל לכול - תחלופה של צינורות המים בבית אחת לתקופה, כדי למנוע הצטברות חלודה ומשקעים אחרים בהם. הפתרון הזה בוודאי יסייע לשמירה על איכות המים המגיעים לברז, אך הוא מסורבל, דורש עבודה מורכבת וכמובן יקר מאוד. גם החלפה של חלק מהצנרת הביתית תגיע לעלויות של אלפי שקלים.

אולם בשנים האחרונות נוצר פתרון נוסף, שמפשט את הנושא משמעותית ומוזיל עלויות: מסננים ומטהרים ביתיים, אשר משפרים את איכות מי השתייה שלנו. אותם מסננים ומטהרים מותקנים בתוך הבית, בסופו של "הקילומטר האחרון", וכך מבטיחים מים איכותיים יותר, כמעין גורמים אשר שומרים עלינו ועל בריאותנו.

אחד האמצעים הפופולאריים ביותר כיום בהקשר זה הם ברי המים הביתיים, אותם מתקנים מתקדמים, אשר מחוברים אל הצינור המוביל מים לברז, ומספקים מים חמים או קרים מסוננים בלחיצת כפתור. ברי המים הללו מונחים על השיש, בקרבת הברז, ומאפשרים לכל המשפחה לשתות מים איכותיים.

שטראוס מים תמי4 קפצה לאחרונה מדרגה ופיתחה עבור ברי המים תמי4 שלה מטהר מים העונה לשם MAZE, שהוכתר על ידי החברה כמתקדם בעולם. "ה־Maze מטהר את כל המזהמים שעשויים להצטבר במים, פשוטו כמשמעו, גם אם מדובר בבניין עם צנרת בת יותר מ־100 שנה", אומר וילדר. "בנוסף, יש לו השפעה גם על הטעם של המים. בבדיקות עולה כי המים שעברו דרכו טעימים יותר, לאחר שה־Maze מתקן את החומציות בהם. לכן בעלי ברי המים תמי4 יכולים לישון בשקט, ה־Maze מטהר את כל הרע ומשמר את הטוב. מדובר בפתרון האולטימטיבי לבעיית 'הקילומטר האחרון'".

למעשה, ה־Maze מטהר את המים מחיידקים מזיקים, מחול, מחלודה ומחלקיקים קטנים; הוא גם סופח כלור, טעמי לוואי וריחות מהמים. כמו כן, הוא מטפל בעופרת וכספית, שנחשבות למזהמים מסוכנים אשר מצטברים לא פעם במי השתייה; הוא מפחית אבנית; וגם שומר על הרכב המינרלים במים.

כל אלו, לדברי וילדר, מבטיחים טיפול מיטבי כולל בסכנות הנשקפות למי השתייה ב"קילומטר האחרון", בצורה הפשוטה והמשתלמת ביותר, בלי להידרש לתחזוקה מתמשכת ויקרה מאוד של הצנרת הביתית.

MAZE של שטראוס מים תמי4 - הפתרון למי שתייה איכותיים>>

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

ירידות בבורסה: ת"א 90 מאבד 1.2%, דלק ממשיכה דרומה

דלק משלימה נפילה של 15% מאז ההודעה על עסקת שברון; נאלצה לצמצם את היקף הגיוס למימון העסקה ● חברת הדירוג פיץ' העלתה את תחזית דירוג האשראי של כיל מ"יציבה" ל"חיובית"

לימסול קפריסין/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

12 קטינים ישראלים עצורים בקפריסין בחשד לאונס קבוצתי

משרד החוץ הודיע היום כי בשל העובדה כי מדובר בקטינים, קונסול ישראל בקפריסין יוסי וורמברנד הונחה להגיע מחר בבוקר לשימוע שיתקיים בבית משפט במקום ● משפחות הקטינים עודכנו על ידי משרד החוץ

אנדרו יאנג במהלך העימות הדמוקרטי / צילום: מייק סגר, רויטרס

"ההפך מדונלד טראמפ": המועמד של עמק הסיליקון לנשיאות ארה"ב

אנדרו יאנג, אחד המועמדים מטעם המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב ומי שכונה המועמד של עמק הסיליקון, ממשיך לשווק עצמו כ"גבר אסייתי שאוהב מתמטיקה" - ההפך הגמור מנשיא ארה"ב הנוכחי

קווין ספייסי במהלך המשפט בנאנטאקט / צילום: ניקול הארנישפגר, רויטרס

המתלונן סירב להעיד והאשמות התקיפה נגד קווין ספייסי בוטלו

המתלונן נגד השחקן מסרב להעיד בנוגע לטלפון "אבוד", שלטענת ההגנה של קווין ספייסי יכול להוכיח את חפותו של השחקן ● בתגובה לפרשה, במשרד התובע המחוזי באזור אמרו כי "אי זמינות העד המתלונן גרמה לביטול ההאשמות"

מוטי קירשנבאום, יו"ר מגדלי הים התיכון/ צילום: איל יצהר

מגדלי הים התיכון גייסה 320 מיליון שקל בריבית של 2.8%

במסגרת השלב המוסדי זכתה החברה לביקושי יתר של כ-1.2 מיליארד שקל ● תמורת ההנפקה תשמש במלואה לפירעון מוקדם ומלא של סדרה ב', תוך הארכת פריסת החוב של החברה

האימוג'יז החדשים / איור: אפל, יח"צ

יש אפילו פלאפל: הצצה לאימוג'יז החדשים של אפל ואנדרואיד

לכבוד יום האימוג'י הבינלאומי שנחגג אמש, אפל וגוגל העניקו הצצה לחלק מעשרות האימוג'ים החדשים שיצאו בהמשך השנה, יחד עם עדכוני גרסאות למערכות ההפעלה למובייל שלהן

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

הריבית על האג"ח שדלק מבקשת לגייס לעסקת שברון לא משקפת אופטימיות מצד המשקיעים

שיעור הריבית על האג"ח שדלק מבקשת לגייס לטובת מימון עסקת שברון הגיע לרמה של 9.5%, כך לפי גורם בשוק ● דלק נאלצה לחתוך את היקף הגיוס מ-700 מיליון דולר ל-500 מיליון דולר ● מניית דלק צנחה ב-5.7% במחזור גבוה ואגרות החוב של הקבוצה מסדרה ד' נחתכו ב-1.5%

אפי נוה / צילום: שלומי יוסף

אפי נוה לבג"ץ: הורו לפרקליטות להעביר לידי חומרים נוספים ב"פרשת ביקורת הגבולות"

יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, המואשם בהברחת בת זוגו בגבול, הגיש הבוקר עתירה לבג"ץ במסגרתה הוא מבקש לבטל את החלטת ביהמ"ש השלום שדחתה את בקשתו לקבל חומרים מהפרקליטות כדי לבסס את טענתו לאכיפה בררנית נגדו

בר רפאלי וליאונרדו דיקפריו במשחק של הלייקרס ב-2010 / צילום: לוסי ניקולסון, רויטרס

בר רפאלי הגישה ערעור לביהמ"ש: דיקפריו ואני היינו "תא משפחתי" לכל דבר ועניין

זה הסיפור שמספרת הדוגמנית בר רפאלי לבית המשפט העליון בערעור שהגישה היום לבית המשפט העליון על חיובה בתשלום מס בישראל על הכנסות בהיקף עשרות מיליוני שקלים בחו"ל בשנים 2009 ו-2010 ● המחלוקת סביב שאלת מגוריה של הדוגמנית – האם הייתה תושבת הארץ לצרכי מס או תושבת ארה"ב בשנים הרלבנטיות - התפצלה לשתי זירות משפטיות

אריה בלדגרין / צילום: יחצ

גם אריה בלדגרין מחפש את הכסף בקיר: יקים חברה לתשתיות בתחום מדעי החיים עם Tishman Speyer

קרן ההון סיכון של פרופ' בלדגרין, מייסד חברת קייט פארמה, הודיעה על הקמת מיזם משותף עם ענקית הנדל"ן טישמן ספייר, מחברות הנדל"ן המובילות בארה"ב

חנות ברחוב הנשיא השישי בשכונת "משכנות האומה" בירושלים / צילום: אנגלו סכסון

בירושלים נמכרה חנות בכניסה לעיר ב-3.3 מיליון שקל

בנס ציונה נמכרה דירת 3 חדרים ב-1.6 מיליון שקל, ועוד עסקאות יד שנייה ברחבי הארץ

אהוד ברק מציג את הצעיף שכיסה את פניו כשיצא מדירת אפשטיין / צילום: אמיר מאירי

ברק תוקף: "כל מי שמפריע לנתניהו להיות בשלטון הופך לבוגד"

במפגש פעילים של מפלגת ישראל דמוקרטית בתל אביב, הצהיר יו"ר המפלגה, אהוד ברק, כי הפרסומים המיוחסים לו ב-24 השעות האחרונות בכל הנוגע למיליארדר המואשם בפדופיליה ג'פרי אפשטיין "הם שקר וכזב" ● "אלימות כלפי נשים היא פשע נגד האנושות, הפשע הנפוץ והבסיסי ביותר, ויש למגרו"

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הקונגרס האמריקאי מגביר את הלחץ על פייסבוק לעצור את פיתוח המטבע הדיגיטלי ליברה

נוכח הביקורת הגוברת על ליברה מצד רגולטורים בעולם, והלחץ שהגיע לשיאו בשימוע לפרויקט בקונגרס, התקרב מחיר הביטקוין אתמול לשפל של חודש ● בשאלות הנוקבות שהציבו אתמול חברי הקונגרס בפני ראש זרוע הבלוקצ'יין של פייסבוק, הם דרשו, בין השאר, להבין כיצד ליברה שונה מבנק או מקרן סל

מנכ"ל לפ"מ בועז סטמבלר / צילום: יואב דודקביץ ידיעות אחרונות

לקראת מהפכה בענף רכש המדיה: באוצר בוחנים את גורלה של לפ"מ

בפגישות שקיימו נציגי אגף התקציבים עם גורמים בשוק הם דנו בין היתר באפשרות להוציא חלקים גדולים מפעילות המדיה של לפ"מ לידי גורמים מקצועיים פרטיים ● אחת הסוגיות המרכזיות: ניהול רכש המדיה ● האוצר: "לאחרונה הגיעו פניות מידי גורמים פנים וחוץ ממשלתיים"

עבודות הרכבת הקלה בתל אביב בשנה שעברה / צילום: איל יצהר, גלובס

עשרות עובדים סיניים בפרויקט הרכבת הקלה לא מקבלים אשרות כניסה לארץ

הסיבה: העיצומים של עובדי משרד החוץ בעקבות הכוונה לקצץ בתקציבי האירוח של דיפלומטים ונספחים בעולם ● מטה המאבק: נחריף את העיצומים

 

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

לא לפרוטוקול בלבד: המכרז הציבורי הגדיל את שווי אלטשולר שחם גמל ופנסיה ל-1.15 מיליארד שקל

היקף הצעת המכר של אלטשולר שחם והמנכ"ל לוינשטיין גדל ל-288 מיליון שקל ● בקונים: הפניקס, הראל, איילון ובתי ההשקעות מיטב דש, אפסילון, אלומות וכן פסגות

נטפליקס. יודעת לאתגר את הצרכן הצעיר והמתוחכם עם תוכן חדשני ומקורי / צילום: רויטרס - Mike Blake

אחרי הדוחות: מניית נטפליקס צללה, IBM עלתה

מניית נטפליקס נחתכה אמש ב-12%, לאחר שפרסמה דוחות לאחר סיום המסחר ● מספר המשתמשים הרשומים של החברה ברבעון השני של השנה עלה בשיעור נמוך בהרבה מהצפוי ● במקביל, ענקית המחשוב IBM עקפה את תחזית הרווח למניה, ומנייתה עלתה לאחר הנעילה

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

הגדלת ההשקעה הצפויה באיתקה הפילה את מניית קבוצת דלק ב-14% בתוך 3 ימים

בשוק מעריכים כי הנפילה נבעה מהסכמתה של דלק להגדיל ב-200 מיליון דולר את הזרמת ההון לחברה הבת איתקה, שמוציאה היום לפועל הנפקת אג"ח בריבית של יותר מ-9%

אתר בנייה באשדוד / צילום: יח"צ

מחקר מדאיג: פועלי בניין טוענים שמאלצים אותם לעבור על כללי הבטיחות

במחקר שקיימו המוסד לבטיחות וגיהות בשיתוף אוניברסיטת חיפה, נמצא שכשליש מפועלי הבניין טוענים שמנהליהם מאלצים אותם לעבור על כללי הבטיחות באתרי הבנייה ● כ-32% מהנבדקים הודו: היינו מעורבים בתאונות עבודה ● מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגיהות: "תאונות העבודה הן פועל יוצא של תרבות ארגונית לקויה המסכנת חיי אדם"

שלי תשובה/ צילום: אלמוג סוגבקר

"אם המדינה לא תשנה גישה ותתחיל להשקיע בעצמה בתשתיות התקשורת הפער מהעולם רק יגדל"

שלי תשובה, מוביל מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל, מודאג מאוד ממצב התשתיות בענף התקשורת בארץ: "אנחנו חיים על השקעות שבוצעו לפני 5-10 שנים וצוברים פערים" • הפתרון שלו הוא שהמדינה תכניס את היד לכיס: "סין הפכה להיות מה שהיא בזכות ההשקעה הממשלתית"