גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אנחנו כמו סופרמרקט של השקעות, ואפשר לבחור מהכול"

OurCrowd היא קרן השקעות במתכונת שונה: היא מאפשרת להשקיע בסטארט–אפים סכומים קטנים, 10 אלף דולרים ומעלה • בראיון ל"גלובס" אומר ג'ון מדווד, מנכ"ל ומייסד הקרן: "תעשיית ההון סיכון לא השתנתה במשך 50 שנה, יש לי 30 אלף איש בודדים שמשקיעים כסף - הם לא משנים את התעשייה, אלא מעשירים אותה"

ג'ון מדווד, מנכ"ל ומייסד קרן OurCrowd / צילום: יוסי זמיר
ג'ון מדווד, מנכ"ל ומייסד קרן OurCrowd / צילום: יוסי זמיר

"תעשיית ההון הסיכון נשארה כמו שהיא 50 שנה. הם יודעים לעשות Disruption (שיבוש) לכל ביזנס אחר, אבל לא לעצמם. אז אני לא בא לעשות טלטלות שוק - אני איש הון סיכון וחלק מהברנז'ה - אבל כן באתי להביא עוד כסף ועוד רעיונות כדי לרענן את העולם הזה ולהיות קצת יותר דמוקרטי", כך מתאר ג'ון מדווד את OurCrowd, הפלטפורמה אותה הקים ושהוא המנכ"ל שלה.

OurCrowd היא עוף מוזר בנוף השקעות ההון סיכון בישראל: קרן גיוס המונים שמאפשרת להשקיע החל מ-10 אלף דולר, ומצד שני קרן הון סיכון שגייסה סכום כולל של מעל 900 מיליון דולר, השקיעה ב-170 חברות וקרנות ועשתה 29 אקזיטים. ההשקעות שלה קטנות יחסית ובשלבים מוקדמים בדרך כלל, אבל הפיזור שלהן והמספר המצטבר שלהן הופך אותן למשמעותיות בנוף השקעות ההון סיכון בישראל.

"הבעיה שרצינו לפתור היא של מישהי או מישהו שרוצים להשקיע רק 10 אלף דולר: הם לא יוזמנו לסבבי השקעה ולא ידעו על עסקאות טובות, ובסבבים של 10 מיליון דולר הקרנות לא ירצו את הכסף שלהם. זו בעיה שחולקים נדל"ניסט בתל אביב, בעל מלון בהונג קונג או רופאת שיניים בבוורלי הילס. ב-OurCrowd אנחנו משמשים צינור בין משקיעים בודדים לבין סטארט-אפים. אנחנו קרן הון סיכון לכל דבר, עושים בדיקת נאותות, קובעים שווי, וגם משקיעים מהכסף שלנו 5% מהגיוס".

30 אלף משקיעים רשומים בפלטפורמת ההשקעות בגיוס המונים של OurCrowd. נתונים שסיפקה החברה ל"גלובס" מראים כי בשנת 2018 לבדה גייסה הקרן כ-400 מיליון דולר, השקיעה ב-80 חברות, בהן 24 השקעות חדשות ו-56 השקעות המשך ובארבע קרנות השקעה. בשורה התחתונה היא הייתה מעורבת בעשרה אקזיטים, שהבולטים בהם הם BriefCam שנמכרה ב-90 מיליון דולר לקנון, ו-Jump שנמכרה ב-200 מיליון דולר לאובר. ב-2019 כבר הספיקה להיות מעורבת במכירת Corephotonics לסמסונג ב-155 מיליון דולר.

הקרנות המסורתיות סומכות עליכם כשאתם מובילים השקעה בסטארט-אפ?

"הן רואות אותנו כקרן נורמטיבית, קצת מוזרה, שאנחנו מגייסים ככה. אבל תראה מי עוקב אחרינו כאן (מצביע על הצעת ההשקעה ש-OurCrowd מובילה בחברת הסייבר Trusona ומתגלגל מצחוק): קליינר פרקינס, היא אחת משתי הקרנות המפורסמות ביותר בעולם, היא השקיעה באמזון ובגוגל והיא עוקבת אחרינו". מדווד מנסה להפעיל וידאו שמסרב להתחיל ומקלל מכל הלב, "יש פה חברות טובות, זה Wild Shit".

לפתוח את עולם ההשקעות לכולם

מדווד הוא אדם גדול גוף וגדול קול, מבטא אמריקאי כבד ושפה עסיסית שמתובלת במילים גבוהות בעברית וקללות מסוגננות באנגלית. למרות החביבות השופעת, לא כדאי להקל בו ראש: הוא חולש על ההייטק הישראלי לאורכו ולרוחבו, מנהל רשת של קשרים בכל המקומות הנחשבים בעולם, ומהווה אתר עליה לרגל למשלחות מכל העולם. כנס ההשקעות של OurCrowd, שיתקיים בירושלים בעוד חודש, הוא הוכחה לכך: 15 אלף מוזמנים, משקיעים ויזמים, ו-130 משלחות מכל העולם יגדשו את בנייני האומה ואת רחובות ירושלים.

בכנס, שיעסוק באימפקט של חברות הסטארט-אפ, תשיק OurCrowd קרן אימפקט חברתי חדשה שהיא מתחילה לגייס כספים עבורה: בכוונת OurCrowd לגייס 30 מיליון דולר כשהקרן תשקיע בחברות שמציעות פתרונות טכנולוגיים לאתגרים גלובליים, ושאין בכוונתן להתפשר על היבט הרווח מול האימפקט החברתי. על במת הכנס יעמדו רון פישר, נשיא סופטבנק ארה"ב; דויד בונדרמן, שותף מייסד קרן האימפקט TPG שמנהלת 88 מיליארד דולר; וחתן פרס הנובל פרופ' דניאל כהנמן.

מדווד מצהיר שעד סוף השנה הוא יכפיל את היקף ההון המגוייס לכ-2 מיליארד דולר, כמו שעשה בכל שנה במהלך שש השנים האחרונות מאז הוקמה הקרן. ניכר בו שהוא אוהב את חברות הסטארט-אפ שהוא אוסף בארגז הצעצועים שלו: הוא מדבר עליהן בחיבה, מצטט משפטים מוצלחים במיוחד מהווידאו שלהן, דן לעומקם בהיבטים של ההשקעה בהן, ומתפרץ בצחוק גדול לנוכח אנקדוטה כזו או אחרת.

למדווד, בן 63, יש סיפור חיים מעניין: הוריו, ילידי ארה"ב, היו בני הגרעין שהקים את קיבוץ סאסא בגבול הצפון, לאחר מכן חזרו לארה"ב והאב היה למדען טילים וחלל. מדווד גדל בקליפורניה של שנות ה-70, אקטיביסט פוליטי נגד מלחמת וייטנאם, תלמיד היסטוריה באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. אחרי ביקור בירושלים ב-1973 הוא הפך ללוחם למען מדינת ישראל מול ההפגנות נגד ישראל על רקע מלחמת יום כיפור. לאחר מכן גויס לסוכנות ויצא למסע הסברה בין האוניברסיטאות בארה"ב. ב-1980 הוא עלה לישראל במטרה להיות מחנך אבל בסופו של דבר הקים מפעל סיבי תקשורת עם אביו. בשנות ה-90 הקים עם ניל כהן (מייסד ושותף מנהל ב-Israel Seed), מייקל אייזנברג (מקרן אלף) ואלן פלד (וינטג') את קרן ההון סיכון Israel Seed Partners שגייסה 260 מיליון דולר והייתה אחד מסיפורי ההצלחה של ההייטק הישראלי, אחר כך הקים את הסטארט-אפ ורינגו שהונפק ב-2007 וב-2013 הקים את OurCrowd.

כשנכנס לעולם ההון סיכון גילה מדווד שבהרצאות שהוא מוזמן אליהן, אנשים בעיקר מתעניינים איך אפשר להשקיע סכומים לא גדולים בהייטק הישראלי: "העסק הזה מסובך: המינימום להשקעה הוא בדרך כלל 5 מיליון דולר להשקעת שותף מוגבל (LP), וכדאי לחבר כמה השקעות כאלה ביחד ואז מדובר על סכום של 20-30 מיליון דולר. ובגלל שלא מומלץ לעלות מעל 5% מהפורטפוליו בהשקעות הון סיכון, אז צריך מאות מיליוני דולרים כדי לעשות את זה בצורה אפקטיבית. שאלתי את עצמי איך אפשר לפתוח סוג כזה של השקעה למספר גדול של אנשים".

הפתרון ניתן בפלטפורמה של OurCrowd, פלטפורמת שוק שבה מוצגות השקעות בחברות שונות הפתוחות כרגע. כל המידע שזמין בדרך כלל למשקיע הון סיכון, זמין גם כאן - רקע על החברה והטכנולוגיה שלה, ניתוח עסקי של השוק ושל הפוטנציאל שגלום בחברה, מסמך המסביר למה מומחי OurCrowd החליטו להשקיע בחברה, פרזנטציה של מנהלי החברה וגם וובינר של שיחה עם המנהלים. "אני לא מומחה בחקלאות, אני בקושי יודע מאיזה צד של הפרה יוצא החלב, אבל אני סומך על האנשים שלי שבדקו את זה, ואני יכול להבין את מה שכותבים כאן", אומר מדווד.

הקרנות מחזרות אחרי משקיעים

OurCrowd משקיעה בכל תחום שיש בו טכנולוגיה - מסייבר ובריאות ועד תוכנה ורחפנים. מדווד מציין כי הפורטפוליו כולל 200 חברות וקרנות, ולפי אתר פיץ' בוק, הם הקרן הפעילה ביותר בישראל (נכון לאוגוסט 2018).

מינימום ההשקעה בחברה הוא עשרת אלפים דולרים ובסכומים גדולים יותר ניתן לבנות פורטפוליו של חברות. תמורת 50 אלף דולר ניתן להשקיע באחת מקרנות ה-VC המסורתיות ש-OurCrowd משתתפת בגיוסים שלהן, או בקרנות ה-VC של OurCrowd עצמה.

"הכול נגיש, אולי לא לסטודנט או לנהגת אוטובוס, אבל למי שמוגדרים משקיעים 'כשירים'. בכל מדינה קובעים מה מותר לאנשים בעלי משאבים להשקיע במיזמים פרטיים - בארה"ב הם חייבים שיהיה להם מיליון דולר לצורך השקעה, בארץ מדובר על 8 מיליון שקל. היה מחקר שמצא שבישראל יש 160 אלף בתי אב עם הון של מיליון דולר בנוסף לבית שלהם, בארה"ב ההערכה היא שיש 14 מיליון בתי אב כאלו. זה שוק היעד שלנו".

ההשקעה של OurCrowd בדרך כלל אינה גבוהה. למשל בחברה הסייבר לרכב Argos היא השקיעה 750 אלף דולר מתוך סבב של 26 מיליון דולר. בשנה שעברה החברה נמכרה לקונטיננטל הגרמנית ב-430 מיליון דולר, והרווח למשקיעים היה פי 4.2 מההשקעה שלהם. מי שהשקיע בחברה 10 אלף דולר יצא כעבור שנתיים עם 42 אלף דולר. בחברות אחרות ההשקעה מגיעה לעיתים ל-5 מיליון דולר או קצת יותר. ההשקעה, כמקובל בהשקעות בסטארט-אפים, אינה נזילה, לפחות עד שהחברה מתפתחת ואז לעיתים ניתן למכור את המניות למשקיעים חדשים. 

איזו תחרות אתה רואה כשאתה ניגש להשקעה?

"השוק השתנה ומרכז הכובד עבר מהמשקיע ליזם. היזמים הטובים יכולים לבחור, והבחירה אינה תמיד בהתאם לגובה המימון אלא דווקא מי יכול לתת יותר ערך - מי יכול להביא עוד משקיעים, להוביל להנפקה או למיזוג עתידי לפי שווי גבוה, מי יכול לעזור לגייס צוות ולפתוח דלתות מול לקוחות ומפיצים. בכנס שלנו יהיה אירוע שבו הקרנות יפנו ליזמים ויצדיקו את עצמן למה כדאי לקבל מהן כסף".

קרנות מסורתיות מתהדרות במומחיות שהן מביאות לתחום, והסלקטיביות הגבוהה שמביאה מעט חברות. אצלכם זה כמו סופרמרקט, לא?

"כן, אבל כמו בכל סופרמרקט טוב יש בדלפק הבשר מומחה לבשר ויש אחראי לירקות שמבין בירקות. יש לנו את רון מוריץ שמוביל את ההשקעות הסייבר והיה CSO (אחראי אבטחה ראשי) בסימנטק ובמיקרוסופט שכולם מעריכים. בתחום הבינה המלאכותית יש את אלי ניר, שהיה אחד משני השותפים בקרן אמיתי ונצ'רס והוביל ב-2015 את ההשקעה ב-CorePhotonics; בבריאות הדיגיטלית יש לנו צוות רפואי אדיר. בכל תחום יש לנו מומחה, אחרת לא נשקיע. בניגוד לקרנות אחרות, אנחנו מערבים את המשקיעים בהחלטות, הם צריכים להסכים אחרת אפילו הרעיון המצוין ביותר לא יקרה".

איך הם משתכנעים שהרעיון מצוין?

"יש מידע באתר ויש דיונים אופליין, כמו בכנס שבו 15 אלף איש ידונו במאות אירועים. יש לנו אירועים בכל העולם, והם מיועדים בעיקר כדי לדבר מול משקיעות "כבדות", שיש להן חצי מיליון דולר או מיליון דולר להשקעה, ולא נוח להן לקבל החלטה בלחיצת כפתור באתר. אם משקיעים אחרים רוצים לדבר עם החברה, הם יכולים בוובינר, זו הגדולה של הרשת".

מה בעצם ההבדל ביניכם לבין קרנות הון סיכון רגילות?

"יש קרנות הון סיכון מעולות בארץ, אבל יש להן את האפיון שלהן: למשל קרן שמגייסת בין בין 100 ל-300 מיליון דולר בכל קרן וקובעת תקופה להשקעה של שלוש-ארבע שנים. הקרן שומרת חצי מההון כרזרבה ולכן יש להם 25 מיליון דולר בשנה והם בוחרים 4-5 השקעות בשנה. אנחנו עושים את זה בחודש.

"חוץ מזה, המשקיעים שלהם הם קרנות פנסיה, בנקים וחברות ביטוח. לי יש בנוסף 30 אלף איש בודדים שמשקיעים. הקרנות הרגילות לא נותנות לאף משקיע יכולת לבחור: הן מקבלות צ'ק של 5-10 מיליון דולר, קובעות במה הוא יושקע והמשקיעות יושבות בשקט ומחכות שהכסף יתחיל לחזור. אני מציע שוק שניתן לבחור בו מהכול - חברות וקרנות, אנחנו אוהבים את כולם".

כשמשקיעים בכל כך הרבה חברות, זה אומר שגם אחוז הכשלונות גדל?

"הוכחנו שזה עובד. כשהתחלנו, אמרנו לסטארט-אפים שאנחנו עושים את אותה בדיקת נאותות כמו קרן רגילה, אבל ההבדל הוא שאחרי שנחתם הסכם השקעה, רק אז מתחילים בגיוס הכסף. והם היו אומרים שמעדיפים משקיע הון סיכון רגיל שבשלב הזה פשוט נותן את הכסף וגמרנו. אבל כשהתחלנו להוכיח שאנחנו יכולים להוסיף ערך, הם אמרו שהוובינר הוא לא רעיון רע, כי זה מגיע לאנשים משפיעים, ואם יש מפגש משקיעים בסן פרנסיסקו הם גילו שמגיעים לשם משקיעים מגוגל ומגולדמן זאקס. ככל שאנחנו גדלים, אנחנו מקבלים חברות טובות יותר".

נשמע כמו הרבה עבודה. אתה נהנה?

"בשבילי זה כיף, באמת, אני מכור לדילים ואני מקבל מזה אנרגיה. כשאתה יושב כל יום מול משקיעים צעירים שמספרים לך את החלומות ואתה יכול לעזור להם להגשים אותם, זה כמו אנדורפינים. אבל האתגר פה הוא שבאמת יש הרבה חלקים נעים: צריך לפקח על הפורטפוליו, צריך לגייס עוד משקיעים. ויש את הכנס, שהוא המון עבודה: בשנה ראשונה היו 800 אורחים ואנשים אמרו 'וואו! לירושלים יגיעו 800 איש?' והשנה יש שבוע שלם של אירועים ויש עוד ארגונים שתופסים טרמפ ומארגנים את האירועים שלהם באותו שבוע, והמלונות מלאים".

מעבר לכיף, יש גם תחושת אחריות?

"האחריות כבדה מאוד. אני איש אופטימי, מן הסתם - הביזנס של הון סיכון הוא לא מקום לאנשים פסימיים. לפני עשור או שניים צפיתי שיהיה פה סטארט-אפ ניישן וצדקתי. הבעיה היא שאף פעם אי אפשר לדעת, אז אני דואג לגבי מלחמות הסחר, אני דואג לגבי הפוליטיקה, לגבי הממשל בארה"ב ולגבי אי היציבות הפוליטית אצלנו. לכל אלה יש השפעה פוטנציאלית שלילית על הביזנס. מאידך, אם אתה מסתכל נכון ל-4-3 שנים ואפילו עשור קדימה, אז אני חושב שמצבנו לא רע. החדשנות תמשיך".

לאן הולך ענף השקעות ההון סיכון?

"פעם אפשר היה לחכות עד שחברת טכנולוגיה תנפיק ורק אז להשקיע בה - מי שקנו למשל מניות של מיקרוסופט או אפל בהנפקה הראשונית והחזיקו בהן כמו וורן באפט, עשו פי 1,000 ופי 2,000 על ההשקעה. אבל היום יש את אובר, וקשה לראות איך עושים תשואה כזאת בחברה של 100 מיליארד דולר. לכן משקיעות דורשות להיכנס כשהחברה עדיין פרטית, והן שואלות את עצמן מדוע הן לא הוזמנו לסיבוב הראשון של אובר, שהיה לפי שווי של 5 מיליון דולר".

נראה לך שהצלחת לשנות את עולם הקרנות?

"נקרא לזה 'העשרה', אני חושב שהבאנו תגבורת. אני רואה את עצמנו כעזרה וכשותפים טובים לקרנות האחרות, אנחנו רוצים להשקיע בהם כ-LP (שותף מוגבל) עם הקרנות שלנו ולהשקיע לצידם בחברות שצומחות אצלנו או אצלם. וזה עובד: יהיו 400 קרנות הון סיכון אצלנו בכנס, כולם באים". 

עוד כתבות

מני מזוז/ צילום: רפי קוץ

"המציאות בה נאשם בפלילים מקים ממשלה משקפת משבר חברתי וכשל מוסרי של החברה"

11 שופטי בג"ץ פרסמו את נימוקיהם  בעניין הטלת המנדט על בנימין נתניהו  ● השופטים מבקרים את המצב בו נאשם בפלילים מקבל את הרכבת הממשלה, אך טוענים שהתערבות בהחלטה המכוננת את הרשות המבצעת "כמוה כהתנגשות חזיתית עם רצון הבוחר כפי שבא לידי ביטוי בהצבעת נציגיו בכנסת"

משרדי JFrog, אחת מחברות הפורטפוליו של אינסייט /  צילום: שלומי יוסף, פליקר

החברות שצלחו את המשבר של 2008 והתובנות שיסייעו לצלוח את המשבר הנוכחי

המשבר פוגע בתעשיית ההייטק? באינסייט האמריקאית, הקרן הכי דומיננטית בהייטק הישראלי, סבורים כי חברות התוכנה יתאוששו די מהר, ואף ירוויחו ממנו ● כדי שזה יקרה, הן צריכות לקצץ, להתמזג ולדעת לנצל הזדמנויות

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ מאיים לסגור את טוויטר לאחר שסימנה ציוצים שלו לבדיקה

הטענות הללו של הנשיא מגיעות לאחר שטוויטר הוסיפה בדיקת עובדות לסדרה של ציוצים שלו מאתמול, בה הוא קרא לבחירות דרך הדואר "הונאה"

מימין: איציק שנידובסקי, מנכ"ל אנליסט, ונועם רוקח, סמנכ"ל ההשקעות אנליסט / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הביאה להפסדי נוסטרו של 22 מיליון שקל באנליסט שעבר להפסד רבעוני

הרווח התפעולי הרבעוני הסתכם בכ-3.7 מיליון שקל ● השפעת הקורונה על אנליסט באה לידי ביטוי בהשפעה ישירה על שווי הנכסים הפיננסים המנוהלים, ובעיקר על תיק הנוסטרו, שרשם הפסד של כ-22 מיליון שקל

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

יו"ר חברת החשמל: "נדרוש מתמר להוזיל את הגז ב-35% לפחות"

לאחר הבהרת פומפאו כי ארה"ב לא רואה בעין יפה פעילות סינית בישראל, יו"ר חברת החשמל יפתח רון-טל מצהיר כי החברה לא תמנע מרוכשים סיניים להשתתף בקבוצה שתרכוש תחנת כוח

הפרויקט בנאות אפקה בתל אביב / הדמיה: קבוצת גבאי, יח"צ

קבוצת גבאי תקים פרויקט פינוי-בינוי של 378 יח"ד ומסחר בנאות אפקה א' בתל אביב

היקף המכירות בפרויקט, שיכלול דירות בנות 3-5 חדרים ודירות פנטהאוז, מוערך בכ-850 מיליון שקל

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

חיים כצמן על הצניחה במניית גזית גלוב: "יש סנטימנט שלילי לנדל"ן המסחרי - הוא מוטעה"

משבר הקורונה הוביל את ענקית הנדל"ן להפסד של 618 מיליון שקל ברבעון הראשון ● חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה: "עברתי כבר משבר אחד או שניים, ואני חושב שנצא מהמשבר הזה הרבה יותר מחוזקים"

רוכב אופניים בחליפת מגן בברלין / צילום: משה חדד

האיחוד האירופי מתכנן: קרן נוספת בשווי 750 אירו למאבק במשבר הקורונה

לפי הצעה שטרם אושרה, 500 מיליארד מתוך הסכום, כפי שהסכימו ביניהן צרפת וגרמניה, יבואו מגיוס חוב משותף ויחולקו כמענקים למדינות הזקוקות לתמיכה, לראשונה בתולדות האיחוד ● הקמת הקרן נתקלת באופוזיציה צפון-אירופית, ובשבועות הקרובים ידונו בה נציגי המדינות באיחוד

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

קואליציה רחבה היא עסק יקר: שרי הממשלה אישרו קיצוץ רוחבי בתקציבי המשרדים

בהצעת הקיצוץ הרוחבי מפורטים יעדי הכסף שייחסך וכן קבלת אישור להקצאת התקנים הדרושים ללשכות שרים והמנכ"לים במשרדים החדשים ● הקיצוץ הכבד ביותר הוא במשרד הביטחון, עם קיצוץ של 27 משרות בהיקף כספי של יותר מ14 מילון שקל במונחים שנתיים

שלמה Sixt/ צילום: איל יצהר

קבוצת שלמה Sixt דיווחה על סגירת כל ההליכים המשפטיים נגדה

קבוצת שלמה Sixt דיווחה היום על סגירת כל ההליכים המשפטיים נגדה ● כפי שנחשף אתמול ב"גלובס", הקבוצה תשלם מס בהיקף 12.7 מיליון שקל וכופר בסך 478 אלף שקל בתמורה לסגירת התיק הפלילי שנפתח נגדה בחשד להעלמות מס במסגרת שירותי הליסינג וההשכרה שהעניקה

נמל אשדוד  רכבים חדשים/ צילום: תמר מצפי

אין חסינות מהקורונה: מכה קשה לגורם המייצב של שוק הרכב

הענף שנחשב במשך עשורים לגורם המייצב של שוק הרכב, ספג מכה קשה עקב המשבר • אבל למרות הנתונים השליליים ברבעון הראשון והצפי למיתון, בליסינג ממשיכים לשדר אופטימיות, והמלווים מגלים סבלנות

הרשי פרידמן / צילום: יונתן בלום, גלובס

הרווח התפעולי של אזורים עלה ב-17% ברבעון הראשון של 2020 ל-48 מיליון שקל

אזורים הפסידה 23 מיליון שקל כתוצאה מהנפקת קרן הריט אזורים ה.פ ליווינג ● אזורים מכרה 153 יחידות דיור ברבעון הראשון בכ-269 מיליון שקל, לעומת 113 יחידות דיור שנמכרו בתקופה המקבילה בהיקף של 222 מיליון שקל

מריוס נכט - תמר מצפי

אחרי הבנק הדיגיטלי; מריוס נכט פורש גם מתפקיד יו״ר צ׳ק פוינט

במקומו ימונה לתפקיד היו"ר ג'רי אונגרמן המשמש היום כסגן היו"ר ● לאחרונה הודיע נכט גם על פרישה מהבנק הדיגיטלי וזאת 8 חודשים מקבלת האישור להקמתו מבנק ישראל

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

הפעילות הקווית של פרטנר מפצה במעט על השחיקה בסלולר

הכנסות פרטנר ברבעון הראשון הסתכמו ב-807 מיליון שקל, עלייה של 2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד אך ירידה משמעותית לעומת הרבעון הקודם ● הקורונה השפיעה על ההכנסות משירותי סלולר, שנשחקו ב-4% והסתכמו ב-423 מיליון שקל

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

אלקו רוצה להציף ערך בסופרגז: מקדמת הנפקת החברה בשווי כפול מזה שבו נרכשה

על פי ההערכות בשוק, את ההנפקה, המתוכננת להתבצע בשבועות הקרובים, מעוניינת אלקו לבצע לפי שווי חברה של כ-1 מיליארד שקל לסופרגז "לפני הכסף", ולגייס לה 200-300 מיליון שקל

פרופ' חזי לוי / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

מנהל ביה"ח ברזילי פרופ' חזי לוי ימונה למנכ"ל משרד הבריאות

המינוי הוא בהתאם להחלטתו של אדלשטיין למנות מנכ"ל מקצועי לאחר שמנכ"ל המשרד היוצא, משה בר סימן טוב, היה למנכ"ל הראשון שאיננו בעל השכלה וניסיון בתפקיד רפואי ● השר אדלשטיין ביקש מראש הממשלה נתניהו להביא את המינוי לאישור הממשלה בהקדם האפשרי

איריס שטרק,/ צילום: כדיה לוי

שטרק לכ"ץ: להאריך את מועדי הגשת הבקשות למענקים עד סוף השנה

נשיאת לשכת רואי החשבון, איריס שטרק, פנתה לשר האוצר ישראל כ"ץ בבקשה להאריך לעצמאים ועסקים את מועדי הגשת הבקשות למענקים באמצעות חקיקה מהירה או תקנות חירום נוספות ● לטענתה, אם לא יוארכו מועדי הגשת הבקשות, עצמאים רבים לא יעמדו בתנאי הסף שנקבעו

ברים ומסעדות נפתחים מחדש לאחר הסגר ממושך / צילום: כדיה לוי, גלובס

תוכנית סיוע חדשה: 700 מיליון שקל לתעשייה ולעסקים קטנים ובינוניים

התוכנית של משרדי הכלכלה והתעשייה והאוצר כוללת השתתפות בעלות ביצוע התאמות בעסק העובר למסחר מקוון והטמעת ייצור מתקדם בתעשייה, ייעוץ מסובסד ומיזמים מימוניים משותפים עם המגזר הפרטי, עידוד ביצוע השקעות בתעשייה היצרנית ועידוד היצוא

צביקה לבנת \ צילום: עינת לברון

אל על מוכרת את החזקתה בממן תמורת 15.4 מיליון דולר

אל על החזיקה עד כה ב-6.18 מיליון מניות של ממן (15% ממניות החברה) בעלות שווי שוק של 32 מיליון שקל, וכן ב-4.67 מיליון אופציות לרכישת כ-10% נוספים ממניות ממן