גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טענה: המוסד מעורב בפריצה לאייפון של בזוס; ומה הקשר לטראמפ?

"וושינגטון פוסט": אחיה של המאהבת של מנכ"ל ומייסד אמזון טוען כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ גייס את המוסד ואת שירות המודיעין הבריטי כדי לנקום בבזוס ● ואיך משתרבבת סעודיה לסיפור? ● תחקיר בנובמבר: חברת NSO הישראלית ניסתה למכור לסעודיה תוכנה לפריצת טלפונים ניידים בכל מקום בתבל

מייסד ומנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: רויטרס
מייסד ומנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: רויטרס

האם המוסד מעורב בחדירה לטלפון האישי של ג'ף בזוס, מייסד ומנכ"ל אמזון והאדם העשיר בתבל? טענה זו מצטיירת כהבל-הבלים - אך לא אם שואלים את מייקל סנצ'ז, אחיה של לורן סנצ'ז, המאהבת של בזוס. חילופי סקסטים ותצלומים בעלי אופי מיני בין בזוס לסנצ'ז, שחלקם פורסמו ב"נשיונל אינקוויירר" וגרמו לפירוק נישואיו של מנכ"ל אמזון, הם ליבת השערורייה הענקית שנהפכה לשיחת היום בארה"ב.

לדברי מייקל סנצ'ז, שצוטטו ב"וושינגטון פוסט", הוא והממונה על מעטפת הביטחון סביב בזוס, גאווין דה בייקר, דנו ב"תיאוריה" שדונלד טראמפ גייס אולי את המודיעין הבריטי או את המוסד כדי להשיג את חילופי המסרונים והתצלומים בין בזוס לאחותו.

המניע האפשרי של טראמפ: האיבה הגדולה שהוא רוחש לבזוס. בזוס, בצד עיסוקו העיקרי כיו"ר אמזון, הוא גם הבעלים של "וושינגטון פוסט", העיתון שטראמפ אוהב לשנוא (יחד עם "ניו-יורק טיימס"). בה-בעת, לטראמפ יש קשרים הדוקים עם "נשיונל אינקוויירר"; עם בעלת השליטה בצהובון, חברת AMI; ועם דייוויד פקר, היו"ר והמנכ"ל של AMI והמו"ל של "נשיונל אינקוויירר" (ועל כך בהמשך).

אזכור: הפרשה נהפכה מעוד סיפור צהוב בשבועון מרכולים לסקנדל פוליטי, עם השלכות בינלאומיות, לאחר שבזוס טען, בפוסט באתר הבלוגים והפוסטים Medium, כי הוא משמש מטרה לניסיון סחיטה של AMI. בזוס לא נדרש לשלם כסף אלא להצהיר בפומבי כי אין לו כל מידע על כך שפרסום הכתבה החושפנית עליו ועל לורן סנצ'ז נובע ממניעים פוליטיים.

דרישת AMI נובעת מחקירה שערך דה בייקר, על-פי הוראת בזוס, במטרה לגלות כיצד זלגו המסרונים והתצלומים הפרטיים של בזוס ל"אינקוויירר". חלקם פורסמו בכתבת שער, שהייתה אולי הסקופ הגדול ביותר בתולדות הצהובון, וחלקם שימשו מכשיר בידי AMI "לסחוט" את בזוס. וזה היה נשק רב-עוצמה: כמה תצלומים, כנראה "סלפי", הנציחו את חלק גופו התחתון של יו"ר אמזון (בעגת המדיה החברתית ידועים תצלומים כאלה כ-"dick pic").

עוד טרם הסתיימה החקירה הודיעו בזוס ודה בייקר כי פרסום הכתבה נבע ממניעים פוליטיים - וההתבטאויות האלה הרגיזו את החברים ב-AMI. מניעים פוליטיים? להפך, כתב פרקליט החברה, ג'ון פיין, במייל לבזוס. "האמת הפשוטה היא שזה היה - ועודו - סיפור חדשותי".

כדי לתקן את הטענה "המכפישה" הזו, הציע פיין הסכם חשאי בין AMI לבזוס: "נשיונל אינקוויירר" לא יפרסם את החומרים על בזוס שנמצאים בידו, ואילו בזוס ודה בייקר יצהירו בפומבי כי "אין בידיהם שום מידע שממנו עולה שהסיקור (על בזוס ב"אינקוויירר") נבע ממניעים פוליטיים או הושפע על-ידי כוחות פוליטייים"ף ויפסיקו להתייחס לאפשרות כזו.

אך בזוס, אדם ששומר בקנאות על פרטיותו, עשה צעד מדהים: הוא פרסם ברבים את המיילים שקיבל AMI והכריז כי הוא קורבן למיזם סחיטה של "נשיונל אינקוויירר": "במקום להיכנע לסחטנות, החלטתי לפרסם ברבים בדיוק את מה שהם שלחו לי, למרות הקורבן האישי והמבוכה שתיגרם לי".

הצעד האמיץ שלו טרף את כל הקלפים של AMI וחשף את "נשיונל אינקוויירר" ואת המו"ל של הצהובון לבחינה ציבורית ומשפטית: האם מדובר בסחיטה, כפי שטוענים בזוס ומשפטנים רבים שרואיינו באמצעי תקשורת - או שמדובר בהצעה עסקית רגילה, תכתובת שגרתית בין שתי חברות, כפי שטוענים פרקליטי AMI. אבל מעבר ליושרה ולמוניטין של "אינקוויירר", מבצבצת שאלה חשובה הרבה יותר מגורלו של הצהובון: על מי בדיוק מנסים AMI והיו"ר שלה, דייוויד פקר, להגן? מה המריץ אותם לצאת למלחמה נגד אחד מהאנשים העוצמתיים ביותר בעולם?

פרנק ריץ', במשך שנים בעל טור משפיע ב"ניו-יורק טיימס" ועכשיו בעל טור ב"ניו-יורק מגזין", מיקד את הסוגיה בציוץ הבא: "למרבה הפלא, 'נשיונל אינקוויירר' לא ניסה לסחוט מהאיש העשיר בעולם כסף, אלא (התאמץ) למנוע ממנו לזהות את הגורם שעמד מאחורי הפריצה לטלפון שלו. האם פקר מנסה להגן שוב על 'אדם מספר 1' (טראמפ)?"

והוא ממשיך: "יכול להיות רק הסבר אחד מדוע פקר/AMI יסתכנו בסחיטת בזוס: למנוע ממנו למצוא את טביעות האצבעות של הבית הלבן על הפריצה לטלפון שלו. סוף-סוף לסקנדלים של טראמפ נמצאה פריצה נוסח ווטרגייט".

ואכן, בזוס כתב בפוסט שלו כי פקר "השתולל מזעם" כאשר נודע כי בזוס מנהל חקירה נגדו. הסבר אפשרי לזעם הזה הוא העובדה שמזה שנים משמש פקר שומר ראש תקשורתי של טראמפ. הוא נהג לקנות כתבות או ראיונות עם פוטנציאל להזיק לטראמפ - וגנז אותם. סוכנות "אסושייטד פרס" דיווחה באוגוסט אשתקד כי פקר מחזיק במשרדו כספת שבה שמורות כתבות כאלה. מייקל כהן, פרקליטו לשעבר של טראמפ, פרסם קלטת שמנציחה שיחה בינו לבין טראמפ, שבה נדונה עסקה לרכישת סיפורה של קארן מקדוגאל, שפנפנת "פלייבוי" לשעבר, שקיימה יחסים עם טראמפ. ואמנם, באפריל 2016 רכש "אינקוויירר" את הסיפור - וקבר אותו לנצח.

חוקרים פדרליים בניו-יורק חקרו את פקר על כך, והם העניקו לו חסינות מתביעה (על עבירות על חוקי הבחירות), כנראה בגלל נכונותו לשתף פעולה עם החוקרים. יש הערכות שהמאמץ של פקר לסוכך עתה שוב על הנשיא טראמפ נועד "לכפר" על שיתוף-הפעולה שלו עם החוקרים הפדרליים.

אתר החדשות "דיילי ביסט" דיווח בשבוע שעבר כי חקירת הפריצה לאייפון של בזוס שערך דה בייקר העלתה רק חשוד אחד: מייקל סנצ'ז, אחיה של המאהבת של של בזוס שהזכרנו לעיל. סנצ'ז הוא סוכן שחקנים בהוליווד ונחשב לאוהד של טראמפ. ובכל זאת, הוא לא היסס להצביע על הנשיא כגורם אפשרי מאחורי הפריצה. הוא אמר בראיון ל"וושינגטון פוסט" כי יזם חקירה משלו בנסיבות הפריצה לטלפון של בזוס, וכי ביקש עצה משני מקורבים לטראמפ, רוג'ר סטון וקארטר פייג' (שניהם נפלו ברשתו של התובע המיוחד לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב).

בהזדמנויות שונות העלו סנצ'ז ודה בייקר אפשרות שהממשל האמריקאי או גורמים זרים נמצאים מאחורי גזילת המידע האישי של בזוס, על-פי מסרונים ומיילים שהחליפו השניים ושנמסרו ל"וושינגטון פוסט". וכאמור, סנצ'ז דן עם דה בייקר על האפשרות שטראמפ אולי ביקש לגייס את המודיעין הבריטי ואת המוסד הישראלי.

וקיימת כמובן הזווית הסעודית. לסעודים יש עניין מיוחד ב"וושינגטון פוסט", מאז חיסולו של העיתונאי ג'אמל חאשוקג'י, בעל טור ב"פוסט", בקונסוליה הסעודית באיסטנבול באוקטובר אשתקד, קרוב לוודאי על-פי הוראה מהשליט בפועל, מוחמד בין סלמאן. העיתון ניהל - ומוסיף לנהל - קמפיין אינטנסיבי נגד סעודיה, שלא עושה דבר כדי למצות את הדין עם האחראים האמיתיים לרצח.

פקר, מצידו, מקורב לא רק לטראמפ אלא גם לסעודים. כפי שמציין בזוס בפוסט שלו: "לאחר שטראמפ נכנס לבית הלבן, הוא גמל לפקר על נאמנותו והזמינו לארוחת ערב בבית הלבן. פקר הביא עמו אורח בעל קשרים משמעותיים לשליטי סעודיה. באותה עת חיפש פקר עסקים בסעודיה וניסה למצוא משקיעים למיזמי רכש שונים".

באחרונה הפיץ פקר במרכולים, דרך רשת ההפצה שלו, חוברת גדולה בשבח סעודיה ומשפחת המלוכה שם. קשה להאמין שמישהו מחובבי "נשיונל אינקוויירר" היה מוכן לפתוח את ארנקו כדי לקנות זאת.

אבל האם סעודיה מסוגלת להוציא אל הפועל מבצע כזה, שמחייב תחכום ומומחיות טכנולוגית שאינם מזוהים בדרך-כלל עם הממלכה המדברית?

כמה אתרים הזכירו בסוף השבוע שחברת הטכנולוגיה הישראלית NSO הציעה לסעודיה ביוני 2017 מערכת לפריצת טלפונים ניידים בכל מקום בעולם. הדיווח פורסם בראשונה ב"הארץ" בנובמבר אשתקד. באוגוסט 2018 דיווח "ניו-יורק טיימס" כי אבו-דאבי השתמשה בתוכנה ישראלית לפריצת טלפונים חכמים, מפיתוח של NSO, בקמפיין נגד חולקים על המשטר מבית ויריבים מחוץ לגבולות המדינה.

בהודעה לעיתונות הכחישה חברת AMI קיומו של מניע פוליטי לפרסום החשיפה על בזוס. 

עוד כתבות

ליאון אביגד ומטוס של ישראייר. המתווה יחייב אישור של בנק לאומי / צילום: כפיר זיו

נמצא פתרון להקמת מלון בנתב"ג: מלונות בראון וקבוצת אמן יקימו מלון בצמוד לטרמינל 3

מלון "בראון נתב"ג" ייבנה על שטח של 7.5 דונם בצדו המערבי של טרמינל 3 וצפוי לכלול כ-200 חדרים ● ליאון אביגד, מבעלי רשת בראון: "השאיפה היא להקים מלון שלא יהיה 'מלון שדה תעופה' רגיל, ושיהיה שווה להישאר בו"

פרופ' אביעד הכהן, פרופ' איילת בלכר־פריגת והשופטת אסתר חיות / צילום: כפיר קרן

נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות מסבירה מה השלכות המחסור בעובדות ועובדים סוציאליים

לרגל ציון 30 שנה לחתימת ישראל על האמנה הבינלאומית לזכויות הילד, נערך בשבוע שעבר במרכז האקדמי "שערי מדע ומשפט" כנס בינלאומי בנושא

בוריס ג’ונסון / צילום: רויטרס

הבחירות בבריטניה: 4 מסקנות בעקבות הניצחון המוחץ של ג'ונסון

ההפסד הצורב ביותר של מפלגת הלייבור מאז 1935 מראה שהציבור הבריטי דחה את הרפורמות הקיצוניות שקורבין הציע ● במה שונה ג'ונסון מתאצ'ר, והאם הוא יצליח לשמור על סקוטלנד וצפון אירלנד בממלכה? ● ניתוח "גלובס" לתוצאת הבחירות בבריטניה

דודי אפל / צילום: אמיר מאירי

נדחתה על הסף תביעת דודי אפל נגד מיכאל צ'רנוי וזאב רום

ביהמ"ש קבע כי התביעה על סך 239 מיליון שקל שהגיש דודי אפל התיישנה זה מכבר, שכן מטענות שהעלה אפל בהליכים קודמים עולה כי כל העובדות הנדרשות לצורך הוכחת תביעתו, שנוגעת לעסקה שהתרחשה ב-2001, היו ידועות לו כבר אז

מפעל כרמית בראשון לציון / צילום: יחצ

כרמית לא נבהלת מרפורמת הסימון האדום: תשכנע הורים לקנות ממתקים לילדיהם

בעוד שענף המזון כולו עוסק בשינוי הרכבי המוצרים כך שיתאימו לעידן הסימון האדום, חברת הממתקים כרמית פונה לילדים עם מוצרים שיסומנו באדום תחת הסיסמה: "כשמדובר בילדים – לא מתפשרים" ● תגובת כרמית: "הקמפיין תוכנן לפני כשנה, הקמפיין החדש יותאם לרוח התקופה"

ניר שטרן/ צילום: תמר מצפי

מציאות כמעט בלתי אפשרית: דז'ה-וו למשקיעים בסלקום

למרות המציאות הענפית הקשה, רבים מאמינים כי השקעה סבלנית בפלטפורמה העסקית של סלקום עוד תביא עמה תשואות גבוהות בעתיד ● נראה כי אופוריה מוגזמת ביחס לשינוי כיוון בתנאי השוק עלולה להסתיים בפעם המי יודע כמה במפח-נפש

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

מבוי סתום במו"מ: ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה בבנק הפועלים

לטענת ההסתדרות, הרקע לסכסוך הוא מבוי סתום במו"מ על הסכם שכר; חלוקת דיבידנדים בסך מיליארד שקל לבעלי המניות על רקע מכירת המניות בישראכרט, ללא תגמול לעובדים; והליכי התייעלות של ההנהלה, שהרעו את תנאי העובדים ● פועלים: "שלב הדיונים טרם מוצה"

יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף

צינור הגז השאפתני של שטייניץ לאירופה עוד עלול לגרור את ישראל לעימות אזורי

ההחלטה של טורקיה להרחיב את שטח המים הכלכליים מסכנת את "פרויקט EastMed" • עם זאת, בישראל מבינים כי ייתכן שהתסבוכת המדינית שבדרך לא מצדיקה פרויקט שהוצאתו לפועל תהיה יקרה וכמעט בלתי אפשרית לביצוע

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

לקראת השבוע בשווקים: סין וארה"ב צפויות לקבוע מועד לחתימה; "הדרך להסכם סחר כולל עדיין רחוקה"

אחרי זינוק של 11% מהשפל באוגוסט, האם הליש"ט תמשיך לזנק על רקע הברקזיט המתקרב? ● הדרמה בשוק הריפו נמשכת ● שלל נתוני מאקרו יפורסמו בעולם, בהם הריבית ביפן והייצור בסין ● בשוק המקומי, בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח ● התחזית השבועית של "גלובס"

חן גולדברג, מנהלת הנדסה בגוגל  / צילום: תומר פולטין

הכירו את הישראלית הבכירה שעוזרת לגוגל בזירת המאבק החמה ביותר של ענקיות הטכנולוגיה

חן גולדברג אחראית על פלטפורמת הדגל החדשה של גוגל קלאוד, שמנהלת לארגונים את המידע שלהם בעננים השונים ובשרתים הפיזיים ● בראיון ל"גלובס" היא מספרת על הטכנולוגיות מאחורי אסטרטגיית הענן של גוגל: "מכירים בכך שלא כל החדשנות תהיה בענן"

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך הודיע על תמיכה בגדעון סער

בפוסט בפייסבוק כתב קינסטליך כי "אני סבור שיש לסער את הכישרון, הניסיון, המנהיגות והיכולות להוביל את הליכוד ואת מדינת ישראל" ● סער קורא לנתניהו לבוא לעימות פוליטי טלוויזיוני

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

אבי לוי מפנה חלק מתמורת המכירה של מניות מליסרון לרכישת השליטה בחברת להב אל.אר

מנכ"ל מליסרון לשעבר, שמכר את עיקר מניותיו בענקית הנדל"ן המניב תמורת כ-280 מיליון שקל, צפוי להשקיע כ-100 מיליון שקל במניות חברת הנדל"ן והאנרגיה הירוקה, והוא יהפוך לבעל השליטה בה, במקום אלי להב ואיליק רוז'נסקי

כלב / צילום: שאטרסטוק

ווף על הבוף: חברת קנזון של יוצאי בבילון תשווק קנאביס לכלבים עצבניים

החברה, שהקימה חנות מקוונת למסחר בקנאביס באירופה, תציע שני מוצרים המכילים CBD בלבד (החומר הפעיל הלא ממסטל בקנאביס): לטיפול בכאבי מפרקים ולהרגעה ● השימוש ב-CBD לטיפול בכלבים הוא שוק קיים, אם כי לא גדול, במדינות בהן ה-CBD הוא חוקי

רון קובי ראש עיריית טבריה/  / צילום: שלומי יוסף

בג"ץ דחה את עתירת רון קובי: השימוע יתקיים היום אחה"צ

ראש עיריית טבריה טען כי מכיוון שאנו בתקופת בחירות ובממשלת מעבר, יש להורות על ביטול השימוע שאמור להיערך היום במשרד הפנים עקב אי-הצלחתו להעביר את תקציב העירייה לשנת 2019 ● השופט נעם סולברג דחה את בקשתו על הסף

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

הקטר שעדיין מושך את המשק: יצוא ההייטק עלה ב-12%

יצוא השירותים של ענפי ההייטק ברבעון השלישי של 2019 הסתכם ב-7.2 מיליארד דולר ● התחדשה העלייה במספר המשרות הפנויות במשק

בנימין נתניהו וגדעון סער / צילומים: תמר מצפי, שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

גדעון סער לחדשות 12: לדחות את שידור סדרת הכתבות "ימי בנימין"

סער, המתמודד מול נתניהו בפריימריז בליכוד, טוען כי שידור סדרה בת 4 פרקים על רה"מ בעיתוי הנוכחי הוא בלתי סביר ופוגע קשות בעיקרון השוויון בבחירות, בשל החשיפה הרבה שיקבל נתניהו כתוצאה מכך ● פנה בנושא למנכ"ל חדשות 12 וליו"רית הרשות השנייה

שלט מכירת נדל"ן של פירמת Redfin / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה: האם באמת כדאי להשקיע בנדל''ן בחו''ל?

זהו טרנד ישראלי פופולרי לחפש השקעות נדל''ן אטרקטיביות מעבר לים, אבל הרבה ישראלים אינם בוחנים את ההשקעות האלה עם הכלים הנכונים ● דעה

העבודות במתחם ב.ס.ר שרונה / צילום: יח"צ

"אין לי מאיפה להחזיר עוד הלוואה. מבחינתי שיקחו אותי לבית סוהר"

קבוצת הרכישה של יונייטד שרונה התחילה כהבטחה גדולה לדירה בת"א במחיר מציאה, אך כשהמספרים לא הסתדרו, הרוכשים נאלצו להוסיף מאות אלפי שקלים ● עכשיו כשהקבוצה מתקרבת לחתימה על הלוואה בהיקף מיליארד שקל, הפרויקט ממשיך להסתבך עם תביעות הדדיות

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הצעירים נהרו בחגים לחתום על רכישת דירות במחיר למשתכן

אוקטובר 2019 ייחשב לחודש שיא מבחינת היקפי מכירת דירות חדשות, על אף חגי תשרי שנחגגו בו ● זאת, עקב כמות גדולה של דירות במחיר למשתכן שנמכרו בחודש זה

אבי ניר, מנכ"ל קשת ויוסי ורשבסקי, מנכ"ל רשת / צילומים: רפי דלויה, תמר מצפי, יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משבר חריף בין קשת לרשת על רקע הדרך לחישוב הרייטינג

המשבר, ששיאו בפיצוץ פגישה שהתקיימה בין שתי בעלות הרישיון, עלול להשפיע על מכירת הפרסום בטלוויזיה החל מינואר 2020