גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיזמי תחנות הכוח בישראל קורצים למשקיעים

מימון מיזמי אנרגיה בישראל הפכו לאחרונה לאלטרנטיבת השקעה בבורסת ת"א

תחנת הכוח אורות רבין / צילום: איל יצהר
תחנת הכוח אורות רבין / צילום: איל יצהר

תחום ייצור האנרגיה בישראל ממקורות קונבנציונליים וחלופיים הופך בשנים האחרונות לסקטור מהותי וצומח בבורסת תל-אביב, המגייס הון וחוב בהיקפים לא מבוטלים והוא עתיד להצמיח עוד ועוד חברות ומיזמים בשנים הקרובות.

רק בשבוע שעבר הודיעה חברת פז נפט על כוונתה להקים תחום פעילות חדש במסגרתו תיזום, תקים ותתפעל תחנות כוח קונבנציונליות. הנהלת החברה דיווחה על כוונתה ליזום תחנת כוח ענקית בשטחי בתי הזיקוק באשדוד, בדומה לתוכנית קיימת בחברת בתי הזיקוק של חיפה. ואולם, בשונה מהתוכנית של בזן בחיפה, בפז נפט החליטו ליטול חלק בשוק ייצור האנרגיה הארצי ולהשתתף באופן פעיל במכרזים על תחנות הכוח של חברת החשמל העומדות למכירה.

פז נפט היא אמנם החברה הציבורית האחרונה שסימנה את התחום כאטרקטיבי, אבל רשימת השחקנים הציבוריים צפויה להוסיף ולהתארך בקרוב.

בימים הקרובים צפויה קרן ההשקעה בתשתיות ג'נריישן לגייס הון בבורסת ת"א. אחד מצמד הנכסים המרכזיים של הקרן החדשה ערב ההנפקה הוא החזקתה בתחנות כוח חדשות העתידות להתחיל לפעול באופן מסחרי במהלך השנה הנוכחית. הסוכרייה של הקרן למשקיעים בהנפקה עשויה להיות רישום רווח הון מהותי ומהיר על השקעה בתחנות הכוח שבוצעה לאחרונה, כפועל יוצא ממעבר צפוי של התחנות הללו משלב הייזום לשלב התפעול השוטף. במקביל קרן ג'נריישן מתכוונת להקים פעילות בתחום האנרגיה הירוקה באמצעות השקעה בחברה בתחום.

פז נפט וג'נריישן עתידות להצטרף לחברות ציבוריות דוגמת אנרג'יקס, או.פי.סי אנרגיה, אנלייט ואלומיי, הפעילות בתחום ייצור האנרגיה.

פלטפורמה עסקית המציתה את דמיון המשקיעים

חלון ההזדמנויות בתחום ייצור החשמל המקומי הוא גדול וברור: בעוד שכיום כ-32% מהאנרגיה במשק מיוצרת על ידי יצרנים פרטיים, הרי שמתווה עקרונות שגובש בין המדינה לחברת החשמל קבע כי החברה תמכור חמש תחנות כוח בהספק כולל של כ-4,500 מגוואט וכי היא תקים ותפעיל את היחידות החליפיות לפחמיות בחדרה, אך מלבד אלה לא יאושר לה להקים או לשחלף תחנות קיימות שייגרטו בסוף חייהן ההנדסי. צורכי האנרגיה של המשק צפויים לצמוח באופן עקבי בעתיד הנראה לעין, ועימם יתרחב חלון ההזדמנויות העסקיות בתחום.

להזדמנות בתחום ייצור החשמל הקונבנציונלי מצטרף היעד של הממשלה להגדיל את נתח החשמל הירוק במשק, וכך בלי שרבים מאיתנו שמו לב, נולדה פלטפורמה עסקית חדשה המציתה את דמיון המשקיעים. התחרות המתהווה במחירי הגז עקב הכניסה להפקה של תגליות גז נוספות בשנים הקרובות, תומכת ברעיון ההשקעה, מאחר שהיא תומכת בהוזלת עלויות הייצור העתידיות.

אם עד לא מזמן היה המימון של מיזמי אנרגיה בישראל מתבצע במסדרונות הבנקים או במסגרת מחלקות האשראי הלא-סחיר בגופים המוסדיים, באחרונה אנו רואים עוד ועוד אלטרנטיבות השקעה בתחום בזירה הסחירה בבורסה בתל-אביב.

המשקיעים מגלים עניין גובר בהשקעות בתחום האנרגיה הקונבנציונלית והחלופית, בשל החוזים הארוכים והביקוש הקשיח המבטיחים תזרים מזומנים ברמת ודאות גבוהה יחסית. בעולם ההשקעות המקומי - שבו תשואות נכסים חסרי סיכון הן אפסיות, והשקעות בנדל"ן על נגזרותיו המגוונות גודשות את תיקי ההשקעות מעבר לפרופורציה הרצויה - נכס תשתיתי חיוני ותזרימי הפועל בישראל נתפס במידה רבה של צדק כאטרקטיבי. ואולם אין מדובר בנכס ברמת סיכון נמוכה: שינוי בסביבת הריבית במשק, לדוגמה, עשוי לחולל שינויים בהערכות השווי של נכסי האנרגיה המקומיים, בדומה לסיטואציה הקיימת בתמחור נדל"ן מניב.

למרות הסביבה הרגולטורית התומכת והאינטרס של המדינה בפיתוח משק החשמל המקומי, והעברת השרביט של ייצור החשמל מחברת החשמל לחברות פרטיות, יש לזכור כי מצב הרוח הרגולטורי בישראל הוא הפכפך. שינוי בהלך הרוח הרגולטורי בתחום עשוי לפגוע במודל העסקי של תחנות הכוח המוקמות, למשל, באמצעות הפחתה חדה בתעריף ייצור החשמל הנקבע על ידי הרגולטור. אשתקד עלה תעריף הייצור בשיעור חד של 6.7%, בעוד שהתקורות לא עלו בהתאמה, ולפיכך רווחי התחנות הקונבנציונליות זינקו ותרמו למגמה החיובית בתחום.

מודל מבטיח שיכול להפוך לנשק להשמדה המונית

המבנה המימוני הממונף של תחנות הכוח, שבמסגרתו הון עצמי של 15%-20% המשועבד בשעבוד ראשון לבנקים המממנים כ-80% מהתחנה הוא הבסיס לתשואות האטרקטיביות על ההון המושקע, עשוי להוות נשק להשמדה המונית עבור מחזיקי אג"ח המשקיעים בחוב נחות, או עבור בעלי המניות בתרחיש של שיבוש מהותי בתוכנית העסקית. המודל העסקי של היוון הפרויקטים במקדמי היוון דו-ספרתיים נמוכים בשלב הייזום, שמופחתים בהדרגה עד שלב ההפעלה המסחרית למקדמי היוון חד-ספרתיים, ורישום רווחי הון עצומים כפועל יוצא מכך, הוא מודל מבטיח במידה שהוא מופקד בידיים הנכונות ומתנהל בסביבה הרגולטורית התומכת.

במציאות שכזו, חובה על המשקיעים להשקיע בחברות שלהן ניסיון מוכח בהקמה, ייזום ותפעול של מיזמי אנרגיה, ולא להשקיע ב"מיזמי אקסל" שאליהם לוהקו הנהלות אינסטנט הרוכבות על הטרנד האמיתי. מיזמים שכאלה עלולים להשתבש ולגרום למשקיעים הרואים בכך נכסים סולידיים מפח נפש קשה.

הניסיון בישראל בתחום פרויקטי תשתית גדולים בכלל, ובתוך זה פרויקטי אנרגיה, מלמד כי לצד הצלחות רבות והצפת ערך נאה התרחשו תקלות גדולות שהתבטאו בקשיים תפעוליים, אי עמידה בלוחות זמנים, תביעות משפטיות, החמרה רגולטורית ועוד. בנסיבות שכאלה, ובמיוחד לאור העובדה שמדובר בפרויקטים לטווחי זמן ארוכים, חשוב למשקיעים מהציבור לברור את המוץ מן התבן בתחום ולא לקפוץ על כל עגלה עם סחורה אנרגטית חמה. 

הכותב הוא האסטרטג הראשי של איילון בית השקעות. כותב המאמר ו/או החברה עשויים להחזיק או לסחור בני"ע המצוינים בכתוב. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

עוד כתבות

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

אמנון אברמוביץ / צילום: יונתן בלום

אמסלם לרשות השנייה: דברי אברמוביץ' ובן עמי על נתניהו - "חציית קו אדום"

השימוש במילים מתפילת קדיש, שעשו אמש פרשן חדשות 12 אמנון אברמוביץ' והמגיש עודד בן עמי בהקשר של סוף עידן נתניהו, מעוררות סערה ● בן עמי: "לא ראוי לייחס לי כוונות נסתרות" ● לרשות השנייה הגיעו 2,000 תלונות בנושא; יו"רית הרשות: "האמירות ראויות לכל גינוי; שוקלת לפתוח הליך הפרה"

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל שבשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל - "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

לוגו הוט 2019

הוט: התקלה הסתיימה, כלל השירותים בת"א ובגבעתיים עלו

(עדכון) - נציין כי בשל החג מוקדי השירות של הוט מאוישים חלקית, ולכן זמני ההמתנה לנציגים ארוכים מהרגיל

מטוסי בואינג 777 / צילום: GECAS

תע"א תסב מטוסי בואינג 777 עבור GECAS במאות מיליוני דולרים

התעשייה האווירית מרחיבה את פעילותה בתחום הסבת המטוסים: במסגרת הסכם חדש שעליו היא חתמה עם GECAS, היא תסב עבורה 15 מטוסי בואינג 777 מתצורה של מטוסי נוסעים לתצורת מטען

המכונית האוטונומית של גוגל /צילום: רויטרס

מה יקרה לרכבי המיני והאם הג'יפונים כאן כדי להישאר? כך ייראה שוק הרכב ב-2020

חלק מהסיבות לשינויים הן פנימיות, כמו פגיעה בשוק ההיברידיות כתוצאה מעדכון המס הירוק, וחלקן נובעות מתהליכים גלובליים בשוק • מה שלא משתנה הוא החיבה של הישראלים לג'יפונים שלהם

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

גרשון גונטובניק /צילום: אלון רון

בית המשפט משרטט מחדש את גבולות שכר-הטרחה של עורכי הדין

מסר לעורכי הדין הגובים שכר-טרחה על בסיס הצלחה: ביהמ"ש המחוזי קבע כי אין תוקף משפטי לסעיף בהסכמי שכר-טרחה מבוססי אחוזים, שלפיו הלקוח מתחייב לשלם את מלוא הכסף גם אם יפסיק את הטיפול המשפטי ● ערעור על ההחלטה נדון בעליון

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

טוסקה שבשליטת אייפקס פרטנרס רוכשת את פולימר ממגדל העמק

פולימר לוג'יסטיקס מעסיקה כ-220 עובדים ומתמחה בפיתוח אריזות שינוע לשימושים חוזרים ● באייפקס סירבו לנקוב בסכום העסקה לרכישת פולימר, אך ציינו כי הקרן תעמיד לטוסקה הון נוסף שיאפשר לה לממן את רכישת החברה הישראלית

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

לקראת הסדר בפרשת משככי הכאבים בארה"ב? דיווח: טבע וחברות נוספות מציעות פיצויים בכ-50 מיליארד דולר

לפי הדיווח, חמש חברות שעסקו בייצור ובהפצה של משככי הכאבים מציעות לשלם פיצויים בסכום של כ-22 מיליארד דולר במזומן ועוד כ-28 מיליארד דולר בתרופות ובשירותים

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

מורט מנדל / צילום: קרן מורט מנדל

המיליארדר והפילנתרופ מורטון ל' מנדל, מייסד קרן מנדל, הלך לעולמו

מנדל, ציוני נלהב, בן 98 במותו, תרם למוסדות שונים בישראל למעלה מחצי מיליארד דולר

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו כי יתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב