גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך תשפיע ההאטה הכלכלית בעולם על אמזון?

לשינויים מאקרו-כלכליים ולירידה ביכולת הצריכה של הצרכן האמריקאי יש השפעה מכרעת על פעילות אמזון

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry
ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

המוני האמריקאים שפוקדים את החנויות והקניונים בתקופת החגים האמריקאית הם עדות חזקה לכך שמנוע הצמיחה העיקרי מאחורי הכלכלה האמריקאית הוא צריכה פרטית חזקה. לאורך השנים הצרכן האמריקאי מתחזק, בעלייה מתמדת, את צמיחת התוצר, כך שכיום כ-69% מהתוצר האמריקאי מגיעים מהצריכה הפרטית. רבים יזקפו נתון מצוין זה לזכות התרבות הצרכנית הענפה בקרב האמריקאים, אך יש לזכור כי ההכנסה הפנויה בארה"ב נמצאת במצבה הטוב בעיקר הודות לנתונים החזקים של המחזור הכלכלי הנוכחי.

גם הפחתת המס של דונלד טראמפ, שהכריז לא פעם על מטרתו לשפר את מצבו של משק הבית האמריקאי, הוסיפה לא מעט לחגיגה והאיצה את הפעילות הכלכלית. המצב הנוכחי מאפשר לטראמפ, בצדק או לא, לזקוף לזכותו נתונים פונדמנטליים טובים כמו אבטלה בשפל, הוצאה צרכנית שצומחת בצורה חזקה ונטל חוב משקי בית נמוך שובר שיאים. אולם הרבה מהכוחות שעמדו מאחורי הצריכה החזקה ב-2018 ובשנים שקדמו לה, לא ימשיכו במגמתם ב-2019, בעיקר בשל העלאת הריבית שכבר נותנת את אותותיה.

הריבית בארהב עולה

איתותים מענף הנדל"ן

ישנם כמה סימנים לכך שהשפעתה המקררת של הריבית כבר עושה את דרכה לכלכלה הריאלית. למשל, שוקי ההון שסיימו את 2018 בירידה לעומת תחילת השנה. בנוסף, ניתן להבחין בחולשה ניכרת בשוק הנדל"ן שמאותת כי העלייה בריבית גובה ממנו מחיר באמצעות הירידה במכירות ובאישורי הבנייה. לאחרונה מדד אמון הקבלנים ירד בחדות, אם כי הוא עדיין נותר ברמות גבוהות. לפי מדד נגישות הדיור, (ככל שהמדד גבוה יותר, כך היכולת לקחת משכנתה גבוהה יותר) נגישות משקי הבית לדיור הולכת ופוחתת.

בשנים האחרונות הסיבה העיקרית לכך הייתה עליית מחירי הדירות בקצב מהיר יותר מהשכר. אולם בשנה האחרונה חלה ירידה משמעותית בנגישות לדיור בעיקר על רקע העלייה הדרמטית בריבית על המשכנתאות. לפי המדד, יכולתו של הצרכן האמריקאי להרשות לעצמו דיור תצטמצם בהדרגה ב-2019, ומשמעותית ב-2020, בשל השפעת עליות הריבית ועל אף הגידול בשכר.

עד כה, הצרכנים בשוק הנדל"ן ובכלל נהנו מסביבת הריבית הנמוכה עד כדי כך שנטל החוב ביחס להכנסה הפנויה הגיע בסוף 2018 ל-99%, הרמה הנמוכה מאז שנת 2001. עם זאת, לאחר שנתיים של העלאות ריבית, וההעלאות שייתכן ועוד יהיו ב-2019, נטל החוב של הצרכנים צפוי לגדול, להכביד על ההכנסה הפנויה ולפגוע ביכולת משקי הבית לנטול אשראי בכלל ומשכנתאות בפרט.

מכאן הדרך להאטה בשוק הנדל"ן האמריקאי לא ארוכה. למעשה, נתוני מכירות הבתים נמצאים במגמה שלילית כבר מסוף 2017, כאשר נתוני החודשים האחרונים היו שליליים במיוחד.

במקביל, העלייה בסביבת הריבית צפויה לבוא לידי ביטוי במהלך השנים הקרובות גם בהיבטים נוספים של הצריכה, במיוחד בצריכת מוצרי בני קיימא. העלייה בעלויות המימון צפויה לתרום לגידול מסוים בנטל החוב של משקי הבית שנמצא בירידה מתמדת מאז המשבר הפיננסי העולמי.

השכר עולה, גם כמות המשרות

במישור אחר, נתוני מפתח כמו ההוצאה וההכנסה של משקי הבית ממשיכים לאותת על קצב גידול בריא של הצריכה הפרטית. לפחות עד כה, נתוני שוק העבודה ממשיכים לתמוך בהמשך מגמה זו. לדוגמה, דוח התעסוקה האחרון היה אחד הטובים של השנים האחרונות ובכלל. תוספת המשרות הממוצעת בחודש בשנת 2018 עמדה על 220 אלף משרות, שיפור חד לעומת 182 אלף משרות בממוצע בשנת 2017, שגם היא הייתה שנה חזקה.

בנוסף, ניכר כי מגמת העלייה בשכר נמשכת כאשר מנתונים כמו "עזיבות מרצון" או "משרות פנויות" עולה כי קצב הגידול בשכר עוד צפוי להאיץ בחודשים הקרובים. עם זאת, כדאי לזכור שנתוני התעסוקה מגיבים בדרך כלל לפעילות הכלכלית בפיגור ניכר ולא מקדימים אותה. לכן במבט קדימה אנו ממשיכים להעריך כי קצב הגידול בשכר עוד יגדל, אך לאור ההאטה הצפויה בפעילות הכלכלית, סביר להניח שגם שוק העבודה ייפגע. בשלב הראשון אנו מצפים לירידה הדרגתית בקצב גיוס המשרות ב-2019 שתחריף לקראת 2020, בה אנו מצפים ששיעור האבטלה כבר יתחיל לטפס.

אמזון מאיימת על כולם

אחת החברות המזוהות ביותר עם הצריכה האמריקאית של העידן החדש היא, מי אם לא, ענקית קמעונאות האונליין, אמזון, ששווי השוק שלה הספיק לגעת בטריליון דולר בספטמבר האחרון. מאז היא איבדה מעט גובה, נוכח החשש משינויים בנתוני הרקע של הכלכלה האמריקאית. למרות זאת, החברה עדיין נסחרת לפי שווי של 830 מיליון דולר.

אמזון נתפסת כחברה גלובלית והיא אכן כזו. החברה חרטה על דגלה לכבוש ולהיכנס לכמה שיותר שווקים בעולם, אך עדיין היקף המכירות העיקרי שלה מתבצע בצפון אמריקה (כ-60% בשנת 2017). לכן, לשינויים מאקרו-כלכליים ולירידה ביכולת הצריכה של הצרכן האמריקאי השפעה מכרעת על הפעילות שלה. גם למלחמת הסחר בין ארה"ב לסין השפעה על פעילות אמזון. אלו הובילו כמובן לעלייה ברמת הסיכון בהשקעה במניה בתקופה האחרונה בטווח הקצר, בין היתר גם נוכח התמחור שלה, שלא היה מבייש אף חברה טכנולוגית. ואכן ולא מפתיע, אמזון היא יותר חברת טכנולוגית מאשר חברת קמעונאות. מבלבל? לא ממש.

השינויים הטכנולוגיים נכנסו לכל רובד בחיינו והם צפויים להתרחב בעתיד ולהעמיק את האחיזה שלהם ביומיום שלנו. אמזון לא רק זיהתה בזמן את המגמות הללו, היא גם זו שאחראית באופן אקטיבי על שינוי הרגלי הצריכה שלנו ובכלל על שינויו של ה-DNA הצרכני.

החברה שהחלה את פעילותה באמצע שנות ה-90, צברה מיילים רבים של ידע וניסיון והתפתחה יד ביד עם הקידמה הטכנולוגית שמלווה את חיינו במאה ה-21. ההתפתחות הטכנולוגית תמכה בקצב צמיחה דו ספרתי במחזור המכירות שלה מידי שנה בשני העשורים האחרונים, והיא צפויה להמשיך ולתמוך בקצבי צמיחה חזקים ודו ספרתיים גם בשנים הבאות.

אמזון שצפויה לסיים את 2018 עם קצב מכירות של כ- 230 מיליון דולר, מפנה כ-12% ממחזור המכירות שלה (כ-23 מיליארד דולר ב-2017 וצפי של כ-28 מיליארד דולר ב-2018) למחקר ופיתוח. כלומר 35% מהוצאות התפעול של החברה הן לטובת מו"פ ושיפורים טכנולוגים. הרווח התפעולי של אמזון צפוי להסתכם ב-2018 בלמעלה מ-12 מיליארד דולר. בנוסף להוצאות המו"פ, החברה מפנה לפחות חצי מהתזרים שלה מפעילות שוטפת (בעקרון כמעט כל הרווח התפעולי שלה) להשקעה בפיתוח הפעילות באמצעות השקעות הוניות.

אלו מציבים אותה בחוד החנית של הטכנולוגיה. לא סתם אמזון מדורגת בראש רשימת ההשקעות במו"פ גם ביחס לחברות הטכנולוגיה ולחברות התרופות הגדולות ביותר בארה"ב. שילוב של השקעה רחבה בפיתוחים טכנולוגים וגודלה של החברה זורעים בהלה בקרב הקמעונאיות בשוק האמריקאי ומחוצה לו. בהלה זו בהחלט מובנת נוכח העובדה שאמזון ממשיכה להגדיל את הפער שנוצר בינה לבין מתחרותיה ב"אוויר וביבשה". הפער נובע בעיקר מתפיסה שונה שבונה אסטרטגיה שנשענת על פיתוחים טכנולוגים ויצירת יתרונות בעולם החדש.

החברה שצמחה מהאינטרנט והפכה מחנות קטנה שמוכרת ספרים באונליין לפירמת ענק שמאיימת בכניסה שלה לשווקים בכל העולם, עשתה זאת באמצעות חשיבה חדשה על כל נושא הקמעונאות והדרך בה אנו צורכים. החברה הצליחה לשנות את העולם הקמעונאי ובעיקר הצליחה לשנות את ה-DNA הצרכני. אמזון תמשיך לעשות זאת גם בעתיד.

האינטרנט ובעיקר פלטפורמות דוגמת אמזון, eBay ועליבאבא הובילו לשינוי בסביבת המחייה שלנו. האינטרנט הרחיב והגמיש את גבולות ומרחב הצריכה שלנו, שהובילו להרחבת והגמשת גבולות המחייה שלנו. אלו יכולים לקבל משנה תוקף אצל הצרכן בתקופה של התכווצות כלכלית ופגיעה בתחושת העושר. בנוסף, המשך ההתרחבות הגלובלית תמשיך ותפחית את התלות של אמזון במשק האמריקאי. 

הכותבים הם מנהל מחלקת מאקרו, מערך המחקר והאסטרטגיה בפסגות ומנהל מחלקת מחקר חו"ל. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך. 

עוד כתבות

HP חברת /צילום :Shutterstock / א.ס.א.פ קריאייטיב

HP דחתה את הצעת הרכישה של זירוקס, אך לא שללה את אופציית המיזוג ביניהן

ב-HP סבורים כי השווי שזירוקס הציעה נמוך מדי ● במיזוג של שתי יצרניות המדפסות תומך המשקיע האקטיביסט קרל אייקן, שמחזיק במניות של שתי החברות

מריו דראגי / צילום: רויטרס

עולם חדש ומופלא? איך הגענו למצב של ריביות שליליות ומי המרוויחים הגדולים

איך הגענו לעולם הזה של ריביות שליליות ומדוע, מי מרוויח מכך ומי מפסיד, ואילו אקסיומות כלכליות נשברו בעשור האחרון? ● האם העולם של ריביות נמוכות צפוי ללווות אותנו עוד הרבה שנים? ואם כן, מה עלולות להיות ההשלכות על חיינו?

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

13 מיילים בשנתיים, בלי בקשות גיבוי: מה נכלל ביתר המיילים ששלח שי ניצן לשופטים ולעורכי דין פרטיים?

תפוצת "פורום יוצאי הפרקליטות" של פרקליט המדינה שי ניצן, שעוררה סערה לאחר שנחשף כי ביקש משופטים ומעורכי דין פרטיים להגן על המערכת, לא כללה בקשות דומות ● מה בכל זאת נכלל ב-13 המיילים שהגיעו לידי "גלובס"?

שדרות ירושלים / צילום: כדיה לוי

עם חלון ראווה לסלון: עד שהרכבת הקלה תגיע, ביפו הופכים חנויות נטושות לדירות מגורים

בהיעדר קונים, בעלי חנויות בשדרות ירושלים מפנים עסקים ומשכירים אותן למגורים ● "יפו היא חצר אחורית, לאף אחד לא אכפת", מספר אחד מבעלי החנויות בשדרה

עו"ד ארז רוזנבוך / צילום:שלומי יוסף

בונה על מוסדיים: מגוריט גייסה כ-410 מיליון שקל בדיסקאונט של 12% על מחיר השוק

בקרן הריט מתכננים להשתמש בכסף שגויס לרכישת דירות ברחבי הארץ ● מאז החלה להיסחר בבורסה לפני כשלוש שנים, איבדה המניה 16% ● סך הגיוסים שלה במניות ובאג"ח בבורסה מסתכם מאז, וביחד עם הגיוס הנוכחי, ביותר ממיליארד שקל

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

בעקבות השינויים הדיגיטליים: אנגלמן הסדיר את נוהלי עבודת ביקורת המדינה

הנוהל החדש, שגובש בשיתוף-פעולה עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט, מסדיר היבטים של ביקורות על מערכות המידע ואיתנותן ואמור להסדיר את עבודת הביקורת בעידן של מאגרי מידע ממוחשבים, מחשבים ניידים וגישה למייל

רהט / צלם: ברנדייס

אושרה תוכנית ותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה ברהט

התוכנית כוללת 2,400 יח"ד במבני מגורים בני 3-10 קומות, 19,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 140 דונם עבור מבני ציבור ו-134 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים ● ראש עיריית רהט: "לתוכנית יש צוואר בקבוק. עדיין לא הצליחו להגיע להסדר עם התושבים"

תוכנית ההתחדשות של קריית חיים / צילום: אירית צרף נתניהו

עם הפנים לים: פורסמה תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית

תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית מציעה בניית "חזית ים" ותוספת של 4,500 יחידות דיור ● האדרריכלית פרופ' אירית צרף נתניהו: "שלא כמו ביישובים אחרים שלוקחים את קו החוף - כאן נותנים אותו לציבור"

השריפה באמזונס /  צילום:  גרינפיס Victor Moriyama  גרינפיס

קצב בירוא יערות האמזונס הוא הגבוה ביותר מזה שנים

לפי הנתונים רשמיים שפורסמו היום, שיעור בירוא היער בין אוגוסט 2018 ועד יולי 2019 דומה לפינוי של 3,820 מגרשי כדורגל ביממה

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"

אמנון שעשוע/ צילום: אינטל Walden Kirsch

הדרך אל האקזיט כבר לא עוברת דרך הרכב האוטונומי

טרנד המכוניות ללא נהג נדחה למועד לא ידוע, אך 3 אירועים שנערכו בשבועות האחרונים מפזרים חלק מהערפל מעל עתיד התחום • מה גרם ליו"ר סקודה להתלהב בת"א, אילו מסרים היו חבויים בכנס המשקיעים של מובילאיי, והאם הענף בחר צד בסכסוך בין המעצמות?

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: לע"מ, קובי גדעון

שינו את הטון: לאחר פגישה בין ליברמן לרה"מ, בליכוד התחילו לפרגן

לאחר שהפגישה בין ליברמן לראש הממשלה הסתיימה בצורה חיובית, דיברו הבוקר מספר שרי ליכוד בכלי התקשורת ופרגנו לראש ישראל ביתנו במילים חמות ● ליברמן, כך מסתמן, מתפקד כמתווך בין נתניהו לגנץ

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בעקבות בית ההשקעות פסגות, גם מיטב דש מפטר עשרות עובדים: "מתאימים את ההוצאות למבנה ההכנסות"

מיטב דש, שמעסיק כיום כ-1,000 עובדים, צפוי להוציא בקרוב לפועל מהלך פיטורים של כמה עשרות מעובדיו ● בחודש שעבר הודיע פסגות כי יקצץ כ-7% מכוח האדם, המונה כ-800 עובדים

משפחת יוחננוף המורחבת: שגיא, מורן, שרית, איתן, מרדכי, אילנה, יובל דמארי ונועה  / צילום: שלומי יוסף

איתן יוחננוף הגיע לכנס "גלובס" ביום ההנפקה בבורסה: "ברשות אמרו לי שקול מלים"

כנס "עסקים מבית טוב" של "גלובס" ובנק לאומי אירח הבוקר את בעלי רשת הקמעונאות ובכירים נוספים בתחום העסקים המשפחתיים

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

לקראת ההנפקה המדוברת: ארמקו ביטלה את הרוד שואו שתכננה בלונדון

החברה כבר החליטה שלא למכור מניות בארה"ב, בקנדה או ביפן ● ההנפקה תסתמך כעת בעיקר על משפחות סעודיות עשירות ומשקיעים מקומיים ● הודיעה אתמול כי תנפיק 1.5% ממניותיה לפי שווי של עד 1.7 טריליון דולר

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

בהשפעת ירידת המדד: רווחי מזרחי טפחות נשחקו ב-7%; המניה בשיא

הבנק מחלק דיבידנד של כ-170 מיליון שקל ● בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה קפצו רווחי הבנק ב-40% ל-1.4 מיליארד שקל, בשל השפעת החקירה בפרשת הלבנת ההון בתקופה המקבילה

דודו מזרחי מנכל בזק/  ישראל שם טוב

בזק חזרה לרווח ברבעון השלישי; ההפסד מתחילת השנה - 1.1 מיליארד שקל

גם הרווח הרבעוני, בהיקף של 191 מיליון שקל, עדיין נמוך ב-18% מהתקופה המקבילה אשתקד ● הכנסותיה הרבעוניות של בזק נשחקו בכ-2%, ל-2.25 מיליארד שקל

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

גיל שפירא, מנהל השקעות ראשי (CIO) של חברת eToro  / צילום: גיא חמוי, יח"צ

מחזקת את ניהול ההשקעות: eToro מינתה את גיל שפירא ל-CIO

פלטפורמת המסחר במניות ובמטבעות דיגיטליים שמובילים האחים יוני ורונן אסיא, הכריזה על הוספת תפקיד ניהולי חדש ● שפירא, לשעבר מנכ"ל חברת תעודות הסל של פסגות, יהיה אחראי על ניהול ההשקעות במניות ועל פעילות האנליסטים בחברה

פארק העסקים ביקום / צילום: תמר מצפי

ביי ביי פישמן: קרן JTLV של עמיר בירם תרכוש 50% מפארק העסקים בקיבוץ יקום

תמורת העסקה מגיעה ל-250 מיליון שקל ● לאחרונה מימש קיבוץ יקום אופציה להעמיד את מניות קבוצת מבני תעשיה בפארק העסקים יורופארק למכירה ● למרות מיקומו האטרקטיבי סובל יורופארק מתפוסה ממוצעת של פחות מ–70% עקב נטישת דיירי עוגן ● העסקה תניב למבני תעשיה רווח של כ–70 מיליון שקל