גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רמ"י פסלו זכיית חברה במכרז מחיר למשתכן - העליון ביטל את ההחלטה

באוגוסט 2017 זכתה קבוצת פפושדו בקרקע בעיר מודיעין לבניית 107 דירות, מרביתן במסגרת מחיר למשתכן, אלא שברמ"י פסלו בהמשך את הזכייה בטענה לאי-עמידה בתנאי המכרז ● בעקבות עתירת החברה, ביטל אתמול העליון את פסילתה

עדיאל שמרון, מנכ"ל רמ"י / צילום: תמר מצפי
עדיאל שמרון, מנכ"ל רמ"י / צילום: תמר מצפי

בשורה טובה לזוכי מחיר למשתכן בשכונת מורשת בעיר מודיעין בית המשפט העליון, בשבתו כבית משפט לערעורים מינהליים, פסק אתמול (ד') כי פסילת זכייתו של הקבלן שזכה בקרקע לבניית הפרויקט היא מבוטלת. המשמעות - יש לזוכים בהגרלה כתובת, ובניית הפרויקט צפויה לצאת לדרך.

באוגוסט 2017 זכתה קבוצת פפושדו שבשליטת אביעד פפושדו, בשיתוף קרן פלטיניום קפיטל (קרן שעוסקת במימון פרויקטים למגורים), במכרז שקיימה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לקרקע בשטח כ-7.7 דונם בעיר מודיעין לבניית 107 דירות - 75 מתוכן במסגרת מחיר למשתכן והיתר בשוק החופשי. בהגרלה שקיימה המדינה בנפרד אף נקבעו זוכים לרכישת הדירות, בהתאם למתכונת תוכנית מחיר למשתכן. אלא שבניגוד למצופה, אלה גילו תוך זמן קצר שהפרויקט המוזל בו זכו אינו ישים, כיוון שהמדינה ביטלה את זכיית הקבלן בקרקע.

איך זה קרה? לאחר זכייתה במכרז המקרקעין, קבוצת פפושדו שילמה כ-40 מיליון שקל למדינה, בהתאם לתנאי המכרז, כשבין היתר הכספים נועדו להוצאות פיתוח. למרות העברת הכסף, ברמ"י טענו בהמשך כי בחברה לא העבירו לידיהם מסמכים שונים במועד, לרבות חוזה הבנייה וערבות ביצוע, ועל כן החליטו לבטל את זכיית החברה - צעד שאינו שכיח במכרזי מחיר למשתכן.

בחברה "נדהמו" מהכוונה לבטל את הזכייה

ביולי 2018 עתרה החברה לבית המשפט לעניינים מינהליים נגד החלטת רמ"י לבטל את זכייתה ונגד ההחלטה לפרסם מכרז חדש לקרקע. "עניינה של עתירה זו בהחלטת ועדת המכרזים של רמ"י, אשר ביטלה את זכיית העותרת במכרז בשל איחור טכני בהגשת ערבות ביצוע המבטיחה חוזה בנייה, וכן בהחלטת ועדת המכרזים של רמ"י לצאת במכרז חדש בגין אותם מקרקעין", נכתב בפתח העתירה, שהוגשה על-ידי עורכי הדין גיל חגי וטליה הרשקוביץ ממשרד ש.פרידמן ושות'.

כן נכתב כי החברה "נדהמה" כשהתברר לה כי בכוונת רמ"י לבטל את זכייתה, וכי ההחלטה שאכן ניתנה לביטול זכייתה בקרקע אינה מידתית ואינה סבירה.

עוד נטען כי להנחיותיה של רמ"י בעניין הגשת ערבות הביצוע לחוזה הבנייה הייתה "תרומה מכרעת", לשון העתירה, להגשתה באיחור. "לא היה מקום לכך שרמ"י תתעלם מהנזקים החמורים המגיעים עד כדי כליה כלכלית שיגרמו לעותרת בשל ביטול הזכייה", נכתב בעתירה.

מנגד טענו ברמ"י כי החברה "לא עמדה בתנאי המכרז לאחר שהוכרזה כזוכה, ולא המציאה את חוזה הבנייה ואת ערבות הביצוע במודע שנקבע לכך, ולפיכך, לאחר הליך שימוע שהתקיים ברשות, בוטלה זכייתה במכרז. לאחר הביטול יצאה הרשות במכרז חדש", נכתב בתגובה המקדמית לעתירה שהגישה רמ"י על-ידי עו"ד דוד גוטמן מפרקליטות מחוז מרכז.

בדיון שהתקיים בנובמבר האחרון בתיק, הסביר נציג רמ"י את המצב אליו נקלעו הזוכים בהגרלה בשל ביטול זכיית החברה בקרקע: "יש פה זוכים שזכו בהגרלה, לזוכים הובטח מה יהיה מחיר הדירות. בסופו של דבר נאלצנו להגיע למצב לא אחראי מצד העותרת שחייבה אותנו לבטל את הזכייה שלה. הזוכים קיבלו הודעה שהם יכולים להתמודד בהגרלה אחרת, או שיישארו בהגרלה הנוכחית, וברגע שיהיה זוכה במכרז ויבנה את הדירות, הבטחנו שהמחירים יהיו אותם מחיר".

בתוך חודשיים: שתי החלטות משפטיות מנוגדות

חודש לאחר מכן דחתה סגנית נשיא בית המשפט המחוזי מרכז, השופטת ורדה מרוז, את עתירת פפושדו. בהחלטתה נכתב כי החברה "הפרה את תנאי המכרז", וכי "די בכך כדי הקמת עילה לביטול זכייתה במכרז".

בחברה לא הרימו ידיים, וערערו לבית המשפט העליון, שם כאמור הפכו אתמול את ההחלטה וקיבלו את עמדת פפושדו.

"לאחר שמיעת טענות הצדדים במלואן, ובעקבות הערות בית המשפט ולפי המלצתו, הודיעו באי-כוח המשיבה לאחר היוועצות על הסכמתה לקבלת הערעור. אשר על כן הערעור מתקבל, ופסק דינו של בית משפט קמא מבוטל בזה", נפסק. כן נכתב כי "בעקבות זאת גם המכרז החדש שפרסמה המשיבה יבוטל".

בעקבות ההחלטה נמסר מקרן פלטיניום קפיטל: "חבל שאנשי רמ"י גררו אותנו שנה שלמה וגרמו לנו נזקים כספיים עצומים. במקום להודות על הטעות שלהם, הם העדיפו לבטל את זכיית החברה, שאילולא היה לה גב כלכלי איתן, הייתה קורסת כלכלית. אנו מודים להרכב בית המשפט העליון על ניהול דיון מקצועי וענייני שירד לחקר האמת".

עוד כתבות

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יוסי זמיר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מבחינה כלכלית, בני גנץ ובנימין נתניהו כבר מוכנים לאחדות

צוות "המשרוקית של גלובס" בדק את המצעים שהציגו הליכוד וכחול לבן • למרות השיתוק הפוליטי, הבחירות השלישיות שייערכו בעוד שבועיים והקמפיניים שיורדים לפעמים מתחת לחגורה - ניתוח השוואתי מגלה כי בנימין נתניהו, ניר ברקת, בני גנץ ואבי ניסנקורן יכולים כנראה להגיע לפשרה

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת משנה תוואי ליישום משטר ההון הרגולטורי ומכין את הקרקע להגברת דיבידנדים בביטוח

אתמול פרסם הממונה על רשות שוק ההון טיוטות של "מפות דרכים להתאמת הוראות סולבנסי 2 למתכונת האירופית ולאימוצו של תקן דיווח כספי בינלאומי (IFRS) מספר 17" ● מניות חברות הביטוח, שהתחזקו אתמול בעקבות הודעת ברקת, ירדו היום בממוצע בכ-1.3%, בצל הסנטימנט השלילי בשוקי ההון

סוגיית תשלום המעמ בגין הטיפים טרם הושלמה / צילום: שלומי יוסף

יציבות במשרות הפנויות במשק; איפה חסרות הכי הרבה ידיים עובדות?

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בממוצע חודשי, מספר המשרות הפנויות המבוקשות ביותר הן למהנדסים ● אלפי משרות פנויות גם בתחום המכירות ● ומה בתחום המסעדנות?

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

אלביט זכתה בחוזה של 670 מיליון דולר לאספקת פתרונות ביטחוניים למדינה באסיה-פסיפיק

החוזה יבוצע על פני תקופה של 25 חודשים, ומציב את היקף החוזים שבהם זכתה אלביט מערכות מתחילת השנה על יותר ממיליארד דולר

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 17 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שאול אלוביץ' / צילום ארכיון: יוסי כהן

החלטה גורלית של שאול אלוביץ': מוותר על השימוע בתיק בזק

ל"גלובס" נודע כי אלוביץ' החליט לוותר על זכותו להליך שימוע בפני פרקליטות מיסוי וכלכלה ב"תיק בזק השני" - פרשת המרמה בבזק ● המשמעות: ייאלץ להתמודד כנאשם במקביל עם שני משפטים פליליים – תיק 4000 ותיק בזק

שלטי השכרה ומכירה בבניין בחדרה  / צילום:  תמר מצפי

הורשע עו"ד שהעלים הכנסות בסך 1.7 מיליון שקל מהשכרת שמונה דירות

ביהמ"ש קבע כי "עו"ד שמואל אריאלי העלים את ההכנסות מהשכרת הדירות במרמה, תוך שימוש פסול בפרטיהם של קרובי משפחתו, כדי לפטור עצמו מהצורך לדווח על הכנסותיו ולשלם מסים כדין" ● "הנאשם עשה שימוש יצירתי במיוחד – אם להשתמש במילים עדינות – בידע המשפטי שברשותו"

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

גבי אשכנזי / צילום: רפי קוץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

עובדות זה לחלשים: כשהקהל בכנס של כחול לבן התקיל את גבי אשכנזי

בשבועיים הקרובים "המשרוקית" תרפה לרגע מהטלוויזיה והרדיו ותצא לשטח, כדי לבדוק כמה המתמודדים שולטים בחומר מול הבוחרות והבוחרים ● הפעם הקשבנו לטיעונים בכנס של כחול לבן בהוד השרון ● המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

ביל גייטס רכש פורשה חשמלית, ואלון מאסק לא נשאר חייב

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש את אחת מהמתחרות של יצרנית הרכבים החשמליים טסלה ● בתגובה, מאסק עקץ את גייטס בטוויטר

בנימין ושרה נתניהו מצביעים בפריימריז/  צילום: הליכוד

מערך דלת לדלת והסעות הליכוד בשיתוף אפליקציית אלקטור יצא לדרך

כך נראה הממשק בין מאגר הנתונים לבין מבצע דלת לדלת של הליכוד, המתנהל בימים אלה, ועד מערך ההסעות לקלפיות - המנוהלים כולם דרך אפליקציה וקבוצות הוואטסאפ של המפלגה ● לפי תוכנית הליכוד, שיאו של המבצע יגיע ביום הבחירות כאשר ב-14 הימים שלפניהן נעשית עבודת התשתית

גיל גירון ורמי נוסבאום, מנכ"ל ויו"ר אשטרום / צילום: ישראל הדרי, יח"צ

אשטרום זכתה בחוזה ביצוע בקריית אונו תמורת 250 מיליון שקל

החברה נבחרה להקים פרויקט מסחר ומשרדים בהיקף של 45 אלף מ"ר שייבנה בסמוך לצומת סביון, כחלק מרובע My Ono ● 

יזמית הפרויקט היא חברת אקרו נדל"ן

תמר איש שלום/ צילום: ענבל מרמרי

רם לנדס מייעץ לחדשות 13: האם אודי סגל יגיש לצד תמר איש-שלום?

לנדס, איש התקשורת שעל שמו רשום המעבר של מיקי חיימוביץ' ויעקב אילון מחדשות 2 לערוץ עשר, נשכר לסייע בבניית המעבר להגשה זוגית במהדורה המרכזית של חדשות 13 ● מנכ"ל החברה ישראל טויטו ביקש מלנדס להיות נוכח בחזרות שעורכים בימים אלה שני המגישים

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

משפחת פישמן תחמוק מאחריות משפטית? מחלוקת בין לאומי והפועלים על הצעת פשרה בתיק פשיטת הרגל

איש העסקים פושט הרגל מנסה לקדם פשרה שכוללת מחיקה של התביעות המשפטיות נגד ילדיו ורעייתו בתמורה לתשלום פעוט ● ל"גלובס" נודע כי בנק לאומי כבר הסכים לפשרה, שנתקעה כי בנק הפועלים דרש הזרמה של עשרות מיליונים ● לאומי: "מתנגדים בתוקף להסדר המוצע"

מארק צוקרברג מציג בקונגרס האמריקאי את פרויקט ליברה של פייסבוק  / צילום: Erin Scott, רויטרס

בכוונת מקוון: הפינטק יגביר את התחרות מול הבנקים

הרגולטור בישראל מיישם אסדרה מתקדמת של עולם התשלומים והבנקאות הדיגיטלית שתצעיד את התחום קדימה

 דקלה שפנגנטל, מנהלת הסניף הישראלי של חברת IQVIA / צילום: יח"צ. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חזון הניסוי הקליני הדיגיטלי של ענקית המידע הרפואי

חברת IQVIA, המחזיקה במאגרי נתונים גדולים בתחום הרפואה, רוצה להחליף בהדרגה את הניסויים הקליניים הקלאסיים בניסויים עתירי מידע המבוססים על מעקבים בעולם האמיתי ● דקלה שפנגנטל, מנהלת הסניף הישראלי של החברה, מחפשת שיתופי פעולה מקומיים ומדברת על הקשיים הייחודיים של תעשיית התרופות החדשניות

ויצמן שירי / צילום: תמר מצפי

ויצמן שירי ביטל את רכישת נקסט ג'ן "לאור נסיבות אישיות"

לפי ההסכם מנובמבר האחרון, התוכנית הייתה לרכוש 40% ממניות החברה תמורת 4 מיליון שקל, ולמכור לה פעילות נדל"ן וקנאביס שבבעלות שירי

מחסן בטקסס / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

אפקט אמזון: האם העלייה במסחר המקוון תוריד את מחירי האחסון?

האם "הבום" בשטחי אחסון תעשייתי יפעל לטובת הדיירים ● ניתוח עסקה

אבי יעקובוביץ/ צילום: איל יצהר

תחילתה של מגמה? גב ים הבטיחה גיוס של 777 מיליון שקל באג"ח הנושאת ריבית שלילית

החברה השלימה בהצלחה את השלב המוסדי בהנפקת סדרה חדשה, במסגרתו זכתה לביקושים של 1.43 מיליארד שקל ● מנכ"ל סיגמא: "שוק ההון בישראל הצטרף לשורה של שווקים עולמיים שבו חברות מגייסות בריביות שליליות"

שי אהרונוביץ', סמנכ"ל מיסוי מקרקעין ברשות המסים / צילום: איל יצהר, גלובס

רשות המיסים: נחוקק חוק שמבהיר מהו "תא משפחתי" לצורך חיוב במס רכישה

על רקע שפע תכנוני המס שנולדו בעקבות מס הרכישה הגבוה בישראל (8%), שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, ילד או הורה, הודיע היום סמנכ"ל מיסוי מקרקעין ברשות המיסים, שי אהרונוביץ', כי רשות המיסים פועלת על מנת להסדיר את הנושא בחקיקה