גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רוצה את השליטה באירונאוטיקס? הרכישות של אהרון פרנקל עלולות לסבך את עסקת המכירה לרפאל וסטולרו

לאחר שרכש עוד 5% ממניות אירונאוטיקס מידי לאומי, לפי שווי חברה של 800 מיליון שקל, הגיע פרנקל להחזקה של כ-30% בחברת המל"טים - מול 36% מהמניות שמחזיקות הקרנות השולטות בחברה ● לשון מאזניים בין פרנקל לקרנות, המבקשות למכור את החברה לרפאל וסטולרו, עשויה להיות מנורה, המחזיקה 10% מהמניות

אהרון פרנקל / צילום: אלי אטקין
אהרון פרנקל / צילום: אלי אטקין

האם איש העסקים אהרון פרנקל פועל להשתלט על חברת אירונאוטיקס ? אתמול רכש פרנקל בעסקה מחוץ לבורסה עוד 5.3% מהון מניות חברת המל"טים מיבנה תמורת כ-42 מיליון שקל - רכישה שהגדילה את החזקותיו לכ-30% מהמניות ומאותתת כי ייתכן שלא מדובר במשקיע פיננסי שבא לעשות "סיבוב" מהיר וללכת. 

בצד המוכר היה בנק לאומי, באמצעות זרוע ההשקעות שלו לאומי פרטנרס - שהובילה את הנפקת אירונאוטיקס בבורסה בת"א לפני כשנה וחצי. העסקה עם פרנקל בוצעה במחיר של 14.71 שקל למניה, או שווי חברה של כ-800 מיליון שקל, המהווה פרמיה של כ-7% על מחיר המניה בסגירת המסחר בבורסה אתמול.

הגדלת ההחזקה של פרנקל מאיימת על הצעת הרכישה שהגישו חברת רפאל ואיש העסקים אביחי סטולרו לבעלות המלאה באירונאוטיקס תמורת 850 מיליון שקל, שכפופה עדיין להשלמת בדיקת נאותות בימים הקרובים. קרנות ההשקעה השולטות כיום בחברה ומעוניינות למכור את מניותיהן לרפאל וסטולרו מחזיקות בכ-36% ממניותיה. לכן נראה כי קבוצת הביטוח מנורה, הגוף המוסדי היחיד שנותר להחזיק בחברה, עם כ-10% ממניות אירונאוטיקס - הופכת ללשון המאזניים בין הצדדים. 

מניית אירונאוטיקס

פרנקל (61), שעיקר פעילותו בתחומי הנדל"ן והתעופה, החל באיסוף מניות אירונאוטיקס בשבוע האחרון של חודש דצמבר. אז רכש מחברת הביטוח הפניקס, שהחזיקה בקופות הגמל ובנוסטרו כ-5.5% ממניות אירונאוטיקס, במחיר של 8.5 שקלים למניה - גבוה בכ-25% ממחיר המניה בעת העסקה. בשבועות שלאחר מכן הוא המשיך להגדיל את החזקתו בחברה, ובתחילת השבוע האחרון רכש עוד 4% ממניות החברה, בהשקעה של כ-29 מיליון שקל (במחיר של 13.15 שקל למניה). עד היום השקיע פרנקל 155-160 מיליון שקל ברכישת מניות אירונאוטיקס, ששווי השוק הנוכחי שלהן הוא כ-230 מיליון שקל, כך שהוא מרווח "על הנייר" כ-70 מיליון שקל על החזקתו.

כחלק מהעסקה אמש סוכם כי אם אירונאוטיקס תימכר בחצי השנה הקרובה בסכום הגבוה מ-800 מיליון שקל, ישלם פרנקל ללאומי תוספת. התוספת תהיה בגובה של מחצית משיעור המניות שרכש מהבנק מתוך הפער שבין סכום העסקה (אם תהיה) לבין 800 מיליון שקל (השווי לפיו רכש). כלומר, אם למשל אירונאוטיקס תימכר לפי שווי של 900 מיליון שקל לאומי יהיה זכאי לתשלום נוסף של כ-2.5 מיליון שקל על המניות שמכר. בעקבות העסקה מול פרנקל "נעל" לאומי הפסד מקסימלי של כ-20% על השקעתו במניות אירונאוטיקס, שבוצעה כחלק ממהלך ההנפקה בבורסה. עם זאת, לאומי כבר ביצע שערוך להשקעה בסוף 2018 והפחית אותה משמעותית, כך שלמעשה הוא צפוי לרשום רווח נאה ברבעון הראשון על העסקה הנוכחית.

בסביבתו של פרנקל ממשיכים לטעון בתוקף גם היום כי השקעתו היא פיננסית בלבד. כלומר, שבכוונתו למכור את מניותיו לרפאל וסטולרו, או לגורם אחר שיהיה מעוניין, ברווח גדול. עם זאת, פרנקל פעיל בתחום הביטחוני יותר מ-20 שנה ובבעלותו חברת מל"טים קטנה בשם "ניו ויז'ן", כך שלא מן הנמנע שמטרתו הסופית היא השתלטות על אירונאוטיקס ומיזוג ניו ויז'ן לתוכה ואולי שילובה בתוך עסקים אחרים שלו.

פרנקל נולד בבני ברק וגדל במשפחה דתית, הצעיר מבין שלושה אחים. את הונו צבר כשכיהן כנציג של יצרניות מטוסים מערביות (בואינג ואיירבוס) במזרח אירופה. כיום הוא הבעלים של קבוצת Loyd's, העוסקת בהשקעות בנדל"ן, בתעופה האזרחית, באנרגיה ובהייטק. בשנים האחרונות הוא פועל בעיקר בתחום הנדל"ן במערב אירופה, בדגש על השוק הבריטי.

זינוק של 114% מתחילת הרכישות של פרנקל

אירונאוטיקס, אותה מוביל המנכ"ל עמוס מתן, עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מערכות מוטסות לא מאוישות, מערכות אלקטרואופטיות ותקשורת. החברה נשלטה בידי הקרנות KCPS, בראשית ו-ויולה (שתי הראשונות מחזיקות כ-12.5% מההון כל אחת והאחרונה בכ-11%). מניית אירונאוטיקס הגיבה לעסקה בעלייה של 2% היום, למחיר של 14 שקל למניה, והשלימה קפיצה של 114% מאז החל פרנקל לרכוש את מניותיה. שווי השוק של החברה הגיע לכ-760 מיליון שקל.

החברה הפכה לציבורית בקיץ 2017, לאחר שקרנות ההשקעה השולטות בה ביצעו הצעת מכר ענקית של מניות בהיקף של יותר מ-400 מיליון שקל. בנוסף החברה הנפיקה במקביל מניות חדשות, בהיקף של 53 מיליון שקל, לגוף שהוביל את ההנפקה - לאומי פרטנרס, והחלה להיסחר בבורסה לפי שווי של יותר ממיליארד שקל. בהמשך, צנחה המניה ביותר מ-60% בתגובה לתוצאות עסקיות מאכזבות להן התווספה גם פרשה שבה הייתה מעורבת אירונאוטיקס במדינה זרה. בעקבות הפרשה התלה משרד הביטחון את רישיון השיווק והיצוא של מל"ט מתוצרתה ללקוח מהותי באותה מדינה. 

כאמור, ברקע לרכישות האחרונות שביצע פרנקל במניות החברה עומדת הצעתם של רפאל ואיש העסקים אביחי סטולרו, לרכוש את מלוא הבעלות בחברה לפי שווי של כ-850 מיליון שקל. זאת, לאחר שבאוגוסט האחרון ניסו לרכוש אותה לפי שווי של 430 מיליון שקל בלבד. בעקבות ההצעה החדשה העניקה אירונאוטיקס לרפאל ולסטולרו בלעדיות במו"מ לרכישת החברה. לוח הזמנים שנקבע למיצוי המו"מ הוא עד סוף השבוע (15 בפברואר), עם אופציה להארכת המו"מ בשבועיים נוספים, אם בדיקת הנאותות לא תושלם. אם הבדיקה תושלם בהצלחה וההצעה תאושר בדירקטוריון אירונאוטיקס, תועבר הצעתם של רפאל וסטולרו להצבעה באסיפת בעלי מניות החברה, שם הם יזדקקו לרוב של יותר מ-50% לצורך אישורה.

עד לאחרונה התמודדה על רכישת אירונאוטיקס גם התעשייה האווירית (תע"א) שהציעה לנהל מו"מ לרכישת החברה לפי שווי של 600 מיליון שקל. בשבוע שעבר הודיעה תע"א כי החליטה להפסיק את בחינת אפשרויות ההשקעה בחברה. עם זאת, תע"א מסרה כי "היא שומרת לעצמה את הזכות לבחון מחדש את העסקה כולה או חלק ממנה בעתיד".

נזכיר כי בתחילת החודש דיווחה אירונאוטיקס כי משרד הביטחון ביטל את ההתליה של רישיון השיווק והיצוא של מל"ט מסוג אורביטר k1 ללקוח מהותי בחו"ל (התליה שניתנה בשל עסקה עם אותו לקוח שבגינה נפתחה כנגד החברה חקירה פלילית באוגוסט 2017). על פי הערכות, מדובר בחוזה גדול בהיקף של עשרות מיליוני דולרים.

בנוסף עדכנה אירונאוטיקס כי במשרד הביטחון החליטו להשעות באופן זמני, החל מ-3 באפריל השנה, את רישומם של מנכ"ל החברה, סמנכ"ל החטיבה העסקית ועובד נוסף במרשם היצוא הביטחוני, בכפוף לשימוע. זאת, עד לקבלת החלטה האם להגיש כתב אישום נגד מי מהעובדים. לאחר שיוחלט בנוגע לכתב אישום תיבחן מחדש החלטת ההשעיה הזמנית. 

עוד כתבות

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

24 שעות לפני התפזרות הכנסת ה-22 ח"כ גנץ: אני עושה מאמץ למנוע את הבחירות

ראש הממשלה נתניהו פנה לגנץ: "בני גנץ, אני קורא לך לחדול מהספינים. אחרי 80 ימים הגיע הזמן שיום אחד, נשב ונדון ברצינות למען הקמת ממשלת אחדות רחבה, זה עדיין לא מאוחר"

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: מסע לחצים ופיתויים שאיני זוכר כמותו

יו"ר ישראל ביתנו: "אנחנו המפלגה היחידה בארץ שמסוגלת לקבל החלטות אך ורק לטובת מדינת ישראל, ובניגוד מוחלט לאינטרסים הפוליטיים והאלקטוראליים שלה" ● סער: "סקר שלישי השבוע מראה שאני מביא מנדטים ומגדיל את המחנה הלאומי, וכל זאת עוד לפני שנבחרתי. תארו לכם מה יקרה אחרי שאבחר"

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

תביעה נגד שלמה אליהו: מתעלם מהסכם שכר-טרחה בעסקת נדל"ן

עו"ד גד ירדני ומשרד ירדני-אמיראס, שסיפקו שירותים משפטיים למגרש שמכר לאחרונה אליהו ב-305 מיליון שקל, טוענים כי אליהו והרוכשים של הפרויקט הפרו את הסכם שכר-הטרחה עמם ● לטענתם, בחוזה מובטחים להם אחוזים מעסקת הענק ומהתמורה על הדירות שייבנו בו בעתיד

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות קלות; דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים

הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו 0.1% ● הזהב והנפט התחזקו ● נעילה מעורבת באירופה: הפוטסי איבד 0.2%, הדאקס ירד ב-0.3%, וקאק 40 עלה ב-0.1% ● דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים על סין, נציגי ארה"ב ביקשו מסין להתחייב לכמות רכישת תוצרת חקלאית, ואילו סין מעוניינת שהרכישות החקלאיות יהיו יחסיות למכסים שארה"ב תבטל

שאול מרידור, ראש אגף תקציבים, שי באב"ד, מנכ"ל האוצר, משה כחלון, שר האוצר / צילום: רפי קוץ, יונתן בלום

כך נולד דוח המבקר על הגירעון, וכך הוא רוקן מתוכן

ההתרחשויות המלאות בשנה האחרונה, שנחשפות כאן, מציגות תמונה קשה באוצר ומשרד שהנהלתו אינה מתפקדת באופן מלא כבר כמעט שנה • ישיבות שבוטלו, ניסיונות יצירתיים לעכב את חשיפת הגירעון והאשמות בין פקידים בכירים • האוצר: מדובר ברכילות זולה

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מניית פריון זינקה מעל -7% בעקבות דיווח על שיתוף-פעולה בתחום הפרסום הדיגיטלי

חטיבת הפרסום שלה, אנדרטון, חתמה על הסכם לשת"פ בלעדי עם TVadSync, מהמובילות מארה"ב בניתוח נתוני צפייה בטלוויזיה

ראשי מפלגות הכנסת ה-22 לצד נשיא המדינה ונשיאת בית המשפט העליון / צילום: דוברות הכנסת

מתקרבים לסבב ג': הונחה הצעת חוק לפיזור הכנסת ה-22

לאחר שאפסו הסיכויים להרכיב קואליציה בפרק הזמן, מתכוונים בכנסת לשנות את סעיפי הפיזור כך שהבחירות לא יערכו תוך 90 ימים, אלא יוקדמו ליום 2 במרץ 2020 ● בפרק המימון של מערכת הבחירות, שילבו הח"כים מספר הוראות שיאפשרו להם להשיג תקציב לבחירות, אחרי שכל המפלגות נטלו הלוואות בשנה האחרונה וטרם החלו להחזירן

 

אבי כץ / צילום: יונתן בלום

רשות ני"ע הטילה קנס מינהלי של 300 אלף שקל על קרן הגשמה

הרשות קבעה כי הקרן הציעה לציבור "ניירות ערך בשותפויות הקבוצה ללא תשקיף, בניגוד לחוק ניירות ערך וכן בניגוד לפטורים שנקבעו בחוק לחובת פרסום תשקיף"

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

שתי חברות ישראליות שנסחרות באוסטרליה גייסו כמה מיליוני שקלים בהנפקות פרטיות

החברות הן אפסווילאג', שמפתחת תוכנה לעסקים קטנים, והרמד, שמפתחת מוניטור לשימוש בהריון

ניר שטרן / צילום: תמר מצפי

משקיעה מפתיעה בהנפקת סלקום: קרן העושר הנורבגית רכשה מניות במיליוני שקלים

השקעה בחברות ישראליות ציבוריות אינה אירוע נדיר עבור הקרן הנורבגית, אך השתתפות בהנפקה בבורסת ת"א היא בהחלט עניין חריג עבורה ● הקרן, שהזרימה ביקושים בהיקף של כ-18 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת סלקום, קיבלה בסופו של דבר מניות בהיקף הקרוב ל-7 מיליון שקל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 9 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

כפר בדואי בנגב /  צילום: רויטרס

קרן ברידג'ס תשקיע 14 מיליון שקל במפעלים שפועלים בחברה הבדואית

בעקבות ההשקעה המפעלים צפויים להתרחב ולקלוט עובדות מהחברה הבדואית, בה שיעור המובטלות גבוה במיוחד

קאר2גו ואוטותל / צילום: יח"צ

חניה לאוטותל יש, רווחים אין: מה גורם לעלייה הניכרת בהפסדי מיזם הרכב השיתופי Car2Go?

בתוך פחות משנתיים מצטברים ההפסדים התפעוליים של קאר2גו, המוחזקת בשליטת חברת שגריר, לכ-20 מיליון שקל ● ההפסדים נובעים, בין השאר, מירידה ברווחיות הפעלתו של מערך הרכב השיתופי אוטותל בת"א ומעלייה בהוצאות המיוחסות להרחבת הפעילות לערים חדשות

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מה עם זכויות האדם והתחרותיות במשק? כך תנסה ישראל להימנע מהסכנות של עתיד הבינה המלאכותית

פגיעה באוכלוסיות חלשות, בזכויות אדם ובתחרותיות במשק: בינה מלאכותית יכולה להשפיע על חיינו לרעה ● כך מנסה ועדה בהשתתפות נציגי ממשלה, חוקרים וגופים עסקיים, למנוע זאת - מהטלת האחריות על גופי הממשלה השונים ועד הגדרה מתי יהיה מדובר ברשלנות

המפקחת על הבנקים, חדוה בר והממונה על רשות התחרות, מיכל הלפרין / צילום: כדיה לוי, יוסי זמיר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"בעיות ממשיות": פסק הדין על מיזוג אגוד חשף תמונה מטרידה של מפת התחרות בבנקים

עיון בפסק הדין של ביה"ד לתחרות שאישר את מיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד מלמד כי השופט קיבל חלק מהטענות של רשות התחרות לגבי בעיות מהותיות בתחרות בתחום וקבע כי יש להן בסיס ● רשות התחרות לא תערער ותאפשר את המיזוג

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

ועד עובדי מגה מאיים לנטוש את החנויות ולסכל את המגעים למכירת הסניפים

גורמים בוועד מגה מאיימים לקרוא ל-3,200 עובדי הרשת לנטוש את החנויות אם נחום ביתן יחתום על מזכר הבנות למכירת יותר מעשרה סניפים ● מהלך כזה יהיה מנוגד להבנות שהושגו מול הנהלת הקבוצה, הוועד ויו"ר ההסתדרות רק בחודש שעבר

נוחי דנקנר / צילום: רפי קוץ

בית המשפט התיר לפרסום: נוחי דנקנר הועבר מכלאו בשל חקירה פלילית שנפתחה נגדו

על מהות החשד ויתר הפרטים עדיין מוטל צו איסור הפרסום ● החקירה הפלילית מגיעה בזמן רגיש עבור דנקנר, יו"ר אי.די.בי לשעבר, שמקווה לקבל חנינה מנשיא המדינה ● בעקבות החקירה, המשטרה מבקשת מהנשיא ריבלין להקפיא את ההחלטה בבקשת החנינה

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

מזון טרי ובית מרקחת תחת קורת גג אחת: הפרטים על הרשת החדשה של סופר פארם נחשפים

רשת הפארם מתרחבת לתחום המזון באמצעות תת-הרשת החדשה "Daily" • החנויות הראשונות ייפתחו ברבעון השני של 2020 במתחם הבורסה בר"ג ובעזריאלי שרונה • החנויות יהיו קטנות מהסניפים המסורתיים ויורכבו ממחלקת מזון מוכן טרי, מוצרי טואלטיקה ובית מרקחת

שוחד / איור: יזהר כהן

הותר לפרסום: חשודים בפרשת שחיתות בגוף ביטחוני יועמדו לדין

זאת בכפוף לשימוע ● עפ"י החשד, עובדי ציבור בגוף ביטחוני לקחו שוחד מחברות העוסקות במכירת ציוד לגופי ביטחון, בתמורה לכך שיקדמו עסקאות מכר בין גוף הביטחון וגופי ביטחון נוספים לבין החברות המשחדות

מטוסים של איזי ג‘ט ווויז אייר./ צילום:Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

עמלת איות: מדוע חברות התעופה מקשות על שינוי השם בכרטיסי טיסה, ומה אפשר לעשות?

מי שיופיע בשדה התעופה עם כרטיס טיסה שהשם הרשום עליו אינו תואם במדויק לזה המופיע בדרכון - מסתכן בכך שלא יעלו אותו לטיסה ● חברות התעופה לא ממהרות להסכים לשנות, גם לא תמורת תשלום ● הסיבה: חוקים מיושנים וחשש מספסרות