גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בני גנץ מחמם מנועים: מציע ליו"ר ההסתדרות ניסנקורן תפקיד שר והקים צוות "100 ימים"

יו"ר ההסתדרות החליט להמר על סוס יותר בטוח מכחלון - ונמצא במגעים עם חוסן לישראל • המדיניות של שר האוצר לחכות לכתב אישום סופי, משותפת לראשי סיעות הימין והדתיים • כך יוצא שההודעה הקרובה של היועמ"ש מנדלבליט לא באמת תשנה לפוליטיקה של הרכבת הממשלה

בני גנץ באירוע הבחירות הראשון שלו / צילום: שלומי יוסף
בני גנץ באירוע הבחירות הראשון שלו / צילום: שלומי יוסף

עד לפני מספר שבועות הציג שר האוצר, משה כחלון, אמירות שמשמעותן היתה סימון קו פרשת המים מול ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אם מתחיל משפט נגד ראש הממשלה, הוא לא יוכל לכהן", אמר כחלון בראיונות. העיתונאי ניסים משעל שאל את כחלון לפני מספר שבועות בנושא והוא השיב "אף ראש ממשלה שמכבד את עצמו לא יהיה בבוקר בבית המשפט ואחר הצהריים בקבינט. כל אחד וערכיו וגבולות הגזרה שלו". שלשום, במסיבת העיתונאים במטה כולנו, כחלון חזר על הדברים. "אנחנו לא נהיה בממשלה. אבל לא יצטרכו אותנו בשביל זה, כי הממשלה כבר לא תהיה". בכל המקומות שבהם הוא הופיע, הדגיש כחלון כי מדובר בשלב שאחרי קבלת החלטת היועץ המשפטי לאחר השימוע הפלילי.

אם כך הדבר, להודעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הצפויה להימסר בתקופה הקרובה, אין משמעות רבה.

גם שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) יקים ממשלה עם ראש ממשלה המואשם (לפני שימוע) בפלילים וכך גם נפתלי בנט ואיילת שקד (הימין החדש) ובצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי), יעקב ליצמן (יהדות התורה) ובטח אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו). לנתניהו נותר רק לוודא שחברי הקבוצה הזו עוברים כולם את אחוז החסימה ודרכו להקמת הממשלה ה-35 כמעט סלולה.

אם מישהו חשב שכחלון יהיה ה"ציפי לבני" החדש, שיסמן לראש הממשלה ללכת הביתה אחרי ההודעה הראשונית של היועץ ההמשפטי לממשלה - נכונה לו אכזבה רבתי.

דין אולמרט אינו כדין נתניהו

תזכורת: נובמבר 2008, ראש ההממשלה אז אהוד אולמרט נוחת בישראל אחרי סבב פגישות מדיניות בוושינגטון. כמה שעות אחרי שובו למדינה מתקשר אליו היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, ואומר לו "החלטתי להעמידך לדין במסגרת פרשת ראשונטורס".

כעבור 48 שעות - וזמן רב לפני שהתקיים שימוע בתיק - מכנסת לבני מסיבת עיתונאים ואומרת למצלמות, בפניה ובקולה (ולא כפי שנוהגים כיום בפוליטיקה בהדלפות אנונימיות מאחורי הקלעים): "זה יום קשה למדינה. נפל דבר. מדובר בנורמות מוסריות ובעמדה המוסרית של מפלגת קדימה. קדימה חרתה על דגלה לנהוג בנורמות ראויות. את הדגל הזה צריך להניף גם כשזה לא נוח. לראש הממשלה, כמו לכל אזרח במדינה, עומדת חזקת החפות, אבל את המאבק על חפותו צריך לנהל האזרח אהוד אולמרט מביתו ולא מכיסא ראש הממשלה".

המנגינה של המנהיגים של המדינה השתנתה בעשור. לבני מתקשה במערכת הבחירות הנוכחית, וכחלון, אחד מבכירי השרים במשלה, אמר השבוע בראיון לעמית סגל בכנס העיתון "בשבע": "נתניהו ואני עבדנו יפה יחד ואין שום סיבה שלא נעבוד ביחד הלאה".

על גנץ אמר כחלון "סתם אחד. אני לא רואה אותו באזור הזה. הגוש שלנו חזק, הוא גוש יציב". "תמליץ עליו (נתניהו. ט"ש) לראשות הממשלה", שאל סגל. "ברור. אם יהיה לו את הרוב... אני אעשה לו את הרוב", אמר כחלון וסיפר שרק בזכות 10 המנדטים שלו השיג נתניהו את הרוב הדרוש להקמת ממשלה ב-2015. "מי אתה חושב עשה אותו ראש הממשלה? ביטן עשה אותו? אני עשיתי אותו", אמר.

הסקרים הפנימיים והיועץ האסטרטגי הבכיר ליאור חורב (שתופס מקום של כבוד ברשימת שנואי נפשו של נתניהו), הראו לכחלון שאם ינקוט קו לעומתי לנתניהו, הוא לא יצליח לגרוף קולות ולמצב את עצמו מעל ל-5-6 מנדטים, כפי שמצביעים היום הסקרים.

כחלון אומר לעצמו, שמצד אחד הוא זה ש"ירים את נתניהו" למספר הזהב - 61 מנדטים ב-9 באפריל. מצד שני, הוא תמיד יוכל להיאחז באותה נקודה עתידית בזמן - אי שם ב-2021, כאשר סוללת עורכי דינו של נתניהו תסיים להחליף מסרים, טיעונים, דרישות לעוד עימותים, עדים וחקירות, שימועים כפולים ומשולשים, עם הצוות הרחב של עורכי הדין של מדינת ישראל, בראשות מנדלבליט. כתב האישום הסופי עצמו או הרגע שבו יתחיל המשפט, אם בכלל, נראה כנקודה רחוקה מאוד באופק. עד אז, כך כחלון חישב לעצמו, הוא יוכל אולי להיות שר האוצר למשך מספר שנים נוספות.

העניין הזה מחדד כמובן את העמדות הלא ברורות של בני גנץ בנושא כתב האישום. האם גם הוא, ממש כמו כחלון ורבים אחרים, מתכנן להיות חלק ממשלת נתניהו עד לרגע שבו יוגש כתב האישום אחרי השימוע? עדיין לא ברור. גנץ הרי לא מדבר עם התקשורת ולא משיב לשאלות.

האם פניו של ניסנקורן למפלגנץ?

לפני מספר חודשים הסתובב יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן וחלק עם שומעיו את כוונותיו להצטרף למפלגת כולנו של שר האוצר כחלון. הדבר הוכחש פומבית על ידו וגם על ידי שר האוצר, אך ל"גלובס" הייתה סיבה טובה מאוד לפרסם את הדברים בזמנו. כעת, עם הדשדוש של כחלון בסקרים, סימן ניסנקורן יעד שונה - העיקר להיות בפנים.

נכון לשעת כתיבת הטור, ניסנקורן וגנץ עדיין לא חתמו על עסקה, אך הכיוון הוא משרת שר בממשלה הבאה (אם גנץ יהיה בממשלה הבאה). יצויין , שיו"ר ההסתדרות אינו עובד מדינה כהגדרת החוק (לעומת מנכ"לי משרדים ממשלתיים, למשל), ולכן לא היה צריך להתפטר מתפקידו בראשית חודש ינואר 2019. יתרה מכך, הוא יכול להמשיך לשבת בתפקיד שלו עד מערכת הבחירות ורק אם יהיה ח"כ לאחר 9 באפריל, יצטרך להתפטר מתפקידו.

וכעת לפינה שכבר הפכה כמעט קבועה בטור הזה, הקשרים בין מועמדים לחוסן לישראל. מי הוא יועץ התקשורת לתחום הפוליטי של ניסנקורן בשנים האחרונות? איתי בן חורין ממשרד בן חורין-אלכסנדרוביץ, המשמש גם כמשרד התקשורת לקמפיין הפוליטי של מפלגת חוסן לישראל וגנץ. ומי הוא יועץ התקשורת הפוליטי של ההסתדרות בשנים האחרונות? רונן צור, שמשמש גם כיועץ אסטרטגי בקמפיין הפוליטי של מפלגת חוסן לישראל וגנץ.

מטה גנץ מתפנה להקשיב לנשים

בין הצוותים ששכר גנץ, עובד כבר כיום צוות המכונה "100 הימים" . זהו צוות, שמיועד להכין את הנושאים והתכנים ליום שאחרי מערכת הבחירות, אם וכאשר גנץ אכן יגיע ליעד אליו הוא מכוון - ראשות הממשלה. קואליציית ארציות 2019, קבוצה המאגדת בתוכה 23 ארגוני נשים פמיניסטיים (קצרה היריעה מלפרט את שמות כל הארגונים), פנתה לכל המפלגות וביקשה להציג בפניהן חזון, אג'נדה ויעדים שרצוי שיכללו במצעים או בתוכניות הכתובות של המפלגות. בראשות הקואליציה ניצב עמותת כ"ן וקרן פרידריך אברט.

חוסן לישראל היא היחידה מקרב המפלגות הגדולות (לפי הסקרים) שהתקדמה איתן וקיימה השבוע פגישת מטה עם הקואליציה, שבה הקשיבו לנאווה בן-מאיר מארגון "אמונה" תנועת האישה הדתית-לאומית, ד"ר אורית רישפי דירקטורית בנתיבי תחבורה עירוניים, ו-ויוי וולפסון, חברת מועצת עיריית גבעתיים מטעם מרצ.

מפלגות אחרות השיבו לקואליציה שיפגשו איתן בהמשך. מפלגות כמו הליכוד, כולנו או ישראל ביתנו לא ענו להן עד עתה.

בישיבה עם הצוות של גנץ, הציגו בן-מאיר, רישפי ו-ולפסון את הנושאים שעל הפרק. רוב הנושאים מוכרים, נמצאים ביעדי חקיקה של ארגונים פמיניסטיים וניתן לכלול אותם במצע של המפלגה. על הפרק: תעסוקה שוויונית, שותפות מלאה במוקדי קבלת החלטות בתחום הביטחוני-מדיני, מתן מענה בחקיקה ובחינוך לתופעות הדרת הנשים, סוגיות בתחום ביטחון אישי של נשים, חינוך מגדרי ועוד.

בצוות של גנץ שוקדים בימים אלה על כתיבת המצע והוא אמור להתפרסם בימים הקרובים, אולי אף בכנס הצגת הרשימות ביום שלישי הקרוב. עכשיו נותר לראות אם המפלגה היחידה שטרחה להיפגש עם קואליציית ארציות 2019, גם תיישם את הדיבורים לתוך המצע. 

עוד כתבות

אייל שרצקי, מנכ"ל משותף באיתוראן / צילום: תמר מצפי

מניית איתוראן צנחה בכ-60% מהשיא ונסחרת מתחת למחיר שבו נמחקה מת"א

חברת שירותי הרכב של משפחת שרצקי נפגעה מחולשה בשוקי הרכב של ברזיל וארגנטינה, כאשר פרוץ מגפת הקורונה הוסיף שמן למדורה ● כעת יש מי שמאתר הזדמנות במניה

אבי יעקובוביץ/ צילום: איל יצהר

"בטווח הארוך אין תחליף למשרד. מרכזי הפיתוח לא יעברו לדירות 3 חדרים בפלורנטין"

אבי יעקובוביץ, מנכ"ל חברת גב-ים, מצהיר שהחברה לא נפגעה עד כה ממשבר הקורונה, ושגם ענף ההייטק בישראל ממשיך כתקנו ● עם זאת, הוא מודה שהחברה זהירה יותר בהרפתקאות: "אם פעם היינו מהמרים ומתחילים לבנות בלי דייר, היום נעשה החלטות יותר מושכלות"

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק

על פי הנתונים שהוצגו בוועדת הכלכלה: רק 5% מהנוסעים בתחבורה ציבורית נבדקים

הוועדה התכנסה הבוקר במטרה לדון בהגבלות על התחבורה ציבורית בתקופת הסגר ● בוועדה הוסכם כי הרכבת הקלה בירושלים תמשיך להיות מוחרגת מתקנות הסגר ולפעול כרגיל ● מנהל הרשות לתחבורה ציבורית: "אין יכולת לפקחים להתחיל לריב עם הנוסעים ולהתמודד בכל תחנה ולספור את העולים והיורדים"

נת"צ בתל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עיריית תל אביב-יפו החלה בפיילוט ראשון של התקנת כביש חשמלי

בימים אלה מתחילה עיריית תל אביב-יפו ביוזמה ראשונה מסוגה: סלילת כביש עם תשתית להטענת אוטובוסים חשמליים ● הפיילוט יבוצע ממסוף האוניברסיטה ועד למסוף קלצ'קין שברמת אביב, והאוטובוסים הנוסעים על תוואי המסלול ייטענו באמצעות השראה חשמלית ישירות מהכביש

פרופ’ אייל אליהו / צילום: איל יצהר, גלובס

ביג דאטה פוגש את יהודי בית שני באטלס דיגיטלי חדש

פרופ' אייל בן אליהו מחבר בין ביג דאטה למחקר של הקהילות היהודיות בעת העתיקה, וחולם שאחרי בחריין ואיחוד האמירויות גם עירק תיפתח לחוקרי יהדות

בית השגריר ברחוב גלי תכלת בהרצליה ושלדון אדלסון (בעיגול) / צילום: איל יצהר, גלובס

עסקת בית השגריר בהרצליה הושלמה: אדלסון ישלם 20 מיליון שקל מס רכישה

ל"גלובס" נודע כי המיליארדר שלדון אדלסון ישלם מס של כ-20 מיליון שקל על רכישת בית שגריר ארה"ב שהושלמה מספר ימים לפני החג ● את הנכס רכש אדלסון תמורת יותר מרבע מיליארד שקל - סכום שיא עבור בית פרטי בודד בישראל

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

הפרת בידוד שלישית בצוות הבכיר של ראש הממשלה נתניהו

יועצו המדיני של ראש הממשלה ראובן עזר, שחזר בשבוע שעבר מוושינגטון ונדרש לשהות בבידוד, נראה ביום שישי האחרון עורך קניות במבשרת ציון ● זו ההפרה השנייה של עזר, שיצא לריצה מחוץ למלון בארה"ב כשגם אז היה אמור לשהות בבידוד ● אתמול נצפה יועץ אחר של נתניהו, טופז לוק, כאשר הוא מצלם מפגינים בבלפור ומפר גם את הוראות הבידוד שלו

המדרגות הספרדיות ברומא, יולי. בימים רגילים אתרי התיירות היו עמוסים במטיילים / צילום: Cecilia Fabiano, Associated Press

מקום טוב לחיות בו, יותר מארה"ב: השנה שבה אירופה קמה במפתיע מהקרשים

זו הייתה גם השנה שבה העולם נמדד לא רק במלחמת הסחר או בכוח צבאי, אלא בהתמודדות עם מגפה ● ולמרות ההתחלה הקשה, היבשת הזקנה מוכיחה את היעילות שבמדיניות רווחה ובמגזר ציבורי, כשהיא הופכת, על פי מדדים רבים, למקום טוב יותר לחיות בו מאשר ארה"ב

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

היום בישיבת הממשלה: מענקים, דמי אבטלה וקיצוץ שכר השרים והח"כים

בישיבת הממשלה שתתקיים היום ידונו, בין היתר, בהצעתו של שר האוצר להפחית את שכר הח"כים והשרים ב-10% ● והאם יועץ ראש הממשלה טופז לוק הפר בידוד?

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

פחד בשווקים: ירידות חדות בפתיחה בוול סטריט; ירידות של 3% באירופה

מדד הנאסד"ק מאבד 1.5%, הדאו ג'ונס יורד ב-0.9% ומדד S&P 500 מאבד 1.5% ● מדד הפחד (VIX) מזנק ב-15% ● הדאקס הגרמני צונח ב-3.2%, הפוטסי נופל ב-3%

ממותגי טמפו / צילום: אתר החברה, יח"צ

על רקע סגירת המסעדות והברים: יצרנית המשקאות טמפו מוציאה עובדים לחל"ת

זוהי הפעם השנייה שיצרנית המשקאות שבשליטת ז'קי בר מוציאה את עובדיה לחל"ת בתוך חצי שנה על רקע המגבלות שהוטלו על המשק בשל משבר הקורונה

אצילי (מימין) ומיכה / צילום: לירון מולדובן, וואלה! ספורט

נסגר התיק נגד הכדורגלנים דור מיכה ועומר אצילי

התיק נגד השניים, שהיו חשודים בעבירות מין בקטינות, נסגר מחוסר אשמה

שלומי פוגל, יו"ר DOVERTOWER, מבעלי מספנות ישראל עם סולטן אחמד בן סליים, יו"ר ומנכ"ל DP WORLD מדובאי / צילום: יח"צ

קרן ההשקעות החדשה של פוגל: משלחת מאבו-דאבי נפגשה עם עשרות סטארט-אפים ישראליים

שלומי פוגל, מבעלי מספנות ישראל, הודיע כי הוא מקים קרן של משקיעים ממדינות המפרץ להשקעות בחברות הייטק ישראליות ● בשבוע שעבר נחשף ב"גלובס" על השת"פ של פוגל עם חברת הספנות והלוגיסטיקה מדובאי DP WORLD, גם היא מגלה עניין רב בטק הישראלי

סאמר חאג' יחיא, יו"ר בנק לאומי, בסעודה חגיגית באיחוד האמירויות     / צילום: לאומי, יח"צ

לא פראיירים שיצאו מהמדבר: מה אפשר ללמוד מהביקור העסקי הראשון באיחוד האמירויות

המשלחת של אנשי העסקים הישראלים, שארגן בנק לאומי, חזרה עם הרבה אופטימיות מהביקור הראשון בדובאי ● "נוצר בסיס להרבה שיתופי פעולה ונפתחו הרבה דלתות, שאם החברות שהיו כאן יידעו למנף, זה יתורגם לעסקים משותפים"

ציפי רפאלי בבית המשפט. בר רפאלי אביה מאחוריהם. / צילום: כדיה לוי, גלובס

ציפי רפאלי הגיעה לנווה תרצה לתחילת ריצוי מאסרה

רפאלי החלה את מאסרה לאחר שבית המשפט אישר את העונשים עליהם הוסכם בהסדר הטיעון שנחתם עמה ועם בתה, הדוגמנית בר רפאלי ● ביולי האחרון הורשעו השתיים בהתחמקות מתשלומי מס בשווי מליוני שקלים

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מיישרים קו: שר הביטחון גנץ ייפגש עם מזכיר ההגנה האמריקאי

הסוגיה המרכזית בביקור היא שמירת היתרון האיכותי הביטחוני של ישראל, הבטחה אמריקאית המעוגנת בחקיקה, על רקע ההסכמים עם איחוד האמירוית ובחריין

מיקי גליה, מנהל חברת ניהול נכסים ומתווך נדל"ן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הכנסה פסיבית מהשקעה בדירות? במציאות צריך לעבוד קשה": מה כולל השירות שמציע "שקט נפשי" למשקיעי נדל"ן?

תמורת 10%-8% משכר הדירה השנתי, מיקי גליה מכפר סבא מבטיח לנהל עבורכם את תחזוק הנכס, ואפילו למצוא לכם דייר ● האם זה שווה לכיס של משקיעים, ומדוע עבורו העיסוק הנוכחי עדיף מתיווך מקרקעין בו עסק שנים רבות ● פרק סיום העונה ● האזינו

תחנה לבדיקת קורונה בישראל / צילום: Oded Balilty, Associated Press

אחרי שלושה ימי סגר: שיעור בדיקות הקורונה החיוביות עדיין גבוה

מספר הבדיקות היה נמוך יחסית ועמד על 23,474 בדיקות, אך אחוז הבדיקות החיוביות הינו גבוה - כ-11%, מה שמצביע על תחלואה 'סמויה' נרחבת בקהילה, שטרם אותרה ● 565 בני אדם אומתו אתמול לנגיף

הדיון בועדת הכספים שבו אושרה הורדת המס, שהוצמדה לאישור המענקים לאזרחים  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אחרי הלחצים והקרבות: ביום רביעי הקרוב יחול דיון בוועדת הכספים על התקציב

לאחר שבועיים לחוצים בין משרד האוצר וועדת הכספים, נקבע ישיבה לאישור התקציב ההמשכי ביום רביעי הקרוב ● פריצת הדרך התרחשה לאחר שהאוצר העבירו פירוט ל-8 מיליארד שקל מהתקציב

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - ראש השנה 18-20 בספטמבר

ראש השנה באיכילוב: 22 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים