גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראש עיריית כפר-סבא: "המדינה לא יכולה לכפות על ראש עיר תוכנית מתאר"

ראש עיריית כפר-סבא הנבחר רפי סער התחייב להילחם בתוכנית המתאר, שאמורה להגדיל את מספר התושבים בעיר ל–150 אלף: "צריך עוד ארנונה מתעשייה לתמוך בבנייה" ● וגם, על השחקנים החדשים בכפר-סבא: סודהסטרים, דקטלון ואולפני הרצליה

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף
רפי סער / צילום: שלומי יוסף

בשבוע שעבר הודיעה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז מרכז בראשות שירה ברנד, כי החליטה לדחות בחצי שנה את הדיון לשמיעת ההתנגדויות לתוכנית המתאר של העיר כפר-סבא. זאת, על מנת להעניק לעירייה אורכה לגיבוש עמדתה ביחס לתוכנית המתאר ולהתנגדויות שהוגשו לה.

ההחלטה, ציינו בוועדה המחוזית, נתקבלה על רקע בקשת ראש העיר הנבחר רפי סער ללמוד את התוכנית, שנועדה לאפשר גידול אוכלוסיית העיר לכ-150 אלף נפש, לרבות במתחמי התחדשות עירונית. לטענת סער, חצי שנה זה ממש לא מספיק.

"המדינה לא יכולה לכפות על ראש עיר תוכנית מתאר", אומר סער בראיון ל"גלובס", "אף אחד לא יתכנן לי את העיר. לא את הגובה, לא את הקצב, לא את התעדוף ולא אם לקדם תוכנית ותמ"לית מסוימת או לא. התוכנית תקבע איך כפר-סבא תיראה ב-50 השנים הבאות ומי שצריך להחליט זה מי שעומד בראשות העיר. נתנו לנו חצי שנה לקבל החלטות, זה לא מכובד וזה לא מקובל עליי".

התנגדות התושבים לתוכנית המתאר שגובשה לכפר-סבא נשמעה בדציבלים גבוהים, כולל הפגנות, עוד בתקופת כהונתו של ראש העירייה לשעבר יהודה בן חמו. היא הגיעה לשיאה לאחר הגשת כתב האישום נגדו לפני שנה בדיוק. כתב האישום כולל אישומים שונים, וזמן קצר לאחר הגשתו החליט בן חמו להתפטר מתפקידו.

במוקד הבחירות האחרונות לראשות העיר (כמו בערים נוספות בשרון) עמדה תוכנית המתאר במרכז המצע של כל המועמדים, וכולם הבטיחו להכניס בה שינויים. בבחירות נבחר סער, יליד העיר, בסיבוב שני, לאחר שגבר על יוסי סדבון בפער דחוק - 6%.

מה הבעיה המהותית בתוכנית המתאר בנוסח הקיים?

"קודם כל, אין בה אפילו תוכנית אחת לזוגות צעירים או מחיר למשתכן. תוכנית הוותמ"ל למושב צופית בכלל לא מופיע בתוכנית המתאר וגם לא התוכנית במפעל קניאל. אין התייחסות לפינוי-בינוי, ואין פתרונות תחבורה למצב הקשה באזור. אני לא אתן לזה יד, ואדרוש לקדם את סלילת כביש הרוחב 541 ומחלף בצומת העלייה.

"זאת תוכנית מצולקת שלא יכולה לעבור בוועדה המחוזית. גם התזמון בהפקדה היה אומלל - כשלא היו פה מהנדס ואדריכל. לא מינהל התכנון ייקבע איך תיראה כפר-סבא, לכן כשראש עיר מבקש למשוך תוכנית צריך ללכת איתו יד ביד ולא להתנהל בכיפופי ידיים".

אחת התוכנית שקודמו ואושרו היא תוכנית הפינוי-בינוי בשכונת תקומה, שצפויה לעלות לגובה.

"זה פרויקט שמגדיר כאן קו אופק חדש של 30 קומות. אם זה היה תלוי בי, לא הייתי מאשר תוכנית כזאת, שחורגת מאוד מהבנייה הסולידית שמאפיינת את כפר-סבא, אבל זאת ירושה שקיבלתי והתוכנית כבר קיבלה תוקף. מה שהייתי עושה זה לאשר פרויקט פינוי-בינוי הרבה פחות מסיבי, שכולל קרקע משלימה באזור אחר. ככה גם הצפיפות תהיה קטנה יותר, וכך גם העומס על התשתיות הקיימות, ומנגד הפרויקט עדיין יהיה כלכלי ליזם שיוכל לקבל זכויות נוספות בקרקע אחרת.

"בכלל אני בעד פינוי-בינוי ולא תמ"א 38 שרק מעמיסה על התשתיות הקיימות. תמ"א 38 היא רעה חולה. הבעיה שעד היום לא הייתה הסדרה. בניין פה, בניין שם, היו עוברים פרויקט נקודתי ולא הייתה מחשבה על אזור בשלמותו. וזה אחד הדברים שאנחנו רוצים להגדיר בתוכנית המתאר.

"אין לי ספק שכשאישרו פרויקט כמו תקומה, לא הביאו בחשבון שיקולים כלכליים של העיר. כל תוספת הדירות הזאת צריכה להיתמך בהוספת שטחי תעשייה, וזה לא המצב. הקופה עירונית ניזונה מ-58% ארנונה למגורים, ורק 42% ארנונה שלא ממגורים, בעיקר על רקע הקמת השכונה הירוקה, וזה לא מצב טוב. אנחנו עושים מאמצים אדירים להביא לכאן משרדים ותעשייה כדי לאזן בין השימושים. ונעשה את זה או בהסכמה או בוועדת גבולות".

איך תגדילו שטחים לתעשייה?

"כפר-סבא היא עיר ותיקה והגבולות שלה באמת הסתיימו. לכן העיר יזמה פניה לוועדה לחקירת גבולות עם המועצה האזורית דרום השרון שמתכננת להקים את אזור התעסוקה בנימין בסמוך אלינו. אני לא אתן לזה לקרות. לנו יש 110 אלף תושבים ושם 30 אלף תושבים. או שזה יהיה בהסכמה או שזה יהיה בוועדת גבולות.

"נוסף לכך אנחנו פועלים לקידום תוכנית שתכפיל את זכויות הבנייה באזור התעשייה הישן, באופן שיתמרץ את היזמים להרוס את המבנים הישנים ולבנות תעסוקה חדשה. גם באזור התעשייה עתיר ידע יש בזבוז שטח כי הבניינים כוללים 5-6 קומות ואנחנו עובדים על תב"ע שתגדיל גם שם את זכויות הבנייה. השכונה הירוקה היא הצלחה, אבל היא הגדילה משמעותית את היקף הדירות בעיר כאשר כל דירת מגורים בעיר היא גירעונית. הטעות של השלטון הקודם, שפעל לקדם את הקמת השכונה הירוקה, אבל לא קידם במקביל הגדלה של שטחי התעשייה בעיר. לא ניצלו את כספי הפיתוח של השכונה הירוקה כדי להשקיע בתשתיות במרכז הוותיק של העיר, ולכן כבר שלוש שנים העיר תקועה עם עומס מלוות כבד".

איזה כלים יש לך לדרוש מהממשלה להיענות לדרישות שלך?

"אני חושב לקדם הסכם גג עם המדינה, שרוצה מאוד לאשר ותמ"ל בצופית. במסגרת הזאת נבהיר למדינה שאם רוצים לקדם שם יחידות דיור נוספות, שיקדמו גם פתרונות תחבורה כמו כביש 541 שיחבר בין כפר-סבא לכבישים 2 ו-4, ומחלף בצומת העלייה.

"לא ייתכן שמקדמים במפעל קניאל תוכנית לשכונת מגורים חדשה בלי חיבור לכביש 4. האינטרס של המדינה זה לאשר יותר ויותר יחידות דיור, ואני רוצה לראות מחיר למשתכן בכפר-סבא, אז התנאים שלי הם פתרונות תחבורתיים וגם הסדרת גבולות עם דרום השרון כדי להגדיל את שטחי התעשייה של העיר כדי שנוכל לשרת את כל תוספת יחידות הדיור שהתווספו לעיר בשנים האחרונות ושעוד צפויות להתווסף. כבר 15 שנה לא בנו לזוגות צעירים בכפר-סבא, והאמת היא שדי פספסנו את התקופה ששר האוצר היה כחלון, וקידם בנייה מוזלת לזוגות צעירים".

אתה חושש או נמנע להיפגש עם יזמי נדל"ן? במיוחד על רקע הטענות שהיו נגד בן חמו.

"אני לא מפחד להיפגש עם יזמים. הייתי מנכ"ל של עיריות כפר-סבא והוד השרון, ואני יודע איך המנגנון הזה עובד. אני גם לא חושש להיות יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. ראש עיר שרוצה לראות פיתוח בעיר צריך להיפגש עם יזמים ויזמים צריכים לדעת שהם יכולים לשמוע מה עמדת ראש העיר כשהם באים לקדם פרויקטים בעיר".

פעם כפר-סבא הייתה העיר המרכזית בשרון, כשהוד השרון ורעננה שכנותיה, היו עיירות קטנות. אתה לא חושב שהעיר איבדה ממעמדה?

"כפר-סבא היא עיר ותיקה. לא כמו הוד השרון שיש בה עוד הרבה עתודות בנייה וניתן לעצב אותה. אבל עדיין זאת עיר שאזורי התעשייה בה מתפתחים והמטרה היא לאפשר לתושבים לעבוד בעיר שלא ייאלצו לצאת מהעיר. גם התחבורה השתפרה מאז שנפתח כביש 531 אתה נוסע להרצליה בעשר דקות. ביחס לערים השכנות, בכפר-סבא יש את כל השירותים הממשלתיים ותושבים גם מרעננה והוד השרון מגיעים אליה - אם זה צורך במשרד הפנים, במס הכנסה, בבית חולים או בבית משפט - הכל נמצא אצלנו".

מגיעים לכפר-סבא בשנים הקרובות: סודהסטרים, דקטלון ואולפני הרצליה

באוגוסט האחרון הודיעה ענקית המשקאות סודהסטרים, כי בכוונתה לעזוב את משרדיה באירפורט סיטי, וכי חתמה על הסכם שכירות עם חברת אושירה, בעלת קומפלקס המשרדים Othech בכניסה לאזור התעשייה עתיר ידע בכפר-סבא, סמוך לקניון אושילנד' שגם הוא בבעלות אושירה. סודהסטרים שכרה שטח של 4,500 מ"ר לתקופה של 20 שנה בדמי שכירות חודשיים בסך 250 אלף שקל. המתחם כולו צפוי לכלול 52 אלף מ"ר משרדים והבניין הראשן שבו צפוי להתאכלס ביולי 2019. חברות נוספות שחתמו על הסכמי שכירות במתחם: חברת ההייטק סגמנט טכנולוגיות, וחברת הביטוח הבינלאומית נקסט אינשורנס.

הדמיה של מתחם othech. סודהסטרים וחברות אחרות בדרך  / הדמיה: othech

בספטמבר האחרון, הודיעה גם קמעונאית הספורט הצרפתית דקטלון כי תקים את הסניף השלישי בישראל בכפר-סבא - אחרי הסניף בראשון לציון ובקריות - סמוך לקניון G על קרקע בבעלות גזית גלוב. הסניף, שיכלול שתי קומות בשטח כולל של 3,400 מ"ר, ייפתח ב-2020. הנהלת החברה גם החליטה להעתיק את מטה החברה, שיושב כיום בראשון לציון, לכפר-סבא.

גם אולפני הרצליה, הפועלים מאז 1949 על קרקע ברחוב הקסם בהרצליה, שנמכרה לחברות תדהר אפריקה ישראל ועמוס לוזון לטובת פרויקט מגורים, עתידים להעתיק את מעונם לכפר-סבא. חברת תיא תקשורת, מפעילת האולפנים, דיווחה לבורסה עוד במאי 2016 כי זכתה במכרז שפרסמה עיריית כפר-סבא להקמת המרכז הישראלי לקולנוע וטלוויזיה בעיר במסגרתו תשלם לעירייה 20 מיליון שקל. סך ההשקעה הכולל של תיא תקשורת בפרויקט מוערך ב-100 מיליון שקל. מדובר במגרש בן 8.5 דונם, בצמוד למפעלים קניאל ובראון בצפון מערב העיר, שעתידים אף הם להתפנות לטובת הקמת שכונת מגורים.

מפעל קניאל. תוכנית לשכונת מגורים חדשה, ללא חיבור לכביש 4 / צילום: איל יצהר

הדמיה של אולפי הרצליה החדשים שיוקמו בכפר סבא בהשקעה כוללת של 100 מיליון שקל / צילום: יחצ

עוד כתבות

אמנון אברמוביץ / צילום: יונתן בלום

אמסלם לרשות השנייה: דברי אברמוביץ' ובן עמי על נתניהו - "חציית קו אדום"

השימוש במילים מתפילת קדיש, שעשו אמש פרשן חדשות 12 אמנון אברמוביץ' והמגיש עודד בן עמי בהקשר של סוף עידן נתניהו, מעוררות סערה ● בן עמי: "לא ראוי לייחס לי כוונות נסתרות" ● לרשות השנייה הגיעו 2,000 תלונות בנושא; יו"רית הרשות: "האמירות ראויות לכל גינוי; שוקלת לפתוח הליך הפרה"

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

סי אנד סאן ומלון West /צילום:שלומי יוסף

צרות של עשירים: מה עומד מאחורי ההתנגדות היוקדת של דיירי סי אנד סאן להרחבת הפרויקט

לאחרונה אושרה תוכנית לבניית 116 דירות יוקרה ו–198 יחידות מלונאיות בצמוד לפרויקט היוקרה שבצפון העיר ● לטענת בעלי הנכסים שבמתחם, התוכנית החדשה "מנופחת" ועשויה להוריד מערך נכסיהם ● במהלך הדיונים נחשף כי חלק מהיחידות המלונאיות במלון West משמשות למגורי קבע, בניגוד לחוק

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

מרגרט וסטגר / צילום: רויטרס, Francois Lenoir

האישה שקנסה את גוגל ואפל במיליארדים: "הקנסות - לא הפתרון הנכון"

מרגרט וסטגר, הממונה על ההגבלים העסקיים באירופה: "צריך להצליח למנוע את הבעיות מראש"

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שייטיב עם החברות ועם הצרכנים

גרשון גונטובניק /צילום: אלון רון

בית המשפט משרטט מחדש את גבולות שכר-הטרחה של עורכי הדין

מסר לעורכי הדין הגובים שכר-טרחה על בסיס הצלחה: ביהמ"ש המחוזי קבע כי אין תוקף משפטי לסעיף בהסכמי שכר-טרחה מבוססי אחוזים, שלפיו הלקוח מתחייב לשלם את מלוא הכסף גם אם יפסיק את הטיפול המשפטי ● ערעור על ההחלטה נדון בעליון

המכונית האוטונומית של גוגל /צילום: רויטרס

מה יקרה לרכבי המיני והאם הג'יפונים כאן כדי להישאר? כך ייראה שוק הרכב ב-2020

חלק מהסיבות לשינויים הן פנימיות, כמו פגיעה בשוק ההיברידיות כתוצאה מעדכון המס הירוק, וחלקן נובעות מתהליכים גלובליים בשוק • מה שלא משתנה הוא החיבה של הישראלים לג'יפונים שלהם

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

68 אלף סיבות לארדואן לזרוק את המכתב של טראמפ לפח

טראמפ אמר כי הטורקים "עושים הרבה כסף" מייצוא פלדה לארה"ב, אך לפי נתוני משרד הסחר האמריקאי, התמונה נראית אחרת ● מעבר לכך, על התרומה לשוק העבודה האמריקאי של ייצוא הסחורות והשירותים לטורקיה, בהם הייצוא הביטחוני, טראמפ לא היה מעוניין לוותר ● הנה המספרים

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

שלט של כריסטיאן דיור על קניון בסין / צילום: Darley Shen, רויטרס

מכבדת את עיקרון סין האחת: דיור מתנצלת על השמטת טייוואן משטח המעצמה

מותג האופנה כריסטיאן דיור קיים מצגת באוניברסיטה שכללה מפה של סין ללא טייוואן, שסין רואה בה מחוז סיני מורד - מה ששם את החברה במרכז שערורייה פוליטית שהובילה להתנצלותה

סניף מגה בעיר / צילום: איל יצהר

ועד עובדי מגה מאיים לטרפד את עסקת יינות ביתן-פרשמרקט?

יו"ר ועד עובדי מגה הנחה את העובדים שלא להגיע ב-1 בנובמבר לעבודה בחמשת סניפי מגה בעיר שאמורים להימסר לידי פרשמרקט ● "הסירוב של הרוכש להיפגש ולדון על תנאי העובדים לא מבשר טובות"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס מזנקת ב-70% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס