גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צמיחה או הנפקה? ההימור הגדול של טבע שלא מדברים עליו

בטבע מאמינים כי בשנת 2020 תחזור החברה לצמוח ● אמונה זאת מביאה את טבע לחזור פעם אחר פעם בפומבי על העמדה שלפיה אין בכוונתה לגייס הון באמצעות הנפקת מניות ● ואולם שיבוש מהותי בתוכנית העסקית של החברה עלול להביא לסגירת ערוץ מימון החוב בשוק ההון ולחייב את טבע לבצע הנפקת מניות מאסיבית במחירים נמוכים מהותית מהמחיר הנוכחי של המניה ● פרשנות

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף
קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

חברת טבע פרסמה בשבוע שעבר את תוצאותיה הכספיות לסיכום שנת 2018 וניפקה תחזיות עסקיות מאכזבות ל-2019. התחזית האיכותית והכמותית של החברה הייתה עמוסת בשורות רעות, חלקן צפויות וחלקן מפתיעות לשלילה, וזאת לצד חדשות טובות במשורה. המשקיעים הגיבו בהתאם.

התחזית העדכנית כללה הנחות בסיס ביחס להמשך שחיקה במכירות הקופקסון וצפי לקיפאון בהכנסות מעסקי הגנריקה. הגם שטבע הביעה שביעות רצון מהתקדמותה בתוכנית ההתייעלות ומקצב חדירת תרופות המקור החדשות, אין בכך כדי לפצות על האתגרים העסקיים השוחקים את התוצאות הכספיות.

ה-EBITDA (רווח לפני ריבית, מסים, פחת והפחתות) החזוי של טבע   ב-2019 צפוי על פי ההנהלה לעמוד על 4.4-4.8 מיליארד דולר - נמוך ב-600-800 מיליון דולר ממרכז התחזית של האנליסטים בוול סטריט ערב פרסום התחזיות, ומכאן שמדובר בדרמה לא קטנה.

שנת 2018 בטבע עמדה בסימן התייעלות וקיצוץ חד בבסיס ההוצאות; על כך ראוי להסיר את הכובע בפני ההנהלה. החברה הצליחה להקטין את ההוצאות אשתקד ב-2.2 מיליארד דולר מרמה של 16.1 מיליארד דולר בשנת 2017, והיא עתידה לעמוד ביעד הפנימי שלה לקצץ את העלויות השנה ב-3 מיליארד דולר בהשוואה ל-2017. ההתייעלות האמורה הביאה את החברה להיפרד מ-10,300 עובדים ולסגור 7 מתוך 73 מתקני ייצור, כשהשנה ייסגרו 11 מתקני ייצור נוספים.

בדיאטה נפגעים גם איברים חיוניים

ההרעה בתוצאות החברה עלולה לחייב אותה לגבש תוכנית התייעלות נרחבת נוספת לשנים הבאות, במטרה לתמוך בייצור המזומנים ושירות החובות. אך ככל שמהלך כזה אכן יעמוד על הפרק, הוא טומן סיכון של פגיעה בצמיחה העתידית של החברה, שכן ככל שהדיאטה חריפה יותר, היא מאיימת לפגוע באיברים חיוניים ולא רק להסיר שומנים עסקיים.

החוב הפיננסי של טבע קטן אשתקד ב-14% לרמה של 27.1 מיליארד דולר, אך אם ברבעונים האחרונים ירד יחס החוב נטו ל-EBITDA ב-12 החודשים האחרונים אל מתחת ל-5, אזי ברבעונים הבאים, נוכח שחיקת ה-EBITDA הרבעוני ותזרים המזומנים החופשי הנמוך, הוא צפוי לטפס בחזרה ואף לגרד מלמטה את אמות המידה הרלוונטיות. היעד המוצהר של טבע הוא להפחית את יחס החוב נטו ל-EBITDA אל מתחת ל-3 בתוך שלוש-חמש שנים. יעד עסקי קריטי זה, נראה בנקודת הזמן הנוכחית רחוק מתמיד. יעד ביניים של החברה שהוצג בעבר - להפחית יחס זה אל מתחת ל-4 כבר בתום שנת 2020 - נראה כמעט מנותק מן המציאות.

בקופת המזומנים של החברה ישנם כ-1.8 מיליארד דולר - בדומה לתשלום החוב הצפוי בשנת 2019 - בסך 1.7 מיליארד דולר. התזרים החופשי צפוי לעמוד על 1.6-2 מיליארד דולר השנה, בהשוואה לתזרים מזומנים חופשי שכלל גורמים חד פעמיים בסך 3.7 מיליארד דולר בשנת 2018. בנתונים אלו, משבר תזרימי בטבע אינו אפשרות מיידית, ולחברה יש עדיין כמות חמצן לא מבוטלת בבלונים כדי למצות את מאמצי השיקום.

בהתבוננות לטווח זמן ארוך יותר, הרי שבשלוש השנים הקרובות נדרשת החברה לפרוע חוב בהיקף מצטבר של 8.5 מיליארד דולר. בהינתן יתרת המזומנים הקיימת וקצב ייצור המזומנים הצפוי, מדובר במשימה מורכבת המחייבת שילוב של מיחזור חוב, איגוחים למיניהם, הגדלת מסגרות אשראי בנקאיות או מימוש נכסים נוספים, אשר יפגעו בתזרים העתידי.

לרדת מהעץ של שלילת הנפקת מניות

תוכנית המסגרת של הנהלת טבע היא כי 2019 תהווה שנה קשה של המשך נסיגה בשורת ההכנסות והרווח, ואולם החל משנת 2020 תחזור החברה לצמיחה בשורה העליונה והתחתונה, כך על פי התוכנית הרב שנתית. הנהלת טבע הוכיחה בשנה האחרונה כושר ביצוע טוב מאוד ביחס לתוכנית העבודה, ואולם היכולת שלה לספק תחזיות רב שנתיות היא מוגבלת, בשל שלל הגורמים האקסוגניים הפועלים על עסקיה הגנריים והאתיים.

העובדה שבטבע מאמינים כי בשנת 2020 תחזור החברה לצמוח, מביאה אותה לחזור פעם אחר פעם בפומבי על העמדה שלפיה אין בכוונתה לגייס הון באמצעות הנפקת מניות. לכאורה, דילול בעלי המניות בנקודת שפל בעסקים אינו הגיוני, וניתן יהיה בעתיד לחזק את בסיס ההון בתמחורים נוחים יותר, בהינתן חזרה לצמיחה ואופק רווחיות משופר.

כתבתי "לכאורה", שכן שיבוש מהותי בתוכנית העסקית של החברה עלול להביא עמו סגירה של ערוץ מימון החוב בשוק ההון, ולחייב את החברה לבצע הנפקת מניות מאסיבית במחירים נמוכים מהותית מהמחיר הנוכחי של המניה.

למיטב הבנתי הצנועה את הסיטואציה הפיננסית הנוכחית בטבע, טוב הייתה עושה הנהלת החברה לו הייתה יורדת מן העץ ביחס לשלילת הנפקת מניות, ופועלת לגיוס הון אשר יפחית את המינוף ויאפשר לה להתמקד בייצוב החברה, וגמילתה מהר החובות המאיים על עתידה. 

הכותב הוא האסטרטג הראשי של איילון בית השקעות. כותב המאמר ו/או החברה עשויים להחזיק או לסחור בני"ע המצוינים בכתוב. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

עוד כתבות

זיהום נפט בים / צילום: שאטרסטוק

המשרד להגנת הסביבה החל בהליך של אכיפה מנהלית נגד קידוח כריש

במשרד בודקים חשד שאוניית הקידוח של אנרג'יאן הזרימה צנמט קידוח לים ● הבדיקה נעשתה כחלק ממבצע בינלאומי שמוביל האינטרפול להידוק הפיקוח והאכיפה בסביבה הימית ● המשרד להגנת הסביבה ביצע ביקורות ב-29 אוניות שפקדו את הנמלים בישראל

מטוס של חברת התעופה הסינית סצ'ואן איירליינס / צילום: יחצ

סצ’ואן מבטלת את כל טיסותיה לסין - אבל רק בעוד שבועיים

לפי הודעת החברה, "הטיסות לישראל יבוטלו החל מ-12 בפברואר ועד 26 בפברואר. הטיסה האחרונה בפברואר תצא ב-9 לחודש. הטיסות יחודשו ב-2 במרץ"

אייל רביד ויקטורי / צילום: אבי רוקח

ויקטורי רכשה שניים מהסניפים החזקים ביותר של יינות ביתן ב-35 מיליון שקל

מדובר בסניפים בקניון עזריאלי מלחה בירושלים ובקניון איילון ברמת גן ● זו דריסת הרגל הראשונה של ויקטורי בירושלים ובקניוני עזריאלי

שלד במושב הנוסע ברכב / צילום: Arizona Dept. Of Public Safety

השוטר נדהם: שלד במושב ליד הנהג כדי לנסוע בנתיב הציבורי המהיר בארה"ב

הפתרון היצירתי מדי של גבר שרק רצה לנסוע בנתיב המהיר לעבודה מבלי להזדקק לנוסעים נוספים

טראמפ ואבו מאזן/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque

אבו מאזן על טראמפ: "כלב בן כלב, זיפת, ערס, הוא לא יאיים עלי"

את הדברים אמר, כך לפי גורמים פלסטינים בכירים, בפגישה עם חברי הוועד המרכזי של הפתח ● "אנחנו הולכים לימים קשים מאוד. נתתי למנגנוני הביטחון הוראה לא לעצור את המחאה"

חזי בצלאל / צילום איל יצהר

סלקום ואקספון ניהלו עד לאחרונה שיחות למיזוג. למה הן הופסקו?

משלא הצליחו להגיע להבנות לגבי המחיר, החל בעלי אסקפון חזי בצלאל בניסיון להכניס את קשת כשותפה אסטרטגית ● עפ"י ההערכות, המגעים בין בצלאל לסלקום לא הופסקו לחלוטין ועדיין מתנהלים על אש נמוכה

סונדאר פיצ'איי / צילום: רויטרס

הממשל האמריקאי מעבה את החקירה הפדרלית נגד גוגל

במרכז החקירה עומד החשד כי גוגל ניצלה את מעמדה החזק בשוק הפרסום המקוון כדי להחניק את התחרות ● כמה תובעים כלליים של מדינות בארה"ב ייפגשו השבוע עם פרקליטים במשרד המשפטים הפדרלי כדי לחלוק מידע, במהלך שיכול לאחד את החקירות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בינואר

אתמול באיכילוב: 3 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

איילת שקד ואריה דרעי/ צילומים: כדיה לוי, יוסי זמיר

דרעי על איילת שקד: "בתקופת אוסלו היא הייתה אמא של שבת בגן"

בסרטון התעמולה של ש"ס נמתחה ביקורת, בין היתר, על איילת שקד שלא עמדה לצידו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ● שר הפנים הנחה את בכירי משרדו להכין עבודת מטה לסיפוח בקעת הירדן

דודי ורטהיים / צילום: סיון פרג'

דודי ורטהיים, דוד פתאל ושושנה גזונדהייט: המימושים הגדולים של בעלי עניין בבורסה בסיכום 2019

המממש הגדול מכולם: דודי ורטהיים, שמכר 14% ממניות חברת ההשקעות בנדל"ן אלוני חץ בתמורה כוללת של יותר מ-1.1 מיליארד שקל ● היקף המימושים של בעלי עניין בת"א עמד בשנה החולפת על יותר מ-5.5 מיליארד שקל - ירידה ניכרת לעומת שנת שיא שנרשמה ב-2018 עם כ-13 מיליארד שקל

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

180 מיליון שקל בחצי שנה: מה עומד מאחורי מבול המימושים של נחום ביתן, מה עושים הספקים ואיך זה ייגמר?

קבוצת יינות ביתן דיווחה על מכירת שני סניפים מרכזיים לויקטורי המתחרה, ובכך ביצעה בתוך חצי שנה עסקאות למכירת סניפים ב–180 מיליון שקל ● הספקים מדווחים על פיגור וביתן קרוב לסגירת קבלת הלוואת ענק מעדי צים בתמורה לשעבודים ● ניתוח "גלובס"

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

 שירותי בריאות כללית יוצאת למכרז על תקציבי הפרסום והדיגיטל

הקופה מכוונת למשרדים גדולים בלבד ודורשת כתנאי סף לפחות 2 תקציבים בהיקף של 25 מיליון שקל לשנה

בית הזיקוק של פז באשדוד / צילום: רוני שיצר

קנס של 905 אלף שקל לפז בית זיקוק אשדוד בגין זיהום אוויר

העיצום הכספי הוטל על פז בעקבות אירוע שבמהלכו קרסה מערכת החשמל במפעל, ועשן שחור וסמיך נפלט לסביבה מהלפיד במשך שעה שלמה; החלקיקים שנפלטו, מפאת גודלם הזעיר, יכולים לחדור לעומק הריאות ולכלי הדם ולגרום למחלות שונות

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

ועדת חנינות ברוסיה אישרה את בקשתה של נעמה יששכר

ועדת החנינות אישרה את בקשתה של יששכר, הישראלית המרצה מאסר ברוסיה ● לאחר מכן, תועבר המלצה למושל המחוז וממנו לנשיא פוטין ● על פי ההערכות, ההחלטה תתקבל לקראת חזרתו של נתניהו, השוהה בוושינגטון

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

לאחר הפיצול: שלושה מדדים חדשים יצטרפו למדד מניות הנדל"ן של בורסת ת"א

מדדי המניות החדשים, שנוצרו מפיצול מדד הנדל"ן, ייכנסו לתוקף ב-9 בפברואר: ת"א-בנייה, ת"א-מניב ישראל ות"א-מניב חו"ל ● לדברי הבורסה, "התשואה הגבוהה של מדד ת"א-נדל"ן בשנה האחרונה עוררה בשוק ביקוש למוצרים פיננסיים נוספים המבוססים על מניות מענף הנדל"ן"

קובי בראיינט / צילום: USA Today Sports, רויטרס

דיווח: הזכירה את מקרה האונס של קובי בראיינט, והושעתה מה"וושינגטון פוסט"

העיתונאית פליסיה סונמז צייצה לינק לכתבה שמסקרת את מקרה האונס שבו הואשם שחקן הכדורסל המנוח קובי בראיינט ● ב"Daily Mail" דיווחו כי לאחר שהציוץ התקבל בזעם ברשתות החברתיות, בעיתון החליטו להשעות את העיתונאית: "הציוץ הראה שיקול דעת לקוי"

יו"ר כחול לבן בני גנץ ונשיא ארה"ב בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ: "אפעל ליישום תוכניתו של טראמפ בתיאום עם מדיניות האזור"

בשונה מן הפגישה עם נתניהו שנערכה אף היא מוקדם יותר היום, מן המפגש עם גנץ נשלחו אך ורק תמונות ולא ניתנה הזדמנות לעיתונאים להיכנס ולשאול שאלות

ראש ממשלת פינלנד, סאנה מרין / צילום: Vesa Moilanen/Lehtikuva, רויטרס

סוציאל-דמוקרטיה: המדינה תיתן לך את מה שההורים לא נתנו?

מה אם נולדתי למשפחה ענייה מאוד? האם נגזר עליי לא להגשים את כישוריי? ● סוציאל-דמוקרטיה מאמינה שהשוק החופשי אינו מספיק כדי לייצר חברה טובה והוגנת, ושלמדינה יש תפקיד משמעותי ביצירת הגנות לאלה מאיתנו שחווים נפילה כלכלית כלשהי ● אז למה השיטה הזאת לא כל-כך תפסה? ● האזינו

מתאבלים על מותו של קובי ברייאנט מחוץ לאולם הביתי של קבוצת הליקרס, בלוס אנג'לס / צילום: MONICA ALMEIDA, רויטרס

פרשנות: הכדורסלן שהציב לעצמו רף על אנושי נהרג בתאונת מסוק בגיל 41. מה נזכור ממנו?

מהרגע שנכנס למגרש ועד ירידתו ממנו, בראיינט היה עסוק באובססיביות במורשת שישאיר מאחוריו לאחר שיפרוש ● בתקופה שקדמה לעידן metoo# גם פרשת האונס לא הצליחה לפגוע במורשת שלו. בינתיים ● פרשנות

מתוך עשרות אלפי תלונות, לבתי הדין לעבודה הוגשו רק עשרות תביעות / צילומים: רפי קוץ, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

השתקה תאגידית: זינוק של מאות אחוזים במספר התביעות על הטרדות מיניות בבתי דין לעבודה

ב–2010 הוגשו רק 19 תביעות על הטרדה מינית במקומות העבודה וב–2018 לא פחות מ–114 תביעות • אבל לפי סקר של הלמ"ס, שיעור נמוך מאוד מהתלונות מגיע לערכאות שיפוטיות: ב–2017 לבדה הוטרדו 29 אלף נשים במקומות עבודתן, אך לבתי הדין לעבודה הוגשו רק 78 תביעות