גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא רק טראמפ נגד סין: המשבר האמריקאי עם וואווי עלול לעכב את התפתחות הדור החמישי בישראל

בכנס הסלולר בברצלונה נשמע קולם המודאג של המפעילים האירופים, שטוענים כי מלחמת הסחר האמריקאית מול סין והמאבק מול וואווי יגררו מהלך שיחזיר את התעשייה הסלולרית אחורה ● החשש הגדול: עיכוב בפריסה של הדור החמישי ועליית מחירים בשוק

מנכ”ל וואווי ריצ’רד יו מציג בברצלונה את הסמארטפון המתקפל החדש Mate X/  צילום: רויטרס - Sergio Perez
מנכ”ל וואווי ריצ’רד יו מציג בברצלונה את הסמארטפון המתקפל החדש Mate X/ צילום: רויטרס - Sergio Perez

תערוכת הסלולר השנתית בברצלונה MWC 2019 מייצרת כמו תמיד שלל כותרות. בעיקר מהווה התערוכה פלטפורמה ליצרנים גדולים כקטנים, חברות סטארט-אפ, מפתחים וכו', לקידום וחשיפת מרכולתם. צד נוסף של התערוכה הוא של המפעילים הסלולריים וחברות התקשורת - התערוכה היא הזדמנות עבורם להשמיע את קולם לקראת האתגרים העתידיים של התעשייה. אלא שדווקא הזווית שלהם לא תמיד מקבלת את הנפח המתאים. למען האמת קצת בצדק - כאשר כל הזרקורים מופנים למכשירים החדשים ולגדג'טים, את מי מעניין בעיות התחרות של המפעילים הסלולריים?

בדומה למה שקורה אצלנו בישראל, גם בעולם המפעילים הגדולים מרגישים שהרגולטורים מנותקים ועסוקים בעיקר בסוגיות של תחרות, במקום להבין שהשקעות העתק שנדרשות לדור החמישי צריכות לפגוש מדיניות תומכת. וכך, בעוד שהעיניים נשואות לסלולרי המתקפל של סמסונג או וואווי, בחר ניק ריד, מנכ"ל וודאפון לפרוק את תסכוליו ולקלקל מעט את החגיגה.

ריד, שמוביל את אחת מחברות הסלולר הגדולות בעולם, דיבר במהלך נאום בכנס בברצלונה על תחרות לא בריאה, משבר אמון מול הלקוחות, פרוטקציוניזם, והיעדר שיתוף פעולה. לדבריו, למפעילים יש מספיק סיבות שעשויות להעיב על הדור החמישי בדומה למה שקרה בדור הרביעי. "אני מחפש לייצר חוזה חדש מול התעשייה, אני רוצה לבנות אמון עם הצרכנים והעסקים ומול הצרכנים. זה יחייב אותנו לנהל שיח אחר עם הממשלות כדי לבנות את החזון העתידי של החברה הדיגיטלית".

אחד הנושאים החשובים שקברניטי התעשייה מדברים עליו בתערוכה הוא המשבר הגדול בין ארה"ב לוואווי הסינית. הדיון הגיע גם לישראל, אבל מכיוון שוואווי היא לא שחקנית בתחום התשתיות הסלולריות - הדיון כאן די גווע. בעולם מסתבר שהסיפור חם מאוד ועשוי להשליך על השוק כולו. 

כזכור, ארה"ב מנהלת מאבק לסיכול ההתרחבות של וואווי בעולם כאשר התירוץ בו היא משתמשת הוא החשש מפני ריגול סיני. בפועל יש הסבורים כי מאחורי המאבק שאותו מוביל נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד האינטרס האמריקאי לשמור על הדומיננטיות האמריקאית בעולם האינטרנט. כך או כך, עבור מנכ"ל וודאפון, המשבר עם וואווי הוא משבר חמור שההשלכות שלו הן הרבה יותר מאשר בשאלה האם מכשירי הסלולר של וואווי יושקו בארה"ב או לא. לטענת ריד, יש יותר מדי רטוריקה מתלהמת סביב הנושא ופחות דיון על עובדות, וכנראה יותר מדי השפעה פוליטית, אמר.

"וואווי היא כרגע שק חבטות, אבל כל חרם, או תגובה קיצונית אגרסיבית של ארה"ב כלפיה, תשפיע על כלל התעשייה העולמית ויהיו לה השלכות רחבות". לדבריו, וואווי היא שחקן דומיננטי בשרשרת האספקה של המפעילים באירופה ומחזיקה נתח שוק של כ-28% משוק תשתיות התקשורת הסלולרית, בעוד אריקסון ונוקיה מחזיקות כ-20% כל אחת. פגיעה באחת השחקניות האלה, או הוצאתן מהשוק, משמעה פגיעה קשה בשרשרת האספקה של כל התעשייה ויצירת שוק ריכוזי של מספר שחקנים קטן שיפגע בכולם. "אי אפשר להוציא שחקן מהשוק הזה בהיעדר מגוון שחקנים חדש, והדבר יפגע קשות במפעילים האירופאים", אמר.

סכנה בהטמעת הדור החמישי

מבחינת ארה"ב הדבר פחות רלוונטי עבור המפעילים, כי וואווי היא שחקן קטן בשוק האמריקאי ולא משפיעה על תשתיות הסלולר של המפעילים האמריקאיים. לדברי ריד, להפר חוזים מול וואווי המשמעות של חרם כזה באירופה משמעו להחזיר את התעשייה הסלולרית שנתיים אחורה, עד כדי פגיעה מהותית ביכולת להטמיע דור חמישי.

"הנושא כאן שעומד על הפרק הוא האמון בהשקעה. למה שהמפעילים ייכנסו למשא ומתן עמוק על השקעות בדור החמישי בהיעדר חוסר ודאות. זה כבר ניכר בהחלטה של ​​וודאפון להשהות את העבודה על ליבת רשתות דור חמישי. עיכוב כזה עשוי לדחוק את אירופה כך שתפגר אחר המובילות העולמית בנושא הדור החמישי. המפעילים זקוקים לודאות ותשובות. ככל שהמאבק יהיה ארוך יותר בסוגיה, כך המצב ייעשה מסוכן יותר".

ריד התייחס ליחסים בין המפעילים למדינות, ממשלות ורגולטורים. הוא ציין שהיעדר שיתוף הפעולה משפיע לרעה על היכולת לפעול, אך הוא ניכר גם ביחסים עם הצרכן והמתחרים "שיתוף פעולה הוא מילת מפתח כאן".

בין היתר הוא נתן דוגמה לשיתוף פעולה שעשוי לפתור את הבעיה היא בבריטניה, שם המרכז הלאומי Cybersecurity מפקח ביעילות על הציוד של וואווי. "מודל זה יכול להיות מגולגל ברחבי אירופה. הפיצול הוא האויב כאן, והוא יחניק התקדמות".

התגובה של ריד לסוגיית וואווי מלמדת עד כמה הענק הסיני התקדם בשנים האחרונות ונהפך לדומיננטי באירופה ובעולם, ושבלעדיו המפעילים הסלולריים באירופה ככל הנראה ימצאו את עצמם בבעיה. אך הבעיה היא כאמור רחבה יותר: גם ישראל עלולה לסבול ממנה בצורה עקיפה אם המחירים יעלו. אם מחירי תשתיות התקשורת יעלו בעקבות הוצאתה של וואווי מהמשחק, מה תהיה המשמעות מבחינת ההתקדמות של הדור החמישי? ואיך פיגור כזה בכניסת הדור החמישי ישפיע על הכלכלה העולמית בכלל?

משרד התקשורת התעורר, וגם זה משהו

אמש חשפנו ב"גלובס" את התוכנית של משרד התקשורת לקדם פתרון לסוגיית התשלומים הכפולים של לקוחות לספקיות האינטרנט. כבר הרחבנו לא מעט על הכאוס בשוק האינטרנט בישראל, בכל הקשור לסוגיית הבנדל ההפוך - אותו שירות לפיו בזק מספקת ללקוחות אינטרנט בצורה עקומה בגלל דרישות לא הגיוניות של משרד התקשורת. כעת, כאמור, המשרד מתכנן לטפל בתשלומים הכפולים לספקיות - אחרי שהסתבר כי קיימים מאות אלפי לקוחות שמשלמים לספקיות האינטרנט תשלומים כפולים עבור הקישוריות לאינטרנט. המשרד מעוניין להקים מאגר ממוחשב שאליו יוכלו המשתמשים להיכנס, ובאמצעות תעודת זהות לדעת מי ספק האינטרנט שלהם ולמי הם משלמים תשלומים כפולים.

משום מה, כשמדובר במשרד התקשורת, במקום ללכת פשוט מסבכים את העניינים. אם יש לקוחות שמשלמים כפול - וכנראה יש הרבה - תודיעו לספקיות האינטרנט שהן חייבות לנתק כל לקוח שהיוזר שלו לא פעיל אחרי תקופה קצרה. לקוח שהספקים רואים שהוא לא משתמש בשירותי החברה אך בכל זאת משלם, ינותק אחרי התראה קצרה. פשוט. אבל אתם יודעים מה - עצם זה שהמשרד החליט לעסוק בבעיה הזו אחרי שנים שהיא קיימת, זה גם משהו. 

הדוח של הדואר יחכה 

הוועדה לבחינת התחרות בתחום הדואר בראשות דני רוזן סיימה את עבודתה בדיוק במועד שנקבע לה. במשרד התקשורת ובשוק העריכו שהוועדה לא תעמוד בלוחות הזמנים, ה-18 בפברואר, אך רוזן נתן הבטחה ועמד בה. אלא שהעובדה שהדוח מוכן כבר לא מעניינת איש, כי שר התקשורת איוב קרא עומד לסיים את תפקידו ממילא, וצמרת המשרד נמצאת בברצלונה. אז הגשת הדוח תחכה עוד שבוע. לא נורא, חיכינו עד עכשיו, נחכה עוד קצת. למרבה הצער, בגלל הבחירות שר התקשורת לא יכול להחליט על אימוץ ההמלצות או דחייתן. הוא רק יכול להשאירן כמו שהן, להחלטת שר התקשורת הבא. אם רוזן כתב את הדוח, צפו לדוח מעניין במיוחד. מה שנשאר לקוות זה רק שהשר החדש יגלה בו עניין ולא יקבור אותו. 

הקנס המצחיק של דואר ישראל

משרד התקשורת קנס את דואר ישראל על אי עמידה בתנאי טיב שירות, כך אומרים ל"גלובס" מקורות בחברה. הפעם הקודמת והיחידה שהמשרד הטיל קנס על הדואר היה לפני ארבע שנים, ע"י עו"ד יגאל לוי ששימש בזמנו סמנכ"ל משרד התקשורת לענייני דואר, וזאת בעקבות ליקויים שחשף בבית המיון המרכזי ובדואר רחובות. המצחיק הוא גובה הקנס - 30 אלף שקל בלבד. מכיוון שמדובר בחברה ממשלתית, לא פשוט להטיל עליה קנס: מצד אחד רוצים להעניש אותה על הפרת רשיון, מצד שני גם את הקנס הציבור משלם. כאשר תופרט החברה הסיפור יהיה שונה. בינתיים בדואר מקבלים את הביקורת של המשרד ואת הקנס באופן חיובי - מבקרים אותם, והם מבטיחים ללמוד ולהשתפר. אחרי ההפרטה, כשהקנסות יאמירו, התגובה לקנסות תהיה מן הסתם אחרת. 

עוד כתבות

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

יצרנית החזיות בוגארט הגדילה את הכנסות דלתא אך פגעה בשיעור הרווח הגולמי

הכנסות חברת ההלבשה התחתונה גדלו ב-20% ברבעון השלישי של 2019 ביחס לרבעון המקביל והגיעו ל-446 מיליון דולר ● בנטרול סעיפים חד-פעמיים הרווח הנקי נשחק ב-13% ל-14.5 מיליון דולר ● בפעילות בארה"ב הציגה דלתא שיפור רבעוני של 5% במכירות, שהגיעו ל-114 מיליון דולר

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

שלושה ימי שיגורי רקטות: נזק ישיר המוערך בעשרות מיליוני שקלים עד כה

ברשות המסים טיפלו עד כה ב-67 תביעות בגין נזק ישיר שנגרם לאזרחים ● מדובר בנזק לרכוש בעקבות שיגורי הרקטות ולא בנזקים עקיפים בגין אובדן ימי עבודה, תשלומי שכר לעובדים או הפסדי רווחים

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

הארגון שהפסיד בעתירה על סימון מוצרים מיו"ש: "החלטה מבישה שנבעה מסיבות פוליטיות"

ביה"ד של האיחוד האירופי הנחית השבוע מכה על היצוא הישראלי, כשקבע כי חובה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון, ממזרח ירושלים ומרמת הגולן, בשל היותם "שטחים כבושים" ● באירופה הנזק לישראל יהיה יותר תדמיתי מאשר כלכלי

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

מטבע דיגיטלי/צילום: שאטרסטוק

יצרנית מכונות כריית הביטקוין מנמיכה ציפיות לקראת הנפקה ראשונית בנאסד"ק

Canaan הסינית, החברה השנייה בגודלה בתעשיית מכונות הכרייה של מטבעות קריפטו, מתכננת להנפיק 10 מיליון ADS במחיר יעד של 11-9 דולרים למניה ● במחיר זה תוכל החברה לגייס לכל היותר 100 מיליון דולר - ולא 400 מיליון דולר, כפי שהעריכה לפני כשבועיים

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל? / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל?

מגרש לבנייה בבנימינה, דירת 6 חדרים חדשה בטירת הכרמל, דירת בת 4 חדרים בזכרון יעקב או קוטג' בחדרה

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

עו“ד איה לביא / צילום: שלומי יוסף

המרכז לנפגעי כתות מבקש להצטרף לערעור עו"ד שהונתה במיליונים את לקוחותיה

עו"ד איה לביא הגישה ערעור לעליון על 3 שנות המאסר שנגזרו עליה, לאחר שהודתה בגניבת 4.2 מיליון שקל מלקוחות ● המרכז לנפגעי כתות: "על ביהמ"ש להתחשב בכך שלביא הושפעה במעשיה מחברות בכת" ● עם זאת, סנגורה מבהיר: "לביא לא חברה בשום כת"

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

רויטל סויד, העבודה–גשר / צילום: כדיה לוי

אם אוחנה חשף את סודו של חפץ במתכוון, האם יש לו חסינות?

האיום של ניר חפץ לתבוע את שר המשפטים אמיר אוחנה בגלל המידע שחשף עליו עורר תהייה: האם אוחנה, שדיבר מעל במת הכנסת, לא זכאי לחסינות פרלמנטרית? מתברר שלא תמיד ● המשרוקית של גלובס