גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לקנות מטילי זהב ולקבל שירותי אבטחה: איך משקיעים בזהב ומה הסיכונים?

רוב המסחר במתכת היקרה לא נעשה בה פיזית, אלא בדרכים עקיפות ● אילו ניירות ערך קיימים למסחר בזהב, מה הן דרכים שעומדות לרשות מי שבכל זאת מעוניין לקנות את המתכת עצמה, ומה עלול לקרות אם יום אחד המשקיעים ירצו לפדות את כספם ולקבל זהב אמיתי לידיים ● המתכת שמסובבת את העולם - כתבה אחרונה בסדרה

מטבע הזהב הגדול ביותר בעולם, שיוצר במטבעה של פרת / צילום: Michael Dalder רויטרס
מטבע הזהב הגדול ביותר בעולם, שיוצר במטבעה של פרת / צילום: Michael Dalder רויטרס

אנשים, גופים ומוסדות רבים מאמינים בזהב. הבנקים המרכזיים מגדילים את רכישות המתכת היקרה, אך בעוד הביקושים לזהב פיזי גדלים, ההיצע של זהב חדש, קרי הכמות הנכרית מהאדמה, דווקא מצטמצם. זאת אחת הסיבות שלזהב הפיזי יש תחליף, "זהב מנייר", חוזים עתידיים לאספקת זהב. אך בין השניים, הזהב הפיזי וה"זהב מנייר", מפרידים הבדלים גדולים, והם עשויים להיות קריטיים בשעת מבחן.

שוק קומקס (COMAX) שבבורסת ניימקס בניו יורק ושוק דומה בלונדון שולטים דה פקטו על המסחר בזהב, ובהם נקבע מחיר הזהב העולמי. אך בפועל, בשני השווקים האלו נסחר מעט מאוד זהב פיזי. רוב העסקאות הן נגזרות על הזהב, ומחיריהן כמו גם התשלום של החוזים נקבעים בדולרים. כלומר, החוזים אינם מסתיימים באספקת זהב אלא בסגירת החוזה בין הצדדים באמצעות תשלום בדולרים.

מה הוא אפוא היחס בין החוזים על הזהב לבין הזהב הפיזי שיש ביכולתן של הבורסות האלו לספק במקרה הצורך? התשובה לשאלה הזו אינה ברורה לגמרי.

מומחים מעריכים את היחס שבין החוזים על הזהב לכמות הזהב הפיזי שיש בשוק קומקס לאספקה בטווח שבין 1 ל-100 לבין 1 ל-500.

מכאן נובעות שתי מסקנות. הראשונה, שמחיר הזהב נתון למניפולציה ממשית בבורסות האלו, ולכן ניתן לעתים לראות תנודות מחירים חריפות שאין להן מקבילה בשוק הזהב הפיזי. למשל, באפריל אשתקד הוצף קומקס בבת אחת במכירות עתידיות (Futures) אגרסיביות של יותר מ-400 טון זהב. הדבר גרם לנפילה מיידית של 5% במחיר חוזי הזהב, נפילה שלא הייתה לה מקבילה בשוק הפיזי, הן במחיר והן בהיצע של המערכת.

המסקנה השנייה, והמדאיגה אף יותר, היא כי אם יום אחד כמות ממשית של לקוחות ירצו לקבל זהב ולא דולרים לסגירת החוזה, לא יהיה בנמצא מספיק זהב כדי לספק את ההתחייבויות. הואיל ואין מגבלה כלשהי הקשורה לזמינות הפיזית של זהב על היקף החוזים בקומקס, כל עוד יש קונים ומוכרים יכולות להתבצע עסקאות לאספקת 1,000 פעם כל הזהב שבעולם.

משמעות הדבר ברורה: אם רוב הצדדים לעסקאות ידרשו אספקה פיזית של זהב ולא כיסוי דולרי לחוזה, מחיר הזהב עשוי לקפוץ לשמיים. דבר כזה כנראה לא יקרה בן לילה, ולא במהלך עניינים רגיל, אך באירוע של "ברבור שחור" (תרחיש פתאומי ולא צפוי, ח.ש), אשר לשמו נרכש הזהב, עלולות להיות לכך משמעויות מרחיקות לכת הן ביחס לשינויים במחיר והן ביחס לעצם היכולת של הצדדים לעמוד בהסכמים.

אם אחת מהתכונות החשובות של הזהב היא עצמאות, הרי התלות בצד שני להסכם כאשר מדובר בזהב נייר מעקרת את הנכס מאחת מתכונות היסוד החשובות שלו. ההשקעה בזהב נייר כפופה אפוא גם לכל הסיכונים של המערכת הפיננסית והבנקאית, ואין היא מקנה ביטחון כמו "זהב ביד".

תעודות סל: היתרון הגדול הוא נזילות

דרך נוספת להשקיע בזהב היא באמצעות תעודות סל, שמייצגות את מחיר הזהב. אחד היתרונות הגדולים של תעודות סל כאלה הוא הנזילות. ניתן למכור ולקנות את תעודות הסל בבורסה בכל יום שמתקיים מסחר. כלי השקעה כזה גם חוסך את הקשיים המרובים של ידע ואבטחה הכרוכים ברכישת זהב פיזי.

עם זאת, יש לכלי הזה גם חסרונות של ממש הנובעים מקיומו של גורם מתווך, תעודת הסל, שעימה יש למשקיעים יחסים חוזיים ותו לא. קיומו של המתווך העומד בין המשקיעים לבין הזהב הפיזי מצמצם את ההגנות שהזהב הפיזי יכול להקנות, שהן הסיבה העיקרית להחזקתו מלכתחילה.

כך למשל תעודת הסלGLD , שהיא תעודת הסל הפופולרית לזהב, מחזיקה זהב כגיבוי לניירות הערך. תעודת הסל נסחרת בבורסה ככל תעודת סל, אבל זכות לקבל זהב פיזי יש רק למחזיקים כמאה אלף תעודות סל (כ-1.3 מיליון דולר).

רוצים זהב פיזי? שליח יגיע עד לביתכם

בארה"ב, כמו גם במדינות נוספות, ישנן דרכים רבות לקנות זהב פיזי, במטבעות או במטילים, והוא אפילו יכול להישלח לביתם של הלקוחות באמצעות שליח, אם כך יבחרו. קנייה שכזו יכולה להיעשות גם און ליין ממספר רב של סוחרים.

הקושי הגדול ברכישת זהב פיזי בכמות משמעותית הוא האבטחה. לשם כך כמה סוחרים גדולים מציעים בצמוד למכירת הזהב גם שירותי שמירה מקיפים למיניהם, לרבות כאלה המבוקרים על ידי צדדים שלישיים.

גם ממשלות וחברות כרייה מציעות שירותים כאלו. אחת כזאת למשל היא המטבעה של פרת' (The Perth Mint) באוסטרליה. החברה שייכת לממשלת מערב אוסטרליה (אוסטרליה בנויה מ-16 מדינות וטריטוריות), והיא בת כ-120 שנה. החברה עוסקת בין השאר בכרייה, מכירה, שמירה ואחסון של זהב. בין שירותי ההשקעה שהיא מציעה יש גם מכירה של זהב פיזי ואספקתו לבית הלקוח או השארתו לשמירה בידי החברה. שירותים דומים ניתן לקבל גם בקנדה.

חברות כריית זהב - סיכון גדול, רווח גדול

דרך נוספת להשקיע בזהב היא באמצעות רכישת מניות של חברות כריית זהב. השקעה כזאת מסוכנת בהרבה מהשקעה בזהב, אך בעלת פוטנציאל גבוה בהרבה. הסיבה פשוטה - לכריית זהב יש מחיר קבוע פחות או יותר, אך הרווח בא במכפלות.

נניח שחברה קבעה שעלות כריית הזהב היא 1,000 דולר לאונקיה. אם מחיר הזהב יהיה 1,100 דולר, הרי שהרווח שייוותר בידי החברה הוא 100 דולר, אך אם מחיר הזהב יעלה ל-1,200, עלייה של פחות מ-10%, הרי שהרווח יעלה מ-100 דולר ל-200 דולר, כלומר יכפיל את עצמו, ובהתאם תגיב גם המניה.

מחירי מניות הכרייה מבטאים גם את הציפייה העתידית למחיר הזהב, אך בסופו של דבר מדובר על מניות עם כל הסיכונים והמשמעויות הנלווים במקרה של אירוע דרמטי בשווקים הפיננסיים או בניהול החברות.

רכישה של מניות ספציפיות גם מצריכה ידע רב. רוב חברות הכרייה הן חברות קטנות או בינוניות וההבדלים ביניהן, גם בשוק שורי של זהב, יכולים להיות גדולים מאוד. כדי לעקוף את הבעיה הזאת ניתן להשקיע בתעודות סל המשקיעות בחבילה של מניות כורי זהב, כמו GDXX או GDJJ. האחרונה משקיעה במניות של חברות כרייה קטנות, ומטבעה מסוכנת אף יותר מהראשונה.

לאוהבי סיכון גבוה במיוחד קיימות בשוק גם תעודות סל המנסות לייצר, דרך אופציות, תשואה עודפת, פי שניים או פי שלושה, מסל מניות הכרייה. אחת כזאת למשל היא NUGT, המנסה לייצר תשואה גדולה פי שלושה מזאת של מניות הכורים. אך שוב, אם המניות האלו יורדות, ההפסדים גם הם יהיו משולשים ויותר.

גם קרנות נאמנות גדולות מציעות השקעה בקרנות המתמחות במניות כורים. ענקיות הקרנות פידליטי וונגארד מציעות קרנות כאלו. הקרן שמציעה האחרונה כוללת מניות של חברות כרייה במתכות יקרות נוספות כמו כסף.

החברות שנותנות אשראי לחברות הכרייה

דרך נוספת, אלגנטית, להשקעה בזהב היא באמצעות חברות המכונות "חברות זרם תמלוגים" (royalty and streaming company). זו השקעה בחברות שמעניקות אשראי לחברות כרייה תמורת הזכות לרכוש אחר כך זהב מהמכרה במחיר מופחת. חברות זרם התמלוגים בעצם קונות מראש זהב במחיר מופחת, בלא צורך להתעסק בכל העלויות והסיבוכים שבכרייה. לחברות הכורות זהו מימון נוח מאוד, שכן הוא אינו חושף אותן לתנודות במחיר הזהב כמו שאשראי רגיל היה עושה.

לחברות "זרם התמלוגים" זוהי דרך לקנות זהב בהנחה של ממש, הנחה שמקנה הגנה מסוימת במקרה של נפילה במחיר הזהב בעתיד. קיים גם סיכון כמובן - אם חברת הכרייה נכשלת באופן מוחלט במשימת הכרייה. אך לשם כך חברות זרם התמלוגים אמורות להכיר היטב את השוק ואת חברות הכרייה. המשקיעים מצדם חייבים ללמוד ולהכיר את חברות זרם התמלוגים, שכן הצלחת השקעתם תלויה באמינות ובכישרון של מנהלי החברות.

כסף וביטקוין, ההשקעות שקרובות לזהב

סקירתנו לא תהיה מושלמת אם לא נציין שתי השקעות קרובות לזהב: הכסף והביטקוין.

מתכת הכסף גם היא שימשה ככסף במשך אלפי שנים. היום יש גם לה שימושים תעשייתיים נרחבים. יש דמיון בין התנהגות מחיר הכסף להתנהגות מחיר הזהב, אך היחס ביניהם משתנה באופן מהותי. מאז 1971 היחס בין השניים (1 יחידות זהב שווה כמה יחידות כסף) נע בין 20 ליותר מ-100, כאשר הממוצע עומד על כ-47 ל-1. מכאן גם יכולים לנבוע רעיונות בנוגע למחיר אחת המתכות במונחי השנייה ובנוגע לכדאיות של ביצוע מסחר בין שתיהן, כמו גם הנחה באיזו מתכת עדיף להשקיע ברגע נתון אם מתבקשת חשיפה לתחום המתכות היקרות.

שתי מתכות גומות ושונות

ולבסוף, הביטקוין. אומנם הפיכת הביטקוין למטבע עולמי לביצוע טרנזאקציות היא כעת אפשרות מרוחקת, אך יש הסבורים, ואני ביניהם, כי לביטקוין סיכוי של ממש להפוך בשנים הבאות לזהב המודרני, או לזהב של דור המילניאלס אם תרצו. הסיבה פשוטה. הביטקוין יכול לעשות כל דבר שהזהב עושה אך יותר טוב, כלשון השיר.

כמה יחידות כסף קונות יחידה אחת של זהב?

חוץ מלמלא סתימות בשיניים הביטקוין יכול לשמש בכל פונקציה שהזהב משמש, ובעיקר ככלי לשמירת ערך ולהגנה מפני משברים גדולים במערכת המוניטרית והפיננסית הקיימת. בנוסף, הביטקוין קל יותר לנשיאה ולהעברה מהזהב, פשוט יותר לחלוקה ליחידות קטנטנות, פחות מסוכן לכרייה.

וכן, הוא בטוח. מאוד בטוח. בעשר השנים האחרונות היו יותר מ-5,000 פריצות לבסיסי נתונים גדולים הכוללים מאות מיליונים של פרטים אישיים וכרטיסי אשראי, כולל 56 מיליון כרטיסי אשראי שנגנבו מהום דיפו, 94 מיליון כרטיסי אשראי שנגנבו מקמעונאית הביגוד והמוצרים לבית TJX, 110 מיליון כרטיסי אשראי מטארגט ו-134 מיליון מחברת פתרונות התשלום Heartland Payment Systems . ואלו רק חלק מהמקרים. אין פלא אפוא כי מיליונים סובלים מגניבת זהות.

לפי Javelin Strategy & Research, בשנת 2017 יותר מ-16.5 מיליון אמריקאים סבלו מתרמית של גניבת זהות. הנזקים מכל הגניבות האלה הסתכמו במיליארדים.

בכל שנות הביטקוין, כמה פעמים נפרצה הרשת, קרי הבלוקצ'יין, של הביטקוין? (אין הכוונה לארנקים פרטיים של מחזיקים בביטקוין). התשובה היא אפס, וזאת למרות הפיתוי בשווי מיליארדים רבים לעשות כן.

השאלה היחידה ביחס לביטקוין היא שאלת האימוץ. במחיר העומד יציב על כ-3,500 דולר חרף כל המתקפות, העיתונות השלילית, קריסת המחיר מאז תחילת השנה, חוות דעת של מומחים למיניהם, ותקלות בבורסות ביטקוין שונות, בשנה האחרונה נראה כי יש ל"זהב הדיגיטלי" קהל מאמינים עקבי.

האם הביטקוין יהיה הזהב של העתיד? למחשבי הקצים הפתרונים. האם כדאי שתהיה החזקה קטנה ממנו בכל תיק השקעות? על כל אחד להחליט לעצמו.

לסיכום הסדרה הזאת נזכיר: איננו ממליצים על השקעה מכל סוג, לרבות בזהב או בביטקוין. איננו בקיאים בחוקי ההחזקה והמס בישראל, לרבות ככל שהדברים נוגעים להשקעה בזהב או במתכות. השקעה כזאת, אם בכלל, היא החלטה אישית התלויה בגורמים אישיים רבים והיא צריכה להיעשות לאחר התייעצות עם הגורמים המתאימים. כתבות אלו נועדו ללימוד ולהעשרת הידע של הקוראים בלבד. 

הכותב הוא עורך דין בהשכלתו העוסק ומעורב בטכנולוגיה. מנהל קרן להשקעות במטבעות קריפטוגרפיים, ומתגורר בעמק הסיליקון זה 22 שנה. מחבר הספר "A Brief History of Money" ומקליט הפודקסט KanAmerica.Com

עוד כתבות

חברת WIX מפרגנת למאנדיי בדרך ייחודית / צילום: באדיבות WIX

למאנדיי באהבה: חברת Wix פרגנה בשלט חוצות על נתיבי איילון

בשלט חוצות סמוך לנתיבי איילון נכתב "Monday I'm in love" בעקבות ההנפקה בוול סטריט ● אבישי אברהמי, מייסד ומנכ"ל Wix, הוא משקיע פרטי במאנדיי ומחזיק ב-3.5% מהון המניות שלה

הבניין שבו נמצא הפנטהאוז של מיכאל שטראוס / צילום: כדיה לוי

פנטהאוז בשווי 16 מיליון שקל הועמד למכירה: מודעה קטנה בעיתון חשפה את המוכר המפתיע

מנהלי העזבון של מיכאל שטראוס פרסמו להזמנה להציע הצעות לרכישה הדירה במגדל אבשלום ברחוב פישמן מימון ● הדירה היא בת 290 מ"ר, ולפי אומדן שנערך עבור גלובס שווי מ"ר בנוי עומד כיום על כ-50 אלף שקל למ"ר

יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Susan Walsh

האינפלציה מרימה ראש? השווקים משאירים לפד מעט מקום לטעויות

הבנק המרכזי של ארה"ב כנראה צודק בהערכות שלו שפרץ האינפלציה בחודשים האחרונים כנראה יחלוף, והמשקיעים - כך מלמדים מעשיהם - מאמינים לו ● צווארי הבקבוק בשרשראות האספקה והעלאות המחירים צפויים להירגע עם שוך המגפה, אך אסור להיות שאננים ולוותר על הרעיון שהבנק אולי טועה

נדב פרסמן / צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

בציר טוב: ירון פרל וזיו מאירי מצטרפים למקאן בתפקיד סמנכ"לי קריאטיב

לגלובס נודע כי נדב פרסמן, מנכ"ל המשרד, מחזק את שדרת המנהלים שלו בשני אנשי קריאטיב מוערכים ● פרסמן: "אני משוכנע כי שיתוף-הפעולה של מנהלת הקריאטיב הראשית סיגל עבודי עם זיו וירון יאפשר לנו להמשיך ולכבוש שיאים חדשים"

בנק לאומי , בנק לאומי למשכנתאות / צילום: איל יצהר

בהמשך לפניית גלובס: סניפי הבנקים חוזרים לשגרה אחרי יותר משנה

בשבוע שעבר פרסם גלובס כי למרות הסרת מרבית מגבלות הקורונה, סניפי הבנקים נותרו סגורים, והכניסה אליהם מותנית בזימון תור מראש ● כעת מודיע בנק ישראל כי "לכל המאוחר עד ליום 30.6.2021, כל סניפי המערכת הבנקאית ייפתחו כבשגרה לקבלת קהל"

חיסון / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

החיסון של נובהווקס לקורונה יעיל כמעט כמו חיסוני ה-RNA ומגן מווריאנטים

נובהווקס פרסמה תוצאות ניסוי שלב 3 מהן עולה כי החיסון שלה לקורונה, שמבוסס על הזרקה של חלבון שמיוצר במעבדה, יעיל ב-90% נגד תחלואה תסמינית ומגן ב-100% מתחלואה קשה ● החיסון הגן לדברי החברה גם מפני וריאנטים שנחשבים מדאיגים, אך היא לא פרטה איזה

ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock, Sasa Dzambic

פוטין מכחיש שרוסיה מנהלת מלחמת סייבר נגד ארה"ב: זו פארסה, איפה העדויות וההוכחות?

בעבר סוכנויות המודיעין האמריקאיות הציגו הוכחות לכך שהאקרים רוסים ניסו לפגוע בממשלה הפדרלית ולהתערב בבחירות בארה"ב, אולם פוטין טען בתוקף כי "אפילו פעם אחת לא טרחו להראות איזו עדות או הוכחה לכך"

מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק / צילום: Shutterstock

התנועה לאיכות השלטון: "להטיל קנסות אישיים על נושאי משרה בפייסבוק"

בחודש שעבר הודיעה הממונה על התחרות על כוונתה להטיל קנס של 6 מיליון שקל על פייסבוק בשל אי-דיווח על שתי עסקאות רכישה ● התנועה לאיכות השלטון דורשת להגדיל את הקנס ומאיימת לעתור לבג"ץ: "תוצאה בלתי סבירה באופן קיצוני עד כדי פגיעה חמורה בתכלית חוק התחרות"

אורי לוין, מנכ"ל דיסקונט / צילום: יח"צ

חברת הדירוג מודי'ס העלתה את הדירוג של דיסקונט

מודי'ס העלתה את דירוג הפקדונות של דיסקונט וקירבה את הבנק למתחריו הגדולים, לאומי והפועלים • בין הפרמטרים שהביאו להעלאת הדירוג: תוכנית הפרישה מרצון הנרחבת אליה יצא הבנק והגידול במשכנתאות שנחשבות להלוואות בסיכון נמוך

לשכת התעסוקה / צילום: כדיה לוי

הביקוש לידיים עובדות שובר שיאים: 133 אלף משרות פנויות בחודש מאי

מספר המשרות הפנויות במשק בחודש שעבר הגיע ל-133 אלף - זהו האומדן הגבוה ביותר שנצפה בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מאז תחילת המדידות ● התחומים בהם נדרשים הכי הרבה עובדים הם ענפי האירוח וההסעדה

חי גאליס, מנכ"ל ביג / צילום: ביג מרכזי קניות

ביג מתרחבת בסרביה: רוכשת מרכזי מסחר וזכויות בנייה בכ-60.8 מיליון אירו

את העסקה ביצעה ביג באמצעות חברת-הבת שבבעלותה, CEE-BIG B.V, באמצעות רכישה של 100% מהון המניות של שתי חברות מטרה סרביות, אשר כל אחת מהן מחזיקה במרכז מסחרי מניב וזכויות בנייה נוספות

נתב"ג - בדיקות קורונה לנכנסים ויוצאים מהארץ / צילום: שלומי יוסף

חילופי משמרות בנתב"ג: פמי פרימיום החלה להפעיל את בדיקות הקורונה לנוחתים

פמי מחליפה בהדרגה את חברת אומגה, המפעילה כיום את מערך הבדיקות בנתב"ג הן לנוסעים היוצאים והן לנכנסים ● לאחר ההחלפה, אומגה תמשיך בינתיים להפעיל את מערך הבדיקות ליוצאים ● פימי קיבלה גם אישור לבצע בדיקות סרולוגיות בתשלום לנוחתים

מל"ט מסוג WanderB- VTOL / צילום: תע"א

תע"א השלימה מסירת 100 מל"טים בהיקף של עשרות מיליוני דולרים ללקוח אירופי

חברת בלובירד מקבוצת התעשייה האווירית השלימה את מסירת המל"טים מסוג WanderB- VTOL הממריאים ונוחתים אנכית ● עסקה זו היא חלק ממגמה בעולם לשימוש במל"טים מסוג זה, המספקים יתרונות חשובים בעולמות היבשתי והימי כאחד

טופ שיא במעמד החתימה בדובאי / צילום: רשות דרום דובאי

חברת הייעוץ טופ שיא תשתף פעולה עם הזרוע הממשלתית של דובאי

החברה לייעוץ כלכלי-עסקי בראשות ד"ר שלמה נס חתמה על הסכמי בלעדיות ושיתוף פעולה עם דובאי וורלד סנטר, הזרוע הניהולית של אזור דרום דובאי ● תוכל ליזום ולבצע פרויקטים בהיקף של חצי מיליארד דולר

אילן ישועה במשפט נתניהו / צילום: יוסי זמיר

ישועה: "זכותו של בעל עיתון לקבוע קו אידאולוגי אם זה ידוע ומוצהר"

בביהמ"ש המחוזי בירושלים נמשכת היום עדותו של עד התביעה אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, במסגרת משפט נתניהו ● זהו היום ה-25 לעדותו של ישועה, והשבוע צפויה להסתיים החקירה הנגדית

טיסת הבכורה של מטוס בואינג 787-10 החדש / צילום: בואינג

דיווחים: אחרי 17 שנה, פשרה בין האיחוד האירופי לארה"ב בסכסוך בואינג-איירבוס

הפשרה הוכרזה על רקע פסגת האיחוד וארה"ב המתקיימת היום בבריסל, שבה דנים הצדדים בנושאי סחר, בעמדה משותפת מול סין ורוסיה, בסוגיית זכויות הפטנטים על החיסונים לקורונה ועוד

אצטדיון שלמה ביטוח בפתח תקוה / צילום: יחצ-שביט

איצטדיון שלמה ביטוח בפתח תקוה ירושת בדור 5

החברה לפיתוח פתח תקוה מתכוונת להוציא למכרז הקמה של רשת ייעודית בדור 5 שתאפשר לסטארט-אפים לפתח טכנולוגיות ספורט

נפתלי בנט / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ממשל ביידן רואה בנפתלי בנט פנים חדשות והתחלה חדשה

על מנת להפיג את המתח לגבי איראן ונושאי מדיניות אחרים שיש עליהם אי הסכמה, הממשל בארה"ב ימהר לעבוד מול הממשלה השברירית החדשה בישראל, אומרים בכירים אמריקאים

רחוב בקהיר. דוח של האו"ם מ-2013 על מצב הנשים מצא ש-99% מהנשים במצרים חוו תקיפה מינית כלשהי / צילום: Shutterstock, Nora_n_0_ra

כך הגיעה תנועת metoo# למצרים בעיצומה של המגפה

פוסט ויראלי ברשתות החברתיות במצרים בחודש יוני שעבר הצית תנועה מקומית לזכויות נשים שממשיכה להשפיע עד היום והביאה להישגים משמעותיים

בנייה בראשון לציון. "המלאי גדל אוטומטית בגלל הקלות שבס וכחלון" / צילום: Shutterstock

היא עוד תשוב? הממשלה החדשה שולפת פתרון ישן בניסיון לעצור את הטירוף של שוק הנדל"ן

אחרי שספגה כל ביקורת אפשרית, נראה שבממשלה החדשה תולים תקוות דווקא בוועדה לתכנון מתחמים מועדפים שתבלום את עליות המחירים, בעיקר באזורי ביקוש