גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לקנות מטילי זהב ולקבל שירותי אבטחה: איך משקיעים בזהב ומה הסיכונים?

רוב המסחר במתכת היקרה לא נעשה בה פיזית, אלא בדרכים עקיפות ● אילו ניירות ערך קיימים למסחר בזהב, מה הן דרכים שעומדות לרשות מי שבכל זאת מעוניין לקנות את המתכת עצמה, ומה עלול לקרות אם יום אחד המשקיעים ירצו לפדות את כספם ולקבל זהב אמיתי לידיים ● המתכת שמסובבת את העולם - כתבה אחרונה בסדרה

מטבע הזהב הגדול ביותר בעולם, שיוצר במטבעה של פרת / צילום: Michael Dalder רויטרס
מטבע הזהב הגדול ביותר בעולם, שיוצר במטבעה של פרת / צילום: Michael Dalder רויטרס

אנשים, גופים ומוסדות רבים מאמינים בזהב. הבנקים המרכזיים מגדילים את רכישות המתכת היקרה, אך בעוד הביקושים לזהב פיזי גדלים, ההיצע של זהב חדש, קרי הכמות הנכרית מהאדמה, דווקא מצטמצם. זאת אחת הסיבות שלזהב הפיזי יש תחליף, "זהב מנייר", חוזים עתידיים לאספקת זהב. אך בין השניים, הזהב הפיזי וה"זהב מנייר", מפרידים הבדלים גדולים, והם עשויים להיות קריטיים בשעת מבחן.

שוק קומקס (COMAX) שבבורסת ניימקס בניו יורק ושוק דומה בלונדון שולטים דה פקטו על המסחר בזהב, ובהם נקבע מחיר הזהב העולמי. אך בפועל, בשני השווקים האלו נסחר מעט מאוד זהב פיזי. רוב העסקאות הן נגזרות על הזהב, ומחיריהן כמו גם התשלום של החוזים נקבעים בדולרים. כלומר, החוזים אינם מסתיימים באספקת זהב אלא בסגירת החוזה בין הצדדים באמצעות תשלום בדולרים.

מה הוא אפוא היחס בין החוזים על הזהב לבין הזהב הפיזי שיש ביכולתן של הבורסות האלו לספק במקרה הצורך? התשובה לשאלה הזו אינה ברורה לגמרי.

מומחים מעריכים את היחס שבין החוזים על הזהב לכמות הזהב הפיזי שיש בשוק קומקס לאספקה בטווח שבין 1 ל-100 לבין 1 ל-500.

מכאן נובעות שתי מסקנות. הראשונה, שמחיר הזהב נתון למניפולציה ממשית בבורסות האלו, ולכן ניתן לעתים לראות תנודות מחירים חריפות שאין להן מקבילה בשוק הזהב הפיזי. למשל, באפריל אשתקד הוצף קומקס בבת אחת במכירות עתידיות (Futures) אגרסיביות של יותר מ-400 טון זהב. הדבר גרם לנפילה מיידית של 5% במחיר חוזי הזהב, נפילה שלא הייתה לה מקבילה בשוק הפיזי, הן במחיר והן בהיצע של המערכת.

המסקנה השנייה, והמדאיגה אף יותר, היא כי אם יום אחד כמות ממשית של לקוחות ירצו לקבל זהב ולא דולרים לסגירת החוזה, לא יהיה בנמצא מספיק זהב כדי לספק את ההתחייבויות. הואיל ואין מגבלה כלשהי הקשורה לזמינות הפיזית של זהב על היקף החוזים בקומקס, כל עוד יש קונים ומוכרים יכולות להתבצע עסקאות לאספקת 1,000 פעם כל הזהב שבעולם.

משמעות הדבר ברורה: אם רוב הצדדים לעסקאות ידרשו אספקה פיזית של זהב ולא כיסוי דולרי לחוזה, מחיר הזהב עשוי לקפוץ לשמיים. דבר כזה כנראה לא יקרה בן לילה, ולא במהלך עניינים רגיל, אך באירוע של "ברבור שחור" (תרחיש פתאומי ולא צפוי, ח.ש), אשר לשמו נרכש הזהב, עלולות להיות לכך משמעויות מרחיקות לכת הן ביחס לשינויים במחיר והן ביחס לעצם היכולת של הצדדים לעמוד בהסכמים.

אם אחת מהתכונות החשובות של הזהב היא עצמאות, הרי התלות בצד שני להסכם כאשר מדובר בזהב נייר מעקרת את הנכס מאחת מתכונות היסוד החשובות שלו. ההשקעה בזהב נייר כפופה אפוא גם לכל הסיכונים של המערכת הפיננסית והבנקאית, ואין היא מקנה ביטחון כמו "זהב ביד".

תעודות סל: היתרון הגדול הוא נזילות

דרך נוספת להשקיע בזהב היא באמצעות תעודות סל, שמייצגות את מחיר הזהב. אחד היתרונות הגדולים של תעודות סל כאלה הוא הנזילות. ניתן למכור ולקנות את תעודות הסל בבורסה בכל יום שמתקיים מסחר. כלי השקעה כזה גם חוסך את הקשיים המרובים של ידע ואבטחה הכרוכים ברכישת זהב פיזי.

עם זאת, יש לכלי הזה גם חסרונות של ממש הנובעים מקיומו של גורם מתווך, תעודת הסל, שעימה יש למשקיעים יחסים חוזיים ותו לא. קיומו של המתווך העומד בין המשקיעים לבין הזהב הפיזי מצמצם את ההגנות שהזהב הפיזי יכול להקנות, שהן הסיבה העיקרית להחזקתו מלכתחילה.

כך למשל תעודת הסלGLD , שהיא תעודת הסל הפופולרית לזהב, מחזיקה זהב כגיבוי לניירות הערך. תעודת הסל נסחרת בבורסה ככל תעודת סל, אבל זכות לקבל זהב פיזי יש רק למחזיקים כמאה אלף תעודות סל (כ-1.3 מיליון דולר).

רוצים זהב פיזי? שליח יגיע עד לביתכם

בארה"ב, כמו גם במדינות נוספות, ישנן דרכים רבות לקנות זהב פיזי, במטבעות או במטילים, והוא אפילו יכול להישלח לביתם של הלקוחות באמצעות שליח, אם כך יבחרו. קנייה שכזו יכולה להיעשות גם און ליין ממספר רב של סוחרים.

הקושי הגדול ברכישת זהב פיזי בכמות משמעותית הוא האבטחה. לשם כך כמה סוחרים גדולים מציעים בצמוד למכירת הזהב גם שירותי שמירה מקיפים למיניהם, לרבות כאלה המבוקרים על ידי צדדים שלישיים.

גם ממשלות וחברות כרייה מציעות שירותים כאלו. אחת כזאת למשל היא המטבעה של פרת' (The Perth Mint) באוסטרליה. החברה שייכת לממשלת מערב אוסטרליה (אוסטרליה בנויה מ-16 מדינות וטריטוריות), והיא בת כ-120 שנה. החברה עוסקת בין השאר בכרייה, מכירה, שמירה ואחסון של זהב. בין שירותי ההשקעה שהיא מציעה יש גם מכירה של זהב פיזי ואספקתו לבית הלקוח או השארתו לשמירה בידי החברה. שירותים דומים ניתן לקבל גם בקנדה.

חברות כריית זהב - סיכון גדול, רווח גדול

דרך נוספת להשקיע בזהב היא באמצעות רכישת מניות של חברות כריית זהב. השקעה כזאת מסוכנת בהרבה מהשקעה בזהב, אך בעלת פוטנציאל גבוה בהרבה. הסיבה פשוטה - לכריית זהב יש מחיר קבוע פחות או יותר, אך הרווח בא במכפלות.

נניח שחברה קבעה שעלות כריית הזהב היא 1,000 דולר לאונקיה. אם מחיר הזהב יהיה 1,100 דולר, הרי שהרווח שייוותר בידי החברה הוא 100 דולר, אך אם מחיר הזהב יעלה ל-1,200, עלייה של פחות מ-10%, הרי שהרווח יעלה מ-100 דולר ל-200 דולר, כלומר יכפיל את עצמו, ובהתאם תגיב גם המניה.

מחירי מניות הכרייה מבטאים גם את הציפייה העתידית למחיר הזהב, אך בסופו של דבר מדובר על מניות עם כל הסיכונים והמשמעויות הנלווים במקרה של אירוע דרמטי בשווקים הפיננסיים או בניהול החברות.

רכישה של מניות ספציפיות גם מצריכה ידע רב. רוב חברות הכרייה הן חברות קטנות או בינוניות וההבדלים ביניהן, גם בשוק שורי של זהב, יכולים להיות גדולים מאוד. כדי לעקוף את הבעיה הזאת ניתן להשקיע בתעודות סל המשקיעות בחבילה של מניות כורי זהב, כמו GDXX או GDJJ. האחרונה משקיעה במניות של חברות כרייה קטנות, ומטבעה מסוכנת אף יותר מהראשונה.

לאוהבי סיכון גבוה במיוחד קיימות בשוק גם תעודות סל המנסות לייצר, דרך אופציות, תשואה עודפת, פי שניים או פי שלושה, מסל מניות הכרייה. אחת כזאת למשל היא NUGT, המנסה לייצר תשואה גדולה פי שלושה מזאת של מניות הכורים. אך שוב, אם המניות האלו יורדות, ההפסדים גם הם יהיו משולשים ויותר.

גם קרנות נאמנות גדולות מציעות השקעה בקרנות המתמחות במניות כורים. ענקיות הקרנות פידליטי וונגארד מציעות קרנות כאלו. הקרן שמציעה האחרונה כוללת מניות של חברות כרייה במתכות יקרות נוספות כמו כסף.

החברות שנותנות אשראי לחברות הכרייה

דרך נוספת, אלגנטית, להשקעה בזהב היא באמצעות חברות המכונות "חברות זרם תמלוגים" (royalty and streaming company). זו השקעה בחברות שמעניקות אשראי לחברות כרייה תמורת הזכות לרכוש אחר כך זהב מהמכרה במחיר מופחת. חברות זרם התמלוגים בעצם קונות מראש זהב במחיר מופחת, בלא צורך להתעסק בכל העלויות והסיבוכים שבכרייה. לחברות הכורות זהו מימון נוח מאוד, שכן הוא אינו חושף אותן לתנודות במחיר הזהב כמו שאשראי רגיל היה עושה.

לחברות "זרם התמלוגים" זוהי דרך לקנות זהב בהנחה של ממש, הנחה שמקנה הגנה מסוימת במקרה של נפילה במחיר הזהב בעתיד. קיים גם סיכון כמובן - אם חברת הכרייה נכשלת באופן מוחלט במשימת הכרייה. אך לשם כך חברות זרם התמלוגים אמורות להכיר היטב את השוק ואת חברות הכרייה. המשקיעים מצדם חייבים ללמוד ולהכיר את חברות זרם התמלוגים, שכן הצלחת השקעתם תלויה באמינות ובכישרון של מנהלי החברות.

כסף וביטקוין, ההשקעות שקרובות לזהב

סקירתנו לא תהיה מושלמת אם לא נציין שתי השקעות קרובות לזהב: הכסף והביטקוין.

מתכת הכסף גם היא שימשה ככסף במשך אלפי שנים. היום יש גם לה שימושים תעשייתיים נרחבים. יש דמיון בין התנהגות מחיר הכסף להתנהגות מחיר הזהב, אך היחס ביניהם משתנה באופן מהותי. מאז 1971 היחס בין השניים (1 יחידות זהב שווה כמה יחידות כסף) נע בין 20 ליותר מ-100, כאשר הממוצע עומד על כ-47 ל-1. מכאן גם יכולים לנבוע רעיונות בנוגע למחיר אחת המתכות במונחי השנייה ובנוגע לכדאיות של ביצוע מסחר בין שתיהן, כמו גם הנחה באיזו מתכת עדיף להשקיע ברגע נתון אם מתבקשת חשיפה לתחום המתכות היקרות.

שתי מתכות גומות ושונות

ולבסוף, הביטקוין. אומנם הפיכת הביטקוין למטבע עולמי לביצוע טרנזאקציות היא כעת אפשרות מרוחקת, אך יש הסבורים, ואני ביניהם, כי לביטקוין סיכוי של ממש להפוך בשנים הבאות לזהב המודרני, או לזהב של דור המילניאלס אם תרצו. הסיבה פשוטה. הביטקוין יכול לעשות כל דבר שהזהב עושה אך יותר טוב, כלשון השיר.

כמה יחידות כסף קונות יחידה אחת של זהב?

חוץ מלמלא סתימות בשיניים הביטקוין יכול לשמש בכל פונקציה שהזהב משמש, ובעיקר ככלי לשמירת ערך ולהגנה מפני משברים גדולים במערכת המוניטרית והפיננסית הקיימת. בנוסף, הביטקוין קל יותר לנשיאה ולהעברה מהזהב, פשוט יותר לחלוקה ליחידות קטנטנות, פחות מסוכן לכרייה.

וכן, הוא בטוח. מאוד בטוח. בעשר השנים האחרונות היו יותר מ-5,000 פריצות לבסיסי נתונים גדולים הכוללים מאות מיליונים של פרטים אישיים וכרטיסי אשראי, כולל 56 מיליון כרטיסי אשראי שנגנבו מהום דיפו, 94 מיליון כרטיסי אשראי שנגנבו מקמעונאית הביגוד והמוצרים לבית TJX, 110 מיליון כרטיסי אשראי מטארגט ו-134 מיליון מחברת פתרונות התשלום Heartland Payment Systems . ואלו רק חלק מהמקרים. אין פלא אפוא כי מיליונים סובלים מגניבת זהות.

לפי Javelin Strategy & Research, בשנת 2017 יותר מ-16.5 מיליון אמריקאים סבלו מתרמית של גניבת זהות. הנזקים מכל הגניבות האלה הסתכמו במיליארדים.

בכל שנות הביטקוין, כמה פעמים נפרצה הרשת, קרי הבלוקצ'יין, של הביטקוין? (אין הכוונה לארנקים פרטיים של מחזיקים בביטקוין). התשובה היא אפס, וזאת למרות הפיתוי בשווי מיליארדים רבים לעשות כן.

השאלה היחידה ביחס לביטקוין היא שאלת האימוץ. במחיר העומד יציב על כ-3,500 דולר חרף כל המתקפות, העיתונות השלילית, קריסת המחיר מאז תחילת השנה, חוות דעת של מומחים למיניהם, ותקלות בבורסות ביטקוין שונות, בשנה האחרונה נראה כי יש ל"זהב הדיגיטלי" קהל מאמינים עקבי.

האם הביטקוין יהיה הזהב של העתיד? למחשבי הקצים הפתרונים. האם כדאי שתהיה החזקה קטנה ממנו בכל תיק השקעות? על כל אחד להחליט לעצמו.

לסיכום הסדרה הזאת נזכיר: איננו ממליצים על השקעה מכל סוג, לרבות בזהב או בביטקוין. איננו בקיאים בחוקי ההחזקה והמס בישראל, לרבות ככל שהדברים נוגעים להשקעה בזהב או במתכות. השקעה כזאת, אם בכלל, היא החלטה אישית התלויה בגורמים אישיים רבים והיא צריכה להיעשות לאחר התייעצות עם הגורמים המתאימים. כתבות אלו נועדו ללימוד ולהעשרת הידע של הקוראים בלבד. 

הכותב הוא עורך דין בהשכלתו העוסק ומעורב בטכנולוגיה. מנהל קרן להשקעות במטבעות קריפטוגרפיים, ומתגורר בעמק הסיליקון זה 22 שנה. מחבר הספר "A Brief History of Money" ומקליט הפודקסט KanAmerica.Com

עוד כתבות

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

הפרסומת של yes עם דניאלה פיק - הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת של yes היא גם המושקעת ביותר בשבוע החולף, עם השקעה יוצאת דופן שעומדת עפ"י נתוני יפעת בקרת פרסום על כ-1.9 מיליון שקל ● הפרסומת האהובה ביותר השבוע - תאגיד מיחזור האריזות תמיר

אנדרו אביר / צילום:ליאור מזרחי

אנדרו אביר: "צירוף ישראל למדד WGBI יביא לזרם השקעות של 3-5 מיליארד ד', אין לנו שום בעיה לרכוש את כל הסכום"

על רקע לחצי הייסוף הצפויים מכניסתה של ישראל למדד ה-WGBI, בבנק ישראל מרסנים את הציפיות להתחזקות השקל, לצד המשך גל רכישות המט"ח בשוק מאז הודעת הריבית האחרונה

ניסים ברבי, דנס מנופים / צילום: תמונה פרטית, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ניסים ברבי זכה במכרז רמ"י בתנובות: ישלם עבור הקרקע 61 מיליון שקל

ברבי, מבעלי חברת "דנס מנופים בע"מ" שעוסקת בתום העגורנים, זכה בקרקע שנמצא באזור התעשייה של המושב ושמיועדת לתעשייה ● על הקרקע התמודדו 23 חברות ● בשיחה עם "גלובס" הצהיר כי "טרם החליט מה יעשה בקרקע"

תחזיות לשווקים ב- 2020 / צילומים: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

תחזית מידרוג: קצב מכירת הדירות יגבר ב-2020, והמחירים יעלו; הריבית תמשיך להכביד על חברות הביטוח

2019 עומדת להסתיים כששני אפיקי ההשקעה המרכזיים בשוקי ההון בארץ ובעולם – מניות ואג"ח – הניבו למשקיעים תשואות מרשימות ● במבט קדימה, במידרוג מעריכים בסבירות גבוהה שגם השנה הקרובה תהיה חיובית ● אלה התחזיות של מידרוג לסקטורים המרכזיים בבורסה בת"א

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

מלון הרודס באילת / צילום: יח"צ

בוכים ומרוויחים: שוק המלונות הישראלי חוגג את הרנסנס בעסקי התיירות המקומית

תוצאותיהן הכספיות של רשתות המלונות דן, פתאל וישרוטל, שמניותיהן נהנו מעליות דו-ספרתיות מתחילת 2019, יכולות להסביר את הפוטנציאל שמזהה עזריאלי בענף המלונאות ● עזריאלי חתמה על עסקה לרכישת מלון הר ציון בירושלים מידי שלמה אליהו בכ-322 מיליון שקל

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

ליאור שליין והשר גלעד ארדן / צילומים: ישראל סלם, תמר מצפי

פרשנות: הכירו את החוקר שדורש מפוליטיקאים להפסיק לשקר ויש לו גם תוכנית שתגרום לזה לקרות

ד"ר אלעד אורג מהקריה האקדמית אונו מציע להטיל על עובדי ציבור חובה משפטית עקרונית לומר את האמת לציבור • המקרה של ליאור שליין והשר גלעד ארדן כמשל ● פרשנות

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

בכיר במשרד הבריאות: "אין מישהו במערכת שיכול להחליף את רוטשטיין"

אינסידנט שהתרחש באירוע התרמה להדסה בארה"ב הביא למכתב דרישה של ארגון נשות הדסה, שבו הן דורשות להדיח את רוטשטיין ● גורמים במשרד הבריאות ציינו כי לא בטוח שלמכתב יש תוקף משפטי כלשהו, לאור העובדה שהארכת הכהונה כבר אושרה

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק

אביגדור ליברמן  / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ליברמן: אתמוך בחנינה לנתניהו תמורת פרישתו - אך לא בחסינות

לדברי ליברמן, אמש ניסו שרים בליכוד, ובהם יריב לוין, לשכנע את נתניהו לוותר על חסינותו כדי להקים ממשלת אחדות ● "נתניהו הפך לנטל. אף אחד לא רוצה לראות אותו בכלא, אבל אף אחד גם לא רוצה לראותו במערכת הפוליטית, וכולם מוכנים לתת לו לצאת בכבוד"

מיה יניב / צילום: יחסי ציבור ועד עובדים

המשימה החדשה של הוועד בסלקום: לגרום לעובדים להתפקד למפלגות

ועד עובדי סלקום עורך בשעה זו כנס ומפגיש את עובדים עם פוליטיקאים, בהם דוד ביטן ואלעזר שטרן ● המטרה: לקדם כוח פוליטי שיפעל לשינוי כללי הרגולציה בשוק התקשורת

הכוכב הבא / צילום: רונן אקרמן

התאגיד נפרד מ"הכוכב הבא": יפיק עצמאית את בחירת הנציג לאירוויזיון

שיתוף-הפעולה בין תאגיד השידור וקשת מתקיים כבר 7 שנים ● עפ"י הודעת התאגיד לקשת, בכוונתם להפיק עצמאית את בחירת המועמד הישראלי לתחרות, וזאת החל מהשנה הבאה, כלומר בבחירת נציג ישראל לאירוויזיון 2021 ● קשת בתגובה: "בהצלחה"

תנ"צ גיא ניר / צילום: גלובס

דרמה במשטרה: כתב האישום נגד תת ניצב גיא ניר יבוטל

לאחר סאגה משפטית של 4 שנים, המשטרה הציעה לתת ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז רפ"ק צ' למחוק את כל סעיפי האישום נגדם, שמייחסים להם התנהגות שאינה הולמת שוטר

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

זאב ביילסקי / צילום: משה מילנר - לע"מ

נפתר זמנית משבר מכוני הבקרה בענף הבנייה

בשעות שלפני פיזור הכנסת אמש ניסו ראש מטה הדיור זאב ביילסקי וסגן שר האוצר איציק כהן, להכניס סעיף לצד פיזור הכנסת שיאריך את הפטור מביקורת במכוני בקרה, מעבר לינואר 2020 ● לבסוף נקבע שוועדה זמנית שתוקם תטפל בנושא

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה