גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טראמפ וקים מסתלקים מן העסקה אך לא הכול אבוד עדיין

טראמפ נכנס אל שדה מוקשים בהאנוי, כדי לפגוש עריץ קומוניסטי ולהשיג פריצת דרך היסטורית. הוא יצא ממנו בשן ועין ● אין פריצה, אין הסכם, אין אפילו ארוחת צהריים – וגם תומכיו נדהמו לשמוע אותו פוטר את העריץ מאחריות לרצח סטודנט אמריקאי ● אבל אין זאת אומרת שהכול אבוד

טראמפ וקים בהאנוי /צילום: רויטרס, Leah Millis
טראמפ וקים בהאנוי /צילום: רויטרס, Leah Millis

מה בדיוק קרה בהאנוי? האם הנשיא טראמפ שילם את מחיר יהירותו וחובבנותו הדיפלומטית? או שהוא השיג בדיוק את האפקט הרצוי לו פוליטית?

האם בהאנוי הגיע אל קיצו המהלך הנועז, שטראמפ התחיל שמונה חודשים קודם, כדי לשלוף את המרעום מאחת הפצצות המסוכנות ביותר המתקתקות עלי אדמות; או שהתהליך הזה פשוט נכנס אל פאזה יותר עניינית ומציאותית?

על פניה, ועידת הפסגה בינו לבין שליט צפון קוריאה קים ג׳ונג און לא עלתה יפה. האמריקאים הקדימו להודיע שבסוף הוועידה ייחתם הסכם ותהיה ארוחת צהריים משותפת. הסכם לא נחתם, ארוחת צהריים לא נאכלה, והנשיא הכריז, ״לעולם אינני חושש להסתלק מעסקה״.

בבית, בארה״ב, כמעט הכול נשמו לרווחה. רוב מבקרי הנשיא הגיבו בשמחה לאידו, אבל אחדים היו מוכנים לחלוק לו מחמאות מסויגות. לא התממש החשש שהוא ימכור את הבכורה בנזיד עדשים.

לחשש הזה היה על מה שיסמוך: הנשיא גילה להיטות בלתי רגילה לעשות עסקה, ואגב כך קשר כתרים מביכים לעריץ מפיונגיאנג. הוא הוסיף לקשור אותם פנים אל פנים, מול מצלמות הטלוויזיה ובאוזני העיתונאים. ״עם מנהיגותו הגדולה״, הוא אמר על האיש בן ה-35 שירש את כתרו מאביו ומסבו, ״צפון קוריאה עומדת לנחול הצלחות גדולות״. הוא הוסיף באנגלית המחוספסת שלו: ״מבחינה כלכלית היא עומדת להיות משהו מיוחד מאוד, מאוד״.

פרס נובל בסולם הציפיות

ניסר גם החשש מפני יומרותיו הפרטיות. הוא התחיל לנופף בציפיותיו לפרס נובל לשלום עוד לפני פגישתו הראשונה עם קים, בקיץ שעבר. מאז, פרס נובל עלה ללא הרף בסולם הציפיות. הוא הגיע אל שיא בחודש שעבר, כאשר ראש ממשלת יפן, שינטארו אבה, הציע רשמית את מועמדותו של הנשיא במכתב לוועדת הפרלמנט הנורבגי המופקדת על חלוקת הפרס.

פרס נובל תמיד עניין נשיאים אמריקאים. רק שניים קיבלו אותו במרוצת כהונתם, טדי רוזוולט לפני 113 שנה (על השגת הסכם שלום בין רוסיה ליפן) ושנוא נפשו של טראמפ, ברק אובמה (על לא-כלום). אמרו על רונלד רייגן, שפרס נובל ריצד לנגד עיניו, כאשר פתח תהליך היסטורי של התפייסות עם ברית המועצות לאחר איבה רבת-שנים לקומוניזם.

ב-1985, רייגן נפגש בראשונה עם המנהיג הסובייטי החדש מיכאיל גורבצ׳וב, ויצר ״כימיה״, שעוררה עליו לעג ותרעומת מצד הימין האמריקאי. שנה אחת אחר כך, הוא וגורבצ׳וב נועדו באיסלנד. הסובייטי הדהים את האמריקאים: הוא הניח על השולחן הצעה לפירוק כללי של נשק גרעיני. רייגן התפתה. זה נשמע כמו ״לא יישא גוי אל גוי חרב״.

יועציו המבוהלים התגודדו סביבו באוהל קטנטן, שהגן על הנוכחים מפני מכשירי האזנה, ושכנעו אותו לסרב. כך אי אפשר לעבוד, הם אמרו לו. אי אפשר לבטל נשק גרעיני במחי יד. צריך לעבד את הפרטים, וזה ייקח הרבה זמן. רייגן נענה ללא חמדה. פרס נובל לא ניתן לו אף כי שנה וחצי אחר כך הוא יחתום על הסכם היסטורי עם גורבצ׳וב להגבלת הנשק הגרעיני.

לסיים במכה אחת

טראמפ ניסה לעשות מעשה גורבצ׳וב להוא-בהחלט-לא-רייגן קים ג׳ונג און: לשדל אותו להסכים לעסקת ענק, שתסיים במכה אחת את כל סכסוכי קוריאה ומשבריה - הוא יתפרק מכל נשקו הגרעיני, הכימי והביולוגי, ויסגור את כל הכורים וקווי הייצור והצנטריפוגות; ובתמורה ארה״ב תרשה לסנקציות להסתיים.

זה היה מנוגד לחלוטין להערכות המודיעין האמריקאי על מגמת פניו של קים. אוספי המידע ומנתחיו אמרו בשימוע פומבי בקונגרס עוד בחודש ינואר, שקים אינו רוצה להתפרק. אבל הנשיא הוא המאמין הגדול ביותר ביכולתו לפענח כוונות ולפרוץ את העיקש שבמנעולים. הוא חשב שיוכל להלך קסמים על עריץ, שהוציא את דודו להורג באמצעות תותח נ״מ, ואת אחיו באמצעות חולצה מורעלת בנמל תעופה זר.

הפסגה בהאנוי הפרה כלל ידוע בדיפלומטיה המודרנית: מהלכה לא היה ידוע מראש. עד לפני מאה שנה, פסגות מן המין הזה היו נערכות לעת קיץ סביב מעיינות חמים באתרי קיט אקסקלוסיביים. קיסרים ומלכים, שהיו לפעמים בני דודים מדרגה ראשונה, נהגו לטרוף את הקלפים בחפיסת העולם, ולהודיע לממשלותיהם לאחר מעשה. אבל בהיסטוריה של ועידות הפסגה מאז מלחמת העולם הראשונה קשה להיזכר אימתי נראתה פסגה מפוזרת כזאת.

נשיאים אמריקאים נזהרים שלא לקשור את שמותיהם בכישלונות. לפני 30 שנה בדיוק, הנשיא ג׳ורג׳ בוש האב התחיל מאמץ דיפלומטי, שנועד לכנס ועידת שלום למזרח התיכון (ועידה כזאת התכנסה לבסוף במדריד בשלהי 1991). בוש התבדח באוזני יועציו, שהוא לא יתבע בעלות על המהלך אלא לאחר שיוכתר בהצלחה. עד אז הוא יניח למזכיר המדינה שלו לתבוע בעלות. זה היה מובן מאליו אז, זה מוסיף להיות מובן מאליו. לא בבית הלבן של דונלד טראמפ.

הוא ״נותן אמון בדבריו״

הנשיא נכנס אל שדה מוקשים. הוועידה הזו תיזכר לא רק על היעדר תוצאות, אלא גם על נכונותו הפומבית של נשיא ארה״ב לנקות את רודן צפון קוריאה מכל אחריות למותו של סטודנט יהודי אמריקאי, אוטו ווארמבייר, לאחר שעונה במחנה כפייה קוריאני. באמצע 2017, הפרשה הזו עוררה סלידה כללית בארה״ב. טראמפ עצמו גינה אותה בחריפות.

ביום חמישי, שעות אחדות לאחר סיומה הפתאומי של הפסגה, טראמפ הכריז במסיבת עיתונאים שקים מכחיש כל קשר, והוא, נשיא ארה״ב, ״נותן אמון בדבריו״. אין קושי לשער שהרבה מאוד מתומכי הנשיא בוושינגטון, בייחוד רפובליקאים בקונגרס, ספקו כפיים. זה הנשיא שנתן אמון בהכחשת ולדימיר פוטין שרוסיה התערבה בבחירות בארה״ב, ובהבטחת מוחמד בן סלמן שהוא לא ידע על רצח עדנאן חאשוקג׳י ועל ביתור גופתו.

אילו ברק אובמה היה מפלרטט עם עריץ קומוניסטי ומוחל לו את פשעיו, הימין האמריקאי היה מכנה אותו ״בוגד״ ו״פושע״ (הוא כינה גם כך).

הנשיא יוצא אפוא מהאנוי בשן ועין. אבל אין זאת אומרת שהקיץ הקץ על תהליך הפיוס והפירוז הגרעיני. יומיים לאחר שחזר מווייטנאם בידיים ריקות, טראמפ שיגר איתות ידידותי לקים: משרד ההגנה של ארה״ב הודיע על סיום תמרוני האביב המסורתיים עם צבא דרום קוריאה. כל אימת שנערכו, הצפוניים נהגו להשמיע קריאות שבר, ואיימו במלחמה. מכאן ואילך תמרונים יתקיימו במהדורה מצומצמת ובסימולציה. כן, סימולציה.

ההנחה היא שלא תהיה עוד פסגה כל זמן שצפון קוריאה לא תסכים לפירוז מלא. אבל אולי נראה מה שהיה צריך להתרחש מלכתחילה: דיפלומטיה בדרג נמוך בהרבה, והתקדמות בצעדים קטנטנים. הסיכוי לדרמה גדולה כנראה הוחמץ, ובהיעדר דרמות, הנשיא שגדל על ברכי רייטינג יאבד את העניין. ככה זה בוושינגטון של דונלד טראמפ. 

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב- https://tinyurl.com/karny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

מסכה על הפנים ברחובות בייג'ין בנובמבר 2018  בגלל הזיהום / צילום : AP \ Andy Wong

נזקי זיהום האוויר בעולם עולים לנו מיליארדים מדי יום

דו"ח של גרינפיס מעריך את עלות זיהום האוויר שנגרם משימוש בדלקים פוסיליים ב-8 מיליארד דולר ביום ● בישראל נמצא הנושא במקום נמוך בסדר היום הציבורי, למרות העדויות המצטברות על הנזקים של נשימת אוויר מזוהם

יוסי פרשקובסקי / צילום: יוני מרדכי

לאחר קפיצה שנתית של 150% במניה: הראל נכנסת להשקעה של 57 מיליון שקל בפרשקובסקי

חברת הביטוח רכשה 4.5% מהון חברת הנדל"ן מידי משפחת בעלי השליטה ● פרשקובסקי, שבחמש השנים האחרונות הניבה תשואה של 880%, נסחרת בשווי של 1.37 מיליארד שקל

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

ארה"ב מתגאה: סיכלנו את פרויקט צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לגרמניה

שר האנרגיה האמריקאי אמר כי הולך להיות עיכוב ארוך מאוד בהשלמת פרויקט "נורד סטרים 2"

אלכס שניידר, בעלים משותף של מישורים / צילום: Viktor Korotayev, רויטרס

חברת מישורים מוכרת נכס בפתח תקווה ב-43 מיליון שקל

מדובר ב"בית מישורים" - מבנה בן 6 קומות שממוקם ברחוב השילוח בקריית מטלון עם שיעור תפוסה בהיקף 83% ● המבנה נרכש ע"י מישורים לפני 12 שנה בתמורה ל-19 מיליון שקל

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

לשון הרע לא מדבר אל ביהמ"ש: עד כמה באמת משתלם לתבוע דיבה בישראל

החוק בארץ מקל בכל הנוגע להגשה ולניהול תביעות לשון הרע ומאפשר לתבוע כ-70 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק ● אולם מבדיקת "גלובס" עולה שלא תמיד משתלם לרוץ לביהמ"ש: מתוך 66 תביעות שהוגשו בינואר אשתקד, טרם ניתן פסק דין מנומק אחד, על אף שב-27 תיקים הדיון הסתיים

הסרטון שהצית את המשבר עם כאן/ צילום : צילום: מסך

המשבריסט: מסר של הסתרה, רדיפה וחוסר הוגנות - בפרשת סג"ל התאגיד ירה לעצמו ברגל. פעמיים

צונאמי של שיימינג הופנה בסוף השבוע נגד התאגיד בעקבות השעיית אראל סג"ל ● התגובה הצינית שהוציא בוודאי לא הועילה ● אבל כדי לבדוק האם יש כאן משבר ומה עומקו, צריך לנסות ולהבין מי עשוי או עלול להיות מושפע ממנו ואיך ● "המשבריסט" חונך טור ראשון ב"גלובס" עם מסקנה מטרידה

אורן עזר / צילום: איל יצהר

הצלחת הניסוי בשבדיה מתדלקת את מניית אלקטריאון: קפצה פי 21 בפחות מ-3 שנים

החברה נטולת ההכנסות, שפועלת בתחום הטעינה האלחוטית של כלי רכב חשמליים, נסחרת בשווי של קרוב למיליארד שקל ● הניסוי שעליו דיווחה אלקטריאון היה בטעינה אלחוטית סטטית של משאית חשמלית על מסלול ניסויים באי גוטלנד

מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: Takehito Kobayashi, רויטרס

אישור עסקת המיזוג של ספרינט וטי-מובייל רחוקה מאוד מהניצחון שמייסד סופטבנק ביקש להשיג

"במיזוג של ספרינט עם טי-מובייל היה קושי אדיר", אמר מסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק, אחרי החלטת בית המשפט בארה"ב, "אבל לפחות הרווחנו ממנו המון כסף" ● כמה סאן נסוג מהיעדים השאפתניים שלו לספרינט? כנראה שמאוד

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על לעובדים: "ימים קשים לפנינו וייתכן כי יידרשו צעדים דרמטיים והחלטות כואבות"

מנכ"ל אל על שיגר אימייל לעובדי החברה ובו התייחס להשלכות נגיף הקורונה ● "ימים קשים לפנינו"

פרויקט תמ"א 38 בביצוע בקרית ביאליק / צילום: פאול אורלייב

מעדיפים פינוי-בינוי? צריך לעבוד קשה בשביל זה

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה לסיים את תמ"א 38 באוקטובר 2022, אבל בשביל שהחלופה, פינוי-בינוי, תתפוס תאוצה של ממש, דרושים כמה מהלכים הכרחיים

קלפיות במרכז לוגיסטי של ועדת הבחירות/  צילום: רויטרס, Ammar Awad

פנייה ליו"ר ועדת הבחירות: לאסור שימוש המפלגות באפליקציות לניהול בחירות

על רקע פרצת האבטחה באפליקציית אלקטור, בה משתמשות חלק מהמפלגות, המכון הישראלי לדמוקרטיה הגיש חוות-דעת לוועדת הבחירות ● "איסוף המידע והצלבתו פוגע בחוק הגנת הפרטיות, מאיים על הזכות לבחור ולהיבחר ופותח כר נרחב לזיופים ולדליפות מידע"

ברני סנדרס בבולטימור בבחירות 2016 / צילום:    Patrick Semansky  AP

פרשנות - קמפיינים על קו הזינוק: המאבק על אמריקה הלא-לבנה

לאחר שבועיים של לבנים, מגיע סופסוף תורם של האפרו-אמריקאים והלטינים לערבב את הקלפים במירוץ הדמוקרטי עתיר המשתתפים לנשיאות ● נבאדה, המדינה הראשונה בארה"ב שבה הלבנים עומדים להפוך למיעוט בתוך כשנתיים, תצביע בשבת

תיירים ברחובות סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

השבוע בשווקים: "אפילו אם הווירוס ייבלם תוך חודשיים-שלושה, הפגיעה בכלכלה העולמית היא משמעותית"

"השווקים הפיננסיים סבורים כי הקורונה היא תופעה חולפת, והפחתות ריבית יפצו על הפגיעה קצרת-הטווח בפעילות הכלכלית בעולם", כך כותבים כלכלני בנק פועלים ● השבוע יתפרסמו שלל נתוני מאקרו, בהם: שיעור הצמיחה ביפן ומדד המחירים לצרכן בגוש האירו ● התחזית השבועית של "גלובס"

ניסוי קליני / צילום: SHUTTERSTOCK

הצלחה לקיידנט של כת"ב בניסוי ברעד ראשוני

החברה השיגה תוצאות מבטיחות בניסוי יעילות קטן בטיפול ברעד ממקור שאינו מחלת הפרקינסון

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות: לוועדת הבחירות אין סמכות לדון באפקליציית אלקטור

תשובת היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות הוגשה בתגובה לעתירה נגד השימוש באפקליקציית אלקטור, המשמשת בידי הליכוד ומפלגות נוספות להמרצת מצביעים ● בחוות-דעת שהגיש המכון הישראלי לדמוקרטיה ליו"ר ועדת הבחירות נטען כי "איסוף המידע והצלבתו פותח כר נרחב לזיופים"

זוהר לוי - יו"ר סאמיט / צילום: יחצ

מכונת המזומנים של זוהר לוי: מחיקת החברה הבת מהמסחר בלונדון תניב לסאמיט תזרים של 176 מיליון אירו

סאמיט, הפועלת בשוקי הנדל"ן של ישראל וגרמניה, נסחרת בשווי שיא של 3.9 מיליארד שקל, לאחר שמנייתה הניבה תשואה של 800% בעשור האחרון ● החברה מעוניינת לבצע רכישה עצמית של שליש ממניותיה, בפרמיה של 1.4% על מחיר המניה בבורסה

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עליות קלות בבורסות אירופה; שנחאי זינקה יותר מ-2% לאחר הורדת ריבית בסין

שורת הקלות בסין בניסיון להתמודד עם השפעות הווירוס הקטלני ● סינגפור מנמיכה את תחזית הצמיחה שלה ל-2020 ● כלכלת יפן התכווצה ברבעון הרביעי של 2019 בקצב שנתי של 6.3% ● היום לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל יום הנשיא

הפגנה של מקומיים נגד המפעל של טסלה / צילום: PAWEL KOPCZYNSKI, רויטרס

מאסק מול הגרמנים: המפעל הראשון של טסלה באירופה מעורר סערה עוד לפני שנפתח

המפעל הראשון והמדובר של טסלה באירופה, והרביעי בסך-הכול בעולם, יוקם דווקא בעיירה גרונהיידה, לא הרחק מברלין ● למה נבחרה דווקא היא, כיצד תתיישב השמרנות הגרמנית עם אחת החברות פורצות הדרך בתעשיית הרכב, ואיך זה קשור לפצצות ולנמלים ● קן לציפור, גרסת אילון מאסק

מתחם לפינוי בשכונת נווה דוד, חיפה / צילום: פאול אורלייב

רוצים עוד 25 מ"ר? יש לכם 45 יום לחתום: בחיפה נכנסים למרוץ נגד הזמן בפרויקטי פינוי בינוי

עיריית חיפה הציבה אולטימטום להחתמה על מיזמי פינוי בינוי בתנאים משופרים - אחר כך תוגבל התמורה לדיירים ל-12.5 מ"ר בלבד

אייל דרור  / צילום: סיוון פרג'

שטראוס נכנסת למעדניות ולקצביות עם מותג בוטיק חדש

שטראוס מסמנת את שוק החנויות המתמחות, כמו מאפיות שכונתיות, קצביות ומעדניות • השלב הראשון: השקת מותג סלטים פרימיום בתמחור גבוה יותר תחת השם "דליקטס"