גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אין כוונה לאכוף את העבירה של היעדר פיקוח כשאין חשד להפרה מצד התאגיד"

את הדברים אמר ד"ר-עו"ד אסף מוזס, סגן היועץ המשפטי (פלילי) של רשות התחרות, בכנס של הרשות ● עו"ד נאוה קרואני, שותפה במחלקת דיני התחרות במשרד תדמור לוי ושות': "ישנה החמרה מאוד משמעותית בתחום אחריות מנהלים"

צילום: שאטרסטוק
צילום: שאטרסטוק

היום (ב') התקיים כנס רשות התחרות (לשעבר רשות ההגבלים העסקיים) במרכז הכנסים באשקלון. אחד מהפאנלים החשובים שהתקיימו עסק בנושא שמדיר שינה מעיניהם של נושאי משרה רבים בארץ ונושאו - "אחריות מנהלים - האמנם שינוי מסלול?"

בפאנל, שהיה מעין שיח, השתתפו ד"ר אסף מוזס, סגן היועץ המשפטי (פלילי) של רשות התחרות; ועו"ד נאוה קרואני, שותפה במחלקת דיני תחרות במשרד תדמור לוי ושות'.

השניים התייחסו לתיקון סעיף 48, המתייחס למנהלי חברות ולחובות הפיקוח שהוספו להם כחלק מהתיקון. לדברי ד"ר מוזס, מדובר בשינוי דרמטי, שהפך את עבירת הקרטל לעבירת פשע, שבגינה עונש של 5 שנות מאסר. יחד עם זאת, הוא ציין כי לאחר התיקון הוא גילה להפתעתו כי "הדבר המהותי שהשתנה זו אחריות המנהלים".

עו"ד קרואני ציינה כביקורת לתיקון הסעיף, שהוא מהווה "החמרה מאוד משמעותית בתחום אחריות המנהלים". לדבריה, הדרישה שנושא המשרה יעשה "כל שניתן" על-מנת למנוע עבירת על חוק התחרות, היא דרישה לא סבירה וקיצונית. זאת, לטענתה, מכיוון ש"אדם היה יכול למצוא את עצמו מעורב בעבירה, מבלי שהוא בעצם הספיק לעשות שום עבירה".

על דברים אלה אמר ד"ר מוזס כי הרשות לא מתנצלת "על כך שיש חובת פיקוח למנהלים", ולדבריו, "אנחנו גם לא הולכים לעשות גילוי דעת בנושא זה". מוזס אמר עוד כי "לצערנו, אנחנו נתקלים פעם אחר פעם בתוכניות אכיפה, והרבה פעמים תוכניות האכיפה הללו הם מעין פלקט, ואני לא רוצה להגיד שהוא נמצא בחדר אוכל, אבל הוא נמצא באיזשהו קלסר, ומבחינת המנהל, בזה זה נגמר. תוכנית אכיפה כזו היא בוודאי לא מספקת, ומנהלים שדגלו בכאלה תוכניות אכיפה, הורשעו".

"כדי למנוע את העבירה, אתם כיועצים משפטיים או כמנכ"לים צריכים למנוע את העבירה, בין אם זה בתוכנית אכיפה מעשית שתדאגו שתבוצע", אמר ד"ר מוזס.

בתגובה לטענה של עו"ד קרואני כי ציבור שלם ונורמטיבי יכול למצוא את עצמו מבצע עבירות, כיוון שהרשות תטען שלא עשה "כל שניתן" כדי למנוע את העבירה, השיב ד"ר מוזס כי "ציבור כזה שאמרת (עו"ד קרואני - מ' ש') שעובר עבירה, זה חמור מאוד".

יחד עם זאת, ד"ר מוזס ניסה להרגיע וציין כי לרשות "אין כוונה לאכוף כשאין חשד לעבירה מצד התאגיד". 

לדבריו, "השאלה האם אני אאכוף את העבירה של היעדר פיקוח כאשר אין מדד לעבירה על חוק ההגבלים? אני לא מחפש את המנהלים כשאין חשש להפרה של חוק ההגבלים על עצם ההפרה של חובת הפיקוח", הוסיף ד"ר מוזס.

את הדברים הללו סייג ד"ר מוזס והדגיש כי במסגרת התיקון, לא באה הרשות "לשנות את המערכת". לדבריו, הביטוי "'כל שניתן' - מתחבר למעמד שלך בתאגיד".

"כל שניתן יפורש בצורה סבירה", אומר ד"ר מוזס. לטענתו, "יש פסיקה על הדבר הזה. אנחנו לא הולכים לפתח משהו חדש. זה גם המדריך שלנו, לביטוי 'כל שניתן'. ייבחן לפי הסבירות, שלא דין הדירקטור, כדין המנכ"ל, או מנהל הצוות וכו'. אנחנו צריכים להסתכל לפי המיקום של נושא המשרה במערכת והמעשים שביצע, ומאלה ייגזר הביטוי 'כל שניתן'".

לדבריו, "היה רצון לתמרץ מנהלי חברות, שנמצאים בפוזיציה הנכונה בתאגיד כדי למנוע עבירה על החוק, וזאת כדי לגרום לכך שהתאגיד יהיה שומר חוק. והתפיסה הייתה שאם התאגיד כשל, אז למי שעמד בראש הפירמידה יש אחריות, אלא אם כן הוא יוכל להראות שהוא הנהיג מדיניות ראויה בנושא זה". 

עו"ד קרואני הוסיפה כי לדעתה, סעיף 48 החדש "יצר סטנדרט שלא ניתן לעמוד בו". בכל הקשור להבהרה של ד"ר מוזס בעניין אכיפת הסעיף, ציינה עו"ד קרואני, בביקורתיות משהו, כי היא לא חושבת ש"רצוי לחוקק חוקים שיום אחרי שחוקקת אותם, אתה אומר שיישומם יהיה צר יותר... חקיקה שמיום היוולדה אומרת שלא אאכוף את החוק כלשונו - בעיניי זה לא דבר רצוי".

עוד כתבות

מהומות על הגדר בעזה/ צילום: רויטרס

טהרן מתכוננת לעימות הבא: מסיכול פיגוע הרחפנים, דרך הפיגוע בבנימין ועד ההתחממות בעזה

סיכול פיגוע הרחפנים הוא מכה קשה לכוחות קודס האיראנים, שמנסים לאיים מכל כיוון על מה שהם תופסים כחוליה החלשה: העורף הישראלי ● רצף האירועים של הימים האחרונים: התקיפה הישראלית בעיראק ובסוריה, הפיגוע בבנימין והתחממות הגדר בעזה - כולם קשורים לניסיונות של איראן להשפיע על האזור ● בעולם הערבי דווקא מפרגנים לישראל ● ניתוח "גלובס"

עשן מיתמר מעל שמי סוריה, אתמול בלילה / צילום: רויטרס

חיל האוויר תקף מטרות בדמשק כדי לסכל פיגוע רחפנים של ישראל

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו כמה יעדים מדרום מזרח לדמשק, שתכננו להוציא פיגועים משטח סוריה לעבר מטרות ישראליות ● כיפת ברזל נפרסה בצפון ● נתניהו: "לאיראן אין חסינות בשום מקום" ● בסוריה טוענים: "סיכלנו מתקפה ישראלית" ● בטהראן טרם הגיבו

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון נעל את הכנס השנתי של הפדרל ריזרב בג'קסון הול והזהיר מפני גידול ביחס חוב-תוצר

הכנס התמקד ב"אתגרים בניהול מדיניות מוניטרית כעשור לאחר המשבר הפיננסי", ולקחו בו חלק נגידי הבנקים המרכזיים המובילים בעולם וראשי המערכת הפיננסית ● נגיד בנק ישראל אמיר ירון אמר כי הבנקים המרכזיים "צריכים לקחת בחשבון את המצב המחזורי של הכלכלה ולנסות לנתק את ההיזון החוזר בין התחזיות הכלכליות לבין הציפיות בשוק" ● ירון יהיה אורח "ועידת הנגידים" של "גלובס" ביום ראשון הבא, 1.9

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

בנק ההלוואות לרכב של משפחת שנידמן ממשיך לצמוח: מימון ישיר מציגה רווח של 73.5 מיליון שקל במחצית, גידול של 44%

ברבעון השני השנה הרווח הסתכם בכ-38.7 מיליון שקל, גידול של כ-191% ביחס לרבעון המקביל ● המנכ"ל ערן וולף: "אנו פועלים למעלה מעשור למיצוב כחברה המובילה בענף האשראי הצרכני ומתחרה משמעותית בבנקים, ותוצאות הרבעון מהוות עבורנו עדות לכך שאנו מממשים בהצלחה אסטרטגיה זו"

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

נתניהו ראש הממשלה שכח את סגולותיו של נתניהו שר האוצר

ראש הממשלה אריאל שרון ידע מה שאתה לא רוצה לדעת: שהצלחה של שר אוצר היא הצלחה של ראש ממשלה, וכישלונו של השר הוא כישלונו של הראש ● כך, כישלונו של כחלון כשר אוצר הוא גם כישלונו של נתניהו ● פרשנות

לוי רחמני - מנכ"ל חברת ביטוח איילון / צילום: איל יצהר

בצל המאבק בין בעל השליטה ליו"ר היוצא: זינוק של 180% ברווחי איילון במחצית

הרווח הכולל של קבוצת הביטוח הסתכם ברבעון השני של 2019 בכ-41.6 מיליון שקל, זינוק של 223% ביחס לרבעון המקביל אשתקד ● מתחילת השנה הרוויחה החברה כ-80.7 מיליון שקל ● רווחי השיא נהנו מביטול השפעות וינוגרד בנוגע לריבית ההיוון לחישוב זכויות המבוטחים בביטוחי החבויות – שהוסיף לאיילון רווח לאחר מס של 30.8 מיליון שקל

שיגורי רקטות מרצועת עזה על ישראל / צילום: REUTERS/Amir Cohen

שלושה שיגורים לעבר ישראל מרצועת עזה; יירוט מעל פסטיבל בשדרות

התרעת צבע אדום נשמעה בשדרות ובישובים בשער הנגב, ולאחריה הודיע צה"ל כי זוהו 3 שיגורים מהרצועה לעבר ישראל וכי כיפת ברזל ביצעה שני יירוטים ● שריפה פרצה בכביש בעוטף עזה כתוצאה מנפילת רקטה ● בעקבות ההתרעה בוטל פסטיבל שהתקיים בשדרות, "אנשים רצו והיה מפחיד"

עמיר פרץ / צילום: תמר מצפי, גלובס

ריד מיי ליפס: מה עשה עמיר פרץ כדי שיבינו שלא ישב עם נתניהו?

והתשובה היא גילח את שפמו בן 47 השנים ● בשבועות האחרונים סובל פרץ מספין של הליכוד, שלדבריו, מציג אותו כמי שיחבור לנתניהו אחרי הבחירות

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון בוועידת הG7־ בצרפת / צילום: רויטרס

מלחמות סחר זה לא הכל: תמונות מהצד היותר נינוח, וקצת מוזר, של הפסגה הכלכלית

אחת מהפסגות הכלכליות העולמיות החשובות ביותר החלה היום בביאריץ, צרפת, בהשתתפות שבע הכלכלות המתקדמות בעולם לפי קרן המטבע העולמית ● אך לא רק דיונים כלכליים כבדים נערכו במהלך היום ● מי התיידד מאוד עם הנשיא דונלד טראמפ ומה עשו נשות המנהיגים בזמן השיחות? "גלובס" ליקט בשבילכם את מיטב התמונות הלא רשמיות של הפסגה

נוני מוזס/  צילום: רוני שיצר

בדרך לעסקה ב"ידיעות אחרונות"? מה מלמד המהלך האחרון של דיסקונט

אחת השאלות המסקרנות העולות בעקבות המימוש של בנק דיסקונט את הבטוחה על מניות "ידיעות אחרונות", נוגעת לעיתוי ● ההערכה היא כי המהלך אמור לנטרל את השפעתו של הדם הרע בין בני משפחת יודקובסקי לבין מוזס, ולהבטיח שהפעם המילה האחרונה תהיה של האחרון ● ניתוח "גלובס"

כפר סבא ממעוף הציפור / צילום: שאטרסטוק

בכפר סבא ובת"א מרוצים, בירושלים סובלים אבל נשארים: דירוג התושבים על 16 הערים הגדולות בארץ

אחוז התושבים המרוצים ביותר מעירם, מבין 16 הערים הגדולות בארץ, נמצא דווקא בעיר מהשרון, שמקדימה את תל אביב ● במקומות האחרונים: ירושלים ובת ים

שלמה רודב / צילום: רמי זרנגר

מחיקות הענק של בזק יובילו את החברה לגירעון בהון העצמי; המניה צנחה 50% בשנה האחרונה

ההחלטה על הפחתת שווי הפעילות של פלאפון תביא למחיקה של 951 מיליון שקל בשווייה של חברת הסלולר בספרי החשבונות של בזק ● ברשות ני"ע הודיעו לבזק כי לא נוצרו התנאים להכרה בנכס מס בסך 1.2 מיליארד שקל, שנבע לחברה כתוצאה מרכישת מניות yes מידי אלוביץ'

בלקברי / צילום: Mark Blinch, רויטרס

בלקברי סוגרת את מרכז הפיתוח בישראל; 40 עובדים יפוטרו

החברה הקנדית הקימה פעילות פיתוח בישראל ב-2015, על בסיס הסטארט-אפ Watchdox ● המוצר של Watchdox ימשיך להיות מתוחזק על ידי צוות של 20 עובדים בארה"ב

סוחר מודאג בוול סטריט

מלחמה שכל הצדדים מפסידים בה

הבעיה עם מלחמות סחר, כמו עם מלחמות של יריות, היא שכשהן מתחילות, אף פעם לא יודעים איך הן יסתיימו. וכן, גם לאויב יש זכות פעולה ● פרשנות

 נתנהו חשיפת ארכיון הגרעין האיראני./ צילום: רויטרס

בהלת בחירות או סיום עידן העמימות: ישראל חושפת התקיפות מחוץ לגבולותיה

בשנים 2018-2019 זנחה ישראל מדיניות צבאית רבת שנים של אי הודאה בביצוע פעולות צבאיות מחוץ לגבולות המדינה ● במערכת הפוליטית טוענים כי הדבר קשור לקיומן של שתי מערכות בחירות השנה ● ניתוח "גלובס"

הנשיא טראמפ והנשיא שי/ צילום: רויטרס, Jonathan Ernst

מלחמה קרה מאוד: אילו כלים נותרו לדונלד טראמפ ואילו לשי ג'ינפינג

יום שישי האחרון בישר על הידרדרות מהירה במלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין והשווקים הפיננסים מיהרו להגיב בעוצמה: צניחה במניות ועליות חדות באג"חים הממשלתיים של ארה"ב ● השווקים הריאליים מטבעם מגיבים הרבה יותר לאט, אבל התגובה תגיע ובשורות טובות לא צפויות מהם ● ואם זה לא מספיק: גם אירופה נמצאת על הכוונת של טראמפ ● פרשנות

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון בוועידת הG7־ בצרפת / צילום: רויטרס

השבוע בשווקים: עיני השוק מופנות לפסגת ה-G7 והודעת הריבית של בנק ישראל

פסגת ה-G7 כבר סיפקה הבוקר כותרות מצד הנשיא טראמפ לגבי ההסלמה ביחסי הסחר מול הסינים ● עיני השוק נשואות לתגובות נוספות בנושא מתיחות הסחר לאחר הדרמה בסוף השבוע האחרון ● בנק ישראל יכריז על גובה הריבית ביום רביעי וצפוי להתקפל מהכוונה להעלות ריבית בטווח הקרוב ● התחזית השבועית של "גלובס"

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

סגירה צורמת בבורסה: ת"א 35 צנח ביותר מ-3%, בזק ב-5.5%; האג"ח הממשלתיות הארוכות זינקו

בורסות וול סטריט צנחו ביום שישי בעד 3% בצל העלאת מכסים הדדית מצד סין וארה"ב, לצד החרפת הטון של טראמפ נגד יו"ר הפד פאואל ● בזק צללה על רקע מחיקה של נכס מס בגובה 1.2 מיליארד שקל שלא יתקבל כפי שציפתה מעסקת yes ● איי.די.או ופתאל זינקו כנגד המגמה לאחר פרסום הדוחות

רני ולינגשטיין (מימין) ודוד בן בסט, Oryx Vision / צילום: יח"צ

חברת החיישנים לרכב האוטונומי אוריקס ויז'ן נסגרה

החלטה לסגור את החברה הגיעה בעקבות עיכובים בפיתוח הרכב האוטונומי אשר הובילו להאטה בשוק שבו פועלת החברה ● דוד בן בסט, המייסד וסמנכ"ל המו"פ לשעבר, בשיחה עם "גלובס": "אני לא הייתי חלק בהחלטה לסגור את החברה"

עאידה תומא סלימאן  / צילום: דוברות הכנסת

למה ח"כ תומא סלימאן חושבת שאין טעם ששני בני הזוג יעבדו?

שתי משכורות טובות מאחת, אבל האם היתרון שלהן הולך ומצטמצם? ביררנו ● המשרוקית של גלובס