גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרופ' אבי שמחון: התנגדתי ואני עדיין מתנגד למיזוג רשת וערוץ עשר

פרופ' שמחון, חבר ועדת הריכוזיות, אמר בכנס של רשות התחרות כי "אין שני גופים עסקיים שמיזוגם יביא להגדלת ההשפעה על מקבלי ההחלטות כמו המיזוג בין ערוץ עשר לרשת"

פרופ' אבי שמחון / צילום: תמר מצפי
פרופ' אבי שמחון / צילום: תמר מצפי

הפאנל האחרון בכנס של רשות התחרות שהתקיים היום (ב') עסק בנושא "5 שנים לחוק הריכוזיות - הצלחה מסחררת או התערבות מיותרת".

את הפאנל הנחתה עורכת "גלובס", נעמה סיקולר, והשתתפו בו הממונה על התחרות, עו"ד מיכל הלפרין; ראש המועצה הלאומית לכלכלה ויועצו הכלכלי של ראש הממשלה, פרופ' אבי שמחון, חבר ועדת הריכוזיות; יו"ר דירקטוריון קופת-חולים מאוחדת, אייל גבאי, שכיהן כיו"ר הוועדה להגברת התחרותיות במשק; וכן מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו.

הפאנל התחיל בהצהרה של פרופ' אבי שמחון כי הוא היה ממתנגדי המיזוג בין רשת וערוץ עשר.

"אני הייתי זה שהתנגד למיזוג. אני עדיין מתנגד למיזוג, ואני מקווה שתשנו את דעתכם", אמר פרופ' שמחון, חבר ועדת הריכוזיות מעל ל-3 שנים.

פרופ' שמחון הוסיף כי ערוץ עשר ורשת הם "ערוצים בעלי השפעה עצומה על קובעי המדיניות. כשלוקחים את קבוצות 2 ו-3 במשק וממזגים ביניהן, אנחנו יוצרים קבוצה ריכוזית בטירוף".

שמחון הוסיף כי בישיבת ועדת הריכוזיות הוא אמר שאם המיזוג הזה יאושר, "לא יכול להיות שלא נאשר משהו אחר". לדבריו, "אין שני גופים עסקיים שמיזוגם יביא להגדלת ההשפעה על מקבלי ההחלטות כמו המיזוג בין ערוץ עשר לרשת".

על ההבדלים בין רשות התחרות לוועדת הריכוזיות אמר פרופ' שמחון כי בעוד שהראשונה "צריכה לדאוג כשיש מיזוג בתוך ענף, מידת הריכוזיות בענף לא תגדל מעל רמה מסוימת. כדי שלא תיפגע התחרות בענף, האחרונה צריכה למנוע או לצמצם במידת הנטען את הקיום של גופים שיש להם כוח כל-כך גדול במשק, שהם יכולים להשפיע על קובעי המדיניות".

עוד הוסיף שמחון כי קובעי המדיניות "אלה לא רק ראש הממשלה - אלה גם חברי הכנסת. ולכן מה שהגדיר החוק כגוף ריכוזי, זה גופים מאוד גדולים או גופים שיש להם אמצעי תקשורת". 

"שמור לי ואשמור לך"

בהמשך לדבריו של פרופ' שמחון על המיזוג בין ערוץ 10 לרשת, טענה המנחה, עורכת "גלובס" נעמה סיקולר, כי "שוק התקשורת מדמם, וכי אם היינו בדימונה, כולם היו זועקים". בתגובה לכך השווה פרופ' שמחון את ערוצי התקשורת לקבוצת כדורגל "בחזקת מאה".

לדבריו, "כמו ששם באים בעלים ומכניסים כסף; אני מבטיח לכם שאם הבעלים הקודמים של הערוצים היו מפסידים כסף, וזה כאילו הם נכנסו לשם כדי לעשות כסף, אם היו רוצים לצאת מהערוץ, היו מוצאים מישהו אחר שייכנס. הערוץ לא היה נסגר, כמו שקבוצת כדורגל לא הייתה נסגרת".

יחד עם זאת, שמחון הוסיף כי נדרש מוועדת הריכוזיות לפעול ברגישות "ביחס לשאלה מתי אנו צריכים להפעיל את הכוח".

יו"ר דירקטוריון קופת-חולים מאוחדת, אייל גבאי, שכיהן כיו"ר הוועדה להגברת התחרותיות במשק, התייחס אף הוא למשק בישראל ואמר: "ישראל היא משק מאוד קטן, שמאוד מוגבל בתחרות ליבוא מעבר לגבולות. אפילו המשפחתיות הקיימת במדינה, לא במובן שרק 3 משפחות גדולות שולטות - הדברים הללו גורמים להגבלה של התחרות כלל-משקית של 'שמור לי ואשמור לך', וכשישבנו בוועדה, חשנו את הדברים הללו, אך כמו שאמר מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, חיים שני - קשה לנו לשים את האצבע.

לדברי גבאי, "'השמור לי ואשמור לך' הוא דבר שקיים. אתה לא תתחרה בי פה, ואני לא אתחרה בך שם. אף אחד לא יתפוס הקלטות של זה בכיס של אחד העוזרים, אבל זה שם". 

"צריך לתת קרדיט לתקשורת" 

הממונה על התחרות, עו"ד מיכל הלפרין, ציינה כי "כל חוק הריכוזיות הוא כמו מעבדה בינלאומית שאין כמוה. חוק הריכוזיות כן הציף מבוכה גדולה בדרג המקצועי על איך בפועל מיישמים את הדבר הזה", תוך שהיא מדגישה פעם נוספת את הזהירות שיש לנהוג בה כשעוסקים בנושא זה.

לשאלתה עורכת "גלובס" האם לא מדובר ב"זהירות יתר", ו"האם החוק יצר את השינוי בריכוזיות או החיים עצמם", השיבה עו"ד הלפרין שזה "גם וגם".

בכל הקשור לנושא הזהירות הוסיפה הלפרין: "אם אנחנו זהירים זהירות יתר, אנחנו לעולם לא נדע. בחלוף 5 שנים מחקיקת החוק אנחנו רואים נורות מאוד ברורות... אנו רואים שבנק הפועלים נפרד משיכון ובינוי. אנחנו רואים שבמשפחת עופר הייתה הפרדה של נכסים מהקניונים. אנחנו רואים שעידן עופר יצא מתחום התקשורת. אנחנו רואים שתשובה ועופר יצאו מתחומי ההתפלה. ואנחנו רואים תנועה של ביזור במשק. אולי אנחנו זהירים מדי או מתונים מדי, אבל ההתרחשויות קוראות בשטח".

פרופ' שמחון הוסיף כי הוא מסכים עם מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו. לדברי שמחון, "חוק הריכוזיות גם יוצר איזשהן מגבלות שיכול להיות שתהיה להן השפעה שלילית". אולם לדבריו, הרכב ועדת הריכוזיות מוביל ומשכנע את השחקנים השונים במשק "שאנחנו ועדה מאוד מתונה. כמו שמיכל אמרה, פסלנו רק פרויקט אחד, והפסילה לא יצרה שום נזק לכלכלה". בדומה לממונה הוסיף פרופ' שמחון כי "צריכים להיות מאוד זהירים. אנחנו לא מתכוונים לפסול הרבה פרויקטים".

עורכת "גלובס" ציינה בפני חברי הפאנל כי "בסופו של דבר זכויות רבות בחוק הזה שמורות לעיתון 'דה מרקר', שממש הלך ונתן בראש חודשים ארוכים, עד שהצליח לגרוף או לסחוב את התודעה הציבורית מאחוריו ואת מקבלי ההחלטות". לשאלתה, האם זה טוב או רע בעיני חברי הפאנל, השיב פרופ' שמחון כי "זה מצוין, ולגמרי צריך לתת קרדיט לתקשורת. אני יודע את זה כי אני הייתי היועץ של שר האוצר. ולפני שאייל קיבל את הניהול של האירוע, שר האוצר שטייניץ מאוד התלבט".

בתוך כך הוסיף גבאי כי כמי שהיה שם, בלעדי שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו והנגיד לשעבר סטנלי פישר - זה לא היה קורה. "אם שלושת אלה לא היו רוצים בזה, זה לא היה קורה. הפקידות, לא אנקוט בשמות, רובם היו נגד, ובצדק, כי זו דיסציפלינה שלא הכרנו", אמר גבאי.

עוד כתבות

אייל חנקין / צילום: אמיר רון

מינויים ושדרוגים בקבוצת עזריאלי: אושר שכר המנכ"ל אייל חנקין

בעלי מניותיה של ענקית הנדל"ן המניב עזריאלי אישרו בימים האחרונים את שידרוג עלות העסקת המנכ"ל, אייל חנקין, ובעלת השליטה, דנה עזריאלי, בתפקידה כיו"רית, וכן אישרו את מינויו של דני גילרמן כדירקטור בלתי תלוי בחברה, ואת מינויים של אהוד רצאבי ויוסף שחק כדירקטורים חיצוניים (דח"צים)

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

האם איילת שקד ניסתה לקדם את כניסתה לליכוד באמצעות הבטחה להשפעה על היועץ המשפטי לממשלה?

היום בצהריים פרסם עיתון "הארץ" (העיתונאי חיים לוינסון) כי במסגרת נסיונות ההצטרפות לליכוד, שקד שלחה שליחים מטעמה שניסו להבטיח לנתניהו שתעבוד למענו אצל היועץ המשפטי למממשלה אביחי מנדלבליט ותגבה מהלך של הענקת חסינות לנתניהו

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

המחקר של בנק ישראל על פריון מנותק מהמציאות העסקית בתחומי המיסוי והסלולר

מה הבעיה של דוח המחקר הראשון תחת הנהגתו של פרופ' אמיר ירון? למרות העובדה שבנק ישראל מתגאה מאוד בעבודת המחקר המקיפה, המלצותיו כלליות מדי, שלא לומר אשלייתיות ● אי-אפשר לכתוב המלצות תאורטיות, צריך לכתוב המלצות מעשיות ● דעה

בית למכירה בניו יורק / צילום: Shannon Stapleton/רויטרס

טירוף המשכנתאות חוזר? היקף ההלוואות לרכישת בתים בארה"ב עבר את שיא 2008

עם זאת, תמונת החובות ב-2019 שונה, מאחר שתנאי ההלוואות נוקשים יותר, ופחות חובות לא נפרעים כיום ● המשכנתאות נשארו אומנם הרכיב הגדול ביותר של חובות משקי-הבית, אך הן ירדו בחלקן היחסי, מאחר שהצרכנים לוקחים יותר הלוואות לקניית רכב וללימודים אקדמיים

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חזקה בבורסה: ת"א 35 עלה ב-1.2%, טבע זינקה ב-5%

מדד ת"א 90 טיפס ב-1.5%, ומדד הבנקים עלה ב-1.95% ● אלטשולר שחם גמל זינקה בעוד 6% ובכך השלימה זינוק של 36% מאז שהונפקה בבורסה ● במהלך החודשים אפריל-יוני חלה ירידה של 4.6% בייצור התעשייתי בישראל, כך פרסמה הלמ"ס ● וואן טכנולוגיות זינקה ב-7.1% לשיא ● חד-אסף צפויה לצמצם את פעילות הייצור בשוק המקומי ולפטר 45 עובדים

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

זה לא מקרי: הוט מובייל שוברת את השוק עם מבצע הסלולר של סאני, ומניות פרטנר וסלקום מגיבות בהתאם

הוט משתמשת בזרוע הסלולר שלה כדי לפגוע במתחרותיה בתחום תשתיות האינטרנט והטלוויזיה, פרטנר וסלקום ● תתחרה ישירות בחברת אקספון, המציעה היום את חבילות הסלולר הזולות בשוק ● פרשנות

דירות חדשות בקרית גת / צילום: איל יצהר

עלייה של 8% במספר עסקאות הנדל"ן במחצית הראשונה של 2019; רוב הרוכשים – זוגות צעירים

לפי נתוני הכלכלנית הראשית, מספר עסקאות הנדל"ן שבוצעו במחצית הראשונה של 2019 הגיע ל-54 אלף דירות ● מספר הדירות שנרכשו במסגרת הגרלות מחיר למשתכן מגיע לכ-13% מכלל העסקאות ● הכלכלנית הראשית מציינת את הגידול במספר העסקאות בדירות החדשות גם בשוק החופשי, כגורם שמוביל את השוק

יגאל דמרי / צילום:איל יצהר

גם יגאל דמרי רוצה את אפריקה ישראל: מציע תמורה של כ-1.1 מיליארד שקל במזומן, מניות ואג"ח של חברת דמרי

גובה ההצעה של דמרי דומה לזה שהגישו יתר המתמודדים על אפריקה ישראל, אך חברת הנדל"ן מציינת כי "מרבית רכיבי ההצעה והתמורות המופיעות בה הן על בסיס מזומן או נכסים סחירים של המציעה" ● מניית דמרי מציגה מתחילת השנה זינוק מרשים של יותר מ-60% בערכה, שהוביל אותה לרמת שיא המשקפת לחברה שווי נוכחי של כ-1.4 מיליארד שקל

גרינלנד / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

למה טראמפ רוצה לקנות את גרינלנד, ואיך זה קשור דווקא להתחממות הגלובלית שהוא מעדיף להכחיש

הרעיון של נשיא ארה"ב לקנות את הטריטוריה שנמצאת בבעלות דנמרק נתפס בתחילה כהלצה ● אבל דווקא תופעת ההתחממות הגלובלית, שטראמפ מתכחש אליה, היא הסיבה העיקרית לפוטנציאל כלכלי לא מבוטל שטמון באי ש-85% ממנו מכוסים בכיפת קרח

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

ראש הממשלה נתניהו מגיב לסרטון זריקת החלה של אשתו באוקראינה

עוד ציין נתניהו בסרטון הפייסבוק כי "אם זה מה שדרוש כדי שהביקור הזה שמביא הסכם סחר חופשי מורחב ומשרד אוקראיני בירושלים ועוד דברים חשובים - ניחא, שיהיה כך"

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף

המדינה משותקת, והשטח מכתיב את המציאות: עיריית כפ"ס הוציאה היתרי בנייה לתמ"א 38 – וביטלה אותם

כפר סבא מצטרפת לרשויות מקומיות נוספות שלאחרונה קובעות מדיניות לתוכנית לחיזוק מבנים, מול שיתוק ממשלתי שנובע מתקופת הבחירות ● העירייה: מקדמים תוכנית כוללנית להתחדשות עירונית

רון וקסלר / צילום: איל יצהר

חברות כרטיסי האשראי מציגות: כמה יקר להתנתק מהבעלות ההיסטורית של הבנקים הגדולים

בצל עלייה בהוצאות השיווק והמכירה, הדוחות למחצית הראשונה ב–2019 של ישראכרט, כאל ומקס מראים ירידה ברווחיות אצל שתי החברות שחוו שינוי בעלות השנה, כשכאל מתחילה ליהנות מהחיבור לשופרסל • תיק האשראי החוץ-בנקאי של שלוש החברות גדל ל-16.6 מיליארד שקל ● ניתוח

איתן פטיגרו / צילום: יח"צ יוסי זליגר

ראש מועצת שוהם: בעלי קרקע מעכבים בנייה? שישלמו ארנונה כאילו הכול בנוי

ראש המועצה איתן פטיגרו מציע להשית על המתעכבים בבנייה ארנונה בגובה שימוש בזכויות הבנייה במגרש: "לממש את פוטנציאל ההכנסות ולמנוע פילים לבנים"

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

מוריס קאהן, בני לנדא ועשרות בכירי משק נוספים לנתניהו: עצור את גירוש ילדי מהגרות העבודה

שורה ארוכה של אנשי כלכלה ומשק, בהם גם שמואל חרל"פ, יוסי ורדי ואודי אנג'ל, כתבו בפנייה רשמית לרה"מ כי "כמה מאות ילדים אינם מאיימים על צביונה של מדינת ישראל. לפני עשר שנים הענקת מעמד לקבוצה של 600 ילדי מהגרי עבודה שמאז גדלו, שירתו בצה"ל לצד ילדינו והינם אזרחים ישראליים למופת. אנו קוראים לך לפעול באותה הדרך"

תאונת המנוף ביבנה / צילום: הפורום למניעת תאונות עבודה

מנהל חדש למינהל הבטיחות בעבודה: חזי שוורצמן, מנהל אגף התנועה בעיריית ת"א

ראש מינהל הבטיחות הקודם, ארז מימון, התפטר מתפקידו בחודש אוקטובר האחרון והטיח אגב כך ביקורת נוקבת בבכירי המשרד על כך שהם "מקדמים אג'נדה תקשורתית על חשבון אג'נדה מקצועית"

ישראל אייכלר מול תמר זנדברג / צילומים: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הפרדה מגדרית במרחב הציבורי? תמר זנדברג וישראל אייכלר ראש בראש

סוגיות ההפרדה המגדרית באירוע לציבור החרדי בעפולה הציתה סערה ושלושה פסקי דין שונים בשבוע אחד ● האם משלם המסים צריך לשלם עבור אירועים שנוגדים את ערכיו, והאם מדינת ישראל צריכה להתערב באורחות חייהם של קהילות שונות החיות בקרבה? ● "גלובס" מפרסם את תפיסתם של תמר זנדברג וישראל אייכלר, שני פוליטיקאים משני קצוות הקשת הפוליטית, לגבי הפרדה מגדרית במרחב הציבורי

רפי רותם. גם העונש צומצם צילום: איל יצהר

רפי רותם - עד בפרשת רצח או גם חשוד?

שבועיים אחרי רצח של עבריין, חושף השחיתות רפי רותם נלקח לתחנת משטרה ונחקר על מעורבות כביכול בפרשה ● לפי הפרקליטות, רותם היה רק עד בפרשת הרצח; לפי המשטרה, הוא היה גם חשוד ● עו"ד פנחס פישלר המסייע לרותם: "אני דורש שהפרקליטות תעביר את התיק המלא לעיונו של נציב התלונות דוד רוזן"

גללי פלדה במפעל הייצור / צילום: רויטרס

חד-אסף מפטרת עשרות עובדים על רקע הוזלת יבוא הפלדה לעומת ייצור מקומי

יצרנית הפלדה נימקה את הפיטורים בצורך לצמצם את היקפי הייצור בישראל ולהגדיל את מרכיב היבוא, "בלי לפגוע בהיקף המכירות הכולל" ● המניה מגיבה לדיווח בעלייה של 5%

זאב אבלס / צילום: איל יצהר

צומת הדרכים של בנק אגוד: היו"ר שנדבק לכיסא והבנק שנשאר מאחור

יו"ר בנק אגוד, זאב אבלס, סוגר בימים אלה 20 שנה בתפקיד - הישג מרשים במיוחד בבנק שסובל מיעילות ומרווחיות נמוכות ונסחר בשווי נמוך משמעותית מההון העצמי שלו • אגוד נמצא בימים אלה בצומת דרכים, כשהוא מחכה להחלטה על מיזוג עם מזרחי טפחות • כשבעלי השליטה מאבדים עניין בבנק, ועתידו תלוי בהחלטת ביהמ"ש על המיזוג, דבר אחד בטוח - זהות היו"ר לא תשתנה בקרוב ● ניתוח

מבחן הנאמנות / צילום: Shutterstock  א.ס.א.פ קרייטיב

המבחן של יועצי ההשקעות: אלה התשובות המנומקות

מה צופה עקום התשואות? מה משמעות מדד ה-TR? וכיצד יגיב השוק לעלייה במדד המחירים לצרכן? בחינה מקצועית א' של רשות ניירות ערך נערכה ב-4 ביולי למבקשים לעשות קריירה כיועצי השקעות ● הנה החלק השני של רשימת השאלות והתשובות לבחינה