גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כמה תעלה לכם חניה לחודש במגדלי עזריאלי בתל-אביב?

הדוחות הכספיים של לוינשטין נכסים מספקים הצצה למחירי החניות המאמירים במרכז תל-אביב, המתקרבים בממוצע ל-1,300 שקל בחודש למקום שמור ● החניון היקר ביותר: מרכז עזריאלי - הגובה בחודש 1,600 שקל למקום חניה שמור ו-1,100 שקל למקום חניה על בסיס פנוי

מגדלי עזריאלי / צילום: תמר מצפי
מגדלי עזריאלי / צילום: תמר מצפי

דוחות חברת הנדל"ן לוינשטין נכסים ל-2018, שפורסמו השבוע, מספקים הצצה מעניינת למחירי החניות המאמירים במרכז תל-אביב - בד-בבד עם העלייה במחירי הנדל"ן ב"עיר ללא הפסקה". במסגרת הערכת שווי שפורסמה למגדל לוינשטין, הממוקם בדרום-מרכז תל-אביב (על ציר בגין, סמוך לתחנה המרכזית הישנה), סיפקה החברה ריכוז של דמי שכירות חודשיים מבוקשים למקום חניה במגדלי משרדים בולטים נוספים באותה סביבה, המתחילים במחיר של 700 שקל ומאמירים עד 1,600 שקל (לפני מע"מ). בין היתר נלקחו במדגם מרכז עזריאלי ומגדלי סונול, שלום, המוזיאון, מאייר ודיסקונט. בממוצע, מחירי החניות החודשיים ב-15 המגדלים שנכללו בבדיקה מתקרבים לסכום של קרוב ל-1,300 שקל למקום שמור, ועומדים על יותר מ-900 שקל לחניה על בסיס מקום פנוי.

כמה עולה לשכור מקום חנייה במגדלים במרכז ת"א (מחיר מקום חנייה שמורה לחודש)

בצד הגבוה יותר של מחיר לחניה ניצב מרכז עזריאלי, הסמוך לתחנת רכבת השלום והמחלף הנושא שם זה, הגובה בחודש 1,600 שקל למקום חניה שמור, ו-1,100 שקל למקום חניה על בסיס פנוי. מחירים גבוהים יחסית גובים גם המגדלים ב"סיטי" של תל-אביב, סמוך לשדרות רוטשילד, הבורסה לני"ע ועוד. כך, צעד אחרי עזריאלי ניצב מגדל גרוזנברג שברחוב גרוזנברג, לא רחוק מהבורסה, הגובה עד 1,500 שקל בחודש למקום חניה שמור, ואילו עבור מקום חניה על בסיס פנוי מסתפק ב-800 שקל.

במרחק של מאות מטרים בודדים ממנו, בית פסגות שברחוב אחד העם, סמוך לשכונת נווה צדק, גובה 1,400 שקל למקום חניה שמור, ו-1,000 שקל למקום חניה על בסיס פנוי, ואילו מרחק נגיעה ממנו, במגדל שלום, שגם הוא ברחוב אחד העם, לא מציעים מקומות חניה שמורים, וגובים כ-1,100 למקום חניה על בסיס פנוי. עוד באותה "שכונה", מגדל נחמני שברחוב נחמני במרכז תל-אביב גובה 1,250 שקל למקום חניה על בסיס פנוי, ואילו במגדל יבנה שברחוב יבנה הסמוך גובים בין 1,100 ל-1,300 שקל למקום חניה שמור.

קצת צפונית להם, מגדל המוזיאון שברחוב ברקוביץ, סמוך לבית המשפט השלום והמחוזי של תל-אביב, גובה 1,150 שקל למקום חניה על בסיס פנוי.

מגדל לוינשטין עצמו, הממוקם בדרך בגין בסמוך לרחוב הרכבת, מציג טווח מחירים נרחב יחסית, שמגיע עד 1,500 שקל למקום חניה שמור, ויורד עד לכ-1,100 שקל, בתלות במיקום, ואילו מחירי מקומות החניה הלא שמורים בו ניצבים ברף הנמוך, בטווח שמתחיל בקצת יותר מ-700 שקל ומגיע לכ-830 שקל. סמוך אליו, מגדל סונול, שגם הוא בדרך בגין, גובה 1,100 שקל למקום חניה שמור ו-840 שקל למקום חניה על בסיס פנוי.

דמי שכירות מבוקשים לחודש למקום חניה 4.3

שטחי החניה - חלק גדול מההכנסות

הערכת השווי של מגדל לוינשטין חושפת גם את החלק הגדול שמהווים שטחי החניה מסך הכנסות החברה מהשטחים שבהם היא מחזיקה במגדל.

בסיכומה של 2018, הפעלת החניון הניבה ללוינשטין הכנסות בהיקף של כ-7 מיליון שקל, שחיקה של כ-1% ביחס ל-2017 וגבוה בכ-5% מהכנסות החניון ב-2016, וזאת בעוד שדמי השכירות משטחי המשרדים והמסחר שלה בנכס הצטברו לכ-17 מיליון שקל - סכום המשקף ירידה של כ-7%-10% ביחס לשנתיים הקודמות (2016-2017).

בצד העלויות, הפעלת החניון הסתכמה אשתקד בכ-2.5 מיליון שקל, ואילו עלויות הפעלת קומות המשרדים והמסחר, הכוללים ניהול, אחזקה ותפעול, עמדה על קצת יותר ממחצית הסכום, בהיקף של 1.4 מיליון שקל.

את שווי החניון, נכון לסוף 2018, העריכו השמאים בכ-69 מיליון שקל, וההערכה נוקבת בערך של 165 אלף שקל למקום חניה, בבדיקת 418 מקומות חניה בהיתר.

קומות המשרדים מוערכות בשווי של כ-264 מיליון שקל ושטחי המסחר בכ-8 מיליון שקל, כך שסך שווי החזקותיה של לוינשטין במגדל לוינשטין מגיע לכ-341 מיליון שקל - עלייה של כ-6% מלפני שנתיים, אז עמד השווי על כ-322 מיליון שקל, ועלייה של 2.5% ביחס לסוף 2017, אז הגיע השווי ל-333 מיליון שקל.

בנייתו של מגדל לוינשטין, הממוקם צפונית למתחם התחנה המרכזית הישנה של תל-אביב, וסמוך למפגש הרחובות הרכבת ודרך מנחם בגין, הסתיימה בתחילת שנת 2000.

המגדל כולל 33 קומות, ששטחן ברוטו כ-34 אלף מ"ר, מעל שש קומות המשמשות לכ-700 חניות ולמחסנים בשטח ברוטו של כ-23 אלף מ"ר, וחלקה של לוינשטין בשטחי המשרדים מסתכם בכ-14.1 אלף מ"ר, וכן בהחזקה ב-465 מקומות חניה (כ-67% משטחי החניה) נוסף על כמה מאות מ"ר של שטחי מסחר.

לוינשטין נכסים, שבשליטה בה מחזיק המנכ"ל שאול לוטן, באמצעות החברה האם לוינשטין הנדסה, עוסקת בנדל"ן מניב למסחר ומשרדים, ומגדל לוינשטין הוא אחד מנכסיה הבולטים.

החברה נסחרת בבורסה בשווי של כ-920 מיליון שקל, אחרי שחיקה של כ-10% שמציגה מנייתה בשנה האחרונה, ואילו מניית לוינשטין הנדסה איבדה כ-7% בשנה החולפת, ומשקפת לחברה האם שווי של כ-480 מיליון שקל.

בסיכום 2018 היקף שערוכי הנכסים של לוינשטין נכסים ירדו בצורה ניכרת, כך שסך הכנסותיה נשחקו ב-45% ל-91 מיליון שקל, והרווח הנקי שלה ירד ביותר מ-50% ל-52 מיליון שקל.

בשנה החולפת עודכן מנגנון התמורה להסכם שירותי הניהול שמשלמת לוינשטין נכסים לחברה האם, שהגדיל את הוצאותיה, ובסיכום שנתי שילמה לה 7.7 מיליון שקל בגין שירותי ניהול, עלייה של כ-20% ביחס לדמי ניהול של 6.4 מיליון שקל ששולמו ב-2017.

עוד כתבות

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

שר השיכון: "יש בפריפריה המון דירות ריקות - ניתן מענק לדירות יד שנייה בשווי של עד 700 אלף שקל"

ליצמן אמר בוועדת הכספים של הכנסת כי משרדו במגעים עם משרד האוצר על מנת לקדם את המהלך, אך לא ציין את גובה המענק והקריטריונים השונים לקבלתו ● עוד אמר השר: "אני לא עומד להזניח אף מגזר. יש גם תוכנית למגזר הערבי"

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

נשיא לשכת יועצי המס: "הביורוקרטיה שהייתה עד היום זאת קייטנה לעומת מה שהולך להיות"

נשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי אומר כי הכשלים והקשיים הטכניים שהעמיסה המדינה על התוכנית לעידוד החזרת עובדים לעבודה יעכבו את יישומה והכסף לא יגיע למעסיקים בקרוב ● רו"ח איריס שטרק: "אנשי שירות התעסוקה אף פעם לא עשו פרויקט כזה"

אייל רביד, בעלי ויקטורי / צילום: יח"צ

מנכ"ל ויקטורי תוקף את מיזם ההלוואות של המתחרה ויוצא עם תכנית "הלוואה" ללא ריבית

הרשת מציעה כרטיס לטעינת מזון עד 10,000 שקל ברשת ומבטיחה – ללא עמלת רישום וללא ריבית ● הכרטיס יוטען ב-12 תשלומים ללא ריבית כשהרשת סופגת עלויות אך גם מבטיחה לעצמה מחזור שנה קדימה ● אייל רביד: "כשאני רואה את המתחרים מציעים הלוואות לכל דורש אני פשוט נחרד"

וירג'ין אטלנטיק / צילום: יחצ

דיווחים: הסכם-מימון בשווי 1.2 מיליארד ליש"ט יציל את וירג'ין מפשיטת רגל

שורה של גופי השקעות יתמכו בחברה, והדבר ימנע פיטורים של אלפי בני אדם בבריטניה, כך על פי רשת "SKY" הבריטית ● בעלי החברה סר ריצ'רד ברנסון יזרים כ-200 מיליון ליש"ט

ישראל טוויטו, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל "חדשות 13" מגיב: "לא מתכוון להוריד את הראש בפני הברנז'ה"

מנכ"ל "חדשות 13" ישראל טוויטו הגיב בעקיפין במכתב לעובדים להאשמות הקשות של עורך מהדורת השבת, ניר בכר ● "אני לא מתכוון להתייחס ברצינות להכפשות האישיות ובטח שלא לטענות ההזויות על הטיות פוליטיות"

מערכת מיזוג במשרד / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חלונות פתוחים וכיול המזגן: כך תפחיתו את הסיכון להידבק במשרד

מה המדע יודע על סיכויי ההידבקות בקורונה מווירוס שנישא באוויר ● מדוע מומחים לבריאות הציבור מעריכים שזו לא דרך ההדבקה העיקרית ● ואיך בכל זאת בנייני משרדים יכולים להפחית את הסיכונים

הנוער העובד והלומד - מחאת תנועות הנוער / צילום: הנוער העובד והלומד

מחאת תנועות הנוער עולה שלב: הפגנות במאות מוקדים ברחבי הארץ

בעקבות ההגבלות שהוטלו על היקף פעילותן של תנועות הנוער כחלק מהמאבק בהתפשטות הקורונה, יתקיימו הערב מחאות במאות מוקדים ברחבי הארץ בקריאה לממשלה להתיר את המשך פעילותן ● "דווקא פעילות מסודרת, עם מדריכים שדואגים לעמוד בהנחיות, זה מה שיצמצם הדבקה"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

ירוק בוול סטריט: הדאו קפץ 2.1%; עליות קלות בנפט

הזהב ננעל ביציבות ● ג'י.פי מורגן וסיטיגרופ עקפו את התחזיות המוקדמות של האנליסטים בשוק ● וולס פארגו הפסיד 2.4 מיליארד דולר ברבעון והמניה צונחת ● מדד המחירים לצרכן בארה"ב התאושש לאחר שלושה חודשי ירידות ● מדד דאקס איבד 0.9%, מדד פוטסי 100 עלה ב-0.1% ומדד קאק 40 נחלש ב-1%

דורון ברזילי - ראש לשכת עורכי הדין לשעבר / צילום: שלומי יוסף

לשכת עוה"ד פרסמה את מועמדיה לוועדה לבחירת שופטים

חמשת המועמדים הם עורכי הדין יצחק נטוביץ, יצחק גורדון, מוחמד נעאמנה, דורון ברזילי וערן גולן ● המועצה הארצית של לשכת עוה"ד תיבחר באחד מהם לתפקיד

עובדי אל על מפגינים מול משרד האוצר / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

היום הגורלי של אל על: האם תחתום על הסכם עם הטייסים או שתלך להגנה מפני נושים?

מתווה הסיוע הממשלתי שאל על בחרה דורש חתימה עם ועדי העובדים על תוכנית התייעלות שתשקף חיסכון שנתי של 350 מיליון דולר ● ההנהלה הגיעה להסכמה עם שלושה ועדים, אך הפערים מול הטייסים ממשיכים להיות גדולים מאוד ומחר ינסו לגשר עליהם בפגישת מו"מ רשמית

חנות של טסלה בצרפת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

טסלה התנתקה מהמציאות ושווה פי 6 ממרצדס, מה זה אומר על שוק הרכב החשמלי?

שלושה עשורים של אקטיביזם סביבתי התגמדו בהשוואה להצלחה של טסלה, שזינקה בשנה האחרונה ב-600% מעל לשווי של 320 מיליארד דולר שנרשם אמש בשיא • מה אפשר ללמוד מההתנהלות של אלון מאסק, ואילו השפעות סותרות יש למשבר הקורונה על הרכב החשמלי • כתבה שנייה בסדרה

מחכים בתור בדואר ישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המדינה מצפה לקבל 250 מיליון שקל מהפרטת דואר ישראל

רשות החברות הודיעה כי משבר הקורונה לא ישפיע על ההליך וכרגע ישנה התעניינות מצד משקיעים מקומיים ובינלאומיים בהפרטה ● ינקי קווינט: "המטרה היא שיפור השירות ללקוח השאיפה היא שגם התעשייה האווירית ונמל חיפה יופרטו"

עוזרי מנכ"לי הבנקים הגדולים בארה"ב בשימוע על אחריות הבנקים למשבר הכלכלי ב־2008. 100% לבנים / צילום: AP - Tom Williams

וול סטריט, תסתכלי במראה: את יותר מדי לבנה

הם מינו אחראים על גיוון תעסוקתי, שינו את כללי חיפוש המועמדים, הציבו לעצמם יעדים כמותיים ובכל זאת: המרכז הפיננסי הגדול בעולם הוא עדיין מועדון סגור של גברים לבנים ● האם המהומות בארצות הברית סוף-סוף ישנו את המאזן?

מגדלי עזריאלי והסביבה  / צילום: גיא ליברמן, גלובס

נעילה אדומה בתל אביב: מדד ת"א 35 ירד ב-1.3%

מדד ת"א 125 איבד 1.2% ומדד ת"א 90 ירד ב-0.5% ● מדד הבנקים איבד 1.8%, מניית דיסקונט ירדה ב-2.9%, פועלים נסוגה ב-2%

לצעירים נגמרים מקומות העבודה בעקבות המשבר הכלכלי והאבטלה מזנקת / צילום: כדיה לוי, גלובס

התחום שלכם מושבת? בעולם מעודדים הסבה מקצועית, ישראל חותכת בדמי האבטלה למשתתפים בהכשרות

במדינות רבות מתמרצים את העובדים בתחומים שהושבתו לעבור הכשרות להחלפת מקצוע, אבל בישראל מי שפונה להכשרה מקצועית מאבד 30% מדמי האבטלה • המומחים מסכימים: כדי לעצור את הדימום בשוק התעסוקה, צריך לשלב ידיים עם המעסיקים, לממן את ההכשרות ולתגמל את העובדים

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

העימות בין ברקת לדירקטוריון כלל החזקות מסלים והרגולטור מאיים לקחת את היתר השליטה

לאחר שדירקטוריון כלל החזקות ביטוח הציבורית דחה ביקורת של הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת ביחס לאי הזרמת כספי הנפקת המניות מאשתקד, כותב הרגולטור: "התנהלות זו יש בה כדי להשליך על מצבם של בעלי המניות של כלל החזקות באופן מהותי"

מטוס של אל על ממריא משדה תעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הסבלנות נגמרה, ותביעה ייצוגית הוגשה נגד אל על – מה הסיכוי שהלקוחות יקבלו החזר כספי?

הסכום שהתובעים דורשים מהחברה עומד על 400 מיליון דולר - זהה לסיוע שהחברה אמורה לקבל מהמדינה ● הטענה: אל על, בדומה לחברות אחרות, מפרה את חוק התעופה בכך שהיא אינה מחזירה כספים לנוסעים שטיסתם בוטלה

בדיקה גנומית מסייעת לטיפול בסרטן/ צילום: יח"צ

חברת הסרטן נקטין ת'רפיוטיקס השלימה סגירה ראשונה של גיוס בהובלת קרן aMoon

היקף הגיוס הכולל צפוי להגיע לכ-15 מיליון דולר

שלב הניסויים בבני אדם של אוניברסיטת אוקספורד, לקראת פיתוח חיסון לוירוס הקורונה  / צילום: אוניברסיטת אוקספורד

הגרף היומי: כמה אנחנו באמת קרובים לחיסון לקורונה?

יש יותר מ-160 מועמדים בדרך לחיסון יעיל ובטוח לקורונה, רובם המוחלט נמצאים בשלבים ראשונים ● יש מי שסבור שיכול להיות שנראה חיסון מוכן ליצור מסחרי כבר בסוף השנה, אף שגם בשלבים המתקדמים ההצלחה אינה מובטחת והסיכויים לא גבוהים

בנימין נתניהו וישראל כ"ץ / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

מליאת הכנסת אישרה את התוכנית הכלכלית לסיוע למשק

ברגע האחרון הוסיף שר האוצר כ"ץ הבטחה לשר אריה דרעי לאשר תקציב משמעותי לשם הקמת רשת לביטחון תזונתי לשכבות מוחלשות