גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאות אלפי שקלים והבטחה לדירות: המשטרה ממליצה להעמיד את ביטן לדין באשמת שוחד

המשטרה סיימה את חקירת תיק 1803, שעוסק בחשד כי בין השנים 2017-2011 קיבלו ח"כ דוד ביטן, ארנון גלעדי ודב צור טובות הנאה מגורמים פרטיים ● ממצאי החקירה העלו כי ביטן, בתקופה שבה היה סגן ראש עיריית ראשל"צ ובתקופה שכיהן כח"כ, קיבל שוחד במזומן בסכום שעולה על מאות אלפי שקלים ● כחול לבן: "כמעט כל 'הכוורת' של נתניהו חשודה; הגיע הזמן לשינוי"

ח"כ דוד ביטן / קרדיט: מטה ביטן
ח"כ דוד ביטן / קרדיט: מטה ביטן

המשטרה ממליצה על העמדתו לדין של ח"כ דוד ביטן בעבירות של קבלת שוחד, הלבנת הון, עבירות מס ועבירות נוספות. היחידה הארצית לחקירות הונאה-להב 433 הודיעה הבוקר (ה') כי הסתיימה חקירת הפרשה המכונה "תיק 1803", העוסקת בחשד כי בשנים 2017-2011 קיבלו ח"כ דוד ביטן, ארנון גלעדי ודב צור טובות הנאה מגורמים פרטיים, ובתמורה פעלו לקידום אינטרסים של אותם גורמים. בין הגורמים הפרטיים: חברת דניה סיבוס והמנכ"ל שלה רונן גינזבורג, רשת כלבו מזון, יזמי נדל"ן, קבלנים ועוד. ממצאי החקירה הועברו לפרקליטות מיסוי וכלכלה לצורך בחינת העמדתם החשודים לדין.

על-פי הודעת המשטרה, ממצאי החקירה העלו כי ח"כ ביטן, במסגרת תפקידיו הציבוריים השונים - סגן ראש עיריית ראשון-לציון וחבר כנסת - קיבל שוחד במזומן בסכום שמגיע למאות אלפי שקלים וכן הבטחה לקבלת דירות בעד פעולות הקשורות בתפקידו. בתמורה, נטען, הפעיל ח"כ ביטן את סמכותו, השפעתו, עוצמתו וקשריו על גורמים שונים והוביל לשינוי החלטות, למתן היתרים מסוגים שונים ולהפחתת תשלומי עירייה.

עוד נטען כי ביטן גרם לשינוי חוות-דעת משפטית של גורמי מקצוע בעיריית תל-אביב, זירז תהליכים בתשלום חובות ועוד. במסגרת פעילותו, כאמור, יזם ח"כ ביטן ישיבות בכנסת ובעיריות, פנה למקבלי החלטות והשקיע בעשייה זו מאמצים רבים. כל זאת, נטען, עשה ח"כ ביטן במטרה לקדם את ענייניהם של הגורמים העסקיים שבשירותם פעל ומהם לקח לכאורה טובות הנאה.

700 קלסרים, 80 חשודים, 650 הודעות

בתחילת התקופה שעומדת בלב החקירה, שימש ח"כ ביטן במגוון תפקידים בכירים בעיריית ראשון-לציון, בהם סגן ראש העיר ויו"ר הוועדה לתכנון ובנייה, והחל ממרץ 2015 כיהן כחבר כנסת. ארנון גלעדי שימש בתקופה האמורה במגוון תפקידים בכירים בעיריית תל-אביב, בהם המשנה לראש העיר וחבר הוועדה לתכנון ובנייה. דב צור שימש כראש עיריית ראשון-לציון.

החקירה הגלויה החלה ביום 3.12.17, לאחר אישור היועמ"ש ופרקליט המדינה, ובוצעה על-ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433, בשיתוף-פעולה עם רשות המסים ובליווי פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה). מדובר בחקירה מסועפת, מורכבת ומאומצת, שבמהלכה בוצעו מאות פעולות חקירה, נגבו עדויות של יותר מ-300 עדים, ונחקרו כ-80 חשודים. בסך-הכול נגבו כ-650 הודעות בפרשה, נערכו חיפושים בעשרות זירות, נתפסו 700 קלסרי מסמכים, ובוצעו תפיסות כלכליות בסך עשרות מיליוני שקלים.

פעולות החקירה בוצעו כמקובל בכפוף לאישורים שניתנו על-ידי מפקד להב 433, ראש אח"מ, פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, לפי העניין, בהתאם להתקדמות החקירה.

בהודעת המשטרה נמסר כי "עם סיום החקירה, עמדת המשטרה היא כי התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביסוס חשדות נגד עשרות מעורבים, בהם ח"כ ביטן. בעניינו התגבשה תשתית מספיקה ב-12 מהפרשיות, גלעדי וצור, דניה סיבוס והמנכ"ל רונן גינזבורג, יזמים וקבלנים שונים ומעורבים שונים נוספים, לביצוע עבירות שוחד, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס במקרים שונים על פני השנים 2017-2011".

על-פי ההודעה, במסגרת פרשת דניה סיבוס התבססה תשתית ראייתית לכך שבשנים 2015-2013 נתן גינזבורג, מנכ"ל החברה, 430 אלף שקל כשוחד לח"כ ביטן ולאדם נוסף, על-מנת לקדם אינטרסים של דניה סיבוס מול עיריית ראשון-לציון ומשרד התחבורה. השוחד לכאורה קשור בתוכנית להקמת תחנת דלק במחלף עין-הקורא על כביש 431 ולמכרז הנוגע לכביש 38.

דב צור ראש עיריית ראשלצ / צלם: תמר מצפי

קידום פרויקטי נדל"ן בתל-אביב

במסגרת פרשה הנוגעת ליזמי נדל"ן, התגבשה תשתית ראייתית לכך שמשך השנים 2017-2011 סייעו ח"כ ביטן וארנון גלעדי ליזמים לקדם אישורים והיתרים ביחס ל-3 פרויקטים של נדל"ן בתל-אביב מול גורמים שונים בעירייה. בתמורה לקידום הפרויקטים, נטען, ניתן שוחד בסך 385 אלף שקל. חלק מכספי השוחד הוסוו באמצעות חשבוניות פיקטיביות; בנוסף נמצא כי ארנון גלעדי לקח שוחד, בכסות של תרומות, בסך עשרות אלפי שקלים ממספר יזמים ובעלי עסקים. בתמורה לכך סייע גלעדי בפתרון בעיות מול עיריית תל-אביב.

עוד הודיעה המשטרה כי פרשות נוספות שנחקרו העלו כי ח"כ ביטן טיפל בעניינם של רבים נוספים, בהם רשת כלבו מזון גדולה, בתמורה לשוחד בעשרות אלפי שקלים מכל אחד; וכן נמצא כי בתקופה שכיהן כחבר כנסת המשיך להגיע לעיריית ראשון-לציון, קיים פגישות בעיריית ראשון-לציון וקידם אינטרסים של גורמים אשר מהם קיבל טובות הנאה. חלק מכספי השוחד, נטען, ניתנו בכסות של תרומות, וחלק הוסוו באמצעות חשבוניות פיקטיביות. באחד המקרים התקבלה גם הבטחה לנדל"ן (שתי דירות בפרויקט).

פרשה נוספת שנחקרה בתיק זה נוגעת לחשדות נגד ראש עיריית ראשון-לציון לשעבר, דב צור, בקשר לקשריו עם יזם נדל"ן מהעיר ראשון-לציון. נמצא כי יזם הנדל"ן ניהל את קמפיין גיוס התרומות של דב צור לקראת הבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר 2013, ובתוך כך גייס בעצמו תורמים והעמיד מנגנון לגיוס תרומות המהווה טובת הנאה שהתקבלה אצל דב צור. במהלך כהונתו של צור כראש עיר, נטען, הוא דן בענייניו של היזם, קיבל החלטות וחתם על היתרים בנוגע לפרויקטים נדל"ניים של היזם, תוך הסתרת הקשר בין השניים והימצאות צור בניגוד עניינים מול היזם.

כאמור, עם סיום החקירה, עמדת המשטרה היא כי התגבשה תשתית ראייתית מוצקה נגד עשרות מעורבים, אנשי ציבור וגורמים פרטיים, לביצוע עבירות שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס.

פרקליטו של ביטן: "מרשנו משוכנע בחפותו"

ופרקליטו של ח"כ דוד ביטן, עו"ד דרור מתתיהו, ראש מחלקת צווארון לבן במשרד פישר בכר חן, מסר בתגובה: "אני מבקש להזכיר לציבור מושכלות יסוד - המשטרה היא הרשות החוקרת ולא הרשות התובעת, ולפיכך אין כל מעמד משפטי למסקנותיה ולהמלצותיה. היועץ המשפטי לממשלה, אשר בידו הסמכות להחליט על העמדת מרשנו לדין, בכפוף לשימוע, טרם נדרש לכך וממילא טרם קיבל החלטה. מרשנו משוכנע בחפותו ובכך שלאחר שתישמענה טענותיו המוצקות בפני היועץ המשפטי לממשלה, החלטתו תהיה שונה בתכלית". 

עורכי דינו של צור: "לא קיבל שקל מאיש"

פרקליטיו של דב צור, עורכי הדין גיורא אדרת וטל שפירא, מסרו בתגובה כי "אין שחר להמלצת המשטרה להעמיד לדין את מרשם בעבירה כלשהי. כעולה מהמלצת המשטרה, התיק העיקרי בגינו נעצר ונחקר מר צור נסגר מבלי שנמצאה כל ראיה לעבירה כלשהי שביצע מר צור, וזאת כפי שהצהיר מר צור לאורך כל הדרך. למרבה הצער, במקום להסתפק בסגירת התיק העיקרי, ראתה לנכון המשטרה לפרסם המלצות תמוהות בלשון המעטה בנושא אחר לגמרי הקשור למערכת היחסים של מר צור עם היזם ארז מוסצ'ו, נושא שנבחן ונבדק כבר על-ידי מבקר המדינה, וניתנו בו תשובות מקיפות ומפורטות, הנסמכות בין היתר על עמדת היועצת המשפטית של העירייה, לפיה לא נפל כל דופי בהתנהלות של מר צור בעניין זה.

"חשוב להבהיר כי דב צור לא קיבל שקל מאיש ואף לא טובת הנאה אחרת כלשהי. אנו מאמינים כי לאחר שהתיק ייבדק בשנית בפרקליטות, שהיא הגורם המכריע והמוסמך לקבל החלטות בתיק, ולא המשטרה, תגיע הפרקליטות למסקנה כי לא נפל כל דופי בהתנהלות של צור, אשר רק הטיבה עם העיר ועם תושביה; וכי גם תיק זה, בדומה לתיק העיקרי נגד צור, ייסגר לחלוטין ללא הגשת כתב אישום".

כחול לבן: "כמעט כל 'הכוורת' של נתניהו חשודה; הגיע הזמן לשינוי"

ממפלגת כחול לבן נמסר בעקבות פרסום המשטרה על ההאשמות נגד דוד ביטן: "שוב שוחד, שוב מרמה, שוב הפרת אמונים!  עוד אחד ממקורבי מקורביו של נתניהו ייאלץ להתמודד עם המלצות משטרה חמורות ביותר. כמעט כל 'הכוורת' של נתניהו חשודה, נחקרת, נאשמת. רוח השחיתות היא רוח המנהיגות. הגיע הזמן למנהיגות אחרת שבשבילה ישראל לפני הכול. הגיע הזמן לשינוי, ואנחנו נביא אותו".

*** חזקת החפות: ההליכים המשפטיים נגד ח"כ דוד ביטן ויתר החשודים בתיק עדיין בראשיתם, הם טרם הורשעו בכל עבירה, ועומדת להם חזקת החפות. 

עוד כתבות

נציבות שירות בתי הסוהר  / צילום: יוסי כהן

ביהמ"ש דחה עתירת בני זוג הומוסקסואלים לשהות יחד בכלא

"הזכות לחיי משפחה נקבעה כזכות חוקתית" קבע השופט רון שפירא והוסיף כי "אסיר איננו שונה מאדם אחר בכל הנוגע לזכויות החוקתיות" ● יחד עם זאת, דחה את בקשת בני הזוג לשהות יחד בכלא, תוך שקבע כי לא נפל פגם בהחלטת שירות בתי הסוהר 

אנשים מחכים בתור לקניות בסופרמרקט במדריד, ספרד / צילום: Manu Fernandez, AP

מחמירה התפרצות הקורונה בספרד: 241 קורבנות ביממה האחרונה

מדובר במספר היומי הגבוה ביותר שנרשם במדינה מאז חודש מאי ● מספר המתים מתקרב ל-31 אלף קורבנות מאז פברואר ● מספר המקרים החדשים זינק בימים האחרונים, ועמד אתמול על כ-11 אלף ● בית חולים גדול בעיר הודיע אתמול כי הוא אינו יכול לקבל יותר חולי קורונה

הדפסת תלת־ממד של מסכות מגן נגד קורונה בצרפת / צילום: Moritz Thibaud/ABACA, רויטרס

הקורונה בשירות המהפכה התעשייתית הרביעית

הכורח למצוא פתרונות להתמודדות עם משבר הקורונה נתן דחיפה עצומה לטכנולוגיות פורצות דרך בשלל תחומים, שכמה מהן משנות את כללי המשחק גם לתקופה שאחרי המגפה ● כיצד נחשפים להשקעה בתחומים אלה?

מערכות אופטימיזציה של סולאראדג'  /  צילום: יחצ

סולאראדג' מצטרפת לגל הנפקות האג"ח של ענקיות הטכנולוגיה

חברת האנרגיה הסולארית פועלת לגיוס של לפחות 500 מיליון דולר באג"ח להמרה ● קדמו לה עם גיוסי חוב גדולים: Wix, אמדוקס ונייס

האזור המתוכנן לבניית מרכז העסקים יואב / צילום: מועצה אזורית יואב

הצלחת מכרז שטחי האחסנה במועצת יואב: בשל הנגישות התחבורתית

עשרות יזמים התחרו על קרקע שבמתחם התעסוקה החדש של המועצה שממוקם ליד צומת מסמיה (ראם) ● בסך הכל ישלמו היזמים למדינה 524 מיליון שקל בגין השטח

בנקאות בימי קורונה - דחיית הלוואות / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

המדריך המלא: כל מה שצריך לבדוק כדי לשלם פחות לבנק שלכם

להתמקח על הריבית שאתם משלמים על המינוס, לקרוא ולהבין את תעודת הזהות הבנקאית ולא לשכוח שתמיד אפשר להחליף בנק • שני מומחים בתחום החינוך הפיננסי מסבירים איך אפשר לשלם לבנק פחות • כתבה שנייה בסדרה

דינה אהרוני, צורפת ומעצבת תכשיטים, בעלת The 8 th floor studio / צילום: תמונה פרטית

"אני רוצה להישאר עם החלום שלי ולהילחם עליו, כי אולי הוא כן יתגשם"

דינה אהרוני, 33, צורפת ומעצבת תכשיטים, בעלת 8th floor studio ● 
"גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בספטמבר

אתמול באיכילוב: שבעה פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

חנות סגורה של ראלף לורן במיין בימי קורונה / צילום: Robert F. Bukaty, AP

ראלף לורן מצמצמת את כוח האדם ב-15% על רקע הקורונה

על רקע הירידה החדה בהכנסות רשת בתי האופנה עם סגירת סניפים רבים בשל הקורונה, ראלף לורן תצמצם משמעותית את כוח האדם שלה ● לא נמסר כמה עובדים בדיוק יפוטרו, אך החברה מתכננת לבצע את הצמצומים עד סוף שנת העסקים הנוכחית שלה (מרץ 2021)

אלדן / צילום: יחצ

חברות הליסינג סופגות אש, אבל בדוחות "הכול דבש"

אחת התעלומות הגדולות ביותר של ענף הרכב המקומי היא הדיווחים הטובים של ענף הליסינג בישראל ● רוב מקורות מימון החיצוניים התייבשו כליל מאז החל משבר הקורונה, ועדיין, השחקנים בענף טוענים שרמת הסיכון נותרה יציבה והענף חסון כתמיד

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

גם משבר הקורונה לא בלם את חגיגת גיוסי האג"ח הקונצרניות בתש"פ

המגזר העסקי (ללא פיננסים) גייס כ-43 מיליארד שקל, גידול של כ-30% לעומת שנת תשע"ט, כשמגזר הנדל"ן היווה כ-38% מסך הגיוסים ● במחצית השנה השנייה ניכרה בולטות של חברות בקבוצות הדירוג הגבוהות ביותר

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. קצב רכישות האג”ח מעיד כי הבנק מתכנן להתערב בשוק עוד תקופה ארוכה / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

הנגיד חושף את השיטה: משרד האוצר מנפח אומדנים, והפוליטיקאים חוגגים

בדיון בממשלה הזהיר הנגיד אמיר ירון מפני שימוש בעייתי ביתרות שנוצרות ונתן רוח גבית לשר כ"ץ בוויכוח עם מרידור • במסגרת הדיון טען ירון שהאוצר מחלק רזרבות ללא דיון מקצועי

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

5 סיבות להתאוששות המהירה של שוקי המניות ממשבר הקורונה

המדדים המובילים בבורסה האמריקאית אמנם חוו ירידות השבוע, אך המגמה הכללית אחרי קריסת השווקים כתוצאה מהמגפה היא עדיין של זינוק בעלייה ● הכוחות שעומדים מאחורי הקריסה וההבראה המהירות ביותר אי פעם כוללים תקוות כלכליות, דומיננטיות של חברות הטק ומינופים בעסקאות מסוכנות

מגדלי מת"ם מזרח / צילום: ויו פוינט

חברת GE Healthcare תשלם 6 מיליון ש' לשנה תמורת 6,000 מ"ר בפרויקט מת"ם בחיפה

השטח ישמש את החברה המתמחה בתחום ההדמיה הרפואית המולקולרית למשרדים ולמרכז פיתוח הכולל מעבדות ● חברות נוספות המאכלסות את פארק מת"ם הן אינטל, אלביט מערכות, מייקרוסופט, DELL-EMC, אפל, אמזון, פיליפס, גוגל ויאהו

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

אסטרהזנקה חושפת עוד מידע על הניסוי שהוקפא והוחזר, אך הקהילה המדעית דורשת שקיפות רבה עוד יותר

החברה הגיעה למסקנה כי לא סביר שהשיתוק ממנו סבלה אחת מהמשתתפות בניסוי שהיא עורכת לחיסון לקורונה קשור לחיסון, אך לא פירטה את הסיבות שהובילה אותה למסקנה זאת

הצוות הרפואי במחלקת קורונה בבית חולים רמב"ם מתרגל טיפול בחולה קורונה עם מכונת הנשמה. הכניסה לגל השני הצריכה כוננות גבוהה מצד מחלקות הקורונה בישראל / צילום: Oded Balilty, Associated Press

שיא במספר הנדבקים מאז פרוץ מגפת הקורונה: 6,782 מאומתים ביממה

זאת מתוך 59,169 בדיקות שבוצעו ● 11.6% מהנבדקים אותרו כחיוביים - מהנתונים הגבוהים ביותר עד כה ● חשש מפני גל פטירות בחודשים הקרובים

לשכת התעסוקה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

הלמ"ס: מספר מחוסרי העבודה ערב הסגר הגיע לקרוב לחצי מיליון

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום את נתוני סקר כוח האדם לחודש אוגוסט, שחלקם פורסמו כבר לפני שבועיים ● מספר הלא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממרץ ירד באוגוסט לכ-62 אלף, לעומת כ-75 אלף בחודש הקודם

מפקדת השליטה של צה"ל למאבק בקורונה ברמלה. ממשיכים לעבות את המערך בחוקרים / צילום: דובר צה"ל

מנגנון מיושן של עט ונייר, שפה צבאית ונתונים חסרים: האם צה"ל יכול לנצח את הקורונה

באוגוסט עברה האחריות על מערך החקירות האפידמיולוגיות לצה"ל שהבטיח תוצאות "תוך ימים", אלא שאז התגלה מנגנון מיושן שעובד עם דף ונייר, נתונים אזרחיים שלא מדברים בשפה הצבאית וקושי להצליב נתונים עם השב"כ ומשרד הבריאות • שעת המבחן האמיתית מגיעה עכשיו: האם צה"ל יכול לנצח את הקורונה?

מירב קירשנר / צילום: דובר צה"ל

לראשונה: מועמדת אישה לתפקיד מנכ"לית התעשייה האווירית. ומי עוד במועמדים?

תא"ל במיל' מירב קירשנר, שהייתה ראש מטה אגף כוח אדם בצה"ל, תתמודד על התפקיד בין היתר מול שי באב"ד, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, אלוף במיל' חגי טופולנסקי ובכירים בתע"א ובאלתא

מחלקת קורונה בחניון בית החולים רמב"ם בחיפה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

חפשו את הכסף: למערכת הבריאות יש אינטרס לשדר עסקים כרגיל

מערכת הבריאות נמצאת בבעיה למרות ניסיונות ההרגעה ● בתי החולים חוששים להכריז על קריסה מחשש שינתקו להם את צינור החמצן הכלכלי ● תמרורי האזהרה דולקים: בתי חולים שמסרבים לקבל חולים, מלחמות עם מד"א לאן לשלוח מתאשפזים ובידוד חלקי לצוותים רפואיים