גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפסגה הרעה והפסגה הדחויה: אין נחת לדונלד טראמפ

הדיפלומטיה של טראמפ, שקיצרה את פיסגתו עם קים בהאנוי, מהלכת אימים על סין ● הנשיא שי עמד להיפגש עם טראמפ בפלורידה בסוף החודש, כדי לסיים את מלחמת הסחר ● ביום ו׳ התברר שהסינים מעדיפים לדחות קצת, ולהתכונן יותר ● בינתיים צפון קוריאה חוזרת ומשתעשעת בטילים, וטראמפ "מאוכזב מאוד"

טראמפ ושי / צילום: צילום: רויטרס, Carlos Barria
טראמפ ושי / צילום: צילום: רויטרס, Carlos Barria

מוקדם להגיד אם קים ג׳ונג און שיטה בדונלד טראמפ. אבל אין זה מוקדם להגיד שנשיא ארה"ב נשמע בטוח קצת פחות באיכות הרומן שלו עם רודן צפון קוריאה.

צילומי לוויין, שפוענחו בסוף השבוע שעבר, מראים לכאורה, שצפון קוריאה חידשה במלוא המרץ את ההכנות לשיגור לוויין. איש אינו חושב שצפון קוריאה מתכננת נחיתה קרובה על אחד מירחי כוכב צדק. כשהיא יורה למעלה היא מתכוונת לראות, ובעיקר להראות, איך היא יכולה לירות במאוזן. כשאלפי צפון קוריאנים מתרוצצים סמוך לכן שילוח ענקי, מאליו מתעורר החשד שהם עומדים-לא-לעמוד-עוד בהשעיית ניסוייהם הגרעיניים והבליסטיים.

שבועיים ופחות לאחר פיסגת האנוי, הנשיא טראמפ אינו יכול עוד להטיל את האשמה על "פייק ניוז". הלוויינים אינם משקרים. סיפור האהבה בין הנשיא בן ה-72 לעריץ בן ה-35 עלה על שרטון כלשהו. "אני אהיה מאוכזב מאוד מן היושב ראש קים", אמר הנשיא ללא חמדה ביום ו׳. בו ביום הואילה צפון קוריאה להודיע רשמית לאזרחיה, בפעם הראשונה, כי הפגישה בהאנוי לא עלתה יפה. בטאון המפלגה הקומוניסטית הסביר בטון ענייני, שהעולם כולו מכיר באחריותה של ארה"ב.

הטון היה מאופק יחסית. המשטר בפיונגיאנג עדיין מקווה שארה"ב תעמוד על טעותה, והיחסים יחזרו וינסו להשתפר. ליתר ביטחון, המשטר גידף קצת את יפן, ורמז שהיא-היא האשמה בכישלון. היפנים הם כל כך נתעבים, הודיע בית קים, "שיש לנו חשק להכניס להם סטירה". לא, זו אינה פרודיה. כך מתרגמות סוכנויות הידיעות את ההודעה הצפון קוריאנית.

"ככה מתרחשות עיסקאות". ככה?

הנשיא טראמפ אולי עוד יוציא מים מן הסלע, אבל לפי שעה נשאלת השאלה מה הניבה התעקשותו לנסות ולסגור עיסקה פנים אל פנים. זו אינה שאלה הנוגעת רק לעסקיו עם קים; היא קשורה במישרים בכל תפיסת הדיפלומטיה האישית שלו, בייחוד במשא ומתן על הסכם סחר חדש עם סין.

לפני חודש בדיוק הנשיא הסביר לעיתונאים, כי הוא מתכנן לפגוש את נשיא סין, שי ג׳ינפינג, "ולסגור את אותם החלקים של העיסקה שצוות המשא ומתן לא היה מסוגל לסגור". והוא הוסיף בטון הסמכותי השמור לו, באשר הוא מחבר הספר "אמנות העיסקה", כי "ככה מתרחשות עיסקאות".

ככה כמובן לא מתרחשות עיסקאות בשדה הדיפלומטיה, בעיקר כשהן מורכבות ועתירות פרטים. פגישות פיסגה צריכות הכנה מדוקדקת. להגיע אל פיסגה מבלי לדעת איך היא תסתיים הוא מעשה מסוכן. לצאת מפיסגה בטריקת דלת, עדינה כאשר תהיה, הוא מעשה שאת תוצאותיו קשה לחזות. אמנם רבים ממבקרי הנשיא סמכו את ידיהם על החלטתו לקצר את ההיוועדות בהאנוי, מפני ש"לא-עיסקה עדיפה על עיסקה רעה". אבל באותו המובן עצמו, לא-פיסגה הייתה עדיפה על פיסגה רעה.

הפיסגה הרעה משפיעה במישרים על מהלך המשא-ומתן המסחרי עם סין. כתבנו כאן בשבוע שעבר שמלחמת הסחר מתקרבת אל קיצה, ואפשר שהסכם ייחתם עוד לפני סוף החודש במועדון הגולף הפרטי של הנשיא בפלורידה. זה היה המסר מן הבית הלבן עד יום חמישי שעבר.

ביום שישי, שגריר ארה"ב בסין יצק צוננין על הציפיות האופטימיות. שני הצדדים, הוא אמר ל"וול סטריט ג׳ורנל", זקוקים לקצת יותר מרחב לשם משא-ומתן נוסף. בפיסגה עצמה יהיה אולי צריך ליישב כמה הדורים, אבל ההסכם יהיה פחות או יותר מוכן לחתימה.

זה שינוי כיוון בשביל הנשיא, שהטעים את רצונו לסגור עיסקה באמצעות מגע אישי. אבל נראה בעליל שזה מה שהסינים דורשים. הם התבוננו בשיעורים משתנים של תדהמה בהתנהגותו של הנשיא בהאנוי.

בידיים ריקות ובפנים מושפלות

על פי דיווחים עיתונאיים, הסינים אינם מוכנים לקבל עליהם את הסיכון של פיצוץ פיסגה מפני שטראמפ יגיע ברגע האחרון למסקנה שהעיסקה אינה ראויה לחתימה. אם אין היא ראויה לחתימה, מוטב להישאר בבית. בניגוד לקים ג׳ונג און שנשאר עוד יומיים בהאנוי ל"ביקור רשמי בווייטנאם", שי ג׳ינפינג לא יוכל להעמיד פנים שהוא בעצם היה בדרך למסע קניות במיאמי.

הסינים נזכרים עכשיו, שהם כבר נכוו פעם אחת, בדיוק לפני 20 שנה. אז, ראש ממשלת סין סר לביקור אצל הנשיא קלינטון, כדי לסכם את פרטי הצטרפותה של סין אל ארגון הסחר העולמי. נשיא ארה"ב החליט ברגע האחרון, כי בעצם לא הבשילו התנאים להצטרפות כזאת. הסיני חזר הביתה בידיים ריקות ובפנים מושפלות. הסינים חרקו שיניים - והמתינו עוד שנתיים.

אין זאת אומרת שלא תהיה עיסקה בקרוב. אבל כרגע נראה קלוש הסיכוי לפיסגה לפני סוף החודש. נראה שמארס 2019 לא ייזכר כחודש שבו פרץ השלום במזרח אסיה.

אינדיקטורים של מיתון באוויר

כתבנו כאן בשבוע שעבר, שלסינים יש סיבות טובות לחתור להסכם. מאז, הסיבות התרבו. בסוף השבוע התפרסמו נתונים חדשים, המלמדים על ירידה תלולה ביצוא הסיני. הוא פחת בפברואר ב-20.7%, לאחר שגדל בינואר ב-9.1%. מרכיב מרכזי בירידה הזו הוא היצוא לארה"ב שפחת ב-26.2%. היבוא מארה"ב פחת ב-28.6%. על פניהם אלה נתונים מדהימים, אשר אפשר לזקוף לחובתם של מכסי העונשין, שארה"ב וסין הטילו בשנה שעברה זו על זו.

יודעי סין מייעצים שלא להתפתות לדרמטיות של המספרים. הם משקפים, לפחות חלקית, עיוותים סטטיסטיים, הקשורים בפגרה של ראש השנה הסינית החדשה. אבל הם בהחלט מעידים על חולשה כלכלית גוברת בסין, שהביטוי המדאיג ביותר שלה הוא ירידה ניכרת בצריכה הפרטית. היא התחילה עוד בינואר, והואצה בפברואר.

אינדיקטורים קלאסיים של מיתון מרחפים על סין: עלייה עצומה בהיצע נדל"ן וירידה בהשקעות תשתית לצד עול כבד של חובות פרטיים ותאגידיים. ממשלת סין מודה שהיא אינה יכולה לפתור את המשבר הזה רק באמצעים ריכוזיים, והיא זקוקה לשיתוף פעולה מצד המגזר הפרטי.

בחסדי התקדמותה הכלכלית, לסין יש מעמד בינוני ענקי, והוא מאבד את האמון הנחוץ לצריכה. לפני עשר שנים הפתרון היה פתיחה מסיבית של הברזים והוזלת האשראי. אבל למהלך ההוא, מחויב המציאות כשלעצמו, סין חייבת את משבר החובות הנוכחי שלה.

הזרמה מן השיעור של 2008 תהיה מהלך יקר מאוד של כמעט-פאניקה. הסכם סחר, לעומת זאת, יהיה הזרקה זולה יחסית של אמון לוורידי השוק. מה מעכב אותו אפוא? נראה שסיבה מרכזית אחת היא רצונה של ארה"ב שהסינים יסכימו למנגנון לא-שווה של בקרה ואכיפה, שיחמיר איתם יותר ממה שיחמיר עם ארה"ב.

איך זה ייתכן? רגישותה של סין לכל רמז של אי-שוויון בהסכמים בינלאומיים נובעת מהיסטוריה ארוכה של ניצול פוליטי וכלכלי בידי מעצמות זרות. לא לגמרי ברור איך היא תציג הסכמה לדרישת ארה"ב לדעת הקהל שלה. היא אמנם דיקטטורה החונקת כמעט כל רמז של מחשבה חופשית, אבל גם דיקטטורים זקוקים לפופולריות וללגיטימיות, במיוחד בזמן משבר.

זה הזמן לטיפול עדין, לא לפיל בחנות חרסינה. ממילא, זה זמן של מבחן מעניין לדיפלומטיה האמריקאית, שבשנתיים האחרונות נגמלה במידה רבה מטיפולים עדינים במצבים מורכבים. 

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/karny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

תינוק/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

חברת הייסנס יצרנית המוצר "בייביסנס" נערכת להנפקה בקנדה

הייסנס שבבעלות חיים שטלריד ובנו יניב שטלריד נוסדה ב-1991 ● לפי אתר החברה יש לה פטנט ייחודי שנבדק והוכח מחקרית כמוניטור הראשון ללא מגע עם גוף התינוק ●

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

הצלחה ישראלית בבורסת קנדה: מניית Else המפתחת מזון לתינוקות זינקה 140% בשבוע

Else פיתחה תרכובת מזון ייחודית שתהווה אלטרנטיבה למזון תינוקות המבוסס על חלב פרה או סויה ● שלושת המייסדים מחזיקים יחד כ-40% מהחברה לאחר הגיוס ● המנכ"לית והמייסדת, חמוטל יצחק: "הבנו שעדיף להמשיך כרגע באופן עצמאי כדי לא להפוך למוצר נישה בתוך חברה גדולה. אנו לא פוסלים השקעה כזאת בעתיד"

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

החששות הגוברים מהסדר חוב נוסף באי.די.בי ממשיכים להפיל את האג"ח; המחזיקים זומנו לאסיפה מיוחדת

היום פרסמו נאמני ארבע סדרות האג"ח של חברת ההחזקות של אדוארדו אלשטיין זימון לאסיפת מחזיקים מיוחדת, שתתכנס ביום שני הקרוב ● באסיפה ידונו בשאלה אם יש צורך לנקוט פעולות להגנה על זכויות המחזיקים, ובהן מינוי נציגות, יועץ כלכלי ויועץ משפטי

אור אלעזרא  / צילום: קבוצת אלעזרא,

אור אלעזרא, בנו של בעל השליטה בקבוצת אלעזרא, לוקח את המושכות

אור אלעזרא (29), בנו של אלי אלעזרא, יחליף בתפקיד את עו"ד שמעון חזות ● מעדכון בנושא שפרסמה החברה עולה כי עבור תפקידו החדש הוא יסתפק בשכר בעלות חודשית של פחות מ-6,500 שקל, וזאת כשהיקף המשרה שלו בתפקיד זה תעמוד על 10% ● אלעזרא החזקות נסחרת בבורסה באמצעות שתי סדרות בהיקף כולל של כ-240 מיליון שקל

שדה דב/ צילום: תמר מצפי

הסתיים דיון בבית המשפט בהרצליה בעניין שדה דב: ביהמ"ש מחזיר את הסמכות לכנסת

שופט בית המשפט בהרצליה יעקב שקד אמר שמבחינתו תאריך הפינוי של נמל התעופה נשאר כשהיה, אלא אם הכנסת תחליט אחרת ● עוד הוא ציין כי מנהלי הגוש הגדול המייצגים את בעלי הקרקעות רשאים לנקוט בכל הליך משפטי כדי להגן על זכות הבעלים, כולל פנייה לבג"ץ ● נציגי התאחדות המלונות: "מה שציפינו שיקרה קרה"

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

ראש הממשלה נתניהו בהודעה דרמטית: בוחן את ביטול הבחירות

כמה דקות אחרי שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אישר שהוא בודק איך מבטלים את חוק פיזור הכנסת, מדוברו של ראש הממשלה נמסר כי: "נתניהו מתייחס בכובד ראש ליו"ר הכנסת אדלשטיין ויבחן את הצעתו בימים הקרובים" ● אל יו"ר הכנסת הגיעו פניות מחברי כנסת בנוגע לאפשרות זאת, אם כי היועץ המשפטי לממשלה אמר בשיחות סגורות ביממה האחרונה שאין היתכנות חוקתית לכך

מנכ"ל מקורות, אלי כהן / צילום: סיון פרג'

מענק של 25 אלף שקל ופיטורי עובדים: נחתם הסכם העבודה במקורות

הלילה הושגו הסכמות עם ההסתדרות, שיאפשרו פרישה של 140 עובדים בפריסה של חמש שנים ● זהו הסכם העבודה הראשון במקורות מזה 40 שנה

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

ירידות בוול סטריט: מניית טבע מזנקת ב-6% הזהב דוהר מעל ל-1,430 דולרים לאונקייה

תשואת האג"ח האמריקאית ל-10 שנים מאיימת לשבור את רמת ה-2% ● אלו של ממשלת גרמניה ל-10 שנים רושמות שפל היסטורי ● אלרגן צפויה להימכר לאבווי תמורת 63 מיליארד דולר, כך דיווח "הוול סטריט ג'ורנל" - המניה מזנקת 30% בפתיחה ● הזהב קופץ בכ-1% מעל לרמה של 1,420 דולר לאונקייה

איתמר בן גביר  / צילום:תמר מצפי

בן גביר: מפרק את השותפות, לא נרוץ עם איחוד מפלגות הימין

אתמול הודיע נציג עוצמה יהודית באיחוד מפלגות הימין ליו"ר האיחוד השר רפי פרץ על פירוק האיחוד ● לטענתו, פרץ מפר הסכמים שנחתמו בין הבית היהודי ועוצמה יהודית, ומסרב להתפטר מן הכנסת ולאפשר לאורית סטרוק להיכנס

דוח אמון קאבר

מי אנחנו, מה הערכים שלנו ואילו טעויות עשינו: גלובס מציג - דוח האמון לשנת 2019

דוח האמון השנתי של גלובס יוצא לדרך ● במסמך המתפרסם היום זו הפעם השנייה אנחנו מבקשים לשתף את קוראינו במסע שלנו להשבת האמון בעיתונות ולחיזוקה כשומרת סף ● הדוח שמתפרסם היום כולל גם את הקוד האתי של העיתון וכן הפקת לקחים ביחס לאירועים מהשנה האחרונה

פרויקט Sidewalk Toronto / הדמיה: אתר החברה, יח"צ

סנסורים על פחים ומדרכות מתכווצות: כך תיראה עיר העתיד של אלפבית

Sidewalk Labs, חברת אחות של גוגל, חשפה את פרטי התוכנית שלה להקמת עיר חכמה, עתידנית, ומבוססת דאטה בתוך טורונטו ● מבין הפיצ'רים שתציע העיר לתושביה: מידע על הטמפרטורות בדירות, סנסורים על פחי אשפה, ורמזורים חכמים שימדדו באיזו מהירות הולכי רגל חוצים את הכביש ● בחברה מאמינים כי עד השלמת הפרויקט ייווצרו 93 אלף מקומות עבודה

אריה דרעי צילום: רפי קוץ

דרעי מציע להתקין מצלמות בכל הקלפיות במהלך הבחירות

היום התקיים הדיון הראשון של מליאת ועדת הבחירות המרכזית לקראת הבחירות לכנסת ה-22 ● שר הפנים ציין כי המטרה של התקנת המצלמות היא לתת תחושת ביטחון ולמנוע תלונות על טוהר הליכי ההצבעה ● דרעי מציע להתקין מצלמות בחדר הקלפי, ולא בקלפיות עצמן

חאמד אל ח'ליפה מלך בחריין / צילום: REUTERS/Hamad l Mohammed

עתודות נפט אדירות וקשרים מתחת לרדאר עם ישראל: כל מה שצריך לדעת על בחריין

הערב תחל בבחריין ועידה ביוזמת האמריקנים לקידומה של תוכנית המאה של ממשל טראמפ ● מי המדינות שייקחו חלק רשמי בוועידה, מי ייצג את ישראל ומי איש העסקים הפלסטיני שיגיע, למרות החרם שהטילה עליה הרשות הפלסטינית?

אפי רוזנהויז/ צילום: שלומי יוסף

שלושה חודשים אחרי ההתפטרות מגולף: רוזנהויז מתפטר גם מראשות עדיקה

רוזנהויז מונה לתפקיד במאי 2016 ● בעבר כיהן כמנכ"ל שופרסל, תפקיד לאחריו ריצה תקופת מאסר, זאת לאחר שבית המשפט הרשיע אותו בעבירות של הסדרים כובלים בכל הנוגע לתחרות מול רשת מגה

הבניין הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בירידות: אלביט מערכות צנחה ביותר מ-3%

ת"א 35 ירד ב-0.3%, ת"א 90 איבד 0.8% ● נכסים ובנין צנחה ב-7.6% ● טבע עלתה ב-0.7%, פריגו טיפסה ב-1.6% ● המחזור הכולל בשוק המניות הסתכם ב-1.1 מיליארד שקל

ג'ון בולטון/ צילום: רויטרס Jim Young

בולטון: פנינו לרוסים בנושא נוכחות הכוחות האיראניים בסוריה, עמדתנו בנושא ברורה

היועץ לביטחון לאומי השיב היום לשאלות כתבים ישראלים וציין כי נושא הסגת הכוחות האיראניים מתוך סוריה נמצא על סדר היום ● באשר לוועידת סדנאות השגשוג לשלום שנערכת היום בבחריין, אמר בולטון כי זו תהיה טעות מצד האיראנים לנסות מהלכי תוקפנות שיפריעו ויסיחו את הדעת מן הדיונים שם

פרופ' אמיר ירון / צילום: רפי קוץ

הציבור חוזר לרכוש דירות – והיקפי המשכנתאות זינקו במאי ב-16% לעומת אפריל

רק בשלושה חודשים בתקופה שבין ספטמבר 2016 ועד אפריל 2018, חצו לקיחת המשכנתאות את רף ה-5 מיליארד שקל לחודש בודד ● לעומת זאת ב-12 החודשים האחרונים הרף ירד מ-5 מיליארד שקלים לחודש רק בשלושה חודשים, שניים מהם בתקופות של חגים

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

מדד דאו ג'ונס צפוי לרשום את חודש יוני המוצלח מאז 1938

האיתות של הפדרל ריזרב על אפשרות להפחתת ריבית קרובה שלחה את המדדים בוול סטריט לעליות נאות בשבוע שעבר ● מדד 500 S&P בדרך להציג את חודש יוני הטוב ביותר שלו מאז שנת 1955

רכבים חשמליים תוצרת סין / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

עכשיו כשכלי הרכב ההיברידיים מתייקרים, האם כדאי לעבור למכונית חשמלית?

צמצום הטבת המס לרוכשי מכוניות היברידיות פסח, בינתיים לפחות, על רוכשי מכוניות שמונעות בחשמל בלבד ● "גלובס" עושה סדר: מה הסיכויים שהמס על מכוניות חשמליות יעלה בעתיד, לאיזה מרחק מספיקה הסוללה והאם הן מהוות אלטרנטיבה למכונית רגילה?

מתיוס ריגס, יובל שטייניץ ונציגי אנרג'יא ן/ צילום: חן גלילי

נתג"ז תרכוש מאנרג'יאן את המקטע המזרחי בתשתית הולכת הגז, תמורת 369 מיליון שקל

לפי ההסכם שנחתם אתמול אנרג'יאן תבנה ותעביר לנתג"ז את המקטע המזרחי של מערכת הולכת הגז, הכוללת מקטע ימי (המתחיל 10 ק"מ מהחוף) ומקטע חופי ● שטייניץ:  "ההסכם הינו צעד משמעותי בפיתוחם של מאגרי גז קטנים ובינוניים בעתיד, שיוכלו להשתמש באותה תשתית של חברת נתג"ז"