גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך בוחרים נציגות דיירים בתמ"א 38 - ומה תפקידה

השלב הראשון של ההתחדשות העירונית אצלכם בבניין: ועד מייצג של בעלי הדירות ● איך בוחרים את נציגות הדיירים, מה התפקידים והסמכויות שלה, מהם הטפסים הדרושים - ועל מה אסור להתפשר ● מדריך

דיירים בפרויקט תמ"א 38 / צילום: איל יצהר
דיירים בפרויקט תמ"א 38 / צילום: איל יצהר

■ מדריך זה מבוסס, בין היתר, על חומרים שפורסמו באתר "גלובס", אתר משרד הבינוי והשיכון, חקיקת הכנסת ומקורות נוספים. מטרתו היא לספק לך, בעל הדירה, היכרות בסיסית עם התחום ותובנות ראשוניות שיעזרו לך להתמצא בו. המדריך אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי מוסמך. חשוב להדגיש שמדריך זה אינו כולל תוכן שיווקי - הוא נכתב, נערך ומוגש רק עבורך.

החלטתם שאתם רוצים לקדם תמ"א 38 או תהליך של פינוי-בינוי בבניין הישן בו אתם מתגוררים? השלב הראשון יהיה לבדוק עד כמה הרצון שלכם תואם את הרצונות של שאר בעלי הדירות בבניין - ואז להקים וועד מייצג. אומנם מדובר בשלב שנשמע טריוויאלי, וגם כזה שאפילו אולי מיותר במקומות בהם יש ועד בית פעיל וחזק, אבל מסתבר שמדובר באחת הפעולות המקדימות החשובות ביותר לפרויקט התחדשות עירונית.

אם השלב הראשוני של גיבוש הדיירים לא יתנהל כשורה, גם השלבים המאוחרים יותר עשויים להיתקל בקשיים - מה שעשוי לעכב את הפרויקט או לעתים אף להוביל לביטולו. אגב, ועד בית לא תמיד יהיה מתאים גם לתפקיד נציגות הדיירים, ולעתים מדובר בשני גופים שונים שיפעלו במקביל.

במדריך שלפניכם תמצאו שורה של דגשים הנוגעים לבניית נציגות בעלי הדירות, על מה צריך להקפיד בתהליך, איזה טפסים צריך למלא ומה הדרך הנכונה לבחור נציגות ולקבוע מה סמכויותיה.

חשוב להגיד שלאחר שנים ארוכות של ניסוי וטעייה בכל הקשור לתמ"א 38 ופינוי-בינוי, בשנים האחרונות החלו לקום חברות שכל תפקידן הוא גיבוש בעלי הדירות בבניין או במתחם כצעד ראשון לקראת גיבוש פרויקט.

מבלי להיכנס כעת לשאלה האם מדובר בהליך שתורם לדיירים או רק יוצר עוד גורם מתווך באמצע הדרך (ובהמשך, תוכלו לקרוא מדריכים נוספים אודות חברות לגיבוש הדיירים וקבלני חתימות), חשוב לזכור שגם במקרה הזה החברות האמורות אינן מחליפות או מייתרות את הוועד המייצג בבניין - והוא תמיד נשאר נקודת ציון חשובה ואף קריטית לתהליך כולו.

לנציגות הדיירים כמה משימות מרכזיות:

● סיוע בארגון בעלי הדירות בבניין.
● להיות נציגי בעלי הדירות מול בעלי המקצוע הרלוונטיים.
● לייצג את בעלי הדירות מול מוסדות התכנון ובהם גם הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.
● בנייה ושמירה על יחסי אמון בין בעלי הדירות במשך כל התהליך.
● העברת מידע בין בעלי מקצוע, יזם, קבלן ועוד לבין בעלי הדירות - בשני הכיוונים.
● שמירה על שקיפות וזרימת מידע וידע שוטף לכל אורך חיי הפרויקט.

עוד נקודה חשובה היא שעבודת נציגות הדיירים נעשית תמיד בהתנדבות מלאה ואין חברי הוועד מקבלים תשלום על הפעילות. התמורה במקרה של התחדשות עירונית תהיה קידום ויציאה לפועל של הפרויקט.

במקרים רבים, ועד מייצג שדוחף לפעולה ומקדם את השיח מול בעלי הדירות ומול בעלי המקצוע עשוי להוביל לתוצאה מהירה יותר ולהביא ליישום הפרויקט, לעומת וועד מייצג שאינו מעורב או דוחף לפעולה, שיכול להוביל לדחיית או אי קידום הפרויקט במשך תקופה ארוכה.

תמ"א 38 / צילום: איל יצהר

גבולות גזרה - מה נציגות הדיירים לא יכולה לעשות

וועד מייצג של בעלי הדירות אמור לשמור על זרימת המידע ולתווך בין בעלי הדירות לאנשי המקצוע בשלבים השונים של הפרויקט. עם זאת, הנציגות אינה ישות משפטית וחבריה אינם מוסמכים לחתום בשמם של בעלי הדירות האחרים בכל שלב שהוא בתהליך. חברי הוועד גם אינם מוסמכים להכריע או להחליט בסוגיות מהותיות ללא יידוע ואישור שאר בעלי הדירות.

בחלק מהחוזים שנחתמים מול יזמים, קבלנים, עו"ד או אנשי מקצוע אחרים מבקשים לעתים האחרונים לאפשר לוועד המייצג לקבל החלטות בשם בעלי הדירות כולם. חשוב לשים לב לסעיף האמור ולדעת מה המשמעות הרחבה.

אנשי המקצוע, בראשם היזמים או הקבלנים תמיד ירצו לקצר את הליך קבלת ההחלטות כדי לקדם את הפרויקט מהר יותר, אבל חשוב שבמסגרת חתימת החוזה, חובות וסמכויות הוועד המייצג - כמו גם האפשרויות שעומדות בפניו בכל הנוגע לקבלת החלטות - יהיו ברורות עד כמה שאפשר. כך, למשל, תפקיד הנציגות יכול להיות מוגבל לרמה של החלטות שוטפות ולא מהותיות.

איך בוחרים נציגות דיירים?

בחירת נציגות בעלי הדירות תיעשה במסגרת כינוס אסיפת דיירים בבניין. להלן מספר דגשים להליך זה:

● יש לתת עדיפות גבוהה לבחירת וועד מייצג בשלב מוקדם ככל האפשר של קידום פרויקט התחדשות עירונית בבניין או במתחם.

● שלב קודם לבחירת הוועד המייצג צריך להיות כינוס בעלי דירות בו ידונו באפשרות של הפרויקט המסתמן ויקבלו מידע ראשוני.

● דבר אסיפת בעלי הדירות צריך להיות מפורסם לפחות שבוע מראש בבניין (הודעה מפורטת שתכלול מיקום מדויק, שעת הפגישה, תאריך ונושא הפגישה). כדאי שההודעות יועברו גם לתאי הדואר של בעלי הדירות כולם. במקרה שמדובר בדירות מושכרות יש להודיע לבעלי הדירה טלפונית אודות האסיפה המתוכננת.

● חשוב להבהיר לבעלי הדירות כולם שנציגות עומדת להיבחר ושהבחירה עתידה לייצג את כולם בהמשך הדרך.

● באסיפת הדיירים יוסבר לבעלי הדירות מה תפקיד הנציגות ומה ההגדרה של החלטות מהותיות והחלטות שאינן מהותיות. למשל יוגדר באיזה מצב החלטה דורשת קיום אסיפה וכמה זמן צריך להודיע עליה מראש.

● דוגמה אחת לנושא מהותי הדורש כינוס אסיפה היא, למשל, סוגיה העוסקת בהליכי התכנון של הבניין והשטח הפתוח הסמוך לו - המשפיעים על כלל בעלי הדירות. דוגמה נוספת היא סוגיית התמורות לבעלי הדירות, או כל החלטה שלה השפעה מהותית על חיי בעלי הדירות בזמן קידום או ביצוע הפרויקט.

● באסיפה במסגרתה ייבחר הוועד המייצג יוגדרו גם דרכי העברת המידע בין הוועד לבעלי הדירות וגם התנהלות מול בעלי דירות שאינם מתגוררים בפרויקט כמו גם קשישים, דיירי דיור ציבורי או בעלי צרכים מיוחדים.

● מומלץ כי אסיפה זו, כמו כל האספות המתנהלות בבניין המשותף, תתועד בפרוטוקול ותופץ לכלל בעלי הדירות לאחר תום האסיפה.

● בעלי הדירות בבניין המעוניינים לשמש כנציגים יציעו עצמם באסיפה לכלל המשתתפים וימונו לתפקיד בצורה פומבית.

● יש להקפיד כי לאחר בחירת בעלי הדירות לתפקיד, יחתמו בעלי הדירות על כתב הסמכת נציגי הבית המשותף, והנציגים יחתמו על כתב התחייבות חברי הבית המשותף. במקביל, ניתן ואף רצוי לערוך תוכנית עבודה מסודרת לתהליך כולו ולקבוע גם את זמני הביצוע והאחראי לביצוע מקרב נציגי הוועד (כתב הסמכה, כתב התחייבות ודוגמא לנוסח תוכנית עבודה מצורפים וניתנים להורדה כאן). 

להורדת הטפסים>>>

● נציגות תיבחר לכל בניין משותף, ובמקרה ויש מספר כניסות לבניין (נפוץ בבנייני רכבת ישנים) כל כניסה יכולה לבחור ועד מייצג משלה.

● מומלץ כי נציגות בעלי הדירות תכלול מספר אי-זוגי של חברים כדי שבמקרה הצורך יוכלו להגיע להכרעה במידה שייווצרו מחלוקות.

● כדאי שהנציגות הנבחרת תכלול מגוון טיפוסי בעלי דירות בבניין המשותף. למשל - בעלי דירה ותיקים לצד בעלי דירה חדשים יותר בבניין. במקביל, רצוי לדאוג שרוב חברי הנציגות אם לא כולם יהיו בעלי דירות המתגוררים בבניין ולא בעלי דירות להשקעה המשכירים אותן.  

אסיפת דיירים מחוץ לבניין תמ”א 38 / צילום: שלומי יוסף

כתב ההסמכה: צעד אחרי מינוי נציגות הדיירים

במקביל לדברים האמורים, מומלץ להקפיד על עוד כמה נושאים בכל הקשור לוועד המייצג. ראשית כל, כתב ההסמכה של הוועד המייצג צריך לכלול גם הסכם בלעדיות לנציגות הבניין, כלומר - הסכם המאשר שהנציגות היא המייצג הבלעדי של דיירי הבניין ושאין ליזמים, קבלנים או כל גורם אחר רשות להחתים את כולם או חלקם על מסמכים או הסכמות.

כתב ההסמכה צריך לכלול גם סעיף המסביר כי כל הצעה שתונח מול בעלי הדירות צריכה לכלול היבטים כלכליים, חברתיים וגם תכנוניים של הפרויקט המתגבש. עוד מומלץ כי כתב ההסמכה יכלול סעיף שיבהיר כי אין בעלי הדירות יכולים לבוא בטענות לנציגות שנבחרה - וזאת בתנאי שחברי הנציגות פעלו בתום לב ובצורה סבירה.

צריך להדגיש: הסכם מינוי בעלי הדירות לנציגי הוועד אינו כולל התחייבות לחתימה על הסכם מול בעלי הדירות או כל גורם אחר, ואינו כולל כל התחייבות לתשלום מצד בעלי הדירות.

לא רק קבלת החלטות: מה נמצא באחריות נציגות הדיירים?

כאמור, מינוי נציגות בעלי הדירות הוא שלב חיוני כדי להתחיל ולקדם את הבניין לקראת פרויקט התחדשות עירונית. להלן מספר תפקידים אופייניים של הנציגות, 

● ארגון הדיירים לקראת הפרויקט ובניית בסיס להסכמה לקידום וביצוע פרויקט בבניין.

● התייעצות עם אנשי מקצוע ואיסוף מידע הנוגע לתחום.

● ביצוע פעולות הנוגעות לפרויקט כמו העברת מידע, בירור פרטים, הנגשת פרטי הפרויקט או התוכניות לבעלי הדירות.

● הכנה ואישור של תוכנית עבודה לנציגות הכוללת לוחות זמנים, משימות וגם אחראים לביצוע.

● עדכון בעלי הדירות באופן שוטף על התקדמות הפרויקט. מומלץ כי העדכון ייעשה במספר דרכים (מודעות, אסיפות, קבוצות משותפות ב-Whatsapp וכדומה) ויכלול גם את בעלי הדירות שאינם מתגוררים בבניין.

● במידה ויש בבניין דיירים שאינם דוברי עברית, על הנציגות לדאוג להנגשת כל המידע הרלוונטי גם בשפתם - כולל מסמכים משפטיים, ככל שיהיו.

● איסוף מידע של בעלי הדירות בכל הנוגע לבקשות, דרישות או טענות מול אנשי המקצוע בכל שלב והעברתם לגורמים הרלוונטיים.

● העברת מידע ועדכונים מהיזם, קבלן או גם הרשות המקומית הנוגעים לפרויקט לכל בעלי הדירות.

● לדאוג לתיעוד מפורט ופרוטוקול של ישיבות הוועד ומפגשים שונים שמתקיימים במסגרת זו.

● כינוס אסיפות והעברת מידע מפורט לפני ובמהלך החלטות מהותיות במהלך הפרויקט.

● ניהול הליך מסודר ושקוף בכל הנוגע לבחירת אנשי מקצוע איתם מתקשים בעלי הדירות.

● הצגת מספר אפשרויות לבחירת עו"ד לייצוג בעלי הדירות, דוגמאות מפורטות וניסיון כדי להעניק תמונה כמה שיותר מלאה טרם הבחירה. יש להקפיד כי הבחירה עצמה כמו גם הצגת הפרטים והמועמדים תיעשה באסיפה מיוחדת עליה הודיעה הנציגות די זמן מראש.

● ניהול הליך בחירת יזם/קבלן בצורה מסודרת ושקופה בליווי עורך הדין של בעלי הדירות. יש להקפיד כי הבחירה עצמה כמו גם הצגת הפרטים והמועמדים תיעשה באסיפה מיוחדת עליה הודיעה הנציגות די זמן מראש.

● ניהול הליך המשא ומתן מול עו"ד טרם חתימה, וליווי הליך המשא ומתן מול יזם, קבלן או בעלי מקצוע נוספים בשלב מאוחר יותר יחד עם עו"ד מטעם בעלי הדירות.

● התרעה מראש על כל אפשרות של ניגוד עניינים בין הוועד לבין מי מבעלי המקצוע שנשכרו.

● במידה ויש דייר סרבן בבניין, באחריות הנציגות (לצד עורך הדין) לנהל מולו את ההליכים הנחוצים, החל מהעברת מידע ועד נקיטת כלים משפטיים.

חשוב לציין שהפעולה לפי כללים אלו יכולה להשתנות מבניין לבניין. כך, בחלק מהבניינים תמצאו נציגות שתפעל על פי כל הכללים הללו, ובחלקם הנציגות פועלת רק לפי חלקם. כל צורת פעילות היא לגיטימית ומותרת, כל עוד הדבר מגובש יחד עם כלל בעלי הדירות בבניין ומאושר על ידם.

שקיפות, הוגנות ושוויון בין כלל בעלי הדירות

עם סיכום מדריך זה, כדאי להדגיש נקודה חשובה.

לצד כל התפקידים החשובים של נציגות בעלי הדירות, אחד הדגשים החשובים ביותר קשור לשקיפות של חברי הוועד מול כלל בעלי הדירות. על הוועד להתריע על מקרים של ניגוד עניינים, לא לאפשר תמורה עודפת למי מבעלי הדירות או חברי הנציגות למעט מקרים מיוחדים שמאושרים על ידי כלל בעלי הדירות (לעתים, בשל אילוץ תכנוני, יש מי שיקבל יותר או פחות - אבל ניתן לאזן את הדברים בהסכמה). עוד נקודה חשובה היא לאפשר לכל בעל דירה לקבל את כל המידע ולשאול את כל השאלות, אולם לא לנהל קשרים עקיפים מול בעלי המקצוע בלי ליידע את הנציגות הנבחרת.

תמיד חשוב לזכור - גיבוש נכון של ועד בעלי הדירות ושמירה על הדגשים תועיל לקדם את הפרויקט בצורה הטובה ביותר לכלל המעורבים.

עוד כתבות

מאיר יצחק הלוי ראש העיר אילת  / צילום: תמר  מצפי

בעקבות סירובו של ראש העיר אילת להגיע: בוטלה הפגישה שהייתה אמורה להתקיים מחר במשרד ראש הממשלה בעניין שדה דב

(עדכון): הפגישה שנקבעה למחר בעניין סגירת שדה דב במשרד רה"ב בוטלה ● זאת בעקבות סירובו של ראש עיריית אילת להגיע: "אמבוש, לא ממליץ לכם להיכנס לרשימת האנשים שהיו שותפים להרס /הרג/חיסול העיר אילת"

חומר אפל / צילום: Shutterstock איי.אס.פי קריאייטיב

הכירו את הפרופ' לפיזיקה שטוען שהחומר האפל שמסביר חלק מהתעלומות הגדולות ביקום אינו קיים

פרופ' אשר יהלום טוען שהחומר האפל, אחד מהיסודות בפיזיקה שבעזרתם אנחנו מסבירים כבר 50 שנה חלק מתעלומות הגרביטציה, כלל אינו קיים ● אם התיאוריה שלו, שכבר זכתה לציון לשבח של הקרן למחקרי כבידה, תתקבל - זה עוד יכול להיגמר בפרס נובל ● אז ניסינו לקבל הסברים

בנימין ושרה נתניהו \ צילום: יח"צ

נתניהו: התקשורת מאשימה את שרה שלי בכל עזיבה בלשכתי

בפוסט שהעלה הערב ראש הממשלה בעמוד הפייסבוק שלו, טוען נתניהו כי התקשורת פיתחה "נוהג מכוער: בכל פעם שמישהו בסביבתי, ולעיתים גם לא בסביבתי, עוזב את תפקידו או לא נבחר לתפקיד, התקשורת מיד פוצחת במקהלה אחידה — "שרה אשמה""

5 הדקות הכי יקרות בדמוקרטיה / צילום: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

צריך לגלות אחריות: יום השבתון בבחירות הוא לא גזירת גורל

פוליטיקאים, שהמשק הישראלי חשוב להם וחושבים לא רק על פופולריות פופוליסטית, צריכים לשאול את עצמם האם יום השבתון בבחירות הכרחי ● שבתון בבחירות הוא לא פרקטיקה מקובלת בעולם ואין שום הוכחה שהוא מעלה את שיעורי ההצבעה ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה. פרויקט מיוחד

יאיר לפיד/ צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאטיב

ארבע הסיבות של לפיד למה אנחנו בדרך למשבר כלכלי חמור

חבר הכנסת פרסם הבוקר פוסט בעמוד הפייסבוק שלו שמסביר למה בקרוב נאבד את מקומות העבודה שלנו ואת הבית, ולמה נתניהו וכחלון אשמים ● "הקורבנות העיקריים יהיו הצעירים של מעמד הביניים הישראלי... אם אתם משלמים משכנתה גבוהה, תאבדו את הדירה. אם הילדים שלכם קטנים, לא תעמדו בהוצאות"

הנסיך לורנצו דה מדיצ’י / צילום:  Nancy vuu

"בבנקים עדיין משתמשים באמצעים שהמשפחה שלי המציאה בימי הביניים"

הכירו את לורנצו דה מדיצ'י: הנסיך שהכיר את אשתו בתוכנית ריאליטי ומקים בנק שיעבוד עם מטבעות קריפטוגרפיים

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ח"כ אביגדור ליברמן: נעשה הכל כדי לחסום את החרדים, נכפה ממשלה של הליכוד, כחול-לבן וישראל ביתנו

"זו תהיה ממשלת חירום לאומית-ליברלית”, אמר ליברמן בתכנית "המטה המרכזי" ● ליברמן ציין כי עודד פורר יגיש בימים הקרובים בקשה לקיום דיון פגרה כדי לקבל מן האוצר תשובות ברורות על עומק הגירעון "קטסטרופה שהציבור עדיין לא כל כך מודע לה בתקציב המדינה"

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

הכירו את מכרה הזהב של חברות התרופות האמריקאיות

איך קורה שמחירה של אותה תרופה גבוה יותר בארה"ב מאשר בכל מדינה אחרת, כיצד היצרניות דואגות להבטיח את שמירת המצב הקיים, ולמה לתושב ניו יורק, שידו אינה משגת, אסור לנהוג שעתיים לטורונטו שבקנדה כדי לקנות תרופה בזול ● כתבה שלישית על תחלואי מערכת הבריאות האמריקאית

צפון אמריקה בסטיישן

מסוכן שם בחוץ: השבוע שבו החרדות התפרצו

טיול הוא כר פורה להתפרצות חרדות. מפחד גבהים דרך אימת סנאים, חשש מגשר לא יציב ועד לפחד הגדול מכולם: שלא תהיה קליטה סלולרית

פסטיבל בשביל היין / צילום: אורלי גנוסר

ישמח לבב אנוש: מסיבת יין בהר אודם ופסטיבל יין בוטיק ברמת הנדיב

פסטיבל “בשביל היין”, שמובילה הרשות לפיתוח הגליל בשיתוף משרד התיירות, חוגג השנה עשור ● פסטיבל יין הבוטיק “כרמים וטעמים”, שמתקיים השנה בפעם הרביעית, חושף את מיטב אנשי התעשייה מאזור הכרמל

קארי לאם / צילום: REUTERS/Athit Perawongmetha

בעקבות הפגנות הענק: הונג קונג משעה את חוקי ההסגרה לסין

הסערה הציבורית עזרה: מנהיגת הונג קונג קארי לאם הודיעה על השעיית הצעת חוק ההסגרה, במסגרתה יוכלו רשויות החוק לשלוח לסין היבשתית כל אדם שמגיע להונג קונג, כדי שהוא יישפט בסין על עבירות מסוימות

משחק NBA / צילום: Kyle Terada-USA TODAY Sports

הכדורגל פופולרי? הכסף הגדול של הספורטאים נמצא בארה"ב, ודווקא ב-NBA

רשימת 100 הספורטאים המכניסים בעולם של "פורבס" כוללת 35 שחקני כדורסל ומעט מאוד כדורגלנים ● 25% מהכסף של הספורטאים מגיע מהסכמי חסות ופעולות מסחריות ● ומה עם ספורט הנשים? לשם הכסף הגדול עדיין לא מחלחל

עו"ד עמית חדד / צילומים: שלומי יוסף

לתקשורת תפקיד מרכזי במשחק המשפטי, אבל היא לא תחליף לשימוע

הנה שני מקרי בוחן: רה"מ נתניהו ומולו נאשם כלכלי אנונימי - האחד מעדיף לנהל את מאבקו מול המצלמות, השני בחר לשתוק ● לא ברור מי בחר נכון ● וגם: תיק פסגות עדיין מחכה להכרעה משפטית - 12 שנה אחרי שבוצעה העבירה ● פרשנות

בחירות בעולם / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

בעולם מוכיחים שאפשר גם בלי ימי שבתון בבחירות

ימי שבתון, הצבעות בסופי שבוע ואפילו חובת הצבעה, אינם ערובה לשיעורי הצבעה גבוהים ● בישראל יום הבחירות לכנסת הוא שבתון מאז קום המדינה ולמרות זאת שיעורי ההצבעה נמצאים במגמת נסיגה ● באיזו מדינה שיעור ההצבעה עומד על 85% למרות שיום הבחירות לא מוגדר כיום שבתון, ובאילו מדינות מי שלא מצביע מקבל קנס? ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה. פרויקט מיוחד 

קיה  ספורטאז' / צילום: יחצ

העם רוצה כוח: בקיה שוברים את היררכיית התמחור

רב המכר המקומי של קיה מוותר על הנעה כפולה וזוכה במנוע טורבו-בנזין נמרץ ובתמחור אגרסיבי, יחסית

 

 

עצלן / צילום:  רויטרס

לא קל להיות עצלן: מחקרים חדשים מנסים לפצח את סוד ההישרדות של עצלנים

הוא ניזון מעלים חצי רעילים, מתקשה לעכל את המזון ולא מסוגל לחמם או לקרר את עצמו, אבל הוא גם בית ספר לשימור אנרגיה ולניהול מערכת אקולוגית שלמה ● מחקרים מהשנים האחרונות מנסים לפענח את סוד ההישרדות האבולוציונית של העצלנים

נגוזי אוקונג’ו–איוולה  / צלם: ענבל מרמרי

"המושחתים לא יושבים בחיבוק ידיים כשנלחמים בהם. הם ינסו להכתים אותך, לפגוע בך, אפילו להרוג"

בקדנציה הראשונה שלה כשרת האוצר של ניגריה, הכלכלנית נגוזי אוקונג'ו-איוולה הצילה את המדינה הענייה מחובות עתק ● בקדנציה השנייה היא נלחמה בשחיתות, ולא נרתעה גם כשאמה נחטפה ● כעת מי שכיהנה כמנכ"לית הבנק העולמי, מבקרת בישראל ואומרת: "הממשלה שלכם צריכה לעזור לסטארט-אפים להיכנס לאפריקה. אתם עלולים להחמיץ הזדמנות גדולה"

כינרת/ צילום:יותם יעקובסון

כינרת עם ערך מוסף: היסטוריה וארכיאולוגיה בבקעת גינוסר

בקעת גינוסר: שבילי הליכה נופיים, אתרים היסטוריים מרתקים ואטרקציות שכדאי לזכור לפעם הבאה שבאים אורחים מחו"ל

מצעד הגאווה בתל אביב היום

"לא נרפה עד השוויון": 250 אלף משתתפים במצעד הגאווה בת"א

(עדכון) ● מאות אלפים משתתפים במצעד ה-21 בת"א שיצא לדרך מנקודת ההתכנסות בשדרות בן ציון וממשיך לבמה המרכזית בפארק צ'ארלס קלור ● באזורים רבים נאסרה החניה והרחובות נחסמים לסירוגין ● בין האמנים שיופיעו - מירי מסיקה, הראל סקעת ומאיה בוסקילה ● כל הפרטים

מכונית מדגם פג'ו / צילום: יח"צ

נוסעות עם הזרם: הדור הבא של המכוניות החשמליות

המכוניות החשמליות מהדור החדש כבר לא מיועדות רק ללקוחות מבוססים ● הן זולות יותר וצפויות לכבוש את ציי הרכב ואת ההמונים ● בקרוב הן ינחתו בישראל, וככל הנראה ישנו את פני התחבורה המקומית