גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בניגוד לתחזיות ולמרות עליות המחירים: שחיקה במכירות שוק המזון והמשקאות בפברואר

לראשונה מזה קרוב לשנה וחצי, שוק המזון והמשקאות ירד בחודש שעבר ב-0.4%, בין היתר על רקע תזמון החגים ● שטראוס, ספקית המזון השנייה בגודלה, יורדת במכירות אחרי חודשים ארוכים ● שוק הטואלטיקה, לעומת זאת, נהנה מצמיחה של 4.6% ● ניתוח "גלובס"

מוצרי שטראוס / צילום: תמר מצפי
מוצרי שטראוס / צילום: תמר מצפי

היפוך מגמה בשוק המזון? למרות גל עליות מחירים ובניגוד לתחזיות, אחרי כשנה וחצי של גידול, הצמיחה בשוק המזון והמשקאות נבלמה בחודש פברואר. מנתוני סטורנקסט עולה כי השוק לא צמח בחודש שעבר ואף רשם שחיקה קלה במכירות של 0.4% ביחס לפברואר אשתקד, והן הסתכמו בכ-2.9 מיליארד שקל.

עם זאת, הצמיחה מתחילת השנה נשמרת עם אחוז שינוי מצטבר של 2.6%. ככל הנראה, הירידה במכירות נובעת גם על רקע התזמון של החגים בשנה שעברה.

תנובה, ספקית המזון הגדולה בישראל, שמרה על יציבות עם ירידה של 0.1% במכירות הכספיות שהסתכמו ב-436 מיליון שקל. במקביל, החברה רשמה ירידה של כ-0.5% בנתח השוק שלה ביחס לפברואר אשתקד, והיא אוחזת כעת ב-15.3% משוק המזון והמשקאות. נציין כי היציבות של תנובה נרשמת למרות עליית מחירים שביצעה בקיץ האחרון.

שטראוס, ספקית המזון השנייה בגודלה בשוק הישראלי, שנמנעה עד כה מעליית מחירים, רושמת לראשונה מזה תקופה ארוכה ירידה במכירות הכספיות, והן נשחקו ב-1.5% והסתכמו בכ-350 מיליון שקל. בדומה לתנובה, גם נתח השוק של שטראוס ירד בשיעור של 1.1% מ-12.4% בפברואר 2018 ל-12.2% בפברואר האחרון.

אסם-נסטלה, חברת המזון השלישית בגודלה, היא היחידה מבין 5 הספקיות הגדולות שהמכירות שלה צמחו ב-2.3% ביחס לפברואר אשתקד והסתכמו בכ-287 מיליון שקל. גם נתח השוק של החברה גדל ב-2.7% והסתכם ב-9.9%. הצמיחה הזאת, נציין, מתרחשת למרות שהתכנון של אסם להעלות את המחירים נבלם ונדחה, כך שהיא נובעת, ככל הנראה, מגידול כמותי ומצריכת מוצרי פרימיום.

עשרת הספקים הגדולים בשוק המזון והמשקאות

נתח השוק של החברה המרכזית ירד

בניגוד אליה ובדומה לשתי הראשונות, החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה-קולה ישראל), שהיא גם הבעלים של מחלבת טרה, ירדה בשיעור של 3.1% בנתח השוק מרמה של 6.5% ל-6.3%. מכירותיה בחודש פברואר הסתכמו ב-179 מיליון שקל - ירידה של כ-3.5%.

נטו, החברה הציבורית והספקית החמישית בגודלה בשוק המזון, שומרת על יציבות עם שחיקה קלה של 0.3% במכירות הכספיות, שהסתכמו ב-103 מיליון שקל (לא כולל מכירות בשר ודגים טריים).

יוניליוור, הספקית השישית בגודלה, רשמה ירידות משמעותיות יותר עם אובדן מכירות כספי של 6.2% שהסתכם ב-100 מיליון שקל. המגמה הזאת מאפיינת את החברה מתחילת השנה, במהלכה רשמה ירידה מצטברת של 1.6% בחודשיים הראשונים של 2019 לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

הספקית הבאה בתור היא דיפלומט, שרושמת צמיחה נאה במכירות הכספיות וממשיכה בכך את מגמת הצמיחה שלה מתחילת השנה. עוד מגלים הנתונים כי בחודשיים הראשונים של השנה צמחה החברה בכמעט 8% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

יפאורה תבורי ממשיכה לצנוח

אבל לא רק החברה המרכזית למשקאות יורדת - גם אצל שתי ספקיות המשקאות הנוספות נרשמו ירידות במכירות ביחס לתקופה המקבילה. כך, טמפו איבדה כ-3%, ואילו יפאורה תבורי ממשיכה לצנוח בדומה לחודש שעבר עם אובדן מכירות כספיות יוצא דופן של 11.3%. זאת, בין היתר, על רקע הסכסוך שלה עם הרשת החרדית של שופרסל, "יש חסד".

עם זאת, בניגוד למגמה הכללית, יצרנית אחת צמחה באופן חריג במכירות הכספיות. מדובר בוילי פוד שרשמה גידול של למעלה מ-31%, מה שמקנה לה אחיזה של 1.1% ממכירות שוק המזון בישראל.

ספקיות נוספות בשוק המזון שהצטיינו בפברואר הן גד עם עלייה של 14.7% במכירות, ויסוצקי עם גידול של כמעט 11%, ושסטוביץ שגדלה בכ-9% במכירות הכספיות.

שוק הטואלטיקה דווקא צומח

לעומת שוק המזון, שוק הטואלטיקה (טיפוח הפרט והבית) רושם צמיחה נאה של 4.6% וגידול אצל מרבית הספקיות, כשהשינוי המצטבר בחודשיים הראשונים של השנה עומד על 6%. מי שהובילה את המגמה היא סנו הציבורית, שגדלה ב-11.1% במכירות ל-107 מיליון שקל - מה שהעניק לה את ההובלה עם נתח של כ-18%.

בתוך כך, ל"גלובס" נודע כי החל מהחודש האחרון סטורנקסט החלה לאסוף נתונים גם מרשתות הפארם ותכלול מעתה את סופר-פארם, את Be (לשעבר ניו-פארם) שבבעלות שופרסל, את גוד פארם שבשליטת רמי לוי ואת סמארט פארם.

עד היום תחום הפארם לא קיבל כיסוי מלא בסטורנקסט, ולכן מכירות של ספק שנחשב לדומיננטי יותר, למשל ברשת סופר-פארם, לא באו לידי ביטוי. כעת עדכנה סטורנקסט את הנתונים גם אחורה, כשהמספרים החדשים משקללים את נתוני העבר. זו תהיה למעשה הפעם הראשונה שבה ניתן יהיה ללמוד יותר על המכירות בתחום הפארם בצורה רחבה. הצעד הזה מצטרף לכך שבשנה החולפת סופר-פארם נכנסה לראשונה גם למאגר הנתונים של חברת נילסן, חברת המחקר והמידע העולמית שאוספת גם היא נתוני מכירות קמעונאיות. 

עוד כתבות

פיתוח תשתיות עבור הקו הסגול של הרכבת הקלה ברחוב ארלוזורוב בת"א / צילום: כדיה לוי

תוכנית התשתיות הלאומיות 2020: עלות הקו הסגול בתל-אביב זינקה ב-2.4 מיליארד שקל

כך עולה מהדוח השנתי על תוכנית התשתיות הלאומית ● התחבורה צפויה למשוך את מירב ההשקעות בתשתיות בשנים הקרובות ● העלות הכוללת של התוכנית: 230 מיליארד שקל

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

המערבולת במגדל לא נרגעת: דירקטור המקורב לשלמה אליהו מתפטר

הערכות: ההתפטרות כדי לפנות מקום למינוי דירקטור חדש, כנראה מוטי רוזן ● הדירקטור הפורש גבי פיקר הסביר כי התפטרותו הינה "נוכח חוסר אמון, שהחריף לאחרונה, בינו (ודירקטורים במגדל ביטוח) לבין יו"ר דירקטוריון מגדל ביטוח, ניר גלעד ועל רקע הוראת הממונה על שוק ההון"

אמיר ברמלי/ צילום: כדיה לוי

התכוון להימלט? אמיר ברמלי נעצר עד לתום ההליכים נגדו

הפרקליטות נימקה את בקשתה לעצור את ברמלי בקיומן של ראיות ישירות וקונקרטיות בעוצמה גבוהה במיוחד, המלמדות על כוונתו להימלט מן הארץ באופן מיידי, חרף צו איסור היציאה מן הארץ נגדו

ארומה סניף טאגור / צילום: שני מוזס, גלובס

ארומה ת"א ממשיכה בסגירת הסניפים: הפעם ברמת אביב

ל"גלובס" נודע כי ארומה ת"א סוגרת את סניף רמת אביב במרכז המסחרי טאגור ● הסגירה הנוכחית שמצטרפת לשלושה סניפים נוספים שנסגרו במהלך משבר הקורונה ● ברשת מציינים כי מדובר בסגירה שתוכננה עוד לפני השפעות משבר הקורונה על הענף

ממתינים / צילום: כדיה לוי, גלובס

בריאותית ותעסוקתית: בני ה-50 פלוס נפגעים פעמיים מהקורונה

העובדים המבוגרים שפוטרו או הוצאו לחל"ת עלולים להיפלט ממעגל העבודה מוקדם מדי • מומחים טוענים שההכשרות המקצועיות לא מכוונות לפלח האוכלוסייה הזה, והתיוג שלהם כ"קבוצת סיכון" מרתיע מעסיקים • "המבוגרים, לא הצעירים, עלולים להיות הבעיה שנגרור אחרי שנצא מהמשבר"

ZOOM. קשה למצוא ארגון או מוסד לימודים שפסח על השימוש במערכת  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

איך מודדים עבודה מהבית? כלי עזר למשקיעים בימי קורונה

עובדים וחברות עוברים בעקבות הקורונה לעבודה מהבית, ובשוק האמריקאי נוצרה קבוצת חברות שמפתחות כלי עבודה מרחוק ומניותיהן נוסקות בחדות ● אילו פעילויות נכללות תחת ההגדרה "Work From Home", וכיצד ייראה מדד דמיוני ייעודי לסקטור זה?

קמאלה האריס בקליפורניה, 2019  / צילום: Richard Vogel, Associated Press

המינוי ההיסטורי של ביידן: האם קמאלה האריס תהיה "הנשיאה החליפית"

היא אישה, היא שחורה, היא נראית ונשמעת כמו העתיד ● מינויה ההיסטורי של קמאלה האריס למועמדת הדמוקרטים לסגן נשיא מעניק כיוון ודגש, שטראמפ יתקשה להתמודד אתו ● אבל צריך לזכור שלסגן נשיא בארה"ב יש השפעה רק אם הנשיא מאפשר אותה

אחוזת ראשונים / צילום: סיון שוב עמי

בדיור המוגן מסתכלים לטווח הארוך וממשיכים לבנות, אבל הרבה יותר קשה לשווק בקורונה

כמו בתי דיור מוגן אחרים, גם באחוזת ראשונים נקטו צעדים מחמירים בתקופת סגר הקורונה, והתמודדו עם הפחד הגדול מהידבקות ● אבל המגבלות והחששות לא עצרו את הבעלים מלקדם את בנייתם של שלושה בתי דיור מוגן נוספים ● בונים מחדש - האתגרים של ענף הנדל"ן

ראג'ה קודורי, מנכ"ל קבוצת הארכיטקטורה, הגרפיקה והתוכנה באינטל / צילום: דוברות אינטל

ראש בראש עם אנבידיה ו-AMD: אינטל נכנסת לשוק המעבדים הגרפיים

בסוגיית המשך הייצור הבהירה אינטל: "נמשיך להשקיע בטכנולוגיות ייצור עתידיות של אינטל. לא חוששים שנפגר אחרי המתחרים" ● אינטל חשפה את המעבד החדש "אלדר לייק", המפותח בישראל ושלטענתה יהיה "המוצר הטוב ביותר של אינטל אי פעם בכל הקשור לביצועים מול צריכת חשמל"

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

בדיקת קורונה ללא מגע בשדה התעופה: ככה זה הולך לעבוד

חברת בינה. AI, המפתחת מערכת לחישה מרחוק של סמנים רפואיים, הודיעה על תחילתם של שני ניסויי פיילוט עם שדות תעופה בעולם, לבדיקות קורונה ללא מגע

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

הסתיים מכרז התדרים: קבוצת סלקום תשלם 115 מיליון שקל, כפול מפרטנר-הוט

הסכום המצרפי שהחברות תשלמנה יעמוד על 265 מיליון שקל ● פלאפון תשלם 88 מיליון שקל ופרטנר והוט-מובייל ישלמו 62 מיליון שקל ● שר התקשורת יועז הנדל: "פרישת דור 5 במדינת ישראל תאפשר בין היתר לייצר מנועי צמיחה ותוביל לקידום התעשייה"

קובי ריכטר / צילום: תמר מצפי

לא חיכתה לעסקה: מניית סומוטו זינקה ב-110% מתחילת השבוע שעבר

בעקבות הדיווח אתמול (ד') על עסקת מיזוג עם נוסטרומו הפועלת בתחום הלוהט של אגירת וניהול אנרגיה, זינקה מניית סומוטו ב-60% לשווי חברה של 230 מיליון שקל ● עוד לפני הדיווח אתמול קפצה סומוטו בכ-30% בתוך מספר ימים

רה"מ בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: בן סטנסל, AP

הורידה 5,000 קורבנות: אנגליה שינתה את הגדרות התמותה מקורונה

באנגליה החליטו מעתה לא לספור במניין המתים מהמגפה אנשים שמתו לאחר יותר מ-28 יום לאחר שאובחנו לראשונה כחולי קורונה ● עכשיו עומד מספר המתים מקורונה בבריטניה כולה על 41,329 בני אדם

קניון שבעת הכוכבים בחודש שעבר. חיכוכים בין קבוצות אופנה גדולות לקניונים / צילום: כדיה לוי, גלובס

מאזן האימה החדש של הקניונים: זארה מכתיבה מודל תשלומים חדש והיא לא היחידה

כך נראה המאבק בין רשתות האופנה לחברות הנדל"ן על השכירות ודמי הניהול בימי הקורונה • החנויות דורשות שהקניונים יתחשבו בפדיונות הקורסים שלהן • חלק מהקניונים נתנו "הקלות קורונה", אבל נשמעות גם טענות על ניצול המצב • האם ההפסדים של מליסרון ברבעון האחרון הם רק קצה הקרחון?

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

הפועלים ממשיך להפריש בגין הפסדי אשראי והרווח צנח בכ-85%

המשבר הכלכלי ומגפת הקורונה ממשיכים לטלטל את תוצאות בנק הפועלים ● בנטרול ספיחי הפרשות שבהן היה מעורב הבנק בארה"ב ההיפרדות הסופית מישראכרט ועוד היבטים "חריגים", רשם הבנק ברבעון השני רווח נקי של 161 מיליון שקל ●  תיק האשראי לציבור של הבנק קטן ברבעון השני ב-2%

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

פתיחה מעורבת בוול סטריט; סיסקו צונחת בכ-10% אחרי הדוחות

מדד הנאסד"ק מטפס ב-0.45, מדד S&P 500 נפתח בירידות קלות, במרחק נגיעה מהשיא ● לראשונה מפרוץ הקורונה, דרישות האבטלה השבועיות בארה"ב ירדו מתחת למיליון ● שיעור האבטלה באוסטרליה עלה ביולי ל-7.5%, שיא של 22 שנים

ניסוי בחיסון לקורונה של חברת מודרנה בניו יורק   / צילום: Hans Pennink, Associated Press

קורונה זה התרופה שלהן: הנפקות הביוטק בארה"ב גייסו סכום שיא של 9.4 מיליארד דולר מתחילת השנה

הנפקות הביוטק שוברות את השיא של 2018, שבכולה גויסו 6.5 מיליארד דולר ● העלייה הממוצעת במניות ביום המסחר הראשון שלהן, בשיעור של 34% - הזינוק החד ביותר מאז ההייפ של מניות הטכנולוגיה בוול סטריט בשנת 2000

אסי (אסא) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אנרגיה ירוקה: קפיצה של 118% ברווחי אנרג'יקס ברבעון השני

את החצי הראשון של השנה סיימה החברה עם הכנסות של כ-132 מיליון שקל, צמיחה של 8% לעומת התקופה המקבילה ב-2019 ● בשורה התחתונה רשמה החברה עלייה של 45% ברווח הנקי לכ- 46 מיליון שקל

מאיר גורביץ', בעל השליטה בארזים / צילום: רוני שיצר

רוכש חדש מתעניין באל על: איש הנדל"ן מאיר גורביץ

גורביץ (65) הוא איש עסקים ישראלי-בריטי, ובעל פעילות עסקית חובקת עולם ● עיסוקו מתמקד בעיקר בנדל"ן מניב ● גורביץ לא העביר הצעת מחיר אולם פנה כאמור לרשות החברות לקבל היתר

עליית מחירים. קורקינטים בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

רוכבות על הגל: חברות הקורקינטים השיתופיים נהנות מגידול במספר המשתמשים - ומעלות מחירים

אחרי שהחברות חוו פגיעה משמעותית בהיקף השימושים במהלך הסגר, כעת הן מדווחות על עלייה ● לאחרונה עדכנה ווינד כי היא מייקרת את המחיר לדקת רכיבה ובירד שינתה את המחירים גם כן ● יחד עם הגידול עולה שיעור הנפגעים בתאונות דרכים