גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נשקיע, נבנה ונסלול, אבל לא נילחם באמת ברכבים הפרטיים: איך המפלגות מתכוונות לפתור את הפקקים

"גלובס" חושף את עמדות המפלגות ב–16 הסוגיות הכלכליות הבוערות ביותר ● והפעם: איך פותרים את בעיית הפקקים ● רוצים לדעת מי המפלגה שהכי מתאימה לכם? מאץ' בחירות: שחקו וגלו

פקקי תנועה/   א.ס.א.פ קריאטיב / Shutterstock : צילום
פקקי תנועה/ א.ס.א.פ קריאטיב / Shutterstock : צילום

מה שאלנו: כיצד בכוונתכם לפתור את בעיות התחבורה בישראל?

כחול לבן: לאפשר לעובדים לעבוד גם מהבית

בטווח הקצר מבטיחים במפלגה להקים קבינט תחבורה שיאגד את כל המוסדות הרלוונטיים לקידום מהיר של תהליכים, עידוד תחבורה שיתופית (תוך התחשבות בהשפעה על נהגי המוניות) וסבסוד התחבורה השיתופית בפריפריה.

עוד צעדים בטווח הזמן המיידי הם ויסות שעות הכניסה למטרופולין ת”א, עידוד חברות לאפשר לעובדים לעבוד יום בשבוע מהבית ובחינת מתן הקלות במס לעובדים שנוסעים בתחב”צ - כנגד מיסוי הטבת חניה.

בטווח הארוך התוכניות הן להוסיף בכל שנה 50 ק”מ של נתיבי תחבורה ציבורית והגברת האכיפה בהם, תגבור המערך בפריפריה, לסלול קו רכבת עוקף ב"ש שייתן מענה לערי הנגב ולעיר הבה"דים ולהפעיל מערך הסעות מתחנות הרכבת ואליהן.

■ ניתוח "גלובס": תוכנית רצינית ויצירתית (עם קריצה לממסד הביטחוני בדמות הרכבת לבסיסי צה"ל בדרום)

מי המאץ' הכלכלי שלכם? לחצו כאן לשחק

מאץ' הבחירות

הליכוד: למה להביע עמדה כשאפשר לא?

הליכוד לא פרסמה תוכנית מפורטת וגם לא מצע, ולכן נבחן אותה לפי הצעדים שנקטה ב-10 שנים האחרונות, תחת השר ישראל כ"ץ. משרד התחבורה בראשות כ"ץ מקדם שלל פרויקטים של תחבורה ציבורית, אבל כולם סובלים מעיכובים ותקלות. בשנים אלה גם גדל מאוד מספר כלי הרכב על הכבישים, והמדינה ממשיכה להכניס עשרות מיליארדים בשנה ממסי רכב.

■ ניתוח "גלובס": האם מי שבמשמרתו התפתח המשבר החמור בתחבורה מסוגל ומתאים לחלץ אותה מהמבוי הסתום?

העבודה

מהעבודה נמסר כי למפלגה יש תוכנית אסטרטגית לתחבורה שמבוססת על ארבעה עקרונות: השקעה מסיבית בתחבורה ציבורית במקום עוד כבישים; פחות מכוניות; עיבוי והוזלת קווי תחבורה ציבורית; וקידום אמצעי תחבורה חלופיים בנוסף לשיפור והשקעה.

עוד אמרו כי בכוונתם לפעול להקצאת יותר משאבים למאבק בתאונות הדרכים ולהחלת חובת סלילת שבילי אופניים על רשויות מקומיות.

ניתוח "גלובס": התחלה מבטיחה אך קשה לדעת האם מאחורי הכותרות מסתתרת תוכנית רצינית ומעשית

חד"ש-תע"ל: גם ערבים זכאים לנסוע ברכבת

לפי הרשימה של איימן עודה ואחמד טיבי, יש לתת עדיפות לתחבורה הציבורית על פני כלי הרכב הפרטיים, יש להעדיף את התחבורה הציבורית המסילתית - שתגיע לכל יישוב - שמונה מעל 20 אלף תושבים, בפרט בערים הערביות. בנוסף, יש להעניק יותר סמכויות לרשויות המקומיות ולשלב בין תחבורה מסילתית לבין שבילי אופניים.

■ ניתוח "גלובס": התייחסות חשובה לבעיה הנקודתית של חיבור יישובים ערביים לתחבורה ציבורית. היתר ערטילאי

חכ איימן עודה/ צילום: דוברות הכנסת

הימין החדש: הרשויות המקומיות יטפלו

ממפלגתם של שקד ובנט נמסר כי בכוונתם לאפשר ולעודד תחבורה שיתופית, לפתוח את התחבורה הציבורית לתחרות ולעודד רשויות מקומיות להתאגד יחד, להציע וליישם פתרונות תחבורה בתוכן ואליהן.

■ ניתוח "גלובס": נעים בכיוון בנכון, אך יידרש הרבה יותר מזה כדי להצליח במהפכה הנדרשת בתחבורה

איחוד מפלגות הימין

ענו כי בכוונתם לפעול לשיפור תנאי התחבורה הציבורית ועידוד השימוש בה, ולהמשך פיתוח התשתיות.

■ ניתוח "גלובס": לא באג'נדה שלנו

יהדות התורה: השבת קודמת לפקקים

המפלגה לא מפרסמת מצע וגם לא ענתה לפניית "גלובס" בנושא. בקדנציה האחרונה, כשעבודות תשתית הכרחיות ברכבת בוצעו בשבת, המפלגה איימה במשבר קואליציוני ואף מנעה הקמת רשויות מטרופוליניות.

■ ניתוח "גלובס": למרות שבוחריהן המשתמשים הכבדים ביותר בתחבורה הציבורית אין למפלגות החרדיות מה לומר

ש"ס

ש"ס לא מסרה התייחסות לפניית “גלובס”. בקדנציה האחרונה יו”ר המפלגה דרעי דרש להעניק פטור ממע”מ בתחבורה ציבורית לאוכלוסיות חלשות, ובסופו של דבר הוסכם על הוזלה במחירי הנסיעה לכלל האוכלוסייה.

■ ניתוח "גלובס": הוזלת התחבורה הציבורית מסייעת לשכבות החלשות אך אינה עוזרת לשכנע בעלי רכב פרטי לעבור לאוטובוסים

מרצ: נפתור, אבל לא נפרט ממש איך

במרצ מציעים השקעה מסיבית בתחבורה ציבורית ובפיתוח נתיבי תחבורה ציבורית והקמת רשויות מטרופוליטניות לתחבורה ציבורית.

■ ניתוח "גלובס": מתמקד בעיקר, אך קצר מדי

כולנו: הרכב האוטונומי יציל אותנו

מפלגת כולנו מתכננת מספר צעדים: גיבוש תוכנית אסטרטגית לתחבורה ציבורית והקמת קבינט תחבורה לצורך שילוב זרועות וראייה כלל מערכתית, הקמת רשויות תחבורה מטרופוליניות, קידום המטרו בגוש דן, המשך הרחבת מערך הרכבת הכבדה, וסלילת הרכבת הקלה ברחבי הארץ.

בנוסף, מפלגת כולנו תפעל גם לקידום “תחבורת העתיד”, דוגמת קידום הכנסת רכבים אוטונומיים עם הגעתם לבשלות, שיאפשרו הקטנת מספר כלי הרכב הפרטיים על הכביש, ותחבורה ציבורית בקווים דינמיים על פי ניתוח ביקושים ב”זמן אמת” תוך שימוש ב-big data.

■ ניתוח "גלובס": ראייה רחבה שמשמעה שהמדיניות הנוכחית תיושם גם בעתיד. בנוסף, לדעת מומחים כניסת רכבים אוטונומיים רק תחריף את בעיית הגודש

בחירות, כולנו

ישראל ביתנו: תחבורה? זה לא אנחנו

במפלגתו של אביגדור ליברמן לא ענו על שאלה זו. זאת למרות שליברמן בעצמו כיהן בעבר כשר התחבורה.

■ ניתוח "גלובס": התעלמו מנושא שמטריד ללא ספק רבים מבוחרי המפלגה

גשר: שעות עבודה גמישות

לגשר יש תוכניות מפורטות: מתן תמריצים למעסיקים לאפשר לעובדיהם לעבוד בשעות גמישות. תמריצים אלו יכולים לבוא בדמות שיעורי מס מופחתים, כאשר שיעור ההפחתה ייקבע בהתאם למספר השעות הגמישות שנרשמו בכל חודש; עידוד התחבורה השיתופית; פיתוח תשתיות להסעת המונים; הרחבת נתיבי תחבורה ציבורית בכניסה למרכזי הערים ושירותי הסעות לתחנות הרכבת.

עוד מציעה המפלגה לתמרץ רשויות מקומיות לפתח מודלים לתחבורה ציבורית קהילתית בשכונות רלוונטיות (שאטלים) במקום אוטובסים ועידוד רכיבה על אופניים והליכה במרכזי הערים. הדרך לכך היא הוספת שבילי אופניים, רמזורי הולכי רגל ארוכים יותר, הגברת האכיפה בשבילי האופניים ובמדרכות, הצבת עמדות טעינה ועוד.

■  ניתוח "גלובס": מבט מעמיק, כוללני ויצירתי על בעיות התחבורה המרכזיות

זהות

מרשימתו של פייגלין נמסר כך: נאפשר שירותי שיתוף כמו אובר, נאפשר תחבורה המונית בבעלות פרטית (כלומר קווי אוטובוס בבעלות פרטית ובהפעלה חופשית שאינם כפופים לתכנון המרכזי של הממשלה).

■  ניתוח "גלובס": אין כאן מדיניות תחבורה אלא נגזרת של ההשקפה הכלכלית של המפלגה המקדשת את הקניין הפרטי

עוד כתבות

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

מטבע דיגיטלי/צילום: שאטרסטוק

יצרנית מכונות כריית הביטקוין מנמיכה ציפיות לקראת הנפקה ראשונית בנאסד"ק

Canaan הסינית, החברה השנייה בגודלה בתעשיית מכונות הכרייה של מטבעות קריפטו, מתכננת להנפיק 10 מיליון ADS במחיר יעד של 11-9 דולרים למניה ● במחיר זה תוכל החברה לגייס לכל היותר 100 מיליון דולר - ולא 400 מיליון דולר, כפי שהעריכה לפני כשבועיים

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

נופר עמיקם / צילום: אופיר אייב

נופר עמיקם מונתה לשותפה בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל

עמיקם (34) עומדת בראש מחלקת יצירת הערך תצטרף לשני המייסדים קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

רבוע כחול נדל"ן מאשרת חשיפת "גלובס": מגעים מתקדמים לרכישת מניות משפחת גינדי בקניון TLV

החברה עשויה לרכוש את זכויותיה של קבוצת גינדי בקניון TLV ובחברת המגורים, במסגרת עסקה כוללת להסדרת כלל העניינים העומדים על הפרק בין הצדדים

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו מספקת תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות; המניה נפלה ביותר מ-7%

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים מהוות נכס מעניין"

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

הנשיא דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

ג'ון בולטון: אינטרסים פיננסיים מכתיבים מדיניות טראמפ כלפי טורקיה

טראמפ אירח אתמול את ארדואן בבית הלבן והכריז: "אני אוהד גדול של נשיא טורקיה" ● ארדואן מתח ביקורת על הקונגרס האמריקאי מעל בימת הבית הלבן ● טראמפ: "יש לנו יחסים מצוינים עם הכורדים"

ראשת מועצת גני תקווה, ליזי דלרי'צה / צילום: אביגיל עוזי

"התחבורה בישראל היא 100 שנה אחורה, צריך פתרונות בתוך היישוב"

כך אמרה ל"גלובס" ראשת מועצת גני תקווה ליזי דלרי'צה לאור החלטת המועצה השבוע לקדם בניית 1,200 דירות בצפון היישוב כחלק מרובע חדש שיכלול גם רבע מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל? / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל?

מגרש לבנייה בבנימינה, דירת 6 חדרים חדשה בטירת הכרמל, דירת בת 4 חדרים בזכרון יעקב או קוטג' בחדרה

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ וליברמן בסיום הפגישה: אין תשובה מדויקת על מתווה הנשיא

עדיין לא חלה התקדמות כלשהי לכיוון הקמת ממשלה ● ביום רביעי הקרוב יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?