גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אקזיט בתחום המכשור הרפואי: אורתוספייס הישראלית נמכרת בעד 220 מיליון דולר

המרוויחה העיקרית מהמכירה לחברה האמריקאית סטרייקר היא הקרן הישראלית טריוונצ'רס ● אורתוספייס פיתחה מעין כרית המושתלת בכתף ומחליפה ניתוח לתיקון קרעים בגיד הכתף ● ענת סגל, שהייתה מנכ"לי חממת קסניה כשהחברה הוקמה: "הרעיון נחשב בזמנו קצת הזוי, ולא התקבל בכנסי האורתופדים הגדולים. זה היה גבול דק בין תעוזה לוואט דה פאק"

מכשור רפואי / צילום: Shutterstock
מכשור רפואי / צילום: Shutterstock

חברת אורתוספייס הישראלית תירכש על ידי החברה האמריקאית סטרייקר בסכום של עד 220 מיליון דולר: 110 מיליון דולר יתקבלו מיידית ועד 110 מיליון דולר יתקבלו בהתאם לעמידה באבני דרך. החברה פיתחה ומשווקת מכשיר לטיפול בפציעות ודלקות חמורות בכתף, כתחליף לניתוח. המוצר הוא מעין כרית עשויה מחומר פלסטי מתכלה המושתלת בכתף בפרוצדורה זעיר פולשנית ומהווה תחליף למערכת בלימת הזעזועים הטבעית של הגוף.

עסקה זו מסמלת את שובם של האקזיטים בתחום המכשור הרפואי הקלאסי (שלא בתחום הבריאות הדיגיטלית). המרוויחה העיקרית היא קרן המכשור הרפואי הישראלית טריוונצ'רס (TriVentures), שהייתה בין המשקיעות העיקריות בסבבים המאוחרים של החברה. משקיעות אחרות בחברה הן קרן Innova Health (אינובה הלת'), אשר השקיעה בסבבים האחרונים שלה והפכה לבעלת כ-75% ממנה, וכן קרן JJDC של חברת המכשור הרפואי ג'ונסון אנד ג'ונסון וחברת סמית' אנד נפיו. חממת קסניה, שבה הוקמה החברה, מכרה את אחזקותיה באורתוספייס לאינובה (שאז נקראה Healthpoint Capial) בתחילת ב-2015 ורשמה רווח של 6.2 מיליון שקל.

עד היום גייסה אורתוספייס כ-30 מיליון דולר כך שמדובר בהחזר נאה על ההשקעה, בעיקר עבור הקרנות שנכנסו לחברה בשלבים המאוחרים.

המוצר הושתל במעל ל-20 אלף איש

אורתוספייס הוקמה ב-2009 כספין אוף של הסטארט-אפ ביופרוטקט מחממת קסניה, שפיתח מוצר דומה לתחום של מניעת נזקים של הקרנות לטיפול בסרטן הערמונית. הכרית העשויה מחומרים פלסטיים מתכלים שפיתחה ביופרוטקט, נועד להרחיק את האזורים הרגישים מן הערמונית בעת ביצוע ההקרנה. החברה התפתחה לאט, אך בשלב כלשהו עלה הרעיון כי כרית דומה באותה שיטה של השתלה זעיר פולשנית יכולה לשמש לפונקציה של ריכוך זעזועים בכתף, בזמן ההחלמה של הגיד.

לדברי ענת סגל, שהייתה מנכ"לית חממת קסניה כשהחברה הוקמה: "אורתוספייס היא דוגמא יפה למה שמתכוונים כשאומרים שצריך אקוסיסטם כדי להקים חברות מכשור רפואי. היא הוקמה על ידי אסף דקל שניהל אז חברה בחממת קסניה בשם ניטסטיץ', שנחשבה להבטחה גדולה של החממה אבל בסופו של דבר לא הצליחה. יום אחר אמרנו לדקל - תעיף מבט פה, אולי תוכל לעזור לביופרוטקט, וכשהוא בחן את הטכנולוגיה שלה, עלה לו הרעיון לשימוש נוסף במוצר, לתחום הכתף". דקל שימש לפני כן כרופא אורתופד במשך 15 שנה, וכיהן במשרות ניהוליות במספר חברות מכשור רפואי בשלבי הקמה ראשונים.

סגל: "הרעיון נחשב בזמנו קצת הזוי, ולא התקבל בכנסי האורתופדים הגדולים, משום שלא היה הסבר ברור מדוע השתלת כרית כזו שמונעת כאב וחיכוך, גם עוזרת לריפוי". כיון ההערכה היא כי המוצר מונע תהליכים דלקתיים סביב אזור הכאב שמונעים את הריפוי. כך או כך, ניסיונות ראשונים בבעלי חיים ואחר כך פרוצדורות סלקטיביות מאוד בבני אדם באירופה, הראו תוצאות טובות. "עד היום המוצר הושתל במעל 20 אלף איש, ואני מכירה אישית אנשים שהוא עזר להם", אומרת סגל. "זה היה גבול דק בין תעוזה לוואט דה פאק".

החברה קיבלה אישור שיווק באירופה ב-2010, והחלה במכירות דרך מפיצים. ב-2011 בוצע הגיוס המשמעותי הראשון, מטריוונצ'רס. ב-2014 החלה בניסוי קליני בארה"ב ולאחר שקיבלה אישור FDA לשיווק בארה"ב, נכנסו משקיעי הסבב האחרון בראשון הלת'פוינט-אינובה.

לדברי סגל: "אנחנו מעריכים שהאקזיט יעשה שירות טוב גם עבור ביופרוטקט, שכבר רושמת הכנסות ומתממנת בעיקר מהכנסותיה, וגם נמצאת בניסוי קליני בארה"ב. תמיד אמרנו שביופרוטקט הוא פלטפורמה לפיתוח של מוצרים נוספים, מעבר למוצר למניעת תופעות לוואי של טיפולים בסרטן הערמונית, אם כי גם זה מוצר משמעותי. עכשיו יש לנו הוכחה ראשונה לכך". ביופרוטקט הוקמה ב-2004 על ידי שאול שוחט, ד"ר אדריאן פז, פרופ' אבי דומב ופרופסור רמי בן יוסף.

עבור אינובה הלת' זוהי אחת ההשקעות הראשונות בישראל, אולם ייתכן שלאור ההצלחה, תגדיל החברה את פעילותה בארץ. לדברי טים ברקוביץ', מנכ"ל הקרן, וד"ר אריאלה גולומב, סמנכ"לית בקרן: "כשפגשנו את אורתוספייס לראשונה היה להם כבר אישור שיווק באירופה והם כבר ביצעו 4,000 פרוצדורות, אך היו להם הרבה משקיעים קטנים וצורך בסכום משמעותי של כסף למימון ניסוי בארה"ב ובניית מערך מכירות. אחרי תקופה של היכרות השקענו בחברה, וזו הייתה השקעה נהדרת עבורנו.

כיום אנחנו מנהלים קרן עם סכום פנוי להשקעה בארה"ב, אירופה וישראל. אנחנו מאמינים שישראל היא שוק חשוב עבורנו. אנחנו מחפשים חברות שיהיה להם אישור שיווק כלשהו, באירופה או בארה"ב, מתחומים כמו אורתופדיה, שריר ושלד, כלי דם ובריאות האישה, ופתוחים גם לשמוע על חברות נוספות בתחום המכשור הרפואי, בשווקים שבהם ישנו צורך גדול ללא מענה. בעוד כחודש נגיע לביקור בישראל".

מיכל גבע, שותפה בטריוונצ'רס: "אנחנו שמחים מאוד להיות חלק מהמסע של ד"ר אסי דקל שהמציא את הטכנולוגיה ופיתח את הקונספט ואיתי ברנע שהוציא את הפעילות לפועל דרך ניסויים קליניים אינטנסיביים ותהליכים רגולטוריים בכשלושים מדינות והבאת הטיפול לעשרים אלף מטופלים. טריוונצ'רס ליוותה אותם לאורך השנים בהשקעות, בבורד ובאופן שוטף. הצלחת החברה טמונה בצוות המצויין ובצורך האמיתי בפתרון לבעיה הרפואית בטיפולי הכתפיים".

אורתוספייס מנוהלת על ידי איתי ברנע, אשר הצטרף לחברה ב-2010, כאשר החברה נכנסה לשלב המכירות הראשונות. ברנע היה בעבר בכיר בתחום המכירות בחטיבת הטכנולוגיות הניתוחיות של ג'ונסון אנד ג'ונסון (Ethicon) וכן מנכ"ל חברת Surgical Structure שנמכרה לתאגיד C R Bard ב-2009.

סטרייקר , הרוכשת, היא חברה אמריקאית, אחת החברות המובילות בעולם בתחום המכשור הרפואי עם דגש על אורתופדיה. החברה הוקמה ב-1941 ונסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 71 מיליארד דולר. בעבר כבר ביצעה סטרייקר רכישות של מספר חברות בעלות זיקה ישראלית: סיטטליין שפיתחה מכשיר קולונוסקופיה עם שרוול חד פעמי, שנרכשה ב-150 מיליון דולר ב-2006 (אולם הפיתוח לא צלח והפעילות נסגרה), סורפס הישראלית-אמריקאית שפיתחה סטנטים לטיפול בדימום תוך מוחי ונרכשה ב-135 מיליון דולר ב-2012, ואקטיוויוז שפיתחה מכשיר לניווט בתוך הריאות ונרכשה ב-2013 תמורת 20 מיליון דולר.

תעודת זהות: אורתוספייס

תחום פעילות: טיפול זעיר פולשני לקרעים בגיד הכתף

שנת הקמה: 2010

מנכ"ל: איתי ברנע

מייסד: אסף דקל וחברת ביופרוטקט

עובדים: כ-30 בקיסריה

עוד כתבות

נדב פתאל מנכל ROOMS  / צילום: עזרא לוי, יח"צ

פתאל משיקה: מיזם מתחמי עבודה משותפים בתל אביב

רשת פתאל השיקה את "ROOMS", מיזם מתחמי עבודה משותפים שמשתלב עם תחום המלונאות ● הרעיון מיושם בבית אמות הצמוד למלון NYX של הרשת ● "המטרה היא לייצר אינטראקציה בין הקהילה המקומית ובין האורחים"

IPO / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ותודה למדינת ישראל שהביאה אותנו עד ל-IPO: דירוג ההנפקות הראשוניות הגדולות בבורסה בת"א

מחלקת המחקר בבורסה אספה עבור "גלובס" את 40 ההנפקות הראשוניות הגדולות של שלושת העשורים האחרונים ● מי מההנפקות הגדולות הסתיימה בתספורת ומי בקריסה מהדהדת, איך כבשו החברות הממשלתיות את צמרת ההנפקות ומי המתברגת החדשה לעשיריה הראשונה

איל יגב ודדי גולדברג, Upreal נדל"ן / צילום: תמר מצפי

תא"ל במיל' נגד מפקד הטייסת לשעבר: תביעת מיליונים נגד בעלי אפריל בטענה לתרמית משקיעים

דדי גולדברגר, מפקד טייסת בעברו, ושותפו אייל יגב, נתבעים בסכום של 7.5 מיליון שקל על ידי משקיעים פרטיים מהם גייסו כספים עבור פרויקט נדל"ן בברוקלין ● בראש קבוצת התובעים, שהשקיעו מאות אלפי שקלים כל אחד, עומד תא"ל במיל' בחיל האוויר ● שנה לפני קריסת "ברוקלנד אפריל", בה הוחזק הפרויקט הכושל, מכרו גולדברגר ויגב את מניותיהם בה לשותפם בועז גלעד תמורת מיליוני דולרים

אהוד ברק / צילום:

המבוכה של ברק: חשף את נתוני כרטיס האשראי שלו ברשת

אהוד ברק, ראש הממשלה לשעבר ויו"ר מפלגת ישראל דמוקרטית, העלה אתמול סרטון שבו הוא משלם מכספו הפרטי על מנת לעקוץ את ראש הממשלה ● תוך זמן קצר, גולשים העתיקו את נתוני מספר האשראי שלו ● מהקמפיין מסרו: "הגיע הזמן שלאזרחי ישראל יהיה ראש ממשלה עם כרטיס אשראי"

דב קוטלר / צילום: איל יצהר / צילום: איל יצהר, גלובס

כפי שנחשף ב"גלובס": דיקטוריון בנק הפועלים בחר בדב קוטלר למנכ"ל במקום אריק פינטו

קוטלר שימש בעבר כמנכ"ל חברת כרטיסי האשראי ישראכרט, בית ההשקעות פריזמה ובנק אגוד ● הוא יחליף בתפקיד את אריק פינטו ● לשלישייה הסופית הגיעו גם ידין ענתבי ודורון ספיר

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

"שפל מדרגה מוסרי": עורכת דין מונתה כאפוטרופוסית וגנבה מהחסויים את כספם

השופט ציון קאפח קבע כי עו"ד תמר בן אלי תפצה את המתלוננים בסך 553 אלף שקל – היקף הכספים הכולל שגזלה מהם ● כמו כן גזר עליה שלוש וחצי שנות מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח ● "אין מדובר ב"מעידה חד פעמית" או ב"כשל נקודתי" אלא מעשי הנאשמת מעידים על שיטתיות ועל סדרתיות"

משה כחלון / צילום: רויטרס

להכניס את מחירי הדירות לפרופורציות: למה לא קיבלנו טלפון מכחלון לפני הכתבה הזו

למערכת הבחירות הקודמת שר האוצר כחלון נכנס כמי שהשיג ירידות מחירים, הישג שנמחק כעת ● וגם: מדוע לא נראה בזמן הקרוב עליות מחירים היסטריות סטייל סוף העשור הקודם ● 5 הערות על עליית מחירי הדירות ● פרשנות

דוד אדרי / צילום: תמר מצפי

העליון הותיר את ההרשעה בהרצת האג"ח בפסגות על כנה; הפחית מעונשי המאסר של דוד אדרי ושי בן דוד

(עדכונים): הערעורים של אדרי ובן דוד על גזר הדין התקבלו חלקית: עונש המאסר שנגזר על אדרי יופחת מ-54 חודשים ל-42 חודשי מאסר בפועל, ועונש המאסר שנגזר על בן דוד יעמוד על 22 חודשי מאסר בפועל במקום 30 חודשים ● חקירת הפרשה התפוצצה ב-2010, אז התברר כי רשות ניירות ערך חוקרת חשד לתרמית חמורה שביצעו בכירי פסגות לשעבר בבית ההשקעות הגדול במדינה

בנימין נתניהו וזאב אלקין / צילום: קמפיין הליכוד, יח"צ

קמפיין הליכוד במגזר הרוסי מתניע; נתניהו: "בעיות המגזר הרוסי לא נפתרו"

היום נערכה הפגישה הראשונה הרחבה של נתניהו עם 25 פעילים של מטה השטח הרוסי של הליכוד ● לפי הודעה שהוציא מטה הליכוד, הפעילים שהוזמנו היום למפגש עבדו בעבר עם מפלגת ישראל ביתנו ● נתניהו: "ליברמן לא עשה כלום. הוא רק ידע לתת סיסמאות"

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

פסיקות בתי המשפט שפותחות מחדש לדיון את גבולות דירת המגורים

בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים בגישת רשויות המס והמחוקק הישראלי לנושא של מיסוי דירות מגורים ומעבר ממבחנים פיזיים ברורים למבחנים רחבים, תכליתיים, שיישומם שונה ממקרה למקרה

רשת מזון /צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

מעלות מחירים או לא: בכל מקרה ספקיות המזון ממשיכות לצמוח

שוק המזון והמשקאות מסכם את המחצית הראשונה של השנה עם צמיחה מתונה במכירות הכספיות, שחלקה הושג בזכות העלאה במחירי המוצרים • תנובה ומחלבות גד הצטיינו, ואסם־נסטלה עדיין ממתינה להזדמנות להעלאת מחירים

אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

איך ממשיכים את המומנטום ומה עושים עם כאל: האתגרים של מנכ"ל דיסקונט החדש, אורי לוין

מנכ"ל דיסקונט הנכנס, שמינויו הוכרז היום, יקבל לידיו בנק חזק בהרבה משקיבלה קודמתו לילך אשר-טופילסקי ● ההצלחה שלה בחילוץ דיסקונט מדשדוש היא גם האתגר שלו: הוא יידרש לשמור על הצמיחה המואצת, להוביל התייעלות נוספת, לחמוק מהפסדים באשראי אחרי צמיחה מואצת, להחליט אם למכור את כאל ולפצח את שוק אפליקציות התשלומים ● ועוד לפני כן, הוא צריך לבנות הנהלה חדשה

דולר-שקל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

השקל נחלש מול הדולר לאחר מדד יוני המפתיע

מדד יוני הפתיע את השוק עם ירידה של 0.6% ● רונן מנחם, מזרחי-טפחות: "לכל היותר חשבו שירד שליש מזה; סביר יותר שריבית בנק ישראל תישאר ללא שינוי"

השופט מגן אלטוביה / צילום: בירן בוצ'צ'ו

אחרי ההפסד בבית המשפט המחוזי, ח"כ אריאל קלנר (הליכוד) מערער לעליון נגד המיזוג בין כולנו לליכוד

לפני מספר ימים הפסידו חברי הכנסת מיכל שיר ואריאל קלנר בפנייתם בבקשה להתערבות בהליך הפנימי בתוך תנועת הליכוד ● בפסק הדין של המחוזי נקבע כי הדברים אינם מגיעים כדי צורך בהתערבות של בית המשפט ● בערעור נכתב כי: "קביעת המחוזי הנותנת עדיפות בפרשנות לארגון פנימי של המפלגה, תסכל למעשה את הוראות המחוקק"

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מנוצ'ין: לא מרגיש "נוח" עם המטבע הדיגיטלי של פייסבוק

שר האוצר האמריקאי מצטרף למתקפה על הליברה והביע חשש מניצול של המטבע הדיגיטלי לפעולות טרור ● לדבריו מדובר בסוגיית הביטחון הלאומי של ארה"ב

משה (בוגי) יעלון  / צילום: תמר מצפי

האם יעלון פיצח את השיטה איך לגרום לבני ישיבות להתגייס?

שר הביטחון לשעבר יעלון טוען שדווקא הוא, בדרכי נועם, שכנע בני ישיבות לעמוד במכסות הגיוס ● בדקנו מה באמת קרה בשערי הבקו"ם ● המשרוקית של גלובס

בנימין נתניהו, יאיר לפיד / צילומים: יוסי סמיר, אמיר מאירי, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

חרף ניסיון נתניהו: שיח הפנים בנושא דת ומדינה "גובר" על האיום האיראני

מוקדם יותר נתניהו שיגר סרטון וידיאו המגנה את ההתייחסות של שרת החוץ של האיחוד האירופי שבו היא מבקשת להחיות את הסכם הגרעין מול איראן ● אולם, בארץ המערכת הפוליטית ממשיכה לגעוש בעקבות המתח בין דת למדינה שעלה לכותרות בימים האחרונים

אהוד ברק / צילום: איל יצהר

שבועיים לסגירת הרשימות: אהוד ברק נערך לריצה עצמאית ומגייס 3 מיליון שקל ערבויות

עד כה הסקרים לא מחמיאים מדי לאהוד ברק, אבל נראה שיש מי שכן מאמינים שבכוחו לעבור את אחוז החסימה ואף מוכנים להכניס יד לכיס ולתת ערבות בגובה מיליון שקל ● מדובר בחבר הרשימה קובי ריכטר, יו"ר כלמוביל שמואל חרל"פ וכן ענת אגמון, מבעלות השליטה ב"גלובס"

דיוויד סידרנסקי (מימין), עידו צעירי ויובל קבילי, IBF. "לא נשאף רק לאקזיטים" / צילום: יח"צ

קרן ההשקעות IBF ביצעה סגירה ראשונה של קרן שנייה

היקף הסגירה והיקף הקרן לא נמסרו, אולם ככל הנראה תהיה זו קרן בסדר גודל דומה לזה של הקרן הראשונה של IBF, שגייסה 70 מיליון דולר ● בין המשקיעים בקרן השנייה: הראל ביטוח וקרן CBG

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

יציבות בפתיחה בת"א: מניות בתי ההשקעות בעלייה לאחר ההנפקה המוצלחת של אלטשולר גמל

המדדים המובילים נפתחו ביציבות לאחר השיא שנקבע אמש בוול סטריט ● מדד יוני ירד הרבה מעבר לצפוי; קצב האינפלציה יורד אל מתחת לרף התחתון ביעד האינפלציה של בנק ישראל