גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אקזיט בתחום המכשור הרפואי: אורתוספייס הישראלית נמכרת בעד 220 מיליון דולר

המרוויחה העיקרית מהמכירה לחברה האמריקאית סטרייקר היא הקרן הישראלית טריוונצ'רס ● אורתוספייס פיתחה מעין כרית המושתלת בכתף ומחליפה ניתוח לתיקון קרעים בגיד הכתף ● ענת סגל, שהייתה מנכ"לי חממת קסניה כשהחברה הוקמה: "הרעיון נחשב בזמנו קצת הזוי, ולא התקבל בכנסי האורתופדים הגדולים. זה היה גבול דק בין תעוזה לוואט דה פאק"

מכשור רפואי / צילום: Shutterstock
מכשור רפואי / צילום: Shutterstock

חברת אורתוספייס הישראלית תירכש על ידי החברה האמריקאית סטרייקר בסכום של עד 220 מיליון דולר: 110 מיליון דולר יתקבלו מיידית ועד 110 מיליון דולר יתקבלו בהתאם לעמידה באבני דרך. החברה פיתחה ומשווקת מכשיר לטיפול בפציעות ודלקות חמורות בכתף, כתחליף לניתוח. המוצר הוא מעין כרית עשויה מחומר פלסטי מתכלה המושתלת בכתף בפרוצדורה זעיר פולשנית ומהווה תחליף למערכת בלימת הזעזועים הטבעית של הגוף.

עסקה זו מסמלת את שובם של האקזיטים בתחום המכשור הרפואי הקלאסי (שלא בתחום הבריאות הדיגיטלית). המרוויחה העיקרית היא קרן המכשור הרפואי הישראלית טריוונצ'רס (TriVentures), שהייתה בין המשקיעות העיקריות בסבבים המאוחרים של החברה. משקיעות אחרות בחברה הן קרן Innova Health (אינובה הלת'), אשר השקיעה בסבבים האחרונים שלה והפכה לבעלת כ-75% ממנה, וכן קרן JJDC של חברת המכשור הרפואי ג'ונסון אנד ג'ונסון וחברת סמית' אנד נפיו. חממת קסניה, שבה הוקמה החברה, מכרה את אחזקותיה באורתוספייס לאינובה (שאז נקראה Healthpoint Capial) בתחילת ב-2015 ורשמה רווח של 6.2 מיליון שקל.

עד היום גייסה אורתוספייס כ-30 מיליון דולר כך שמדובר בהחזר נאה על ההשקעה, בעיקר עבור הקרנות שנכנסו לחברה בשלבים המאוחרים.

המוצר הושתל במעל ל-20 אלף איש

אורתוספייס הוקמה ב-2009 כספין אוף של הסטארט-אפ ביופרוטקט מחממת קסניה, שפיתח מוצר דומה לתחום של מניעת נזקים של הקרנות לטיפול בסרטן הערמונית. הכרית העשויה מחומרים פלסטיים מתכלים שפיתחה ביופרוטקט, נועד להרחיק את האזורים הרגישים מן הערמונית בעת ביצוע ההקרנה. החברה התפתחה לאט, אך בשלב כלשהו עלה הרעיון כי כרית דומה באותה שיטה של השתלה זעיר פולשנית יכולה לשמש לפונקציה של ריכוך זעזועים בכתף, בזמן ההחלמה של הגיד.

לדברי ענת סגל, שהייתה מנכ"לית חממת קסניה כשהחברה הוקמה: "אורתוספייס היא דוגמא יפה למה שמתכוונים כשאומרים שצריך אקוסיסטם כדי להקים חברות מכשור רפואי. היא הוקמה על ידי אסף דקל שניהל אז חברה בחממת קסניה בשם ניטסטיץ', שנחשבה להבטחה גדולה של החממה אבל בסופו של דבר לא הצליחה. יום אחר אמרנו לדקל - תעיף מבט פה, אולי תוכל לעזור לביופרוטקט, וכשהוא בחן את הטכנולוגיה שלה, עלה לו הרעיון לשימוש נוסף במוצר, לתחום הכתף". דקל שימש לפני כן כרופא אורתופד במשך 15 שנה, וכיהן במשרות ניהוליות במספר חברות מכשור רפואי בשלבי הקמה ראשונים.

סגל: "הרעיון נחשב בזמנו קצת הזוי, ולא התקבל בכנסי האורתופדים הגדולים, משום שלא היה הסבר ברור מדוע השתלת כרית כזו שמונעת כאב וחיכוך, גם עוזרת לריפוי". כיון ההערכה היא כי המוצר מונע תהליכים דלקתיים סביב אזור הכאב שמונעים את הריפוי. כך או כך, ניסיונות ראשונים בבעלי חיים ואחר כך פרוצדורות סלקטיביות מאוד בבני אדם באירופה, הראו תוצאות טובות. "עד היום המוצר הושתל במעל 20 אלף איש, ואני מכירה אישית אנשים שהוא עזר להם", אומרת סגל. "זה היה גבול דק בין תעוזה לוואט דה פאק".

החברה קיבלה אישור שיווק באירופה ב-2010, והחלה במכירות דרך מפיצים. ב-2011 בוצע הגיוס המשמעותי הראשון, מטריוונצ'רס. ב-2014 החלה בניסוי קליני בארה"ב ולאחר שקיבלה אישור FDA לשיווק בארה"ב, נכנסו משקיעי הסבב האחרון בראשון הלת'פוינט-אינובה.

לדברי סגל: "אנחנו מעריכים שהאקזיט יעשה שירות טוב גם עבור ביופרוטקט, שכבר רושמת הכנסות ומתממנת בעיקר מהכנסותיה, וגם נמצאת בניסוי קליני בארה"ב. תמיד אמרנו שביופרוטקט הוא פלטפורמה לפיתוח של מוצרים נוספים, מעבר למוצר למניעת תופעות לוואי של טיפולים בסרטן הערמונית, אם כי גם זה מוצר משמעותי. עכשיו יש לנו הוכחה ראשונה לכך". ביופרוטקט הוקמה ב-2004 על ידי שאול שוחט, ד"ר אדריאן פז, פרופ' אבי דומב ופרופסור רמי בן יוסף.

עבור אינובה הלת' זוהי אחת ההשקעות הראשונות בישראל, אולם ייתכן שלאור ההצלחה, תגדיל החברה את פעילותה בארץ. לדברי טים ברקוביץ', מנכ"ל הקרן, וד"ר אריאלה גולומב, סמנכ"לית בקרן: "כשפגשנו את אורתוספייס לראשונה היה להם כבר אישור שיווק באירופה והם כבר ביצעו 4,000 פרוצדורות, אך היו להם הרבה משקיעים קטנים וצורך בסכום משמעותי של כסף למימון ניסוי בארה"ב ובניית מערך מכירות. אחרי תקופה של היכרות השקענו בחברה, וזו הייתה השקעה נהדרת עבורנו.

כיום אנחנו מנהלים קרן עם סכום פנוי להשקעה בארה"ב, אירופה וישראל. אנחנו מאמינים שישראל היא שוק חשוב עבורנו. אנחנו מחפשים חברות שיהיה להם אישור שיווק כלשהו, באירופה או בארה"ב, מתחומים כמו אורתופדיה, שריר ושלד, כלי דם ובריאות האישה, ופתוחים גם לשמוע על חברות נוספות בתחום המכשור הרפואי, בשווקים שבהם ישנו צורך גדול ללא מענה. בעוד כחודש נגיע לביקור בישראל".

מיכל גבע, שותפה בטריוונצ'רס: "אנחנו שמחים מאוד להיות חלק מהמסע של ד"ר אסי דקל שהמציא את הטכנולוגיה ופיתח את הקונספט ואיתי ברנע שהוציא את הפעילות לפועל דרך ניסויים קליניים אינטנסיביים ותהליכים רגולטוריים בכשלושים מדינות והבאת הטיפול לעשרים אלף מטופלים. טריוונצ'רס ליוותה אותם לאורך השנים בהשקעות, בבורד ובאופן שוטף. הצלחת החברה טמונה בצוות המצויין ובצורך האמיתי בפתרון לבעיה הרפואית בטיפולי הכתפיים".

אורתוספייס מנוהלת על ידי איתי ברנע, אשר הצטרף לחברה ב-2010, כאשר החברה נכנסה לשלב המכירות הראשונות. ברנע היה בעבר בכיר בתחום המכירות בחטיבת הטכנולוגיות הניתוחיות של ג'ונסון אנד ג'ונסון (Ethicon) וכן מנכ"ל חברת Surgical Structure שנמכרה לתאגיד C R Bard ב-2009.

סטרייקר , הרוכשת, היא חברה אמריקאית, אחת החברות המובילות בעולם בתחום המכשור הרפואי עם דגש על אורתופדיה. החברה הוקמה ב-1941 ונסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 71 מיליארד דולר. בעבר כבר ביצעה סטרייקר רכישות של מספר חברות בעלות זיקה ישראלית: סיטטליין שפיתחה מכשיר קולונוסקופיה עם שרוול חד פעמי, שנרכשה ב-150 מיליון דולר ב-2006 (אולם הפיתוח לא צלח והפעילות נסגרה), סורפס הישראלית-אמריקאית שפיתחה סטנטים לטיפול בדימום תוך מוחי ונרכשה ב-135 מיליון דולר ב-2012, ואקטיוויוז שפיתחה מכשיר לניווט בתוך הריאות ונרכשה ב-2013 תמורת 20 מיליון דולר.

תעודת זהות: אורתוספייס

תחום פעילות: טיפול זעיר פולשני לקרעים בגיד הכתף

שנת הקמה: 2010

מנכ"ל: איתי ברנע

מייסד: אסף דקל וחברת ביופרוטקט

עובדים: כ-30 בקיסריה

עוד כתבות

אפס פסולת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרשת שעוברת לקשיות מנייר וחנות למילוי כדי חלב: כך נאבקות רשתות בעולם בהתחממות הגלובלית

רשתות גדולות וגם עסקים פרטיים בישראל עדיין לא משקיעים בתחום הקיימות ● עד שזה יקרה, הנה כמה פתרונות מעוררי השראה מהעולם

מטבע של 5 שקל /צילום: תמר מצפי

מדוע השקל הוא המנצח הבלתי מעורער של שוק המטבעות?

השאלה היא לא מדוע השקל חזק, אלא מדוע הוא הכי חזק בעולם ● דעה

מכת חום / צילום: רויטרס Maria Alejandra Cardona

מה יעוללו עוד כמה מעלות חום? צונאמי של ממש בכלכלה, בחברה ובביטחון

מה יקרה כשהטמפרטורה בישראל תעלה ב-5 מעלות? ● פרופ' יוסי זעירא מזהיר מפני השלכות משבר האקלים על ישראל: "אם קו המדבר יעלה 30 ק"מ צפונה זו קטסטרופה שאין כדוגמתה"

ההפצצות הטורקיות בסוריה./ צילום: רויטרס

השנאה לכורדים, המצב הכלכלי בטורקיה והחברות עם טראמפ: מה עומד מאחורי התקיפה של ארדואן בסוריה

צבא טורקיה, הצבא השני בגודלו בנאט"ו והגדול במזרח התיכון, החל את מתקפתו נגד הכורדים בסוריה זמן קצר לאחר שצבא ארה"ב נסוג מהאזור ● נשיא טורקיה מצא דרך נוחה לבסס את מעמדו כשריף האזורי ולהסיט את תשומת הלב הטורקים מהצרות הכלכליות

מדוזה אורליה במפרץ אילת/ צילום:  גולן רידר רשות הטבע והגנים

מזל דגים: מה הקשר בין לוקוס לסביבה ומה נסראללה עושה פה?

אי ירוק בים - זה נשמע פסטורלי, אבל כשצוללים במים העמוקים רואים שזה לא תמיד ככה ● ביקור בשמורה הימית החדשה באכזיב-ראש הנקרה

נעמה יששכר / צילום: באדיבות המשפחה

בית המשפט ברוסיה גזר 7.5 שנות מאסר לישראלית שנעצרה בגין החזקת סמים

ממשרד החוץ נמסר כי ישראל רואה בחומרה את פסק הדין שניתן בעניינה של נעמה יששכר בת ה-26, העצורה במדינה מאז אפריל לאחר שבתיקה נמצא חשיש ● ראש הממשלה נתניהו ציין כי ביקש להקל בעונשה והבהיר כי לא ניתן לשחרר את ההאקר הכלוא בישראל

עדי סופר תאני / צילום: יונתן בלום

"לא הבנתי כלום. תתחילו מההתחלה": עדי סופר תאני מספרת על ניהול הצד הישראלי של הרשת החברתית הגדולה בעולם

מה עושה מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, כדי להיות אפקטיבית בניהול ● "האמירה שאם אתה האדם הכי חכם בחדר אז אתה לא בחדר הנכון, נכונה גם למנכ"לים. ואם זה באמת ככה, אז או שצריך לפטר את המנכ"ל או שצריך לפטר את החדר" ●"50 המשפיעות של ליידי גלובס"

אמבולנס של מגן דוד אדום / צילום: תמר מצפי

חשד לחיסול באור יהודה: גבר בן 37 נהרג מפיצוץ רכב

התקרית אירעה סמוך לכניסה לעיר בכביש 412 ● צוותי מד"א שהגיעו למקום נאלצו לקבוע את מותו של נהג הרכב, תושב העיר המוכר למשטרה וככל הנראה השתייך לארגון הפשיעה של מיכאל מור

סופת הטייפון הגיביס ביפן / צילום: רויטרס

הרשויות ביפן: על 8 מיליון איש לעזוב את בתיהם בעקבות סופת טייפון

רוחות חזקות וגשמים בהיקף חסר תקדים מכים היום את טוקיו ואזורים נרחבים במרכז יפן ● מזג האוויר החריג, שהגיע במסגרת סופת הטייפון הגיביס, הוביל את ממשלת יפן להצהיר על מצב חירום בכוננות הגבוהה ביותר

 עו"ד מיכאל דבורין /צילום: יונתן בלום

"במשרד עורכי דין תל אביבי ממוצע יש 80% שמאלנים ו-20% ימנים וגם הם 'בארון'"

עו"ד מיכאל דבורין, היועץ האסטרטגי-פוליטי לקמפיין של הליכוד, בראיון אישי ● על הילדות בירושלים, על הסכמי אוסלו, על הבחירה במשפטים, על ההתמודדות בבחירות ללשכה, ועל התיקים הפליליים נגד ראש הממשלה

אי הפלסטיק/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כתם מוסרי: אי הפלסטיק באוקיינוס השקט זורע הרס וגדל לממדים בלתי נתפסים

הוא זכה לכינוי אי הפלסטיק, אבל למעשה מדובר בכתם עצום בגודלו – משהו בין מדינת טקסס לרוסיה כולה - שהולך ומתפשט באוקיינוס השקט, זורע הרס, ובעיקר לא הולך להיעלם לשום מקום ● האשמים: כולנו

הנערים /צילום: רן מנדלסון

היעד המרכזי של שר התקשורת הבא: להתאים את הרגולציה לעולם המדיה המשתנה

המדיה הישראלית מורכבת משרשרת של תעשיות הקשורות זו בזו, וחלקן מתמודדות עם סכנה קיומית ● ולא, הפלטפורמות הבינ"ל הן לא הגורם היחיד לתחלואים ● טעויות בניהול, קריאה לא נכונה של המפה או קרבות אגו אשמים לא פחות ● "גלובס" איתר את כשלי השוק בתחום המדיה - ומציע פתרונות ● חלק שני בפרויקט

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות

שיחת עבודה בין הרמטכ"ל יצחק רבין (משמאל) לשמעון פרס / צילום: לע"מ

האם השמאל הציוני הגיע לסוף דרכו? ואיך ניתן לשקם אותו?

כיצד הגיע מחנה השמאל לעבר פי סכנת הכחדה מוחלטת בשתי מערכות הבחירות האחרונות? ● שמונה דמויות מפתח בשמאל הפוליטי מנסות להבין לאן ממשיכים מכאן ● פרויקט מיוחד

מתוך אלבום האינסטגרם של מיכל נגרין

סופו של מותג: על נפילתה של מיכל נגרין

הגורמים שתרמו להצלחה השיווקית של מיכל נגרין, יוצרת התכשיטים שהפכה את האופנה לאומנות, הם גם אלה שנעלו וגידרו את ההצלחה והביאו לדעיכה של מפעל חייה ● דעה

נעמה יששכר יחד עם אימא יפה / צילום: באדיבות המשפחה

שורת מעשי הונאה: ההאקר הרוסי שסיבך את נעמה יששכר

אלכסיי בורקוב נעצר בישראל לפני כ-4 שנים בנתב"ג, לאחר שבארה"ב הוגש נגדו כתב אישום בגין הונאה בכרטיסי אשראי ● בית המשפט העליון קבע כי אין מניעה להסגירו לארה"ב חרף בקשה דומה מצד רוסיה, בעוד ששם מפעילים לחץ בדמות גזר דין כבד על נעמה יששכר

נשים סיניות מבוגרות / צילום: רויטרס

יותר מבוגרים, פחות עובדים: המלכוד שמאיים על הצמיחה העולמית

83 מדינות נמצאות במצב שבו אוכלוסייתן מזדקנת בהתמדה, והמשמעות היא אחת: כלכלתן מועדת לדעיכה ● מה קורה להוצאות כשמתבגרים, איך זה משפיע על פעילות המשק ולמה הבייבי בומרס בארה"ב לא מצליחים למכור את בתיהם ● כתבה שנייה על הפצצה המתקתקת של המגמות הדמוגרפיות

הפגנת תמיכה בראש הממשלה נתניהו מול ביתו של מנדלבליט  / צילום: שלומי יוסף

הפגנת תמיכה נוספת בראש הממשלה

תחת הכותרת "מצילים את הדמוקרטיה משומרי הסף" התקיימה במוצ"ש הפגנת תמיכה בנתניהו ● בסמוך לביתו של היועמ"ש התקיימה גם הפגנה נגד השחיתות השלטונית ● המשטרה: 3 עצורים בגין הפרות סדר

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

וול סטריט נסגרה בעליות; מניית אפל הגיעה לשיא כל הזמנים

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות שערים על רקע האיתותים מוושינגטון ומסין על הבנות משמעותיות בשיחות הסחר ● מניית אפל קפצה ב-2.6% לשיא של כל הזמנים עם מחיר של כ-236 דולר למניה ● הפד צפוי להתחיל לרכוש אגרות חוב אמריקאיות לטווחים הקצרים בהיקף של עד 60 מיליארד דולר ● הנפט מזנק בלמעלה מ-2%

ההנפקה של ליפט./Shutterstock  צילום:א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר לא לבד, גם ליפט תובעת את עיריית ניו יורק: "פוגעת בנוסעים ובנהגים"

חוק חדש בניו יורק קובע כי מעתה על הנהגים יהיה להסיע נוסעים ברכבם לפחות 69% מהזמן ● דובר ליפט: "חוק זה אינו נועד להתמודד ברצינות עם נושא העומס התחבורתי והפקקים, וסופו לפגוע בנוסעים ובנהגים בניו יורק"