גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כשהפוליטיקה הגיעה לאקזיט של השבוע: למה נתניהו לא התקשר לברך את מנכ"ל מלאנוקס

נתניהו ידוע כמי שמתגאה בכל מסעותיו בעולם בחדשנות והיצירתיות הישראלית • אז איפה הוא היה השבוע עם פרסום עסקת המכירה של מלאנוקס בסכום חסר תקדים של 6.9 מיליארד דולר? • והאם זה קשור למה שאמר מייסד חברת הטכנולוגיה על רותם סלע?

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר
בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

עסקת המכירה של חברת מלאנוקס  הישראלית לחברת אנבידיה, בסכום של 6.9 מיליארד דולר, תפסה את הכותרות ביום שני השבוע. לרגע נדמה כי הקמפיינים המכפישים, בעיות התחבורה ושאלת הריבונות ברמת הגולן הוזזו מעט הצידה, לטובת החיים עצמם.

עסקת מלאנוקס אנבידיה היא עסקת ענק במונחים ישראליים, שנייה רק לעסקת מכירת מובילאיי לאינטל לפני שנתיים במחיר של 15.3 מיליארד דולר. אז מיהר נתניהו לצייץ בטוויטר: "כל הכבוד למובילאיי, גאונות ישראלית, גאווה ישראלית" ואף התקשר לאחד הבעלים של מובילאיי, זיו אבירם, ובירך אותו באופן אישי וגם הוסיף: "העסקה מוכיחה באופן דרמטי שהחזון שאנו מובילים מתממש. ישראל הופכת למרכז טכנולוגיה עולמי, לא רק בתחום הסייבר אלא גם בתחום הרכב". 

גם שר האוצר משה כחלון מיהר אז לברך. הוא הניח על שולחנו צלוחית צנועה של תמרים, שזיפים מיובשים ומשמש כתום (כיאה לעסקאות שמוכרזות בחורף, קצת אחרי ט"ו בשבט), הכניס את יועץ התקשורת שלו ללשכתו במשרד האוצר והנציח בווידאו את שיחתו עם ראשי מובילאיי: "אתם יכולים לראות בנו בעלי ברית הכי קרובים לנושא של מלחמה בתאונות דרכים", אמר השר לבעלי החברה שמספקת פתרונות למניעת תאונות דרכים. "נתת לנו בשורה שהניהול, השכל והכבוד נשארים בישראל. בעקבות העסקה הזו מדינת ישראל הופכת למרכז הגדול ביותר בעולם של טכנולגיית הרכב. שיהיה בהצלחה, נמשיך בשיתוף פעולה", הוסיף.

אז מדוע מנהיגי המדינה, ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון, לא פתחו בקבוקי שמפניה, התקשרו לברך את וולדמן ומיהרו לשלוח הודעות ברכה לעיתונאים על העסקה המוצלחת שמביאה כבוד למדינה, כפי שעשו בדיוק לפני שנתיים כאשר עסקת מובילאיי הוכרזה? מדוע וולדמן אינו מקבל מראשי המדינה את הכבוד הפעם? זה לא מתאים למסרי הקמפיין?

כחלון אמנם פרסם הודעה לעיתונות ואף צייץ מילים חמות למלאנוקס, אבל בלי שום מילה על וולדמן. הציץ שלו כוון אך ורק לחברה: "מעולם לא הייתה הכלכלה הישראלית כה חזקה. ההצלחה של מלאנוקס היא עוד אות כבוד לכלכלה הישראלית וגאווה גדולה לתעשיית ההייטק. עובדי החברה הוכיחו את הכשרון והיזמות שיש לעובד הישראלי". גם שיחת טלפון או טפיחה על השכם לוולדמן לא היו שם.

ניסיתי לברר מה הסיבה לכתף הקרה מנתניהו ליזם המפורסם וולדמן. נתניהו הרי אוהב לשבח את החברות הישראליות בכל מקום בעולם. שמענו אותו רק בשנה האחרונה במינכן, באו"ם, בפריז, בבריסל וגם בוועידה הכלכלית של "גלובס". הטכנולוגיות הישראליות מובילות, הוא מרבה לומר, הן משנות את העולם.

הרי גם יזמי מובילאיי, אבירם ופרופ' אמנון שעשוע וגם איל וולדמן, שייסד את מלאנוקס, הקימו את החברות שלהם ב-1999. וולדמן, כמו שעשוע ואבירם הוא יזם ישראלי שמרכז חייו כאן ואין לו כוונה לזנוח את ישראל לטובת הצלחה בעולם הגדול. שתי החברות מספקות עבודה לציבור הישראלי.

האם הסיבה היא שוולדמן מעסיק עובדים פלסטינים בערים שכם, חברון ועזה? שוולדמן מנרמל את היחסים? או שהסיבה ש-10% מעובדיו בישראל הם ערבים בישראל? אולי זה משום שבראיון של וולדמן לרדיו 103 יממה אחרי ההודעה על העסקה, וולדמן לא הסתיר את ההסתייגות שלו מן האמירות של נתניהו השוללות את הלגיטימציה של קואליציות פוליטיות עם נציגי הציבור הערבי?

"אני גאה ברותם סלע ובגל גדות שאמרו את מה שהן חשבו מבלי לפחד", אמר וולדמן בראיון לרדיו. "כשמישהו ימני מתבטא בצורה חריפה אני לא שונא אותו או אומר דברים בגנותו גם אם זו לא דעתי האישית, אלא חושב שהוא אומר את הדברים מתוך אמונה שלמה שמבחינתו זה מה שטוב למדינה".

בנוגע לתעסוקת פלסטינים, שאינם אזרחי ישראל, אמר וולדמן: "לשכנים שלנו יש פוטנציאל, הם אנשים חכמים ויכולים לעבוד במקביל איתנו באותו אזור זמן. שיתוף הפעולה עובד בצורה מאוד חיובית, החיכוך בין האוכלוסיות חיובי ותורם הרבה. כך אנחנו עוזרים גם לכלכלה הפלסטינית וזה כמובן גם טוב לנו".

פניתי ללשכת ראש הממשלה לברר מה הסיבה שנתניהו, מי שלרוב אוהב לדבר עם יזמים ולברך על עסקאות ענק - לא מצא זמן להרים טלפון לוולדמן. נאמר לי שההודעה על עסקה התרחשה ביום עמוס במיוחד: היו צילומים לקמפיין, ישיבה לזכר מנחם בגין ז"ל עם צמרת הליכוד, סיור עם הסנטור לינדזי גרהאם ואירוח רשמי במעון בבלפור עם ראש ממשלת כף ורדה, שהסתיים בשעה 23:00 בלילה. גם למחרת היה עמוס.

העניין הזה העלה מן האוב סיפור הייטק נוסף. לפני מספר חודשים זכו קרן JVP וקבוצת SoSa (ראשי התיבות של "דרומית לסלמה", ע"ש הרחוב המפורסם בדרום תל אביב) במכרז גדול להקים במנהטן  חממת סטארטאפים בתחום הסייבר. שתי האוניברסיטאות הגדולות של העיר, NYU וקולומביה, הודיעו כי ישקיעו הון עתק במקום, שיהווה זרוע לשיווק ולקידום מוצרים גם לחברות ישראליות המעוניינות למכור את מוצריהן בצפון אמריקה. מדובר באחד ההישגים הגדולים ביותר של הסייבר הישראלי, עם פוטנציאל עצום ליזמים ישראלים. משרד החוץ רצה (מאוד רצה) לברך על העסקה בהודעה מרגשת, אולי אפילו שר החוץ נתניהו היה נדרש לעניין. אבל מישהו במשרד החוץ בלם את הרעיון. בסוף הסתפקו בציוץ מחבק של קונסול ישראל בניו יורק דני דיין. "ברכות חמות ל-JVP ו-SoSa ולשני ידידיי הטובים מרגלית ופרנקלין על הישג יוצא דופן של בחירתם על ידי החברה לפיתוח כלכלי של העיר ניו יורק (NYCEDC). גאווה גדולה למדינת ישראל", כתב דיין.

עצת הזהב שוינרוט ז"ל היה נותן לנתניהו

בחודש יולי אמור להיערך השימוע של נתניהו בפני מנדלבליט. נתניהו לא אמור לשבת בחדר, מדובר במפגש עורכי דין ושיחה על פרטי כתב האישום שחיברו בפרקליטות המדינה.

השבוע שוחחנו עם שמעון שבס, שהיה מנכ"ל משרד ראש הממשלה בתקופת יצחק רבין, על השימוע שנערך לו לפני יותר מ-20 שנה, ומסקנתו הייתה ברורה. "שימוע זה הליך מיותר לאנשי ציבור, שלא לומר מזיק. מהניסיון שלי אני אומר: בשום פנים ואופן לא ללכת לשימוע, כי בשימוע עורכי הדין של החשוד מגלים את כל ההגנה. כל מה שהם מתכננים למשפט - נחשף. לנו היו כמה דברים ששיתפנו עם פרקליטות המדינה, וחבל. לא היינו צריכים לנסות לשכנע אותם לרדת מן האישום, כי עם ההפתעה שיכולנו לעשות בבית המשפט זה היה מפיל אותם לגמרי".

הנה הסיפור: לשבס היו טענות טובות ומסמכים שפרקליטות המדינה לא הייתה מודעת להם אחרי חקירת המשטרה. מסמך אחד, בכתב ידו של ראש הממשלה רבין ז"ל, הוכיח ששבס פעל (בנוגע לקשרים עם טייוואן) לפי הנחיותיו המפורשות של רבין. מידע אחר שהביא בשימוע הוכיח לפרקליטות שעסקת השוחד שבה נחשד (הוא זוכה מכל עבירות השוחד, בכל הערכאות) נתן הסבר מהותי לסכום כסף שהועבר.

לפני השימוע חשש שבס מן ההליך ובא אל פרקליטיו דאז, דובי ויסגלס ומיכה פטמן. הוא אמר להם: "יש עורכי דין שחושבים ששימוע זה אסון, כי זה הרגע שבו הפרקליטות לומדת את הטענות של החשוד. בואו נפנה לעו"ד יעקב וינרוט (ז"ל) לקבל דעה נוספת בעניין". ויסגלס ופטמן חשבו שזה רעיון טוב להיוועץ בווינרוט וכך היה. וינרוט ישב עם שבס ויעץ לו: "אל תלך לשימוע, אתה חושף להם את הקלפים, תוכל להפתיע אותם בבית המשפט". בסופו של דבר, אחרי התלבטויות, שבס ועורכי דינו הם אף הציגו את המידע בפני פרקליטת המדינה, עדנה ארבל. במהלך השימוע הופתעה ארבל לדברי שבס מן המסמך הנוסף בחתימת ידו של רבין, אך החליטה ללכת עם התיק עד הסוף.

המשפט התקיים בפני השופט המחוזי אדמונד לוי ז"ל בעשרה אישומים שונים, שכללו שוחד, סחיטה באיומים ועבירות ניגוד עניינים. סוף דבר: שבס זוכה בתשעה מתוך עשרת האישומים. בערעור לעליון הוא זוכה גם באישום העשירי, ניגוד העניינים. הפרקליטות ביקשה, באופן חריג, לקיים דיון נוסף בעבירת ניגוד העניינים והתחייבה שלא לדרוש ענישה למעט קנס. בדיון הנוסף נערך שיח כמעט אקדמי ושבס הורשע וקיבל קנס של 50 אלף ששקל בלבד.

מה המסקנה מכל זה? "אם וינרוט היה היום בחיים הוא לבטח היה אומר ללקוח שלו נתניהו אל תלך לשימוע". 

עוד כתבות

אילן רביב

מיצובישי מצטרף למיטב דש בקרן לרכישת תיקי הכנסות של חברות טכנולוגיה

קרן ההון סיכון התאגידית של קונצרן הענק היפני תשקיע בשלב ראשון 500 אלף דולר עבור 20% ממניות ליקווידיטי, ובעתיד היא תגדיל את השקעתה עד לסכום כולל של 4 מיליון דולר

מייט איקס של וואווי / צילום: יח"צ וואווי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וואווי השיקה היום את הטלפון המתקפל שלה, מייט X

לעת עתה המכשיר נמכר בסין בלבד ויהיה זמין החל מ-15 בנובמבר במחיר של 17 אלף יואן (2,400 דולר) ● אם החרם של ממשל ארה"ב על וואווי יימשך, החברה לא תוכל להציע למשתמשיו את הגרסה הרשמית של אנדרואיד ושירותים ואפליקציות שונים של גוגל כמו יוטיוב ומפות

משה גפני/ צילום: שלומי יוסף

גפני לרשות המסים: "תציגו בתוך שבוע תוכנית לפיצוי עסקים בעוטף עזה"

יו"ר ועדת הכספים של הכנכסת הזהיר כי אם הרשות ואגף התקציבי במשרד האוצר לא יציגו תוכנית להסדר תשלום פיצויים למסעדנים ולבעלי אולמות וגני אירועים בעוטף עזה, הוועדה תקדם חקיקה מיוחדת בנושא

מפעל שבבים בישראל./ צילום: יחצ

מלחמת הסחר וחולשה בביקושים גרעו 11.5% מהכנסותיה של טקסס אינסטרומנט; הנמיכה תחזיות

יצרנית המוליכים למחצה טקסס אינסטרומנט האמריקאית הנמיכה תחזיות, מתחת לציפיות השוק ● מניות הסקטור כולו נסחרות תחת לחץ ● החברה פספסה את התחזיות לרבעון השלישי בשורה העליונה

 רכב של טסלה צילום:Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

עידן חדש? כך עשויה ההתקרבות של טסלה לישראל לסיים את ההגמוניה של יבואני הרכב

ההתקרבות של טסלה לישראל שנחשפה ב"גלובס" ושיטת המכירה שלה שמייתרת את היבואנים ועשויה להיות מאומצת ע"י יצרנים נוספים - מסמנות תום עידן בשוק הרכב • גם פסיקת ביהמ"ש שמגדילה את כוחם של היבואנים העקיפים לא מבשרת טובות ליבואנים הגדולים בישראל

פיליפ פרוסט בפתיחת המסחר של אופקו / צילום: תמר מצפי

אופקו רוצה לגייס עד 100 מיליון דולר על בסיס תוצאות חדשות בניסוי בהורמון הגדילה; המניה צונחת

המוצר, שפותח ע"י פרולור הישראלית, נכשל בעבר בניסוי במבוגרים, אולם כעת הצליח בניסוי בילדים ● ההורמון ישווק ע"י פייזר, ואופקו זכאית לתשלומי אבני-דרך מן השיווק של המוצר, עד 275 מיליון דולר, וכן תמלוגים

פיט בוטיג'אג', המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב  / צילום: ג'ון סאמרס, רויטרס

עוד דמוקרט שרץ לנשיאות חובר לוורן: לנצל את הסיוע ללחץ על ישראל

פיט בוטג'ג', שנמצא בסקרים מתחת לשלישייה הדמוקרטית המובילה – ביידן, וורן וסנדרס – אמר בסוף השבוע כי הסיוע צריך לשמש "מכשיר להנחות את ישראל בכיוון הנכון" ● בעבר השמיע בוטג'ג' הצהרות פרו-ישראליות: האם הוא מושפע מהסקרים שמצביעים על התנכרות גוברת של הדמוקרטים הליברליים מישראל?

שרת האוצר של הודו, נירמלה סירתמן / צילום: רויטרס, Anushree Fadnavis

הזדמנות הפז של הודו: מי אמר שבמלחמות כולם מפסידים?

עוד מתקופת קדחת ה-BRIC בשנות ה-2000, נכנסה הודו לתודעת המשקיעים כיריבה כלכלית פוטנציאלית לפנומן הצמיחה הסיני ● החלק הארי מהתחזיות האוטופיות לגביה לא התממשו בשל מכשולים מהותיים, שעדיין קיימים במדינה עתירת האוכלוסין ● ייתכן כי הסביבה הגיאו-פוליטית הנוכחית - מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין - מספקת לה הזדמנות פז לפרוץ הפעם את תקרת הזכוכית הכלכלית

שריל סנדברג/ צילום:  GettyImages

שריל סנדברג רומזת: ייתכן שאתמוך באליזבת וורן במרוץ לנשיאות ארה"ב

סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שריל סנדברג, נמנעה מלהשיב בראיון לעיתונאית קייטי קוריק תשובה ישירה בנוגע לתמיכתה בסנאטורית וורן, אך חזרה על כך שהיא דמוקרטית בעמדותיה

מאיר דור, יו"ר ברן / צילום: עינת לברון

תחרות לקרן פימי: חברת ההנדסה ברן מבקשת למזג לתוכה את תהל בעסקת מניות

ברן טוענת כי למרות שהגיעה לשלב של הסכם סודיות מול הבעלים של תהל, חברת קרדן אן.וי, "נחסמנו בשלב מוקדם של בקשות לקבלת מידע, מסיבות שאינן ידועות לנו" ● מחזיקי האג"ח של קרדן יחליטו היום אם לאשר להנהלת החברה לקדם מו"מ עם פימי לצורך השגת הסכם מפורט

המהומות בברצלונה, ספרד / צילום:  REUTERS/Albert Gea

רכשתם כרטיס לקלאסיקו? כנראה שהפסדתם אלפי אירו

בעקבות המהומות בספרד בוטל המשחק הנחשק בין ברצלונה לריאל מדריד שאמור היה להתקיים ביום שבת ● כ-2,000 ישראלים ועוד 20 אלף תיירים מרחבי העולם ייאלצו לחשוב כיצד למזער את ההפסדים של עלות כרטיס הכניסה למשחק, הטיסות והמלונות - שעלולים להגיע לסך של למעלה מ-2,000 אירו

סניף של איל מקיאג בדיזנגוף סנטר / צילום: יח"צ

מניקור עד הבית: איל מקיאג' רוכשת סטארט-אפ להזמנת שירותי קוסמטיקה לבית הלקוח

מחיר העסקה לא פורסם ● הסטארט-אפ מיסביז, שהוקם לפני ארבע שנים, פיתח זירת מסחר מקוונת המאפשר הזמנת שירותי טיפוח, והוא פעיל בישראל ובבריטניה ● עד כה הושקעו בסטארט-אפ מעל 5 מיליון דולר

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

מגמה מעורבת באירופה על רקע המבוי הסתום בברקזיט

ירידות במגזר הטכנולוגיה על רקע תחזית הכנסות פסימית מצד טקסס אינסטרומנטס ● בורסות אסיה ננעלו בנטייה שלילית על רקע הדחייה הנוספת הצפויה בברקזיט ● הונג קונג ירדה 0.8% בצל דיווחים על החלפת המנהיגה על-ידי הסינים ● אמש נסגרו בורסות ניו יורק בירידה, לאחר שהצעתו של בוריס ג'ונסון התקבלה, אולם נדחתה תוכניתו לחוק מזורז בנושא הברקזיט

מאזדה MX-30, הרכב החשמלי הראשון של החברה / צילום: יח"צ

חשמלית ושמה מאזדה: הושק דגם חשמלי לענקית הרכב היפנית

הרכב, MX-30, מגיע בתצורה של ג'יפון ומציע טווח נסיעה של כ-200 קילומטר בין טעינות

שיחות טלפון / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

חושבים שהעתיד הוא תקשורת בהודעות טקסט? קבלו את הקאמבק המפתיע של שיחות הטלפון

צעירים מנהלים שיחות וידאו כשהטלפון מופנה לתקרה, משוחחים בצ'טים קוליים באתרי גיימינג מבלי לשחק כלל ומשתמשים באפליקציות קוליות מתוחכמות ● השיחות פינו את מקומן לטובת הודעות וגלישה באינטרנט, אך האם הן בדרך לקאמבק מפתיע?

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

בין המורה שמגר לתלמיד ברק: שיעור על גבולות האקטיביזם השיפוטי

פרופ' רון שפירא, נשיא המרכז האקדמי פרס, על נשיא העליון המנוח: "מאיר שמגר היה אקטיביסט שיפוטי מובהק, ואולם הנשיא שהחליפו בתפקיד, אהרן ברק, היה תאורטיקן מקיף יותר של המשפט החוקתי, והיסודות התאורטיים שהניח אפשרו להרחיק לכת בהתערבות השיפוטית"

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

"אני עושה טובה לנושים שהצעתי הסדר. זה ממש לא מפעל חיי - לא אכפת לי מדורי בנייה"

עמוס לוזון, הבעלים של חברת א. דורי בנייה, אמר את הדברים בדיון בבקשת החברה להקפאת הליכים, ובתשובה לדברי השופטת איריס לושי-עבודי שלפיהם דורי בנייה היא מפעל חייו ● השופטת מתנגדת להסדר הנושים ולבקשת ההקפאה

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

אין ממשלה ואין תקציב ל-2020: כך יעבוד "התקציב ההמשכי" תחת ידי הפקידים

אם לא יאושר תקציב עד ינואר 2020, המדינה תעבור לתפקד על בסיס תקציב חודשי, שינוהל ע"י החשכ"ל באוצר • אלה חדשות רעות למי שהתרגל לסבסוד של צהרונים, לנכים שציפו לקבל תוספת קצבאות ולמי שמעוניין לקדם רפורמות • אבל יש גם חדשות טובות - זה יצמצם את הגירעון וימנע מפוליטיקאים לבזבז כספים מיותרים

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

מכה לג'ונסון: הפרלמנט עיכב הליך אישור הסכם הברקזיט

הפרלמנט הצביע, לראשונה אי-פעם, בעד הסכם ברקזיט כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק ● המשמעות: ככל הנראה מועד הברקזיט יידחה אחרי 31 באוקטובר ● הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים

פרוייקט מחיר למשתכן / צילום: איל יצהר

יום לנעילת הגרלת מחיר למשתכן: מכרזי ראשל"צ והווילות באילת מככבים

מחר תינעל ההגרלה התשיעית של מחיר למשתכן ● בראשון-לציון הסיכוי לזכות בדירה עומד על אחד ל-15 ● גם בבאר יעקב הסיכויים לא גבוהים ● היענות נמוכה נכון לעכשיו לדירות בנהריה, קריית ים ומגדל העמק