גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"נולדתי באוסטרליה. אני לבן וגזען": ההשראה לרצח במסגדים בניו זילנד

רוצח-ההמונים במסגדים בניו זילנד (שהיה קודם כול אוסטרלי) התעניין בגיבורי מלחמה מהוללים מימי הביניים. הם עצרו פולשים מוסלמיים בשערי אירופה, או לפחות ניסו ● האומנם ברנטון טראנט שייך לקשר בינלאומי של גזענים לבנים, המשכימים להרוג את "מחליפיהם" מבעוד מועד?

פרחים ושלט בסמוך לאחד המסגדים שהותקפו בכרייסטצ’רץ’ / צילום:  רויטרס, Jorge Silva
פרחים ושלט בסמוך לאחד המסגדים שהותקפו בכרייסטצ’רץ’ / צילום: רויטרס, Jorge Silva

ברנטון טראנט לא היה שווה-ערך של רוצחי אחד-עשר בספטמבר. הוא גם לא היה שווה ערך של ברוך גולדשטיין. בניגוד לתשעה-עשר מתאבדי 2001, הוא היה יחיד, בודד, לא-דיסקרטי. לא עמד לצדו ארגון רב-יבשתי עם אמצעים ורשתות. בניגוד לגולדשטיין, הוא לא פעל בסביבה אוהדת. לא תמצאו שום כוהן דת בניו זילנד, שיכריז כי טראנט הוא "קדוש כקדושי השואה" (פסוקו של הרב דב ליאור מקריית ארבע על גולדשטיין, כמצוטט באתר המכון הישראלי לדמוקרטיה).

רוצח חמישים המוסלמים מכרייסטצ׳רץ׳, ניו זילנד, איננו אפילו מכרייסטצ׳רץ׳, ניו זילנד. הוא נולד, גדל וספג באוסטרליה. זו אבחנה חשובה, מפני שפחד מפני מוסלמים וטינה כלפיהם, מה שקוראים איסלאמופוביה, הם חלק של חיי אוסטרליה. מאז 2014 נרשמו בה שמונה מעשי טרור (על פי ויקיפדיה), וידם של גברים מוסלמים הייתה בכולם. אף אחד מהם לא התקרב אל היקף הטבח במסגדים בניו זילנד, אבל כל אחד מהם, בוודאי כולם יחד, הניבו אווירה של חשש ושל חשד.

את האווירה הזו הזינו גם התבטאויות של מוסלמים והאופן שבו הן דווחו בעיתונים. רפרוף בגליונות ישנים של הטבלואיד הימני "דיילי טלגרף", היוצא בסידני, מניב דוגמאות: באפריל 2017 העיתון מרח על עמודו הראשון צילום של שדרנית צעירה ברשת טלוויזיה מקומית, יסמין עבדל מגיד, והאשים אותה בקשר לבזות את זכרם של החיילים האוסטרלים, אשר נפלו במלחמות העולם. העיתון הביא מפיה את ההכרזה "אני בראש ובראשונה מוסלמית". ביוני 2017, העיתון דיווח על חקירת חשדות, שתלמידים בבתי ספר בעיר נחשפו לתעמולה איסלאמיסטית, תחת הכותרת הענקית "יחידת קומנדו של ילדי ג׳יהאד".

ביולי 2017, תחת הכותרת הענקית "זה אומר - מלחמה", העיתון דיווח על הכנות של הצבא המקומי להתגונן מפני "התקפת טרור על אדמת אוסטרליה". שבוע אחד אחר כך, תחת הכותרת "מסוריה בשנאה", בא דיווח בעמוד הראשון על ניסיון להתקפת טרור של דאעש על נמל התעופה הבינלאומי של סידני, עם ארבעה עמודים עתירי כותרות שחורות בתוך הגיליון.

"מודה שאני גזען"

אלה דוגמאות מקריות, מלוקטות מתקופה של חמישה חודשים. על זה אפשר להוסיף את דימויים הקולקטיבי של מהגרים מזרח תיכוניים באוסטרליה, בייחוד מלבנון. מיוחסות להם פשיעה ואלימות. כנופיית הפשע המאורגן המפורסמת ביותר בסידני היא זו של משפחת איבראהים, שהגיעה מלבנון לפני 40 שנה ויותר, וידה רב לה בהברחת סמים.

אלה מקצת מן הנסיבות שבהן גדל ברנטון טראנט הנ"ל. עיתון במערב אוסטרליה הכתיר אתמול את עמודו הראשון בכמו-מונולוג מפי טראנט: "אני גבר לבן ממוצע. מן המעמד העובד. הכנסה נמוכה. מודה שאני גזען. ואתמול הסרטתי את עצמי הורג לפחות 49 אנשים בטבח במסגד בכרייסטצ׳רץ׳ ששידרתי לעולם בשידור חי. ואני..."

להלן הכתיר העיתון את מלוא עמודו הראשון במלים "נולדתי באוסטרליה". זה המינימום שאוסטרלים הגונים יכלו לעשות אתמול בשביל ניו זילנד. היא באמת לא הייתה אשמה, אלא במובן הזה שלא הצליחה למנוע את כניסתו של רוצח-המונים אוסטרלי לתחומיה. היא מוסיפה להיות סמוכה מאוד אל ראש טבלת הארצות הראויות ביותר לחיי אדם, והיא מוסיפה להיות אחת הארצות החופשיות והנדיבות ביותר עלי אדמות, גם אם ממשלת ישראל התקרבה פעם לנתק איתה את היחסים הדיפלומטיים.

מתגעגע אל מסעות הצלב

אף על פי כן, טראנט לא היה בדיוק בבואה פרובינציאלית של מחוזות הולדתו. המניפסט שהוא פירסם עלי-רשת לפני הטבח כולל רשימה מפתיעה של שמות, שעצם איסופם הצריך מידה כלשהי של סקרנות היסטורית.

מה עושה שם למשל דויד הבנאי? הוא היה מלך גיאורגיה במשך 35 שנה עד סוף הרבע הראשון של המאה ה-12. הוא היה אולי גדול מלכי גיאורגיה מאז ומעולם, ושלטונו ציין את תור הזהב שלה. היא לא חדלה להתגעגע אליו. מדינתו השתרעה על פני רוב הקווקז, נשקה לים הכספי והתפשטה עד אנטוליה. באחרית ימיו, מטבע שהונפק לכבודו כלל את הכתובת "מלך המלכים, דויד, בן גיאורג, חרב המשיח".

דויד, כמו מלכי גיאורגיה האחרים, היה איש סובלני, שפתח את שערי ממלכתו בפני בני דתות ולאומים. לא זו הסיבה שטראנט התעניין בו. לזכות דויד נזקפת בלימתם של פולשים מוסלמיים, הסלג׳וקים הטורקיים, בשערי אירופה ב-1121. אלה היו ימים טובים יחסית לזן אגרסיבי של נצרות, שלא הגיש את הלחי השנייה. 22 שנה קודם, לוחמי מסע הצלב הראשון כבשו את רוב ארץ ישראל מידי המוסלמים, כולל ירושלים. הם קיוו לגרש אותם מכל החוף המזרחי של הים התיכון ומעבר לו.

עוד בולמי מוסלמים מככבים בכתבי טראנט, כמו המלך הסרבי רב-הגבורות לאזאר, אשר נפל בקרב קוסובו ב-1379, אבל הצליח לדחות ב-80 שנה את כניסת הטורקים העות׳מנים אל הבלקן, ואולי מנע בזה את נפילת אירופה בידיהם. זה על כל פנים מה שלאומנים סרביים טוענים.

בטראנט אמנם מפעמת תחושה של שותפת גורל עם לאומנים סרביים. מתברר שמוסיקת הרקע אשר התנגנה באוזניותיו בזמן הטבח במסגד הייתה שיר פטריוטי שהושר בפיהם של הסרבים בזמן מלחמת האזרחים האיומה של בוסניה, באמצע שנות ה-90. השיר הזה מדבר בשבחו של רדובאן קאראדז׳יץ׳, מי שהיה נשיא הרפובליקה הסרבית של בוסניה, והוחזק אחראי, לפחות מיניסטריאלית, למעשי טבח גדולי היקף של מוסלמים. בדיוק לפני שלוש שנים הוא הורשע בבית המשפט הבינלאומי לפשעי מלחמה ביוגוסלביה ונידון לארבעים שנות מאסר.

"ההחלפה הגדולה"

טראנט מצא אפוא את מקורות ההשראה שלו במאבקים בדרום אירופה נגד התפשטות מוסלמית, אמיתית או מדומה. הוא זוקף את הגיגיו גם לזכות אוסוולד מוזלי, מנהיג הפשיסטים הבריטיים ערב מלחמת העולם השנייה, שנהג לערוך הפגנות רחוב אנטישמיות בשכונות יהודיות של לונדון. אבל נראה שמקור ההשפעה המודרני החשוב ביותר שלו הוא תעמלן מן הימין הקיצוני בצרפת, ריינו קאמי (Camus), מחבר "ההחלפה הגדולה". במרכזה עומדת ההזהרה, שמהגרים מיבשת אפריקה זוממים "להחליף" את הרוב הלבן באירופה.

תורת "ההחלפה" התפשטה בווריאציות על פני שוליים פשיסטיים וגזעניים גם באמריקה. בהפגנה הנאצית בשרלוטסוויל, וירג׳יניה, בארה"ב באוגוסט 2017, הצועדים בחזית בית הכנסת הרפורמי המקומי קראו "היהודים לא יחליפו אותנו". על ההפגנה ההיא אמר דונלד טראמפ, כי לפחות חלק ממשתתפיה היו "אנשים טובים".

האם זה אומר שטרור של גזענים לבנים נגד זרים ומיעוטים הוא עכשיו בחזקת איום בינלאומי, המצריך אותו טיפול שניתן לאל קאעידה, לדאעש ולשלוחותיהן? טענות מן המין הזה כבר נשמעות. במסגד במדינת וירג׳יניה, בארה"ב, הכריז אימאם אחד ביום ו׳, כי "הגזענות הלבנה היא האיום הגדול ביותר לשלום העולם". ב"ניו יורק טיימס" כתב פרשן אחד, וואגא׳האט עלי, כי דמם של הרוגי כרייסטצ׳רץ׳, "מכתים את ידיהם של אלה אשר הפיצו את המיתוס שמוסלמים הם איום".

מן הניסיון העגום אנחנו יודעים, שהשפעתו של רצח המונים על צורת הדיבור והמחשבה היא קצרת מועד. מסחררת היא המהירות שבה מוסרות העכבות ומסתיימת ההתאפקות. חזקה על "המיתוס של האיום המוסלמי" שיימשך, או יתחדש. וחזקה על איום מוסלמי שיחזור ויציג את עצמו, כולל בהתקפות על מוסלמים אחרים. מוטב לזכור, מבלי להפחית אף כמלוא הנימה מן הדרמטיות של הפשע בכרייסטצ׳רץ׳, שאלפי מוסלמים נרצחו ב-15 השנה האחרונות במסגדיהם, בשעת תפילה, בפקיסטן ובאפגניסטן בידי מוסלמים אחרים. 

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב- https://tinyurl.com/karny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

לא פוראבר: חברת הנדל"ן סטרוברי פילדס בוחנת פדיון מוקדם של האג"ח שהנפיקה בת"א

החברה הזרה, שהנפיקה שתי סדרות אג"ח שהיקפן כ-570 מיליון שקל, צפויה להשתלב במהלך הנפקה של חברה אם בארה"ב ● מדובר בחברת נדל"ן זרה שלישית מתחילת השנה שצפויה לעזוב את הבורסה בת"א

אמיתי קלמר (מימין) ודן רביב / צילום: Weifan Chen

חברת הפינטק לנדבאזז גייסה 150 מיליון דולר, מרביתם בחוב

לנדבאזז גייסה 130 מיליון דולר, בין השאר מבנק הפועלים ו"ויולה קרדיט", ותשתמש בכסף שגייסה למימון הלוואות בתחום הרכב ● במקביל החברה גייסה 20 מיליון דולר במניות בהובלת קרן 83North למימון צמיחת פעילותה

מפעל לייצור כלי עבודה בסין / צילום: רויטרס

מחיר מלחמת הסחר 1: כלכלת סין צמחה בקצב האיטי ביותר מאז 1992

מתחי הסחר עם ארה"ב והימנעות של עסקים מהשקעות גדולות גברו בהשפעתם על התמריצים שהגיעו מבייג'ינג ● כלכלנים צופים כעת הקלות נוספות מטעם המדינה לעידוד הצמיחה

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

וול סטריט ננעלה בשיא חדש: מניית טבע צנחה 7.7%; מנוצ'ין הפיל את הביטקוין

שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין המשיך את קו ההתנגדות של הבכירים בארה"ב נגד הליברה של פייסבוק ● בורסות אירופה ננעלו בעליות בהובלת הדאקס הגרמני ● טבע סופגת הורדת המלצה מצד מורגן סטנלי, שחתך בנוסף את מחיר היעד ל-6 דולרים ● סימנטק דוחה את ההצעה של ברודקום לרכישתה, ומנייתה צנחה

צ'אד דיקרסון, לשעבר מנכ"ל חברת Etsy יום הנפקת החברה ב-2015  / צילום: רויטרס, Mike Segar

חרדות, דיכאון והפרעות אכילה: יזמים בתעשיית ההייטק קורסים תחת הלחץ

יזמים ובכירים בחברות סטארט־אפ צריכים לשדר רוגע וביטחון למשקיעים ולעובדים, אך הלחץ להצליח מוביל רבים מהם להתמודד עם הפרעות נפשיות • יזמים רבים עזבו את החברות ושינו אורח חיים, ויש כאלו שלא הצליחו להתאושש • כך נראה הצד הסמוי של עולם היזמות

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

אי אמון מהול בהפתעה: במינוי דב קוטלר למנכ"ל הפועלים עצר הדירקטוריון את "שרשרת הירושה"

ההמלצה של ועדת האיתור והבחירה של הדירקטוריון מלמדות על רצון עז להביא לבנק משהו שונה, לתת קונטרה של ממש ולעצור את רצף המינויים הפנימיים ● בנק הפועלים הפך במרוצת השנים לבית גידול למנהלים מצוינים בכל המערכת הבנקאית ולכן מדובר בהפתעה

חן ליכטנשטיין, מנכל אדמה / צילום: תמר מצפי

אדמה: הרווח הנקי המתואם ירד ב-15% עד 22% במחצית הראשונה של 2019

החברה, שמניותיה נסחרות בבורסת שנזן בסין, מעריכה כי רשמה רווח נקי מתואם של 123-133 מיליון דולר ● זאת בהשוואה ל-2018, שם הרווח הנקי המתואם היה 157 מיליון דולר ● לדברי הנהלת החברה, שיבושי מזג אוויר קיצוניים בצפון אמריקה, אירופה ואסיה עיכבו והפחיתו צריכת מוצרי הגנת הצומח

השופט מגן אלטוביה / צילום: בירן בוצ'צ'ו

אחרי ההפסד בבית המשפט המחוזי, ח"כ אריאל קלנר (הליכוד) מערער לעליון נגד המיזוג בין כולנו לליכוד

לפני מספר ימים הפסידו חברי הכנסת מיכל שיר ואריאל קלנר בפנייתם בבקשה להתערבות בהליך הפנימי בתוך תנועת הליכוד ● בפסק הדין של המחוזי נקבע כי הדברים אינם מגיעים כדי צורך בהתערבות של בית המשפט ● בערעור נכתב כי: "קביעת המחוזי הנותנת עדיפות בפרשנות לארגון פנימי של המפלגה, תסכל למעשה את הוראות המחוקק"

ליאור רביב, מנכ“ל ישרוטל. / צילום: אריק סולטן

עסקת ענק בלב תל אביב: מתחם מד"א נמכר ב 261 מיליון שקל

קבוצת בנייני העיר הלבנה, קרן JTLV וישרוטל ירכשו את מתחם מד"א בבזל ● במסגרת הבנייה המחודשת ייהרס המבנה הקיים, בו שוכנת תחנת מד"א, ובמקומו יוקם פרויקט מגורים ומלונאות על המגרש שצפוי לכלול 30 דירות גדולות בשטח ממוצע של כ-200 מ"ר, שטחי מסחר ומלון

נשיאי סין וארה"ב, שי וטראמפ, בוועידת G20 / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

מחיר מלחמת הסחר: יצרניות אמריקאיות מוציאות פסי ייצור מסין

המכסים שהטילה ארה"ב על יבוא מסין גורמים לחברות להעביר את הייצור למדינות אחרות ● אלא שהן כמעט לא מחזירות את הייצור לארה"ב, כפי שקיווה ממשל טראמפ

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

המטבע הדיגיטלי של פייסבוק על כוונת המחוקקים בארה"ב - והביטקוין צנח לשפל של שבועיים

בקונגרס האמריקאי הועלתה הצעת חוק המבקשת למנוע מחברות הייטק גדולות להנפיק מטבעות דיגיטליים, כפי שמתכננת חברת פייסבוק במסגרת פרויקט ליברה ● שער הביטקוין נפל ב-10% ביממה האחרונה ואיבד קרוב ל-1,500 דולר מערכו, בעוד המטבע של את'ריום צנח 17%

בירת מלטה, ולטה / צילום: שאטרסטוק

למכירה במלטה: נדל"ן אטרקטיבי ואזרחות של האיחוד האירופי

רוכשים זרים ממריצים את שוק הנדל"ן הלוהט של המדינה הזעירה, שמציעה לצד הנכסים גם אפשרות להפוך לאזרחים של האיחוד

חיים כהן  / צילום: איל יצהר, גלובס

רפק מחזקת את הדירקטוריון עם חיים כהן כיו"ר ועם לימור דנש כדירקטורית בלתי תלויה

חברת רפק, שעלתה בשבועות האחרונים לכותרות כאחת השותפות שזכו במכרז חברת החשמל לרכישת תחנת הכוח אלון תבור מידי חברת החשמל, מחזקת את הדירקטוריון שלה באנשי ביטוח ופיננסים בכירים

איל יגב ודדי גולדברג, Upreal נדל"ן / צילום: תמר מצפי

תא"ל במיל' נגד מפקד הטייסת לשעבר: תביעת מיליונים נגד בעלי אפריל בטענה לתרמית משקיעים

דדי גולדברגר, מפקד טייסת בעברו, ושותפו אייל יגב, נתבעים בסכום של 7.5 מיליון שקל על ידי משקיעים פרטיים מהם גייסו כספים עבור פרויקט נדל"ן בברוקלין ● בראש קבוצת התובעים, שהשקיעו מאות אלפי שקלים כל אחד, עומד תא"ל במיל' בחיל האוויר ● שנה לפני קריסת "ברוקלנד אפריל", בה הוחזק הפרויקט הכושל, מכרו גולדברגר ויגב את מניותיהם בה לשותפם בועז גלעד תמורת מיליוני דולרים

אחמד טיבי ואיימן עודה עם נשיא המדינה רובי ריבלין / צילום: מארק ניימן לע"מ

ברגע האחרון: קשיים באיחוד המפלגות הערביות לרשימה המשותפת

בל"ד ותע"ל לא יגיעו למסיבת העיתונאים שתיערך הערב, להצגת הרשימה המשותפת ● לטענתם, ההזמנה נועדה ללחוץ עליהם לוותר על דרישותיהם ● עיקר המחלוקת: המאבק על המקום ה-12 ברשימה, לאור ההערכות כי זהו מספר המנדטים המקסימלי שתקבל הרשימה

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מנוצ'ין: לא מרגיש "נוח" עם המטבע הדיגיטלי של פייסבוק

שר האוצר האמריקאי מצטרף למתקפה על הליברה והביע חשש מניצול של המטבע הדיגיטלי לפעולות טרור ● לדבריו מדובר בסוגיית הביטחון הלאומי של ארה"ב

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: חיים בורנשטיין

אחרי עשור רה"מ נזכר "לקחת אחריות" על מחדל הדיור הציבורי: אלה הבעיות הדחופות

זכאי הסיוע בדיור נדחקים כבר שנים מסדר היום ● בסוף השבוע האחרון, כשקמפיין הבחירות ברקע, הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו שהוא "לוקח אחריות", וספג ביקורת מ"ישראל ביתנו" כמי שמנסה "לגנוב" מהם מנדטים ● "גלובס" עושה סדר ומנתח את הבעיות הדחופות של התחום

נדב פתאל מנכל ROOMS  / צילום: עזרא לוי, יח"צ

פתאל משיקה: מיזם מתחמי עבודה משותפים בתל אביב

רשת פתאל השיקה את "ROOMS", מיזם מתחמי עבודה משותפים שמשתלב עם תחום המלונאות ● הרעיון מיושם בבית אמות הצמוד למלון NYX של הרשת ● "המטרה היא לייצר אינטראקציה בין הקהילה המקומית ובין האורחים"

בנימין נתניהו, יאיר לפיד / צילומים: יוסי סמיר, אמיר מאירי, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

חרף ניסיון נתניהו: שיח הפנים בנושא דת ומדינה "גובר" על האיום האיראני

מוקדם יותר נתניהו שיגר סרטון וידיאו המגנה את ההתייחסות של שרת החוץ של האיחוד האירופי שבו היא מבקשת להחיות את הסכם הגרעין מול איראן ● אולם, בארץ המערכת הפוליטית ממשיכה לגעוש בעקבות המתח בין דת למדינה שעלה לכותרות בימים האחרונים

פיטר ת'יל / צילום: רויטרס

פיטר ת'יל במתקפה חריפה נגד גוגל: צריכה להיחקר ע"י ה-FBI וה-CIA

המשקיע האשים את גוגל בכך שבחרה לעבוד עם הצבא הסיני וסירבה לעבוד עם צבא ארה"ב ● ת'יל טען כי סוכנויות הביטחון האמריקאיות צריכות לחקור, בין השאר, אם סוכנויות מודיעין זרות חדרו גם להנהלה הבכירה של גוגל