גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל הפועלים אריק פינטו: "שוק ההון אינו ברירת מחדל; הנפקת ישראכרט היא מתנה למשק"

מנכ"ל הפועלים דוחה את הטענה שהבנק מנפיק את ישראכרט בבורסה מכיוון שלא מצא רוכש לחברה ● פינטו על חוק שכר הבכירים: "נוצר עיוות. יש לי קושי בגיוס טאלנטים" ● ההפרשות בגין החקירה בארה"ב מסתכמות ב-2.3 מיליארד שקל, נוסף על הוצאות משפטיות של 800 מיליון שקל

אריק פינטו/  צילום:  איל יצהר
אריק פינטו/ צילום: איל יצהר

אין זה סוד שההסתבכות של בנק הפועלים בחקירה בארה"ב גובה ממנו מחיר יקר. הבנק הפריש ברבעון האחרון של השנה כ-920 מיליון שקל בגין החקירה, בחשד כי סייע ללקוחותיו האמריקאים להעלים מס, מה שפגע בתוצאותיו לשנת 2018 - שהייתה אמורה להיות שנת שיא.

ואולם, מהדוחות עולה, כי יש גם מי "שמרוויחים" מהסתבכויותיו המשפטיות של הבנק - היועצים המשפטיים למיניהם בחקירה. מהדוחות עולה, כי ההוצאות המשפטיות של הבנק בגין החקירה עמדו בשנת 2018 על סכום אדיר של 526 מיליון שקל, מתוכם 194 מיליון שקל ברבעון הרביעי. לפי הערכות, בסך הכול עמד היקף ההוצאות המשפטיות של הבנק בגין החקירה על סכום אדיר של כ-800 מיליון שקל.

את הבנק מלווים בחקירה עו"ד פיני רובין ממשרד גורניצקי, עורכי דין אמריקאים ומשרד רואי החשבון דלויט, שאחראי על מסד הנתונים האדיר המועבר לרשויות בארה"ב. עוד עולה כי ההוצאות כוללות גם את עלויות החקירה הפנימית שמבצע הבנק בפרשה אחרת שבה הוא נחקר - חקירה נגד שורה של בנקים בנושא סיוע בהלבנת הון של בכירים בארגון הכדורגל העולמי פיפ"א. בגין חקירה זו הבנק טרם ביצע הפרשות בנוגע לקנס עתידי.

לשם השוואה, בלאומי עמדו ההוצאות המשפטיות בגין החקירה בארה"ב על כ-200 מיליון שקל ובמזרחי טפחות על עשרות מיליוני שקלים. כלומר, בסך הכול, רק עבור ההוצאות המשפטיות בגין החקירה, שילמו הבנקים מעל למיליארד שקל. בסה"כ הפריש בנק הפועלים סכום של 2.3 מיליארד שקל בגין פוטנציאל הקנס. כלומר, בתוספת הוצאות המשפט עלתה החקירה לבנק מעל ל-3 מיליארד שקל, ועדיין לא נאמרה המילה האחרונה בנושא.

מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו, התייחס היום בזהירות לנושא החקירה במסיבת עיתונאים שערך הבנק לרגל פרסום הדוחות. פינטו אמר, כי "אנחנו מטפלים בחקירה במלוא העוצמה, ונעשה הכל כדי שהחקירה הזו תיגמר בהקדם. יחד עם זאת זהו טנגו עם שני צדדים, כך שזה לא תלוי רק בנו".

בשבוע שעבר הגיע מזרחי טפחות להסדר עם הרשויות בארה"ב. הבנק אמנם שילם קנס כבד ביחס להיקף הפעילות שלו בארה"ב, אך הצליח להפחית את גובה הקנס ב-40% לעומת הקנס המקורי אשר לו נדרש. פינטו סירב להתייחס לתוצאות החקירה במזרחי, ואמר רק: "אני לא רוצה לחלק ציונים, כל בנק מתמודד מול סיטואציה אחרת. מה שכן אפשר ללמוד מנושא החקירה בלאומי ומזרחי שבסוף הסיפור הזה נגמר".

ההוצאות המשפטיות של בנק הפועלים

רווח רבעוני של 97 מיליון שקל 

בעקבות ההפרשות הכבדות סיים בנק הפועלים את הרבעון הרביעי עם רווח של 97 מיליון שקל בלבד, לעומת 612 מיליון שקל ברבעון המקביל. את שנת 2018 סיים הבנק עם רווח של 2.6 מיליארד שקל, המהווה תשואה על ההון של 7.1% (ירידה של כ-2% לעומת הרווח ב-2017). כאמור, לולא אותה חקירה המעיקה על תוצאות הבנק, הוא היה מגיע לרווח של כמעט 3.6 מיליארד שקל.

על אף עול החקירה, בנק הפועלים הצליח לרשום אשתקד צמיחה בפעילות השוטפת. הבנק רשם צמיחה נאה של כ-6% בתיק האשראי שהגיע ל-282.5 מיליארד שקל. העלייה בלטה בעיקר באשראי העסקי שקפץ בקרוב ל-10% לכמעט 72 מיליארד שקל, ובתחום המשכנתאות שעלה גם כן בקרוב ל-10% לסך של 81.5 מיליארד שקל. לדברי הבנק, נתח השוק שלו בגיוס משכנתאות בשנה האחרונה הגיע לכ-25% מהשוק.

פינטו ציין בדבריו, כי הבנק ימשיך למקד את הצמיחה בתחום ההלוואות לדיור. "יש אצלנו שינוי במדיניות בנושא המשכנתאות. היום המרווחים משקפים נכון את הסיכון. זה יעד להמשך צמיחה, ויש לנו פוטנציאל להמשך הגדלת נתח השוק, שכן סך נתח השוק שלנו במגזר הקמעוני הוא 33%", אמר פינטו, ובכך רמז לפוטנציאל הצמיחה של הבנק בתחום זה.

הורדת הילוך בתחום האשראי הצרכני

בבנק הפועלים החליטו להתמקד בצמיחה בתחום המשכנתאות לאור העלייה במרווחים בשנתיים האחרונות, שהפכה את התחום לאטרקטיבי יותר. עלייה זו מתבטאת בכך שהכנסות המימון של הבנק מפעילות זו זינקו אשתקד ביותר מ-20% ל-757 מיליון שקל.

לעומת זאת, בתחום האשראי הצרכני, נראה כי הבנק מוריד רגל מהגז. לאחר שבשנים האחרונות היווה תחום זה מנוע צמיחה, בשנת 2018 היקף האשראי הצרכני רשם ירידה של קרוב ל-4% לכ-44 מיליארד שקל. הבנק הקטין חשיפה לתחום זה לאחר שבשנים האחרונות הוא ספג עלייה בהפרשות להפסדי אשראי בפעילות זו.

"הירידה היא בעיקר בהלוואות המסוכנות. יש פגיעה במוסר התשלומים במשק, ויש ארביטראז' רגולטורי בין גופים נותני אשראי מפוקחים לאלו שלא, וזה גורם להיצף אשראי לאוכלוסייה ברמת סיכון גבוהה", אמר פינטו.

פינטו התייחס בדבריו גם לעליית מאגר נתוני האשראי בחודש הבא לאוויר. מאגר זה, שיכיל נתונים בעיקר על מוסר התשלומים והיקף החוב של הציבור, אמור להגביר את התחרות באשראי הצרכני. פינטו ציין, כי המאגר עלול לפגוע במצבם של הלקוחות החלשים יותר: "מאגר נתוני אשראי יציף מידע על אנשים שלוקחים הלוואות מגופים שונים, שאנחנו לא יודעים עליהן היום. לאחר שהמידע הזה יעלה, נראה אוכלוסייה שלמה שתהיה לה בעיה לקבל אשראי במערכת הבנקאית".

תוצאות בנק הפועלים

פינטו גם התייחס בדבריו לאוסף הרפורמות והיוזמות הרגולטוריות שעימן מתמודדת המערכת הבנקאית בשנים האחרונות: "עשו כאן אוסף של רפורמות ואף אחד לא יודע לשקלל אותן ואיך השוק ייראה לאחר יישומן. אני עדיין חושב שהפרידה הכפויה על הבנקים הגדולים מחברות כרטיסי האשראי אינה נכונה.

"יש גם הרבה השקעה ברגולציה מיותרת, שמביאה לכך שמיליונים רבים יורדים לטמיון. כך למשל, תוכנית מעבר בין חשבונות בקליק היא בעלות של חצי מיליארד שקל, ואילו באנגליה מיזם כזה נכשל. לא חבל על הכסף? בכסף הזה אפשר היה לעשות דברים אפקטיביים יותר, כמו הקמת קרן למודרי אשראי", אמר פינטו.

פינטו גם התייחס בדבריו למגבלת חוק שכר הבכירים שחלה על הבנקים, ואמר: "כל הגבלת שכר של חלק ממגזר מסוים יוצרת עיוותים ומקשה על גיוס טאלנטים, ואני חווה קושי בגיוס מנהלים. בניהול בנק יש לא מעט סיכונים, כמו התמודדות עם החקירה מארה"ב. אמנם 2.5 מיליון שקל בשנה זה הרבה כסף, אבל לפעמים עדיף להרוויח מיליון שקל בארגון קטן ופחות מורכב, ולישון טוב יותר בלילה".

מלבד סיום החקירה, בפני בנק הפועלים עומד בימים אלה אתגר נוסף: הנפקת ישראכרט בבורסה. הבנק מבצע בימים אלה רוד שואו לקראת הנפקת החברה בבורסה בשבועות הקרובים. פינטו דחה את הטענה שלפיה הבנק בחר באופציה של הנפקה משום שלא הצליח לגבש עסקה למכירת השליטה בחברה.

"אם זה היה המצב, אז אף חברה לא הייתה הולכת להנפיק בבורסה. שוק ההון אינו ברירת מחדל עבורנו. הנפקת ישראכרט היא מתנה למשק, והשקעה טובה למוסדיים", אמר פינטו.

בבנק הציגו היום את המשך מגמת ההתייעלות. מהנתונים עולה כי מספר המשרות בבנק ירד ב-500 אשתקד ל-9,427 עובדים, ובסך הכול מדובר בירידה של 25% בכמות המשרות בתוך שש שנים. בבנק עדיין לא גיבשו הסכם שכר חדש עם ועד העובדים, ולדברי פינטו, הסיבה אינה קשורה למחלוקת עם ההנהלה, כי אם למחלוקות פנימיות בתוך הוועד, ולהערכתו המו"מ יחל בקרוב.

נראה כי כאקט של מחווה חיובית לפני תחילת השיחות, צפוי הבנק לחלק בונוסים לעובדים בגין תוצאות שנת 2018, אף שהוצאות החקירה פגעו ברווחים ובזכאות הרשמית לבונוס. "לפי התוצאות הכספיות שמושפעות מהחקירה לא היינו אמורים לחלק בונוס לעובדים, אבל המלצנו לדירקטוריון שיהיה בונוס מתוך הוקרה לעבודתם", אמר פינטו. 

עוד כתבות

ראש הפד, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס

הפד שוב התערב בשוקי הכספים: האם זה רק בגלל גורמים טכניים?

הפד הזרים מיליארדי דולרים לשוק הריפו כדי לבלום עליית ריביות שעוררה חשש ממחסור פתאומי במזומנים ● מה הוא שוק הריפו, מה הקשר בין הריביות שלו לריבית של הפד, ולמה האירועים האחרונים הפכו לשיחת היום בשווקים

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

הפדרל ריזרב שוב מתערב בשוק על רקע קשיי נזילות

הפד העמיד מזומן לבנקים כך שיגיע יחד עם ההתערבות אתמול לגובה של 75 מיליארד דולר ● זאת בהמשך להודעתו אתמול על רכישת ניירות ערך בהיקף של 53 מיליארד דולר

אדם נוימן / צילום: רויטרס, Eduardo Munoz

האם WeWork יכולה להסתדר בלי הנפקה?

למה בעצם התעקשו ב-WeWork על הנפקה, ומה המשמעות של דחייתה מבחינת החברה?

בניין שדרות תל החי 98 קריית שמונה  / צילום: אייל הצפון

הפודטק יחכה: תנובה ושותפותיה טרם מצאו מבנה להפעיל בו את החממה בצפון

השותפות שזכתה במכרז של רשות החדשנות לתמיכה בגובה 100 מיליון שקל להפעלת החממה, נאלצה להשיק אותה במתנ"ס של קריית שמונה ● זאת לאחר שלא הגיעה להבנות עם בעלי הנכסים בצפון ● החממה: "המבנה המקורי נבחן מחדש היות שלא עמד בקריטריונים של נגישות"

פאנל "העתיד של ערים חכמות ושל התחבורה" בכנס ג'רני / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"בעתיד יהיה צורך להשתמש במחשוב קצה בערים חכמות

כך אמר ג'ונתן ווינר, מנכ"ל משותף בחברת Sidewalk Infrastructure Partners, בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● מנכ"ל HERE Mobility ליעד יצחק : "הצמיחה של אובר וחברות שיתוף הנסיעות לא מעבירה משתמשי רכב פרטי לתחבורה שיתופית, אלא דווקא את משתמשי התחבורה הציבורית"

מתוך אסון יערות האמזונס / צילום: Victor Moriyama/Greenpeace

כריתת היערות מחמירה, 5 שנים אחרי שמדינות וחברות התחייבו לפעול להפסקתה

דו"ח חדש קובע: העולם מפסיד במאבק נגד בירוא יערות, כדור הארץ מאבד שטח יער בגודל בריטניה בכל שנה עם יותר מ-64 מיליון דונם של עצים שאבדו מאז שנת 2014 ● זאת, למרות התחייבויות של ממשלות לצמצם של לפחות מחצית מאבדן היערות טבעיים עד 2020

עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס / צילום: מטה מפלגת העבודה

עמיר פרץ: "ההסתה נגד הערבים בלתי נסבלת. לא נשב עם נתניהו"

יו"ר מפלגת העבודה פרץ חזר היום על ההתחייבות שלו ממערכת הבחירות: "ישראל זקוקה לריפוי מן הקוטביות ושנאת החינם. אין חרמות. אבל שלא ישלחו אלינו פיתויים. אנחנו לא נשב עם נתניהו"

עו"ד שלמה הייזלר / צילום: יח"צ

משרד המשפטים משיק מערכת למניעת גניבת קרקעות

לפי הערכות בכל שנה עולות טענות לגניבה באמצעות זיופי מסמכים של מאות קרקעות ● את היוזמה מובילה הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין ● עו"ד חגי אדורם: "זה איתורן לדירות המגורים"

רם כספי / איל יצהר

רם כספי מצטרף לצוות ההגנה של בנימין נתניהו

כספי, העומד בראש משרד מסחרי גדול שעוסק גם בעבירות צווארון לבן, מוגדר כ"יועץ לצוות ההגנה" של נתניהו

חניה במרכז תל אביב/ צילום: shutterstock

תושב ששילם מעל 81 א' ש' לקרן החניה של ת"א, ביקש לבטל החיוב. מה קבע ביהמ"ש?

אמו של התובע העבירה לקרן החניה של ת"א את כ-81 אלף שקל לטובת בניית חניון בסמיכות לנכס שלה ● התובע דרש את הכסף בחזרה בטענה שלא נבנה חניון בהתאם להוראות תקנות החניה ● אך בית המשפט העליון קבע כי הכספים ששולמו לקרן של עיריית תל אביב, על פי תכנית מתאר מקומית, שולמו כדין

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

נמחקו הירידות בנעילה בוול סטריט לאחר ריבית הפד

בנעילת המסחר הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 ננעלו ללא שינוי מהותי, כאשר הפד כשל לענות על הציפיות להורדה נוספת של הריבית השנה ● פאואל הוריד את הריבית בארה"ב ב-0.25% ● קודם לכן הפד התערב בשוק על מנת לספק יציבות לבנקים ● הנשיא טראמפ הכריז על סנקציות נוספות על איראן בהמשך לממצאים על התקיפה בסעודיה שקושרים את הרפובליקה האיסלאמית למהלך

מריוס נכט / צילום: תמר מצפי

מריוס נכט בכנס ג'רני: "התחום הרפואי בישראל עדיין נחשב מסוכן, כהימור בינארי"

את הדברים אמר מריוס נכט בפאנל בנושא יזמים והזדמנויות כלכליות, שנערך היום בכנס ג'רני 2019 ●  בפאנל השתתפו גם אייל ולדמן, מייסד ומנכ"ל מלאנוקס, דיוויד ואה, מנהל משותף של תחום בנקאות ההשקעות ושוקי הון בצפון ודרום אמריקה, וליהיא סגל, מנכ"ל חברת DayTwo

חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי

האם חיים סבן עשוי לאבד את השליטה בפרטנר?

מהחלטה שקיבל השופט חגי ברנר, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, עולה כי קבוצת סבן נמצאת בהפרה של ההסכם שלה מול חברת האצ'יסון ואינה משלמת לה ריבית בסך 10 מיליון שקל

תעשיית הסטארט-אפ הישראלית משגשגת/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

"הצלחה עסקית לא חייבים להתחיל מאפס"

בעולם העסקי, גראז' עבר תהליך רומנטיזציה כי הוא מסמל התחלות חדשות, אבל שכחנו שהוא משמש קודם כל לתיקונים. זה מה שאנחנו מנסים לעשות בעולם העיתונות ● דבריה של יו"רית "גלובס" בכנס ג'רני

ליאור לאמש (מימין) ושחר שמאי, מייסדי GK8  / צילום: אסנת קרסננסקי

מריוס נכט ודיסקונט קפיטל הובילו השקעה בסטארט-אפ הקריפטו GK8

מערכת האבטחה לניהול נכסים דיגיטליים של צמד היזמים ליאור לאמש ושחר שמאי נחשפת לראשונה, לאחר שגייסה השקעה של 4 מיליון דולר מקבוצת משקיעים ישראלים, בהובלת אחד ממייסדי צ'ק פוינט וזרוע ההשקעות של בנק דיסקונט ● עם לקוחות GK8 נמנית רשת ההשקעות eToro

בנימין נתניהו ונבחרת הליכוד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מפלגה בורחת מבשורה: האם בליכוד מסרבים להכיר בהפסד?

מדגמי הטלוויזיה ניסו לתת שואו • הפוליטיקאים העדיפו לשתוק ● ונדמה שבליכוד מסרבים להכיר בסיומו של עידן • טל שניידר ודוד ורטהיים התארחו באולפן "גלובסטוק" בהנחיית ליאת רון בכדי לסכם עוד ערב בחירות ● האזינו

יונתן מנוחין, מנכ"ל המכון הישראלי לחדשנות / צילום: יח"צ

כך מקדמים את החדשנות בשירותים הציבוריים עם 4 מיליון שקל בשנה בלבד

המכון הישראלי לחדשנות זוכה לתקצוב זעום שלא מאפשר להחליף תהליכי הטמעת חדשנות בארגון ● מנכ"ל המכון, יונתן מנוחין, מסביר איך עושים זאת ● האזינו ל"קומיוניקאסט" - פודקאסט על קהילות

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בת"א; מדד הבנקים זינק ב-2.5%

מניית פז הגיבה בעליות לפרישתו הצפויה של המנכ"ל יונה פוגל ● מדד הבנקים טיפס בהובלת דיסקונט והפועלים ● הבורסה הודיעה כי תאפשר רישום למסחר של קרנות ריט זרות במסגרת הרישום הכפול ● אתמול בוול סטריט ננעל המסחר בעליות קלות, הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, ו-S&P 500 עלה ב-0.26%

פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל / צילום: איל יצהר, גלובס

"אם תעשו את העבודה האמיתית שלכם כנראה שתאבדו אותה"

כך אמר פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל, בהרצאתו בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● "מערכת שמתפקדת באופן הטוב ביותר תמיד תכלול תת מערכות שלא מתפקדות הכי טוב"

טורקיה / צילום: רויטרס

טורקיה הורתה לבנקים להגדיר 8.1 מיליארד דולר בחובות כהלוואות רעות

ההגדרה מחדש של ההלוואות, רובן לחברות בניה ואנרגיה, תעלה את שיעור ההלוואות הרעות בבנקאות ל-6.3%, מעט יותר מהתחזית של הסוכנות הזו מדצמבר, שהיתה 6%