גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התוכנית הסודית של הרמטכ"ל אביב כוכבי: יקים חטיבת חדשנות בצה"ל תחת השם "שילוח"

חטיבת החדשנות צפויה לאחד בין פעילויות המו"פ המפוזרות ביחידות טכנולוגיה ייעודיות בצבא וביחידת שכפופות למשרד הביטחון, ובראשה יעמוד אל"מ או תא"ל ● גורם ביטחוני: "קיים צורך בחטיבה כזאת - אבל בדרך לביצוע ייתכן שיימצאו לא מעט מוקשים"

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: ארז חרודי – עושים צילום
הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: ארז חרודי – עושים צילום

הרמטכ"ל אביב כוכבי מקדם תוכנית להקמת חטיבה חדשה בצה"ל, שתעסוק בחדשנות ובפיתוח של מערכות טכנולוגיות שישמשו את זרועות הצבא בהתאם לצרכים המבצעיים העתידיים שלהן, כך נודע ל"גלובס". שמה של היחידה החדשה - שילוח.

התוכנית נמצאת בשלבי גיבוש ועד כה התקיימו בעניינה מספר דיונים עם גורמים מקצועיים. גורם שמעורה בפרטי התוכנית אמר כי החטיבה המתוכננת תוביל תוכניות פיתוח של מערכות לחימה עתידיות בהתאם לצרכים המבצעיים והמודיעיניים המשתנים של הצבא, ובאופן שיענה על איומים ואתגרים שעשויים להעסיק את צה"ל בשנים הבאות.

הקמת החטיבה צפויה לשנות את המצב הקיים בכל הקשור למחקר ופיתוח של טכנולוגיות ביטחוניות, תחום שמפוזר בין יחידות טכנולוגיות ייעודיות שפועלות בזרועות הצבא לבין היחידה למחקר ופיתוח (מו"פ) שכפופה למינהל לפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות (מפא"ת) שבמשרד הביטחון.

על פי הערכות, החטיבה המתוכננת תהיה כפופה לאגף התכנון של צה"ל ויעמוד בראשה קצין בדרגת אלוף משנה או בדרגת תת אלוף.

יש לציין כי חרף השינויים הטכנולוגיים הנרחבים והתרחבות הפעילות של צה"ל בשנים האחרונות אל מרחב הסייבר - עד כה לא פעלה בצבא חטיבה שתפקידה להתמקד בתחומי חדשנות ומו"פ ולתכלל מיזמים הקשורים לכלל הזרועות.

עד כה משימות שקשורות לתחומים שנוגעים למו"פ ולחדשנות היו מתחת לסמכותן של יחידות טכנולוגיות שפועלות בתוך הזרועות והחילות השונים כמו במודיעין, בחיל האוויר ובחיל התקשוב.

פעילויות רבות בתחום המו"פ הביטחוני נעשות כיום בידי התעשיות הביטחוניות - שפועלות לעתים תכופות בתיאום עם מפא"ת ועם יחידות הצבא ואף מקיימות איתן תוכניות פיתוח משותפות, כמו במקרה של פיתוח מערכת כיפת ברזל והמערכת לאיתור מנהרות וחללים תת-קרקעיים, שהובילה לחשיפת עשרות מנהרות טרור מעז ומלבנון לשטח ישראל.

לדברי גורם ביטחוני "עדיין לא ברור כיצד תיעשה חלוקת הסמכויות בין החטיבה המתוכננת לבין מפא"ת והתעשיות הביטחוניות ולא מן הנמנע שהמהלך יוביל לחיכוכים קשים בנושא זה בין הצדדים. החזון מדובר על חטיבה שתנהל מיזמי חדשנות לטווח הארוך מראייה כוללת ורב זרועית של הצבא והכל תחת קורת גג אחת".

עוד לדברי הגורם "הרמטכ"ל קידם מסביב לנושא עבודת רקע ומצא שקיים צורך בגוף שינהל את כל הנושאים שנוגעים לחדשנות בצבא וזאת, תוך בדיקה של מודלים שקיימים בנושא הזה בצבאות אחרים בעולם. קשה להתווכח עם התוכנית הזאת כי קיים צורך בחטיבה כזאת - אבל בדרך לביצוע יתכן שיימצאו לא מעט מוקשים".

היעדר יצירתיות ומאבקי יוקרה

אף שבשנים האחרונות היבטים הקשורים לחדשנות ולטכנולוגיות חדישות תופסים חלקים משמעותיים בתוכניות הצבא, ניכר שבשטח הם מתאפיינים בסרבול, בבירוקרטיה ובהיעדר יצירתיות ובמקרים אחרים גם במאבקי יוקרה.

בדצמבר האחרון "הארץ" דיווח על מחקר פנימי שנעשה בצה"ל והעלה כי קצינים בכירים מעניקים למידת החשיבה, ליצירתית ולחדשנות ביחידות הצבא ציון בינוני או נמוך. הקצינים שהשתתפו במחקר הסבירו את הציונים הנמוכים שהם מעניקים למערכת בתרבות ארגונית שמרנית וביורוקרטית, חשש מטעויות ומתשלום של מחירים אישיים שיגבו מבעלי תפקידים שימצאו אחראיים למיזמים כושלים - כמו גם חוסר סובלנות וקשיי הכלה של מצבים כאלה.

המחקר נעשה בקרב עשרות קצינים ביחידות השונות של צה"ל, והובילו אותו אנשי היחידה לשיתוף פעולה של חיל האוויר.

לפי הדיווח של "הארץ", קצינים שהתראיינו במסגרת המחקר הצביעו על הרצון להימנע מקונפליקטים ועל השאיפה לפעול בקונצנזוס - כחלק מהסיבות לציון הנמוך שנתנו לרמת החדשנות בצבא. הם גם הלינו על אופי הדיונים הפנימיים שמתקיימים ביחידות השונות, באופן שלדעתם לא מאפשר 'סיעור מוחות', הצביעו על חוסר מודעות של מפקדים לפערים בנושאי חדשנות וקבלו על כך שברוב המקרים מפקדים בדרגי ביניים לא מעודדים חשיבה יצירתית ויזמית.

"ליקויים בקשים בין משהב"ט לצבא"

מספר דוחות שפרסם בשנים האחרונות מבקר המדינה, הצביעו גם כן על קשיי הצבא בתחום - וזאת תוך עמידה על חוסר תיאום ושיתוף פעולה בין יחידות צה"ל לבין משרד הביטחון בכל הקשור לתוכניות מחקר ופיתוח.

באוקטובר האחרון מבקר המדינה השופט (בדימוס) יוסף חיים שפירא פרסם דוח שממצאיו כללו ליקויים בקשרי הגומלין שמתקיימים בין מפא"ת לבין יחידות הצבא.

המבקר קבע כי קשרים אלה אינם ממוסדים, לא מתקיימים בצורה שיטתית ולא מוסדרים באופן מספק. המבקר העיר עוד כי צה"ל לא משתף באופן מספק את מפא"ת בצרכיו העתידיים וליקויים נמצאו גם בשימור הידע שנאגר במפא"ת במסגרת פעילות המחקר והפיתוח השוטפת. במסגרת אותו דו"ח המבקר המליץ לצה"ל ולמשרד הביטחון לגבש תוכנית פיתוח כוללת תוך הסדרת סוגיות תקציביות כדי שצה"ל יחזק את יכולתו להשפיע באופן מהותי על הפרויקטים שמובילה מפא"ת.

בביקורת אחרת, המבקר הצביע על שורה של ליקויים בשני פרויקטים טכנולוגיים שהוביל אגף התקשוב בצה"ל. המבקר לא פירט אודות הפרויקטים אך ציין כי מדובר במיזמים מרכזיים שתפקידם לאפשר בין השאר זרימת מידע ממוכן בין הגופים השונים בצה"ל.

פיתוחם של שני המיזמים ארך שנים ארוכות, עלותם נאמדה במאות מיליוני שקלים שמקורם בתקציב הביטחון ובעוד עשרות מיליוני דולרים שהוזרמו אליהם מכספי הסיוע הביטחוני האמריקאי.

באותו הדו"ח נמתחה ביקורת קשה על אגף התקשוב ועל אגף התכנון של צה"ל אודות ניהולם השוטף של שני המיזמים, כמו גם עם הפיקוח והבקרה עליהם. המבקר הטיל את האחריות הכוללת בנושא זה על אגף התקשוב וקבע כי הוא "כשל בתפקידו". עוד קבע המבקר כי הליקויים שנמצאו במיזמים אלה היו חמורים ומשמעותיים והובילו לפערים מבצעיים שהתבטאו בקיץ 2014 במבצע צוק איתן בעזה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "מטבע הדברים, החודשים הראשונים לכהונת הרמטכ"ל מעוררים עניין רב שמוביל להשערות שמבוססות על חלקי תהליכים". עוד נמסר כי "כמו תמיד, כשיתקבלו החלטות בכל נושא, נתייחס אליהן ונפרסם אותן. בנושא המדובר טרם התקבלה החלטה סופית. בכל מקרה אין כוונה לבצע כל שינוי בסמכויות מפא"ת, גוף המחקר והפיתוח המרכזי של מערכת הביטחון".

עוד כתבות

אילן פז, מנהל ברקליס ישראל  / צילום: יח"צ יוסי זליגר

מנכ"ל ברקליס ישראל: "ישראל עשתה צעד אמיץ; היא מובילה על מדינות אחרות בטיפול במשבר הקורונה"

בנק ברקליס ישראל ליווה את גיוס החוב שהשלימה השבוע מדינת ישראל, בהיקף כולל של 5 מיליארד דולר ● בראיון ל"גלובס" אומר מנכ"ל ברקליס ישראל, אילן פז: "לא יודע לומר אם רואים את סוף המשבר, אבל אני מניח שהרע כבר מאחורינו"

הראל ויזל, פוקס, שחר תורג'מן, בריל, רביב ברוקמאייר, גולף, גבי רוטר, קסטרו: / צילום:  דימה טליאנסקי, איל יצהר, ענבל מרמרי

"ענף האופנה במוות קליני, מאיפה יגיע הכסף למלאי החורף?"

קמעונאיות האופנה קורסות תחת המשבר ● החנויות נסגרו, ואין כמעט הכנסות מולן אפשר לרכוש סחורה עתידית לעונת החורף הבאה ● הקרנות של המדינה רחוקות מלסייע לחברות שזקוקות להלוואות מיידיות

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

ירידות חדות בנעילה בת"א; מניות הבנקים והביטוח צנחו

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל ● מדדי הבנקים והביטוח רשמו ירידות של יותר מ-4% ● מיטב דש: קופות הגמל הכלליות רשמו תשואה שלילית ממוצעת של כ-9.3% בחודש מרץ

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

בעקבות הידבקות שר הבריאות ליצמן: גם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב נכנס לבידוד

מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-31 ● בארץ יש 6,211 חולי קורונה מאומתים, מהם 107 במצב קשה; 289 כבר החלימו ● ועד איגוד רופאי בריאות הציבור מבקש לשקול האם לחייב מסיכות במרחב הציבורי: "שימוש חוזר במסכה עלול לסכן את המשתמש בה"

חנות של אפל בסין שנפתחה מחדש. החברה נפגעה במכירות המכשירים, אבל צומחת בשירותים   / צילום: רויטרס

נסיכות הכתר החדשות: החברות שמרוויחות מהשינויים בשגרת החיים

יש לא מעט חברות שנהנות וייהנו מהשינויים בשגרת החיים בעקבות משבר הקורונה ● כולנו נוכל ליהנות מהמגמה אם נצליח לשלב אותה במידה נכונה לנו, הן בתיקי ההשקעות והן אם נשכיל לאמץ את המרכיבים החיוביים בשגרה החדשה שנקלענו אליה גם כשנצא מהמשבר

דסק הדל"ן עולה לשידור חי / צילום: אפרת לוי, גלובס

שכר הדירה שלכם והקורונה: מי מוריד מחיר והאם המדינה צריכה להתערב

מעל מיליון ישראלים מובטלים, ורבים מהם מגלים כי תשלום שכר הדירה הוא כבר מעמסה כבדה ● מהצד השני נמצאים בעלי דירות שלחלקם קשיי נזילות משלהם ● איך מתמודדים עם המצב? ומה קורה בתחום במדינות אחרות? הצטרפו לשידור הלייב של דסק הנדל"ן ב"גלובס"

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Oded Balilty, Associated Press

שני ראשי ממשלה, שני בתים: האם לנתניהו וגנץ יהיו שני מעונות רשמיים?

לפי הפרסום של רביב דרוקר ברשת 13 מדובר במעין בלפור ב', כלומר בית רשמי למגוריו של מי שיכהן כממלא מקום ראש הממשלה ● גורמים בכחול לבן אישרו ל"גלובס" את הפרטים. מנגד, בליכוד טענו כי "מדובר בפייק ניוז"

עובדים הודים מתחילים את המסע מניו דלהי הביתה / צילום: Altaf Qadri, AP

פרשנות: סגר הזוועה בהודו: מודי נתן ארבע שעות, ודלת-העם החלה לצעוד מאות קילומטרים

ראש ממשלת הודו הוא חזק ופופולרי, ונוהג לנצח בקלות בבחירות ● עכשיו הוא מבקש סליחה על הייסורים שצו ההסגר שלו גרם ● הודו נזכרת ב־1947, הטרגדיה של ייסודה, כאשר מיליונים נמלטו מבתיהם ● הפעם הם גם נותנים טרמפ לקורונה

יואב כחלון / צילום: תמונה פרטית

"איך יכול להיות שאנחנו משמידים עגבניות וכרוב, והמדינה ממשיכה לייבא?"

יואב כחלון, חקלאי בצפון הנגב, לא מבין מדוע המדינה מאפשרת לרשתות כמו רמי לוי להמשיך לעבוד, אבל סוגרת את השווקים ● "מה הייתה הבעיה לשים פקח בקצוות השוק ולשלוט בכניסה וביציאה, לחלק מסכות וכפפות? זה פגע לנו בפרנסה"

שחר דניאל מנכל סייפטי / צילום: יחצ

הישראלית שזינקה ביותר מ-100% בעקבות קפיצה בהכנסות

את הרבעון הרביעי סיימה סייפ-טי עם הכנסות של כ-1.1 מיליון דולר, עלייה של 141% לעומת הכנסות בסך 463,000 דולר ברבעון המקביל ב-2018

בית קפה במשרדים של פייסבוק, עוד בימים שלפני הקורונה / צילום: Elise Amendola, Associated Press

גם ענקיות הטכנולוגיה מתמודדות עם קשיים של עבודה מהבית

עוד לפני שהממשל האמריקאי קרא לריחוק חברתי, חברות כמו פייסבוק וגוגל שלחו את עובדיהן הרחק מהמשרדים ● החברות עדיין מתמודדות עם הצורך לשמור על אבטחה וסודיות

טל גרנות־גולדשטיין, מנכ”לית הוט, כפיר אלמסי, יו”ר ועד עובדי הוט / צילום: יח"צ

הוט מתחייבים: לא מפטרים ולא מוציאים את העובדים לחל"ת

וגם: חיים כצמן תורם לבית החולים איכילוב 75 אלף דולר ● השיחה

שלט מחוץ לחנות נוחות סגורה בניו יורק  / צילום: Wong Maye-E, Associated Press

מספר מקרי הקורונה המאומתים בארה"ב עלה מעל ל-200 אלף

ארה"ב: מספר המקרים הפעילים במדינת ניו יורק עקף את מחוז חובאיי ● בריטניה: 563 קורבנות ביממה האחרונה ● ספרד: יום חמישי ברציפות עם מעל 800 קורבנות קורונה ● צרפת: חולים קשים מפונים מפריז בשל מצוקת מקום בביה"ח ● גרמניה: גיל הקורבנות הממוצע - 80

תמיר פרדו/צילום: "חיילים על הקשת" יח"צ

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו מזהה פוטנציאל להשקעה בחברת אינטר תעשיות

חברת OSEG, שבה שותף פרדו עם ניסן כספי, מבעלי ג'י.פי גלובל פאוור, ועם אסי שלגי, לשעבר מנכ"ל משרד האנרגיה - תשקיע עד 21 מיליון שקל במניותיה של אינטר תעשיות, לפי שווי כפול ממחיר השוק

מצטייד לקראת הבאות. עדיין לא הוטל סגר מלא בישראל אך המדפים בסופרים מראים על חשש בקרב האזרחים / צילום: כדיה לוי

מסתערים על רשתות המזון: הוצאות הישראלים בחודש מרץ זינקו ב-35%

זאת לעומת פברואר השנה ● לפי נתוני שב"א, היקף הרכישות הכולל של הישראלים ברשתות המזון עמד במרץ על כ-3.49 מיליארד שקל ● הרכישות בעסקאות אונליין עלו ביותר מ-27% והסתכמו ביותר מ-440 מיליון שקל, לעומת 347 מיליון שקל בחודש שעבר

אנשים עם מסכות בשוק הכרמל בתל אביב / צילום: Oded Balilty, AP

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-6,092; שישה מקרי מוות ביממה האחרונה

95 מהחולים במצב קשה, 6 מקרי מוות ביממה האחרונה ● נתניהו הנחה את משרד הביטחון להעביר את כל הבאים מחו"ל לבידוד במלוניות תחת השגחה ● קופות-החולים יפתחו מרכזים ומרפאות לבדיקות קורונה במגזר הערבי ● משרד החינוך: התלמידים ייבחנו השנה עד 5 בחינות בגרות בלבד

ברוקר בבורסה בניו יורק / צילום: Richard Drew, Associated Press

סיטי: זה מה שצריך לעשות כדי להציל את הכלכלה והבורסות

בסקירה שפרסמו בסיטי טוענים הכלכלנים כי חברות דיאגנוסטיקה יוכלו לספק עד סוף אפריל לכ-60% מהעובדים בארה"ב ערכות בדיקה, ואלה שיימצאו בריאים יוכלו לחזור לעבודה ● עד סוף חודש מאי תוכל אספקת הבדיקות לגדול לכ-95% מהעובדים

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

"האנשים בחל"ת צריכים להתחיל לחפש עבודה עכשיו"

לראשונה מספר חסר תקדים של דורשי עבודה: רבע מהמועסקים במשק רשומים בשירות התעסוקה, רובם עובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום • "ייצאנו משוק מועמדים מטורף לשוק של מעסיקים", אומר סמנכ"ל התוכן של אולג'ובס

היועץ המשפטי של הכנסת עו״ד איל ינון  / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

היועץ המשפטי של הכנסת נפרד: "היה מחיר לעבודתי הנייטרלית"

עו"ד איל ינון נפרד היום מהכנסת אחרי 10 שנים בתפקיד ● בשנה האחרונה לכהונתו ליווה ינון משבר חוקתי ופוליטי חסר תקדים בהיסטוריה של המדינה, עם שלוש מערכות בחירות וסוגיות משפטיות-חוקתיות מורכבות ביותר, רובן נטולות תקדימים משפטיים

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

האקזיט של נוימן נעלם: סופטבנק לא השלימה רכישת מניות WeWork

אתמול תם המועד להשלמת העסקה ● WeWork: "הצעת הרכש הייתה למניות ישירות מבעלי מניות גדולים אחרים ולסיומה אין השפעה על פעילות או על לקוחותיה של החברה"