גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אולפני הרצליה נגד תאגיד השידור: "ניהל מכרז הפקה לא שוויוני"

באולפני הרצליה דורשים מהתאגיד לבטל תוצאות של הליך קול קורא להפקת מוקדמות יורו 2020, שנוהל לטענתם באופן פגום ובעייתי המעורר תהיות

שידורי כדורגל/ צילום: שאטרסטוק
שידורי כדורגל/ צילום: שאטרסטוק

לא מעט ביקורת לגבי מכרזים הנערכים בתאגיד השידור הציבורי "כאן" נשמעו מאז הקמתו, אך רובם נסובו סביב מכרזים שעסקו בגיוס כוח-אדם. אך בימים האחרונים מגיע ביקורת על דרך ניהול מכרז דווקא מאחד השחקנים הבולטים בתחום השידור וההפקה - האולפנים המאוחדים (אולפני הרצליה), שם דורשים מהתאגיד לבטל תוצאות של הליך קול קורא להפקת מוקדמות יורו 2020, שנוהל לטענתם באופן פגום ובעייתי המעורר תהיות.

עוד טוענים באולפנים כי בשל אופן ניהול המכרז, התאגיד ישלם לחברה הזוכה, מכספי ציבור, כמעט חצי מיליון שקל יותר משהוא יכול לשלם לו היה מתנהל הליך ראוי.

במכתב ששלחו האולפנים באמצעות משרד עורכי הדין קרספין-רובינשטיין-בלכר, נדרש התאגיד לבטל את הליך הקול קורא ולצאת למכרז מסודר.

הטענות שנשמעות מהאולפנים המאוחדים מתייתסות כאמור להליך הקול קורא שפרסם התאגיד כדי לקבל הצעות להפקת שידורי משחקי נבחרת ישראל בכדורגל במסגרת מוקדמות אליפות אירופה 2020. הזכייה בקול קורא זה מעניקה לזוכה גם ניהול פרויקטים נוספים בתחום הספורט, אך להצעות המסחריות שהוגשו בנוגע לאותם פרויקטים לא היה משקל בבחירת הזוכה.

בהליך הקול הקורא התמודדו 3 חברות, וזכתה בו מזמור הפקות. נזכיר כי מזמור הפקות היא גם אחת הזוכות במכרז ההפקה שערך התאגיד לאירועי האירוויזיון. במכרז זה חברה מזמור לקבוצת הקד"מ פרומרקט.

כשהסתיים הליך הקול קורא, פנו אנשי אולפני הרצליה לתאגיד וביקשו לקבל את מסמכי ההצעה הזוכה ואת הפרוטוקולים של ההליך. באולפנים טענו כי הליך הקול קורא שניהל התאגיד נוהל באופן לא שקוף, לא הוגן ולא שוויוני.

מהמכתב עולה כי עיון במסמכים לימד כי בשלב הראשון הייתה ההצעה של האולפנים להפקת מוקדמות היורו זולה בלמעלה מ-30% ביחס לזאת של מזמור: האולפנים הציעו הצעה בהיקף של כ 1.3 מיליון שקל, ואילו הצעתה של מזמור עמדה על כ-1.9 מיליון שקל. גם ההצעה של האולפנים להפקת שידורי אליפות העולם באתלטיקה קלה הייתה זולה משמעותית לזאת של מזמור - כ-36.7% פחות, וכך גם ההצעה למשחק אוף טיוב, שם הייתה ההצעה של האולפנים זולה בכ-66%.

עוד עולה מהמכתב כי לאחר הגשת ההצעות זומנו המתמודדים לוועדת המכרזים של התאגיד, ושם נשאלו מזמור הפקות אם יהיו מוכנים להוזיל את הצעתם. מזמור גם קיבלו באופן מסודר מידע על הרכיבים בהצעתם שהיו גבוהים מדי - זאת בעוד שהמתמודדים האחרים לא זכו להזדמנות לשפר את הצעתם מול ההצעה המשופרת של מזמור.

"לא די בכך שהתאגיד כתב במפורש למזמור הפקות שהצעתה גבוה מדי, וביקש להגיש 'הצעה מופחתת' - התאגיד אף כיוון את מזמור לרכיבי ההצעה היקרים אותם על מזמור הפקות להוזיל", נטען במכתב.

מזמור כאמור נדרשה לשפר את הצעתה לאחר שההצעות הכספיות האחרות נפתחו, ולכן, לטענת האולפנים, היה להם ברור כי עליהם להוזיל הצעתם אם ברצונם לזכות.

בשלב זה נקראו האולפנים ומזמור הפקות לשלב הבהרות. לעומת שורת תיקונים שמזמור נדרשו לעשות בהצעתם, האולפנים נדרשו להפחית ברכיב אחד בלבד ושולי לחלוטין: עלות תחקירן. כמו כן, הובהר להם כי ברכיבים אחרים בהצעתם כמו נסיעות וכלכלה בחו"ל, ועדת המכרזים חושבת שהם תמחרו את ההצעה נמוך מדי.

עוד נטען כי התאגיד איפשר למזמור להוזיל את הצעתם בכל הנוגע בבניית תפאורה בכ-95 אלף שקל, על-ידי כך שאפשרו רק להם להשתמש בתפאורת אולפן המונדיאל שבבעלות התאגיד, שאת השינוע שלה יממן התאגיד לאולפני מזמור: "צריך לשפשף את העיניים ולקרוא פעם נוספת את הפסקה הזאת מהצעתה המשופרת של מזמור הפקות, כדי לנסות להאמין. מזמור הפקות כותבת לתאגיד כי היא משפרת את הצעתה על חשבון התאגיד. ואין פוצה פה ומצפצף".

כאמור, על-פי הנטען, "השיפור" שהציעו מזמור בסעיף זה משית על התאגיד הוצאות של כ-95 אלף שקל. זאת למרות תנאי הקול קורא, שם נקבע כי המציעים יישאו בכל העלויות בעצמם.

לאחר מקצה השיפורים, בקשת הבהרות ובקשה מהאולפנים לתמחר פונקציות נוספות על מה שהתבקשו בהתחלה, התברר כי מההצעה המשופרת של מזמור "צנחו" 600 אלף שק,ל שהביאו לכך שהצעתה לשידור מוקדמות היורו הייתה זולה ב 32.6 אלף שקל בלבד יחסית להצעת האולפנים. במכתב נטען כי ההפחתה שהביאה לפער כה קטן "מעוררת חשד של ממש כי מאן דהוא בתאגיד דאג להדליף למזמור את הצעתם של האולפנים לשידורי יורו 2020, כדי שמזמור יוכלו להגיש הצעה כספית זולה במעט מזו של האולפנים".

במכתב מוזכר כי למרות שלא מדובר בהליך מכרזי, בית המשפט העליון הבהיר בעבר כי ניהול משא-ומתן בהליך תחרותי כפוף לעקרונות הכלליים בדבר שוויון החלים על כל רשות מינהלית. לטענת האולפנים, בנסיבות הקיימות נוהל המשא-ומתן הכספי בחוסר תום-לב ובחוסר הגינות, כשהאולפנים לא התבקשו לשפר את הצעתם אלא רק לתמחר פונקציות נוספות, ואילו מזמור התבקשו להגיש הצעה מופחתת ומתוקנת.

כאמור, לטענת האולפנים, בסופו של דבר צפוי התאגיד לשלם למזמור הפקות על כלל ההפקות הצפויות יותר משהיה משלם לאולפני הרצליה לו הצעתם הייתה מתקבלת. כך למשל, התאגיד התעלם לחלוטין מההצעה הכספית בנוגע לשידורי אליפות העולם באתלטיקה קלה, שידורי המסגרת ושידורי האוף טיוב, והשווה רק את ההצעות הכספיות של שידורי היורו.

על-פי הנטען, ההשוואה הכספית המלאה של האולפנים עומדת על כ-2.4 מיליון שקל, לעומת כ-2.8 מיליון שקל של מזמור הפקות. כלומר, ההצעה הכוללת של האולפנים זולה בכ-15%. 

מתאגיד השידור "כאן" נמסר: "ההליך נוהל כדין ועל-פי חוק. אנו מאחלים בהצלחה לנבחרת". 

עוד כתבות

הטיילת על רקע הרי אילת / צילום: יוד צילומים

משרד התיירות: דרוש תקציב לעידוד תיירות פנים; האוצר: אי אפשר להשיג חדר באילת

משרד התיירות דרש תקציב מיוחד לעידוד ושיווק תיירות פנים בדיון שנערך בוועדה לביקורת המדינה ● באוצר השיבו כי המשרד כבר דרש וקיבל שני מיליון שקל למטרה זו, ושכרגע נראה כי תפוסת המלונות בארץ נמצאת במצב טוב

ערן יעקב, רשות המסים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הזדמנות אחרונה למענק: עשרה ימים נוספים להגשת בקשות למענקי הסיוע בפעימה השנייה והשלישית

ב-7 באוגוסט אמורה להסתיים תקופת הגשת הבקשות למענקי סיוע לעצמאים ולשכירים בעלי שליטה (פעימה שנייה) וכן למענקי סיוע לעצמאים שמחזור פעילותם בשנת 2019 היה עד 300 אלף שקל (פעימה שלישית) ● רשות המסים העניקה הערב ארכה של עשרה ימים נוספים להגשת הבקשות, עד ה-17 באוגוסט

הבית החכם של בזק / צילום: יח"צ

בזק משדרגת את שירות הבית החכם עם יותר גלאים באפליקציה אחת

השירות החדש כולל ניהול גלאים ומתגים חכמים, בהם מצלמה חכמה, גלאי מזגן, מתג דוד, מתג תאורה ועוד ● בשלב ראשון השירות יהיה פתוח לעזרים קוליים רק דרך סירי של אפל ולא יאפשר חיבור שירותים חדשים חיצוניים שאינם של בזק

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

רצף העליות בוול סטריט נמשך; הזהב דוהר מעבר ל-2,000 דולר

אכזבה מסקר המשרות בסקטור הפרטי (ADP) שהציג עלייה של 167 אלף משרות בלבד ביולי לעומת הצפי למיליון משרות ● לאומי פרטנרס העלה את ההמלצה לטבע לאחר פרסום הדוחות ● בורסות אירופה ננעלו בעליות, הקאק הוסיף 1.1% לערכו

מנהטן / צילום: שאטרסטוק

חברת הנדל"ן הזרה דה זר.אס.איי בוחנת הנפקה של סדרת אג"ח חדשה

לחברת דה זר.אס.איי שתי סדרות אג"ח (ג'-ד') בהיקף כולל של 1.79 מיליארד שקל (במונחי קרן), שנסחרות בבורסה בת"א

עבודות הרכבת הקלה בתל אביב בשנה שעברה / צילום: איל יצהר, גלובס

הקרב על בניית תשתיות מתחמם; דרישה מנת"ע לפסול חברה סינית

במכתב שנשלח מהתאחדות הקבלנים לנת"ע נטען כי החברה הסינית שנבחרה במכרז לבניית גשר בת"א מקיימת קשרים עם איראן ● לשכות חברות הבנייה הסיניות: "דרישה מופרכת" ● ברקע: דוח מבקר המדינה שהצביע השבוע

יו"ר קודאק ג'ים קונטיננזה חותם על עסקת ייצור תרופות / צילום: JAMIE GERMANO/ROCHESTER DEMOCRAT AND CHRONICLE via, רויטרס

רשות ני"ע האמריקאית בודקת האם קודאק גרמה במכוון להקפצת המנייה

קודאק העבירה לגופי חדשות מידע על ההסכם בהיקף 765 מיליון דולר עם הממשל האמריקאי לפני ההודעה הפומבית ● אלה פרסמו את המידע ואז הסירו אותו לבקשת החברה ● עכשיו הרשות בודקת איך החברה ניהלה את חשיפת ההלוואה, שגרמו למנייתה לזנק

רונן שמיר / צילום: רפי דלויה

עוקפת את הרשתות: אלפא קוסמטיקס תמכור ישירות לצרכן

ל"גלובס" נודע כי ביולי עלה לאוויר האתר של "אלפא קוסמטיקה", במתכונת פיילוט ● קוסמטיקה היא מיבואניות מוצרי הלייף סטייל הגדולות בישראל, ומבין מוצריה ניתן למצוא את ניוואה, לאבלו, נורת' פייס, ואנס ובולגארי ● האתר מספק משלוחים חינם בקנייה של 300 שקל ומעלה

קניות ברשת יוחננוף / צילום: כדיה לוי, גלובס

גל שני של זינוק במכירות: שוק המזון והמשקאות צמח במעל 11% בחודש יולי

מתחילת השנה נרשמה בענף צמיחה בשיעור חריג של 9%, אך לצד הצמיחה הקמעונאית, חלק ניכר מחברות המזון ממשיכות להיפגע בהיקף הפעילות המוסדית שלהן - במסעדות ובמלונות

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות בעקבות שוקי חול; לייבפרסון זינקה ב-22%, טבע ב-3.7% אחרי הדוחות

פריגו צנחה ב-8%, חברה לישראל זינקה ב-13%, איי.סי.אל (לשעבר כיל) זינקה ב-7.8% ● עליות במסחר באירופה ובמדדי בורסות ארה"ב ● אורמת ולייבפרסון פרסמו דוחות טובים לרבעון השני ● טבע פרסמה דוחות ועמדה בתחזית ההכנסות לרבעון השני של השנה

סניף BE באילת / צילום: תמונה פרטית

שופרסל ומליסרון סיימו את הסכסוך והחנות באילת נפתחה

מדובר בחנות הפועלת בנכס ששייך לקבוצת מליסרון בטיילת באילת ועמד סגור במשך ארבעה חודשים ● הסכסוך החל לאחר ששופרסל דרשה הקלות בדמי השכירות עבור רשת הפארם שבבעלותה במהלך הגל הראשון של הקורונה וסורבה

בנימין נתניהו ויאיר לפיד / צילום: עמוס בן גרשום-לע"מ, עדינה ולמן-דוברות הכנסת

"הלחצתי אותך": עימות בין נתניהו ולפיד בכנסת

ראש הממשלה הגיע לכנסת במסגרת דיון שיזמו 40 ח"כים מהאופוזיציה, ובחלק ממנו תקף אישית את יו"ר האופוזיציה: "היית כתב במחנה, היום אתה צייצן במחנה" ● לפיד: "אתה כבר לא בנוי לזה"

מטוס אל על / צילום: יואב יערי

רוזנברג לדירקטוריון אל על: קבעו פגישה באופן בהול להזרמת 260 מיליון שקל לחברה

לאחר שקיבל אישור מרשות החברות הממשלתית לרכוש את אל על, דורש אלי רוזנברג מדירקטוריון החברה לזמן פגישה בהולה על מנת לקדם הזרמה של 260 מיליון שקל לחברה

איציק וייץ, מנכ"ל קרסו מוטורס  / צילום: עינת לברון

מידרוג מורידה דירוג לקרסו: "היעדר מענה בקטגוריה ההיברידית והיצע מוגבל ברכבים פרטיים"

חברת הדירוג: "השלמת רכישתה של קל אוטו מובילה לעלייה מסוימת בסיכון העסקי משום שענף הליסינג התפעולי מאופיין בסיכון עסקי גבוה יחסית"

הנזק באזור הנמל בביירות לאחר הפיצוץ / צילום: MOHAMED AZAKIR, רויטרס

מספר ההרוגים בפיצוץ בביירות עלה ל-100; כ-4,000 פצועים

הפיצוץ אירע בהאנגר גדול סמוך לנמל עצמו ונשיא לבנון ציין כי 2,750 טון של אמוניום חנקתי אוחסנו בנמל במשך שש שנים בלי "שום אמצעי בטיחות" ● ישראל הציעה סיוע הומניטרי

דרור קוזניצקי / צילום: איל יצהר, גלובס

"בסביבות ינואר יתחילו להיות מציאות. עד סוף 2021 מחירי הנדל"ן יהיו במגמת ירידה של 5%"

מכירת מנרב פרויקטים בלמעלה מחצי מיליארד שקל יצרה למנרב אחזקות הר מזומנים וכעת הם בוחנים השקעות חדשות • בראיון ראשון מאז העסקה, מסביר דרור קוזניצקי מדוע המו"מ התארך, ומפרגן לאביו אברהם: "ההתעקשות שלו על המכירה הייתה נכונה"

הכלבים גויסו למלחמה בקורונה / צילום: רויטרס

דובאי: כלבים שמאתרים קורונה בדיוק של 92% הוצבו בנמל תעופה

הנמל הבינלאומי בדובאי השיק שימוש בכלבי גישוש משטרתיים, שיכולים לאתר מקרי קורונה בין הנוסעים בתוך כמה דקות

אתר ההרשמה לדיסני+ בעברית / צילום מתוך האתר

דיסני איכזבה בהכנסות אבל פיצתה בהכרזה על שירות סטרימינג חדש

תאגיד דיסני דיווח אמש על תוצאותיו לרבעון השלישי והכנסותיו עמדו על 11.78 מיליארד דולר, בעוד האנליסטים ציפו ל-12.37 מיליארד דולר ● מנכ"ל החברה בוב צ'אפק הכריז כי דיסני תשיק שירות סטרימינג חדש ב-2021 ● מניית דיסני זינקה ב-5% במסחר המאוחר

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ

פייבר מפתיעה עם מעבר לרווח מוקדם מהצפוי, ומעלה שוב את התחזית השנתית

חברת הטכנולוגיה נהנית ממגמת המעבר לעבודה מהבית עקב הקורונה, ותוצאות הרבעון השני משקפות זאת: ההכנסות צמחו בכ-82% מהרבעון המקביל ועקפו כל התחזיות

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

טבע עקפה תחזיות הרווח ברבעון; ההכנסות נשחקו בגלל המשך הירידה במכירות הקופקסון

ירידה בגנריקה ובתרופות המקוריות בנדקה וטראנדה קוזזה חלקית בעלייה במכירות התרופות המקוריות אוסטדו ואג'ובי ● המנכ"ל שולץ: במחצית הראשונה "ביצועינו אף עלו על התקופה המקבילה. הרווחיות, ובעיקר תזרים המזומנים החופשי, היו חזקים, באופן שאפשר לנו להמשיך להפחית את החוב נטו ולאשר התחזית ל-2020"