גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כשהבנקאים משחררים את העניבה: פורים, הגרסה השוויצרית

הקרנבל של באזל, הפאסנאכט, לא מפורסם כמו זה של ונציה, אבל הוא מפתיע בעוצמתו וביופיו ● כמו כל קרנבל ראוי, לצד התחפושות, האלכוהול והקונפטי, לא נעדרות סאטירה פוליטית וביקורת חברתית

מצעד תחפושות בקרנבל של באזל / צילום: רוני ערן
מצעד תחפושות בקרנבל של באזל / צילום: רוני ערן

שלוש בבוקר. קפה זריז, ואנחנו נטמעים בטורים של זומבים לאורך קלרה שטראסה, שהולכים וממלמלים לעצמם "אין דבר, נשלים אחר כך שנ"צ". כולם, תושבי באזל ותייריה, השכימו אל המורגנשטרייך - "מצעד הבוקר" הפותח את הפאסנאכט, הקרנבל של באזל.

הוא מתחיל בארבע בבוקר פונקט, וצריך להספיק להגיע לכיכר העירייה. הכיכר מלאה. קר והאוויר דחוס בהתרגשות וציפייה דרוכה. מרחוק, ברחובות המתנקזים אל הכיכר, זוהרים ריבועי אור צבעוניים. אלה הן ראשונות הלנטרנות, ליבו של המצעד הלילי הזה - גופי תאורה גדולים מצוירים, שיצעדו עוד מעט לצלילי תזמורות של חלילים ותופים.

הנושאים של ציורי הלנטרנות יצירתיים, בועטים, מרהיבי עין. רובם מבטאים ביקורת חברתית, ממחאה על הפלסטיק באוקיינוסים ועד לדמותו של טראמפ המציע למכירה פייק ניוז. ארבע אפס אפס. אי שם מישהו מוריד את השלטר ובאחת יורדת על העיר עלטה מוחלטת. נהמה נרגשת עולה מן ההמון ונשמעת צעקה. "מצעד הבוקר, קדימהההה צעד!" וריבועי האור מתחילים לנוע לצלילי מארש חלילי. האירוע הזה מרגש להפתיע. יש בו דרמה ויופי כובש. מאוחר יותר כשנסתובב בין לנטרנה מצוירת של כדור הארץ הבוכה, ללנטרנה לציון 50 שנה לוודסטוק, יתברר שלא מעט מהציורים מהדהד גם בליבם של תיירים.

לעולם לא תצעדי לבד, היידי

להתחלה המבטיחה הזאת של הקרנבל יש המשך נהדר, והכול נמשך ללא הפסקה 72 שעות בדיוק. לא ברור איך העיר הזאת מתפקדת. החנויות סגורות רוב הזמן ונדמה שכולם ברחובות. 160 לנטרנות, 500 חבורות מחופשות שצועדות במצעד (שמן הרשמי הוא קליקות). 20 אלף סוגי תחפושות ומסכות. 600 תזמורות פיקולו ותופים. 140 עגלות של ואגיס - בריונים חצופים שעוד ידובר בהם. 200 אלף מבקרים. בחשכה המוחלטת אפשר לראות בבירור רק את הלנטרנות, אבל בהבזק פלש אסור בתכלית של סמארטפון, נחשפות לרגע מסכות נפלאות, מלאות דמיון - מעין פרומו גנוב למה שמצפה לנו באחת וחצי בצהריים, כשיתחיל הקורטז' (Cortége) - המצעד הגדול של הקרנבל.

לטרנות/ צילום: רוני ערן

כמנהג המקום, אנחנו נוטשים לשעה קלה את הרחובות ונכנסים להתחזק בארוחה המסורתית של המורגנשטרייך: מרק קמח (איום כמו שזה נשמע) ופשטידת בצל וגבינה. שעתיים מאוחר יותר אנחנו חוצים את הגשר על הריין בדרך למלון, כדי להשלים כמה שעות שינה לפני שנחזור לרחובות. האור הכחלחל של השחר עולה על הצועדים, והלנטרנות המתפזרות מעניקות לעיר מראה סוריאליסטי. אנחנו צועדים אחרי לנטרנה מגדרית שמצוירת עליה דמות של אישה פורצת קדימה, עד שרק היא ואנחנו עדיין נעים ברחוב המתרוקן. לעולם לא תצעדי לבד, היידי!

לעזאזל עם הפוליטיקלי קורקט

הפאסנאכט של באזל, כמו כל קרנבלי החורף באירופה, נולד כחגיגה פגאנית לגירוש החורף ומאוחר יותר דבקה בו חגיגת הזלילה והשתייה שלפני צום הלנט, 40 ימי התענית שלפני הפסחא. אבל הקרנבל של באזל הוא לא רק פרוע ויפה. ב-2017 כלל אותו אונסקו ברשימת אירועי המסורת שמהווים "מורשת תרבות בלתי מוחשית של האנושות". "אפשר להשוות את הקרנבל הזה למגזין סאטירי ענק", נימקו באונסקו, "שבו כל האמצעים, החזותיים והמילוליים, משמשים כדי ללגלג על פגמים ומחדלים. הוא תורם ללכידות חברתית, מקדם סובלנות באמצעות ביקורת חברתית ומסייע לשמור על הניב המקומי".

"הקרנבל הוא מדד לרחשי הלב של הבאזלאים", אומר לנו פליקס רודולף פון רוהר, חבר ועדת הפאסנאכט של באזל ובעבר היו"ר שלה, "טוב יהיה אם הפוליטיקאים יקשיבו". בעירייה ובמשטרה המקומית ודאי לא רוו נחת למראה הלנטרנה שהוקדשה לפדיחה שלהם - רכישת שבעה כלי רכב של יצרנית הרכב החשמלי טסלה, ללא מכרז, עבור משטרת באזל, בסכום כולל של כמעט מיליון פרנק שוויצרי. שיגידו תודה שאין להם צוללות.

הפתיע לגלות שהקליקות המחופשות הצועדות בקרנבל אינן נתמכות על-ידי ספונסרים. "כי חשוב שכולם יהיו חופשיים לגמרי להביע את דעתם", אומר פון רוהר. זה יפה, בהתחשב בעובדה שהקליקות הוציאו השנה יותר מתשעה מיליון פרנק שוויצרי על מסכות, תחפושות וצורכי הקרנבל.

לפי הלנטרנה שלהם, פון רוהר והקליקה שלו הרגישו חופשיים בהחלט. התנוססה עליה דמותה של נערה בלונדינית בתלבושת שוויצרית עממית עם הכתובת: "צבועה. ניטרלית". היא כוונה להתהדרותה של שווייץ בניטרליות שלה ובמלחמתה למען זכויות אדם, כאשר בו בזמן היא מייצאת נשק.

 סאטירה על שווייץ הניטרלית הלוחמת למען זכויות אדם, ובמקביל מייצאת נשק / צילום: רוני ערן

המוטו הכללי של הקרנבל השנה היה "עד הסוף!", מוטו עם כפל משמעות, שנוגע בציפור נפשה של באזל - הירידים שלה. הכוונה ליריד מוצרי הצריכה הגדול, Muba, שכונה "אם כל הירידים" והתקיים בפברואר בפעם ה-103 והאחרונה. "היום אתה כבר לא הולך ליריד לקנות טוסטר במבצע, אתה עושה את זה און ליין", אומר פון רוהר. תם עידן, ולכולם ברור שיהיו לכך השלכות כלכליות. גם מצבו של יריד השעונים והתכשיטים המפורסם של באזל לא מזהיר. מאז שהונפק לבורסה, טוענים, האמירו מדי הוצאות ההשתתפות ובבאזל מודאגים. אבל המשמעות השנייה של המוטו היא: לא משנה מה יקרה, אנחנו נחגוג פה עד הסוף! וזה בדיוק מה שהם עושים. וגם אנחנו.

יום שלישי, אחת וחצי בצהריים. הקורטז' מתחיל לצעוד ברחובותיה הראשיים של העיר. אין גבול לדמיון ולצבע. מרבית התחפושות חדשות, אבל יש כמה דמויות קלאסיות קבועות כמו ארלקינו מהקומדיה דל ארטה ופיירו העגמומי. מעל כולם מולך הוואגיס. פרוע שיער, בעל אף בולבוסי וחיוך חושף שיניים ענקיות.

פנסים -לנטרנות מהמצעד הלילי.  פנס בדמותו של דונלד טראמפ / צילום: רוני ערן

המקור לדמותו הוא כנראה האיכר האלזסי של המאה ה-19, שבא למכור את מרכולתו בשוק של באזל. הוואגיס האלה הם חבורה נכלולית, מצוידת בתותחי קונפטי (כמות הקונפטי שפוזרה השנה בפאסנאכט: 405 טונה!). בצעד מהיר ייגשו אליכם ויתחבו חופן של קונפטי במורד המעילים, בכיסים, בשיער, יירו בכם מטחי קונפטי ישר בפרצוף, או ישליכו לחיקכם ממתקים, תפוזים ופרחי מימוזה - הפרח המקדים לפרוח ומבשר את האביב.

הקרנבל הזה הוא ההיפך הגמור מההתנהלות הסולידית, המנומסת, הנוקשות המסוימת וההקפדה על גבולות ברורים - כל מה שמאפיין את השוויצרים ביתר ימות השנה. הרחובות מלאים במסכות של מפלצות, בריונים מאיימים, אצבע משולשת על לנטרנות רבות, מסרים בוטים נגד השלטונות והכנסייה, וכיסוח בלי חשבון של אישי ציבור וכוכבי בידור. "שום נושא אינו טאבו", אומר לנו פון רוהר. אבל כמו בכל שנה, קדמו לפאסנאכט ויכוחים ומחלוקות, בעיקר בנושא הגזענות, שהיה השנה הנושא החם של הקרנבל.

כחמישים קליקות הקדישו את הלנטרנות והתחפושות שלהם לנושאי גזענות וחופש ביטוי. בלטה קליקת Basler Bebbi שיצרה את המיצג "בימבו-טאון": חבורה של גברים במדים קולוניאליים משנות העשרים של המאה הקודמת, צעדה כשהיא מקיפה בגדר מתכת חבורה של גברים מחופשים לילידים אפריקנים בתלבושות שבטיות, ובראשם בימבו בלונדינית ענקית במיני ובמגפיים אדומים. המיצג ריפרר לגן החיות האנושי שהציג לראווה ילידים מאפריקה בבאזל של 1920.

היו קולות שקראו להיצמד לנושאים המסורתיים של הקרנבל, ולעומתם טענו פעילים כי מסורת לשם מסורת אינה מספיקה והפאסנאכט חייב להשתנות ולהציג נושאים אקטואליים ולעזאזל הפוליטיקלי קורקט, אחרת הוא יישאר בגדר פולקלור.

לפי התוצאות שצעדו ברחובותיה של באזל החדשנות ניצחה. אנחנו מטפסים במעלה הסמטאות אל הקתדרלה בכיכר Münsterplatz, לשם מתנקזות כל הלנטרנות שסיימו את מצעדן. ביום רביעי, בעיצומו של מצעד הילדים המקסים, מייעצים לנו לנטוש את הרחובות הראשיים לטובת הסמטאות הקטנות של העיר העתיקה. שם מתגלות הפנינים האמיתיות. זהו המגרש של החבורות הקטנות: ארבעה מתופפים, שלושה נגני פיקולו, צמד חלילנים או חלילן בודד, צועדים בתחפושות מרהיבות, שומרים על קצב, בסמטה ריקה, ומנגנים כאילו אין בעולם דבר שראוי יותר לעשותו.

בהתחשב בכך שהוא אינו מפורסם כמו זה של ונציה למשל, הקרנבל של באזל היה מפתיע בעוצמתו וביופיו, ובסוף בכל זאת היה בו משהו שוויצרי - הוא היה פרוע, אבל בטוח. האלכוהול ניגר כמים, אבל לא נראו שיכורים ברחובות, ובעיתונות המקומית דווח ביום שאחרי, שהמשימה שהכי העסיקה את המשטרה הייתה איתור הוריהם של 29 ילדים שהלכו לאיבוד. 12 קריאות על הפרעת הסדר הציבורי הגיעו למוקד. מספר הגניבות שנרשמו: שתיים. חליל אחד ותוף אחד. שיכור אחד נאלץ לבלות את הלילה בתחנת המשטרה.

מסורתי לצד חדש/ צילום: רוני ערן

מידע מעשי

הקרנבל הבא, של 2020 יתקיים ב-5-2 במארס.

מלון: Hyperion צמוד למרכז הירידים. מפנק ומומלץ.

כל אורח במלון מקבל BaselCard - כרטיס נסיעה חופשי בתחבורה הציבורית ועוד הטבות
חשוב: רוב המסעדות סגורות בשעות 18:00-14:00.

במצעד הבוקר, המורגנשטרייך, אל תצלמו עם פלש. זה פוגם בחשכה המתחייבת ומעצבן בצדק את המקומיים והצועדים.

התחפושות הן למשתתפי הפאסנאכט בלבד (לילדים מותר). רוצים להתחפש? תעשו את זה בבית בפורים. אתם הקהל, וזה נחשב לא לעניין.

קנו את סיכת הפסטיבל (9 פרנק) וענדו אותה במקום בולט. כולם עונדים אותה ומצפים גם מכם לתרום למימון החגיגה.

עוד כתבות

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

שכר הדירה עלה ב-10% בחמש שנים, אך הוא עדיין לא מדביק את קצב עליית מחירי הדירות

לפי נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שכר הדירה הממוצע עלה בשנה האחרונה ב-1.6% והגיע לשיא של 4,000 שקל ● בראש טבלת המחירים עומדת תל אביב עם שכר דירה ממוצע של 5,865 שקל ובתחתית הטבלה נמצאות הקריות באזור חיפה

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

מימין לשמאל: בירנצוייג, מנכ"ל וייסייטס, שייר, סמנכ"ל פיתוח עסקי, פולק, מדען ראשי, רוטשילד, סמנכ"ל מוצרים, עכאוי, סמנכ"ל טכנולוגיות / צילום: רוית תורקיה

סטארט-אפ הווידאו-אנליטיקס ויסייטס גייס 10 מיליון דולר

החברה הוקמה ב-2015 ומעסיקה 15 עובדים במשרדיה בת"א ● המערכת שפיתחה ויסייטס מסוגלת לזהות התנהגויות של אנשים מקטעי וידאו ולהתריע על אירועים חריגים כמו קטטות רחוב

שרון גל / צילום: דור מלכה

תחקיר הליסטריה של "תוכנית חיסכון" פגע ברייטינג של שרון גל

תוכנית ההשקה של "שווה כסף" בהגשת שרון גל הביאה לרשת 13 רייטינג של 5.4% - לעומת 15.4% ל"תוכנית חיסכון" ששודרה ממול בקשת 12 וחשפה כי נמצאו חיידקי ליסטריה בארומה ת"א ובלנדוור בקניון עזריאלי

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

בעקבות השינויים הדיגיטליים: אנגלמן הסדיר את נוהלי עבודת ביקורת המדינה

הנוהל החדש, שגובש בשיתוף-פעולה עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט, מסדיר היבטים של ביקורות על מערכות המידע ואיתנותן ואמור להסדיר את עבודת הביקורת בעידן של מאגרי מידע ממוחשבים, מחשבים ניידים וגישה למייל

HP חברת /צילום :Shutterstock / א.ס.א.פ קריאייטיב

HP דחתה את הצעת הרכישה של זירוקס, אך לא שללה את אופציית המיזוג ביניהן

ב-HP סבורים כי השווי שזירוקס הציעה נמוך מדי ● במיזוג של שתי יצרניות המדפסות תומך המשקיע האקטיביסט קרל אייקן, שמחזיק במניות של שתי החברות

השריפה באמזונס /  צילום:  גרינפיס Victor Moriyama  גרינפיס

קצב בירוא יערות האמזונס הוא הגבוה ביותר מזה שנים

לפי הנתונים רשמיים שפורסמו היום, שיעור בירוא היער בין אוגוסט 2018 ועד יולי 2019 דומה לפינוי של 3,820 מגרשי כדורגל ביממה

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

רן גוראון /צילום: שלומי יוסף

פלאפון: שיפור בהכנסות ברבעון השלישי שצמחו ל-446 מיליון שקל

השיפור בהכנסות חברת הסלולר בא על רקע עונתיות חזקה, אך בהשוואה לרבעון המקביל נרשמת שחיקה של 3 מיליון שקל

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

לקראת ההנפקה המדוברת: ארמקו ביטלה את הרוד שואו שתכננה בלונדון

החברה כבר החליטה שלא למכור מניות בארה"ב, בקנדה או ביפן ● ההנפקה תסתמך כעת בעיקר על משפחות סעודיות עשירות ומשקיעים מקומיים ● הודיעה אתמול כי תנפיק 1.5% ממניותיה לפי שווי של עד 1.7 טריליון דולר

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: ממשיך לדחוף לממשלת אחדות - עד רביעי בצהריים

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי הוא ממשיך לדחוף להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן ויעשה זאת עד ליום רביעי בשעה 12 בצהריים

שדרות ירושלים / צילום: כדיה לוי

עם חלון ראווה לסלון: עד שהרכבת הקלה תגיע, ביפו הופכים חנויות נטושות לדירות מגורים

בהיעדר קונים, בעלי חנויות בשדרות ירושלים מפנים עסקים ומשכירים אותן למגורים ● "יפו היא חצר אחורית, לאף אחד לא אכפת", מספר אחד מבעלי החנויות בשדרה

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"

עו"ד ארז רוזנבוך / צילום:שלומי יוסף

בונה על מוסדיים: מגוריט גייסה כ-410 מיליון שקל בדיסקאונט של 12% על מחיר השוק

בקרן הריט מתכננים להשתמש בכסף שגויס לרכישת דירות ברחבי הארץ ● מאז החלה להיסחר בבורסה לפני כשלוש שנים, איבדה המניה 16% ● סך הגיוסים שלה במניות ובאג"ח בבורסה מסתכם מאז, וביחד עם הגיוס הנוכחי, ביותר ממיליארד שקל

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

סגירה מעורבת בבורסה בתל אביב: סלקום זינקה ב-20%; פרוטליקס בכ-40%

מדד ת"א 35 איבד 0.2%, ת"א בנקים השיל 0.3% ומנגד ת"א 90 עלה ב-0.6% ● פרטנר זינקה ב-10.6%, חלל תקשורת ניתרה ב-9%, אינרום ב-6.7%, גילת ב-6.6%

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

זוכי פרס נובל ומעל ל-100 מדענים לשטייניץ: הפסק לבסס את משק האנרגיה על הגז הטבעי

גילוי דעת ציבורי שנשלח הבוקר לשר האנרגיה מבקש להפסיק את הרחבת תחנות הכוח המופעלות בגז טבעי ולעבור לשימוש מסיבי באנרגיות מתחדשות ● "אנו חוששים שהממשלה לא מבצעת ניתוח מעמיק של כלל האפשרויות ובוחרת בפתרון שנראה נח בטווח הקצר, אך יסב נזקים כלכליים וסביבתיים לישראל בטווח הבינוי והארוך"

חיים גרון/  צילום: איל יצהר

בכיר לשעבר במשרד התקשורת בביקורת חריפה על מדיניות המשרד

סמנכ"ל הטכנולוגיות לשעבר חיים גרון בתגובה למדיניות המשרד בנושא הסיבים האופטיים: "קיים כשל אנושי מובנה בהנחה לפיה חבורת פקידים, בכירים ומוכשרים ככל שיהיו, יצליחו לחזות על סמך תחזיות ותרחישים תיאוריים את התנהגות השוק בתגובה למהלכי אסדרה שיינקטו על ידם"

אמנון שעשוע/ צילום: אינטל Walden Kirsch

הדרך אל האקזיט כבר לא עוברת דרך הרכב האוטונומי

טרנד המכוניות ללא נהג נדחה למועד לא ידוע, אך 3 אירועים שנערכו בשבועות האחרונים מפזרים חלק מהערפל מעל עתיד התחום • מה גרם ליו"ר סקודה להתלהב בת"א, אילו מסרים היו חבויים בכנס המשקיעים של מובילאיי, והאם הענף בחר צד בסכסוך בין המעצמות?

אור בנוזיו / צילום: אריאדנה סינל

"ראיתי את עצמי מתופף על במות, עד שתקף אותי חיידק המחשבים"

אור בנוזיו (35), ראש צוות פיתוח מובייל בחברת SciPLAY (סייפליי) ● טווח שכר: 30-35 אלף שקל

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

בהשפעת ירידת המדד: רווחי מזרחי טפחות נשחקו ב-7%; המניה בשיא

הבנק מחלק דיבידנד של כ-170 מיליון שקל ● בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה קפצו רווחי הבנק ב-40% ל-1.4 מיליארד שקל, בשל השפעת החקירה בפרשת הלבנת ההון בתקופה המקבילה