גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אנחנו רואים מגמות ארוכות טווח שמעניקות רוח גבית למגזרי שירותי הבריאות והטכנולוגיה"

אמי זאנג, מנהלת השקעות בכירה בחברת Alger Management האמריקאית שמשקיעה במתודת "מלמטה למעלה", מספרת בראיון ל"גלובס" על הקושי להעריך האם שוק המניות יקר או זול, ומעריכה כי מיתון בכלכלה האמריקאית יתרחש, אך לא השנה וייתכן שהוא יהיה מתון

איימי זאנג / צילום:יח"צ אלג'ר
איימי זאנג / צילום:יח"צ אלג'ר

לאחר הטלטלה שחוו שוקי ההון בעולם ברבעון הרביעי של 2018, ולמרות ההתאוששות שרשמו מאז תחילת השנה הנוכחית, עדיין ישנם משקיעים רבים החוששים לנוכח פרסום נתוני מאקרו חלשים והפחתת תחזיות צמיחה. האם החולשה תימשך והמשק האמריקאי יידרדר למיתון או האטה חריפה, או שמא תחול התאוששות בכלכלות הגדולות, לאחר שארה"ב וסין יחתמו על הסכמי סחר חדשים?

"הפדרל ריזרב הפך לאחרונה מ'ניצי' ל'יוני' וזה כמובן טוב לשוק המניות. אני לא חושבת שנראה בארה"ב מיתון השנה וכנראה שגם לא בשנה הבאה, כך שתנאי הבסיס הכלכליים עדיין טובים מאוד למניות", אומרת איימי זאנג (Amy Zhang), מנהלת השקעות בכירה בחברת ניהול ההשקעות Alger Management, בריאיון ל"גלובס".

Alger Management נוסדה בשנת 1964, ולפני כשלוש שנים השיקה את קרן Alger Small Cap Focus Fund, בניהולה של זאנג, שמחזיקה כיום בנכסים בשווי של כ-240 מיליון דולר. פילוסופיית ההשקעה של החברה, כמו גם של הקרן, מתבססת על השקעות "מלמטה למעלה" (Bottom up), כלומר התמקדות במיקרו וחיפוש אחר חברות שיש להן פוטנציאל צמיחה משמעותי כמעט בכל מצב מאקרו, וגם בזמני האטה או מיתון.

זאנג הצטרפה לאלג'ר במהלך 2015, לאחר שניהלה במשך כ-12 שנים קרן המתמחה בחברות קטנות בבראון קפיטל (BCSIX). לפני כן כיהנה מספר שנים כאנליסטית ומנהלת תיקים בפרנקלין טמפלטון, בניו יורק.

כיום מנהלת אלג'ר נכסים בשווי של כ-23 מיליארד דולר. לחברה, שחטפה מכה מאוד קשה באסון התאומים בניו יורק ב-11 בספטמבר 2001, כשמרבית עובדיה נספו בפיגוע הקטלני, משרדים ראשיים בניו יורק ומשרדים נוספים בניו ג'רזי ובלונדון. מאז האסון הצליחה אלג'ר להתאושש, וכיום ממוקמים משרדי החברה סמוך למקום האסון.

זאנג מעריכה כי בסופו של דבר יתרחש מיתון בכלכלה האמריקאית, "אבל צריך לזכור ולהבין שכל מיתון שונה מזה שקדם לו, וייתכן שהוא יהיה מאוד מתון. ובכל מקרה, הקרן שלנו מוכנה היטב לכל מצב - מיתון או לא מיתון, כך שזה לא משנה עבורנו".

מה יקרה להערכתך עם יחסי הסחר של ארה"ב וסין?

"שני הצדדים רוצים לסיים את הסאגה של תנאי הסחר בהקדם האפשרי. יש מו"מ ובסופו יגיעו להסכם, וזה יהיה חיובי עבור השווקים".

"קשה להעריך איפה נמצא שוק המניות"

האם שוק המניות הפך ליקר לאחר העליות האחרונות?

"לא בהכרח. צריך להבין שמאוד מאוד קשה להעריך איפה נמצא שוק המניות והאם הוא יקר או זול. אף אחד לא יכול לתזמן את השווקים".

מה הסיכונים העיקריים לשווקים היום?

"הסיכון המרכזי הוא טעות במדיניות של הפדרל ריזרב. לדעתי אם הפד ימשיך להעלות את הריבית זה עשוי לטלטל את השוק, אבל אני לא צופה שזה יקרה".

מספר המניות בקרן שמנהלת זאנג עומד על כ-50. לקרן אין מגבלת חשיפה לסקטור כזה או אחר. כ-78% מנכסי הקרן מושקעים כיום בשני כיום סקטורים, כ-50% בסקטור שירותי הבריאות (Health Care) וכ-30% בטכנולוגיית מידע (Information Technology). את שנת 2018 סיימה הקרן עם תשואה חיובית של כ-13% לעומת ירידה של 9.3% למדד הראסל 2000 צמיחה (מדד ההשוואה). מאז השקתה, רשמה הקרן תשואה של 23.4% לעומת 11.8% למדד ההשוואה.

כמה מזומן אתם מחזיקים היום בקרן?

"פחות מ-5%. אנחנו רוצים למקסם את האסטרטגיה שלנו, שעיקרה היא לגלות את החברות והמניות האטרקטיביות ביותר ולהשקיע בהן, בלי קשר למצב הכלכלה או השווקים. חברות שיצליחו בכל מצב".

מה היה ההפסד הגדול ביותר שלך ומתי את מחליטה למכור?

"היה לי פעם הפסד של כ-50% בהשקעה מסוימת, אבל זה נדיר מאוד. אני אמכור מניה אם אני אראה הידרדרות בתנאי הבסיס שבהם פועלת החברה, כמו עלייה משמעותית בתחרות או שינוי בהנהלה. גם אם השווי היחסי שלה ישתנה לרעה, כלומר יצוצו הזדמנויות טובות יותר, אני אמכור. וכמובן אם המחיר יעלה לגבהים מוגזמים. מלבד נושא הצמיחה, הקרן מקפידה על השקעה בחברות בעלות יתרון תחרותי מובהק".

למה אתם משקיעים כל כך הרבה בתחום הבריאות ובטכנולוגיה?

"אנחנו רואים מגמות ארוכות טווח שמעניקות רוח גבית לתחומים אלה, ויש בהם הרבה חברות שימשיכו לצמוח בכל מצב של הכלכלה, גם במיתון. בין המגמות המרכזיות שתומכות בתחומים האלה אפשר לציין את הזדקנות האוכלוסייה בעולם המערבי; התפרצות והתפשטות מחלת הסוכרת; דרישה גוברת של הציבור למניעת מחלות וגם מעקב צמוד אחר מצב המטופלים (Telemedicine); צורך משמעותי לייעל את תהליכי העבודה במערכת הבריאות בארה"ב, המתאפיינת בחוסר יעילות ניכר; יש גם מעבר של תהליכי עבודה בארגונים לסביבת ענן. צריך להדגיש שלפני שאני מחליטה על השקעה אנחנו גם בוחנים את הסיכונים - כלומר צמצום מקסימלי של ההפסד הפוטנציאלי".

את יכולה לפרט לגבי החזקות מרכזיות של הקרן?

"כן. אנחנו מחזיקים במניית Veeva (סימול: VEEV) - חברה המספקת מערכת CRM (ניהול קשרי לקוחות) למגזר הבריאות בארה"ב, כולל פתרון Vault מבוסס ענן, שמספק כ-50% מההכנסות והוא צומח בקצב שנתי של 50%. החזקה מרכזית נוספת שלנו היא Abiomed (סימול: ABMD) החברה מספקת פתרון עבור חולי לב, שמייתר את הצורך בניתוח לב פתוח. החברה נהנית מצמיחה של מעל 30% בהכנסות, עם רווח תפעולי של כ-30%".

"Tandem Diabetes (סימול: TNDM) - יצרנית משאבות אינסולין, שנהנית מצמיחה חזקה במיוחד (מעל 70% בשנה האחרונה), אם כי עדיין אינה רווחיות. Insulet (סימול: PODD) - יצרנית נוספת של משאבות אינסולין, שנהנית מצמיחה של למעלה מ-20% בהכנסות לצד שיפור ברווחיות".

"Cognex (סימול: CGNX) - יצרנית פתרונות אוטומציה למגזר התעשייתי. Shopify (סימול: SHOP) - ספקית פלטפורמה לבניית אתרי הסחר המקוון, בעלת שיעורי צמיחה גבוהים במיוחד. Coupa Software (סימול: COUP) - חברת תוכנה בענן (SaaS) המספקת פתרונות לניהול הוצאות ולשיפור תהליכים עסקיים בארגון, המציגה צמיחה של למעלה מ-40% בהכנסות".

איימי זאנג ביקרה לאחרונה בישראל כאורחת בנק ההשקעות אופנהיימר אשר מייצג את קרנות אלג'ר בישראל. לאופנהיימר מחלקת שיווק קרנות זרות בניהולו של סער קימל, אשר מייצגת בישראל מספר מנהלי השקעות גלובליים ממגוון סקטורים. הקרנות מיועדות ללקוחות כשירים בלבד.

עוד כתבות

אנשי משרד הבריאות / צילום: משרד הבריאות

מדוע אמר בר סימן טוב כי החלפת מסכות היא "חסרת משמעות"?

במסיבת עיתונאים שנערכה אמש, צולם מנכ"ל משרד הבריאות היוצא אומר: "אני מקווה שלא התבלבלנו במסכות", ומפטיר "ממילא זה חסר משמעות" ● משרד הבריאות: "בר סימן טוב התכוון בבדיחות הדעת כי אם המסכות התבלבלו בינו לבין סיגל או איתמר זה חסר משמעות כי הם נמצאים כל הזמן יחד"

רכבת קלה רח' יפו ירושלים / צילום: איל יצהר

שיא במקרי ההידבקות היומיים למאי; אלה הערים המובילות

ירושלים מובילה עם גידול של 98 מקרי קורונה חדשים בשלושת הימים האחרונים, אחריה תל אביב עם תוספת של 10 מקרים ● בבית הספר הגימנסיה בבירה אותרו עד כה 78 מקרי קורונה מתוך 700 בדיקות שבוצעו

חגית ביליה / צילום: יהלי רייכנטל

אוצר מלים: חגית ביליה מספרת על מילה עם תקווה, עם אפשרות להתחדשות, לתקומה

חגית ביליה, בלוגרית הבישול לייזה פאנלים, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שארית" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מרב מיכאלי / צילום: רון קדמי

מרב מיכאלי יודעת שמפחיד להיקרא שמאלן ובוגד

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שמאל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

7,500 שקל על כל עובד שחוזר מחל"ת: המודל השנוי במחלוקת מגיע מחר לממשלה ומאחורי הקלעים נחשפים

הממשלה תצביע מחר על תוכנית המענקים למעסיקים בהיקף של 6 מיליארד שקל. מדוע פסל כ"ץ את המודל שהוצג לו, למה מתעכב נושא המענקים מאז סוף חודש מרץ ואיך כל זה קשור ליועץ המשפטי לממשלה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

רגע - אנחנו לא מפסיקים לנסות לחפש אותו, לרדוף אחריו ולאחוז בו

רגע הוא לא מילה, וגם לא אות, אבל לרוב הוא זה שנותן את המנגינה ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

תרבות G

ביכורים בתרבות: אלבומי בכורה ישראליים, סרטים, סדרה וספר

שלושה אלבומי בכורה חדשים של יוצרים מבטיחים, ספר ביכורים שבמיטבו כשאינו מנסה להצחיק, ארבע קומדיות קלאסיות שאפשר למצוא בנפטליקס וסדרת ביכורים אחת

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב / עיבוד מחשב: ורד שדמי שלמה

אל תגידו: המילים שאסור לומר, ומה קרה להן לאורך השנים

כוחה המאגי של מילה חרג מזמן מגבולות הדת, המיסטיקה והפולקלור ● גם בעולם המודרני, החילוני בהגדרה, הולכת ומתארכת רשימת המילים שאסור לומר, ובמקומן נעשה שימוש בביטויים מכובסים ותקינים פוליטית ● זה משפיע עלינו יותר ממה שאנחנו חושבים ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

נדב אבקסיס / צילום: מאיר כהן, יח"צ

אוצר מלים: לדעתו של נדב אבקסיס להכיל זה להשלים, גם אם זה לא מוצא חן בעיניך

השחקן והסטנדאפיסט נדב אבקסיס מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "הכלה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

משה בר סימן טוב  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרשנות: העלייה במספר החולים - האם המדינה התרשלה בצעדי החזרה לשגרה

בניגוד למדינות אחרות, שבהן הוסר הסגר באופן הדרגתי ובשילוב עם מערך בדיקות משמעותי, בישראל הוסר הסגר כמעט באחת ● איך בכל זאת היה ניתן לפעול אחרת?

שלט תלוי מעל אחת המרפסות בתל אביב באוירת הסגר שהוטל על המדינה בעקבות התפשטות וירוס הקורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

מלחמת הדורות: האם הקורונה גרמה לקרע בין המילניאלז לבומרים?

המבוגרים שמנהלים את העולם מתעלמים לאורך שנים ממשבר האקלים שמטריד את הצעירים ● בימי הקורונה הם ביקשו מהם להישאר בבית חודשים ארוכים בגלל מגפה שפוגעת בעיקר בקשישים ● הצעירים מילאו אחר ההוראות, אך ייתכן שנוצר קרע בין הדורות? ● האזינו

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

הקורונה פגעה באימפריית המלונאות של דוד פתאל. ואז הגיע השיעור הקשה מכולם

האיש שעד לאחרונה נחשב לכוכב עולה בשוק ההון, נתקל לראשונה באופוזיציה פחות ידידותית כשנקלע לעימות מול מחזיקי האג"ח של קבוצת המלונות שלו ● איך זה ייגמר?

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

נתניהו: "אם לא נחזור לשמור על הכללים, לא תהיה ברירה אלא לחזור להגבלות"

הצהרת ראש הממשלה מתקיימת יממה לאחר תדרוך שקיים משרד הבריאות, ובו ניסו להתריע מפני קפיצה בנתוני התחלואה על רקע מה שכינו ״אופוריה״ ● נתניהו: "בימים האחרונים, עם הזלזול בשמירה על הכללים, אנחנו מתקרבים לתהום"

תעש רמת השרון / צילום: יח"צ

טיהור הקרקע במתחם תע"ש: המים יוחזרו לירקון

נוסף ליתרון שבטיהור הקרקע עצמה, המהלך עתיד בסופו של דבר לפתוח פקק של דירות חדשות בלב אזורי הביקוש

טוויטר / צילום: שאטרסטוק

טוויטר משיבה מלחמה: חסמה את האפשרות לשתף ציוץ של טראמפ "שמאדיר אלימות"

בעקבות מצב החירום שהוכרז במיניאפוליס, צייץ טראמפ בטוויטר את נקודת מבטו על המצב, שהסתיימה במילים "הירי מתחיל". הרשת החברתית חסמה את הציוץ, פחות מיממה לאחר שטראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתות החברתיות

פרופ' אריאל רובינשטיין / צילום: עמית שעל

קלקלה: שבעה ביטויים מהשיח הכלכלי שמעצבנים את אריאל רובינשטיין

לפני שאתם משתמשים בביטויים הללו, כדאי שתעצרו, תקראו ותשקלו מחדש ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד

זהבה גלאון / צילום: ענבל מרמרי

אוצר מלים: זהבה גלאון חושבת שאנחנו רוצים ריבונות רזה, זוהרת

זהבה גלאון, לשעבר יו"רית מרצ, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "ריבונות" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

איימן עודה / צילום: גיל אליהו, ג'יני

אוצר מלים: איימן עודה חושב שאת הדברים הטובים ביותר השגנו בעזרת מאבקים

ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "מאבק"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

בנימין נתניהו ובני גנץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הגבלת תנועה והפגנות: בממשלה לא בטוחים שהקורונה מאחורינו ודורשים סמכויות מרחיקות לכת

רגע לפני כניסת החג הופץ להערות תזכיר חוק שיקנה לממשלה לקבל סמכויות מרחיקות לכת, בהכרזה פשוטה אחת: מצב חירום קורונה

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ הודיע כי ארה״ב מסיימת את יחסיה עם ארגון הבריאות העולמי

בשנתיים האחרונות ארה״ב העבירה כ-900 מיליון דולר לארגון אלא שמערכת היחסים בין הארגון לנשיא טראמפ התערערו לאחר שהוא טען כי הארגון הינו פרו-סיני ולא פעל נכון לחיסול נגיף הקורונה, תוך הסתרת הסיבות להתפרצות