גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"צריך לשלב מסחר ומשרדים בתוך העיר ובתוך שכונות המגורים"

איתן אטיה, מנכ"ל פורום 15 הערים העצמאיות, מבין את ראשי הערים שמבטלים את הסכמי הגג • לדבריו, התכנון בארץ קלוקל ומייצר ערי שינה, וצריך להתמקד בערים ובשכונות שמספקות לתושבים לא רק דיור, אלא גם תעסוקה ותרבות ● "הבעיה הגדולה עם כל השכונות החדשות שנבנות בישראל היא לא שיש הרבה יחידות דיור, אלא התכנון הקלוקל שלהן"

איתן אטיה - מנכ"ל פורום ה-15 / צילום: איל יצהר
איתן אטיה - מנכ"ל פורום ה-15 / צילום: איל יצהר

לפני שבועיים נחתם הסכם גג ענק בירושלים. ראש העירייה הצטלם מרוצה עם ראש הממשלה, עם שר האוצר ועם מנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), אבל לאחרונה יותר ויותר ראשי ערים דווקא מתנערים מהסכמי הגג שעליהם חתמו - למשל בקריית גת וביבנה - או מצהירים כי לא יתנו היתרי בנייה עד שלא ייפתרו בעיות התשתית והתקציבים. רבים מהם מתנגדים גם לתוכניות הוותמ"ל שמוסיפות אלפי דירות בשכונות ענק מחוץ לערים.

איתן אטיה, מנכ"ל פורום 15 הערים העצמאיות, תומך בעמדתם של ראשי הערים המתנגדים ובטוח ששורש הבעיה נמצא בתכנון הגרוע מלכתחילה. "ההתנגדות של ראשי הרשויות נובעת מזה שהוותמ"ל מתכנן הקמה של יחידות דיור, אבל אין מספיק תמהיל של מסחר ותעסוקה", הוא אומר.

אטיה מוסיף כי "נקודה נוספת שמעלים ראשי הערים היא שהסכמי הגג הם סוג של אשליה. הם גם מגלים שהסכם הגג מותנה בכל מיני דברים שאולי יקרו ואולי לא, ולכן אולי הרשויות יקבלו כסף ואולי לא, והם גם מרגישים שההסכם לא נותן להם מספיק ביטחון - הוא אולי מבטיח שהשכונה תוקם וגני הילדים יוקמו, אבל הוא לא מתקצב לרשות את היכולת להחזיק את השכונה הזאת אחר כך במשך שנים".

 

מה שחסר זה יותר שטחי תעסוקה?

"כדי לקבל הסכמה של רשות לבניית דירות, מבטיחים לה גם שיאושרו שטחי תעסוקה כדי שהעיר תוכל להביא אליה הייטק ומפעלים. זאת חשיבה ארכאית לחלוטין, טעות תכנונית מיושנת שמבטיחה פה שממה, ופה שממה. צריך לשלב מסחר ומשרדים בתוך העיר ובתוך שכונות המגורים שלה ולא באזור אחר. בכל העולם מבינים את זה היום".

אטיה מכוון לכך שמשרדים ומסחר בתוך שכונות המגורים מאפשרים לחלק מהתושבים לעבוד קרוב (לדוגמה בעלים של משרדי עורכי דין קטנים, רואי חשבון, קליניקות מסוגים שונים), חוסכות בנסיעות החוצה מהעיר ולכן בפקקים, ותורמות להכנסות העיר מארנונה עסקית. 

תפיסה מוטעית של צפיפות

"מדובר במאבק אמיתי וכואב שהוא לא רק על עתיד העיר של כל אחד מראשי הערים האלה, אלא על עתיד העירוניות בישראל - ועל עתיד החיים בישראל בכלל", אומר אטיה. "יותר מ-90% מאוכלוסיית ישראל מתגוררים בישובים עירוניים. מדינת ישראל תהיה המדינה היחידה בעולם שבמהלך המאה ה-21 תשלש את אוכלוסייתה. לא תקום עוד תל אביב או חיפה, אבל השטח המוניציפלי העירוני שקיים היום יגדל בשיעור של 20%-40% עד שנת 2050. אז איפה יגורו כל האנשים האלה?"

איפה באמת?

"פחות או יותר על אותו שטח מוניציפלי. וכשמדברים על ההיקפים האלה, איזו רמת חיים תהיה להם? איפה הם ילמדו? יעבדו? איפה הם יקבלו טיפול רפואי? איפה הם יצרכו תרבות?

"הבעיה הגדולה עם כל השכונות החדשות שנבנות בישראל היא לא שיש הרבה יחידות דיור, אלא התכנון הקלוקל שלהן. ממשיכים לשכפל את מודל 'שכונות השינה' שהוקמו כאן בעשורים האחרונים. מגדלים על מגדלים עם חניונים ענקיים מתחת, עם רחובות רחבי ידיים ביניהם ומדרכה רחבת ידיים, אפילו שאין סיבה ללכת ברחוב - כי אני גר בדירה במגדל, יורד לחניון ונוסע באוטו. כל המודל התכנוני הזה הוא לא מודל עירוני. זאת אשליה שנובעת מתפיסה מוטעית של צפיפות".

 

תסביר את ההטעיה שבזה.

"כשבודקים צפיפות ברוטו לדונם, צריך לבדוק את כל השכונה, עם כל הרחובות והשטחים הציבוריים. לדוגמה, בשכונות השינה שבנו במערב ראשון לציון בשנת ה-90, הצפיפות היא 1.7-2 יחידות דיור לדונם ברוטו. בשכונות קצת יותר חדשות - 3 יחידות לדונם ברוטו, אולי 4. זאת לא צפיפות של עיר, זאת צפיפות של מגזר כפרי. בשכונות חדשות שבונים בפריז או אמסטרדם הצפיפות היא בין 10-12 יחידות לדונם ברוטו. אצלנו הכי הרבה זה 6 בשכונות חדשות.

"והסיבה לכך היא שכל התכנון מושתת על קדושת הרכב הפרטי, ויש הפרדת שימושים מוחלטת. יש שטחי ענק בזבזניים. תפיסת העולם הזאת משוכפלת גם היום: בקריית גת ובקריית אתא שנבנות היום אפשר לראות עוד שכונות שינה שהוותמ"ל ומטה הדיור מאשרים".

זה לגבי תכנון השכונה. ומבחינת תמהיל הדירות עצמו?

"אי אפשר להציע רק דירות 120 מ"ר, צריך גם דירות קטנות ודיור שיתופי, ולהגדיל משמעותית את היקף הדירות שמקצים לדיור בהישג יד. בכל מקום שמכבד את עצמו בעולם זה עומד על 20%-50% מכל פרויקט.

"אנחנו בדעה שלא צריך עדיין להשתמש בעתודות הקרקע הפתוחות. הדגש צריך להיות קודם כל בהתחדשות עירונית. המדינה צריכה להשקיע את האנרגיה שלה בהתחדשות עירונית במקום בהסכמי גג ובכפייה וריבים עם הרשויות המקומיות".

גם בהתחדשות עירונית כבר בונים מגדלים.

"התחדשות עירונית של מגדלים, זה להוסיף חטא על פשע. את זה לא קולטים במטה הדיור ובוותמ"ל. שכונות כאלה הן משקולת לעיר ולא ברכה לעיר. אבל הם יכולים להפוך ברכה בבנייה מרקמית עם עסקים קטנים ובשילוב מגדלים.

"תוכנית סירקין למשל זאת משקולת שיכולה להטביע את פתח תקווה. יושבים נציגי משרד תחבורה ואומרים שצריך להוסיף עוד נתיב לכל צד בכביש, וצריך עוד מחלף ועוד גשר ועוד שיקוע. כששומעים את זה מבינים שממשיכים להנציח ולתמוך ברכב פרטי. במקום שהממשלה תשקיע בשכונה עם רחובות צרים, בלי גשרים ושיקועים, אבל שיש בה תמיכה מושלמת של תחבורה ציבורית. עוד לא ראיתי תוכנית שעוד לפני שהוקם בניין אחד, המדינה מימנה ותכננה מראש את כל מערך התחבורה הציבורית". 

עוד כתבות

גרטה טונברג, מחאת האקלים בניו יורק / צילום: REUTERS/Shannon Stapleton

גרטה טונברג למנהיגי העולם: "גנבתם את החלומות שלי ואת הילדות שלי"

האקטיביסטית הצעירה פנתה למנהיגי העולם ואמרה: "אנשים סובלים, אנשים מתים. המערכות האקולוגיות שלנו מתמוטטות, ואנחנו בתחילת הכחדה המונית, וכל מה שאתם יכולים לדבר עליו זה כסף וסיפורי אגדות על צמיחה כלכלית תמידית – איך אתם מעזים?"

רצפת המסחר של הבורסה בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בורסות אסיה נסחרות בעלייה בהמשך ליציבות בוול סטריט

המדדים המובילים באירופה עולים בהמשך לנעילה השלילית אתמול ● בורסת שנחאי עלתה ב-0.28%, הניקיי טיפס ב-0.1%, ההנג סאנג הוסיף 0.3% לערכו ● אמש בניו יורק המדדים ננעלו ללא שינוי מהותי

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

סופטבנק היא חלק מהבעיה: אדם נוימן יכול ללכת, אבל הבלופים ב-WeWork יישארו

סופטבנק תומכת בהדחתו של אדם נוימן, האיש מאחורי WeWork, ודירקטוריון החברה ידון בנושא בימים הקרובים ● בסופטבנק מנסים להפיל את האשמה על נוימן, אבל החברה היפנית היא חלק מהבעיה - החל מממשל תאגידי בעייתי ועד לנסיון לשווק נרטיב מנותק מהמציאות

ליהיא גרינר / צילום: רפי דלויה, יח"צ

העלבון ועונשו: ליהיא גרינר נתבעת בסך רבע מיליון שקל

שוטר התנועה קובי שלום הגיש תביעת דיבה נגד כוכבת הריאליטי ● גרינר העלתה לרשת סרטון וידיאו בו היא מקללת את שלום, לאחר שרשם לה דוח תנועה

גיורא שחם / צילום: איל יצהר

רשות המים מתכננת להעביר פרויקט של מאות מיליוני שקלים לגוף פרטי ללא מכרז

ויכוח חריף ניצת בין רשות המים לבין משרד האנרגיה עקב הכוונה להעביר לחברה פרטית פרויקט תשתית לאומי לחיבור היישובים החקלאיים למערכת המים הארצית ● הרשות בתגובה: התערבות משרד האנרגיה בשיקול דעתנו המקצועי "לא נכונה ויש בה פוטנציאל לפגיעה במשק המים"

שביתת עובדי סלקום / צילום: תמונה פרטית

עובדי סלקום משביתים את החברה על רקע תוכנית הפיטורים: "התנהגות ברוטלית וחסרת רגש של המנכ"ל"

(עדכון) - ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בסלקום, בהנחיית היו"ר ארנון בר-דוד ● מנכ"ל סלקום ניר שטרן לעובדים: "אין מנוס מפיטורים; אם רוצים לשמור על החברה יציבה, אי-אפשר לחכות יותר"

מישל סיבוני / צילום: איל יצהר

מנכ"ל הראל מישל סיבוני רוכש 10% מחברת אשראי לעסקים קטנים ובינוניים שבשליטת הראל

סיבוני יזרים עבור המניות 4 מיליון שקל שכ-2.7 מיליון שקל מהם יגיעו מהלוואת נון ריקורס שתעמיד לו הראל בריבית שנתית של 3.8% ● מנכ"ל החברה החדשה ובעלים של 20% ממנה הוא אלון ניסן

בני גנץ ובנימין נתניהו בבפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

הנשיא סלל את הדרך לאחדות: המו"מ בין הצוותים יחל מחר

(עדכון) ● נשיא המדינה נפגש הערב עם נתניהו וגנץ במטרה לגשר על הפערים בין הצדדים ולהביא לפתיחת מו"מ על ממשלת אחדות ● לאחר מכן המשיכו נתניהו וגנץ לפגישה בארבע עיניים ובסיומה הודיעו כי ראשי הצוותים של שתי המפלגות יפגשו מחר

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

מבקר המדינה בודק היערכות המדינה לשוק העבודה העתידי

ל"גלובס" נודע כי אנשי מבקר המדינה בוחנים את הנושא ● הבדיקה נעשית בשני אפיקים: משרד החינוך שאחראי על הכשרה של ילדים ובני נוער; ומשרד העבודה, שאחראי בין השאר על הכשרות מבוגרים

המחסן של אמזון./ צילום: רויטרס

הצד האפל של אמזון: מחאות עובדים על תנאי העסקה בלתי אפשריים

עובד שמפחד ללכת לשירותים ועובדת שחשה ברע כשהייתה בהריון וקיבלה התרעה ● מה קורה במחסנים של אמזון, ובאילו מדינות צפויים העובדים לשבות?

ניר שטרן  / צילום: תמר מצפי

סלקום צפויה לפטר 700-800 עובדים אחרי החגים; שוקלת גיוס הון

(עדכון) - הדירקטוריון אישר את תוכנית ההתייעלות ● סלקום תנסה לגייס הון בהיקף של 400 מיליון שקל ● ועד העובדים: "כל פנייה אלינו להתייעלות תיענה בהתנגדות קשה - מהקשות ביותר שידעה החברה" ● עוד בשוק הסלולר: פלאפון מתכננת לפטר כ-400 עובדים

עמק הסיליקון / צילום: אלכסיי אולשצ'יק, שאטרסטוק

איך יוצרים בישראל "עמק של חדשנות"?

האתגר הישראלי הוא לפרוץ לשווקים בינלאומיים, לא כיצואנים של מוצרים או מזון, אלא כמפתחים של טכנולוגיות וחדשנות בתחומים המעסיקים את העולם כולו

תאונה באתר בנייה בפ"ת./  צילום: מד"א

ההסתדרות הלאומית תקיים הדרכות בטיחות לעובדים הזרים באתרי הבנייה

בהדרכות שיזמו ההסתדרות הלאומית וקרן עמית יושם דגש על הסכנות שבעבודה באתרי בנייה, בעבודה בגובה, הצורך להשתמש באביזרים ובאמצעי בטיחות ● "כל גורם בענף חייב לעשות כל שהוא יכול כדי שהעובדים יחזרו לבתיהם בריאים ושלמים"

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

אפל חומקת חלקית ממכסים: תייצר את ה-Mac Pro בארה"ב

בהמשך לפגישת מנכ"ל החברה טים קוק עם הנשיא טראמפ, אפל קיבלה בסוף השבוע האחרון אישור לייבוא חלקים לטובת הרכבת ה-Mac Pro מבלי לשלם מכסי יבוא ● אפל עדיין מתמודדת עם מכסי יבוא שנקבעו ל-15 בדצמבר על יתר מוצריה

ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

המשנה ליועמ"ש: "חייבים ממשלה, שיהיה מי שיחתום על ניירת"

בכנס התחדשות עירונית של "גלובס" אמר המשנה ליועמ"ש עו"ד ארז קמיניץ כי במשרד המשפטים עובדים על שורה של תיקונים בנושא פרויקטים של פינוי-בינוי ● עדיאל שמרון, מנכ"ל רמ"י, קרא ליזמים לקחת סיכון: "אני פקיד ממשלתי עם משכורת קבועה, אתם לא"

אנטנה סלולרית/ צילום: תמר מצפי

לידר שוקי הון על חברות הסלולר: "נושא המיזוגים יכול לשפר את הסנטימנט כלפיהן, אבל עוד מוקדם לדבר על התאוששות בתוצאות"

על רקע הדיווחים בתקשורת בימים האחרונים, רשמו היום מניות הסלולר עליות שערים ● האנליסטית סבינה לוי מזכירה כי "השאיפה צריכה להיות תחרות ורמת מחירים יותר מאוזנות" - וכאן נכנס לתמונה הרגולטור, שלו "יש שיקולים פוליטיים וציבוריים"

פסל הדוב המוצב מחוץ לבורסה לניירות ערך בפרנקפורט, גרמניה / צילום:  Gary Yim, שאטרסטוק

בורסות וול סטריט ננעלו ביציבות; טבע ירדה ביותר מ-3%

הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק וה-S&P 500 נסגרו ללא שינוי מהותי ● השווקים באירופה הגיבו להתכווצות הפעילות במגזר הפרטי בגרמניה ולקריסת חברת התיירות הבריטית תומאס קוק ● מדד הדאקס איבד כ-1%, הפוטסי השיל 0.2% והקאק ירד ב-1.05% ● יצרנית הרכבים הסינית NIO צנחה בכ-10% לפני הדוחות

מפעל בית השיטה / צילום: פאול אורלייב

נפטרת מהחמוצים: אסם מוכרת את מפעל בית השיטה תמורת כ-55 מיליון שקל

חברת דין שיווק וקלייה נמצאת בשלבים אחרונים לחתימת הסכם לרכישת מפעל החמוצים בית השיטה של אסם ● מבחינת אסם מדובר במכירה שלישית בתוך כשנה של פעילות שאינה חלק מעסקי הליבה שלה ● השלמת העסקה כפופה לאישורים רגולטוריים

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: כדיה לוי, טל שניידר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה עדיף: נתניהו המטעה או גנץ המתחמק?

לראשונה בתולדות ישראל נערכו בתוך חצי שנה שתי מערכות בחירות ● כשעושים סדר ומשווים בין שתיהן, אפשר לקבוע שבסיבוב השני השיח הפוליטי היה הרבה יותר ענייני, אבל בהתמודדות בין ראש הממשלה נתניהו לטוען לכתר גנץ, שני הדוברים רחוקים מלהצטיין ● המשרוקית של "גלובס" בדקה

רן גוראון / צילום: יח"צ

פיטורים המוניים גם בפלאפון: ההנהלה נערכת לקיצוץ של כ-500 עובדים, כרבע מעובדי החברה

היקף המפוטרים בפלאפון הוא בעקבות האיחוד התפעולי שהחברה עוברת עם החברות-הבנות בבזק