גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הקופסה השחורה" של אפריקה ישראל נפתחת: רווח של 122 מיליון שקל לדניה סיבוס ב-2018

ברבעון הרביעי לבדו נרשמה צמיחה של 39% ברווח הנקי של חברת הבנייה והתשתיות דניה סיבוס ל-46 מיליון שקל ● החברה, שנמצאת עדיין בבעלותה המלאה של אפריקה ישראל, מציגה רווחיות גבוהה לצד יציבות פיננסית

רונן גינזבורג / צילום: איל יצהר
רונן גינזבורג / צילום: איל יצהר

הקופסה השחורה של קבוצת אפריקה ישראל נפתחת מחדש ומציגה רווחיות גבוהה לצד יציבות פיננסית. חברת הבנייה והתשתיות דניה סיבוס, שהפכה באחרונה לנכס המרכזי של אפריקה ישראל, רשמה ב-2018 רווח נקי של 122 מיליון שקל, המשקף ירידה של כ-18% לעומת 2017.

עם זאת, בפעילות הבנייה והתשתיות המסורתית דווקא זינק הרווח הנקי ב-2018 ב-35% ל-63 מיליון שקל, כאשר ברבעון הרביעי לבדו נרשמה צמיחה של 39% ברווח הנקי ל-46 מיליון שקל.

דניה סיבוס, שנמצאת עדיין בבעלותה המלאה של אפריקה ישראל, היא אחת מחברות הבנייה והתשתיות הגדולות בישראל. בנוסף, מחזיקה דניה סיבוס גם ב-74.2% ממניות חברת אפריקה מגורים, שעוסקת בייזום פרויקטים למגורים בישראל. הרווח הנקי שתרמה החזקה זו ירד ב-2018 בכ-40% ל-60 מיליון שקל והיא שהובילה לירידה הכוללת ברווח השנתי.

נכסיה של קבוצת אפריקה ישראל עלו בחודשיים האחרונים מחדש על המדף, בעקבות ביטול הסדר החוב של הקבוצה עם מחזיקי האג"ח שלה ועם המשקיע המיועד מוטי בן משה. מאז הספיקה אפריקה ישראל למכור את החזקתה (כ-56%) באפריקה נכסים תמורת כ-1.38 מיליארד שקל, ובעקבות זאת נותרה ההחזקה המשולבת בדניה סיבוס ובאפריקה מגורים הנכס העיקרי של אפריקה ישראל.

מדובר בהחזקה שלדעת רבים לא ניתן להפרידה. באחרונה אף הוגשו שתי הצעות לרכישה של דניה סיבוס ואפריקה ישראל יחדיו, במסגרת השתלטות על כלל נכסי אפריקה ישראל. שתי ההצעות שהוגשו בידי שיכון ובינוי ומבטח שמיר (ההצעה הראשונה) ובידי לפידות קפיטל (ההצעה השניה) שיקפו לדניה סיבוס (כולל ההחזקה באפריקה מגורים) שווי של עד 520 מיליון שקל בלבד.

מדובר בשווי נמוך יחסית, מאחר ששווי השוק של ההחזקה (74.2%) באפריקה מגורים עומד כיום על 658 מיליון שקל, כאשר כנגד החזקה זו רשום חוב של 216 מיליון שקל לבנק דיסקונט. כך שמדובר לכאורה על שווי של 442 מיליון שקל למניות השליטה באפריקה מגורים ועוד כ-80 מיליון שקל בלבד לפעילות הקבלנות של דניה סיבוס.

דניה סיבוס: תוצאות כספיות

2 מתעניינות ברכישת החברה המשולבת

את ההצעות הללו דחו נאמני אגרות החוב מכל וכל, לאחר שנפגשו עם מנכ"ל דניה סיבוס, רונן גינזבורג, ולמדו ממנו על מצבה של החברה. בעקבות הפגישה, מסתמן כי מי שירצה לרכוש את החברה המשולבת יידרש להגיש הצעה בהיקף של 850-950 מיליון שקל. לפחות שני גופים רציניים בוחנים כיום את הרכישה, כאשר אחד מהם הוא החברה המתחרה שפיר הנדסה. עם זאת, במידה שההצעות שיוגשו לבסוף לא יניחו את דעת הנאמנים, הם יעדיפו כנראה את הדרך החליפית של הפיכת דניה סיבוס לחברה ציבורית שמניותיה יועברו לרשות מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל.

ללא איחוד תוצאות אפריקה מגורים, הציגה דניה סיבוס ב-2018 צמיחה של 2.6% בהכנסות ל-3.59 מיליארד שקל ועלייה של 2.7% ברווח התפעולי ל-50 מיליון שקל. בחברה מאמינים כי היא תמשיך להציג גם בעתיד הכנסות שנתיות של כ-3.5 מיליארד שקל ורווח נקי של כ-50 מיליון שקל בשנה, וזאת בהתבסס על צבר ההזמנות הקיים ועל יכולתה להמשיך ולזכות בפרויקטים גדולים.

את הרווח בשנתיים האחרונות רשמה דניה סיבוס למרות הפסד של 124 מיליון שקל שרשמה החברה באותה התקופה מפעילותה בהקמת הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן. מדובר בפרויקט לאומי שמבוצע בידי דניה סיבוס ושיכון ובינוי, ושההפסדים בו נבעו מעיכובים בהזזת תשתיות על ידי המדינה. בהקשר זה הגיש דניה סיבוס בוררות כנגד המדינה על סך של 660 מיליון שקל.

לדברי דניה סיבוס, צבר ההזמנות שלה לביצוע עבודות בנייה ותשתיות גדל ב-2018 ב-12% ל-6.4 מיליארד שקל (כולל פרויקט מרכז התקשוב בנגב), כאשר ברבעון הראשון של 2019 נכנסו לצבר פרויקטים נוספים ב-880 מיליון שקל. ב-2018 יצרה פעילות הקבלנות והתשתיות תזרים המזומנים מפעילות שוטפת של 63 מיליון שקל (או 129 מיליון שקל בנטרול רכישת קרקעות), כך שנכון לסוף דצמבר החזיקה החברה במזומנים ושווי מזומנים (לרבות פיקדונות משועבדים וניירות ערך סחירים) בשווי של 880 מיליון שקל.

גינצבורג: "נתוני שיא ברווח"

"לאחר רצף של חמש שנים בהם חל גידול ברווחיות של החברה, אנו מסכמים שנה יוצאת דופן בפעילות עם נתוני שיא ברווח הנקי מפעילות הביצוע", מסר רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס. "ההון עצמי הגיע לראשונה בתולדות החברה לכ-861 מיליון שקל, כאשר התוצאות הטובות בולטות במיוחד על רקע הסביבה העסקית המאתגרת ואנו רואים בכך עדות נוספת לעוצמתה ומעמדה של דניה סיבוס".

גינזבורג הוסיף כי "החברה ממשיכה להתאים עצמה למציאות הקיימת בענף הנדל"ן ובוחנת בהתאם מנועי צמיחה חדשים בתחומי פעילות, אשר יניבו לה רווחיות והיקפי פעילות משמעותיים בשנים הקרובות. לדוגמה, תוכנית מחיר למשתכן וכניסה לתחום המערכות האלקטרו מכניות וזאת לצד המשך אחיזתה בשדרוג התשתיות בישראל באמצעות הקמתם של פרויקטי תשתיות גדולים ומורכבים, הכוללים סלילת כבישים ותשתית מסילות ברזל, הקמת גשרים, כריית מנהרות ופיתוח תשתיות נלוות". 

עוד כתבות

ג'רמי האנט / REUTERS/Simon Dawson / צילום: רויטרס

בריטניה: שר החוץ מגבש תוכנית להגברת הסנקציות על איראן

בנוסף, ג'רמי האנט ביקש להקפיא את הנכסים של הממשלה האיראנית בבריטניה ● כמו כן, בריטניה פנתה למועצה לביטחון לאומי של האו"ם, בטענה כי ההשתלטות על המכלית הבריטית הייתה בגדר "פעולה לא חוקית"

מרכז הפצה של אמזון בארה"ב / צילום: Lucas Jackson, רויטרס

תוכנית ההכשרה מחדש של אמזון: צורך אמיתי עטוף בהרבה יחסי ציבור

בסוף השבוע האחרון הכריזה אמזון על השקעה של 700 מיליון דולר בתוכנית הכשרה מחדש של שליש מכוח העבודה שלה בארה"ב ● התומכים התלהבו מכך שהשוק החופשי לא מחכה לממשלה, המבקרים דיברו על השקעה שלא עולה על זו של חברות אחרות, אבל כולם מסכימים על המגמה - יותר ויותר תאגידים מבינים שלאור המחסור בעובדים מיומנים הם צריכים לקחת את המושכות לידיהם

לווייני תקשורת של סאטקום באפריקה  / צילום: אתר החברה

פעילותה של חברת לוויין משובשת, והממשלה לא עושה כלום

חברת SATVIEW מתלוננת על הפרעות קשות לשידוריה באופן שמסכן את פעילותה ● לפי החברה, ההפרעות החלו לפני כשלושה חודשים ותלונות שהיא הגישה על הנושא למשרד התקשורת טרם הובילו לפתרון הבעיה, שמסבה נזרק רב שמסתכם במיליוני שקלים

סופרגז / צילום: יחצ באחריות יפעת

עזריאלי שוב מנהלת מגעים למכירת חברת סופרגז, הפעם לקבוצת אלקו של משפחת זלקינד

מעדכון שפרסמה עזריאלי עולה כי התמורה הצפויה בעסקה עומדת על כ-770 מיליון שקל ● עוד ציינו בעזריאלי כי כשליש מסכום העסקה "צפוי להיות משולם כתמורה נדחית" ● ב-2015 ניהלה עזריאלי מו"מ למכירת סופרגז לחברת המזגנים תדיראן תמורת כ-430 מיליון שקל, אך העסקה לא יצאה לפועל

משתתפי "הישרדות VIP" / צילום: משה נחומוביץ

רשת 13 משנה את אופן התשלום למפיקים: "כסף רק תמורת קלטת לשידור"

ל"גלובס" נודע כי הערוץ הודיע לחברות ההפקה עמן הוא עובד כי יפסיק לשלם "אבני-דרך לתוכניות", והחברות יקבלו תשלום רק בסוף ההליך ● גורמים בענף: "אי-הבנה בסיסית של שוק הטלוויזיה המקומי" ● רשת: "כל מהלך עם המפיקים נעשה בתיאום ובהסכמה"

בריטיש איירווייס / צילום: יחצ

בריטיש איירווייס ביטלה את טיסותיה לקהיר - מנימוק ביטחוני

אל ההודעה של בריטיש, שפורסמה אתמול במפתיע, הצטרפה גם לופטהנזה, שהודיעה כי ביטלה את טיסותיה ממינכן ומפרנקפורט לקהיר ● לופטהנזה הודיעה כי תחדש את קו הטיסות הזה היום

עמיר פרץ / צילום: איל יצהר

נתון הזעם בסקרים הפנימיים: מה עומד מאחורי המסרים המבלבלים של עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס

יו"ר העבודה הטיל את הפצצה בליל חמישי וגרם לעצבנות בקרב כל מפלגות השמאל מרכז ● במרצ לא מעוניינים באיחוד עם ברק, אך ל"גלובס" נודע כי אופציית החיבור עדיין על השולחן ● וגם: שר החינוך רפי פרץ כשל בלשונו בראיון לא רק בנוגע לשיטות החינוך שבהן הוא מאמין, אלא גם חשף את החזון הבלתי דמוקרטי שלו לישראל ● פרשנות

מניית אמזון על מסכי וול סטריט רגעים לאחר ההגעה לשווי טריליון דולר / צילום: Reuters

לקראת השבוע בשווקים: מבול דוחות בוול סטריט ואפשרות להורדת ריבית באירופה

הבנק המרכזי של אירופה צפוי להכריז על גובה הריבית ביום חמישי הקרוב ● כלכלני לידר שוקי הון מעריכים כי יו"ר הבנק מריו דראגי עשוי להוריד את הריבית ● המתיחות מול איראן חוזרת לכותרות - בריטניה נערכת לסנקציות על הרפובליקה ● בוול סטריט עונת הדוחות מעלה הילוך עם פרסום שלל דוחות, בהם אלה של פייסבוק, אמזון, גוגל ופייסבוק ● התחזית השבועית של "גלובס"

ד"ר שמעון אקהויז / צילום: איל יצהר

חברת המכשור לטיפול בתסחיפים פילטרלקס מדיקל גייסה 3 מיליון דולר

פילטרלקס מדיקל (Filterlex Medical), המפתחת מכשיר המגן מפני תסחיפים במהלך ניתוחי צנתור, היא בבעלות ד"ר שמעון אקהויז ● בראש החברה עומדת הממציאה, המייסדת והמנכ"לית סיגל אלי, מומחית בתחום ההדמיה ההתערבותית הקרדיולוגית

מוטי קירשנבאום, יו"ר מגדלי הים התיכון/ צילום: איל יצהר

"לדיירים שלנו אין התחייבות על כמה שנים הם יישבו בנכס, אבל הביטחון שלנו בהם הרבה יותר גדול"

רשת בתי הדיור המוגן מגדלי הים התיכון הכפילה את שווייה בשנים האחרונות על רקע הצמיחה בפעילותה ובתוצאותיה, והיא מושכת משקיעים מוכרים כמו דוד פתאל וחן למדן ● בעל השליטה והיו"ר, מוטי קירשנבאום: "השתנתה תפיסתם של המבוגרים לגבי איך הם רוצים לבלות את שארית חייהם; להיכנס לדיור מוגן זאת עסקה פיננסית כבדה, ולכן הלקוחות עושים אותה בזהירות"

טינדר/ צילום: שאטרסטוק

טינדר נגד גוגל: עוקפת את העמלה שגוגל גובה על תשלומים באפליקציות

אפליקציית ההיכרויות הפופולרית החלה לעקוף את הליך התשלום דרך חנות האפליקציות של גוגל כדי להימנע מתשלום עמלת 30% שגוגל גובה על כל עסקה ● ההליך החדש מעודד משתמשים שמעוניינים להשתמש בפיצ'רים שונים באפליקציה בתשלום להכניס את פרטי האשראי שלהם ישירות לאפליקציה

פרויקט אנרגיה של חברת Eco Wave Power להפקת חשמל מגלי הים בגיברלטר  / צילום: יח"צ

שוחה נגד הזרם: אקו ווייב פאואר הונפקה בנאסד"ק הסקנדינבית לפי שווי של 58 מיליון דולר

החברה הישראלית-שבדית מתחום האנרגיה המתחדשת הונפקה בבורסת Nasdaq First North המיועדת לחברות צמיחה ● אקו ווייב פיתחה טכנולוגיה להפיכת גלי הים לחשמל וגייסה בהנפקתה 13.6 מיליון דולר

מיכל הלפרין/  צילום: כדיה לוי

מהו מונופול? הכוח לקבוע תנאי אספקה פחות טובים מהתנאים שהיו נקבעים בשוק תחרותי

רשות התחרות פרסמה היום גילוי דעת, במסגרתו היא מחדדת את הגדרת "כוח שוק משמעותי" שמהווה בסיס להכרזה על חברה כמונופול במשק ● "כשגורם מסוים יכול להתנהג באופן חופשי מרסנים תחרותיים משמעותיים, אזי נתון בידיו כוח שוק משמעותי. במקרה כזה בידיו לקבוע תנאי אספקה נחותים משמעותית מתנאי האספקה בשוק תחרותי, שכן הוא אינו חושש למעבר לקוחות למתחריו"

בורסת ת"א / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בנטייה לעליות: שיכון ובינוי זינקה 4.8%, דלק ב-3.7%

אדוארדו אלשטיין משך את הבקשה להיתר השליטה בכלל ביטוח ● אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים ביקש להקדים את הפרישה, סגנו ארז יוסף הודיע על פרישה ● דלק עשויה להכניס משקיע לאיתקה לקראת ההנפקה בלונדון ● טבע איבדה 1.8%

יאיר כץ, יו"ר ועד עובדי תע"א / צילום: יונתן בלום

חוסר יעילות והפסדים של עשרות מיליוני שקלים: תע"א נערכת לפיטורי 600 עובדים

הפיטורים צפויים להתרחש בכלל יחידות וחטיבות החברה ● בתחילת השנה פיטרה החברה 200 עובדים במסגרת צעדי ייעול שאיחדו את כל פעילויות החטיבות האזרחיות שלה ● תוקפו של הסכם העבודה עם ועד העובדים יפוג בסוף אוגוסט, והוועד צפוי להתנגד לפיטורים נוספים בחברה

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס Carlos-Barria

פגיעה באמזון או קידום תחרות: מה עומד מאחורי ההתערבות של טראמפ בחוזה הפטנגון?

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע כי בכוונתו לבחון מקרוב את תהליך הענקת החוזה להעברת דאטה של הפנטגון לענן, המכונה JEDI, ששוויו מוערך בעשרה מיליארד דולר לפי דיווחים ● נכון להיום, על החוזה נותרו שתי מתחרות - אמזון ומיקרוסופט

דירקטוריון / צילום: שאטרסטוק

חברה דואלית יכולה לוותר לחלוטין על הדח"צ

התעקשות על דח"צ בחברות אלה היא לדעתי פורמליות יתרה שאינה נדרשת, במקום שבו כבר יש בקרה מספקת על פעילות ההנהלה ● בחברות שנסחרות בארה"ב נדרש שיהיה רוב לדירקטורים שהם עצמאיים, כך שאינטרס המשקיעים מהציבור מיוצג מבלי שיהיה צורך פורמלי ● אז תנו לכוחות השוק לעשות את שלהם

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

אין נביא בעירו: הנפקת הבורסה צפויה לעניין בעיקר משקיעים זרים, האם שווי של 700 מיליון ש' מוצדק

חוסר עניין מצד משקיעים מקומיים להשקיע בהצעת המכר של הבורסה, לפי שווי מבוקש של 700 מיליון שקל, עשוי להיות מוסבר, בין השאר, במחזורי המסחר הנמוכים, בשוק ראשוני חלש יחסית ובסכסוכי עבודה מתמשכים בין ההנהלה לעובדים ● ניתוח

פרסום מטורגט / אילוסטרציה: Shutterstock

סוכנות הפרסום הדיגיטלית Jellyfish רוכשת את Perelview הישראלית

"גלובס" נודע כי סוכנות הפרסום הדיגיטלית Jellyfish רוכשת את סוכנות הפרסום הישראלית Perelview ● לאחר השלמה של תהליך הטמעה תהפוך Perelview לשלוחה הישראלית הרשמית של הקבוצה

מרכז מכירות טלפוניות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מיום חמישי חברות יצטרכו לתת מענה טלפוני אנושי תוך 6 דקות. מי לא נכלל בחוק?

ביום חמישי ייכנס לתוקפו תיקון לחוק מענה טלפוני לצרכנים: המענה האנושי יוגבל לטווח זמן של 6 דקות ויינתן גם בפניות במקרים של טיפול בתקלות, בירור חשבון וסיום התקשרות ● התיקון אומנם מכליל עוד חברות שעד כה לא נכללו בחוק מענה של עד 3 דקות, אך עדיין מחריג לא מעט גופים ובראשם המוסדות הציבוריים ומשרדי הממשלה