גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארדואן: הדמגוג נגד הטקטיקן הערום

הוא חצה את טורקיה לשני חצאים כמעט שווים ● תנודה קלה הספיקה כדי שהחצי שלו יידחק למטה ● אבל את ניצחונה (המשוער) של האופוזיציה באיסטנבול ובאנקרה צריך להעריך לא על יסוד הפרשי הניצחון, אלא על יסוד המאמץ שארדואן השקיע בניסיון להגן על מועמדי מפלגתו מתוצאות המשבר הכלכלי

ארדואן מברך את תומכיו ביום הבחירות המקומיות / צילום: רויטרס Kemal Aslan
ארדואן מברך את תומכיו ביום הבחירות המקומיות / צילום: רויטרס Kemal Aslan

מה שבחירות עירוניות יכולות לעשות לשליט. ב-12 באפריל 1931 היו בספרד בחירות עירוניות. המועמדים הרפובליקאים, אויבי המלוכה, נחלו ניצחון מוחץ. המלך אלפונסו השלושה-עשר, שדם כחול כהה זרם בעורקיו (הוא היה צאצא לבית בורבון), ארז את המזוודות ונמלט מיד לרומא. יומיים אחר כך קמה הרפובליקה הספרדית (ונפלה שמונה שנים אחר כך; נינו של אלפונסו הוא כיום מלך ספרד).

זה לא מה שעשה השבוע רג'פ טאיפ ארדואן. מפלגתו איבדה את השליטה בתשעה מ-48 המחוזות שבהם שלטה, בכללם שתי הערים החשובות ביותר: איסטנבול והבירה אנקרה. מפלגתו מערערת על התוצאות. למרבה האירוניה היא מתלוננת על מניפולציה ועל אי-סדרים, תלונה כמעט משעשעת כאשר היא בוקעת מגרונה של מפלגה המנהלת את טורקיה כאוות נפשה זו השנה ה-17. אבל ארדואן עצמו לא הסתיר את אכזבתו, כאשר יצא אל הגזוזטרה לנחם את מאמיניו. "אם יש לנו ליקויים", הוא אמר, "חובתנו היא לתקנם".

כשלעצמו, מצבו של ארדואן אינו רע כל כך. הוא אמנם הפסיד כמה ערים, אבל לפניו עוד ארבע שנים של שלטון מלא בלי הפרעות אלקטורליות. כהונת הנשיא, שהוא יצר על פי מידותיו וגחמותיו, מעניקה לו סמכויות רודניות. יחד עם שותפות זוטרה יש למפלגתו רוב סולידי בפרלמנט. הוא יכול לחזור ולסדר את הקלפים בחפיסת טורקיה.

"הילת הבלתי-מנוצח"

אם פרשנים לא-אוהדים מעבר לים שמחים בגלוי לאידו, אין זה אלא מפני שהוא העניק להם את הכלים. הוא אמר ערב ההצבעה, כי הבחירות העירוניות חיוניות ל"עצם שיורה של טורקיה". ב-2017, כאשר הפסיד באיסטנבול במשאל העם על חוקה חדשה (אבל ניצח במניין הקולות הכללי), ארדואן אמר לתומכיו, "אם אנחנו מועדים באיסטנבול, אנחנו מאבדים את יכולתנו לעמוד בכל טורקיה" (מתורגם מאנגלית, לא מטורקית).

ובכן, אם עצם שיורה של טורקיה עמד השבוע במבחן, ואם איסטנבול היא הקביים שבלעדיהם מפלגת הצדק והפיתוח (AKP) אינה יכולה לעמוד, קל לתאר את תוצאות הבחירות של יום א' בלשון דרמטית. "כוחו של ארדואן דועך", כותב דיוויד גרדנר, משקיף ותיק על טורקיה ב"פייננשל טיימס". כותרת ב"וינר צייטונג" של וינה מכריזה, "מודל ארדואן במשבר" לצד צילום שלו נוהג קטר של רכבת פרוורים, או משהו כזה. אתר הרשת של "וושינגטון פוסט": "ירידות מדהימות פוגעות בהילת הבלתי-מנוצח של ארדואן". "ניו יורק טיימס": "רעש אדמה פוליטי בטורקיה".

בחירות של אמצע-קדנציה הן כלי מדידה בעייתי מאוד. בארה"ב, בחירות-האמצע כוללות את כל בית הנבחרים ואת שליש הסנאט, מספר ניכר של מושלי מדינות ושל בתי מחוקקים מדינתיים. הבחירות האלה ממזגות את המקומי עם הארצי, ויש להן השפעה ישירה על התנהלות הממשלה הפדרלית. אבל אפילו בארה"ב הבחירות האלה אינן מלמדות בהכרח מי ינצח בבחירות הבאות לנשיאות. רונלד רייגן, ביל קלינטון וברק אובמה נחלו תבוסות בבחירות-אמצע לפני שחזרו ונבחרו ללא קושי לתקופת כהונה שנייה.

אף על פי כן בחירות-אמצע הן בהחלט שבשבת רוח. איש אינו צריך להיכנס לפאניקה של אלפונסו ה-13, אבל כדאי בהחלט לזכור שתבוסות בבחירות-אמצע בישרו לא פעם את האביב, או את הסתיו.

ניצחון בנקודות

בעייתו של ארדואן אינה רק אובדן הפרות החולבות של איסטנבול, של אנקרה ושל ערים אחרות. בעייתו העיקרית היא התלות שהוא פיתח בתרבות פוליטית של קיטוב ושל הסתה. הוא חצה את טורקיה כמעט לשני חצאים שווים. בשתי מערכות הבחירות לנשיאות שבהן התמודד (2014 ו-2018) הוא קיבל בערך 52% של הקולות. בבחירות לפרלמנט ב-16 השנה האחרונות, מפלגתו התקרבה ל-50%, אבל מעולם לא חצתה את המשוכה. את ניצחונה הראשון, ב-2002, היא השיגה עם 34% של הקולות, בזכות צירוף של פילוג במחנה המתון והחילוני ואחוז חסימה גבוה עד גיחוך (10%).

משקיפים על טורקיה אוהבים להגיד, ש"חצי הטורקים סוגדים לארדואן, וחצי הטורקים אינם סובלים אותו" (לא ציטוט, אלא פרפרזה). הבחירות של השבוע מאשרות את האפיון הזה. ההפרש בין מועמדי שתי המפלגות הגדולות הן באיסטנבול והן באנקרה היה קטן מאוד. באנקרה הצביעו בעד האופוזיציה 50.91% מן הבוחרים. באיסטנבול, יתרונו של מועמד האופוזיציה עומד בערך על 24,000 קולות מתוך בערך 8.3 מיליון קולות. זו אינה תבוסה "מדהימה". זו תבוסה השקולה כנגד ניצחון בנקודות בקרב איגרוף.

כמובן, בהערכת התוצאות צריך להביא בחשבון את נתוני הפתיחה של כל אחת משתי המפלגות. החירויות הפוליטיות בטורקיה הצטמצמו מאוד בשלוש השנים האחרונות. ידיה של מפלגת השלטון נמצאות על כל הידיות ועל כל המנופים. כמעט כל התקשורת נמצאת בכיסה. בבתי הכלא של טורקיה יושבים כיום 77,000 בני אדם, החשודים שמילאו תפקיד כלשהו בניסיון ההפיכה נגד ארדואן ב-2016. הוא פיטר 130,000 בני אדם משירות המדינה וממערכת החינוך. הפחדה ואיומים היו שזורים לכל אורך מסע הבחירות שלו.

הרבה יותר מדי ז'יטונים

התוצאות צריכות להיבחן גם על רקע הזמן והמאמץ שהוא השקיע בניסיון לעזור למועמדי מפלגתו. הוא החליט להלאים את הבחירות, זאת אומרת להפקיע מהן את הממד המקומי, או לפחות להחלישו במידה ניכרת. זאת הייתה החלטה אסטרטגית. הוא הניח, שרק לו יש הכוח להגן על מועמדי מפלגתו מפני תוצאות המשבר הכלכלי המתארך. אבל הוא הניח הרבה יותר מדי ז'יטונים על השולחן. בנסיבות כאלה טעות הייתה להמר על כל הקופה. הוא היה צריך ליצור שטח הפקר כלשהו בינו לבין הבחירות.

זה מה שקורה כאשר נשיאים חזקים שוכחים שהם נשיאים, ומתנהגים כמו ראשי ממשלה. התערבות יתר בניהול היומיומי עלתה ביוקר לשורה של נשיאים צרפתיים, שהם במידה רבה דגם החיקוי של טורקיה. חוסר היכולת של ארדואן להתרחק מן הקלחת, והתעקשותו להפקיד את חתנו על ניהול הכלכלה, עומדות לו לרועץ. הוא לא הצליח, מאחר שבעצם לא ניסה, להפריד בינו לבין המשבר.

איזה סוג מחשבות מתרוצצות עכשיו במוחו? האם הוא מצטער שלא הכביד את עולו עוד יותר, ולא הצר את צעדי האופוזיציה? בנפרד ממשפטי הקושרים במהפכת 2016 המשטר מעמיד עכשיו למשפט 16 "קושרים" מתנועת ההפגנות של 2013. היא התחילה במחאה על תוכניות ארדואן להרוס את אחת משכיות החמדה של איסטנבול. היא הייתה נועזת, מקורית ולא-אלימה עד שארדואן איבד את עשתונותיו ושיסה את המשטרה במפגינים. 22 נהרגו. הקושרים של 2013, ממש כמו הקושרים של 2016, מואשמים בקשר עם פתוללה גולן, כוהן הדת רב ההשפעה, הגולה בארה"ב.

המערכה נגד ה"גולניסטים" העניקה מנדט למערכת הדיכוי של ארדואן בשנים האחרונות. נראה בעליל שמספר גדל של טורקים אינם מתרשמים עוד מתיאוריות הקונספירציה של הבוס. הם רוצים פחות אידיאולוגיה ויותר ניהול תקין. נאומו הראשון של ארדואן לאחר התבוסות עורר את הרושם של פרגמטיות לא-אופיינית. הוא רוצה להרגיע את השווקים ואת המשקיעים.

כדי להינצל מפגיעתו הרעה של רושם היחלשותו, על ארדואן יהיה להתגבר על אחדים מן הדחפים המובהקים ביותר של עצמו. הוא יצטרך להוכיח שהוא יכול לשתף פעולה עם מתנגדיו. הוא יצטרך לחפש פשרה במקום שנהג למצוא רק עימות. קצת קשה להאמין שמשהו מעין זה יעלה יפה, אבל מי יודע, אולי הטקטיקן הערום עוד יגבר על הדמגוג. 

רשימות קודמות ב -yoavkarny.com וב -https://tinyurl.com/karny-globes

ציוצים ( באנגלית ) ב -twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

"אל תהיה טיפש": המכתב המדהים של טראמפ לארדואן

בתאריך 9 באוקטובר הציע נשיא ארה"ב לנשיא טורקיה להגיע להסכמות, וכתב לו: "אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים, ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה"

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון/ צילום: רויטרס

מפלגת האיחוד הדמוקרטי תצביע נגד הברקזיט, הליש"ט נסוג משיא של 5 חודשים

ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון ● IBM רשמה רבעון חמישי ברציפות של ירידה במכירות ● נטפליקס מזנקת לאחר דוחות טובים ● גרמניה חתכה את תחזית הצמיחה ב-0.5% ל-2020

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק משדר כעת נאום בשידור חי בו הוא פורש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

שווי המשכורת השנתית של מנכ"ל מיקרוסופט: 43 מיליון דולר

משכורתו של נאדלה גבוהה ב-66% לעומת משכורתו בשנה שעברה, שעמדה על 26 מיליון דולר, אך היא נמוכה יותר ממשכורתו ב-2014, שהייתה 84.3 מיליון דולר, השנה בה נכנס לתפקיד

מרגרט וסטגר / צילום: רויטרס, Francois Lenoir

האישה שקנסה את גוגל ואפל במיליארדים: "הקנסות - לא הפתרון הנכון"

מרגרט וסטגר, הממונה על ההגבלים העסקיים באירופה: "צריך להצליח למנוע את הבעיות מראש"

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בשינויים קלים אחרי יומיים חיוביים; שיכון ובינוי וטבע נחלשו

לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חזרה עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

מטוסי בואינג 777 / צילום: GECAS

תע"א תסב מטוסי בואינג 777 עבור GECAS במאות מיליוני דולרים

התעשייה האווירית מרחיבה את פעילותה בתחום הסבת המטוסים: במסגרת הסכם חדש שעליו היא חתמה עם GECAS, היא תסב עבורה 15 מטוסי בואינג 777 מתצורה של מטוסי נוסעים לתצורת מטען

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס