גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הזמן שאחרי השיא: מתי צריך להתחיל לחשוב על הקריירה הבאה

ההנחה שאם נלמד את המקצוע הנכון ונתמחה ביכולות הנכונות נהיה מוגנים מפני הצורך בשינוי, היא הדבר הכי מסוכן לקריירה שלנו

חיפוש עבודה / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
חיפוש עבודה / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

"תנו לי מילים נרדפות למילה שינוי", ביקש מאיתנו המדריך בסיור בירושלים. הנושא היה היסטוריה, ממש לא עבודה, אבל התשובות, שנעו בין "התפתחות, התחלה חדשה וצמיחה" ל"חשש, פחד וחרדה", בין הזדמנות לשיתוק, מספרות במידה רבה את סיפור הקריירות בעידן הזה.

התגובה האוטומטית לחשש משינויים הוא ניסיון להשיג יציבות. בעולם העבודה, הפחד מהטכנולוגיה שתחליף אותנו הצמיח את המושג Robot Proofing, כלומר, שלל עצות כיצד לגרום לכך שאותנו אי-אפשר יהיה להחליף. ספר בשם הזה, בהוצאת MIT, מגדיר, לדוגמה, מה היא מערכת השכלה שעוזרת לסטודנטים להיות עמידים בפני אוטומציה - מערכת שלא מסתפקת בהעברת מידע, אלא מסייעת לעצב צורת מחשבה וגמישות מחשבתית, כך שנוכל להמציא, לגלות ולייצר דברים שהחברה מעריכה. אבל הטכנולוגיה לומדת, וכבר היום היא עושה הרבה דברים שפעם אמרנו שהיא לא תוכל לעשות. למערכות הכלכליות יש, בהגדרה, אינטרס להרחיב ככל האפשר את היכולות של הטכנולוגיה, מאחר שהיא תהיה תמיד מהירה יותר ויעילה יותר מבני אדם.

הבעיה בתגובה האוטומטית לחשש משינוי היא ההנחה שיש משהו שיוכל לעצור את הצורך שלנו להשתנות: אם נלמד את המקצוע הנכון, נתמחה ביכולות הנכונות, ניכנס למסלול הנכון. ההנחה הזאת היא הדבר הכי מסוכן לקריירה שלנו.

אין קריירה אחת, יש מחזורי קריירה

אנחנו יודעים שבחיים יש מחזוריות, אבל זה לא אומר שאנחנו חיים עם השינויים בשלום. אנחנו יודעים, לדוגמה, שיום יגיע והילדים יעזבו את הבית. אנחנו מבינים שכך צריך להיות, מתכוננים, תומכים, אבל במקביל אולי מקווים שהחיים שלנו לא ישתנו. ההתנגדות לא תמנע את ההתפתחות של מה שצריך להתפתח, היא רק תאריך את הכאב ותעכב את ההתפתחות לקראת השלב הבא. זה נכון גם לקריירה. ברגע שנקבל את העובדה שגם לקריירה יש מחזור חיים, זה יקל עלינו את ההסתגלות לעולם העבודה החדש.

השינוי מתחיל כבר בנקודת הכניסה לעולם העבודה - היא כבר אינה תלויה בהכרח בתואר. רבים מתחילים בלמידה ובעשייה מקצועית עוד בשנות בית הספר. גם בהמשך, כבר לא לומדים "מקצוע לחיים", אלא בוחרים כיוון ראשוני על סמך עניין וכישורים. תפיסת ההכשרה כתהליך מתמשך ולא כמקצוע מחייב מאפשרת למסלול הקריירה להתאים את עצמו כל הזמן. גם היום אנחנו נדרשים לבנות יכולות וניסיון, לצבור שכבות ידע, אבל בדרך, אנחנו מחליפים פעמים רבות את ה"איך", ולפעמים את ה"מה" של העשייה שלנו.

גם לתפקידים עצמם יש מחזורי חיים קצרים יותר. כך גם ליכולות ואפילו למקצועות. מאחר שקריירות עשויות מאוסף של תפקידים ומבוססות על יכולות ומקצועות, גם מחזור החיים של הקריירה מתקצר ולעובד של היום יהיו יותר קריירות לאורך החיים. מחזוריות פירושה שיש תקופה של למידה, אחריה צמיחה, תקופה של יציבות - מעין שיא מקצועי מקומי שבו אנחנו יודעים, מוכרים, משפיעים. אבל אז מגיעה תקופה של ירידה. תמיד. רק אם נצליח לזהות את הזמן הזה, לאתר ולקפוץ למחזור קריירה חדש, נעבור לתקופת למידה וצמיחה חדשה.

כדי לקיים מהלך קריירה ארוך בעולם של שינויים, אנחנו מוכרחים ללמוד לנהל את הקריירה במחזורים. לשם כך אנחנו צריכים לדעת לזהות את הנקודה שבה אנחנו מתקרבים לסוף השיא במקטע הנוכחי ועלינו להתחיל ללמוד לקראת המקטע הבא. יש כאן תקופה של התלבטות. מה קורה למקצוע שלנו? האם אנחנו יכולים לזהות יכולות חדשות שצריך לפתח וניסיון שיש לנו שיהפוך בקרוב ללא רלוונטי? זה הזמן להבין אילו מהיכולות שאספנו ילכו איתנו גם כשנשנה תפקיד, אפילו מקצוע, ואז להתבונן בעולמות שמשתנים בסביבתנו - באילו תפקידים ומקצועות נוספים היכולות שלנו נדרשות, גם תחת כותרת אחרת?

בעתיד, אנחנו צפויים לעבור את התהליך הזה פעמים רבות יותר לאורך הקריירה. למי שנמצאים היום בתחילת הקריירה שלהם, מה שאתם בוחרים עכשיו הוא רק הצעד הראשון בקיר הטיפוס. הבחירה הזאת מגדירה את הניסיון שתצברו והיכולות שתפתחו בשנים הקרובות אבל היא לא מגדירה מסלול קריירה לכל החיים. יש משהו משחרר בידיעה שהמסלול שלכם יהיה אישי ויתפתח על סמך בחירות שתעשו בהמשך, ולא תכתיב אותו בחירה יחידה שעשיתם בתחילת הדרך.

אם אתם באמצע החיים, יש סיכוי טוב שהקריירה שלכם כן הוכתבה עד כה על ידי הבחירה ההיא, שעשיתם מסלול סדור יחסית בתוך מקצוע, אבל סביר להניח שלא תוכלו להמשיך במהלך היחיד הזה עד נקודת הפרישה המתרחקת. בשלב מסוים תגיעו לתקרה - או משום שהתחום השתנה ולא השתניתם איתו, או משום שאתם לא רוצים להמשיך בו ואתם חייבים לעבור לעקומת הקריירה הבאה. העקומה הבאה לא חייבת להיות התחלה חדשה. לרוב היא רק התפתחות שלכם, של הערך שאתם מביאים, כולל "עדכוני גרסה" לדבר שהגדרנו שאנחנו זקוקים לו בתחום העיסוק שלנו. אנחנו מוכרחים ללמוד לנהל את המעברים האלה - בין מעסיקים, תפקידים, מקצועות וצורות העסקה.

שלב קשה לזיהוי

הנקודה הזאת שבה אנחנו לא חייבים אבל אולי צריכים לעבור ממקטע קריירה אחד לבא היא נקודה שקשה לזהות, ועוד יותר קשה לאזור אומץ לפעול. אתם מכירים את האימרה, שהבעיה נמצאת לא במקום שאני יודע שאני לא יודע, אלא במקום שאני לא יודע שאני לא יודע. אם אנחנו כבר מזהים את הצורך ללמוד משהו, לרכוש ידע או מיומנות או ניסיון, הדרך ליישם את הצורך הזה קצרה יותר. הבעיה בעידן הזה היא שאנחנו יותר מדי פעמים משייטים על שביל הקריירה המוכר ומגלים שהפכנו לא רלוונטיים רק ביום שמשהו קורה, שכבר לא צריך אותנו, ביום שמישהו מצא דרך אחרת לענות על הצורך שסיפקנו, ואנחנו אפילו לא שמנו לב.

אפשר לקוות שעם התפתחות המערכות סביבנו נלמד גם בארגון וגם בכלים חיצוניים לעזור להראות את הפער שנפתח בין מה שאנחנו עושים היום לבין צרכים עתידיים. מסביבנו ייווצרו מערכות שיעזרו לנו לזהות שיש לנו יכולות שאף אחד כבר לא מחפש, אולי שיש לנו יכולות שמחפשים היום במסגרת מקצועות חדשים, אולי בשילוב תחומים שאנחנו לא מכירים, אבל יכולים ללמוד. בינתיים, עד שנקבל עזרה בתחום הזה, האחריות היא עלינו.

כן, צריך אומץ לקפוץ מעקומת קריירה אחת לשנייה, אבל צמיחה והתפתחות נמצאים רק בעקומת הקריירה החדשה. את טווח ההתלבטות, הזמן הזה שלפני הירידה, אנחנו צריכים ללמוד לזהות אותו, לקבל אותו בברכה ולעשות את המיטב עם ההזדמנות שצומחת ממנו במקום להתנגד לשינוי או להתעצב על מה שנגמר.

כשמקבלים את מחזור חיי הקריירה, אפשר לקפוץ קדימה, להאיץ את הכיוון החדש. זה שהוא לא מוכר, לא אומר שהוא לא יהיה נפלא ממש כמו זה שמאחורינו. אולי אפילו יותר.

הכותבת היא יועצת אסטרטגית, מרצה ובלוגרית בעולם העבודה העתידי, niritcohen.com

עוד כתבות

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

יום נוסף של שיאים בוול סטריט, בהובלת פייסבוק ודיסני

הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי ● בנאומו במועדון הכלכלי של ניו יורק טראמפ תקף את הפד, האשים את סין ברמאות ואמר כי מחסומי הסחר של האיחוד האירופי גרועים משל סין ● דיסני עלתה לאחר שהשיקה שירות סטרימינג חדש ● פייסבוק עולה לאחר שהודיעה על שירות תשלומים חדש ● מדד דקס עלה ב-0.8%, בלונדון עלה הפוטסי 100 ב-0.7% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.5%

יעקב לוקסנבורג / צילום:תמר מצפי

הרשות לניירות ערך בודקת: מדוע לוקסי לא דיווח על בעלי זיקה משפחתית בהנפקה של סאני אלקטרוניקה

סאני אלקטרוניקה קיבלה כתב טענות מנהלי מצד רשות ני"ע בקשר לנתונים בדוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2015 ולשנה כולה, ובקשר לתשקיף שפרסמה החברה להנפקה בספטמבר של אותה שנה ● ל"גלובס" נודע כי מדובר באי דיווח על בעלי זיקה לבעל השליטה לוקסי

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

השיקול היחיד שעמד ברקע החיסול היה ביטחוני, אך תוצאותיו מקרבות הקמת ממשלת אחדות

לח"כ בני גנץ אין בשלב הזה שום גיבוי ציבורי ופוליטי להקים ממשלת מיעוט עם מפלגות השמאל בתמיכה של הרשימה המשותפת, משמע האפשרות שעל הפרק היא רק הקמתה של ממשלת אחדות ● פרשנות

ד"ר אחמד חליחל, סגן מנהל אגף בכיר דמוגרפיה ומפקד / צילום: איל יצהר, גלובס

"היום בחברה הערבית רמת הילודה זהה לזו של היהודים"

את הדברים אמר ד"ר אחמד חליחל בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● מיתוס נוסך ששבר חליחל הוא המוטיבציה לילודה: "המחשבה היא רציונלית, אין כאן סיבות דתיות"

ניר שוחט / צילום: תמונה פרטית

"יש תחושה שהמדינה הונתה אותנו. הוראות הפיצוי השתנו ונותרנו לבד"

ניר שוחט (38) הוא מבעלי מסעדת סושימוטו בשדרות ומוביל את מחאת המסעדנים בדרום, שקוראת לסיוע ממשלתי לעסקים באזור ● "הנזק הישיר שלנו מוערך בעשרות אלפי שקלים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il  

אריה בלדגרין / צילום: יחצ

תרופה חדשה ליורוג'ן: רכשה זכויות למוצר חדש לטיפול בסרטן בדרכי השתן

המטרה היא לשלב את המוצר של אג'נוס יחד עם תרופה קיימת בצנרת המוצרים של יורוג'ן ● מניית יורוג'ן עלתה אמש ב-3% בנאסד"ק בעקבות ההודעה

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

לא הלכתם לעבודה היום? כדאי שתדעו מה הן הזכויות שלכם

מהן שתי הסיבות בגינן יש לנו את הזכות להיעדר מהעבודה היום? והאם המעסיק יכול לפטר עובד שלא הגיע לעבודה? עו"ד נעמה שבתאי בכר, מומחית בייצוג מעסיקים, מסבירה

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות \ צילום: איל יצהר

חיסול שיעלה מאות מיליונים לישראל: איך ההסלמה במצב הביטחוני תשפיע על הפעילות הכלכלית

בכל יום של השבתה מלאה מאבד המשק הישראלי תוצר בשווי 2.5 מיליארד שקל ● במקרים של הסלמה במצב הביטחוני, ישנן תופעות לוואי נוספות ● ממה נגרם עיקר הנזק היום, מהו הנזק הנוסף שייגרם וישפיע לטווח הארוך יותר ואיך יגיבו סוכנויות דירוג האשראי?

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

הסעודים כבר לא מנודים: מייסד אובר קיבל מהם מאות מיליונים, המנכ"ל מתבטא בסלחנות

הירצחו של העיתונאי חאשוקג'י גרמה לחרם על ערב הסעודית בתעשיית ההייטק, אך נראה שהוא היה זמני ● מנכ"ל אובר טען כי ניתן למחול לסעודים על הרצח, וחזר בו

רובי בכר, עו"ד- שותף בכיר במשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"הנתונים מעודדים; היום יש כבר 100 סטארט-אפים בנצרת"

עו"ד רובי בכר בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "הציבור הערבי הוכיח שבמקום בו ניתנת לו הזדמנות, הוא מגיע להישגים מעולים" ● סמיר חורי: נדרשת השקעה בהון האנושי שתעזור למגזר הערבי להיכנס למעגל העבודה. זה יתבטא בצמיחה הכלכלית בכל המדינה"

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

היום הראשון בתפקיד: שר הביטחון בנט מבקש להשאיר את אבי דיכטר כסגנו

דיכטר מונה לתפקיד על ידי ראש הממשלה נתניהו בתפקידו כשר ביטחון ועם מינוי בנט נדרש אישור מחדש

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

החיסול והתגובה: האם אנחנו הולכים לקראת רגיעה או הסלמה?

השאלה לאן הולכים מהחיסול ומטחי הטילים, לרגיעה או הסלמה, תלויה בעיקר בתגובת חמאס שמנהל מו"מ שיבטיח לו ולתושבי הרצועה הטבות כלכליות • בינתיים, במערכת הפוליטית תוהים האם ההסלמה תסלול את הדרך לממשלת אחדות

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

יוחננוף מקטינה את התגמול לבעלי השליטה: שכרו החודשי של המנכ"ל איתן יוחננוף יקטן בכ-30% ל-180 אלף שקל

הנפקת המניות הראשונית של רשת המזון מתקדמת: תגייס כ-460 מיליון שקל לפי שווי של 1.85 מיליארד שקל "לפני הכסף" ● כ-100 מיליון שקל מתמורת ההנפקה מייעדת יוחננוף לחלוקת דיבידנד, שממנו ייהנו בעיקר בני המשפחה השולטת

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: השווקים והכלכלה היו במצב טוב אף יותר לולא הטעויות של הפד

נשיא ארה"ב נאם בפני המועדון הכלכלי של ניו יורק והשתלח בבנק המרכזי ● טראמפ התייחס לעליות במדדי המניות המובילים מאז בחירתו ואמר כי "אם היה לנו פדרל רזרב שהיה עובד אתנו, יכולנו להוסיף עוד 25% לכל אחד מהמספרים האלה ● טראמפ חידש את המתקפה על סין ואמר כי היא רימתה את ארה"ב בנושאי סחר אך אמר כי ארה"ב קרובה לחתימה על "שלב ראשון" בעסקת סחר ● הנשיא תקף גם את האיחוד האירופי: "מחסומי סחר גרועים יותר מסין"

מוחמד ברכה / צילום: איל יצהר, גלובס

"ללא תכנון אורבני, היישובים הערביים יהפכו למחנות עובדים"

כך אמר  מוחמד ברכה, ראש ועדת המעקב של החברה הערבית, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● יו"ר בנק הפועלים, עודד ערן: "בשל מצוקת הדיור בחברה הערבית, השקנו מוצר המאפשר לצעירים ערבים לרכוש דירה, גם כשלא ניתן לרשום משכנתא בטאבו"

גירושין / צילום: שאטרסטוק

מצוקת המס של המתגרשים: מה עושים כשהתא המשפחתי המתפרק מחזיק בחברה

כשמתפרק תא משפחתי שמחזיק בחברה, נטיית בתי המשפט היא לקבוע כי בן הזוג שאיננו רשום כבעלים בחברה, לא יקבל את מחצית המניות, אלא את שווי המניות  ● אלא שהדבר עלול להשית על בן הזוג הנשאר בחברה את הנטל לממן את המס של בן הזוג היוצא

עו"ד פיאד טמיש, פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש לי חלום שלכל אזרח ערבי במדינת ישראל תהיה דירה ובית"

כך אמר יוסי חדד, מנהל אגף מיעוטים במשרד השיכון, בפאנל בנושא משכנתאות ומצוקת הדיור בחברה הערבית במסגרת ועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "שני שליש מהאוכלוסייה הערבית לא מחזיקה בקרקע פרטית. נדרשת בנייה קבלנית שמסוגלת להעמיד פתרון לזוג צעיר"

מכונת דפוס של דולרים/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

השקל נחלש מול הדולר והאירו על רקע ההסלמה הביטחונית

הדולר קופץ ב-0.5% מול השקל לרמה של 3.516 שקלים, והאירו מוסיף 0.55% לערכו לרמה של 3.881 שקלים ● פריקו: "אי-הוודאות בשווקים על רקע המצב הביטחוני גורמת לביקוש ער לדולר"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

רינת גזית  / צילום: פנאקסיה

נכנסים לקנאביס: בכירים נוספים מצטרפים לתעשייה

רינת גזית מונתה לדירקטורית בלתי תלויה בפנאקסיה ישראל, מפעל ייצור הקנאביס בלוד ● טוגדר, המגדלת קנאביס רפואי וקיבלה לאחרונה אישור להתחיל בגידול לצרכים מסחריים, הודיעה על מינוי יואב אליישוב למנהל תחום הפארמה בחברה