גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכירו: 30 ס"מ ברמת-גן שממחישים את כל מה שמקולקל בהתחדשות עירונית

30 ס"מ - הרווח האפסי הזה בין שני בניינים אושר כחוק במוסדות התכנון ברמת-גן, לאחר שיזם ביקש להקים באחד המגרשים בניין לפי תמ"א 38 • "שערורייה תכנונית", מכנה זאת בכיר בעירייה, ומצהיר כי מדיניות חדשה תסכל מצבים כאלה בעתיד

הבניינים ברחוב הפודים 33-35 ברמת-גן / צילום: איל יצהר וגיא ליברמן
הבניינים ברחוב הפודים 33-35 ברמת-גן / צילום: איל יצהר וגיא ליברמן

"ביום שהיזם קיבל היתר בנייה, אני ואשתי רצינו לעזוב את הארץ", מספר אחד הדיירים ברחוב הפודים 35 ברמת-גן. "אני לא מבין איך אישרו דבר כזה".

איך נראתה הדירה שלכם לפני הבנייה?

"היה לידנו בית פרטי, והייתה לנו מרפסת שפונה מערבה. היום הכול אטום וחסום".

הוא מתכוון לכך שבצמוד לבניין שלו, שנבנה לפני עשרות שנים, ניתן אישור לבניית בניין חדש בן 9 קומות במסגרת פרויקט תמ"א 38, ובין הבניינים מפרידים סנטימטרים ספורים בלבד. הבניין חסם לגמרי את הצד המערבי של הבניין הישן. איך זה קרה? לפניכם השתלשלות העניינים.

פרק 1: אישור בלי הסתייגויות

ב-2013 הגישה חברת אשדר באמצעות האדריכל דני מועלם, בקשה לאישור פרויקט תמ"א 38 על המגרש ברחוב הפודים 33, ביחד עם המגרש שמאחוריו. הפרויקט כלל את הריסת המבנים שהיו על שני המגרשים והקמת שני בניינים חדשים במקומם, בני 9 קומות ו-71 דירות.

השכנים בבניין הצמוד, רחוב הפודים 35, ודיירים ברחוב המקביל, הגישו התנגדות, אולם התנגדויות נדחו, והפרויקט אושר בכפוף להקמת שני גני ילדים למרגלותיו.

מפרוטוקולים של שתי הישיבות שהתקיימו בוועדת המשנה לתכנון ובנייה, עולה כי מהנדס העירייה דאז, חיים כהן, המליץ לאשר את הבקשה, וכי נושא הסמיכות לבניין בפודים 35 כמעט ולא עלה. חבר המועצה דאז עו"ד רועי ברזילי, שהיום מכהן כסגן ראש העירייה, היה היחיד שהביע התנגדות לאישור פרויקט בקו אפס ובקיר משותף לבניין הצמוד.

"ראש העיר הנוכחי כרמל שאמה הכהן ואנוכי, כחברי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, התנגדנו נחרצות לאישור הבקשה, והבענו מחאה ברורה נגד ההחלטה לאשר קיר משותף", מספר ל"גלובס" ברזילי המשמש כיום גם כממלא מקום יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

לדבריו, "מדובר בפרויקט שערורייתי, שבו יזם קיבל בזכות הקלות והטבות בלתי הגיוניות כ-73 דירות, אף שבפועל היה אמור לקבל 44 דירות בלבד. ההחלטה התקבלה ללא כל התחשבות בתשתיות. נוצר בין הבניינים רצף בלתי הגיוני ומפלצתי, תוך פגיעה חמורה בזכויות הבניינים הסמוכים לזרימת אוויר, לאור השמש ולנוף". 

הבניינים ברחוב הפודים 33-35 / צילום: איל יצהר וגיא ליברמן

פרק 2: ועדת הערר מציעה להתאחד

חלק מבעלי הדירות בבניין ברחוב הפודים 35 הגישו ערר כנגד אישור הפרויקט לוועדת הערר, אך הערר נמחק בספטמבר 2014 לאחר שהוסכם, בתמיכת העירייה, כי אשדר תעכב את הבנייה במטרה לנסות ולצרף גם אותם לפרויקט - כלומר להוסיף גם את הבניין ברחוב הפודים 35 לפרויקט ההתחדשות העירונית.

אז למה בעצם לא הצליחו הדיירים בפודים 35 להצטרף לפרויקט? תלוי את מי שואלים.

"למגרש לידנו לא היה כלכלי לצרף אותנו, והוא הלך על הפרויקט לבד", אומר לנו אחד מבעלי הדירות בבניין. "התפקיד של העירייה היה להכריח אותו. יש לנו ילדים קטנים בבית ואתר בנייה בקיר משותף".

על היעדר הכדאיות הכלכלית דיברה גם עו"ד ענת בירן, שייצגה את אשדר בוועדת הערר ואמרה שם כי "הפרויקט הוא בעייתי כי המגרש [בפודים 35] הוא בן 500 מ"ר בלבד וצריך לפנות 13 דירות. זאת אומרת שצריך להגיע למכפלות מאוד גדולות כדי שיהיה ניתן להרים בניין. אין לנו שום כוונה רעה, אבל זה מחייב שיתוף פעולה בין הבעלים ואני לא יודעת לתת מה שאין לי".

באותו דיון הסכים עו"ד ממשרד ע. רייסמן, שייצג שלושה בעלי דירות בפודים 35, למחוק את הערר בכפוף להסכמה עקרונית לשילוב הבניין בפרויקט ואמר: "אין קבלן שעובד ברמת-גן שלא פנינו אליו כדי לקבל הצעה לפרויקט תמ"א 38 חיזוק או הריסה ובנייה עם השטח הצמוד לבניין שבבעלות העירייה. אף קבלן לא מעוניין ולא רוצה לקחת את הבניין שלנו בפודים 35 בלבד. זאת עסקה מאוד לא כלכלית. בעשור האחרון אנחנו בשת"פ מלא עם בעל הקרקע [בפודים 33] לנסות להגיע להבנות משותפות. יש לנו הסכם עקרונות עם 11 דיירים מתוך 13 לעשות פרויקט ביחד איתם. אנחנו במעמד רגיש ובעייתי".

אולם בעל דירה אחר בבניין מצייר בשיחה איתנו תמונה שונה לחלוטין: "נכון שהמצב שלנו נורא, אבל אין לנו על מי להלין אלא על עצמנו. ניסו להגיע איתנו להסכמות, אבל שני דיירים היו סרבנים מטעמי סחטנות, מתוך 13, ולא הסכימו לחתום על הסכם. גם ההתנגדות שכביכול הגשנו הייתה מאוד מינורית, כי היינו במשא ומתן עם אשדר במשך תקופה ארוכה, ורצינו להיות חלק מהפרויקט שלהם. בסוף הם ראו שאי אפשר לשכנע את שני הדיירים הסרבנים ושאנחנו לא מגיעים להסכמות בינינו לבין עצמנו, ויצאו לדרך לבד".

האמת כנראה נמצאת באמצע: והאחריות לאי צירופו של הבניין בפודים 35 לפרויקט, מצויה גם באחריות בעלי הדירות בבניין שלא הגיעו ביניהם להסכמות. אך לא מן הנמנע שגם היעדר מוטיבציה כלכלית מצד בעל הקרקע בפודים 33 ומצד חברת אשדר, לאור ממדיו הקטנים של המגרש בפודים 35, היו חלק מכישלון ההידברות.

כך או כך, היתר הבנייה לפרויקט הונפק במרץ 2017, ולפי הנחיות העירייה, מרגע זה היו לאשדר 120 יום נוספים לנסות ולהגיע להסכמות עם דיירי הפודים 35 ולצרפם לפרויקט.

כפי שאפשר לראות כשעושים סיבוב ברחוב - גם הפעם זה לא קרה. לא הושגו הסכמות בין הבניינים, ואשדר ובעל המגרש ברחוב הפודים 33 יצא לדרך לבד.

פרק 3: הפרויקט בבנייה, אין חלונות

כיום הפרויקט מצוי בעיצומה של בנייה. את הקיר המשותף בבניין החדש הנושק לבניין הישן בפודים 35 הקימה אשדר ללא חלונות, על מנת לאפשר בעתיד בניית פרויקט חדש לפודים 35 מבלי שחלונות בבניין החדש שנבנה היום ייחסמו.

ביום חמישי האחרון, בסיור במקום, פגשנו את סרגיי רזנסקי, שמשמש כמנהל פרויקט הבנייה. משרדו שוכן בדירה שבקומת הקרקע בבניין הישן. "הבניין החדש לא קרוב מדי?" שאלנו. "הוא צמוד, לא קרוב", אמר רזנסקי. "30 ס"מ במקום הכי רחב, 5 ס"מ בחלק הצר", הסביר. בפועל, זה קיר משותף.

באשדר אומרים כי החברה מנהלת כיום מגעים עם בעלי הדירות בפודים 35 למימוש פרויקט משלהם: "בשנים האחרונות ניסינו פעמים מספר לקדם עסקה משותפת לשני הבניינים, אולם בשל מתנגדים בפודים 35, מעולם לא הגענו להסכם חתום להקמת פרויקט משותף. בשל כך, פעלה החברה לממש התחייבויותיה להקמת הפרויקט בפודים 33. הבניין תוכנן עם קיר משותף כפי שהיה במצב הקיים, והתכנון מאפשר הקמה של פרויקט תמ"א לבניין הסמוך.
"לפני למעלה משנה, אושר מסמך מדיניות לתל גנים, המאשר מתחמי המתחדשות עירונית בסמכות ועדה מחוזית. במסגרת זו פנתה החברה לאדריכל העיר וקבלה את ברכתו ליזום פרויקט הריסה ובנייה לבניין בפודים 35 ואנו תקווה כי בפעם הזו המשא ומתן עם הדיירים, ודיירים נוספים במתחם זה, יצלח".

השאלות העקרוניות

עיריית ר"ג מציגה: "בניין סרבן" נולד

הפרויקט ברחוב הפודים מותיר שורה של שאלות עקרוניות פתוחות, וביניהן: איך העירייה אישרה תכנון כזה? האם 11 דיירים צריכים להיות בני ערובה של שני דיירים סרבנים או של בניין שכן שלם? מהצד השני אפשר לתהות אם היזם ובעל המגרש ברחוב הפודים 33 היו צריכים לוותר על הפרויקט אצלם רק כי השכנים לא מצליחים להסתדר ביניהם?

מדיניות חדשה שמובילה עיריית רמת-גן מבקשת לשים סוף לאישור פרויקטים בודדים בהתחדשות עירונית ולאשר רק פרויקטים שכוללים כמה בניינים, מתוך מטרה להקל על הפרשת שטחים למבני ציבור. יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אדם קניגסברג אמר מפורשות כי המדיניות החדשה מפחיתה מהכלכליות של פרויקטים בודדים, אבל הפרויקט בפודים 33 שהותיר מאחוריו את הבניין בפודים 35 הוא דוגמה לכך שמדובר במדיניות נכונה בעיקר מבחינה תכנונית.

מן הצד השני, מדיניות כזו עשויה לסכל מימוש של פרויקטים רבים. למשל, ייתכן בניין ישן שבעלי הדירות בו מעוניינים בביצוע פרויקט תמ"א ובשלים להתקשר עם יזם ולצאת לדרך. אלא שעל פי דרישת העירייה, עליהם להתאחד עם בניין סמוך נוסף. בבניין זה ייתכן ובעלי הדירות אינם בשלים או חפצים בביצוע פרויקט, חלקם אולי אינם מתגוררים בארץ ויש קושי לאתרם, והם רחוקים שנות אור מחתימה על הסכמים. במקרה זה ובגלל ההתניה של העירייה, הבניין "הבעייתי", מסכל את מימוש הפרויקט עבור הבניין בעלי הדירות בו מעוניינים לצאת לדרך. וכך נולד - בניין סרבן.

חבר המועצה רועי ברזילי: "מעכשיו יש העדפה ברורה להתחדשות מתחמית. במקומות שבהם מסיבות אובייקטיביות נדרשת התחדשות ברמת המגרש הבודד, הדבר נעשה באופן מדוד ומוגבל, תוך התחשבות בתשתיות העירוניות".

עו"ד אברהם ללום, סגן יו"ר לשכת עורכי הדין בישראל המתמחה בתמ"א 38, אומר כי "לראשי הערים יש זכות לשנות מדיניות, הם גם נבחרו לשם זאת. עם זאת, יכול להיות שגם אם המדיניות החדשה היא נכונה, לא ניתן ליישם אותה.

"המדיניות החדשה של עיריית רמת-גן לפרויקטים של תמ"א 38 שמבקשת לאחד בניינים למתחם, ולא לאשר פרויקטים בבניין בודד, מייצרת למעשה מצב שבניין אחד במתחם יכול להפוך לבניין סרבן ולסכל פרויקט לבניינים אחרים. מכיוון שאין תב"ע שמסדירה מראש את המתחם כמתחם כולל כמו בפינוי-בינוי, ברגע שבניין אחד במתחם יתנגד לפרויקט, לא יהיה ניתן לבצע את הפרויקט. כל ההגדרות בחוק הדייר הסרבן שמתייחסות למתחם, או למקבץ, חלות על פינוי-בינוי ולא על תמ"א 38.

"אין לי ספק שמכיוון שמדובר במדיניות שלא נתמכת בתב"ע (תוכנית בניין עיר), מקרים של בניינים סרבנים יגיעו למבחן אצל ועדת הערר, והיא זו שתכריע אם העירייה יכולה להתנות פרויקט תמ"א באיחוד של בניינים או לא".

עוד כתבות

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה  / צילום: מוסה קאוואסמה, רויטרס

פלסטין-קוין? הרשות הפלסטינית בוחנת אימוץ מטבע דיגיטלי במקום השקל

ראש הממשלה החדש של הרשות, מוחמד אשתייה, אישר באירוע רשמי ברמאללה כי ממשלתו עשויה להשתמש במטבע דיגיטלי ● עפ"י דיווח באתר אל-מוניטור, אשתייה רואה בכך אפשרות לחיזוק חירותה של הכלכלה הפלסטינית, כך שישראל לא תוכל לחסום אותה ● "אנו לא מוכרחים להישאר תלויים בשקל"

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

הסדר חוב בטבע? "תיאורטית זה ייתכן, אבל בשביל זה צריך להניח התממשות של כל התרחישים השליליים"

בזמן שמניית טבע מגרדת תחתית חדשה, נרשמות ירידות גם במחירי האג"ח שלה, והן נסחרות בתשואות של עד 9% ● לדברי סבינה לוי מלידר שוקי הון, שמתייחסת לאתגר מחזור החוב, "זה לא סוד שטבע נמצאת בתקופה מאתגרת וברמת מינוף גבוהה; החשש נוגע לאי-ודאות בנוגע לפיצויים שטבע תיאלץ לשלם במסגרת התביעות, ושעלולים לפגוע בתזרימים שלה ולהשפיע על כושר הפירעון"

קפה נמרוד/ צילום: יחצ

מימון ההמונים מגיע לתחום ההסעדה: קפה נמרוד מבקשת לגייס 4 מיליון שקל מהציבור

הגיוס יתבצע באמצעות פלטפורמת השקעות ההמונים פיפלביז ● זו היא הפעם הראשונה בה עסק מתחום ההסעדה ינסה לגייס השקעה באמצעותה ● בעלי הרשת: "רוב האנשים לא נולדו למשפחת רוטשילד, ואין להם תקציבים להקמה של רשת ולהתרחבות בפריסה כלל-ארצית"

בניין הבורסה של ניו יורק בוול סטריט / צילום: רויטרס, Mike Segar

מגמה חיובית בוול סטריט, עליות באירופה

המדדים בבורסות ניו יורק עולים בשיעור של עד 0.33% ● מכירות הבתים הקיימים בארה"ב צנחו ביוני ב-1.7% לעומת צפי לירידה של 0.2% בלבד ● עליות באירופה בהובלת הדאקס הגרמני שקופץ ב-1.9% ● פוטסי 100 עולה ב-0.8% ו-קאק 40 ב-1.1% ● קרדיט סוויס רשם רווח של 1.4 מיליארד דולר ברבעון השני של השנה, לעומת רווח של 1.29 מיליארד דולר ברבעון המקביל

אינטק פארמה / צילום: איל יצהר

התגובה לכישלון החרוץ: מניית אינטק התקפלה כמו אקורדיון, האנליסטים ניחמו את מנהליה

החברה שפיתחה את "גלולת האקורדיון" הודיעה אתמול על כישלון מלא של הניסוי לפרקינסון - והמניה צללה 81%, לשווי חברה של כ-20 מיליון דולר בלבד

אמי פלמור / צילום: יונתן בלום

האם הדחת מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור היא חלק ממהלך למינוי פרקליט מדינה נוח יותר לנתניהו?

מחליפו של שי ניצן בתפקיד פרקליט המדינה יהיה אחראי על ניהול התיקים נגד רה"מ נתניהו ● בוועדת האיתור לפרקליט המדינה הבא יהיה חבר גם מנכ"ל משרד המשפטים ● האם השר אמיר אוחנה רוצה לראות בוועדת האיתור מנכ"ל נוח יותר למחנה שלו מאשר אמי פלמור? פרשנות

יונל כהן, ויגאל אהובי / (צילום:  תמר מצפי, אביב  חופי

שינויים בבית הזהב: דן וייס מונה ליו"ר בתי הדיור המוגן במקומו של יונל כהן

דן וייס מכהן כדירקטור בבית הזהב מסוף שנת 2018 ● כהן, מבעלי השליטה בבית הזהב, ובעברו מבכירי ענף הביטוח בישראל, עמד בראש הדירקטוריון של בית הזהב מדצמבר 2019, ובחודש שעבר עדכן על רצונו לסיים את התפקיד

עבודות במיזם הסיבים אנלימיטד / צילום: איל יצהר

זכרו שפעם היה דבר כזה: קצב הגלישה הסימטרי על גבי תשתיות IBC ייעלם בהדרגה

סלקום החליטה שלא לספק קצב גלישה סימטרי ב-IBC ● השינוי הטכנולוגי הצפוי של IBC לכאורה כן יאפשר קצב סימטרי, אך בעולם רוב המפעילים מספקים קצבים לא סימטריים, וזה מה שיקרה גם בישראל

יוסף גרינפלד / תמר מצפי

התכתשויות בגזרת יוסף גרינפלד: "הנאמן נוהג בי ביד ברזל"; עו"ד שפירא: "הוא מפר החזרים"

ההליך המשפטי של איש העסקים יוסף גרינפלד, המצוי בהסדר נושים, ממשיך להיות רווי יצרים וסכסוכים בינו לבין הנאמן על נכסיו, עו"ד עופר שפירא ● גרינפלד מבקש לבטל את כל המגבלות שהוטלו עליו ועל רעייתו בהליך: "הנאמן מחזיק בי כבן-ערובה" ● שפירא מתנגד: "התקפות חסרות דרך ארץ על בעל תפקיד"

ועידת MAD 2019 / אילוסטרציה: יח"צ

בשידור חי: דת, מותגים ואמונה בוועידת MAD השנתית של "גלובס"

מכדורגל, דרך מלחמת הכוכבים ועד טבעונות - המותגים הפכו לדתות החדשות ● הצטרפו אלינו בהיכל התרבות בתל-אביב לשיחות על כדורגל, הערצה, טבעונות - ואיך כל הדברים האלה מתקשרים לשיווק, פרסום ומיתוג

אמי פלמור / צילום: יונתן בלום

"השיח על עולם המשפט צריך להתמקד במה שמעניין את הציבור ביום-יום"

מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור, כמו שלא היכרתם ● על הנדודים בילדות בחו"ל עם אב דיפלומט ("הרגשתי מאוד תלושה. לא היו לי שורשים") ● על גיל ההתבגרות ("היו לי נעורים מאוד פרועים") ● ועל העיסוק הציבורי האינטנסיבי במעמדו של ביהמ"ש העליון: "זה לא מה שמעניין את הציבור. צריך לדבר על מה קורה בערכאות הנמוכות" ● הראיון התפרסם במקור במאי 2019

קניות באינטרנט / צילום: שאטרסטוק

הישראלים קנו באינטרנט השנה 20% יותר מבשנה שעברה. אילו חברות נהנו מבליץ הקניות?

מי הנהנה הגדול מזה שהישראלים קונים יותר באינטרנט? בעיקר אתרים בינלאומיים שלפי ההערכות גרפו לקופתם 13 מיליארד שקל מסך הקניות המקוונות של צרכנים ישראלים – יותר מפי 2 מהיקף הקניות באתרים הישראלים

חיים הורוביץ / צילום: אביב חופי

למרות התרסקות של 50% מהשיא: חג'ג' והורוביץ משקיעים עוד 3 מיליון שקל ביוניבו

איש העסקים עידו חג'ג' מעמיק את ההשקעה בתחום הקנאביס יחד עם משקיעים נוספים, בהם חיים הורביץ' ● סקטור הקנאביס רשם ירידות של עד 80% מהשיא למרות האישור ליצוא מישראל, שלא קורה בפועל על רקע מספר מכשולים, בהם תקנים מהיק"ר ופערים בין התקנים בישראל מול זה האירופי

וינסנט צ'נגוויז/ צילום: Christopher Ratcliffe

וינסנט צ'נגוויז משקיע 8 מיליון דולר בטרנדליינס: "רואים בחברה אפיק לסינגפור"

ליברה הולדינגס של המיליארדר הבריטי תחזיק 14.5% מחברת ההשקעות בתחומי המכשור הרפואי והטכנולוגיות החקלאיות בישראל, הנסחרת בבורסה של סינגפור ● מאז הונפקה ב-2015 איבדה טרנדליינס כ-71% מערכה והיא נסחרת לפי שווי של 40 מיליון דולר ● מנייתה עלתה 16.6% בעקבות הדיווח

אזור המלונות באילת / צילום: שלומי יוסף

המאזן השתנה: יותר תיירים לנים במלונות בארץ מאשר ישראלים

לפי נתוני התאחדות המלונות בישראל, הישראלים מעדיפים לנפוש בחו"ל ופחות במלונות בארץ ● וגם: איך השפיעה סגירת שדה דב על לינות הישראלים בבתי המלון באילת?

רמי שביט/ צילום: ענבל מרמרי

המשביר נכנסת לתחום המסחר המקוון: בדרך להקים חנות באמזון

ל"גלובס" נודע כי המשביר לצרכן פועלת לרכישת חנות למכירה מקוונת בפלטפורמה של אמזון, זאת לצד הקמת אתר סחר מקוון משל עצמה ● המטרה: להעביר בתוך שלוש שנים 10% ממחזור המכירות של החברה למכירות מקוונות ● היעדרות הרשת עד כה מפעילות אונליין נחשבה חריגה

גדעון ורטהייזר סיוה / צלם: תמר מצפי

רכישה משמעותית לסיוה: "הילקרסט מרחיבה ומגדירה מחדש את גבולות הפתרונות הטכנולוגיים שאנו מציעים, בעולם שבו המידע הוא הכוח המניע"

עפ"י ההערכות, סיוה שילמה כמה עשרות מיליוני דולרים עבור הילקרסט האמריקאית, המספקת תוכנה ורכיבי עיבוד שמשולבים בחיישנים למוצרי אלקטרוניקה ו-IoT

פרויקט BLUE בצפון תל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

משרד השיכון פותח בבדיקה: האם פרויקט BLUE התחזה לקבוצת רכישה

הממונה על חוק המכר במשרד השיכון, עמית גריידי, אישר כי פתח בבדיקה של תהליכי המכירה בפרויקט היוקרה שנמצא בצפון ת"א, אותו יזמה חברת קנדה ישראל ● הרקע לבדיקה: תביעה שהוגשה נגד החברה, שהעלתה טענות לפיהן המכירה בוצעה כקבוצת רכישה כדי "לחמוק" לכאורה מהוראות חוק המכר

בוריס ג’ונסון. מעולם לא היה תומך ברקזיט אדוק / צילום: רויטרס

בוריס ג׳ונסון יחליף את תרזה מיי בראשות ממשלת בריטניה

מחר צפויה ראשת הממשלה המכהנת תרזה מיי להגיש את התפטרותה למלכת אנגליה, וג'ונסון צפוי להיכנס לתפקיד ● ג'ונסון זכה ב-92 אלף קולות מתוך 140 אלף הקולות בתוך המפלגה השמרנית. שר החוץ ג'רמי האנט, שהתמודד מולו, קיבל 46 אלף קולות בלבד ● גל התפטרויות שרים צפוי להתרחש בשעות הקרובות

רחוב בוואלטה, בירת מלטה./ צילום: /Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

במלטה מאמינים בטכנולוגיה: כל חוזי השכירות במדינה יירשמו בבלוקצ'יין

הטכנולוגיה החדשה אמורה לחזק את הפיקוח על החוזים ולפגוע בשוק השחור בתחום, ומלטה צפויה להיות המדינה הראשונה בעולם להשתמש בה בשוק השכירות למגורים, כבר ב-2020 ● מלטה זכתה לכינוי "אי הבלוקצ'יין", לאחר שהתקינה מסגרת רגולטורית ידידותית לטכנולוגיות של מסדי נתונים מבוזרים