גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

על פייק ניוז, בוטים ואיבה פוליטית אמיתית

היכולת של נתניהו לגייס את המילים הנכונות לגיוס תומכיו היא פנומנלית

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר
ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

ספק אם זו הבמה אליה התכוון ויליאם שייקספיר אי-שם במאה ה-16, אבל מה שהיה נכון לתקופתו - נכון עוד יותר בעידן הרשתות החברתיות: כל העולם במה. כולנו, או לפחות מרביתנו, שחקנים על הבמה הווירטואלית. על הבמה הזו, כמו שנחשף היטב בעיצומם של ימי בחירות אלה, מתקיימים במקביל מגוון של מופעים והצגות, כשההבדל בין מציאות לדמיון הולך ונשחק. אם בעבר דקלמנו, אנשי השיווק והפרסום, את המסר "עשית ולא פרסמת - לא עשית", הרי שכיום, כך מתברר, הולך וקטן חלקו של המעשה ביחס למסר. לפעמים, מתברר, גם אם לא עשית ופרסמת - זה עשוי להיחשב כאילו עשית.

המקרה הקיצוני יותר הוא המונח השגור כל-כך באמצעי התקשורת בימים אלה: הפייק ניוז, כלומר פרסום שגוי ומוטעה מראש כלפי יריביך הפוליטיים והפצתו באמצעים השונים. בני גנץ אמנם כינה זאת ניסיון להפעלת טרור מחשבתי על-ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו - אבל זה לא הסיפור האמיתי.

פייק ניוז בגרסה זו או אחרת תמיד היה כאן במערכות בחירות, ולא רק. השמועה על האמא הערבייה כביכול של שמעון פרס עשתה לה כנפיים בלי עזרה של הרשתות החברתיות, כמו הסיפור על המניות שלו בתדיראן. בליכוד ניסו להדביק לרבין את תווית השיכור ב-1992 בלי לאסוף לייקים, אלא באמצעות כוסות יין שחילקו פעילי הליכוד לעוברים ושבים.

אז למה בעצם הפייק ניוז תופסת כותרות כל-כך גדולות במערכת הבחירות הזו? הסיבה הראשונה היא שמדובר במה שמכונה "באזוורד" בכל העולם - מונח אהוב על-ידי התקשורת, שהתעצם במיוחד מאז בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב. 

שנית, צריך להודות שהמונח הפך כלי במשחק הפוליטי של כלל המשתתפים; ראית פרסום שלא לרוחך? כנה אותו "פייק ניוז" - ואין צורך ממשי להתייחס אליו באמת.

הסיבה השלישית והחשובה במיוחד היא היכולות הפנומנליות בתחום של נתניהו.

הבוטים והפרופילים המזויפים, שיש או אין לליכוד, אינם לב העניין. גם מילוני בוטים לא יצליחו להפיץ פייק ניוז לא מוצלח. לא מדובר בכמות, אלא באיכות - וזהו כוחו האדיר של נתניהו, כמו של חברו מהבית הלבן: היכולת לייצר "חדשות" שבהתאמה מלאה לקהלי היעד אליהם הוא מכוון, תוך ניגון על הנימים הנכונים שלהם.

הנה לדוגמה תחקיר הבוטים והפרופילים המזויפים של "ידיעות אחרונות". נתניהו והליכוד אמנם דחו מכל וכל את הטענות וגם הביאו "הוכחות", אלא שהמהלך החשוב באמת היה הפייק ניוז שיצר בתגובה של ראש הממשלה: "קראו לנו צ'חצ'חים ומנשקי קמעות, עכשיו קוראים לנו בוטים".

זו הייתה דוגמה מצוינת לפייק ניוז מהודק היטב. הרי אף אחד לא באמת האשים את בוחרי הליכוד בהיותם בוטים. התחקיר עצמו כלל הוכחות כי אכן קיימים בוטים ופרופילים מזויפים בקמפיין למען הליכוד. אלא שנתניהו ביקש לשנות את השיח אצל בוחריו הפוטנציאליים, ועשה זאת ביצירת משוואה חדשה: בוטים = ליכודניקים = צ'חצ'חים. מאותו רגע הפך נתניהו את המילה "בוטים" בקרב קהל היעד שלו למילת גנאי, קללה אישית, פוגענית, גזענית כלפיהם עצמם, תוך שהוא מנגן את מיתרי הרגש הנכונים.

גנץ את לפיד לא באמת מסוגלים היו להתמודד עם יכולות הפייק ניוז של נתניהו.

מוסרי זה לא, אבל במערכת הפוליטית חצאי אמיתות ואפילו שקרים הם חלק מכללי המשחק. האתגר של כחול לבן הוא לייצר את הבאז הדרוש למהפך ממש בימים אלה ולהביאו לשיאו ביום הבחירות כדי להוציא את בוחריה אל הקלפיות.

בעניין הזה, דווקא "קמפיין הגעוואלד" של נתניהו, המביע חשש כי ה"שמאלנים" ינהרו לקלפיות, אינו מופרך. עוצמת האיבה שייצר כלפיו אכן עשויה להוציא אל הקלפייות שיעור רב של מתנגדים, גם כאלה שלא התכוונו להצביע לכחול לבן או לא להצביע כלל.

השאלה הגדולה האם ואיך יתקבלו הפעם קריאות ה"הצילו" של נתניהו אצל בוחריו הפוטנציאליים ברשתות ובכלל, לאחר שהורגלו בשבועות האחרונות למגוון של מסרים עם קריצה - על ציר הנע בין דמיון למציאות.

מן העבר השני, ככל שתצליח כחול לבן לייצר תחושה ברחבי הרשתות החברתיות על הצבעת מחאה אחת גדולה נגד נתניהו, כזו שתוציא המונים אל הקלפיות, כך יגברו סיכוייה לנצח - גם בלי פייק ניוז.

הכותב הוא יועץ ומרצה לשיווק בעידן הדיגיטלי עבור ארגונים וחברות. 

עוד כתבות

ירון בלוך/ צילום:עמרי מירון

הפספוס החוץ-בנקאי של לאומי: לאומי פרטנרס מובילה את הנפקת מימון ישיר לפי שווי כפול מזה שבו מכרה את חלקה

פחות משנתיים לאחר שלאומי פרטנרס מימשה את חלקה במימון ישיר לפי שווי של 750 מיליון שקל, מונפקת חברת האשראי הצרכני לפי שווי כפול ויותר ● במקום אקזיט של 300 מיליון שקל, נותרה לאומי פרטנרס "תקועה" עם החזקה במניות חברה פרטית מקבוצת צור שמיר

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

פחות ביורוקרטיה: תבוטל חובת צירוף תצהיר בבקשות לצו ירושה ולצו קיום צוואה

במשרד המשפטים אומרים כי תיקון זה יקל באופן משמעותי על הציבור ויאפשר למבקשים להגיש מרחוק את הבקשה בקלות וביעילות, ללא צורך באימות חתימה בפני עורך דין

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

הצעת חוק: עיריות ייגבו היטלי השבחה בגובה 25% בלבד בפרויקטי פינוי-בינוי

הנה עוד רפורמה שמחכה לממשלה הבאה: במשרד המשפטים וברשות להתחדשות עירונית מבקשים להסדר בחקיקה את סוגיית היטלי ההשבחה בפרויקטים של פינוי-בינוי ● כיום כל רשות קובעת בעצמה את המדיניות, שמשמעותה בפועל גבייה או אי גבייה של עשרות מיליוני שקלים מכל פרויקט

רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

פרשנות: כמו בחוק דירה שלישית - רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש

רשות המסים מתכוונת לבצע שינוי מהפכני בתחום מיסוי הנדל"ן - שינוי הגדרות התא המשפחתי לצורכי מס רכישה ומיסוי מקרקעין בכלל ● האופציה המובילה היא זו שהופיעה בחוק דירה שלישית: כל הנכסים שייכים לשני בני הזוג

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

בניגוד לרצונו של שלמה אליהו: גיא פישר ינהל את חטיבת ההשקעות במגדל במקום אסף שהם

מנכ"ל קבוצת מגדל, רן עוז, ממשיך להרחיק מנהלים המזוהים עם בעל השליטה אליהו, ולמנות אחרים במקומם, לעתים אף ללא עבר בענף הביטוח ● פישר שימש בעבר כמנהל ההשקעות בתיק הנוסטרו של בנק לאומי

הנחת אבן הפינה לביה"ח בקריית אתא / צילום: עופר עמר

דעה: חגיגות הנחת אבן-הפינה לבית החולים בקריית אתא הן לא יותר מעבודה בעיניים

מה הרעיון בהנחת אבן-הפינה לבית החולים אזורי ארבעה ימים לפני הבחירות? כלום, בלוף מוחלט ● שוב עובדים עלינו בעיניים, כי בשנים הקרובות לא יוקם בית חולים בקריית אתא

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בפברואר

אתמול באיכילוב: 4 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

מה הסיכוי למות מנגיף הקורונה ועד כמה זה יותר חמור משפעת

עד כה אובחנו למעלה מ-82 אלף נדבקים בקורונה ברחבי העולם, והמספר הולך וגדל מדי שעה ● מי נמצא בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר למוות מהמחלה? לפי הנתונים בסין, מדובר בגברים בגילאי 80 פלוס

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

אל על מבטלת את הטיסות לאיטליה ולתאילנד ודוחה את השקת הקו לטוקיו

הטיסות לאיטליה מבוטלות למשך שבועיים החל ממחר, והטיסות לבנגקוק יבוטלו החלק מיום שני ועד ה-27 במרץ ● השקת הקו לטוקיו נדחתה ל-4 באפריל

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

רשף לוי בפרסומת לקוטג' תנובה / צילום: יח"צ

ממש לא טריוויאלי: קוטג' תנובה – הפרסומת הזכורה והאהובה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של תפוזינה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית עם השקעה של כ-1.04 מיליון שקל

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

סינמה סיטי חדרה / צילום: דוד חיון

סינמה סיטי פותחת מתחם בחדרה בהשקעה של כ-50 מיליון שקל

מדובר במתחם השביעי של הקבוצה ● המתחם ייפתח היום את שעריו לקהל הרחב, והוא כולל כ-1,600 מושבים, 11 אולמות ואולם VIP בשטח כולל של 2,500 מ"ר

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה

תחנת דלק תדלוק בנזין נפט מתדלק / צלם:  thinkstock

בשורה לנהגים: מחירי הדלק יירדו במוצ"ש ב-7 אגורות לליטר

החל מחצות הלילה שבין שבת לראשון יעודכנו מחירי מוצרי הדלק הנמצאים בפיקוח, כך שהמחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי (כולל מע"מ) לא יעלה על 5.92 שקלים לליטר