גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אנשים פשוט הטעו אותנו. זה חלק מאובדן הערכים שיש במדינה, ביטוי קטן לשנאה, להתלהמות"

ד"ר מינה צמח ומנו גבע, שהיו אחראים על המדגם של קשת 12 שפספס משמעותית את התוצאות, עורכים חשבון נפש ● גבע: "מבחינתי שיטת קלפיות הדמה נגמרה. נכשלתי ציבורית" ● פרופ' קמיל פוקס, שהמדגם שלו עבור רשת 13 היה הקרוב ביותר לתוצאות האמת: "ב-2015 סבלתי מתחושת כישלון נוראית; להגיד שגם הפעם לא היו לי פרפרים?"

מינה צמח/ צילום: תמר מצפי
מינה צמח/ צילום: תמר מצפי

מיליוני איש ישבו אמש (ג') מרותקים למסך כדי לצפות בתוצאות מדגם הבחירות שהוצגו בשעה 22:00 בדיוק בשלושת הערוצים רשת, קשת וכאן. נתוני הרייטינג מגלים כי בעת פרסום המדגמים הצליחה קשת לנצח את המתחרות בנוק-אאוט עם 31.6%, לעומת 12.9% בלבד בחדשות 13 של רשת ו-8.1% בכאן 11 - זאת למרות שפספסה משמעותית את התוצאות, בסקרים שעליהם היו אחראים ד"ר מינה צמח ומנו גבע. את הסקר של חדשות 13 הוביל פרופ' קמיל פוקס, שהיה הקרוב ביותר לתוצאות האמת

השמועות על פערים גדולים בין המדגמים החלו דקות ארוכות לפני פרסום המדגם, וגם הסוקרים עצמם היו מודעים לכך - מה שסביר להניח לא הוסיף להם הרבה ביטחון. אחרי הכול, גם בבחירות הקודמות ב-2015 לא הצליחו להגיע לתוצאות האמת, ופרופ' פוקס - שהסטייה של המדגם שלו אז הייתה הגדולה ביותר - לא היה רגוע הפעם כשהבין שאין קורלציה בין התוצאות שלו לאלה של המתחרים.

"אכזבה גדולה" - כך מתארת היום מינה צמח את התחושה שלה לאחר שהבינה כי המדגם כפי שהיא ומנו גבע הציגו אותו חוטא מאוד לתוצאות האמת של שתי המפלגות הגדולות. היא מאוכזבת בעיקר מכך שלטענתה הקלפיות שנבחרו הוכיחו את עצמן כמייצגות את דפוס ההצבעה, אבל הבוחרים הוכיחו את עצמם פחות - בעיקר בגלל שחלקם בחרו להטעות את הסוקרים ולא לדווח נכון על הפתק ששמו בקלפי האמת.

"הטעות שלנו הייתה שנתנו יתרון לכחול לבן על הליכוד. היה לנו מודל מצוין, אבל בקלפי המדגם חלק מהמצביעים של מחל שמו פתקים של כחול לבן, ואנחנו יודעים את זה, כי כשהצבנו את תוצאות האמת באותן 60 קלפיות, ראינו שהאנשים פשוט הטעו אותנו. כשהפעלנו את המודל שלנו על תוצאות האמת, קיבלנו אפילו יתרון של מנדט לליכוד. פשוט הטעו אותנו. בשאר המפלגות האחרות היינו טובים מאוד. היינו היחידים שאמרו שרע"מ-בלד תעבור, ושלא העבירו את הימין החדש".

את חושבת שהנחו את האנשים לשקר?
"לא. ההנחיה לשקר הייתה בעיקר בשנות ה-90, אז בעיקר החרדים וגם מפלגות הימין כעסו על הטלוויזיה ועשו את זה. הייתי בטוחה שזה נעלם מהעולם, ומסתבר שלא. רק לפנות בוקר אמרו לי צעירים שדיברתי איתם: 'מינה, את לא יודעת שבטוויטר היו כל הזמן בקשות או הנחיות לתומכי ליכוד שישימו בקלפיות המדגם כחול לבן'".

אבל מה זה נותן להם? 
"לא יודעת. שנאה. זה חלק מאובדן הערכים שיש במדינה, ביטוי קטן לשנאה, להתלהמות". 

העניין של לשקר לגבי ההצבעה כבר עלה בבחירות הקודמות. לא למדתם לקח? 
"באמת ובתמים חשבתי שאנשים לא משקרים יותר". 

מה ההבדל בין המדגם שלכם לזה של קמיל פוקס שדייק יותר?
"היו דברים שהוא דייק פחות, כמו למשל העובדה שהוא לא העביר את בל"ד והעביר את הימין החדש. קמיל הוא סוקר מצוין, הוא מראיין בשיטה אחרת, ויכול להיות שזאת שיטה יותר טובה. אנחנו עושים הדמיה של הבחירה - מבקשים ללכת לקלפי שלנו ולהצביע בדיוק אותו הדבר. 

"קמיל והסוקרים שלו עובדים עם טאבלטים, בלי שהסוקר רואה את ההצבעה. אולי זאת שיטה טובה יותר, אני לא יודעת. אם היית שואלת אותי אתמול בבוקר, הייתי אומרת שבשיטה של קמיל יש יותר סיכויים לרמות מאשר בשיטה שלנו, אבל זה כנראה הפוך בדיוק.

"יש עוד אפשרות פחות סבירה, והיא שהליכודניקים לא רצו להתראיין אצלנו. זה פחות סביר, כי שיעור ההיענות היה גבוה, לעומת הפעם הקודמת שבה שיעור ההשתתפות היה נמוך. הפעם אנשים הסכימו ברצון לקחת חלק. רוב האנשים דיווחו אמת, אבל היו מספיק אנשים שלא". 

מה מרגישים ברגע שמבינים שיש הבדלים כאלה במדגמים?
"קל לי לשבח את המודל שבו אנחנו עובדים, כי הוא לא שלי - הוא של מנו גבע. זה מודל מצוין שהוכיח את עצמו בהרבה מערכות בחירות. גם במערכת הבחירות של 2015 היינו היחידים שנתנו יתרון קטן לליכוד. האמנו לתוצאות שלנו. לא העלינו בדעתנו שיהיו שקרים. אני מרגישה רע מאוד. אני מאוכזבת מאוד". 

מנו גבע: "מבחינתי שיטת קלפיות הדמה נגמרה. אני יודע שנכשלתי ציבורית"

מבחינת מנו גבע, אמש היה זה המדגם האחרון שביצע על בסיס קלפיות דמה. "אישית, אני לא אעשה יותר מדגמים על בסיס אנשים שעברו מקלפי אמת לקלפי מדגם - זה נגמר מבחינתי. אני לא עובד יותר בשיטה הזאת, זה לא הוכיח את עצמו. כנראה שהדברים השתנו, ואנחנו לא יכולים לסמוך על זה יותר".

לדבריו, הסיבה לפער פשוטה - ההבדל באופן שבו הצביעו המשתתפים בקלפי האמת וקלפי המדגם. נסביר כי המדגם של צמח וגבע עובד בשיטה הבאה: 60 קלפיות הוצבו במקומות שהשניים האמינו כי התוצאות בהם ישקפו את דפוסי ההצבעה בכלל הארץ, כאשר המצביעים התבקשו בתום ההצבעה האמיתית לגשת לקלפי מדגם ולשחזר אותה.  

"אנחנו בודקים את התוצאות של שתי הקלפיות פעמיים: בפעם הראשונה את זו של קלפי המדגם, ובשנייה אנחנו מזרימים את תוצאות האמת מאותן קלפיות, כך שלא אמורים להיות הבדלים אם אנשים מצביעים אותו הדבר בדיוק. כשבודקים את תוצאות האמת בקלפיות שבחרנו, יש רמת דיוק גבוהה ביחס ל-11 קלפיות. כך שאנחנו מבינים שאנשים לא הצביעו בצורה זהה".

זה קרה גם בבחירות הקודמות.
"אני חושב שצריך לחשוב על שיטה אחרת ולא על הצבעת מדגם. אי-אפשר לשכלל מראש את העובדה שאנשים משקרים. הצעתי לוועדת הבחירות המרכזית שאם ההצבעה תמשיך בפתקים גם בבחירות הבאות, אפשר לעבוד עם סורק, ואז לא צריך שאנשים יצביעו עבורי ויעשו לי טובות".

למה לאנשים לשקר?
"כדי לדפוק את התקשורת. התקשורת לא נתפסת כימנית". 

מה הרגשת כשהבנת שיש פער עצום בין המדגמים?
"בשלב הזה כבר אי-אפשר לעשות שום דבר. זה משפיע עליך אם אתה מסתכל על אחרים. אתה מאבד לרגע את הביטחון, אבל יודע שאתה צריך ללכת עם האמת שלך - והאמת שלי היא תוצאות האמת. התחושה לא פשוטה, כי זה אחד הדברים שכל המדינה כמעט מסתכלת עליהם וכל הערוצים משדרים. 

"מבחינתי, השיטה הזאת נגמרה, כי יש פה מוניטין מקצועי, למרות שמבחינת הסקרים אני חושב שהם נתנו תמונה יפה ומדויקת, אבל ציבורית אני יודע שנכשלתי.

"מדברים על 'יום הכיפור של הסוקרים', אבל זה ממש לא נכון. בסקרים האחרונים ראיתי את ההתחזקות של הליכוד, אבל לא יכולתי לפרסם את זה. ראו שהם 'שותים' את המפלגות הקטנות. בסקרים שלנו פייגלין לא קיבל 7 מנדטים, וליברמן עבר כמעט תמיד. בל"ד אצלנו תמיד עברו, ואורלי לוי לא עברה. זה היה כשעבדנו דרך האינטרנט והטלפון. 

"בעיניי, זה לא חד-ערכי לבדוק רק את שני הגדולים. המבחן זה האם המודל של תוצאות האמת נתן את התוצאה הנכונה - והתשובה היא כן. המודל שלנו הוא נכון ונותן תוצאה טובה ברגע שמצביעים תוצאות אמת. אם אנשים היו מצביעים את מה שהצביעו בקלפי האמת, היינו מקבלים תוצאות מצוינות. אין לי שליטה על דברים כאלה. ציבורית זאת בעיה, כי הציבור שומע את התוצאות, וזה מה שהוא זוכר". 

קמיל פוקס: "הבנו ב-2015 שאנחנו לא מזהים נכון את האוכלוסייה"

פוקס מספר היום (ד') כי הוא ציפה לפער הדרמטי הזה בתוצאות. "ציפיתי לדבר כזה, בגלל שהסקר שלי שפורסם בסוף השבוע בערוץ 13 הראה שוויון, ואילו זה של מינה צמח ומנו גבע נתן יתרון גדול יחסית של כ-5 מנדטים לכחול לבן. הבנתי שאנחנו מדברים כנראה על מתודולוגיה אחרת של חישובים, והשאלה הייתה האם אני מאמין למתודולוגיה של עצמי או לא - והאמנתי. אבל להגיד שלא היו לי פרפרים? זה יהיה מוגזם.

"סבלתי ב-2015 מתחושה נוראית של כישלון. נתנו 27-27, כשבסופו של דבר היו 30 מנדטים לליכוד ו-24 למחנה הציוני. היה ברור אז שאנחנו לא מזהים נכון את האוכלוסייה. הבנו שיש בעיה גדולה, למדנו לקח, ולכן גם שינינו את המדידות שלנו הפעם". 

לקחת בחשבון שאנשים ישקרו?
"לא. לקחתי בחשבון את ההבדל בין 21:00 בערב ל-22:00. ב-2015, 10% מכלל המצביעים הצביעו בשעה האחרונה, והם היו רבים שנטו יותר לכיוון הימין. בגלל הגרפיקה, המדגם צריך להיסגר ב-21:10, וצריך לקחת בחשבון שעד פרסומו ב-22:00 הדברים ישתנו - וזה גם נכנס לתוך מודל הבדיקה.

"הבעיה הגדולה היא הסירובים - שפונים למישהו בבקשה שישתתף והוא מסרב. אם הוא מסרב באופן מקרי, זה לא משנה את הדיוק. הבעיה היא שאלה שמסרבים, יש להם נטייה לכיוון הימין. ידעתי את זה, כי בדקתי את אותם 70 הקלפיות שלנו והשוויתי את תוצאות המדגם לתוצאות האמת, וראיתי שיותר אנשים ימניים לא השתתפו במדגם וזה נלקח בחשבון.

"הסוקרים שלנו גם סימנו בסירובים אם מדובר בערבי, חרדי, דובר רוסית ועוד - וזה נכנס לתוך מודל הבדיקה. כל התיקונים האלה הוכנסו בעקבות מה שקרה ב-2015. גם עשינו הרבה סימולציות, הרצנו את המודל הרבה פעמים עם כל מיני אפשרויות של בחירת קלפיות מדגם, וראינו באיזה מידה הם מצליחים לנבא את סך תוצאות 2015". 

ההצבעה שלכם הייתה בטאבלטים ולא באמצעות פתקים. כמה זה השפיע?
"גם ב-2015 זה לא היה באמצעות פתקים, כי לערוץ עשר לא היה כסף, והם אמרו שזה יקר להם מדי. אז הלכנו על שיטה שדומה לאמריקה - שואלים אנשים למי הם הצביעו. אבל זה בעייתי, כי זה לא שומר על הפרטיות. הפעם זה היה עם טאבלטים, וזה מאוד עזר. העובדה שהנשאלים לא היו חשופים ולא היו צריכים להגיד לסוקר למי הם הצביעו, הובילה לאחוז השתתפות גבוה, וגם הטאבלטים עצמם עזרו להסתיר את הבחירה". 

אתה לא חושב שהמדגמים פשטו את הרגל?
"המדגם שלי נראה כמשהו שפשט את הרגל? לא רק שקבענו נכון את עניין המפלגות הגדולות, גם דייקנו במי מתנדנד על אחוז החסימה. ההבדל בין תוצאות האמת היה שרע"מ-בל"ד עברו את אחוז החסימה, וזה בגלל שהערבים באו להצביע ברגע האחרון, אחרי שהם ממש החרימו את הבחירות. רק לקראת הסוף הצליחו להביא אנשים". 

עוד כתבות

בנק הפועלים/ צילום: יחצ דוברות בנק הפועלים

ועדת האיתור למנכ"ל בנק הפועלים נותנת שבועיים להגשת מועמדות לתפקיד

בד-בבד הודיע הבנק כי ועדת האיתור "עשויה לפנות ביוזמתה למועמדים פוטנציאליים נוספים" ● ככל הידוע, יש שני מועמדים פנימיים מרכזיים: רונן שטיין, ראש חטיבת הקמעונאות, וארז יוסף, ה-COO של הבנק

אביתר מירון, אלכס רפפורט ושי סולומון /צילום : פילדביט

מהאסון הגדול במקסיקו למציאות רבודה: הכירו את הטכנולוגיה הישראלית שתמנע דליפות נפט

דליפת הנפט הגדולה במקסיקו לפני כעשור הובילה את חברת בריטיש פטרוליום לחפש טכנולוגיות שיסייעו לה למנוע אסון נוסף ● כך הגיעה החברה לפילדביט הישראלית, שפיתחה טכנולוגיית מציאות רבודה שמיועדת לשמש את הטכנאים בשטח בעזרת משקפיים חכמים

גבי אשכנזי / קרדיט צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי

"מוותר על החסינות שלי": הקמפיין החדש של כחול לבן בטוויטר

חברי הכנסת של סיעת כחול לבן העלו לטוויטר תמונות של עצמם עם השלט "מוותר על החסינות שלי" ● את המהלך יזמה ח"כ פנינה תמנו-שאטה ● מהליכוד נמסר: "לקבל מאשכנזי הטפות מוסר על ניקיון כפיים זה כמו להתייעץ עם בני גנץ על אבטחת מידע"

פרופ' תמר פרץ / צילום: תמר מצפי

פרופ' תמר פרץ מצטרפת לוועדה המדעית המייעצת של קנאשור

פרופ' פרץ מתמחה בחקר הסרטן בכלל וסרטן השד בפרט, והחברה ציינה כי מדובר בצעד הקשור להודעתה הקודמת על כך שבכוונתה למקד פעילותה במוצרים הקשורים לבריאות האישה

עורך דין יוסי בנקל/ צילום:תמר מצפי

מנהל עיזבון סמי שמעון נגד עו"ד בנקל: לפסול אותו מלייצג בסכסוך על הירושה

ביהמ"ש העליון הורה למחוזי לבחון את טענות מנהל העיזבון של סמי שמעון, שלפיהן יש להורות לעו"ד יוסי בנקל לחדול מייצוגו של פרץ וינקלר, לשעבר סמנכ"ל הכספים של שמעון, בתביעתו נגד העיזבון • זאת, בטענה כי בנקל מצוי בניגוד עניינים, שכן ייצג את מנהל העיזבון הקודם • הסכסוך על ירושת המיליארדים מתנהל זה כעשור

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א ייפתח ברקע לעיצומי העובדים אתמול

מניית טבע צפויה לרכז עניין ● המסחר באסיה מתנהל הבוקר במגמה מעורבת ואילו המסחר בוול סטריט ננעל אמש בעליות ● המסחר בתל אביב נפתח אתמול באיחור של יותר מ-3 שעות בשל עיצומי עובדים

ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר

החגיגה נגמרה? המשנה ליועמ"ש: "לא נאפשר יותר הנחות של מיליון שקל במחיר למשתכן"

לדברי המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, משרד המשפטים פועל לביטול הפערים בהנחות שכוללת התוכנית באזורים שונים בארץ ● ראש עיריית דימונה: "הבן שלי זכה במחיר למשתכן במודיעין, ואומרים לי שהוא זכה בפיס, והבת שלי זכתה במחיר למשתכן בדימונה וביטלה את הזכייה"

וואווי / צילום: Eric Gaillard, רויטרס

חדשות טובות לוואווי: גוגל משנה את דעתה לגבי ניתוק יחסים

ההודעה מגיעה רק זמן קצר לאחר שממשל טרמאפ הודיע כי יקל מעט במגבלות על יצרנית הסמארטפונים השנייה בגודלה בעולם ● "לשמור על הטלפונים מעודכנים ומאובטחים הוא בראש רשימת האינטרסים של כולם והרשיון הזה מאפשר לנו להמשיך לספק עדכוני תוכנה ואבטחה לדגמי וואווי הקיימים ב-90 הימים הבאים", כך אמר דובר גוגל

ראול סרוגו / צילום: תמר מצפי

נשיא התאחדות בוני הארץ על התאונה ביבנה: "כולנו אשמים"

בכנס תכנון ובנייה קרא ראול סרוגו לקבלנים להשבית את אתרי הבנייה ביום חמישי הקרוב ל-4 שעות שיוקדשו להדרכות ושיפורי בטיחות ● מנכ"ל רמ"י על הסכמי הגג: "אף ראש עיר לא ביטל הסכם גג, זה רק כותרות בעיתונים"

 

אחד הפארקים של סיקס פלאגס בארה"ב / צילום: רויטרס / Mike Stone

כשהשוק נע כמו רכבת הרים, משקיעים בפארקי שעשועים

למשקיעים שעייפו מהתנודתיות במניות יש הזדמנות להגדיל חשיפה לאפיק הקונצרני, שנהנה מתנאים נוחים במיוחד הודות לסביבת הריבית האפסית בעולם ● סיקס פלאגס, מפעילת רשת פארקי השעשועים הגדולה בעולם, נהנית מסביבת המאקרו החזקה בארה"ב, שמעודד אנשים לצרוך יותר פעילויות בידור ופנאי, ואיגרות החוב שלה נסחרות בדיסקאונט ביחס לשוק הרחב

הבורסה בסין

מגמה מעורבת באסיה ברקע למלחמת הסחר בין ארה"ב וסין

טראמפ הודיע אתמול כי הוא מקל באופן זמני את המגבלות על חברת וואווי הסינית ● נשיא סין שי ג'ינפינג ציין אתמול כי לא יהיה סוף למלחמת הסחר בעתיד הקרוב ● המסחר בוול סטריט ננעל בעליות ● מניית טבע עלתה על רקע דיווח כי באפט עשוי לנסות להוביל מיזוג בינה לבין מיילן

נעל של אדידס / צילום: Shutterstock

יצרניות נעלי ספורט לנשיא טראמפ: המכסים קטסטרופליים

נייקי, אדידס ויצרניות נעליים אחרות קראו לנשיא ארה"ב לשקול מחדש את מכסי המגן שהטיל על נעליים מתוצרת סין, וטענו כי מדיניותו תהיה "קטסטרופלית לצרכנים שלנו, לחברות שלנו ולכלכלה האמריקאית בכללותה"

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט: נאסד"ק עלה מעל 1%, מניות השבבים זינקו עד 4.7%

המדדים המובילים בוול סטריט נצבעו בירוק על רקע הדחייה של הצו הנשיאותי נגד וואווי ● טבע הוסיפה מעל 3% לערכה ● בורסות אירופה ננעלו בעליות, בדומה לסנטימנט החיובי בוול סטריט ● תרזה מיי קוראת למשאל עם נוסף על ההצעה שהיא צפויה להגיש לבית המחוקקים, הליש"ט קופצת ב-0.3%

עידן ובתיה עופר ושחקני אתלטיקו מדריד / צילום: סיון פרג'

עידן ובתיה עופר אירחו את אתלטיקו מדריד בביתם בתל אביב

וגם: עומר אונגר מונה למנכ"ל מאסטרקארד ישראל ●  הרשת החברתית

ניצב גדי סיסו / צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר של גנץ, המימד החמישי והבכיר במשטרה שנזכר בניגוד עניינים

גדי סיסו, ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, הצהיר ב־2017 על ניגוד עניינים עם חברת המימד החמישי שבראשה עמד אז יו"ר כחול לבן • אלא שטופס ניגוד העניינים שלו נחתם שנה לאחר הפגישה הבעייתית בין ראשי החברה למשטרה, שעמדה במרכז דוח חמור של מבקר המדינה

רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלון./ צילום: קובי גדעון-לע"מ

הורדת תחזית הצמיחה אינה מדאיגה, אבל אסור להיכנס לשאננות

כלכלני ה–OECD הורידו את תחזית הצמיחה של ישראל בשנת 2019 מ–3.5% ל–3.1% ומצפים מהממשלה לצעדי ריסון והתייעלות, אך מציינים שכלכלת ישראל עדיין איתנה

לן בלווטניק / צלם: יחצ

לן בלווטניק נפרד מההשקעה ב"תעבורה" תמורת 700 מיליון שקל; משפחת לבנת מבססת שליטה בחברה

לאחר הפחתה משמעותית במחיר המניה שביקש לפני שנה, מוכר בעלי קבוצת כלל תעשיות 50% ממניות חברת תעבורה - מתוכן 40% ללאומי פרטנרס והפניקס, שישלמו כל אחת 250.5 מיליון שקל תמורת 20% מהמניות לכל אחת ● משפחת לבנת תרכוש 10% מהמניות, בתוספת פרמיית שליטה של 100 מיליון שקל

אודי ארז    / צילום: איל יצהר

אודי ארז מונה לדירקטור בלתי תלוי בסאות'רן פרופרטיס האמריקאית 

הצטרפותו של ארז לדירקטוריון סאות'רן פרופרטיס נעשתה לאחר שבחודש שעבר התפטרה ממנו תמר גוטליב, אחרי שמונתה לדירקטורית חיצונית בבנק לאומי ● החברה נסחרת כיום באמצעות שתי סדרות אג"ח בהיקף מצרפי של כ-570 מיליון שקל, בתשואות של כ-8%-9.5%

ל"ג בעומר בירושלים / צילום: איל יצהר

ל"ג בעומר לוהט: צפוי זיהום אוויר גבוה ויש חשש משריפות

במשרד להגנת הסביבה ממליצים לקיים חגיגות אלטרנטיביות למדורות, ואם חייבים: לערוך מדורות קטנות למספר אנשים רב ● רשות הכבאות אסרה על הדלקת מדורות בכל השטח מדרום לכביש 25, כולל השטחים מדרום לבאר שבע ועוטף עזה

משה מנור - מנכ"ל פרוטליקס / תמר מצפי

משה מנור עוזב את פרוטליקס - דרור בשן, גם הוא מטבע, יחליף אותו; מניית החברה עולה

במקומו ימונה לתפקיד דרור בשן, גם הוא יוצא טבע (כמו מנור וכמו יו"ר החברה שלמה ינאי) ● בתקופת כהונתו של מנור כמנכ"ל איבדה מניית החברה 84% מערכה