גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תוצאות האמת: הליכוד עולה ל-36 מנדטים, בנט ושקד מחוץ לכנסת

(עדכון) -  אחרי הפארסה ועדת הבחירות המרכזית מפרסמת את התוצאות הסופיות. הליכוד התחזק, בנט ושקד סופית מחוץ לכנסת ● ללא שיתוף פעולה של אביגדור ליברמן וחמשת המנדטים שלו, לנתניהו יהיה קשה מאוד לכונן ממשלה

נפתלי בנט, איילת שקד / צילום: שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי
נפתלי בנט, איילת שקד / צילום: שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

כפי שהבטיח יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, תוצאות הבחירות הסופיות פורסמו דקות ספורות לפני חצות. הליכוד עולה ל-36 מנדטים, מרצ נשארת עם 4 מנדטים, בנט ושקד בחוץ. לימין החדש היו חסרים 1,461 קולות כדי להיכנס לכנסת.

ואלו התוצאות המלאות: כחול לבן עם 35 מנדטים, ש"ס - 8, יהדות התורה -7, העבודה וחד"ש-תע"ל עם 6 מנדטים כל אחת; ישראל ביתנו ואיחוד מפלגות הימין עם 5 לכל אחת, מרצ כולנו של כחלון ובלד-רעמ עם ארבעה מנדטים. גוש הימין-חרדים מונה לפי מפת המנדטים החדשה, 65 מנדטים, מרכז שמאל 45, וערבים 10.

מספר בעלי זכות הבחירה עמד על 6,335,387. מתוכם 4,335,320 אזרחים מימשו את זכות ההצבעה, מה שמעמיד את שיעור ההשתתפות הסופי על 67.9%. 30,756 קולות נפסלו ומעטפות ללא פתקי הצבעה - נפסלו.

מקום 36 בליכוד הוא עמית הלוי, מועמד מחוז ירושלים, מייסד המכללה למדינאות ומי שניהל את מטה שרת התרבות והספורט מירי רגב.

הקואליציה הסבירה כי מבחינת נתניהו היא ביחד עם יהדות התורה, ש״ס, כולנו, איחוד מפלגות הימין וישראל ביתנו, אולם יצוין שללא שיתוף פעולה של אביגדור ליברמן וחמשת המנדטים שלו, לנתניהו יהיה קשה מאוד לכונן ממשלה.

כאשר ועדת הבחירות המרכזית פרסמה את תוצאות הסופיות אחרי פתיחת המעטפות הכפולות וחישובי הסכמי עודפים, חל שינוי אחד בלבד מתמונת המנדטים שפורסמה אתמול, יום לאחר הבחירות. הליכוד זכה במנדט ה-36 על חשבונה של יהדות התורה שירדה מ-8 ל-7. חבר הכנסת הנוסף הוא עמית הלוי.

מהימין החדש נמסר כי התוצאות שפורסמו אינן סופיות, והמפלגה תמשיך להילחם. "אנו מצפים מהתקשורת לגלות קצת יותר רצינות בדיווחיה. השופט מלצר כותב מפורשות, שחור על גבי לבן: "אלו אינן התוצאות הרשמיות שיפורסמו בתאריך 17.04.19 ... מדובר בפרסום תוצאות ביניים שעוד כפופות לשינויים והתאמות. כפי שאמרנו, אנחנו לא מוותרים.

"לאורך היום הוקם במטה המפלגה חמ"ל שריכז כ-1,000 כשלים וליקויים בהליכי ההצבעה. מיד בתחילת השבוע נקבל לידינו את הפרוטוקולים ומאות המתנדבים שלנו ישוו אותם לתוצאות הממוחשבות. כמו כן, נטפל בכל אי הסדרים הקיצוניים שהתגלו בספירת המעטפות הכפולות. נקבל את הכרעת הבוחר, אך לא נוותר עד שנדע מה היא באמת".

אנשי יהדות התורה טוענים כי 1,600 קולות נרשמו במחשב בטעות לטובת מפלגות אחרות, במקום ליהדות התורה ולכן ערערו. הם הראו שמדובר בקלפיות הנמצאות באיזורים חרדיים מובהקים. נטענה לא התקבלה, והליכוד זכה מן ההפקר. יהדות התורה ביקשה לעכב את פרסום התוצאות הרשמיות עד לבירור מלא, ולכנסת הוזעקו חברי הכנסת גפני ופרוש לנסות ולשכנע את השופט מלצר לדון מחדש בטענתם.

הימין החדש נותר בחוץ, ולפי הספירה חסרים לו 1,461 מצביעים כדי לעבור את אחוז החסימה. גם בנט ושקד פנו אל יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר בבקשה שימנע מפרסום התוצאות עד לבדיקת טענותיהם לאי סדרים וספירה לא נכונה של מעטפות.

לא התגלתה שום בעיה או תקלה במערכת הליבה עצמה או בספירת הקולות

בהודעה שמסר בכנסת מוקדם יותר אמר מלצר כי בשעות הבוקר זוהתה תקלה טכנית במימשק ההעברה ממערכת הליבה הממוחשבת שבה נמצאים כל נתוני ההצבעה לאתר האינטרנט של ועדת הבחירות המרכזית.

התקלה פגעה לדבריו בהעברת הנתונים בזמן אמת לאתר ולבלבול שהתרחש בעקבות הפרסום. הוא הדגיש כי לא התגלתה שום בעיה או תקלה במערכת הליבה עצמה או בספירת הקולות. עוד אמר כי הנתונים שיופיעו באתר בחצות הם נתוני האמת והם יועברו לנשיא המדינה לקראת התחלת ההתייעצויות עם הסיעות בשבוע הבא.

מלצר אמר עוד כי גורמי הביטחון, כדבריו, בדקו ואישרו כי אין לגורמי חוץ כל קשר לתקלה שהתגלתה בממשק. מדובר ככל הנראה ברשות הסייבר הלאומית ואגף בשב"כ העוסק בהגנה על מערכות המדינה הממוחשבות מפני מתקפות סייבר.

השופט מלצר לא התייחס לטענות על תקלות בהליך הספירה עצמו ועל אי סדרים. הודעתו מעידה כי בדיקת כל הטענות אלה נמצאת לקראת סיום, וכי הוא לא ייעתר לפניה לקיים ספירה חוזרת של המעטפות הכפולות.

בוועדה הודו בצהריים כי התגלתה בעיה במערכת הממוחשבת שאליה מזינים את תוצאות הספירה הידנית והיא גרמה בין השאר להצגה שגויה של התוצאות באתר הועדה. גורם בוועדה מסר כי הבעיה התגלתה בממשק שבין מערכת חישוב נתוני ההצבעה לבין אתר האינטרנט, וספק אם ניתן יהיה לתקן אותה עוד היום.

בינתיים, בימין החדש, בסיוע נציגי הליכוד, מבקשים ספירה חוזרת של המעטפות הכפולות בגלל פער קטן של יותר מ-1,300 קולות לאחוז החסימה. מדובר בכ-235 אלף מעטפות, וככל הנראה שהספירה החוזרת אם תאושר, לא תתרחש היום. יו"ר הועדה השופט חנן מלצר מתעקש להשלים את עיקר המלאכה עוד היום כדי להביא לפרסום תוצאות עדכניות הערב, ולתוצאות סופיות בתחילת השבוע הבא.

בצלאל סמוטריץ', יו"ר מפלגת האיחוד הלאומי, מסר היום: "אנו נצטרף לדרישת שקד ובנט לספירה מחודשת של קולות החיילים. יש פה ריח רע מאוד של ניסיון מכוון להעלים מנדטים של הימין, ואסור בשום אופן לתת לזה לקרות". 

בהמשך צייץ סמוטריץ': "שיהיה ברור: גוש ימין גדול, ובתוכו עוד ארבעה מנדטים לימין האידאולוגי שישמור יחד איתנו על נתניהו כשתגיע תכנית טראמפ, חשובים פי אלף מנקמה מטומטמת ואפילו מעוד מנדט שלנו. אני כועס על מה שבנט ושקד עשו, אבל מדינת ישראל יותר חשובה! מי שאומר אחרת הוא פשוט פוליטיקאי קטן ואגואיסט".

רפי פרץ, יו"ר מפלגת הבית היהודי העומד בראש רשימת איחוד מפלגות הימין, מסר: "בשעות האחרונות אנחנו ניזונים משמועות אין-סוף בעניין ספירת קולות החיילים. יש לי אמון מלא בשופט חנן מלצר, ואנחנו נמתין באחריות ובשיקול-דעת להודעה רשמית מטעם ועדת הבחירות". 

בימין החדש והאיחוד מפלגות הימין אומרים כי הוגשו ערעורים גם על קלפיות רגילות שבהן נמצאו אי-סדרים שבגינן הופחתו קולות רבים מרשימת הימין החדש. גורם בימין החדש אומר כי המאבק בעניין יהיה נחרץ, ואם צריך, יגיע גם לבית המשפט.

ח"כ סמוטריץ אומר כי כשהיה אמש בוועדת הבחירות המרכזית, הוא ראה אי-סדרים והיעדר פיקוח שיכול היה לאפשר כמעט לכל אחד גישה למעטפות הנספרות. 

גורם החשוף לנעשה בהליך ספירת הקולות החיילים הלילה אמר ל"גלובס": "רוב המפלגות לא שלחו אף אחד מטעמם להשגיח. חוץ ממרצ, כחול לבן, ג' (יהדות התורה) וטיפה ממפלגת העבודה - כל השאר היו נציגים מחברות כוח-אדם, לא אנשים פוליטיים עם מודעות". 

לדבריו, המפלגה ששלחה הכי הרבה משגיחים מטעמה היא ככל הנראה יהדות התורה. כל מפלגה יכלה להציג אנשים מטעם המפלגה. כחול לבן הביאו אנשים מגבעתיים, העבודה הציבו אנשים שהגיעו במיוחד מחדרה ומבית שאן. 

דובר ועדת הבחירות המרכזית מסר: "ספירת המעטפות הכפולות שנערכה בכנסת הסתיימה, וכמו בכל מערכת הבחירות, החל תהליך של בדיקה ובקרה הנדרשים על הנתונים שהוזנו לתוך מערכת המחשוב, טרם פרסום התוצאות. נוכח התוצאות הצמודות והמשמעות של כל קול שיכול לגרום לתנודות בחלוקת המנדטים, ולמען שמירה על טוהר הבחירות, מודיעה ועדת הבחירות כי תהליכי הבדיקה והבקרה נמשכים. עם סיומן של הבדיקות תימסר הודעה נוספת". 

מוקדם יותר היום פורסם כי במהלך שעות הלילה בוצעה ספירת קולות ידנית בוועדת הבחירות המרכזית, ולפי הנתונים הזמניים הסתמן כי הימין החדש בראשות בנט ושקד קיבלו 3.26% מסך הקולות - מה שהעביר אותם את רף אחוז החסימה. אולם המספר הזה אינו סופי, והשקלול השלם, בהתחשב במספר הקולות הנוספים, צפוי ככל הנראה להוריד את הימין החדש מתחת לרף.

לפי דיווחים מועדת הבחירות, קיימת חוסר התאמה בין המספרים של המעטפות בפועל לבין המספרים המוצגים באתר ועדת הבחירות, וכך למעשה צמד הפוליטיקאים ניצב על כמה קולות לכאן או לשם, והמתח גדול.

גם אם בנט ושקד ייכנסו לכנסת, מדובר ב-4 חברי כנסת בלבד, וכניסתם עשויה להוריד את איחוד מפלגות הימין (פרץ וסמוטריץ) ל-4 חברי כנסת ולשנות את המספרים גם במפלגות אחרות, כמו כחול לבן שיירדו ל-34 מנדטים ויהדות התורה שתרד ל-7 מנדטים.

הקצב האיטי של הספירה של כ-266 אלף קולות נוספים נובע מכך שהפתקים נמצאים בתוך מעטפות כפולות, חלקם פסולים. על-פי הערכות, מדובר בהצבעות של כ-200 אלף חיילים, 16 אלף אסירים, 5 שגרירים דיפלומטים ושליחים, 45 אלף חולים אנשי צוות רפואי ועובדי בתי חולים. יצוין כי מדובר במספרי הערכה בלבד, והם לא מבוססים על מידע של ועדת הבחירות. 

עוד כתבות

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

גל השריפות: לאור מאמצי כוחות הכיבוי - רוב מוקדי האש תחת שליטה

מטוסי כיבוי ולוחמים עדיין פועלים להשתלט על שריפות ביישובים טלכיד שבבקעת הירדן ופדואל שבשומרון ● שלושה בני אדם נעצרו בחשד להצתות באזור ירושלים ● תושבי יכיני שבשער הנגב פונו מבתיהם עקב אש שפרצה מבלון תבערה

הפגנה נגד החוק האוסר הפלות / צילום: TIM SHORTT/ FLORIDA TODAY

מלחמה הרת-גורל בין "רוצחי הילדים" לבין "שלטון הגברים"

המחלוקת בת חצי המאה על הפלות מלאכותיות באמריקה נכנסת לשלב קריטי ● בית המשפט העליון עומד להתבקש לבטל את הפסיקה משנת 1973 שמצאה בסיס חוקתי להפלות ● בפעם הראשונה מאז יש רוב שמרני בבית המשפט ● אבל השינוי לא יהיה אוטומטי וכנראה גם לא מהיר ● שוחרי הביטול מוכנים לחכות. הרוח נושבת בגבם, ומגיני ההפלות נדחקים אל הקיר ● פרשנות

עורכי־דין בבית משפט/ צילום: תמר מצפי

גם השופטים מצטרפים למאבק: 100 שופטים בדימוס חתמו על "קול קורא" נגד "הפגיעה בשלטון החוק"

בכך, מצטרפים גם השופטים לעורכי-דין בכירים ואנשי אקדמיה שיצאו בקריאות דומות במהלך הימים האחרונים

קמפוס הר הצופים, האוניברסיטה העברית / צילום: שאטרסטוק

חשד למקרה חצבת באוניברסיטה העברית

(עדכון) ● במייל שנשלח לעשרות אלפי הסטודנטים הלומדים בקמפוס הר הצופים שבאוניברסיטה העברית נכתב כי "יש חשד שסטודנט הלומד בחוגים לגיאוגרפיה וארכיאולוגיה לתואר ראשון חלה במחלת החצבת" ● באוניברסיטה העברית אישרו את הדברים והוסיפו במדויק היכן שהה הסטודנט בימים האחרונים

אהרון ברק ודורית ביניש / צילום: שלומי יוסף

מכינים את הקרקע? נשיאי העליון בדימוס מביעים תמיכה בסמכות בג"ץ לפסול תיקונים לחוקי יסוד

בכנס שהתקיים הערב בבינתחומי הרצליה בנושא "מגבלות על שינויים בחוקה", התייחסו משפטנים בכירים, ביניהם גם נשיאי העליון בדימוס אהרון ברק ודורית בייניש, ליוזמות החקיקה שעל הפרק ● מוקדם יותר היום אמרה בייניש: "לא ניתן לבצע רפורמה רחבה במערכת רק בשל הצורך להימלט מהדין"

רמי לוי וקופיקס/ צילומים: יחצ ואיל יצהר

הפסדי קופיקס מתרחבים: ירידה של 8% בהכנסות ברבעון

ברווח הגולמי של החברה נרשמה עלייה של 20% לרמה של כ-18 מיליון שקל על רקע שיפור בתנאי הסחר מול ספקי החברה ● סגרה 5 סניפי בתי קפה לפני שבוע

גל גדות / צילום: Mario Anzuoni, רויטרס

הפרסומת של גל גדות להוט - הזכורה והאהודה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת ללאומי - המושקעת ביותר - כמעט מיליון שקל, אך רק במקום החמישי במדד האהדה

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בצל הורדת מחיר היעד: מניית טבע חזרה 17 שנה לאחור

(עדכון) ● מניית טבע נפלה במעל ל-4% במסחר בוול סטריט ומחירה עמד על 11.04 דולר בסיום המסחר ● הבוקר (ה') הוריד בנק קרדיט סוויס, בפעם השנייה בשלושה השבועות האחרונים, את מחיר היעד שלו למניית טבע

משחקי הכס/ צילום: יחצ

עגלה ריקה: איך למלא שבת ללא אירוויזיון ומשחקי הכס?

הבחירות כבר מאחורינו ● האירוויזיון ירד מהארץ ● וגם ממשחקי הכס הגיע הזמן להיפרד ● שבת של עגלה ריקה לפנינו, ואנחנו כאן בכדי למלא לכם את השבת עם פודקאסטים נהדרים ● פודקאסט לשבת ● האזינו

דוד (דודי) אבגי, מייסד ומנכ"ל חברת SafeCharge / צילום: יח"צ

מנכ"ל החברה של טדי שגיא מדבר על מאחורי הקלעים של האקזיט הענק

דוד אבגי, מייסד ומנכ"ל חברת טכנולוגיית התשלומים SafeCharge, שתימכר ב-889 מיליון דולר לחברה הקנדית Nuvei, מספר ל"גלובס" על החברה שהקים עם טדי שגיא ● "אחת הסיבות לעסקה זו הטכנולוגיה, ולכן עובדי הפיתוח בישראל ובבולגריה צריכים להיות רגועים"

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים / צילום: שלומי יוסף

משבר במו"מ הקואליציוני: מסתמן שליברמן לא ייכנס לממשלה

(עדכון) ● ליברמן מסרב לפשרות בנוגע לחוק הגיוס וכרגע נראה שהוא מחוץ לממשלה ● נתניהו יתקשה להקים קואליציה של 60 ח"כים

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

"בסוף אתה בודד בצמרת": ברק עילם מציג – כך הפכתי את נייס לאחת מחברות הטכנולוגיה המצליחות

חמש שנים אחרי שנכנס לתפקיד מנכ"ל נייס, החברה היחידה שהוא אי פעם עבד בה, ברק עילם יכול להציג לא מעט קבלות ונתונים מרשימים ● עכשיו הוא מדבר על ההחלטה להפסיק לפעול בתחום הביטחוני, על החברה הישראלית כפי שהיא נראית אחרי שנים של מגורים בארה"ב ועל אסטרטגיית הניהול שלו ● ראיון מיוחד

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

כשבג"ץ משבש את עבודת הממשלה, פסקת ההתגברות הכרחית

פסקת ההתגברות היא "קץ הדמוקרטיה"? ממש לא ● השיח הציבורי מתמקד בחוקים שנפסלו, אבל בג"ץ משבש לא פעם את עבודת הממשלה, בין היתר גם בהחלטות כלכליות ● פרשנות

משה כחלון ואריה דרעי / צילום: איל יצהר, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

קרב כחלון דרעי בדרך להכרעה וסיוט תמ"א אמיתי. כותרות הנדל"ן מהשבוע

מינהל התכנון עומד לשנות כתובת, איפה אושרו השבוע מתחמי דיור ענקיים ● הסיוט של דיירים בפרויקט תמ"א 38 ברמת גן, (עוד) מינוי של בכיר בשירות הציבורי שמתארך חודשים רבים ולמה זה קשור לתאונת העבודה הקטלנית מהשבוע שעבר ביבנה, איך מחיר למשתכן תרמה לפגיעה בתעשיות שונות, איפה בני זוג בשנות העשרים לחייהם רכשו דירות להשקעה, והקרב שמתפתח נגד עבודות הרכבת הקלה ביפו ● אלה היו כותרות הנדל"ן שלנו מהשבוע האחרון

ריזוטו אספרגוס/ צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

לפני שהאביב נגמר: זו שעתם היפה ביותר של הירקות הירוקים

האביב שהגיע לשבועיים וחצי עושה טוב לירקות הירוקים ● משתלבים להפליא עם ריזוטו, אחת ממנות הדגל של האורז העגול מאיטליה, למנת "פרימוורה" (אביב) קלאסית

תרזה מיי, ראשת ממשלת בריטניה, נואמת בפרלמנט / צילום: Reuters TV

תרזה מיי התפטרה והבהירה: חייבים להגיע לפשרה | פרשנות

את אנחת הרווחה של מיי, כשלא תצטרך יותר להמשיך ולעסוק ב"ברקזיט" מול תקשורת לועגת ופרלמנט מציק, היה אפשר לשמוע כל הדרך מ"דאונינג 10"

הארווי ויינשטיין הסגיר את עצמו לרשויות / צילום: רויטרס

דיווח: הארווי ויינסטין ישלם 44 מיליון דולר לקורבנותיו

ה"וול סטריט ג'ורנל": הכסף יגיע מחברות ביטוח ולא ישפיע על תביעה פלילית המתנהלת נגד ויינשטיין במנהטן, במסגרתה הוא מואשם באונס ופשעי מין נוספים

סניף יינות ביתן בישפרו סנטר / צילום: שוקה כהן

יינות ביתן תכניס דיילות שירות לסניפיה

מדובר בשירות בתשלום שיינתן לחברות מזון או טואלטיקה שירצו להציג מוצרים חדשים ולחלק דוגמיות לצרכנים ● המהלך יוצא לדרך השבוע בארבעה סניפים של יינות ביתן עם המותגים יינות תבור, המותג גבינות צוריאל, החטיפים של שטראוס וגלידה מוצ'י של יבואנית המזון וילי פוד

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

נערכים להשתלטות על השריפות: האתגר הגדול - הרוחות והשרב מחר

(עדכון)  אחרי שיותר מ-3,500 אזרחים פונו מבתיהם בעקבות השתוללות האש סמוך לקיבוץ הראל ובמבוא מודיעים, שירותי הכבאות והמשטרה נערכים לקראת מחר - אז צפוי מזג האוויר השרבי להגיע לשיא ● כוחות הכיבוי עדיין פועלים בשטח להשיג שליטה באש

גרארד קושנר דונלד טראמפ / רויטרס

מהסמינר הכלכלי למחאת אמזון - כמה אתם שולטים בחדשות?

כמה עלה כל פרק בעונה האחרונה של משחקי הכס, מה קרה לתחזית הצמיחה של ישראל ומי אמר שהוא לא רלוונטי? 10 שאלות מהסיפורים החדשותיים של השבוע שחלף