גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תעסוקה מלאה, צמצום פערים וצמיחה? אולי כשמכונת הדפוס תעבור לידי הממשלה

תעסוקה מלאה, צמצום פערים, צמיחה במקום מיתון, רפואה חופשית ואוניברסיטאות בחינם – עם הבטחות כאלה מה הפלא שהתיאוריה המוניטרית המודרנית, MMT, הולכת וצוברת תומכים רבים, שמצדדים בהעברת סמכויות ניהול הכסף לממשלה? ● רק שמהצד עומד קול ההיגיון, והוא משמיע צלילים אחרים לגמרי ● כתבה שנייה על המשנה הכלכלית שסוחפת את ארה"ב

מכונת דפוס של דולרים/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב
מכונת דפוס של דולרים/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

כאשר נחקק חוק הפדרל ריזרב ב-1913, העביר הקונגרס את הסמכויות שניתנו לו על ידי החוקה לייצור, ניהול ושליטה בכל ענייני הכסף (למעט ולהבדיל מהתקציב) לידי הגוף החדש, הבנק המרכזי האמריקאי. עד 1987 התנהל הגוף הזה באחריות עם הסמכות שניתנה לו, ולפיכך גם הממשל כיבד את הגבולות שנוצרו בינו לבין הפד.

אלא שמערכת היחסים בין הצדדים החלה להתדרדר מאז 1987, שעה שיו"ר הפד אלן גרינספן השתמש לראשונה במדיניות המוניטרית לשם עשיית מניפולציות בשווקים.

לאורך שלושת העשורים מאז, שעה שהוא מייצר בועות (1999, 2006) ומנסה לנהל את פיצוצן (2001, 2009), הלך מעמדו של הפד ונשחק. אם כל מה שהפד עושה הוא לייצר טריליונים למימון גירעונות הממשלה, למה בעצם צריך את הבנק המרכזי כמתווך, החלה השאלה חרש לנסר בחלל...

במארס 2019 התרחש אירוע היסטורי, לא פחות, שבו הפד נכנע לבליץ הציוצים של הנשיא טראמפ וללחץ הקל ששידרו השווקים, ונטש מדיניות רשמית ומוצהרת בת עשור, שבמסגרתה היה אמור לחתור לנרמול רמות הריבית ולצמצם את החזקת איגרות החוב שבמאזנו.

אך אם חשב שבכך יקנה מעט עצמאות או לפחות שקט, טעה הבנק מרות. עוד לא פנה החודש והנשיא המשיך ללחוץ. ראשית, הוא הודיע כי ימנה את סטפן מור, עיתונאי, פרשן כלכלי בפוקס ויועצו בזמן הבחירות, לשמש כאחד מחברי מועצת הנגידים של הפד, המנהלים את מדיניותו.

מור היה קולני מאוד בעבר בביקורת שהשמיע על מדיניות הפד, וגם המדיניות היונית של הפד היום נראתה לו נצית מדי. כבר היום, כשהכלכלה האמריקאית נמצאת כביכול בשיא של פריחה, הוא סבר שיש לחתוך את הריבית לפחות בחצי אחוז.

לא חלף שבוע, ויועץ אחר של הנשיא, לארי קאדלו, יצא גם הוא בקריאה לחתוך מיד חצי אחוז בשערי הריבית.

ואם הלחצים האלו, שבמהותם הם קריאה להעביר את סמכויות הפד לידי הממשל, באים בזמן שהבורסה בשיא, האבטלה בשפל ומצבה של ארה"ב לכאורה מעולם לא היה טוב יותר, הם עומדים להפוך לאגרסיביים פי כמה כאשר המיתון הבא יכה בה, וזה יקרה לכל המאוחר עד שהנשיא הבא יושבע בינואר 2021.

אז יקבלו הצעדים שם ודגל, ועל הדגל יהיה כתוב: MMT, התיאוריה המוניטרית המודרנית. על פיה תועבר הסמכות להדפיס כסף לידי הקונגרס, ותבוטל כל מגבלה, אפילו רק למראית עין, על הדפסה שכזו.

אין קשר בין המיסים להוצאות הממשלה

אך מה היא בדיוק אותה תיאוריה "מודרנית", שחלק מרעיונותיה הועלו לראשונה לפני מאות שנים? בבסיס התיאוריה עומדת הקביעה כי לממשלה אין סיבות פיננסיות לקיים תקציב מוגבל, שכן גירעונות הממשלה הם העודפים של כל שחקן אחר בכלכלה. על הבסיס הזה מושתתים כמה יסודות:

- מיסים הם הבסיס לכסף: מאחר שהממשלה מחייבת את האזרחים לשלם מיסים בכסף שהיא מייצרת, יש לכסף ערך והוא מאומץ על ידי האזרחים. החובה לשלם מיסים בכסף שמייצרת הממשלה, יוצרת את הביקוש לכסף הזה.

- אין קשר בין מיסים להוצאות הממשלה: על הממשלה להטיל מיסים כדי שיאמצו את הכסף שלה, אך הוצאותיה אינן קשורות למיסים שהיא גובה. להיפך, קודם ובמנותק באות ההוצאות. תפקיד נוסף של המיסים הוא לספוג כסף מהציבור אם נוצרים לחצים אינפלציוניים, וכן כדי לצמצם את הפערים החברתיים בין העשירים לעניים. כמו כן, תפקיד המיסים הוא להשיג מטרות סוציאליות שונות, כמו צמצום העישון, השימוש בסוכרים וכו'.

- אם ההוצאות עולות על הסכומים הנגבים כמיסים, הממשלה פשוט תדפיס את הכסף החסר לה. הואיל ותחת השיטה הזו הממשלה יכולה להדפיס כל כסף שהיא צריכה, היא גם לעולם לא יכולה לפשוט את הרגל. מאחר שכך, גם הריבית לעולם לא תעלה. ללא חוסר בכסף לא ייווצר מחסור בו, וממילא גם לא תירשם עלייה במחירו, קרי בריבית.

- הריבית הנכונה היא אפס או קרוב מאוד אליה. כך הכסף הנדרש לשימוש ולצמיחה לעולם יהיה זמין. כלומר, לא רק הממשלה היא בעלת אמצעים בלתי מוגבלים, אלא גם הריבית לעולם לא תעלה, אלא אם הממשלה תחליט להעלותה על ידי זה שתילווה כסף וכך תייצר מחסור בו.

- "פיננסים שימושיים" (functional finance): הממשלה היא זו שדואגת לתעסוקה מלאה ולמיתון האינפלציה על ידי משחק בין הגדלה בהוצאותיה לבין הגדלת המיסים. הגדלת ההוצאות תביא לתעסוקה מלאה והמיסים יספגו את עודפי הכסף, וכך האינפלציה תמיד תיבלם.

לפי חסידי התיאוריה, ההוכחה לטענתם היא העובדה שכיום אין אינפלציה למרות הדפסה מסיבית של טריליוני דולרים על ידי הבנקים המרכזיים.

בנקים מרכזיים מחזיקים יותר ויותר נכסים בדולרים

בלי תקציב, בלי הגבלה על משאבים

אם התיאוריה המוניטרית הקיימת סבורה שהבנקים המרכזיים יכולים לנהל את הכלכלה, למנוע שפל, לדאוג לתעסוקה, לבלום כל אינפלציה או דפלציה, ולהוציא אל מחוץ לחוק את המחזוריות שבכלכלה, התיאוריה החדשה לוקחת את הדברים צעד קדימה. לפיה, הממשלה יכולה לעשות את כל אלו, וגם לדאוג לרווחת כל התושבים, ממתן שירותים נרחבים בחינם ועד צדק חברתי מקיף. לכן יש להעביר לידי הממשלה את כל הכוחות והסמכויות, לא רק בנוגע לניהול הכלכלה והחברה, אלא גם בכל הנוגע לניהול הכסף, ייצורו, מחירו ותנועתו.

יתר על כן, פעילות הממשלה אינה צריכה להיות מוגבלת על ידי עניינים שוליים כמו תקציב או מלאי הכסף, שכן גם אלה אינם אלא יצירה של החוק. ומאחר שהממשלה יכולה לאכוף את השימוש האקסקלוסיבי בכסף שהיא מייצרת, משאביה אינם מוגבלים. כיוון שכך, הממשלה חייבת להדפיס כסף, ולא ללוותו, ככל הנדרש כדי לייצר תעסוקה מלאה ופריחה במשק.

יו"ר הפד, ג'רום פאואל, וכלכלני הזרם המרכזי דהיום, כמו פרופ' לארי סמרס ואחרים, ביטלו את התיאוריה כולה ואף כינו אותה כלכלת וודו. אך בחינה מדוקדקת יותר מראה כי כל הפוסל במומו פוסל. התיאוריה המוניטרית המודרנית אינה אלא המשך טבעי, נצר הגיוני, של מדיניות הבנקים המרכזיים, הניאו-קיינסיאנית, של היום.

אם הפד מייצר מהאוויר 4.5 טריליון דולר ומלווה אותם כביכול לממשלה למימון גירעונותיה, אף שההלוואה היא בלי ריבית ובלי להחזיר, כפי שאך זה נוכחנו מהצהרת הפד ממחצית מארס, מה בעצם ההבדל בין המדיניות הזאת ל-MMT, מלבד הפרטים הטכניים על אודות מי מדפיס את הכסף ומי שומר בידיו את הכוח הכרוך בכך, פקידי האוצר או פקידי הבנק המרכזי?

גם בוול סטריט הצטרפו לתומכים

השמאל הליברלי ההולך ומשתלט על המפלגה הדמוקרטית באמריקה, אימץ בהתלהבות את התיאוריה החדשה. היא מהווה כסות אינטלקטואלית כביכול, ובעיתוי נכון, לאהבתם העמוקה ורבת השנים לממשלה גדולה המנהלת את הכלכלה, מחוקקת אינסוף חוקים, ומטפלת כביכול באזרחים מעריסה ועד קבר.

אך השמאל לא לבד. אם אמירה ישנה גורסת כי "הפוליטיקה מייצרת זיווגים משונים", מסתבר כי כך גם התקווה לכסף יש מאין. אין פלא אפוא שבוול סטריט מתרבים התומכים בתיאוריה המודרנית.

בינואר 2021, לאחר הבחירות בנובמבר 2020, שני בתי הקונגרס, ובסבירות גבוהה מאוד גם הבית הלבן, יהיו בידי הדמוקרטים, מובלים מבפנים על ידי הדמוקרטים החדשים.

המשק האמריקאי, לעומת זאת, יהיה שרוי חודשים בתוך המיתון שהוא תוצאה של יציאת האוויר מבועת האשראי של ההרחבה הכמותית. בשלב הזה התיאוריה המוניטרית המודרנית תקבל תנופה גדולה וגם תמיכה ממקומות שכעת נשמעים מסויגים משהו, כמו הפדרל ריזרב.

הרי אם תיקון קטן בשווקים ומטר ציוצים של הנשיא גרמו לבנק המרכזי לסגת בתוך פחות משלושה חודשים מהבטחותיו בנות העשור לנרמל את הריבית, וכל זאת שעה שהתעסוקה בשיא והמשק לדעתו פורח, אז כמה זמן ייקח לו לאמץ את ה- MMT כאשר המשק יהיה במיתון של ממש והשווקים יאבדו 40% או 60% משוויים?

במהלך השנה ומשהו שחלפה חזרתי ואמרתי כי הוצאה לפועל של התוכנית המוצהרת של הפד להעלות את הריבית ולצמצם את מאזנו תביא לעלייה חדה בריבית ל-10 שנים, שאכן הוכפלה בין יולי 2016 לדצמבר 2017, וכתוצאה מכך לנפילה מיידית בשווקים.

עוד אמרתי כי כאשר תוצאות מדיניותו יופיעו, הפד יתקפל מכל הצהרותיו והבטחותיו לנרמל את הריבית. ובכל זאת המהירות וחוסר הבושה בהתקפלות של הפד הפתיעה אפילו אותי.

העובדות והמספרים מדברים בעד עצמם. המדיניות של הפד מאז 1987, שבמרכזה הורדה מתמשכת בריבית עד שהגיעה לאפס בעשור האחרון, גידול אינסופי בחובות כל המשק באמצעות הכסף הזול והוצאות ממשלתיות ללא רסן, רק זרעה הרס מתמשך. הרס שביטוייו המעשיים הם פערים גדלים וחוסר שקט חברתי, מחזורים כלכליים חוזרים ונשנים של בועות אלימות ופיצוצן, ושחיקה מתמשכת בדמוקרטיה.

היא לא ייצרה צמיחה אמיתית ומתמשכת, אלא בוול סטריט ובעמק הסיליקון, והיא היטיבה רק עם העשירון העליון, עם המקורבים לשלטון, ועם הכסף הגדול המושך בחוטים בוושינגטון די.סי. אך למרות עובדות אלו, הדחף להדפיס כסף כאשר ניתן לעשות כן אינו בר כיבוש. קל וחומר כאשר יתברר אל נכון כי הבנקאים המרכזיים הוליכונו בדרך ללא מוצא והם חסרי כל מושג מה לעשות מכאן והלאה. בשלב הזה, כמו כל מהמר כפייתי, הם יכפילו את ההימור עד הגרוש האחרון, של הציבור כמובן.

אז נגיע לרגע האמת, למערכה האחרונה במחזה שהחל ב-1971, שעה שחוב בכמויות גדלות והולכות, פייק-כסף המייצג עושר שטרם נוצר, החליף את הכסף הקודם, האמיתי שייצג נכסים קיימים והיה מוגבל בכמותו.

מצד אחד יעמדו כל הכוחות הרשמיים בוושינגטון די.סי, בבריסל, בטוקיו ובבייג'ין, ובראשם גם הבנקאים המרכזיים, אשר יסבירו כי רק אם הממשלה תדפיס עוד ועוד כסף כאוות נפשה, והפעם לא כחוב אלא מכוח היסודות של ה-MMT, הכול יסתדר. התעסוקה תהיה מלאה, הפערים יצטמצמו, המיתון יתחלף בצמיחה, הרפואה תהיה חופשית, האוניברסיטאות בחינם, הפנסיות והביטוח הלאומי ישולמו כמובטח, וכל המשק יעבור לאנרגיה ירוקה במהירות וללא כאב. מהצד השני יעמוד לבדו וללא הד בתקשורת, קול ההיגיון ועמו התקדימים ההיסטוריים, של האימפריה הרומאית, סין וצרפת, שניסו להפעיל את קסם הממשלה המייצרת כסף ללא הגבלה וסופן היה חורבן טוטאלי, כללי וחברתי. 

ה-MMT כבר כאן. ביפן

הדוגמה האולטימטיבית שמביאים חסידי התיאוריה המוניטרית המודרנית היא של יפן, שבה הבנק המרכזי מחזיק, קרי הדפיס, כ-43% מהחוב הממשלתי העומד על כ-250% מהתמ"ג, ובכל זאת לא התרחשה שום אינפלציה של ממש.

אם נסתכל על החלוץ של שיגעון הדפסת הכסף הבלתי מרוסנת, הבנק המרכזי של יפן, נראה כי הוא אכן מיישם כבר את ה-MMT, אך בלי לכנותה בשם הזה.

עבר את הגבול

בשנה שעברה עבר מאזן הבנק של יפן את גובה התמ"ג היפני, כ-5 טריליון דולר. "נכסי" הבנק המרכזי, כסף מודפס ומחולק כביכול כהלוואה, לא רק כוללים 43% מהחוב הממשלתי, אלא גם איגרות חוב קונצרניות ומניות בבורסה של טוקיו. כך הפך הבנק למחזיק מניות מרכזי בכ-40% מהחברות הנסחרות בבורסה בטוקיו, רובן דרך תעודות סל, ובסך הכול כ-4% מכל שווי השוק המצרפי, מה שהפך אותו לאחד מעשרת המחזיקים הגדולים ב-1,446 חברות מתוך 3,735 הרשומות למסחר בטוקיו.

הכותב הוא עורך דין בהשכלתו העוסק ומעורב בטכנולוגיה. מנהל קרן להשקעות במטבעות קריפטוגרפיים, ומתגורר בעמק הסיליקון זה 22 שנה. כותב הספר "A Brief History of Money" ומקליט הפודקסט KanAmerica.Com

עוד כתבות

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

יועמ"ש הכנסת: "אחרי שיושגו 61 חתימות, מספיק רוב רגיל כדי לכונן ממשלה"

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון , פרסם היום חוות דעת משפטית לפרשנות סעיף 10 לחוק יסוד הממשלה, הסעיף תחתיו יתנהל פרק 21 הימים האחרונים להקמת הממשלה ● חבר כנסת יוכל לחתום ליותר ממועמד אחד

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א: טבע צנחה ב-4.4%, אופקו זינקה ב-8%

מניית בנק פועלים איבדה כ-2% לאחר הדוחות ● גילת זינקה ביותר מ-5%, ישראכרט ושטראוס עלו ב-2.6% לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי ● וול סטריט נסוגה מהשיא בצל האיום של טראמפ בהטלת מכסים נוספים אם סין לא תחתום על הסכם

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

ישראמקו ותמר פטרוליום פנו לממונה על התחרות בגלל סירוב שותפותיהן ב"תמר" לאשר עסקה עם חברת החשמל

ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ואוורסט תשתיות, המחזיקות יחדיו ב-53% מהזכויות במאגר, טוענות כי שותפותיהן למאגר, דלק קידוחים ונובל אנרג'י, מונעות תיקון הסכם לאספקת גז בין תמר לחברת החשמל בשל האינטרסים שלהן במאגר המתחרה לוויתן

 

יו.בי.אס ubs בנק / צלם: רויטרס

מהפרופסור לרפואה ועד הפנסיונרים שלא דיווחו על כספים בחו"ל: מי שילם למדינה כופר על העלמת הכנסות ב-2017

רשות המסים פרסמה את קובץ החלטות ועדות הכופר לשנת 2017 ● כוכבי הדוח הם בעלי דירות שהעלימו הכנסות משכירות; 49 החלטות מתוך 283 עסקו בהשמטת הכנסות משכר דירה ● 8 החלטות נוגעות לפרשת UBS שווייץ ● וכמה שילם שאול מזרחי, בעלי מועדון "הבארבי" בת"א?

ארנון פרידמן, מנכ"ל חברת אשדר מקבוצת אשטרום / צילום: איל יצהר, גלובס

מכירות אשדר צמחו יותר מפי 2 ברבעון השלישי: "לאור האי-ודאות לגבי הבחירות, ניכר גידול בקצב רכישת הדירות"

דוחותיה הכספיים של חברת הבנייה מספקים עדות נוספת לפריחת ענף הנדל"ן למגורים בישראל ● הכנסות אשדר גדלו ב-120% ל-487 מיליון שקל, הרווח הנקי זינק ב-150%

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

המנכ"ל החדש מתחיל לנקות: ירידה של 22% ברווחי בנק הפועלים ברבעון

הבנק, בניהולו של המנכ"ל הטרי דב קוטלר, רשם ברבעון השלישי רווח נקי של 736 מיליון שקל ● הירידה באה בין היתר מירידת ערך של כ-63 מיליון שקל בגין ההשקעה בבנק פוזיטיף הטורקי ומהוצאה של 76 מיליון שקל כתוצאה ממדד מחירים לצרכן שלילי

אילוסטרציה: shutterstock

וול סטריט נסוגה מהשיא בצל הדיווח כי "השלב הראשון" של הסכם סחר לא יקרה השנה

המדדים המובילים בוול סטריט נסוגו מהשיא בצל הדיווח שמאפיל על הציפייה להשגת הסכם בין סין לארה"ב ● בסנאט האמריקאי הועברה הצעת חוק התומכת במפגינים בהונג קונג, מה שהוביל את סין להאשים את ארה"ב בהתערבות בענייני פנים ● בורסות אירופה ננעלו בירידות ● הנפט קפץ על רקע עלייה נמוכה מהצפוי במלאי בארה"ב

הנסיך אנדרו / צילום: רויטרס

הנסיך אנדרו פורש מפעילות ציבורית בשל פרשת אפשטיין: "מתחרט על הקשר עמו"

בנה של המלכה אליזבת השנייה' שספג ביקורת לאחר ששמו נקשר עם עבריין המין והמיליארדר האמריקני ג'פרי אפשטיין, אמר כי הפרשה גרמה נזק לעבודת משפחת המלוכה בבריטניה ● אנדרו, שמכחיש כי נפגש עם נערה בת 17 לפני שני עשורים, אמר בהודעתו כי יסייע לרשויות שיחקרו את הפרשה

מערב העיר הרצליה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הותמ"ל אישרה היום את תוכנית קרית שחקים בהרצליה

התוכנית כוללת 1,650 יח"ד שייבנו ב-7 מגדלים בני 22-60 קומות, שטחי תעסוקה ומסחר ומרכז תחבורה מטרופוליני

אסדת קידוח תמר / צילום: בן יוסטר

הסכסוך בתמר הוא העדות הטובה ביותר להצלחת מתווה הגז

בימים שבהם מאגר לוויתן מתחיל בהזרמת הגז ומגשים בכך את מטרתו העיקרית של המתווה, חייבים להודות ביושר שגם בתחום יצירת התחרות במשק הגז המתווה הצליח הרבה מעבר לציפיות המצומצמות שתלו בו ● פרשנות

הפרשת קרקעות חקלאיות / צילום: תמר מצפי

אחרי 20 שנה: רשות המסים חויבה להכיר בביטול עסקת מקרקעין

ועדת הערר קבעה כי הסכם למכירת קרקע ב-1997 לא יצא אל הפועל, ולכן רשות המסים צריכה לבטל את שומת המס שהוציאה בגינו

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעים בסופ"ש": מערך ההסעים של מטרופולין גוש דן יוצא לדרך

הבוקר השיקו ראשי הערים את מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש", שיחל לפעול ברחבי גוש דן בסוף השבוע הקרוב, ובמסגרתו יופעלו 6 קווים על פני יותר מ-500 תחנות ● חולדאי: "אני מקווה שהצעד הבא יהיה הקמת רשות תחבורה מטרופולינית"

גורדון סונדלנד / צילום: Loren Elliott, רויטרס

עדות חדשה בשימועי האימפיצ'מנט מהדקת החבל סביב צוואר טראמפ

גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי: היתה התניה של תן וקח בהתנהלות טראמפ מול נשיא אוקראינה זלנסקי ● בעבר הכחיש טראמפ בתוקף התניה כזו ● תגובה ראשונית של טראמפ הערב: "לא מכיר את סונדלנד כל כך טוב. לא דיברתי אתו הרבה"

כספומט ביטקוין. 5 כספומטים בלבד בישראל  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מספר הכספומטים לרכישת ביטקוין צומח בעולם - והפיקוח עליהם צפוי להתהדק

מספרם של כספומטי הביטקוין צמח ב-46% מתחילת 2019, וכשני שלישים מהם פועלים בארה"ב, לפי נתוני אתר Coin ATM Radar ● רשות המסים האמריקאית מעלה חששות בנוגע לציות של כספומטים אלה לכללי הפיקוח

חבילת ממתקים של שטראוס / באדיבות חברת שטראוס

שטראוס יכולה לסמוך על השוק המקומי: הממתקים, החטיפים והקפה בארץ הם מגזר הפעילות הצומח ביותר שלה

יצרנית המזון שבבעלות משפחת שטראוס ממשיכה בשיפור רווחיה, שעלו ברבעון השלישי ב-6.5% ל-153 מיליון שקל, לצד עלייה של 4% בהכנסות, שהסתכמו ב-2.2 מיליארד שקל ● המניה עלתה ב-30% מתחילת 2019

חגיגות יום הרווקים של עליבאבא / צילום: Aly Song, רויטרס

כמה כסף הוציאו הישראלים ב"יום הרווקים הסיני" האחרון?

38.4 מיליארד דולר ב-24 שעות - זה הסכום האסטרונומי שגרפה לקופתה עליבאבא הסינית ב"יום הרווקים הסיני" שהתקיים ב-11.11.19 ● מה הייתה מנת חלקם של הישראלים?

גם בלי קסדה וגם שניים על קורקינט. / צילום: שלומי יוסף

רגולציה דווקא יש, אבל מי אחראי לאכוף את חוקי הרכיבה על הקורקינטים?

הדרך לחנך את הציבור לנסוע באחריות עדיין ארוכה ובינתיים נמשיך לראות רוכבים חוצים באדום, נוסעים נגד כיוון התנועה ומרכיבים חברים • כתבה שנייה בסדרה

קוטג' שכונת מורשה, רמת השרון / צילום: אנגלו סכסון רמת השרון

בכמה נמכר קוטג' בן 5 חדרים בשכונת מורשה ברמת השרון?

קוטג' בשטח 250 מ"ר בשכונת מורשה ברמת השרון נמכר ב-3.8 מיליון שקל ● ובכמה נמכרה דירת 2 חדרים בערד? 

 

מאות מפגינים מחוץ לישיבת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים נגד הפקת פצלי שמן בעדולם, 2014 / מגמה ירוקה

דוח חדש: חיפושי נפט ופצלי שמן משתרעים על פני עשירית משטח ישראל

עם כל הכבוד לחלום ישן נושן למציאת נפט כחול-לבן, האם מדינת ישראל צריכה לפתח מאגרי דלקים פוסיליים כשהמגמה העולמית היא מעבר לאנרגיות נקיות?

עובדי חברת CHEQ  / צילום: יח"צ

חברת CHEQ גייסה 16 מיליון דולר כדי להגן על המפרסמים

את סבב הגיוס השני של החברה המפתחת מערכות להגנה על פרסומות ברשת הובילו MizMaa ו-Battery ונצ'רס ● סך הכל גייסה החברה 22 מיליון דולר