גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השבוע בשווקים: האם נתוני המאקרו והדוחות הכספיים ימשיכו לתדלק את המדדים?

עונת הדוחות בוול סטריט נמשכת, ובנק אוף אמריקה, גולדמן זאקס ומורגן סטנלי ידווחו על תוצאות הרבעון ● שלל נתוני מאקרו יספקו אינדיקציה לגבי כיוון הכלכלה העולמית, שספגה השבוע הורדת תחזית לצמיחה מצד קרן המטבע ● בישראל יצפו מחר למדד המחירים לצרכן, וביום שלישי לעדכון נתוני הצמיחה לרבעון האחרון של 2018 ● השווקים ייהנו מסוף שבוע ארוך ● התחזית השבועית של "גלובס"

הדמיה: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב
הדמיה: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שבוע המסחר המקוצר בשווקים צפוי להיפתח מחר (ב') על רקע הנעילה החיובית שנרשמה בבורסות וול סטריט ביום שישי האחרון, וזאת ברקע לעונת הדוחות לרבעון הראשון של 2019. ביום המסחר האחרון, מדד דאו ג'ונס  עלה בכ-1%, הנאסד"ק  טיפס 0.46% ומדד S&P 500  עלה ב-0.66%.

בשבוע החולף, האיחוד האירופי האריך את הדד-ליין ליציאתה של בריטניה מהאיחוד לחודש אוקטובר; כמו כן, פורסם פרוטוקול דיוני הפד, שציין את סביבת האינפלציה המתונה למרות שוק העבודה ההדוק; בנוסף, קרן המטבע הורידה את תחזית הצמיחה הגלובלית; והבנק המרכזי באירופה (ECB) הודיע על אי שינוי בריבית והבטיח שהריבית לא תעלה עד סוף השנה.

נזכיר כי ביום שישי הקרוב (ערב פסח) לא יתנהל מסחר בבורסות ניו יורק (בשל "יום שישי הטוב"). כמו כן, בורסות אירופה יהיו סגורות, ובמדינות נוספות לא יתקיים מסחר. הבורסות הגדולות שיהיו פעילות הן טוקיו ובורסות סין.

בימי חול המועד פסח (24-21 באפריל), בבורסת תל אביב יתקיים יום מסחר מקוצר עד לשעה 14:30 בלבד, וביום חמישי (25 באפריל), ערב שביעי פסח, לא יתקיים מסחר בתל אביב.

הנה כמה מהאירועים שצפויים לרכז עניין בשווקים בשבוע הקרוב. 

1. עונת הדוחות בוול סטריט

לפי דיווח ב"רויטרס", רווחי החברות הנכללות במדד S&P 500 צפויים לרדת ב-2.5% לעומת הרבעון הראשון של 2018 - מה שאמור להצביע על הירידה ברווחים ברבעון הראשון לראשונה מאז שנת 2016. עם זאת, ההכנסות של החברות צפויות לרשום עלייה של 4.8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

רווחי החברות יהיו איתות קריטי בנוגע לשאלה האם העליות בשווקים יימשכו, בעוד חלק מהאנליסטים בשוק צופים כי הסבלנות של הפד עם העלאת הריבית בקרוב, יחד עם התוכניות של החברות לרכישה חוזרת של מניות - צפויים להמשיך לתדלק את המדדים. 

ביום שישי האחרון הבנקים בארה"ב המשיכו לדווח על תוצאות טובות לרבעון הראשון, כאשר ג'י.פי מורגן היכה את התחזיות המוקדמות של השוק. בנק אוף אמריקה, גולדמן זאקס ומורגן סטנלי צפויים לדווח השבוע על התוצאות הכספיות לרבעון הראשון של 2019. מחר (ב') יתפרסמו דוחות סיטיגרופ וגולדמן זאקס. בנק אוף אמריקה יפרסם דוחות ביום ג', מורגן סטנלי ובנק אוף ניו יורק ידווחו ביום ד'.

ענקיות ההייטק IBM ונטפליקס צפויות לדווח על תוצאות הרבעון הראשון ביום שלישי, וביום חמישי החברות יוניון פסיפיק, לוריאל ופיליפ מוריס יפרסמו דוחות.

2. נתוני המאקרו לחודש מארס

ביום שלישי השבוע יפורסם בארה"ב נתון הייצור התעשייתי. ביום רביעי יפורסמו נתוני סחר חוץ של ארה"ב, וביום חמישי נתוני המסחר הקמעונאי וסקר פילדלפיה. ביום שישי יפורסמו בארה"ב נתוני התחלות הבנייה.

בסין יפורסמו ביום רביעי הקרוב נתוני הצמיחה לרבעון הראשון. לפי התחזיות, הכלכלה הסינית צפויה להציג צמיחה של 6.3% בחישוב שנתי. הלשכה לסטטיסטיקה של סין תקיים לאחר ההודעה מסיבת עיתונאים. 

בגוש האירו, יפורסמו ביום רביעי הקרוב נתוני האינפלציה לחודש מארס. באותו היום ייערך מפגש של מפיקות הנפט החברות בקרטל אופ"ק.

ביום חמישי בגרמניה יפורסם מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור לחודש אפריל, מה שצפוי לספק אינדיקציה לגבי הפעילות החזויה של מגזר הייצור לחודש זה. גם בגוש האירו יפורסמו מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור והשירותים, לצד פרסום מדד מנהלי הרכש המשוקלל של מרקיט.

ביום חמישי יפורסם בארה"ב מדד הייצור של הפד לחודש אפריל, כאשר הצפי הוא לקריאה של 11.2 נקודות, מה שמהווה ירידה לעומת קריאה קודמת של 13.7 נקודות. בנוסף, יפורסמו בארה"ב נתוני המכירות הקמעונאיות (ליבה) לחודש מארס, כאשר הצפי הוא לעלייה של 0.9% במכירות, לעומת ירידה של 0.2% בחודש פברואר.

3. מלחמת הסחר - מחכים להסכם

המשקיעים בשוקי העולם ממתינים לעדכון לגבי הסכם סחר בין סין לארה"ב. אתמול, שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין, אמר כי הצדדים ממשיכים בהתקדמות השיחות שקרובות לסיבוב האחרון. לדבריו, הסכם סחר בין ארה"ב לסין ימשיך "מעבר" למאמצים הקודמים לפתוח את השווקים הסיניים לחברות אמריקאיות, וקיווה כי שני הצדדים "קרובים לסיבוב הסופי" של המשא ומתן.

במקביל, נזכיר כי האיחוד האירופי שוקל להטיל שורה של מכסים על סחורות המיובאות מארה"ב, החל מתיקי יד ועד מסוקים, בהיקף של 10.2 מיליארד אירו (11.5 מיליארד דולר), זאת בעקבות הסכסוך על מתן סובסידיות לחברת בואינג.

4. בשוק המקומי: מדד המחירים לצרכן 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) תפרסם מחר (ב') את מדד המחירים לצרכן לחודש מארס.

כלכלני לידר שוקי הון מעריכים, כי מדד מארס צפוי לעלות ב-0.5% ויושפע מהתייקרות של 3.55% במחירי הדלקים, מעלייה עונתית במחירי ההלבשה בשיעור של 4.9%, עלייה של 0.3% במחירי המזון, עלייה עונתית של 0.9% במחירי הדיור, וירידה של 2% במחירי הפירות והירקות.

היום יפורסמו בשוק המקומי נתוני המכירות של דירות חדשות לחודש פברואר. נוסף על כך, ביום שלישי הקרוב יפורסם אומדן שלישי של נתון הצמיחה ברבעון הרביעי של שנת 2018.

עוד כתבות

אילן שילוח/צילום: יחצ

משרדי הפרסום יורדים מהגדר: מקאן ת”א, ראובני-פרידן וגיתם יאפשרו לעובדים להשתתף במחאת החסינות

יו"ר קבוצת מקאן, אילן שילוח: "זה לא נוח לקום ולדבר, אבל מדינה שאין בה איזונים בין רשויות השלטון היא לא מדינה שעסקים ירצו לפעול בה" ● אודי פרידן מראובני-פרידן: "כל ארגון חייב לאפשר לעובדיו למחות" ● מנכ"ל גיתם, עדו הר-טוב: "עלינו לפעול עם לפידים גדולים בתוך החושך הקרב"

דירת 3 חדרים בשכונת התקווה בתל אביב / צילום: רי/מקס

בכמה נמכרה דירת 3 חדרים בשכונת התקווה בתל-אביב?

הדירה, בשטח 65 מ"ר, נמכרה במזומן, משום שאי-אפשר לקבל בגינה משכנתא בגלל היעדר פרצלציה

חדוה בר / צילום: דוברות הכנסת, יצחק הררי

דוח הפיקוח על הבנקים: קיטון במס' העובדים, גידול במשתכרים לפחות 30 אלף ש' לחודש וחשש מסייבר

בדוח השנתי של הפיקוח על הבנקים ל-2018 שפרסם היום בנק ישראל כתבה חדוה בר: "בשנים האחרונות פחתו הסיכונים הפיננסיים בפעילות הבנקאית, ובראשם סיכוני האשראי וסיכוני הנזילות, ועלו באופן יחסי סיכונים תפעוליים ובראשם סיכוני סייבר וסיכונים טכנולוגיים, שנובעים מהמהפכה הטכנולוגית"

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע מגיעה להסדר עם אוקלהומה בפרשת האופיואידים: תשלם למדינה 85 מיליון דולר 

לדברי טבע, "החברה שמחה לשים את התיק באוקלהומה מאחוריה, והיא מוכנה להגן על עצמה בנחישות נגד תביעות נוספות, כולל המשפט הקרב בבית המשפט הפדרלי בקליבלנד, המרכז את רוב התביעות" ● המניה ירדה היום בת"א 2.5%

דין ברכה / צילום: שרון קנה

"כשאני חוזר מהעבודה מתחיל החלק המוזיקלי של היום"

דין ברכה (28) הוא מנהל פיתוח עסקי בקבוצת M51 ● טווח שכר: 35-30 אלף שקל

 

אביגדור ליברמן."אני פרגמטי" צילום: הדס פרוש פלאש 90

בליכוד מאיימים לפזר היום את הכנסת: ספין או תרחיש בר מימוש?

נתניהו ליברמן הם צמד-חמד פוליטיקאים מנוסים. לפעמים הם ביחד, ולפעמים הם לחוד ● היום בכנסת ימשוך כל אחד מהם לכיוון אחר, ואם הם לא יצליחו להיפגש בעמק השווה, ייתכן כי יפילו את הבית על יושביו ● פרשנות

ניסים בובליל / צילום: תמר מצפי

3 חודשי עבודות שירות לניסים בובליל בגין עריכת הסדר כובל

ביהמ"ש קיבל את הסדר הטיעון אליו הגיעו רשות התחרות וניסים בובליל, נשיא התאחדות הקבלנים לשעבר ● בשנה שעברה הורשעו בובליל והתאחדות הקבלנים בעבירות עפ"י חוק ההגבלים העסקיים, מכיוון שהנחו קבלנים שלא להגיש הצעות למכרזים להקמת חדרי מיגון בעוטף עזה כל עוד המדינה מסרבת לפצותם על התייקרות הברזל והתשומות

עמנואל מקרון  תרזה מיי ואנגלה מרקל. / צילום: רויטרס

הבחירות לפרלמנט האירופי: המרכז הפוליטי נשחק, הקצוות התחזקו

"הירוקים" וברית הימין האירו-סקפטית של סלביני כמעט שווים עם 73 ו-78 מושבים, בהתאמה ● השמרנים והסוציאל-דמוקרטים הפסידו יחד 106 מתוך 751 מושבים ● בצרפת ספג הנשיא מקרון תבוסה כשתנועתו הגיעה במקום השני בלבד, אחרי "האיחוד הלאומי" הימני של לה-פן ● ביוון עשויות התוצאות להוביל לבחירות חדשות

משטרה / צילום: שאטרסטוק

הרוג מס' 21 בתאונות בנייה: נהרג בעת התקנת מערכת סולארית

ההרוג הוא ואסים אבו כף אלבאז, תושב הכפר הבדואי אום בטין, שנהרג בעת התקנת מערכת סולארית על גג מפעל "תבניות כל" באשקלון

כנס המחאה של עורכי הדין בשבוע שעבר / צילום: שלומי יוסף

מחאת עורכי הדין מפלגת את הקהילה המשפטית: אינטרסנטים או פטריוטים?

האיומים של שופטים ועורכי דין לשבש את עבודת המערכת במידה שהליכי החקיקה שיפגעו במערכת המשפט יקודמו - מעוררים סערה • פרופ' יובל אלבשן: "עורכי הדין שמאיימים להשבית את המערכת הם אלו שמגינים על המושחתים" • גיורא ארדינסט, ממובילי המחאה: "אנחנו פועלים ממניעים פטריוטיים" • פרופ' אבי בל: "השבתה תגרור משבר חוקתי"

שרי אריסון / צילום: עינת לברון

שיכון ובינוי ושרי אריסון בדרך לכתב אישום בפרשת השוחד באפריקה: התיק יועבר לפרקליטות

היחידה הארצית לחקירות הונאה ורשות ני"ע מצאו כי יש תשתית ראייתית לביסוס החשדות נגד שיכון ובינוי ושורה של בכירים לשעבר בחברה, ובהם בעלת השליטה לשעבר שרי אריסון, המנכ"ל לשעבר משה לחמני, היו"רית לשעבר רוית ברניב וכן אפרת פלד ועופר קוטלר ובכירים נוספים

שלי יחימוביץ' / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חסינות שוב על הפרק: כמה גורפת הייתה תמיכת הליכוד בביטול החסינות האוטומטית?

שורת עבירות פליליות שביצעו ח"כים הובילה את הכנסת ב-2005 לשנות את החוק שמעניק להם חסינות אוטומטית ● מי הצביע בעד התיקון? לפי שלי יחימוביץ', "הצביעו בעדו כל חברי הליכוד" ● האם היא מדייקת? ספרנו אצבעות ● המשרוקית של גלובס

הפגנת האופוזיציה / צילום: אמיר מאירי

תעלומה במוזיאון: כמה אנשים באמת השתתפו בהפגנת האופוזיציה אמש בתל אביב?

יאיר לפיד טען כי להפגנה אמש הגיעו מאה אלף איש, אולם לחלל האוויר נזרקו גם הערכות נמוכות בהרבה, והמשטרה מצידה הפסיקה לפרסם נתונים ● בדיקה של אחת מחברות הסלולר שהגיעה לידי "גלובס" חושפת את המספר האמיתי

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

לא רלוונטיים? לידיעת כחלון ופולקמן, זה מה שאפשר וראוי לעשות עם ארבעה מנדטים וים הבטחות לציבור

למרות שמפלגת כולנו איבדה יותר ממחצית מכוחה אחרי הבחירות האחרונות, עדיין הצביעו לה יותר מ-152 אלף איש ויש לה אפשרות להשפיע על הדמוקרטיה, למנוע פגיעה במערכת המשפט ולשמור על הכלכלה ● מה מסוגל כחלון לעשות עם ארבעה מנדטים בלבד? נחלצנו לעזרתו ● פרשנות

עתודות קרקע בדרום חולון / צילום: Shutterstock

חולון מציגה: איך ייגמר הקרב הלוהט על 13 אלף דירות ו-2.5 מיליארד שקל

יותר מ-13 אלף דירות יוכלו להיבנות בעתודת הקרקע העיקרית של חולון, תוכנית ח/500 בדרום העיר ● הוועדה המקומית הוציאה שומות להיטלי השבחה שמסתכמות במיליארדים, אולם פעם אחר פעם השמאים המכריעים מקטינים את השומות בעשרות אחוזים

דרור נגל / צילום: איל יצהר

מנכ"ל אזורים לשעבר מצטרף לחברת ההשקעות תדאה

דרור נדל הודיע בסוף מרץ על פרישתו מראשות אזורים, בתום שש שנות כהונה בתפקיד, שבו התחיל לכהן בפברואר 2013 ● תדאה פועלת בתחום ההשקעות בחברות שונות, והדמות הדומיננטית בה הוא המנכ"ל מוטה (מרדכי) גורפונג, מבעלי השליטה בה

אישה מבוגרת / צילום: shutterstock

ניסו להטעות ולהונות קשישים - ועשויים לשלם על כך מיליונים

הרשות להגנת הצרכן הודיעה על כוונתה להטיל עיצום כספי בסך 3.18 מיליון שקל על "אופק המרכז למימוש זכויות בע"מ" (ובשמה הקודם "תקווה – מרכז הכוונה וסיוע לזכויות בע"מ"), וזאת בעקבות הטעיית צרכנים לגבי רכישת שירותי הכוונה וסיוע למימוש זכויות

נרנדרה מודי, תרזה מיי / צילום: רויטרס

בין הודו לבריטניה: ניצחונו של שומר הלילה, תבוסתה של רודפת הפשרות

הם נקלעו לאותו סוף השבוע עצמו: המנצח הגדול מן המזרח, המפסידה הגדולה מן הצפון ● מה משותף לנרנדרה מודי ולתרזה מיי? לא הרבה, חוץ מדעתם על פשרות בחיים הפוליטיים ● הוא מעולם לא התעניין בהן, היא קיוותה לשכנע את בני ארצה בחיוניותן ● הוא חזר ונבחר ברוב עצום, היא כרעה תחתיה

יהודה בר און / צילום: תמר מצפי

על רקע המתיחות עם היו"ר: מנכ"ל נת"ע יהודה בר-און פורש מתפקידו

הפרישה מגיע אחרי מתיחות עם יו"ר הדירקטוריון, רם בלניקוב, שנכנס לתפקידו לפני כחצי שנה ● בר-און נכנס לנת"ע בתקופה בעייתית, כאשר החברה לא עמדה בלוחות הזמנים והמכרזים שלה תוקנו שוב ושוב. הוא שינה את תרבות העבודה בחברה והפך את העמידה בזמנים ליעד מרכזי

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הכלכלנית הראשית: הצעירים רושמים שיאי רכישת דירות, המשקיעים נותרים בחוץ

מהסקירה של הכלכלנית הראשית עולה כי הרבעון הראשון של 2019 המשיך את המגמה של גידול משמעותי בעסקאות הנדל"ן ● בין ינואר למרץ בוצעו 27,700 עסקאות לרכישת דירות, כשמחצית מהעסקאות בוצעו ע"י צעירים