גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם השביתה ברכבת תאפשר לנתניהו לקדם חוק שיצמצם את השביתות במשק?

רה"מ אמר בעבר בשיחות סגורות כי העובדה שלא הצליח לקדם את "חוק בוררות חובה" היא אחת ההחמצות הגדולות בקריירה שלו ● השביתה ברכבת עשויה לספק לנתניהו רוח גבית לקידום המהלך ● החוק יכריח את העובדים להידבר עם המעסיקים לפני נקיטת צעדים ארגוניים

רכבת ישראל / צילום: יח"צ
רכבת ישראל / צילום: יח"צ

אחרי שנים של פעילות סדירה, רכבות הנוסעים של רכבת ישראל שבתו בחודש האחרון ארבע פעמים לפחות - אם לא סופרים איחורים וביטולי קווים נקודתיים. הפוליטיקאים השקיעו את האנרגיה שלהם במערכת הבחירות ולכן השיבושים התכופים עברו כמעט מתחת לרדאר. מה שקרה ביום שישי, השבתה של הרכבות למשך כשעה וחצי, יגרור כנראה תגובה משמעותית. המשבר ברכבת מתרחש הפעם במקביל למו"מ הקואליציוני, מה שיאפשר לראש הממשלה בנימין נתניהו, לנסות לשנות את כללי המשחק בדיאלוג מול הוועדים הגדולים.

הרכבת ירדה מהפסים

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, הגיע עם ועד הרכבת להסכמים שבמסגרתם העניק לעובדים תוספות שכר של עשרות אחוזים. אתמול קרא כ"ץ להחלת חוק בוררות חובה לשירותים חיוניים - בהם תחבורה, אנרגיה ותקשורת. לא מדובר באיסור על שביתות - כמו בצבא ובמשטרה - אלא במהלך שיאלץ את המעסיקים והעובדים לנהל מו"מ, בתיווך ברור, לפני שהעובדים יוכלו לשבות. במילים אחרות החוק לא ימנע שביתות, אך הוא עשוי לצמצם את השימוש בהן.

חובת בוררות קיימת היום בארה"ב ובקנדה, בעוד שבאירופה נדרשים שירותים חיוניים להודיע 48 שעות מראש על שיבושים צפויים. בעבר, שר האוצר משה כחלון תיחזק ברית הדוקה עם ההסתדרות, ומנע חקיקה כזאת, אך כיום - כאשר הוא שוקל מיזוג של סיעתו הקטנה עם הליכוד, כנראה שלא יתעקש על כך.

חוק בוררות חובה נמצא בראש סדר היום הכלכלי של נתניהו כבר שנים. בעת הקמת הממשלה הקודמת ב-2015 נתניהו ניסה להכניס להסכמים הקואליציוניים הסכמה לחקיקת חוק בוררות חובה, אך נכשל בכך בגלל התנגדותו הנחרצת של מנהיג 'כולנו' משה כחלון, שהציב את חופש הפעולה המוחלט שלו בנושאים כלכליים כתנאי להצטרפותו לממשלה. החוק נחשב קו אדום מבחינת ההסתדרות וכחלון, שבנה על יחסים קרובים עם ההסתדרות, נלחם בכך בכל כוחו.

משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

נתניהו התקפל אך לא ויתר. ב-2016 דיווחנו כי נתניהו לחץ על האוצר להכניס יוזמת חקיקת בוררות חובה לחוק ההסדרים של תקציב 2016 ומשלא הצליח בכך התלונן שהצעת התקציב איננה לרוחו. "אתם יודעים איך אפשר להשיג צמיחה של 5%? יש רק דרך אחת לעשות זאת. חוק בוררות חובה", אמר אז לראשי האוצר בישיבת התקציב.

הזדמנות פז להשיג התקדמות ממשית בכיוון של הגבלת זכות השביתה נקרתה לנתניהו ב-2018 כשבדיון בבג"צ בעתירת עובדי חברת החשמל השמיעו השופטים אמירות בעד החלטה שתבהיר כי לעובדים לא תהיה זכות להתנגד לרפורמות ושינויים מבניים. ואולם בסופו של דבר נאלץ נתניהו לוותר ולהסכים למשיכת העתירה, בלחץ כחלון ומנכ"ל משרדו שי באב"ד.

לא בטוח שחקיקה תפתור את המשבר המתמשך ברכבת. לחוקים יש השפעה מעטה על שביתות שאינן חוקיות גם כיום, כפי שכנראה מתרחש ברכבת. בפועל לא מדובר בשביתה רשמית אלא בהודעה של עובדים על כך שהם חולים.

לפי נתונים שמפרסמת ההנהלה, מספר ימי המחלה שעליהם מדווחים העובדים עלה ב-2019 פי שלושה, ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. 32 פעמים בחודש האחרון רכבת עצרה באמצע הדרך, ללא תכנון, בשל נהג ש"לא חש בטוב". לעיתים הדבר קורה בצמתים חשובים, מה שפגע בלא מעט קווים. בחודש מרץ עלה מספר דקות האיחור של הרכבת ב-36% לעומת מרץ 2018 ובוטלו 174 רכבות, לעומת 50 בחודש המקביל ב-2018. הנתונים, גם אם הם נכונים בחלקם, מעידים על שביתה שאינה רשמית.

עו"ד סיגל פעיל, שמייצגת את הוועד, אומרת שאם זה כך - ההנהלה לא פועלת בהתאם - היא לא עותרת לבית הדין לעבודה ולא מעמידה לדין משמעתי עובדים מתחלים לכאורה. "הדבר היחיד שההנהלה עושה הוא ללכת לתקשורת", אומרת פעיל, "ביום שישי הוועד שמע מהתקשורת שיש פרסומים על שביתה, מבלי שהייתה שביתה ואפילו ספק שביתה".

גילה אדרעי / צלם: איל יצהר

השבוע אמורה להתקבל החלטת בין הדין לעבודה בעניין סידור העבודה החדש של הנהגים, זה שאליו מתנגד הוועד. לדברי פעיל - זה מה שגרם למשבר ביום שישי - "כשיש אווירה ומלל וכותרת, אולי זה ישפיע". פעיל שוקלת להגיש תביעת דיבה נגד הנהלת הרכבת, על האשמת הוועד בשביתה.

גם ההסתדרות הזדרזה לפעול. ביום שישי הכריזו שם על ועדת בדיקה מיוחדת בראשות יו"ר ארגון עובדי התחבורה, אבי אדרי. היום מיהרו להחליף את אדרי בשופט לשעבר אמנון סטרשנוב. המינוי של אדרי עורר תמיהה, הרי הוא זה שמייצג את ועד העובדים ומגבה אותו. הוועדה צפויה להגיש את המלצותיה בזריזות, כבר לאחר פסח.

ההסתדרות היא המפתח לפתרון המשבר הזה. בכהונה הקודמת של גילה אדרעי כיו"ר ועד עובדי הרכבת, בתחילת העשור, היא הודחה מתפקידה אחרי שהקשתה על יישום הסכם הרפורמה עליו חתמה בעצמה. מי שהדיח אותה היה אבי ניסנקורן, אז יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות. כיום, רגע אחרי שניסנקורן עזב את הארגון והצטרף ל"כחול לבן", אדרעי ועובדי הרכבת הם האתגר הגדול ביותר של יו"ר ההסתדרות החדש, ארנון בר-דוד. אם יבחר להחליף את הוועד, הוא עלול לשלם מחיר פוליטי בתוך הארגון. אם יגבה אותו - הממשלה יכולה לנצל את המשבר לחקיקה שתחליש את ההסתדרות. אחרי פסח תגיע שעת ההכרעה בעניין.

כאשר המרחק בין הנהלת הרכבת והוועד גדול כל כך, ואין שום ניסיון להידברות או פשרה - מישהו, מבוגר אחראי, אם תרצו, יהיה חייב להתערב ולהחזיר את הרכבת לפסים.

עוד כתבות

יצירות אומנות חדשות בכנסת / צילום: איל יצהר

אמנות בכנסת: בוחרים בצילומים ישראליים

אמנם ממשלה חדשה עדיין לא נראית באופק, אבל בכנסת התחדשו בחמש יצירות אמנות חדשות ● אוצרת המשכן, שרון סופר: "חיפשתי עבודות צילום שהן פעולה התערבותית של האמן בנוף"

השופט גרשון גונטובניק / צילום: אלון רון

כך הוליד אחד המשפטים הסוערים שנוהלו בישראל בעשור האחרון שופט שמצליח לעצבן גם את הבנקאים וגם את עורכי הדין

הקריירות של עורכי הדין שייצגו בתחילת העשור את עו"ד יעקב וינרוט במשפט שניהלה נגדו המדינה, המריאו מאז ● יוצא הדופן היחיד מאותו צוות הגנה הוא גרשון גונטובניק שהחליט ללכת לשיפוט, ופסק השבוע באופן יצירתי ואמיץ נגד שכר-הטרחה הגבוה של "חבריו" מהעבר

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העולם הוא לא רק דיווחים על פוליטיקה והפצצות בסוריה"

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13 ● ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet ● החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל ● ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● "אוף דה רקורד"

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

היתר מיותר? איך הפך מדד יתר 60 לכבשה השחורה של מדדי המניות בת"א

אין זו השנה הראשונה שבה מדד מניות היתר מאכזב קשות את המשקיעים בו ומציג ביצועי חסר ניכרים ביחס למדדי מניות השורה הראשונה ● הפיזור הסקטוריאלי של יתר 60 הוא עקב האכילס של מדד זה, ונדרשת מחשבה מחודשת בעניין

ניצן הורוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

מה קשה יותר: להקים ממשלת מיעוט או להפיל אותה?

שתי מערכות הבחירות האחרונות המחישו עד כמה קשה לקבל את אמון הכנסת להרכבת ממשלה ● אבל האם יש אפשרות להקים ממשלה גם ללא תמיכת רוב חברי הכנסת? צללנו ללשון החוק ● המשרוקית של גלובס

דוכן של אינטל בסין / צילום: China Stringer Network, רויטרס

שבבים של תשואה: למה כדאי לשמור על חשיפה למניות שבבים

במהלך חמש השנים האחרונות הניבו מניות השבבים תשואת יתר משמעותית על מדד ה–S&P 500 ● גם במבט קדימה חברות הסקטור צפויות לבלוט בזכות חסמי כניסה גבוהים, חשיבות אסטרטגית, הערכות שווי הוגנות ורמות שווי נמוכות יחסית

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

צוקרברג: סיכלנו ניסיון רוסי ואיראני להתערב בבחירות 2020

בראיון ל-NBC אמר צוקרברג כי הקמפיינים שאותרו היו מתוחכמים, וכי נבלמו גם ניסיונות התערבות סיניים ● פייסבוק הודיעה כי הסירה מעל 50 רשתות ברחבי העולם לקראת הבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב במפלגה הדמוקרטית

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

התמונה גרועה יותר מהצפוי: הצמיחה של המשק ברבעון השני של השנה - 0.6% בלבד

הלמ"ס פרסמה את האומדן השלישי לנתוני הצמיחה, שחושף כי ההאטה חריפה הרבה יותר מכפי שנמדד באומדן השני ● ללא מסים נטו על היבוא מדובר בקצב צמיחה של 2.7%, לעומת 3.1% כפי שנמסר באומדן השני

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

גלילות קפיטל / צילום: יחצ

קרן גלילות משיקה קהילה של מנהלי אבטחת מידע

המטרה של גלילות היא להגדיל חשיפה לסטארט-אפים ישראלים וכן למסד קשרים עם מנהלי אבטחת המידע שיסייעו לה בתהליך ההשקעה

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

טבע מאשרת את הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים: תשלם 20 מ' ד' ותספק תרופות נגד התמכרות ב-25 מיליון דולר

(עדכונים) - רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה ● בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות; בהסכם זה טבע תתרום את התרופה buprenorphine naloxone למשך עשור בשווי מוערך של 23 מיליארד דולר

מתחם אלביט באזור התעשייה החדש של נתניה / צילום: בר אל

מגדילה את פורטפוליו הנדל"ן: מגדל רכשה את מתחם אלביט בנתניה ב-223 מיליון שקל

המתחם, שנרכש מקבוצת בית שומר ומהקבלן ראובן דמרי, כולל כמה מבנים ברחוב המחשב, הסמוך לבניין עיריית נתניה ● השטח הבנוי כולל 32 אלף מ"ר וכ-500 מקומות חניה

ג'סטין טרודו ואישתו סופי / צילום: Carlo Allegri, רויטרס

ממשיך לכהונה שנייה, אך ללא ממשלת רוב: טרודו זכה בבחירות בקנדה

המפלגה הליברלית בקנדה בראשות רה"מ המכהן זכתה במרבית הקולות וניצחה שוב בבחירות ● עם זאת, עדיין חסרים לה 170 מושבים בפרלמנט בשביל ממשלת רוב, ולכן טרודו יצטרך להסתמך על מפלגות קטנות יותר כדי להעביר חוקים מרכזיים

תחנת הכוח בבאר טוביה./ צילום: מצגת החברה

אקזיט קטן בבאר טוביה: איש עסקים אמריקאי ימכור מניותיו בתחנת הכוח IPM ב-9 מיליון דולר

מייקל מונלייט קיבל הצעת רכישה מקרן קאי קפיטל שמוביל תמיר גלוסקה, המשקפת שווי של כ-800 מיליון שקל לתחנת הכוח ● שותפיו של מונלייט נדרשים להחליט עד אמצע נובמבר אם ברצונם להפעיל זכות סירוב ראשונה לעסקה ● גלובל פאוור, השותפה גם היא ב-IPM, מסרה כי "החברה לומדת את הודעת המציע ותבחן את צעדיה בהתאם"

תוכנת זיהוי הפנים של מגווי / צילום: רויטרס

האם ארה"ב תצליח לבלום את הסטארט-אפ מאחורי "האח הגדול" הסיני

חברת Megvii נכנסה באחרונה לרשימה השחורה של הממשל האמריקאי, דווקא בעיתוי רגיש עבורה - כשהיא עומדת לקראת הנפקה בבורסה ● האם החרם הוא כלי אפקטיבי, מה חושבים על כך בחברה והאם האמריקאים באמת חוששים מהטכנולוגיה שלה?

שרון טל / צילום: רמי זרנגר

האותנטיות החדשה: איך לארח בחג

שרון טל, המעצבת הראשית של בית האופנה משכית, מארחת את החברות בביתה לארוחת חג

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

החוזים בוול סטריט נסחרים במגמה מעורבת; מקדונלדס יורדת בטרום מסחר לאחר שפיספסה התחזיות

קימברלי קלארק ולוקהיד מרטין העלו את תחזית הרווח למניה ב-2019 ● היום לא מתקיים מסחר ביפן בשל חג ● טבע דיווחה כי הגיעה להסכם בפרשת האופיואידים ● ממשלת בריטניה מתכוונת לקדם במהירות את הצעת החוק לפרישה מהאיחוד האירופי

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סלקטיביות באמריקאיות: קשיים בהנפקת המניות המתוכננת של חברת הרץ בת"א

במסגרת ההנפקה תכננה הרץ גרופ לשנות את סיווגה לקרן השקעות בנדל"ן בארה"ב (קרן ריט), כחלק ממהלך הנפקה הנחשב ארוך ומורכב יחסית, והינו ראשוני מבין חברות הנדל"ן האמריקאיות שעד היום גייסו אג"ח בבורסה המקומית

רכבים חדשים / צילום: shutterstock

"יצרניות הרכב מחממות את תעשיית האוטו-טק בישראל, יש כאן הרבה כישרון"

ג'ו הייר, האחראי על תחום האוטו-טק בבנק ההשקעות קרדיט סוויס, מסביר בראיון ל"גלובס" מה הבעיה של יצרניות הרכב, נותן עצות לסטארט-אפים הישראליים ("צריכים משקיעים עם סבלנות"), וצופה לאן תתפתח התעשייה העולמית ("הרבה כסף יופנה לפיתוח מערכות הפעלה לרכב וסוללות")