גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כנרת בלי פיראטים: להתראות למפעילי החופים הלא חוקיים, שלום למשפחות

אחרי המאמץ לסלק את מערכות ההגברה ואת המפעילים הלא חוקיים מהחופים, במינהלת הכנרת עובדים על פתיחה של חוף דוגה וחוף צמח שהיו סגורים זמן רב, ועל הנגשה לנכים: "הקיבולת הממוצעת בסופי שבוע בשיא העונה הם של 30 אלף מטיילים, וכרגע יש חוויה טובה"

קו החוף ההיקפי של הכנרת/  צילום: : Shutterstock אס אי פי קריאייטיב
קו החוף ההיקפי של הכנרת/ צילום: : Shutterstock אס אי פי קריאייטיב

"קודם היה מצב שכל אחד הקים אוהל בחוף בכנרת, ולידו הציב מערכת הגברה, והיו מקומות שהיה בהם רצף של 40 ו-50 מערכות הגברה שמשמיעים מהם שירים בקולי קולות", אומרת דנה בכר, ראשת אגף מינהלת הכנרת באיגוד ערים כנרת. "כך נוצרת אווירה לא טובה של לחץ וסטרס, אווירה שעודדה ונדליזם, הפרות סדר ואלימות. זו לא האווירה שמעודדת את מה שאנחנו מכוונים אליו - נופש פסטורלי עם ילדים בחיק הטבע".

בכר מספרת בגאווה על פעילות שהחלה בשנה שעברה לאכיפת קיומם של חופים שקטים בכנרת.

דנה בכר/  צילום: יחצ

למה הכוונה ב"חופים שקטים"?

"הסיפור של חופים שקטים הוא סיפור גדול. התחלנו בו בעונת הרחצה הקודמת וזה הלך יפה מאוד. כמובן, הכל בשיתוף פעולה עם המשרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל שבלעדיהם לא היינו מצליחים במהלך.

"המטרה שלנו הייתה להחזיר את הכנרת למשפחות ולמשפחות את הכנרת והציבור קיבל את זה יפה מאוד. וכשאני אומרת ציבור הכוונה גם לצעירים. זה קרה גם בזכות פעילות הסברה משמעותית שעשינו בחופים".

בכר מציינת כי עם השקט נרשמה גם ירידה באירועים פליליים סביב החופים. "הפרויקט הזה מגיע בשילוב מה שנקרא 'כנרת בטוחה' שזה פרויקט במסגרתו הוצבו בסביבות החופים. בסיכומי העונה שעברה רואים ירידה באופן כללי ברמת האלימות ועלייה בתחושת הביטחון בחופים. אפשר להגיד שהחל משנת 2018 הכנרת הרבה יותר בטוחה לנופש משפחתי".

פתיחת גדרות, שיקום מפגעים

איגוד ערים כנרת הוקם בשנת 2008 על רקע דוח חריף של משרד מבקר המדינה שמצא ליקויים נרחבים במצב החופים ובהפעלתם על ידי הרשויות המקומיות שסובבות את הכנרת - המועצות האזוריות גולן, עמק הירדן ועיריית טבריה

"עיקר המחדל היה אכיפה דלה כנגד מפעילים החיצוניים בחופים. ברשויות המקומיות טענו שהן אחראיות על ישובים ועל תושבים, ולכן מתקשות לתפעל את חופי הכנרת. למעשה, כל החופים הוחזקו על ידי מחזיקים חיצוניים, נגד חלקם היו פסקי דין חלוטים לפינוי. בחלק מהמקומות היו תופעות של גביית תשלום לא חוקית וקיום אירועים ללא רישיונות", מזכירה בכר. "התחלנו בפעולות בסיסיות של פתיחת גדרות, שיקום מפגעים, טיפול בצמחייה ושיפוץ מבנים. במקביל החל תהליך של פינוי מפעילים חיצוניים בעזרת רמ"י והמשטרה".

אז כל הפעילות היום חוקית בכנרת?

"אין תופעות של מפעילים פיראטיים כיום בכנרת. רק עכשיו סיימנו הליך מכרזי של חוקוק צפון. השקענו בו הפכנו אותו להרבה יותר משודרג. נכנסה חברה שקיבלה את החוף לחמש שנים ויש שם מפעיל חדש. בחוף גופרה גם סיימנו מכרז, ואלה רק דוגמאות".

אורכו של קו החוף ההיקפי של הכנרת הינו 55 ק"מ, ולאיגוד אחריות ישירה על 12 ק"מ, ב-15 חופים. ונוסף להשלטת שקט בחופים ולהסדרת פעילות המפעילים, הרשות מנסה לפתוח עוד חופים לציבור הרחב.

אם התוכניות של רשות הכנרת יתממשו, בתוך חודשים ספורים ייפתח לפעילות חוף דוגה שבצפון מזרח האגם. "דוגה הוא החוף הבא שאנחנו עומדים להוציא למכרז וזה יקרה בתוך חודשים ספורים. בשנתיים האחרונות הוא היה סגור לציבור לרגל עבודות. מדובר בהשקעה של 35 מיליון שקל, שהגיעו ממשרדי האוצר והתיירות. הכוונה היא לקיים שם פעילות ענפה לציבור הרחב שתכלול פעילויות מגוונות לרבות קמפינג, וגם פעילויות רב עונתיות". 

לצד חוף דוגה, מהלך אפילו יותר משמעותי מתבשל בימים אלה - קבלת אחריות של האיגוד על חוף צמח לקראת פתיחתו לציבור. "זה חוף מאוד מוכר, שפעל בו פארק מים ושתופעל בעבר על ידי המועצה האזורית עמק הירדן וקיבוץ אלומות. בחודשים הקרובים החוף אמור לעבור אלינו, ואז נערוך במקום עבודות נרחבות של שיקום, היות והחוף מוזנח ויש בו נזקים מתמשכים אחרי שנה וחצי שהוא סגור. הכוונה שלנו היא לפתוח אותו לציבור הרחב לקראת עונת הרחצה 2020.

"צמח נמצא במיקום ממש טוב ואטרקטיבי, זה חוף שנרצה לראות בו קמפינג משודרג, כמו בחוקוק וכמו בדוגה. אנחנו רואים את הביקוש ההולך וגובר למה שנקרא חניוני לילה משולבים שזה גם קרוואנים וגם יחידות אירוח קלות הכל באיזון שנקבע על פי תמ"א 13א".

מה התקציב שעומד לרשותכם לטובת עבודות השיקום?

"ביקשנו 4 מיליון שקל בשביל שיקום החוף. לטובת התפעול השוטף זה כבר תקציב אחר".

מאמץ אחר של האיגוד הוא להנגיש את החופים לאוכלוסיית הנכים. לדברי בכר, בשנת הרחצה הקרובה יימצאו הנכים עוד שנים חופים נגישים לחלוטין, בנוסף לשניים שפעלו בשנה שעברה, "יש לנו כיום ארבעה חופים נגישים במלואם לנכים - כלומר נגישים עד לקו המים. מדובר בחופים חוקוק צפון, שקמים, אמנון ודוגית".

שביל ירידה לנכים בכנרת/  צילום: מינהלת הכינרת

תוכנית נוספת שהאיגוד מפעיל, היא שאטל חינמי סובב כנרת. זה אוטובוס שעובר כל שעתיים בכל התחנות בשבתות ובחגים משעה עשר בבוקר ועד שמונה בערב.

אין בעיה להפעיל אוטובוס בשבתות מבחינה הלכתית?

"כל הפעילויות שלנו הן 7\24, וכך גם השאטל, הכנרת פתוחה לכולם, ויש לנו גם חוף נפרד לאוכלוסייה הדתית - חוף כינר בצפון מזרח הכנרת".

אין תחושה של דחיסות יתר

לדברי בכר, הקיבולת הממוצעת בסופי שבוע בשיא העונה הם של 30 אלף מטיילים שמגיעים לחופי הכנרת, ובמצב הנוכחי אין תחושה של דחיסות יתר, "יש לנו עוד הרבה מה לעשות, אבל גם במספרים שכאלה, הכנרת כיום מספקת חווית נופש איכותית".

לדברי בכר, היא לא צופה שייפתחו חופים חדשים בשנים הקרובות. "יש שתי תוכניות תכנוניות שמתייחסות לחופים, אחת מהן היא התוכנית המפורטת של האיגוד ותוכנית נוספת, שבדיוק עלתה לדיון בולחוף בשבוע שעבר. התוכנית הזו מסתכלת על כל ההיקף של הכנרת - לא רק על השטח שקרוב למים, ממש לכל העורף. מהתוכנית הזו עולה שאין כוונה להקים חופים חדשים, אלא להרחיב מרחבים קיימים, וזאת כדי לשמור על המרחבים הכפריים הקיימים - כמה שפחות להפר את האיזון הטבעי והכפרי הקיים".

עוד כתבות

אודי מוקדי / צילום: איל יצהר

לאחר שעקפה את התחזיות בדוחות: סייברארק יוצאת לגיוס של כ-500 מיליון דולר באג"ח ממוסדיים

ספקית הפתרונות לאבטחת IT עשויה להרחיב את הגיוס עד לסכום של כ-575 מיליון דולר, אם יירשמו ביקושים גבוהים בהנפקה ● תמורת הגיוס מיועדת ככל הנראה למימון התפתחות החברה בשנים הקרובות

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: השווקים והכלכלה היו במצב טוב אף יותר לולא הטעויות של הפד

נשיא ארה"ב נאם בפני המועדון הכלכלי של ניו יורק והשתלח בבנק המרכזי ● טראמפ התייחס לעליות במדדי המניות המובילים מאז בחירתו ואמר כי "אם היה לנו פדרל רזרב שהיה עובד אתנו, יכולנו להוסיף עוד 25% לכל אחד מהמספרים האלה ● טראמפ חידש את המתקפה על סין ואמר כי היא רימתה את ארה"ב בנושאי סחר אך אמר כי ארה"ב קרובה לחתימה על "שלב ראשון" בעסקת סחר ● הנשיא תקף גם את האיחוד האירופי: "מחסומי סחר גרועים יותר מסין"

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

נתניהו: "הרשימה המשותפת דרשו לחקור אותי ואת גנץ בגין פשעי מלחמה"; טיבי: "שקרן ומסית"

ראש הממשלה אמר את הדברים במליאת הכנסת, לאחר שביקש לעלות ולנאום כדי לתת עדכונים על המצב הביטחוני

פרופ' משה שהם, ד"ר קירה רדינסקי ויונתן עמיר, מקימי חברת דיאגנוסטיק רובוטיקס  / צילום: יח"צ

חברת דיאגנוסטיק רובוטיקס של קירה רדינסקי ומשה שהם גייסה 24 מיליון דולר

דיאגנוסטיק רובוטיקה עוסקת בניהול עומסים בבתי חולים ● בין משקיעי הסבב נמצאים כמה מן המשקיעים הבולטים בתחום הבריאות הדיגיטלית והמכשור הרפואי: קרן הון הסיכון של קבוצת אקסלמד בשיתוף עם מבטח שמיר, ד"ר קובי ויהודית ריכטר, דיויד ודניאל אריסון, קרן Maverick Ventures Israel, קרן Alpha Capital ומארק סיגל

הבניין הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נטייה שלילית קלה בתל אביב; טאואר מאבדת יותר מ-7% אחרי הדוחות

חברת השבבים עמדה בתחזיות בשורה העליונה, אך אינה צופה צמיחה בהכנסות ברבעון הבא ● בזק מזנקת ב-3.5%, מטריקס קופצת 6% לאחר דוחות ● וול סטריט המשיכה אמש לשבור שיאים: הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, S&P 500 טיפס 0.13%, והדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי ● אתמול ננעל המסחר בת"א בירידות: ת"א 35 ירד ב-0.08%, ת"א 125 איבד 0.13%, ות"א 90 נחלש ב-0.25%

מייקל היידן / צילום: יח"צ

הצלחה להנפקת חברת התרופות 89bio של יוצאי טבע; גייסה 85 מיליון דולר, והמניה זינקה

מניית 89bio עלתה 30% ומשקפת שווי חברה של 238 מיליון דולר ● 89bio, המפתחת תרופה לכבד שומני,  הוקמה על בסיס טכנולוגיה שפותחה במקור ע"י טבע

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

יום נוסף של שיאים בוול סטריט, בהובלת פייסבוק ודיסני

הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש, ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי ● בנאומו במועדון הכלכלי של ניו יורק טראמפ תקף את הפד, האשים את סין ברמאות ואמר כי מחסומי הסחר של האיחוד האירופי גרועים משל סין ● דיסני עלתה לאחר שהשיקה שירות סטרימינג חדש ● פייסבוק עולה לאחר שהודיעה על שירות תשלומים חדש ● מדד דקס עלה ב-0.8%, בלונדון עלה הפוטסי 100 ב-0.7%, ומדד סטוקס 600 הכלל-אירופי עלה ב-0.5%

שריפה כתוצאה מפגיעת רקטה במפעל צעצועים בשדרות / צילום: רויטרס

הדילמה: מערכה בעזה או מערכת בחירות - בקופת המדינה אין מספיק כסף לשניהם

לאוצר יש רזרבה של 1.3 מיליארד שקל, והשאלה היא מה עושים איתה ● אם ישראל תיקלע למבצע צבאי ארוך בעזה, הגירעון התקציבי יקשה על הממשלה להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של העימות ● עם זאת, מחקרים מראים שלעימותים צבאיים יש השפעה מוגבלת על הכלכלה הישראלית

פלורידה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק טראמפ עובר דירה: המיליארדרים של ניו יורק עוזבים אותה לטובת פלורידה

נשיא ארה"ב, שהכריז על אימוץ המדינה הדרומית כמדינת הבית שלו במקום ניו יורק, הוא רק האחרון ברשימה מתארכת של אנשי כספים ועסקים שכבר עשו זאת בזכות מדיניות המס הנוחה ומזג האוויר החם

מהדורת החדשות של ערוץ 12, אמש / צילום: צילום מסך

על רקע ההסלמה: כמה רייטינג רשמו אמש חדשות 12 וחדשות 13?

המהדורה המרכזית המורחבת של חדשות 12 בהובלת קרן מרציאנו ודני קושמרו רשמה אמש רייטינג של 23.9% - פי 2.4 יותר מהרייטינג של מהדורת חדשות 13, שרשמה רייטינג של 10% ● פער דומה נשמר גם במהדורה המוקדמת

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

לא הלכתם לעבודה בגלל ההסלמה? כדאי שתדעו מה הן הזכויות שלכם

מהן שתי הסיבות בגינן יש לנו את הזכות להיעדר מהעבודה היום? והאם המעסיק יכול לפטר עובד שלא הגיע לעבודה? עו"ד נעמה שבתאי בכר, מומחית בייצוג מעסיקים, מסבירה

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

המציאות עפ"י אפל: החברה מפתחת משקפי מציאות מדומה וקסדה לגיימינג

ענקית הטכנולוגיה מתכננת להשיק את המכשירים בתוך שלוש-ארבע שנים, כך לפי דיווחים באתרים "בלומברג" ו"דה אינפורמיישן" ● באפל לא התייחסו לדיווח

חדווה בר / צילום: תמר מצפי

מדד האג"ח שעשה עלייה מאירופה לישראל

בשנים האחרונות נוצרו איגרות חוב חדשות לבנקים באירופה וגם בישראל, אשר כבר זכו בקרנות שיעקבו אחר ביצועיהן ● השנה הצטרף אל אלה מדד CoCo בנקים ישראלי - מה מאפיין אותו וכיצד הוא נראה בהשוואה מול אג"ח "רגילות" בשוק שלנו?

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מנכ"ל פלאפון, רן גוראון, יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, יו"ר ועד עובדי פלאפון, יחיאל שמן / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

הסכם קיבוצי חדש בחברת פלאפון בתוקף עד יולי 2022: מה יקבלו העובדים?

ההסכם כולל מענק חתימה בסך 20 מיליון שקל, תוספת שכר של 7%, מענק שנתי, קופת מלגות ללימודים ועוד ● בנוסף תינתן לעובדים אפשרות לפרישה מרצון עם תנאים מיטיבים, יוגדלו תקציבי הרווחה, ויוארכו כל הטבות ההסכם הקיבוצי הקודם ● בסך-הכול כ-400 עובדים יעזבו את החברה

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

החזון של צוקרברג וקידום המסחר המקוון: מה עומד מאחורי שירות התשלומים של פייסבוק?

פייסבוק הודיעה על השקת שירות פייסבוק פיי, שיאפשר בעתיד להעביר כסף במסנג'ר, ווטסאפ ואינסטגרם ● כדי להצליח בכך, פייסבוק תצטרך להתגבר על חששות המשתמשים והרגולטורים

הריסות תחנת הטלוויזיה של החמאס בעזה / צילום: רויטרס Suhaib Salem

פעולה מקיפה של צה"ל בעזה הפכה לבלתי נמנעת

השאלה המכרעת היא אם חמאס יצא ידי חובתו בפעולה מוגבלת או שייאלץ לפעול בהיקף נרחב • אם יסתפק בתגובה סמלית, יהיה בכך הישג למדינת ישראל ● דעה

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף

תמ"א אאוט, בנייה מתחמית אין: נעצרו פרויקטי תמ"א בכפר-סבא

באופן תקדימי החליטה הוועדה המחוזית מרכז לעצור שני פרויקטים שכבר החלו בהליכי תכנון ● בכך קיבלה הוועדה את עמדת עיריית כפר-סבא שיש לקדם באזור בנייה מתחמית על פני פרויקטים נקודתיים ● היזם: "הסיכוי להפלת הפרויקט הולך וגדל"

ונציה לאחר השטפון / צילום: מנואל סילבסטרי, רויטרס

ונציה מוצפת בעקבות הגאות השנייה בעוצמתה בתולדותיה

במהלך הלילה הוצפו חלקים מהעיר ונגרם לה נזק כבד ● ראש העיר הזהיר מפני נזק בלתי ניתן לתיקון והצהיר: "זוהי תוצאה של שינויי האקלים"

עדי צים / צילום: יחצ

לאחר שהכניס את זהבית כהן כשותפה: עדי צים בדרך להשתלט על השלד הבורסאי וונטייז

הציע תמורת 75% ממניות השלד סכום של 2 מיליון שקל במזומן והכנסת פעילות ריאלית בשווי מינימלי של 30 מיליון שקל, תוך שנה ממועד הקצאת המניות

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

יותר מ-200 רקטות לאורך היום; פיקוד העורף: ניתן לקיים לימודים בגוש דן ובשפלה

מטחים כבדים נורו מעזה במהלך היום, בעקבות חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● צה"ל תקף ברצועה ● שליח האו"ם יגיע מחר לאזור ● לא יתקיימו מחר לימודים ביישובים שנמצאים במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה