גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לאחר שנים של גאות: שחיקה בביצועי חברות מוצרי הבנייה

אינרום, קליל וחמת הציגו ירידה ברווח התפעולי ב-2018 ושלושתן מדווחות על מגמות שליליות ● קליל רשמה עלייה במכירות, אבל ירידה במחיר המכירה הממוצע ● חמת הציגה זינוקים דו-ספרתיים בהכנסות וברווח הגולמי, אך ירידה של 2% ברווח התפעולי ● שערוך עסקאות מט"ח סייע לאינרום לשמור על יציבות ברווח הנקי

מפעלים של קליל ונירלט, מותג של אינרום / צילום: איל יצהר
מפעלים של קליל ונירלט, מותג של אינרום / צילום: איל יצהר

על רקע האטה בהיקפי פעילות הבנייה למגורים בישראל, כמגמה, חברות מוצרי הבנייה הבולטות שנסחרות בבורסה - אינרום , קליל וחמת  - סיכמו שנת פעילות שהתאפיינה בשחיקה ברווחיותן. הללו דיווחו, בין היתר, על ירידה בפעילות בחלק מהמגזרים ועל השפעה שלילית של שינויים בתמהיל המכירות ובמחיר חומרי גלם. בהתאם לנתוני הפעילות, שנה לאחור גם מניותיהן של שלוש החברות מציגות תשואות שליליות, וזאת אחרי שנהנו בשנים קודמות מפריחה, בהשפעת הגאות בענף הבנייה למגורים.

במניות קליל ואינרום נרשמת התאוששות מתחילת 2019, המקזזות חלק ניכר מהמגמה השלילית השנתית, שמסתכמת לירידה של 7% אצל קליל ושל 17% אצל אינרום. לעומתן, במניית חמת, הנמצאת בשליטתו של יואב גולן (שלאחרונה פוזל לרכישת חברת התעופה ישראייר), הירידה מתחילת השנה מצטברת כבר ליותר מ-20% שנה אחורה.

בכל הקשור לשורת הרווח התפעולי, קליל הציגה את הירידה החדה ביותר מבין השלוש - 12%. הרווח התפעולי השנתי של יצרנית מוצרי האלומיניום לבית, שבשליטת היו"ר צורי דבוש, הסתכם ב-68 מיליון שקל, זאת תוך ירידת שיעורו מהמכירות. בפעילות השוטפת נהנתה החברה משיפור שנתי של 3% בהכנסותיה, ל-402 מיליון שקל. אולם, לצד עלייה בהיקפי המכירות בתחום הפרופילים היא גם מציינת ירידה במחיר המכירה הממוצע שנרשם בהשפעת שינוי תמהיל המכירות, וכן על ירידה בכמויות המכירה בתחום התריסים.

השינויים בתמהיל המכירות של קליל הצטרפו לעלייה בעלויות חומרי הגלם שלה - בראשם האלומיניום, כך שהרווח הגולמי השנתי של החברה נשחק ב-8% ל-116 מיליון שקל. זאת תוך ירידת שיעורו מהמכירות, מה שבא לידי ביטוי בשורה התפעולית.

כאמור, האלומיניום הוא חומר הגלם העיקרי של קליל, והוצאותיה בגינו מהוות כ-35%-40% מסך היקף המכירות בתחום פעילות הפרופילים של קליל. לפי נתוני קליל, בסיכום שנתי המחיר הממוצע לטונה אלומיניום, הנקבע בבורסת ה-LME בלונדון, עלה ביותר מ-7%, לממוצע של 2,110 דולר. כך, הרווח הנקי השנתי של קליל ירד ב-14% ל-50 מיליון שקל, וזאת אחרי עלייה בהוצאות המימון.

תוצאות חברות מוצרי הבנייה ב-2018

נירלט פגעה ברווח התפעולי של אינרום  

חברת ההחזקות אינרום, שהציגה ירידה של 7% ברווח התפעולי השנתי ל-174 מיליון שקל, נפגעה בעיקר מפעילות הצבעים שלה (נירלט), וזאת לטענתה בעיקר בשל עליית מחירי חומרי גלם ואריזה והשפעות שינויי מט"ח. בסיכום שנתי רווחי נירלט ירדו ב-18% ל-63 מיליון שקל, לצד שחיקה של 4% ברווח התפעולי של מגזר פתרונות הבניה שלה (איטונג), ל-46 מיליון שקל. מגמות אלה קוזזו חלקית בשיפור של כ-4% ברווחי פעילות מוצרי הגמר לבנייה (כרמית) של החברה, ל-62 מיליון שקל.

בשורה העליונה, הכיוון בחלוקה לשלושת מגזרי הפעילות של אינרום דומה, אם כי מתון יותר. כך, הכנסות נירלט והכנסות איטונג השנתיות נשחקו כל אחת ב-3% ל-412 ו-313 מיליון שקל, בהתאמה. הכנסות כרמית עלו ב-3% ל-257 מיליון שקל, כך שסך הכנסותיה של אינרום נשחק בשיעור מתון של כ-1% ל-982 מיליון שקל. הרווח הגולמי השנתי של אינרום ירד ב-4% ל-367 מיליון שקל, אולם בדרך לשורה התחתונה החברה נהנתה משערוך עסקאות עתידיות במט"ח שביצעה במגזר מוצרי הצבעים ומוצרי גמר לבנייה, כך שהוצאות המימון שלה צומצמו משמעותית וסייעו לשמור על יציבות ברווח הנקי השנתי, ברמה של 113 מיליון שקל.

על רקע התוצאות, לא מן הנמנע כי קרן פימי, בראשות ישי דוידי, ידעה מתי להיפרד באופן סופי מהחזקותיה באינרום. בתחילת חודש ינואר חדלה פימי מלהחזיק במניות אינרום, אחרי שמכרה את יתרת החזקותיה, בהיקף של כ-10.5% ובתמורה כוללת של כ-130 מיליון שקל. לפי פימי, בסך הכול היא מימשה ממניות אינרום בתמורה כוללת של כ-1.3 מיליארד שקל - סכום של פי עשרה מהיקף השקעתה בחברה - שהפכה לאחת המוצלחות של הקרן.

בסוף השבוע האחרון עדכנה אינרום על מינויו של רן מנו לממלא מקום מנכ"ל נירלט, במקומו של עודד פרנקל, שהודיע בחודש פברואר האחרון על סיום כהונתו. 

חמת מפסידה מהמפעל בטורקיה

אצל חמת הירידה ברווח התפעולי השנתי הסתכמה ב-2% בלבד, ל-45 מיליון שקל. אך היא בולטת במיוחד משום שהגיעה אחרי זינוקים דו-ספרתיים שרשמה בהכנסותיה וברווח הגולמי שלה, בעקבות צירוף עסקי חברת הקרמיקה ועיצוב הבית חזיבנק וכן של חברת המוצרים הסניטריים לבית האוזר (Houzer).

חמת, שבשליטת היו"ר יואב גולן, עוסקת בייצור, ייבוא, שיווק ומכירת מוצרים לעיצוב הבית ומוצרי גמר לחדרי אמבטיה, שירותים ומטבחים. מפילוח פעילותה לענפים ניכרת הרעה משמעותית ברווח התפעולי של מרביתם.

בין אלה, בסיכום שנתי הפסדי מגזר הכלים הסניטריים של חמת בישראל גדלו, וירידה נרשמה ברווחי מגזר הברזים, מגזר הפלסטיק והאינסטלציה ומגזר ההפצה. את ההרעה בפעילויות אלה איזן רווח תפעולי שרשמה פעילות חזיבנק וכן הכנסות שנרשמו לחברה בעקבות הסכם פשרה שנחתם מול רשות מקרקעי ישראל.

השחיקה או הגדלת ההפסדים בשורה התפעולית במגזרים שהוזכרו נרשמו לאחר ירידה מתונה בהיקפי ההכנסות השנתיות מאותן פעילויות. זאת במקביל לתוספת של 127 מיליון שקל שנרשמו בסך הכנסותיה של חמת מצירוף פעילות חזיבנק, וכן שיפור בהכנסות פעילויות אחרות בהשפעת רכישת האוזר. כך, סך הכנסותיה השנתיות של חמת קפצו ב-41% ל-445 מיליון שקל והרווח הגולמי זינק ב-60% ל-184 מיליון שקל.

אולם, כאמור, חמת מדווחת על לא מעט מגמות שליליות בפעילות, בין היתר על ירידה בפעילות ייצוא הברזים שלה, החרפת התחרות בתחום הכלים הסניטריים בישראל שהשפיע לשלילה על התוצאות, וכן ירידה במכירות מוצרי הצריכה המעוצבים במגזר הפלסטיק והאינסטלציה. לצד זאת דיווחה חמת גם על עלייה בעלויות כוח אדם בחלק מהמגזרים, ועל קשיים בהליכי ייצור איתם מתמודדת חרסה בתחום הכלים הסניטריים בישראל.

בצד השלילי בדוחות חמת בולט הפסד של 13.5 מיליון שקל שרשם מפעל מאניסה (MAISA) שבטורקיה, אחרי השלמת הקמתו. פעילות המפעל, המוצגת תחת ענף כלים סניטריים בחו"ל, סיכמה את 2018 בהפסד תפעולי של קרוב ל-6 מיליון שקל, כשלצד זאת חמת סבלה מירידת שווי הלירה הטורקית במהלכה של 2018, מה שהגדיל את הוצאות המימון השנתיות שלה (נטו) במאות אחוזים, ל-10 מיליון שקל, לעומת הוצאות מימון נטו של 1.5 מיליון שקל ב-2017.

בחמת מציינים כי רוב הוצאות המימון נרשמו בגין הפרשי הצמדה על אשראי, בהיקף של כ-9 מיליון שקל, בגין חוב בנקאי של מאניסה. המפעל, שהוקם מזרחית לעיר איזמיר, מייצר כלים סניטריים מחרס, וחמת מחזיקה בשליטה בו (85%), לצד שותף טורקי (15%). בעקבות משבר הלירה הטורקית, במחצית הראשונה של 2018, חמת שינתה "את תכנית תמהיל המוצרים ותמהיל שוקי היעד של מאניסה", ובמסגרת זו "צומצמה בעיקר החשיפה לשוק הטורקי תוך התמקדות בשוק האירופאי". 

עוד כתבות

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

כיתת לימוד / צילום: שאטרסטוק

כיצד בונים מערכת חינוך איכותית? מתחילים עם המורים

הבינוניות של מערכת החינוך זועקת בהישגים הנמוכים ובפערים הגבוהים בין תלמידי ישראל למדינות המפותחות במבחנים הבינלאומיים ● ההישגים הללו לא עולים בקנה אחד עם השאיפה של הישראלים לחיות ברמת חיים של מדינה מערבית מתקדמת ● דעה

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

גפילטע בפיתה עם חזרת ביתית / צילום: דוד ששון

לא רק לאייל שני מותר: לסגור את החגים עם גפילטע, בפיתה

אחת האופנות הקולינריות הבולטות בישראל היא תופעת ה"הכול בפיתה", אבל גפילטע פיש בפיתה, זה כבר השיא

תוכנת זיהוי הפנים של מגווי / צילום: רויטרס

האם ארה"ב תצליח לבלום את הסטארט-אפ מאחורי "האח הגדול" הסיני

חברת Megvii נכנסה באחרונה לרשימה השחורה של הממשל האמריקאי, דווקא בעיתוי רגיש עבורה - כשהיא עומדת לקראת הנפקה בבורסה ● האם החרם הוא כלי אפקטיבי, מה חושבים על כך בחברה והאם האמריקאים באמת חוששים מהטכנולוגיה שלה?

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אחרי סדנת בחריין: הפלסטינים עוד לא פספסו את הרכבת

קיים סיכוי גדול שהפלסטינים יאמצו את המתווה של הסדנה הכלכלית שהותנעה בבחריין, מאחר שנכון לעכשיו זו הדרך היחידה למימוש השאיפות הלאומיות שלהם ● דעה

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

זיהום אוויר מעל תל אביב / צילום: תמר מצפי

הבעיה העמוקה ביותר של מדינת ישראל שאף מפלגה לא מדברת עליה

עתיד כדור הארץ בסכנה, ויש לו השפעה ישירה על הכיס של כולנו ● אם אנחנו רוצים להישאר במשפחת העמים ולדאוג לאיכות האוויר שלנו ושל העולם כולו - הזמן הוא עכשיו, וחייבים לחשוב קדימה ברצינות ● דעה

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

רצח העם הארמני./ צילום:  ויקימדיה

ארה"ב אחרי 100 שנה: כורדים, ארמנים, למי אכפת

הסכנה הגדולה ביותר במדיניות החוץ האמריקאית הייתה תמיד הצירוף של בורות ושל קוצר רוח ● הנה מה שהתכונות האלה גרמו השבוע לפני מאה שנה ● לכורדים של אז קראו "ארמנים", וארה"ב העדיפה לחזור הביתה

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

טבע מאשרת את הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים: תשלם 20 מ' ד' ותספק תרופות נגד התמכרות ב-25 מיליון דולר

(עדכונים): רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, הגיעו טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים להסדר פשרה ● בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות. בהסכם זה, טבע תתרום את התרופה buprenorphine naloxone למשך עשור בשווי מוערך של 23 מיליארד דולר

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

צוקרברג: סיכלנו ניסיון רוסי ואיראני להתערב בבחירות 2020

בראיון ל-NBC אמר צוקרברג כי הקמפיינים שאותרו היו מתוחכמים, וכי נבלמו גם ניסיונות התערבות סיניים ● פייסבוק הודיעה כי הסירה מעל 50 רשתות ברחבי העולם לקראת הבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב במפלגה הדמוקרטית

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

כבשים / צילום: שאטרסטוק

החברה הזו מייצרת מוצר אחד בלבד, שמתאים לארון של כל אחד ועל הדרך רוצה להפיץ מסר של קיימות

מסר של קיימות סביבתית: חברת Sheep הבריטית מוכרת מהשבוע מוצר אחד בלבד - סוודר יוניסקס מצמר מרינו, אליו יוצמד תג NFC הניתן לסריקה, דרכו יכול לובש הסוודר ללמוד על הכבשה "שלו" ולקבל עדכונים על מצבה ● והמחיר? לא זול בכלל: 234 דולר

התמכרות למשככי כאבים  / צילומים: shutterstock, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כך התמכרה האומה האמריקאית למשככי כאבים. ואיך הסתבכה גם טבע הישראלית בפרשה

מספרי מקרי המוות בארה"ב משימוש בתרופות אופיואידות עלה ב-2018 לכ-70 אלף איש בשנה, לעומת כ-8,000 בסוף שנות ה-90 • מדוע התרחש הזינוק במספר מקרי המוות, מי אשם במגפת ההתמכרות ואיך הסתבכה חברת טבע הישראלית? • גלובס מאמ;לק

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

קוואנטס האוסטרלית שברה שיא: המספרים מאחורי הטיסה הארוכה בעולם

חברת התעופה האוסטרלית השלימה השבוע את הטיסה הארוכה ביותר בעולם: מטוס הדרימליינר של החברה חיבר בין ניו יורק לסידני במסע שארך 19 שעות וחצי ● מדובר בטיסת ניסוי לקראת השקה רשמית של הקו, כלל הנראה ב-2022

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון/ צילום: רויטרס

יו"ר הפרלמנט בבריטניה מנע הצבעה על הסכם ה"ברקזיט" של ג'ונסון

(עדכונים): בתדרוכים לתקשורת הבוקר העריכו גורמים ב"דאונינג 10" כי קיים כעת רוב בפרלמנט לאישור ההסכם החדש אליו הגיע בשבוע שעבר הצדדים בבריסל ● ההצבעה על ההסכם בוטלה ברגע האחרון ביום שבת

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה