גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לאחר שנים של גאות: שחיקה בביצועי חברות מוצרי הבנייה

אינרום, קליל וחמת הציגו ירידה ברווח התפעולי ב-2018 ושלושתן מדווחות על מגמות שליליות ● קליל רשמה עלייה במכירות, אבל ירידה במחיר המכירה הממוצע ● חמת הציגה זינוקים דו-ספרתיים בהכנסות וברווח הגולמי, אך ירידה של 2% ברווח התפעולי ● שערוך עסקאות מט"ח סייע לאינרום לשמור על יציבות ברווח הנקי

מפעלים של קליל ונירלט, מותג של אינרום / צילום: איל יצהר
מפעלים של קליל ונירלט, מותג של אינרום / צילום: איל יצהר

על רקע האטה בהיקפי פעילות הבנייה למגורים בישראל, כמגמה, חברות מוצרי הבנייה הבולטות שנסחרות בבורסה - אינרום , קליל וחמת  - סיכמו שנת פעילות שהתאפיינה בשחיקה ברווחיותן. הללו דיווחו, בין היתר, על ירידה בפעילות בחלק מהמגזרים ועל השפעה שלילית של שינויים בתמהיל המכירות ובמחיר חומרי גלם. בהתאם לנתוני הפעילות, שנה לאחור גם מניותיהן של שלוש החברות מציגות תשואות שליליות, וזאת אחרי שנהנו בשנים קודמות מפריחה, בהשפעת הגאות בענף הבנייה למגורים.

במניות קליל ואינרום נרשמת התאוששות מתחילת 2019, המקזזות חלק ניכר מהמגמה השלילית השנתית, שמסתכמת לירידה של 7% אצל קליל ושל 17% אצל אינרום. לעומתן, במניית חמת, הנמצאת בשליטתו של יואב גולן (שלאחרונה פוזל לרכישת חברת התעופה ישראייר), הירידה מתחילת השנה מצטברת כבר ליותר מ-20% שנה אחורה.

בכל הקשור לשורת הרווח התפעולי, קליל הציגה את הירידה החדה ביותר מבין השלוש - 12%. הרווח התפעולי השנתי של יצרנית מוצרי האלומיניום לבית, שבשליטת היו"ר צורי דבוש, הסתכם ב-68 מיליון שקל, זאת תוך ירידת שיעורו מהמכירות. בפעילות השוטפת נהנתה החברה משיפור שנתי של 3% בהכנסותיה, ל-402 מיליון שקל. אולם, לצד עלייה בהיקפי המכירות בתחום הפרופילים היא גם מציינת ירידה במחיר המכירה הממוצע שנרשם בהשפעת שינוי תמהיל המכירות, וכן על ירידה בכמויות המכירה בתחום התריסים.

השינויים בתמהיל המכירות של קליל הצטרפו לעלייה בעלויות חומרי הגלם שלה - בראשם האלומיניום, כך שהרווח הגולמי השנתי של החברה נשחק ב-8% ל-116 מיליון שקל. זאת תוך ירידת שיעורו מהמכירות, מה שבא לידי ביטוי בשורה התפעולית.

כאמור, האלומיניום הוא חומר הגלם העיקרי של קליל, והוצאותיה בגינו מהוות כ-35%-40% מסך היקף המכירות בתחום פעילות הפרופילים של קליל. לפי נתוני קליל, בסיכום שנתי המחיר הממוצע לטונה אלומיניום, הנקבע בבורסת ה-LME בלונדון, עלה ביותר מ-7%, לממוצע של 2,110 דולר. כך, הרווח הנקי השנתי של קליל ירד ב-14% ל-50 מיליון שקל, וזאת אחרי עלייה בהוצאות המימון.

תוצאות חברות מוצרי הבנייה ב-2018

נירלט פגעה ברווח התפעולי של אינרום  

חברת ההחזקות אינרום, שהציגה ירידה של 7% ברווח התפעולי השנתי ל-174 מיליון שקל, נפגעה בעיקר מפעילות הצבעים שלה (נירלט), וזאת לטענתה בעיקר בשל עליית מחירי חומרי גלם ואריזה והשפעות שינויי מט"ח. בסיכום שנתי רווחי נירלט ירדו ב-18% ל-63 מיליון שקל, לצד שחיקה של 4% ברווח התפעולי של מגזר פתרונות הבניה שלה (איטונג), ל-46 מיליון שקל. מגמות אלה קוזזו חלקית בשיפור של כ-4% ברווחי פעילות מוצרי הגמר לבנייה (כרמית) של החברה, ל-62 מיליון שקל.

בשורה העליונה, הכיוון בחלוקה לשלושת מגזרי הפעילות של אינרום דומה, אם כי מתון יותר. כך, הכנסות נירלט והכנסות איטונג השנתיות נשחקו כל אחת ב-3% ל-412 ו-313 מיליון שקל, בהתאמה. הכנסות כרמית עלו ב-3% ל-257 מיליון שקל, כך שסך הכנסותיה של אינרום נשחק בשיעור מתון של כ-1% ל-982 מיליון שקל. הרווח הגולמי השנתי של אינרום ירד ב-4% ל-367 מיליון שקל, אולם בדרך לשורה התחתונה החברה נהנתה משערוך עסקאות עתידיות במט"ח שביצעה במגזר מוצרי הצבעים ומוצרי גמר לבנייה, כך שהוצאות המימון שלה צומצמו משמעותית וסייעו לשמור על יציבות ברווח הנקי השנתי, ברמה של 113 מיליון שקל.

על רקע התוצאות, לא מן הנמנע כי קרן פימי, בראשות ישי דוידי, ידעה מתי להיפרד באופן סופי מהחזקותיה באינרום. בתחילת חודש ינואר חדלה פימי מלהחזיק במניות אינרום, אחרי שמכרה את יתרת החזקותיה, בהיקף של כ-10.5% ובתמורה כוללת של כ-130 מיליון שקל. לפי פימי, בסך הכול היא מימשה ממניות אינרום בתמורה כוללת של כ-1.3 מיליארד שקל - סכום של פי עשרה מהיקף השקעתה בחברה - שהפכה לאחת המוצלחות של הקרן.

בסוף השבוע האחרון עדכנה אינרום על מינויו של רן מנו לממלא מקום מנכ"ל נירלט, במקומו של עודד פרנקל, שהודיע בחודש פברואר האחרון על סיום כהונתו. 

חמת מפסידה מהמפעל בטורקיה

אצל חמת הירידה ברווח התפעולי השנתי הסתכמה ב-2% בלבד, ל-45 מיליון שקל. אך היא בולטת במיוחד משום שהגיעה אחרי זינוקים דו-ספרתיים שרשמה בהכנסותיה וברווח הגולמי שלה, בעקבות צירוף עסקי חברת הקרמיקה ועיצוב הבית חזיבנק וכן של חברת המוצרים הסניטריים לבית האוזר (Houzer).

חמת, שבשליטת היו"ר יואב גולן, עוסקת בייצור, ייבוא, שיווק ומכירת מוצרים לעיצוב הבית ומוצרי גמר לחדרי אמבטיה, שירותים ומטבחים. מפילוח פעילותה לענפים ניכרת הרעה משמעותית ברווח התפעולי של מרביתם.

בין אלה, בסיכום שנתי הפסדי מגזר הכלים הסניטריים של חמת בישראל גדלו, וירידה נרשמה ברווחי מגזר הברזים, מגזר הפלסטיק והאינסטלציה ומגזר ההפצה. את ההרעה בפעילויות אלה איזן רווח תפעולי שרשמה פעילות חזיבנק וכן הכנסות שנרשמו לחברה בעקבות הסכם פשרה שנחתם מול רשות מקרקעי ישראל.

השחיקה או הגדלת ההפסדים בשורה התפעולית במגזרים שהוזכרו נרשמו לאחר ירידה מתונה בהיקפי ההכנסות השנתיות מאותן פעילויות. זאת במקביל לתוספת של 127 מיליון שקל שנרשמו בסך הכנסותיה של חמת מצירוף פעילות חזיבנק, וכן שיפור בהכנסות פעילויות אחרות בהשפעת רכישת האוזר. כך, סך הכנסותיה השנתיות של חמת קפצו ב-41% ל-445 מיליון שקל והרווח הגולמי זינק ב-60% ל-184 מיליון שקל.

אולם, כאמור, חמת מדווחת על לא מעט מגמות שליליות בפעילות, בין היתר על ירידה בפעילות ייצוא הברזים שלה, החרפת התחרות בתחום הכלים הסניטריים בישראל שהשפיע לשלילה על התוצאות, וכן ירידה במכירות מוצרי הצריכה המעוצבים במגזר הפלסטיק והאינסטלציה. לצד זאת דיווחה חמת גם על עלייה בעלויות כוח אדם בחלק מהמגזרים, ועל קשיים בהליכי ייצור איתם מתמודדת חרסה בתחום הכלים הסניטריים בישראל.

בצד השלילי בדוחות חמת בולט הפסד של 13.5 מיליון שקל שרשם מפעל מאניסה (MAISA) שבטורקיה, אחרי השלמת הקמתו. פעילות המפעל, המוצגת תחת ענף כלים סניטריים בחו"ל, סיכמה את 2018 בהפסד תפעולי של קרוב ל-6 מיליון שקל, כשלצד זאת חמת סבלה מירידת שווי הלירה הטורקית במהלכה של 2018, מה שהגדיל את הוצאות המימון השנתיות שלה (נטו) במאות אחוזים, ל-10 מיליון שקל, לעומת הוצאות מימון נטו של 1.5 מיליון שקל ב-2017.

בחמת מציינים כי רוב הוצאות המימון נרשמו בגין הפרשי הצמדה על אשראי, בהיקף של כ-9 מיליון שקל, בגין חוב בנקאי של מאניסה. המפעל, שהוקם מזרחית לעיר איזמיר, מייצר כלים סניטריים מחרס, וחמת מחזיקה בשליטה בו (85%), לצד שותף טורקי (15%). בעקבות משבר הלירה הטורקית, במחצית הראשונה של 2018, חמת שינתה "את תכנית תמהיל המוצרים ותמהיל שוקי היעד של מאניסה", ובמסגרת זו "צומצמה בעיקר החשיפה לשוק הטורקי תוך התמקדות בשוק האירופאי". 

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו מזמן אליו הערב את כל ראשי הסיעות שהמליצו עליו

(עדכון) - רה"מ: "הצעתי פתרון במאמץ אחרון למנוע בחירות" ● ליברמן לליכוד: "תתחייבו להעביר את חוק הגיוס בנוסח המקורי, והכול יסתדר" ● ח"כ זוהר יגיש הצעת חוק לפיזור הכנסת ● ח"כ גפני: ליברמן משתמש בחוק הגיוס כתירוץ להפלת נתניהו

airbnb / צילום: Shutterstock

מה תל-אביב יכולה ללמוד מערים אחרות על רגולציה של דירות Airbnb

בתל-אביב יש יותר חדרים להשכרה לטווח קצר מאשר חדרי מלון, אבל הרגולציה על התחום משתרכת הרחק מאחור ● בפירמת בייקר טילי בדקו מה עשו ערי תיירות מובילות בעולם ומצאו שדווקא יש הרבה מה לעשות

הפגנת האופוזיציה / צילום: אמיר מאירי

תעלומה במוזיאון: כמה אנשים באמת השתתפו בהפגנת האופוזיציה אמש בתל אביב?

יאיר לפיד טען כי להפגנה אמש הגיעו מאה אלף איש, אולם לחלל האוויר נזרקו גם הערכות נמוכות בהרבה, והמשטרה מצידה הפסיקה לפרסם נתונים ● בדיקה של אחת מחברות הסלולר שהגיעה לידי "גלובס" חושפת את המספר האמיתי

ירון אשל, חיים כצמן וגבי רוטר / צילום: ויקטור לוי

העיקר זה הנוסטלגיה? חיים כצמן אירח בראנצ' בכיכר דיזנגוף בתל אביב

וגם: בריזה תל אביבית ומסיבה פולנית: מי חגגו 90 לחברת התעופה לוט? ● בגלל הנפש: פרס מורטון א. רודרמן הוענק למייקל פלפס ● 
אף פעם לא מאוחר מדי: נתי ודבי סיידוף חוגגים "וודסטוק" באל.איי ● הרשת החברתית

יאיר לפיד / צילום: תמר מצפי

חרדים וחרדות: קשיש או סטודנט עולה למדינה יותר מאברך?

יאיר לפיד טען כי תלמיד ישיבה בן 19 מקבל מהמדינה 8,000 שקל בחודש - האם הוא דייק? • מה קרה לתקציב למוסדות לימוד תורה בתקופתו של לפיד באוצר, ומה קרה לו כשלפיד עזב? • ואיך אפשר לרתום נתונים יבשים לטובת אג'נדה פוליטית? • "חרדים וחרדות" - פרויקט מיוחד של "המשרוקית של גלובס", שעושה סדר בעובדות מאחורי ההצהרות על הציבור החרדי • האזינו לפרק השלישי והאחרון בסדרה

תמיר גדו /  צילום: יחצ

התשקיף של חברת הקנאביס BOL לקראת הנפקה בקנדה הזניק את מניית עמיר שיווק בתל אביב

החברה מעוניינת לגייס עד 200 מיליון דולר, לפי שווי של יותר ממיליארד דולר "אחרי הכסף" ● עמיר שיווק העניקה ל-BOL הלוואה של 20 מיליון דולר, ובמקרה של הנפקה יעמוד חלקה בחברה על 16% ● BOL שואפת לייצר 870 טונות קנאביס, כשכיום היא מייצרת 7 טונות ● רשמה הפסד רבעוני של 13.7 מיליון דולר

 פנינה פישמן / צילום: איל יצהר

קפיטל פוינט רוצה את חברת כן פייט: רכשה 5% ממניות החברה

כן פייט הודיעה כי תשיב בקרוב לדרישה לכינוס אסיפה ● אם יצלח המהלך של קפיטל פוינט, הוא ישים סוף מפתיע לאחד הסיפורים הוותיקים והמעניינים של הביומד בבורסה בתל אביב

עו"ד פיני רובין בפנאל של לשכת עורכי הדין / צילום: פוטו מרסלו

"לפני שאני מבטיח את שכרי אני לא עולה על המגרש האופרטיבי של הייצוג"

כך ענה הערב עו"ד פיני רובין על השאלה האם הוא עדיין נמנה על צוות ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפאנל המקדים של כנס לשכת עורכי הדין ● "פסקת ההתגברות איננה תועבה. אני אינני מתנגד לה באופן עקרוני בעיתוי הנכון, והעיתוי הנוכחי אינו העיתוי הנכון"

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

מלחמת הסחר תמשיך להרעיד את השווקים השבוע? "ארה"ב הפסידה בשלב הראשון"

השווקים עוקבים אחרי דיווחים על פגישה צפויה בין נשיאי סין וארה"ב ● בריטניה תתמודד עם הכאוס על רקע התפטרותה של תרזה מיי, ובשרודרס מזהירים מפני גלישה של הכלכלה למיתון ● מחיר הנפט ימשיך לרכז עניין על רקע המתיחות סביב איראן והחשש מהאטה עולמית ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

שאול ואיריס אלוביץ בבית המשפט היום / צילום: שלומי יוסף

תיק 4000: שוחרר חלקה של איריס אלוביץ בבית המגורים בצהלה

בתוך כך, בוטלו צווי איסור היציאה מהארץ נגד שאול ואיריס אלוביץ; השניים יפקידו את דרכוניהם אצל סנגוריהם ויעדכנו את הפרקליטות בטרם כל יציאה מהארץ ● יציאה משותפת של בני הזוג לחו"ל תחייב אותם בהפקדת ערובה בסך חצי מיליון שקל

עדי צים / צילום: תמר מצפי

עדי צים מעמיד הלוואה לגבי אדרי ועשוי לרכוש מידיו את השליטה בחברת הנדל"ן אדרי-אל

לטובת צים שועבדו כ-3.5 מיליון מניות אדרי-אל ● ההסכם מקנה לו זכות לרכוש כ-70% מהן (כ-2.5 מיליון מניות), תמורת 1 שקל למניה, נמוך ב-40% משווי המניה הבוקר

עירית לינור ובני ציפר / צילום: איל יצהר

כן לאקדחים, לא לבג"ץ: רוחות של שינוי בכנס השמרנות הישראלית הראשון

הרבה גברים חמושים, מעט נשים, הרבה דיבורים על דיקטטורת בג"ץ, שוק חופשי והאיום האסלאמי על אירופה, מעט התייחסות להפלות ואבולוציה ● יום בכנס השמרנות הישראלית הראשון

אישה מבוגרת / צילום: shutterstock

ניסו להטעות ולהונות קשישים - ועשויים לשלם על כך מיליונים

הרשות להגנת הצרכן הודיעה על כוונתה להטיל עיצום כספי בסך 3.18 מיליון שקל על "אופק המרכז למימוש זכויות בע"מ" (ובשמה הקודם "תקווה – מרכז הכוונה וסיוע לזכויות בע"מ"), וזאת בעקבות הטעיית צרכנים לגבי רכישת שירותי הכוונה וסיוע למימוש זכויות

בצלאל מכליס, נשיא אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות

עסקה של 127 מיליון דולר לאלביט בהודו: תספק מערכות רדיו לצבא

בהודעתה לבורסה אלביט מערכות לא פירטה באיזו מדינה מדובר, אך לפי גורמים ביטחוניים הדיווח מתייחס לצבא היבשה של הודו ● המוצרים יסופקו על פני תקופה של 3 שנים בידי חטיבת התקשוב והסייבר של אלביט

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע מגיעה להסדר עם אוקלהומה בפרשת האופיואידים: תשלם למדינה 85 מיליון דולר 

לדברי טבע, "בעוד החברה אמרה לאורך כל הדרך כי בית המשפט אינו המקום לפתור משבר זה, טבע שמחה לשים את התיק באוקלהומה מאחוריה, והיא מוכנה להגן על עצמה בנחישות נגד תביעות נוספות, כולל המשפט הקרב בבית המשפט הפדרלי בקליבלנד, המרכז את רוב התביעות" ● המניה ירדה היום בת"א 2.5%

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

עדכון תוכנה: מה עתיד המחשוב ענן, השכר ב-IT והביקושים

בעולם דיגיטלי שבו החדשנות נמדדת במונחים יומיומיים, ואיום הסייבר מרחף מעל, צורכי המחשוב של ארגונים ולקוחות משתנים בקצב מסחרר ● חברות ה-IT, בהתאם, משנות ומחדשות כל הזמן - מגמה שבאה לידי ביטוי בתחום הענן, באספקת טכנולוגיה לענף הפיננסים ובכניסה לפעילויות באמצעות מיזוגים ורכישות

מארק צוקרברג/צילום: רויטרס ReutersTV

קנס המיליארדים של פייסבוק מתעכב בשל אי הסכמה בין רפובליקנים לדמוקרטים

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל" מסוף השבוע, הסכם הפשרה עם רשות הסחר הפדרלית וקנס המיליארדים שיוטל בעקבותיו על הרשת החברתית, מתעכבים בשל פיצול בין רפובליקנים ודמוקרטים החברים ברשות הסחר הפדרלית (FTC)

זיוית דוידוביץ' / צילום: אוריה תדמור

מהאירוויזיון לרשת: זיוית דוידוביץ' תיכנס ביוני לתפקיד סמנכ"לית התוכניות

דוידוביץ': "אני מעריכה את ההחלטה האמיצה של חברי מועצת התאגיד בראשות גיל עומר להפיק את האירוויזיון למרות הנטל התקציבי; אני נרגשת לחזור לכיסא סמנכ"לית התוכניות ויודעת שמיזוג החברות עדיין לא הושלם, ומחכה לי אתגר גדול ארוך ולא פשוט"

איתמר דויטשר / צילום: יחצ

קבוצת אלקטרה נהנתה מצמיחה רבעונית בהכנסות וברווח, על רקע רכישת הקבלניות בארה"ב

הכנסותיה של קבוצת הבנייה והתשתיות, שנמצאת בשליטת אלקו, הסתכמו ברבעון הראשון השנה ב-1.65 מיליארד שקל - עלייה של 7% לעומת הרבעון המקביל ב-2018 ● ההכנסות בחו"ל זינקו ב-110%, בעיקר הודות לחברות שנרכשו בארה"ב ● ברווח הגולמי נרשמה עלייה של 5.2% ברבעון ל-130 מיליון שקל

פלטפורמת GitHub על טלפון חכם / צילום: SHUTTERSTOCK

מפתחים קוד פתוח? גיטהאב תאפשר לכם לגייס מימון המונים

פלטפורמת אחסון ושיתוף הקוד למפתחים השיקה את הכלי החדש בסוף השבוע ● הכלי יאפשר למפתחים לקבל תמיכה כספית חודשית מתורמים שיבחרו לתמוך בהם