גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי מאמין לגנרלים של סודן ואלג'יריה? בטוח שלא האזרחים

באביב הערבי 2.0, גנרלים מעמידים פנים שהם מתכוונים למה שהם אומרים, אבל מפגינים אינם מאמינים ● המהפכות בשתי המדינות נכנסות לשלב מתקדם ● המפגינים הצליחו להיפטר מעריצים אבל לא ממשטריהם, והם רוצים שגם המשטר ייפול ● זה השלב המסוכן, שבו גנרלים מתפתים לתת את הפקודה "אש"

מפגינות בחרטום, בירת סודאן,/ צילום: רויטרס
מפגינות בחרטום, בירת סודאן,/ צילום: רויטרס

האם כדאי למהפכנית הממוצעת (לא ציון מגדרי) להאמין לגנרלים (ציון מגדרי בהחלט), המבקשים ממנה להתאזר בסבלנות? הם צריכים קצת זמן כדי להתארגן עד הבחירות הבאות, עד החוקה הבאה, עד שיעבירו את השלטון לידי ממשלה אזרחית נבחרת.

התשובה הממוצעת היא לא, בשום פנים לא. למה להאמין? מאימתי גנרלים פוליטיים ראויים לאמון? הם נוטפים דברי פיוס רק מפני שאת, המהפכנית הממוצעת, דחקת אותם אל הקיר, ולא השארת להם ברירה. זה הזמן ללחוץ עד הסוף, כדי שלא רק קומץ של יחידים ייעלמו מן הפיסגה, אלא המשטר כולו.

התשובה הממוצעת עלולה להיות מסוכנת, מפני שמי יודע מה יעשו גנרלים נואשים, כאשר אין להם מפלט. הם עלולים לצוות על פקודיהם לירות. הם עלולים לנסות ולהטביע את המהפכה בדם. לדיכוי יש דינמיקות לא-צפויות. הוא עלול לעלות יפה.

אלה הדילמות של שתי מהפכות אביב ערביות, המתנהלות עכשיו בשתיים משלוש החברות הגדולות ביותר בליגה הערבית. בתוך שבועיים ופחות, התקוממות רחוב לא-אלימה טיאטאה שני עריצים ארוכי ימים מן הנשיאות: תחילה עבדל עזיז בוטפליקה של אלג'יריה, מקץ 20 שנה; וביום ה' שעבר גם עומאר חסן אל בשיר של סודן, מקץ 30 שנה.

אלה הישגים מרעישים, בייחוד מפני שהם הושגו כמעט בלי שפיכות דמים. האביב האלג'ירי, לפחות לפי שעה, הוא אלים פחות מן האביב הסודאני. אבל גם הסודאני לא התפתח לממדי טבח. הגנרלים בשני המקומות למדו כנראה את לקח מצרים, 2011.

הצבא "מעל הפוליטיקה״?

שיערנו כאן לפני שבועיים ויותר, שהשראת מצרים נותנת את אותותיה בהתנהגות הגנרלים האלג'יריים. הפיקוד העליון של צבא מצרים סירב בתחילת 2011 לפזר בכוח את המחאות של כיכר תחריר.

השיקול הנעלה היה שהצבא הוא מוסד לאומי, והוא חייב להישאר ״מעל הפוליטיקה״. זו הייתה קוסמטיקה. הצבא היה פוליטי מאז יולי 1952, מקור הכוח ובסיס השיור של כל נשיא מצרי. השיקול המעשי היה הצורך למנוע התמוטטות של הצבא. מי לידי הגנרלים יתקע שחיילי הצבא הסדיר ייענו לפקודה לירות באחיהם, או בדודניהם. בהיעדר ציות הייתה חדלה להתקיים שרשרת הפיקוד. או אז, מהפכה של ממש הייתה מתחוללת.

לא זו בלבד שהצבא המצרי לא הושלך אל הקלחת של תחריר, אלא שמפקדו, פילדמרשל טנטאווי, יצא מגדרו לעורר את הרושם שהוא בעצם תומך במפגינים. הוא אפילו ביקר אצלם, והם התפעמו במידה כזאת ששלטים של תמיכה בצבא הופיעו בכיכר. מיד לאחר התפטרות חוסני מובארק המפגינים היו מוכנים לקבל את שליטתו של טנטאווי עד הבחירות, שנערכו שנה אחת אחר כך. הואיל והצבא נשאר על מכונו, הוא היה יכול למרק את חרבותיו בזמן שנשיא מן האחים המוסלמים ניסה להאיץ את מהלך ההיסטוריה. הצבא הפיל את המאיץ כעבור שנה, ומצרים חזרה לזרועותיו הבטוחות של רודן צבאי.

הרחוב לא נבהל

לגנרלים של אלג'יריה ושל סודן לא הייתה מלכתחילה תכנית ברורה. הם ניסו תחילה להגן על המשטר, או לנקוט תכסיסי השהיה. באלג'יריה, בוטפליקה חזר בו מכוונתו להתמודד על תקופת כהונה חמישית, אבל הודיע שיישאר בשלטון עד סוף השנה כדי ״לפקח על תקופת המעבר לדמוקרטיה״. המפגינים הגיבו בהפגנות גדולות עוד יותר.

מפקד הצבא קרא אפוא למועצת החוקה להכריז על בוטפליקה ״בלתי כשיר״ ולאכוף את התפטרותו. כאשר בוטפליקה ניסה למשוך עוד כמה שבועות, הצבא הכריח אותו להתפטר מיד. לא נענתה דרישת המפגינים, שכל צמרת המשטר תפרוש אתו. נשיא הסנאט הוא עכשיו ראש המדינה הזמני, עד שיהיו בחירות חדשות, בתוך שלושה חודשים. המפגינים דוחים את הנוסחה הזו כערובה לזיוף ולהונאה. קרוב לוודאי שהם צודקים.

בסודן היה הרבה יותר מסובך, גם מפני שגנרל בשיר מעולם לא נרתע משימוש באמצעים אלימים. סוף סוף הוא היה ראש המדינה היחיד מאז ומעולם שכתב אישום על פשעי מלחמה (בחבל דארפור) תלוי ועומד נגדו בבית הדין הבין לאומי בהאג. הוא דחה את הדרישות שיתפטר, והכריז על ״מצב חירום לשנה אחת״.

להלן קרה משהו לא צפוי: הרחוב לא נבהל. מספר המפגינים גדל והלך לא בחרטום לבדה, אלא בכל רחבי המדינה הענקית. הוא הציע דיאלוג עם האופוזיציה, אבל האופוזיציה סירבה. איתו לא יהיה כל דיאלוג, היא אמרה (״היא״, מפני שבסודן, בניגוד לאלג'יריה, את האופוזיציה מארגן ומדריך איגוד מקצועי לא חוקי, הנקרא "התאחדות בעלי המקצוע".)

מה תעשה המשטרה החשאית?

בנסיבות כאלה, במשטר כזה, מתחילות להתגלע מחלוקות בין זרועות האכיפה והדיכוי. הצבא הסדיר עומד נגד שירותי הביטחון או המשטרה החשאית. זה מה שקרה בדצמבר 1989 ברומניה, למשל. זה מה שקרה באפריל 1974 בפורטוגל, למשל. בשתי הארצות, משטרות חשאיות ניסו להציל משטרים שהצבא גמר אומר להפיל. זה לא עבד.

בסודן באמצע השבוע שעבר היו סימנים, שהמשטר מנסה להפעיל את המשטרה החשאית נגד המפגינים, לאחר שהתחילו להיאסף בחזית בנייני המטכ״ל. היו ידיעות שקצינים זוטרים של הצבא הורו ליחידותיהם להגן על המפגינים. זו הנקודה המסוכנת, שבה גנרלים חוששים כי הם עומדים לאבד את יכולתם לפקד. ואמנם, בנקודה הזו הצבא הפיל את בשיר. סגנו ושר ההגנה מונה כמחליף ״למשך שנתיים״. המפגינים סירבו לציית לפקודת עוצר של היורש. המחליף התפטר למחרת, וגנרל אחר נטל את המושכות.

מאלג'יריה, בפעם הראשונה מאז נפילת בוטפליקה, באו בסוף השבוע ידיעות על התנגשות בין מפגינים לבין המשטרה. גז מדמיע נורה, 108 מפגינים נעצרו. האומנם זה סימן ראשון לבאות? האם המשטר החליט להשיב מלחמה שערה לאחר שנפטר מן הסמל המעיק של בוטפליקה?

כבר היו דברים מעולם בקורות ההפיכות הצבאיות. למשל, בבורמה/מיאנמאר ב-1988. שם, הפגנות המונים הפילו רודן צבאי שמשל 25 שנה, והתעורר הרושם ש״כוח העם״ יכונן דמוקרטיה. אבל הצבא מיהר להתעשת. אפשר ש-10,000 בני אדם נהרגו. דיקטטורה צבאית קשוחה משלה בבורמה ב-23 השנה הבאות, והיא מוסיפה להכתיב את הקצב באופן קצת יותר דיסקרטי.

רק לעתים רחוקות עולה יפה התקוממות אזרחית נגד דיקטטורה בלי תמיכת הצבא, או חלק של הצבא. מצד שני, חייה של דמוקרטיה תלויים לה מנגד כל זמן שהצבא אינו משתנה. באמריקה הלטינית היו נחוצות 150 שנה כדי שהצבא אמנם ייסוג אל קסרקטיניו. באפריקה אמנם התמעטו האקטים של הפיכות צבאיות, אבל שורה של ארצות מתנהלות בידי ״איש חזק״, עם עבר צבאי או בלעדיו, בתמיכת הצבא. הפיכה היא עדיין האמצעי האפקטיבי ביותר לשינוי פוליטי, מפני שלאנשים החזקים יש נטייה מוזרה לנצח בכל בחירות שבהן הם מתמודדים.

האם אלג'יריה וסודן יצליחו לגמול את צבאותיהן מן הפוליטיקה? האם הדור הזה של גנרלים הוא בכלל בן-גמילה? כל משקיף לא-רומנטי מדי מוכרח לפקפק. אבל מצד שני, בלי קצת רומנטיקה אין מהפכה. 

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/karny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

נשיא צרפת, עמנואל מקרון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

צרפת: לפחות שמונה פצועים בפיצוץ בליון; מקרון: "זו מתקפה"

הרשויות במדינה דיווחו כי שמונה בני אדם נפצעו כתוצאה מהפיצוץ במרכז העיר ● הנשיא מקרון תיאר את התקרית "מתקפה ללא קורבנות" ● המשטרה המקומית פתחה בחקירת נסיבות האירוע

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

נערכים להשתלטות על השריפות: האתגר הגדול - הרוחות והשרב מחר

(עדכון)  אחרי שיותר מ-3,500 אזרחים פונו מבתיהם בעקבות השתוללות האש סמוך לקיבוץ הראל ובמבוא מודיעים, שירותי הכבאות והמשטרה נערכים לקראת מחר - אז צפוי מזג האוויר השרבי להגיע לשיא ● כוחות הכיבוי עדיין פועלים בשטח להשיג שליטה באש

החיידקים שגורמים לנו לרוץ / איור: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

החיידקים שגורמים לנו לרוץ: מה למערכת העיכול ופעילות גופנית?

אחרי שנים שבהן התמקדה הגישה לשיפור הבריאות והביצועים הספורטיביים בתפקוד התאים, נראה שזו הגיעה לקצה גבול היכולת הפיזיולוגית ● הפתרון נמצא במקום חדש ופחות צפוי: חיידקי הגוף

יעקב ליצמן, משה גפני / צילום: אמיר גוטפריד, תמר מצפי

ראשי יהדות התורה: לא ביקשנו שתהיה כאן מדינת הלכה

עדכון ● יו"ר מפלגת ישראל ביתנו בפוסט בפייסבוק: "זה לא במקרה שבפעם הראשונה מאז קום המדינה, מי שניצח בבחירות בצורה משכנעת לא מצליח להקים ממשלה" ● ליצמן וגפני בתגובה: "לצערנו ליברמן אינו דובר אמת בנושא חוק הגיוס"

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו מאיים על ליברמן באקדח ללא כדורים | פרשנות

מן ההודעה של ליברמן אתמול בלילה לפיה "ישראל ביתנו תתנגד בתוקף לממשלת הלכה, ממשלת 60" עולה שהוא לא ירים את אצבעותיו באמון בעד כינון הממשלה, והפוך: הוא יצביע נגדה ● פרשנות

הפגנה נגד החוק האוסר הפלות / צילום: TIM SHORTT/ FLORIDA TODAY

מלחמה הרת-גורל בין "רוצחי הילדים" לבין "שלטון הגברים"

המחלוקת בת חצי המאה על הפלות מלאכותיות באמריקה נכנסת לשלב קריטי ● בית המשפט העליון עומד להתבקש לבטל את הפסיקה משנת 1973 שמצאה בסיס חוקתי להפלות ● בפעם הראשונה מאז יש רוב שמרני בבית המשפט ● אבל השינוי לא יהיה אוטומטי וכנראה גם לא מהיר ● שוחרי הביטול מוכנים לחכות. הרוח נושבת בגבם, ומגיני ההפלות נדחקים אל הקיר ● פרשנות

רמי לוי וקופיקס/ צילומים: יחצ ואיל יצהר

הפסדי קופיקס מתרחבים: ירידה של 8% בהכנסות ברבעון

ברווח הגולמי של החברה נרשמה עלייה של 20% לרמה של כ-18 מיליון שקל על רקע שיפור בתנאי הסחר מול ספקי החברה ● סגרה 5 סניפי בתי קפה לפני שבוע

אהרון ברק ודורית ביניש / צילום: שלומי יוסף

מכינים את הקרקע? נשיאי העליון בדימוס מביעים תמיכה בסמכות בג"ץ לפסול תיקונים לחוקי יסוד

בכנס שהתקיים הערב בבינתחומי הרצליה בנושא "מגבלות על שינויים בחוקה", התייחסו משפטנים בכירים, ביניהם גם נשיאי העליון בדימוס אהרון ברק ודורית בייניש, ליוזמות החקיקה שעל הפרק ● מוקדם יותר היום אמרה בייניש: "לא ניתן לבצע רפורמה רחבה במערכת רק בשל הצורך להימלט מהדין"

תרזה מיי, ראשת ממשלת בריטניה, נואמת בפרלמנט / צילום: Reuters TV

תרזה מיי התפטרה והבהירה: חייבים להגיע לפשרה | פרשנות

את אנחת הרווחה של מיי, כשלא תצטרך יותר להמשיך ולעסוק ב"ברקזיט" מול תקשורת לועגת ופרלמנט מציק, היה אפשר לשמוע כל הדרך מ"דאונינג 10"

בנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן-הארץ

את מי פספסה מחאת עורכי הדין הבכירים נגד חוק החסינות

ממרומי הקומה ה-36 במגדל אלקטרה בתל אביב, שבה התכנסו בכירי עורכי הדין למחות על המתקפה על המערכת המשפטית, המציאות הישראלית נראתה יפה ומפויסת • טיפול המדינה בתיקי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מוכיח כי אין אצלנו באמת שוויון מלא בפני החוק ● פרשנות

אובך באילת / צילום: רשות שדות התעופה

שיא צריכת חשמל בימי שישי נשבר היום בצהריים

אחרי שבקיץ נשבר השיא לקיץ (12,921 מגה וואט) ובחורף נשבר השיא עד כה, היום בצהריים נשבר שיא הצריכה לחודש מאי ושיא הצריכה לימי שישי בכלל - צריכת החשמל הגיעה ל-12,036 מגה-וואט

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

גל השריפות: לאור מאמצי כוחות הכיבוי - רוב מוקדי האש תחת שליטה

מטוסי כיבוי ולוחמים עדיין פועלים להשתלט על שריפות ביישובים טלכיד שבבקעת הירדן ופדואל שבשומרון ● שלושה בני אדם נעצרו בחשד להצתות באזור ירושלים ● תושבי יכיני שבשער הנגב פונו מבתיהם עקב אש שפרצה מבלון תבערה

אווירת רמאדן / צילום: יותם יעקובסון

לילות רמדאן: בואו לגלות את הרחוב המוסלמי המקומי

טיולי רמדאן נערכים בימים אלה בכפרים ובערים מוסלמיות ברחבי הארץ, וחשים את הדופק הלא מוכר של הרחוב המוסלמי ● מבקרים במסגדים, בשווקים ובבתים פתוחים

דוד (דודי) אבגי, מייסד ומנכ"ל חברת SafeCharge / צילום: יח"צ

מנכ"ל החברה של טדי שגיא מדבר על מאחורי הקלעים של האקזיט הענק

דוד אבגי, מייסד ומנכ"ל חברת טכנולוגיית התשלומים SafeCharge, שתימכר ב-889 מיליון דולר לחברה הקנדית Nuvei, מספר ל"גלובס" על החברה שהקים עם טדי שגיא ● "אחת הסיבות לעסקה זו הטכנולוגיה, ולכן עובדי הפיתוח בישראל ובבולגריה צריכים להיות רגועים"

Christine Lagarde, יו"ר קרן המטבע / צילום: יורי גריפס, רויטרס

אנשי קרן המטבע בישראל: "הגירעון ב-2019 צפוי לגדול ל-3.5%"

קרן המטבע צופה המשך מגמת התגברות קצב האינפלציה, אך בכפוף להתפתחויות בסחר העולמי ולהשפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ● בנוסף מציינים בקרן כי אין הלימה בין קצב הצמיחה המהיר של ישראל לעלייה בפריון העבודה שעדיין מדשדש מאחור

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

אחרי אמדוקס וקורנית: ישראלית נוספת על כוונת השורטיסטים

להערכת האנליסטים של Spruce Capital ורינט צריכה לרדת ב-60%-70%  ● לדעתם העלייה האחרונה במניית ורינט אינה בת קיימא, בין היתר משום שהחברה נמצאת בפיגור של שנים מול המתחרות בעולם הענן

ריזוטו אספרגוס/ צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

לפני שהאביב נגמר: זו שעתם היפה ביותר של הירקות הירוקים

האביב שהגיע לשבועיים וחצי עושה טוב לירקות הירוקים ● משתלבים להפליא עם ריזוטו, אחת ממנות הדגל של האורז העגול מאיטליה, למנת "פרימוורה" (אביב) קלאסית

פרופ' רבקה כרמי. "לא לגמרי בחירה עצמאית וחופשית"

למה אין נשים בסגל הבכיר באקדמיה? "בוועדת המינויים יש רוב גברי"

סטודנטיות מהוות את הרוב במוסדות להשכלה גבוהה, ואפילו 55% מסגל ההוראה הן נשים, אבל כשזה מגיע לסגל הבכיר - שיעור הנשים צונח לשליש • עו"ד עידית סולומון, דוקטורנטית למשפטים בבר אילן שחקרה את הנושא, מסבירה למה זה קורה

אילון מאסק, מייסד טסלה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אלון מאסק במייל לעובדים: מצפים לשיא מסירות של רכבים ברבעון

מייל ששלח המנכ"ל מאסק לעובדים חושף כי החברה מצפה לשיא מסירות ברבעון ● מוקדם יותר אדם ג'ונאס מבנק ההשקעות מורגן סטנלי, שנחשב כמי שמאמין בטסלה, העריך כי טסלה היא יותר "סיפור של מצוקת אשראי מאשר סיפור הצלחה"

ראשת ממשלת ברטיניה, תרזה מיי / צילום: רויטרס

דרמה בבריטניה: תרזה מיי הודיעה כי תתפטר מראשות הממשלה ב-7 ביוני

הודעת ההתפטרות העמיקה מיי את המשבר הפוליטי בממלכה המאוחדת, והציבה את הפרישה מהאיחוד האירופי שוב על מסלול אי-ודאות ● לפי רוב ההערכות המועמד המוביל להחלפת מיי הוא שר החוץ הבריטי לשעבר – בוריס ג'ונסון