גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאיר שמיר: "אחרי המטען השני כבר הבנתי שזו לא טעות ושמישהו מנסה להציק לי"

כך העיד איש העסקים והבעלים לשעבר של הפועל פ"ת, במסגרת משפטו של אבישי בן-דוד, המואשם בכך שהטמין מטעני חבלה ברכבו ובביתו של שמיר ● באשר לשאלה מי הניח את המטענים, חזר שמיר על תשובתו בחקירת המשטרה: "אם אני צריך להמר, אז זה מישהו מהגרעין הקשה של אוהדי הפועל פ"ת"

מאיר שמיר בבית המשפט / צילום: כדיה לוי
מאיר שמיר בבית המשפט / צילום: כדיה לוי

מי עומד מאחורי הנחת שני מטעני חבלה ברכבו ובביתו של איש העסקים מאיר שמיר (68), לשעבר הבעלים של קבוצת הכדורגל הפועל פתח-תקווה? שאלה זו נותרה ללא מענה גם לאחר שהסתיימה היום (א') עדותו של שמיר במשפטו של אבישי בן-דוד, המואשם בכך שב-2016 הטמין מטעני חבלה ברכבו ובביתו של שמיר. כמו כן בן-דוד מואשם כי הטמין יחד עם אבנר הררי, בעליה של חנות ירקות בהרצליה, מטענים שכוונו נגד הכדורגלן קובי מוסא והזמרת מרגלית צנעני.

לפי כתב האישום, המייחס לבן-דוד ולמוסא גם ניסיון לרצח (במקרה אחר), בן-דוד קשר קשר עם הררי לייצור ולהרכבת מטעני חבלה וכן להנחתם ולהפעלתם נגד קורבנות שונים. זאת, לפי הזמנה מוקדמת של גורמים אחרים, והכול כמובן בתמורה לתשלום כספי.

לפי האישום, בן-דוד הגיע לחניון של משרדי חברת מבטח שמיר החזקות, שבבעלותו של שמיר, הממוקמים ברחוב הברזל ברמת החייל בתל-אביב, כשהוא נושא עמו את מטען החבלה. לאחר מכן ניגש בן-דוד לרכב הב.מ.וו של שמיר, שחנה בחניה הפרטית שלו, והניח את המטען ברווח שבין השמשה למכסה המנוע של הרכב. בהמשך הגיע בן-דוד רכוב על קטנוע, הפעיל את מטען החבלה ופוצץ את רכבו של שמיר.

אבישי בן דוד \ צילום: כדיה לוי

"כמו פיצוץ של נפצים"

שמיר העיד כי ביום שאירע הפיצוץ במכוניתו, הוא שהה במשרדו וכלל לא ידע כי הפיצוץ שנשמע באותו בוקר, קשור אליו - עד שירד למכוניתו עם סיום עבודתו. לדבריו, "השליח של המשרד שלנו סיפר שהיה פיצוץ בחניה, אבל אני המשכתי לעבוד. זה עבר לידי. כשירדתי לחניה בדרכי ללכת הביתה, פתחתי את הדלת של המדרגות, וראיתי את האוטו שלי מוקף בסרט צהוב. שוטר שהיה במקום אמר לי 'לא להתקרב', וככה הבנתי שקרה משהו סביב האוטו שלי".

בהמשך עדותו סיפר שמיר כי הזנק שנגרם לרכבו היה קל ביותר - כיפוף קטן ושריטה. "עובדה שאני עדיין נוסע באותו רכב, לא הלכתי לתקן אותו אפילו", העיד.

בכתב האישום נטען עוד כי מספר ימים לאחר מכן, הניח בן דוד-מטען בחצר ביתו של מאיר שמיר שבתל-אביב ופוצץ את המטען. הנזק מהפיצוץ הפעם היה משמעותי יותר, כשגם בית שכנו של שמיר נפגע מרסיסי המתכת הרבים שהתפזרו בפיצוץ.

וכך העיד שמיר: "ישבתי לראות טלוויזיה, וסביב השעה 22:00 שמעתי פיצוץ. זה נשמע יותר כמו פיצוץ של נפצים במגרשי כדורגל, לא פיצוץ של פצצת חצי טון שמשליכים על דמשק. יצאתי בניחותא מהבית והלכתי לבדוק מה הסיפור. השכן מהבית לידי הביא פנס, ויחד חיפשנו בחצר שלי ובחצר שלו; ואז ראינו במרפסת שצמודה לדלת זכוכית של הבית שלי כמה חלקים מפוזרים. אני זוכר שראיתי בטרייה, ואז הבנתי ישר שהיה כאן משהו. לאחר מכן הגיעו השוטרים".

בנקודה זו, העיד שמיר, הוא הבין שמישהו מנסה לשלוח לו מסר. "אם בפעם הראשונה הייתי משוכנע ברמת סבירות מאוד גבוהה שזו טעות, אחרי הפעם השנייה כבר הבנתי שזו לא טעות, ושמישהו מנסה להציק לי", אמר.

"עדיף להיות חכם ולא צודק"

עוד נטען בכתב האישום כי את הנחת המטענים שגרמו לפיצוץ ברכבו ובביתו של שמיר תכנן בן-דוד יחד עם גורמים שזהותם לא ידועה למשטרה ולפרקליטות. כאשר שמיר נשאל על-ידי עו"ד חגי בנימין מפרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי): "האם אתה יודע להגיד מי עומד מאחורי המטענים?" - שמיר השיב: "אין לי מושג. אמרתי במשטרה שאם אני צריך להמר על מקומות שבהם יכול להימצא המקור לדבר הזה, אז זה או מישהו מהגרעין הקשה של אוהדי הפועל פתח-תקווה (ששמיר היה בעבר בעליה), או דני לוי, חבר עמותת הפועל פתח-תקווה, שהיה גם יזם נדל"ן ונטל הלוואה מחברת יזמות הנדל"ן 'מניף', שנמצאת בבעלות שלי ושל בנק דיסקונט". בעבר כבר פורסם כי לוי שוחרר מהמעצר ביחס למקרה. הוא אינו נאשם בתיק.

בהמשך חקירתו התייחס שמיר לשתי האפשרויות האמורות. ביחס לדני לוי אמר שמיר: "מנכ"ל חברת 'מניף' אמר לי שהגיעו אליו כמה אנשים שהוא הרגיש איתם מאוד לא בנוח, ושהם דיברו איתו על החוב של לוי. לוי ביקש שיוותרו לו על יתרת החוב שלו, ושישחררו לו את הביטחונות - בסך-הכול משהו כמו 8 מיליון שקל. אבל כמו שאמרתי בחקירה במשטרה - זו הייתה הערכה בלבד. שאלתי את המנכ"ל אם הכול בסדר עם לוי, והוא אמר לי שהם אכלו יחד במסעדה לפני כמה ימים".

בהמשך נאלץ שמיר להודות כי הוא הורה לשחרר את הנכס המשועבד של לוי, וגם הסביר: "שמעתי שהוא נעצר בקשר לפרשה, ועברה לי מחשבה בראש שעדיף להיות חכם ולא צודק, ולכן שחררתי לו את השיעבוד".

שמיר העלה בחקירתו במשטרה שם נוסף של אדם שלטענתו התנהג אליו בצורה אגרסיבית יחסית במהלך הפירוק. "העליתי את השם שלו, אבל באותה מידה אמרתי שקשה לי להאמין שזה הוא", העיד שמיר.

"כיוון מהותי שלא נבדק"

סנגורו של בן-דוד, עו"ד שי רודה, הקדיש את כל חקירתו הנגדית של שמיר, כדי לצייר אותו כמי שהיו לו אויבים רבים שיכולים היו להזמין את הנחת המטען. קו חקירה זה, למרות רמת העניין שבכוחו לעורר אינו רלוונטי כמעט לחלוטין לאישום, שלפיו בן-דוד הוא זה שהניח את המטענים - אישום הנתמך גם בעדותם של עדי ראייה וגם בראיות מצולמות. לכן נתקל עו"ד רודה בהתנגדות עזה של שופטי המחוזי - השופטים רענן בן-יוסף, ציון קאפח ואירית קלמן-ברום - שקיצרו את חקירתו של עו"ד רודה לאור היעדר הרלוונטיות שלה להגנת הנאשם.

עו"ד שי רודה / צילום: כדיה לוי

כך, למשל, עימת עו"ד רודה את שמיר עם דבריו שאמר במשטרה, שלפיהם "דני לוי לא התנהג יפה, ולכן לא שחררנו לו את השיעבוד". שמיר נשאל: "מה זה אומר שהוא 'התנהג לא יפה?'" והשיב: "אני זוכר שהמנכ"ל סיפר לי שדני לוי דיבר איתו, ואמר לו שאם לא נוותר על הבטוחות, אז הוא יתאבד וייקח גם אותנו איתו. ידעתי שלדני יש עונש על-תנאי על איומים, ולכן לא הלכתי למשטרה. לא רציתי להזיק לו".

בהמשך החקירה הפטיר עו"ד רודה: "דני לוי היה כיוון מאוד מהותי שלא בדקו אותו". בתגובה הזדעקו נציגי הפרקליטות: "בדקו והפכו כל אבן", אמר עו"ד בנימין מהפרקליטות. 

מטעם עו"ד שי רודה, סנגורו של בן-דוד, נמסר: "חקירתו הנגדית של איש העסקים מאיר שמיר מלמדת כי ישנם חשודים פוטנציאליים שיש להם אינטרס לפגוע בו. לצערי, המשטרה לא מיצתה את החקירה עם חשודים אלה". 

העובד השכיר בחברת ביטוח שהפך לאימפריה עסקית

איש העסקים מאיר שמיר הוא בעל השליטה והמנכ"ל של חברת ההשקעות מבטח שמיר, המשקיעה במספר תחומים בהם טכנולוגיה, נדל"ן, תעשייה, אנרגיה וביטוח. בשנת 2012 העריך מגזין "פורבס" את הונו של שמיר ב-150 מיליון דולר.

מאיר שמיר נולד בשנת 1951 בקיבוץ בארות יצחק וגדל בפתח-תקווה. הוא שירת כנווט בחיל האוויר, ויש לו תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת בר-אילן. את הקריירה העסקית שלו החל שמיר בענף הביטוח, תחילה כעובד שכיר בחברת הביטוח סהר. מאוחר יותר רכש אחוזים מחברת הביטוח מבטח, שהייתה בבעלות סהר, וב-1998 השתלט על החברה. החברה קיבלה תנופה גדולה בתקופת שמיר, שינתה את שמה ל"מבטח שמיר" והפכה לשחקן מרכזי בשוק הביטוח.

דווקא בשיא ההצלחה התחוללה פרשת לה-נסיונל, שגרמה סערה בעולם הביטוח. זאת, בעקבות חשד כי בהתנהלות שלה בפוליסות הביטוח במגזר הקיבוצים וההתיישבות העובדת, הדיווחים שלה היו פיקטיביים. שמיר העיד מטעם התביעה, ובסופו של דבר היה אחד הבודדים שיצא מהפרשה ללא כתב אישום, אך שילם, במסגרת הסדר פשרה, פיצויים של מיליוני שקלים לאחת מהחברות הניזוקות בפרשה. לימים מתח בית המשפט העליון ביקורת על ההחלטה שלא להעמיד את שמיר לדין בפרשה.

בהמשך הדרך החליט שמיר להפוך את עסקי הביטוח שלו לחברת השקעות. את עסקי הביטוח הוא מכר לחברת מגדל תמורת 90 מיליון שקל, ולקבוצת כלל-ביטוח תמורת 69 מיליון שקל. במרוצת השנים ניסה שמיר להצטרף לגרעין השליטה בבנק הפועלים, אך בנק ישראל דחה את בקשתו בשל מעורבותו בפרשת לה-נסיונל.

אחת מהעסקאות הבולטות ביותר שבהן היה מעורב שמיר היא רכישת השליטה בענקית המזון תנובה, יחד עם קרן אייפקס ב-2006. מבטח שמיר מכרה את החזקותיה בתנובה לקרן הסינית ברייטפוד ב-2014. מבטח שמיר החזיקה כ-20% בתנובה, ומכרה את חלקה לסינים לפי שווי של 8.6 מיליארד שקל. בדצמבר האחרון הודיעה מבטח שמיר על הסכם להשקעה ראשונית של עד 40 מיליון שקל, לפיתוח תחנת הכוח "קסם אנרגיה" שבקיבוץ גבעת השלושה, פרויקט ששוויו מוערך ב-450 מיליון דולר, ושמבטח שמיר צפויה להיות המובילה שלו.

שמיר שימש במשך כ-9 שנים כבעלי קבוצת הכדורגל הפועל פתח-תקווה. בזמן שהיה בעליה, רכש שמיר יחד עם אנשי עסקים נוספים את אצטדיון "האורווה" בעיר ואת מגרשי האימונים הסמוכים לו, ששימשו את קבוצות הכדורגל בעיר לפני שהוקם אצטדיון "המושבה".

ב-2015, כעשור לאחר ששמיר עזב את הקבוצה, כתבו מפרקי קבוצת הפועל פתח-תקווה שנקלעה למצב כלכלי קשה, בדוח שהגישו לבית המשפט, כי שמיר רכש את הקבוצה בשל ההזדמנות הכלכלית שזיהה בקשר לשטח האצטדיון, שטמן בחובו הזדמנות כלכלית בתחום הנדל"ן, ושעליה הרוויחו הוא ושותפיו עשרות מיליוני שקלים. כל זאת, נטען בשעתו, בזמן שהקבוצה מצאה את עצמה ללא מגרש חלופי ואף נכנסה להליכי פירוק שנים ספורות לאחר מכן. 

*** חזקת החפות: אבישי בן-דוד ואבנר הררי לא הורשעו בכל עבירה במסגרת פרשת הנחת המטענים. במהלך המשפט טוענים הנאשמים לחפותם, וכל עוד הם לא הורשעו, הם זכאים ליהנות מחזקת החפות.

עוד כתבות

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מדוע סירב מנכ"ל מאקו, אורי רוזן, לעבור לחדשות 13?

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13 ● ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet ● החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל ● ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● האזינו לפודקאסט "אוף דה רקורד"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

נשים וייטנאמיות / צילום: רויטרס

שניים רבים, השלישי מנצח: המדינות שנהנות ממלחמת הסחר סין-ארה"ב

כאשר ארה"ב וסין מסתבכות במאבקי סחר, זה אמור להיות הזמן של מדינות כמו וייטנאם לפרוח ● ואכן כלכלתן משגשגת וקופצת במדד התחרותיות העולמית

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

קוואנטס האוסטרלית שברה שיא: המספרים מאחורי הטיסה הארוכה בעולם

חברת התעופה האוסטרלית השלימה השבוע את הטיסה הארוכה ביותר בעולם: מטוס הדרימליינר של החברה חיבר בין ניו יורק לסידני במסע שארך 19 שעות וחצי ● מדובר בטיסת ניסוי לקראת השקה רשמית של הקו, כלל הנראה ב-2022

רגולציה / צילום: Shutterstock

ביטוח הבריאות כדוגמה: הרגולציה הנוקשה בישראל פוגעת דווקא בצרכן

מספיק להסתכל על הרגולציה בענף הביטוח כדי להבין שמדובר באבן-נגף לכלכלה המקומית ● דעה

מימין: יואב לוי, מייסד-משותף ומנכ"ל, ויונתן אפל מייסד-משותף וסמנכ"ל פיתוח / צילום: ירין טרנוס, יח"צ

אפסטרים גייסה 30 מיליון דולר בהובלת ענקיות רכב בינלאומיות

הגיוס התבצע בהובלת קבוצת Alliance של רנו, ניסאן ומיצובישי ● החברה, המתמחה באבטחת סייבר לכלי רכב מקושרים, בוחנת התרחבות לסין וליפן

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

נתניהו מחזיר את המנדט לנשיא. ריבלין: בני גנץ יקבל הזדמנות להקים את הממשלה

מבית הנשיא נמסר "נשיא המדינה קיבל את הודעתו של ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, כי הוא משיב אליו את המנדט משום שלא עלה בידו להרכיב ממשלה" ● נתניהו מסר הצהרה בווידאו

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

יום מכריע בלבנון: אושרה תכניתו הכלכלית של חרירי

(עדכונים): ממשלת לבנון התכנסה הבוקר לדון ברפורמות שהציג אמש ראש הממשלה לראשי המפלגות השותפות בקואליציה ● לא מעט מהאש מופנית לחיזבאללה, הנתפש כגורם המפלג ביותר בלבנון, ומהווה איום על קיומה בשל הכוח הצבאי שצבר

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אל תשליכני לעת זקנה: זה מה שצריך לתקן בענף הדיור המוגן

דיירי הדיור המוגן כבר שנים "קהל שבוי", וללא התערבות של המדינה - המצב רק יחמיר ● דעה

 

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אחרי סדנת בחריין: הפלסטינים עוד לא פספסו את הרכבת

קיים סיכוי גדול שהפלסטינים יאמצו את המתווה של הסדנה הכלכלית שהותנעה בבחריין, מאחר שנכון לעכשיו זו הדרך היחידה למימוש השאיפות הלאומיות שלהם ● דעה

הפגנות בצ'ילה / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הרוגים, מחסור באוכל וירי חי: סיקור מיוחד מהמהומות בצ'ילה

מזה כשבוע מתחוללת בצ'ילה מחאת ענק בשל החלטת הממשלה לייקר את מחירי הנסיעות בתחבורה הציבורית ● הממשלה הכריזה על מצב חירום והכניסה את הצבא לבירה ● אצל הצ׳יליאנים הוצפה טראומה ישנה, והם דורשים מהממשלה להוציא את הכוחות ולהציע להם "ניו דיל חברתי" ● סיקור מיוחד מסנטיאגו, צ'ילה

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

טבע מאשרת את הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים: תשלם 20 מ' ד' ותספק תרופות נגד התמכרות ב-25 מיליון דולר

(עדכונים): רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, הגיעו טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים להסדר פשרה ● בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות. בהסכם זה, טבע תתרום את התרופה buprenorphine naloxone למשך עשור בשווי מוערך של 23 מיליארד דולר

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

ראשי פורסקאוט פותחים את המסחר בנאסד"ק / צילום: יח"צ

מהלך אקטיביסטי בפורסקאוט? המניה עולה בעקבות שיתוף פעולה בין שני משקיעים שמצפים לדיונים עם החברה

החברה המספקת פתרונות לאבטחה ושליטה על מכשירים מחוברים בארגונים, איבדה כשליש משווי השוק שלה החודש בעקבות אזהרת רווח שפרסמה ● שני גופי ההשקעה, שניהם מניו יורק, מחזיקים יחד ב-14.5% ממניות פורסקאוט ● גופי ההשקעה מעריכים כי מניית פורסקאוט מוערכת בחסר

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק תשתלט על WeWork

דיווחים ב"וול סטריט ג'ורנל" וב-CNBC מעלים כי סופטבנק עומדת להזרים לחברה 4-6 מיליארדי דולרים לפי שווי של 8 מיליארד ד', אך קיימות סתירות לגבי מבנה העסקה - האם רוב הסכום ישמש לרכישת מניות או כהלוואה ● ב-WeWork יכריעו מחר בנושא, כשקיימות עוד אופציות מימון על השולחן

יצירות אומנות חדשות בכנסת / צילום: איל יצהר

אמנות בכנסת: בוחרים בצילומים ישראליים

אמנם ממשלה חדשה עדיין לא נראית באופק, אבל בכנסת התחדשו בחמש יצירות אמנות חדשות ● אוצרת המשכן, שרון סופר: "חיפשתי עבודות צילום שהן פעולה התערבותית של האמן בנוף"