גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנשיא ראובן ריבלין מקבל את נציגי המפלגות ושומע את המלצותיהם לראש ממשלה בשידור חי

בהחלטה היסטורית וראשונה בתולדות בית הנשיא, הנחה ריבלין על העברת מפגשיו עם הסיעות השונות בשידור חי, "מתוך רצון לקדם שקיפות מול אזרחי ישראל" ● מירי רגב לנשיא: "הציבור הביע אמון בנתניהו למרות היועמ"ש" ● גבי אשכנזי: "לאחר מחשבה עמוקה, בנסיבות הפוליטיות הנוכחיות לא נוכל לשרת בממשלת נתניהו" ● איימן עודה: "מרגישים שאין לנו דרך להשפיע, לא נמליץ"

הנשיא ראובן ריבלין ובנימין נתניהו / צילום:  קובי גדעון לעמ
הנשיא ראובן ריבלין ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון לעמ

נשיא המדינה ראובן ריבלין החל הבוקר את הליך ההתייעצויות עם נציגי המפלגות שנבחרו לכנסת בשידור חי ממשכנו. בהחלטה היסטורית וראשונה בתולדותיו של בית הנשיא, הנחה ריבלין על העברת מפגשיו עם הסיעות השונות בשידור חי בכל פלטפורמות המדיה השונות, "מתוך רצון לקדם שקיפות מול אזרחי ישראל".

ההחלטה נובעת בין השאר מהביקורת שהושמעה כלפי ריבלין בעיקר מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו הטיל ספק במניעי הנשיא, כשעוד היה חשש בליכוד שכחול לבן תהיה המפלגה הגדולה ביותר. להחלטה תרמה העמימות בחוק יסוד הממשלה אשר אינו מפרט את השיקולים הנדרשים מהנשיא בבואו להטיל על אחד מחברי הכנסת את הקמת הממשלה.

על פי הנוהג, ייפגש הנשיא במהלך השבוע עם נציגי הסיעות וישמע את המלצותיהן. לאחר גמר סבב ההתייעצויות עם כלל הסיעות יטיל על אחד מחברי הכנסת את משימת הקמת הממשלה. עד כה בכל הפעמים היה זה ראש המפלגה שלו הסיכויים הטובים ביותר להרכיב קואליציה. יצוין כי מרגע שהנשיא עשה כן, יעמדו לרשותו של הנבחר 28 ימים להרכיב ממשלה חדשה בישראל. במצב שבו תידרש ארכה לתהליך, בסמכות נשיא המדינה להעניק עד 14 יום נוספים על פי החוק.

 

הנשיא ריבלין התייעץ ושאל, בין השאר, כיצד לדעת הממליצים עליו לנהוג כאשר יש לח"כ בנימין נתניהו, שמפלגתו השיגה את מירב הקולות של הציבור ו-36 מנדטים - במקרה שיש לו 60 ממליצים, 1 פחות מן הנחוץ כדי להקים קואליציה.
בפתח הדברים אמר ריבלין לנציגי הליכוד כי העם רוצה לראות אחדות. "עם ישראל מצפה לראות יותר אחדות אמיצה, גם כשיש חילוקי דעות בין חלקי העם". 

השר לוין אמר: "אנחנו כמובן מבקשים להמליץ בפניך על בנימין נתניהו כמי שזכה באמון הרחב ביותר. סיימנו מערכת בחירות שאפשר לכנות אותה בצורה עדינה 'לא פשוטה', ופנינו להרכיב ממשלה יציבה שתוכל להוביל את מדינת ישראל בשנים הבאות עבור כלל אזרחי ישראל".

השרה רגב הוסיפה: "הציבור הביע אמון בנתניהו למרות המלצות היועמ"ש".

הנשיא ענה לנציגי הליכוד: "שמעתי את המלצתכם ואני אתייחס אליה. נשכיל אחרי שנשמע את המלצות שאר המפלגות. בישראל יש עם שמורכב מקבוצות-קבוצות, שלכל אחת יש דעה. יש צורך לבוא ולראות מה מגשר בינינו. לכולנו יש מטרה אחת: שגשוג ויכולת חברתית של מדינת ישראל להתקיים גם תוך חילוקי דעות".

כחול לבן: "לא נוכל לשבת בממשלה כזו"

בהמשך נפגש ריבלין עם נציגי כחול לבן והציע לשקול חבירה לנתניהו. גבי אשכנזי, מקום 4 ברשימה, השיב לו: "מתוקף הנסיבות והמציאות - לא נוכל לשבת בממשלה כזו". אשכנזי, התייצב אצל הנשיא יחד עם אבי ניסנקורן, אורנה ברביבאי, צבי האוזר, אורלי פרומן ועומר ינקלביץ'. אשכנזי הוסיף: "אנחנו מאוד גאים בהישג. אנו מרגישים מחויבים לציבור של יותר מ-1.1 מיליון מצביעים שנתנו בנו אמון. נמשיך לשרת אותם כמו את כל עם ישראל. במסגרת הזאת ננסה לאחות, לתקן, לרפא חלק מהדברים שהנשיא הזכיר ודברים נוספים".

הנשיא ריבלין נקט עמדה ממלכתית באומרו: "רבים בישראל מבקשים לראות קירוב לבבות. אני לא רוצה להשתמש במילה אחדות, כי לאחדות יש משמעות פוליטית".

גבי אשכנזי השיב: "לאחר מחשבה, לא בקלות דעת, לא בהינף יד, אלא מחשבה עמוקה, אנו חושבים שבנסיבות הפוליטיות הנוכחיות אנו לא נוכל לשרת בממשלה הזו. אני חושב שמתוקף הנסיבות והמציאות לא נוכל לשבת בממשלה כזאת".

צבי האוזר אמר במהלך המפגש: "את הציבור אפשר לשרת גם מן האופוזיציה. למה שצריך להתנגד - נתנגד".

נציגי כחול לבן המליצו בפני הנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על בני גנץ.

נציגי ש"ס אצל הנשיא ריבלין / צילום: מארק ניימן לע"מ

ש"ס: עם נתניהו כמובטח

אחרי נציגי הליכוד וכחול לבן הגיעו לבית הנשיא נציגי הסיעה השלישית בגודלה, ש"ס, והם המליצו בפני ריבלין על הטלת מלאכת הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו ובכך עלה מספר הממליצים על נתניהו ל-44.

נציגי ש"ס, השר יצחק וקנין, השר יצחק כהן וסגן השר משולם נהרי אמרו לנשיא: "לאורך כל מערכת הבחירות אמרנו שאנו תומכים בנתניהו לראשות הממשלה. הוא ראוי להמשיך לנהל את המדינה בתקופה הזו. אנחנו מעוניינים בהמשך הדרך והמדיניות כפי שהתוותה הממשלה הקודמת".

יהדות התורה: "ממליצים בפניך על בנימין נתניהו"

הנציגים הבאים בתור לפגוש את נשיא המדינה היו נציגי יהדות התורה שזכו ל-7 מנדטים. סגן השר יעקב ליצמן אמר לנשיא: "התבשרנו, עדיין לא באופן רשמי, שעלינו ל-8 מנדטים. והליכוד יורד לו המספר. הספירה נמשכת אבל אנחנו עומדים על המנדט ה-8. אנחנו ממליצים בפניך על בנימין נתניהו כמי שירכיב את הממשלה הבאה".

ח״כ משה גפני אמר לנשיא במהלך המפגש: "אנחנו אמרנו זאת לציבור בכל מערכת הבחירות שאנו רוצים תמיכה בנו, במפלגה שלנו, אך כאשר נגיע לנשיא זה יהיה בנימין נתניהו ואנחנו מאמינים שזו הסיבה גם לעלייה ב-40 אלף קולות במקרה שלנו".

איימן עודה: "לא ממליצים על אף אחד"

בשעה 12:15 הגיעו לבית הנשיא נציגי מפלגת חד"ש ותע"ל, בראשות ח"כ איימן עודה ואחמד טיבי. בפתח הדברים עמם אמר הנשיא כי ייתכן שיש שינוי קל בספירה שעשוי להשפיע על התוצאות הכלליות.

ח"כ איימן עודה אמר לנשיא ריבלין: "עברנו את תקופת הבחירות הקשה ביותר, שלוותה בהסתה קשה ביותר על ידי ראש הממשלה. לא היה לנו דבר כזה, אפילו אחרי 2015, עם אמירה של 'הנוהרים לקלפיות'. הפעם זו היתה הסתה מתמשכת, עם לשלוח אותנו ל-22 מדינות, ואמר שרק המדינה הזו אינה שלנו. והנושא של המצלמות בתוך הקלפי שהיו אמורות להרתיע ולהפחיד. הייתה הסתה פרועה נגד מיעוט לאומי, דבר כזה לא היה לו אח ורע בהיסטוריה שלנו".

עודה הוסיף: "אנחנו רצינו להפיל את נתניהו אך אנחנו לא ממליצים על אף אחד. לצערנו לא הצלחנו להפיל אותו, לא היה לנו רוב. אנחנו אנשים שרוצים להשפיע, אבל מרגישים שאין לנו דרך להשפיע, אלא לנסות לקדם את העמדות שלנו".

ח"כ טיבי הוסיף: "1,300 מצלמות כאשר מפלגת השלטון מתגאה בזה, תתאר לעצמך שבצרפת היו מציבים 1,300 מצלמות בשל כך שהיהודים מזייפים. זה היה נשמע נורא. הנושא של המצלמות היה הדבר החמור ביותר שהתרחש". ח"כ טיבי הדגיש גם הוא שלא ימליצו על גנץ או על נתניהו לראשות הממשלה.

במקביל: נתניהו ממשיך במגעים להקמת קואליציה

במקביל להתייעצויות הסיעות אצל הנשיא, ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך במלאכת הקמת הקואליציה. היום ייפגש נתניהו עם בצלאל סמוטריץ', יו"ר האיחוד הלאומי, המהווה חלק מאיחוד מפלגות הימין. שותפו של סמוטריץ' הרב רפי פרץ, יו"ר הבית היהודי, נמצא בחופשה משפחתית וייפגש עם נתניהו רק מחר. באיחוד מפלגות הימין יש מי שרואה בפגישה הנפרדת סממן לכך שאיחוד מפלגות הימין לא יחזיק מעמד זמן רב, ואפילו המשא ומתן הקואליציוני עם נתניהו וצוותו יתקיים בערוצים מקבילים.

אביגדור ליברמן יו"ר ישראל ביתנו נוחת רק היום מחופשתו באוסטריה, והערב ימסור הצהרה בנוגע למגעים המתנהלים עם הליכוד. בימים האחרונים היו דיווחים על כך שליברמן התנתק ולא הגיב לפניות מטעם הליכוד, ול"גלובס" נמסר כי שיחה אחת לפחות בין בכיר בישראל ביתנו לבין נציגי ראש הממשלה התקיימה ובה נמסרו דרישות ליברמן לקואליציה.

שיחות דומות ונרחבות הרבה יותר התקיימו עם סיעות הקואליציה האחרות: אנשי נתניהו והוא עצמו שוחחו יותר מפעם אחת עם אריה דרעי מש"ס ועם יעקב ליצמן ומשה גפני מיהדות התורה. קווי המחלוקת העיקריים בינם לבין ליברמן מסתמנים כמכשול העיקרי בדרך להקמת הקואליציה.

ואגב חופשות גם אבי גבאי יו"ר מפלגת העבודה נטל פסק זמן ויצא לחופשה עם משפחתו באילת.

עוד כתבות

בצלאל מכליס, נשיא אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות

עסקה של 127 מיליון דולר לאלביט בהודו: תספק מערכות רדיו לצבא

בהודעתה לבורסה אלביט מערכות לא פירטה באיזו מדינה מדובר, אך לפי גורמים ביטחוניים הדיווח מתייחס לצבא היבשה של הודו ● המוצרים יסופקו על פני תקופה של 3 שנים בידי חטיבת התקשוב והסייבר של אלביט

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

מלחמת הסחר תמשיך להרעיד את השווקים השבוע? "ארה"ב הפסידה בשלב הראשון"

השווקים עוקבים אחרי דיווחים על פגישה צפויה בין נשיאי סין וארה"ב ● בריטניה תתמודד עם הכאוס על רקע התפטרותה של תרזה מיי, ובשרודרס מזהירים מפני גלישה של הכלכלה למיתון ● מחיר הנפט ימשיך לרכז עניין על רקע המתיחות סביב איראן והחשש מהאטה עולמית ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

ירון אשל, חיים כצמן וגבי רוטר / צילום: ויקטור לוי

העיקר זה הנוסטלגיה? חיים כצמן אירח בראנצ' בכיכר דיזנגוף בתל אביב

וגם: בריזה תל אביבית ומסיבה פולנית: מי חגגו 90 לחברת התעופה לוט? ● בגלל הנפש: פרס מורטון א. רודרמן הוענק למייקל פלפס ● 
אף פעם לא מאוחר מדי: נתי ודבי סיידוף חוגגים "וודסטוק" באל.איי ● הרשת החברתית

משטרה / צילום: שאטרסטוק

הרוג מס' 21 בתאונות בנייה: נהרג בעת התקנת מערכת סולארית

ההרוג הוא ואסים אבו כף אלבאז, תושב הכפר הבדואי אום בטין, שנהרג בעת התקנת מערכת סולארית על גג מפעל "תבניות כל" באשקלון

דרור נגל / צילום: איל יצהר

מנכ"ל אזורים לשעבר מצטרף לחברת ההשקעות תדאה

דרור נדל הודיע בסוף מרץ על פרישתו מראשות אזורים, בתום שש שנות כהונה בתפקיד, שבו התחיל לכהן בפברואר 2013 ● תדאה פועלת בתחום ההשקעות בחברות שונות, והדמות הדומיננטית בה הוא המנכ"ל מוטה (מרדכי) גורפונג, מבעלי השליטה בה

מאיר שמיר / צלם: תמר מצפי

מאיר שמיר הציע לרכוש את אפריקה ישראל תמורת סכום של לפחות 480 מיליון שקל

שמיר ניהל מו"מ קשה בשבועות האחרונים עם נציגות מחזיקי האג"ח והנאמנים ● בסביבת הנציגות היו מעדיפים לראות כבר עכשיו הצעה נדיבה יותר, שתשקף תמורה גבוהה יותר למחזיקים

הפגנת האופוזיציה / צילום: אמיר מאירי

תעלומה במוזיאון: כמה אנשים באמת השתתפו בהפגנת האופוזיציה אמש בתל אביב?

יאיר לפיד טען כי להפגנה אמש הגיעו מאה אלף איש, אולם לחלל האוויר נזרקו גם הערכות נמוכות בהרבה, והמשטרה מצידה הפסיקה לפרסם נתונים ● בדיקה של אחת מחברות הסלולר שהגיעה לידי "גלובס" חושפת את המספר האמיתי

שר האוצר משה כחלון / צילום: איל יצהר

ארגז הכלים של משה כחלון מתפרק ולאף אחד לא אכפת

הפוליטיקאים הבודדים שדיברו על מדיניות דיור לפני הבחירות, ובראשם כחלון, נכוו מהבוחרים • כעת סמכויות הדיור המרובות שריכז שר האוצר במשרדו בקדנציה הנוכחית עומדות "לנדוד" למשרדים אחרים, אבל נראה כי אין באמת מי שיודעים מה לעשות בתחום, למעט הסיעות החרדיות ● פרשנות

מצביעים לפרלמנט של האיחוד האירופי בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

מדגמים בצרפת: מפלגת הימין הקיצוני מובילה בבחירות לפרלמנט האירופי

(עדכון) ● מפלגתו של נשיא צרפת עמנואל מקרון הגיעה רק שנייה בבחירות לפרלמנט האירופי (21.9%), בעוד החזית הלאומית הגיעה ראשונה עם 23.2% מהקולות ● לפי מדגמים באוסטריה, מפלגת החירות הימנית קיבלה רק כ-17% מהקולות על רקע "פרשת איביזה" של מנהיגה לשעבר שטראכה ● התוצאות מתקבלות מרחבי אירופה ויתפרסמו בשעות הקרובות

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

מומנטום שלילי: מניית טבע משלימה כעת צניחה של 30% בחודש

ביום חמישי מחיר מניית טבע ירד אל מתחת לשפל של נובמבר 2017 וקבע מחיר שפל חדש לתקופת כהונתו של שולץ; ביום שישי המניה המשיכה לרדת והגיעה אל מחיר שנמוך מ-11 דולר, שמשקף לחברה שווי של כ-11.8 מיליארד דולר ● "זאת הסערה המושלמת – כל הדברים הרעים שיכלו להגיע, הגיעו, וזה נראה שזה פשוט לא נפסק"

נרנדרה מודי, תרזה מיי / צילום: רויטרס

בין הודו לבריטניה: ניצחונו של שומר הלילה, תבוסתה של רודפת הפשרות

הם נקלעו לאותו סוף השבוע עצמו: המנצח הגדול מן המזרח, המפסידה הגדולה מן הצפון ● מה משותף לנרנדרה מודי ולתרזה מיי? לא הרבה, חוץ מדעתם על פשרות בחיים הפוליטיים ● הוא מעולם לא התעניין בהן, היא קיוותה לשכנע את בני ארצה בחיוניותן ● הוא חזר ונבחר ברוב עצום, היא כרעה תחתיה

מתחם גני שרונה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

מגע של זהב? מידאס המחזיקה במתחם גני שרונה בת"א תידרש ללוות 13 מיליון שקל כדי לפרוע אג"ח

סדרת אג"ח ב' של החברה נסחרת כיום בתשואה של כ-18%, מועד פירעונה נקבע לסוף יולי הקרוב והיקפה כ-18 מיליון שקל ● ההלוואות יובטחו בהחזקות ב"גני שרונה" ובזכויות בשותפות להקמת מרכזים מסחריים ביישובים ערביים

אמזון/ צילום:   Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

אמזון מציעה גיפטקארד של 25 דולר בתמורה לסריקת גופכם בבגד ים בתלת-ממד

ענקית הסחר המקוון עורכת מחקר במסגרתו תאסוף סריקות תלת-ממד של מבני גוף שונים ● הסכמתם להשתתף? אמזון תעניק לכם גיפטקארד של 25 דולר לקניות באתרה

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

שת"פ לשירותי בריאות כללית עם קרן הון סיכון אמריקאית

מור יישומים, חברת המסחור של שירותי בריאות כללית, חתמה על שיתוף פעולה עם קרן הון הסיכון אספייר וונצ'רס האמריקאית המשקיעה בתחום מדעי החיים, וכן עם האקסלרטור The Smart Health Innovation Lab

עו"ד פיני רובין בפנאל של לשכת עורכי הדין / צילום: פוטו מרסלו

"לפני שאני מבטיח את שכרי אני לא עולה על המגרש האופרטיבי של הייצוג"

כך ענה הערב עו"ד פיני רובין על השאלה האם הוא עדיין נמנה על צוות ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפאנל המקדים של כנס לשכת עורכי הדין ● "פסקת ההתגברות איננה תועבה. אני אינני מתנגד לה באופן עקרוני בעיתוי הנכון, והעיתוי הנוכחי אינו העיתוי הנכון"

פלטפורמת GitHub על טלפון חכם / צילום: SHUTTERSTOCK

מפתחים קוד פתוח? גיטהאב תאפשר לכם לגייס מימון המונים

פלטפורמת אחסון ושיתוף הקוד למפתחים השיקה את הכלי החדש בסוף השבוע ● הכלי יאפשר למפתחים לקבל תמיכה כספית חודשית מתורמים שיבחרו לתמוך בהם

אישה מבוגרת / צילום: shutterstock

ניסו להטעות ולהונות קשישים - ועשויים לשלם על כך מיליונים

הרשות להגנת הצרכן הודיעה על כוונתה להטיל עיצום כספי בסך 3.18 מיליון שקל על "אופק המרכז למימוש זכויות בע"מ" (ובשמה הקודם "תקווה – מרכז הכוונה וסיוע לזכויות בע"מ"), וזאת בעקבות הטעיית צרכנים לגבי רכישת שירותי הכוונה וסיוע למימוש זכויות

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הכלכלנית הראשית: הצעירים רושמים שיאי רכישת דירות, המשקיעים נותרים בחוץ

מהסקירה של הכלכלנית הראשית עולה כי הרבעון הראשון של 2019 המשיך את המגמה של גידול משמעותי בעסקאות הנדל"ן ● בין ינואר למרץ בוצעו 27,700 עסקאות לרכישת דירות, כשמחצית מהעסקאות בוצעו ע"י צעירים

ליאור חן בישוב ברקן. "הלחץ על בג"צ" / צילום: אלון רון

בג"ץ דחה עתירה להסדרת הקצאות קרקע ביו"ש המשווקות ללא מכרז ובלי תמורה

הנימוק: חברת הנדל"ן שחם לא חשפה את כל פרטי הסכסוך בינה לבין תנועת ההתיישבות "אמנה" ● היועמ"ש המליץ על שיווק במכרזים

אילן שילוח/צילום: יחצ

משרדי הפרסום יורדים מהגדר: מקאן ת”א, ראובני-פרידן וגיתם יאפשרו לעובדים להשתתף במחאת החסינות

יו"ר קבוצת מקאן, אילן שילוח: "זה לא נוח לקום ולדבר, אבל מדינה שאין בה איזונים בין רשויות השלטון היא לא מדינה שעסקים ירצו לפעול בה" ● אודי פרידן מראובני-פרידן: "כל ארגון חייב לאפשר לעובדיו למחות" ● מנכ"ל גיתם, עדו הר-טוב: "עלינו לפעול עם לפידים גדולים בתוך החושך הקרב"